DE ZATERDAGAVOND IN NEUBABELSBERG BIJVOEGSEL VAN HAARLEM'S DAGBLAD U- f A ZATERDAG 29 DECEMBER Een wandeling langs de studio's en om de terreinen der U.F.A. Waar fragmenten uan nooit bewoonde steden verrijzen- VIJFDE BLAD werd gelegd voor dit reuzen-bedrijf. Het is het oudste stu dio. Hier ontbloeide het fenomenale succes van niemand minder dan Asta Nielsen. U moogt slechts met piëteit den drempel van dezen hal overschrijden. Binnen is het er rommelig en leeg. Tegen de wanden staan hier en daar nog grauwe requisieten. Ik heb mij echter voor genomen u vandaag alleen uitwendig Babels- berg te laten zien. O ver het inwendige later. Wij verlaten dus dit hei ligdom - waar Fritz Lang thans het Berlijn, December Pofzdamerpfafz doezelt weg achter een geluidloos dalend scherm van groote vlokken. De sneeuw ligt opgewaaid tegen de trottoirranden. Het asphalt de versteende, onvruchtbare aarde van de wereldstad is spiegelglad. Te 11.25 vertrekt het treintje van het Haupt- bahnhof naar Neubaoelsberg. Links en rechts langs de rails vergliidt een prach tig heuvelachtig landschap met dichte dennenbosschen. die naaldfijn over- togen z!in door het ruig van den nacht vorst. Om twaalf uur ongeveer stoppen Wij bij een vriendelijk stationnetje. Neubabelsberg. Hoestelt u het zich voor? O, als een rommelig oord, gegroeid in de weinige jaren geteekend door den vinger van den film-moloch, druk en bedrijvig, onder hoogspanning, vol la waai, vol wanklank, vol dissonanten? Neen, als u het zich zoo voorstelt, dan vergist u zich geducht. Neubabelsberg is een villadorp, nog eens zoo rustig als Bloemendaal, en In menig opzicht te vergelijken met het Bloemcndaalsche bosch, waarin hier en daar tusschen het oude. hooge geboomte een villa schuilt. In drie minuten brengt een taxi u langs den breeden straatweg en een smaller ïijpad voor een groot hek. bewaakt door een strengen portier, die u, zonder toegangsbewijs, voor geen geld van de wereld binnen aat Achter dit hek liggen de uitgestrekte terreinen van de U.F.A. En achter dit hek toch. zult u denken, heerscht die onvergelijkelijke geestdrift en die schier chaotische filmbedriivig beid, die ik aanvankelijk suggereerde? Neen, ook achter dit hek heerscht....... rust. Voor mij strekt z'ch een wiid voorplein uit dat overgaat in een bollen, breeden asphaltweg, begrensd, links en rechts door enorme loodsen, waartusschen zich geen mensch, geen auto. niets beweegt. En de eerste gedachte is dan ook: ben ik hier in het Europeesche Hollywood of in een sanatorium voor geestes zieken terecht gekomen Straks zult u ontdekken dat de vurige kern nog dieper zit! De portier levert mij over aan den heer Kyser, een collega, de „trait d'union" tusschen het persbureau der Ufa in de Kochstrasse en Neubabelsberg, dat kort weg gemeenlijk ..draussen" (buiten) ge noemd wordt. De heer Kyser heeft tot taak al het merkwaardige wat „draussen" gebeurt op schrift te stellen; hij inter viewt de nieuwe stars, legt een archief aan van hun levensgeschiedenis, van hun handel en hun wandel, kortom, hij voor ziet de wereldpers van het fameuse ..ge mengde filmnieuws". In samenwerking natuurlijk met het bureau Kochstrasse, dat onder directeur Sander het brand punt is voor de publiciteit, en een voor- waar niet te onderschatten element voor de welvaart van de U.F.A., waarvan de organisatie waarlijk verbluffend goed is. De heer Kyser zal mij in deze dagen een leidsman door Neubabelsoerg zijn. En ik verzoek u vriendelijk, lezers, hem te willen vo gen. Rechts, dicht bij den ingang, ligt een middelmatig groot atelier. Een oud ge bouw. Bijna een relikwie. Hief is het dat in 1912 de grond slag filmdecors vervaardigd worden, een gieterij voor voorwerpen in gips. kortom, in deze straat van den arbeid, - dan ook offic ëel Aroeitsi<asse geheeten. ontstaan in 19iy culmineert de vootbereidende arbeidsprestatie voor het film werk Ik neem u echter verder mee. De tooverdoos Neu >abelsberg blijft voor- loopig nog voor u gesloten. Daar links in het gebouw, door welks vensters u violet licht ziet s-ralen, werkt Wolfram junghanns. Hij is de vervaardiger van van vele cu'tuurfilms. in zijn atelier is een prachtige verzameling van le-ende. exotische dieren, gifslangen, ratten uit alle werelddeelen, kevers, torren, schild padden en planten, ondergebracht. Hlerontstaan die merkwaardige documenten, epi soden uit het intieme leven der dieren, waarover ik u in een apart artikel zal vertellen. Stelt u zich voorloopig tevreden met een blik door het venster te werpen. Junghanrfs, de man in de witte jas. met het levendige piofiel en de stekende, zwarte oogjes, nadert met een stok voorzichtig den kop van een zeer gevaarlijke, Braziliaansche gifslang - die loert aan den oever van een miniatuur moeras, fraai geënsceneerd temidden van exotische moerasplanten om hem tot wat spoed aan te sporen. Dit is een geduldwerkje. De operateur wacht met spanning op het moment dat de gifslang zich zal meester maken van een goudvisch d e zich aan de oppervlakte van den minia tuur vijver, waarschijnlijk vreemd te moede gevoelt En eindelijk staan wij tegenover het grootste film-atelier van Europa Althans het grootste gebouw dat voor deze hoedanig heid gesticht werd. De hall der Zeppelins in Staaken <ook aan de film ten nutte gemaakt) is grooter, doch werd dan ook niet gebouwd met het doel om als film-atelier te dienen Vóór mij ligt de royale entrée van het reuzengebouw. Achter deze deur dus ligt de wonderlijke wereld van schijn! Daar eindelijk is de ziedende heksen ketel, waarin films gebrouwd worden. In het spiegelglas van deze deuren zien wij den i weerglans van fraaie Amerikanen. Kissel, Buick, een enorme Lincoln en ook een sportieven Oosten rijker. de Steyer. De wagens der stars. Doch nu al waar schuw ik u voor een te overdreven idee van de weelde waarin stars zich zouden wen telen. Ik kom daar- oplater nog terug. Een filmster, en iedereen die wat met het film-bedrijf te maken heeft,wer- Orrs derde artikel over de Ber- Hfnsche filmindustrie behan delt datgene wat een bezoeker van Neubabelsberg bij een rondwandeling over de uitge strekte terreinen der U-F-A te zien krijgt en de eerste in drukken die hij in het cen trum van de Europeesche filmindustrie opdoet. ligt het huisje van den uitvinder uit de zelfde film. Spookachtig, zelfs nu nog m dit realistische milieu dat geen be schadiging onverbloemd laat, romantisch. Honderd meter verderop ligt een straat Al naar gelang de opschriften op de huizen, en eenige minimale wijzigingen, doet dit complex dienst a s Romeinsche, Spaansche ol Zuid Amerikaansche straat En daar ja waarlijk daar wijst een Hollandsche. triestige windmolen met vier kale armen in de lucht. Nog iets verder rijzen op tegen den grauwen hemel de contouren van een oude burcht Eerst als wij door een gat in een muur krui nen, om de binnenplaats van dit slot tc bereiken, ontdekken wij dat deze som bere. gigantische massa hol is. Een laaeje cement over fragiel latwerk. Trouwens, daarover staat men vooitdu- rend verbaasd: Dat het origlneete milieu waar de film wordt opgenomen, tot in finesses zeer fraai wordt nagebootst Een paleis oat op het scherm buiten gewoon luxueus en chic aandoet, geeft in het atelier eveneens dien indruk. De meening dat alles miar schijn is. het resultaat van het milde zien met de lens, van kunstl'cht en van brutaal bedrog, is voor een groot deel onjuist Later kom ik hier nog op terug, intusschen valt de ijskoude wind gierend op de eeuwenoude burcht aan, die zes winters het hoofd heeft geboden. Rond- om is de grond hard als steen door de vorst. Over de korrelige materie van de verweerde muren ligt glin sterend het witte ruigt van den win ter. Wij wandelen door een uit gestorven straat High Life Taylors staat er op een venster. In de kuilen ligt vingerdik Ijs. Daar zijn de cementen vijvers waar de onderwater- liefst werkt (hierisbij- voorbeeld het schitte rend geënsce neerde spoor weg-ongeluk uit ,De Spion" ont slaan) en gaan den breeden asphaltweg op. Een eenzaam electrlsch treintje kru st onzen weg. Wijpasseeren 2 groote machine kamers waar de enorme hoeveel heid electriciteit die de film-ateliers behoeven, opgewekt worden. Links en rechts een reeks magazijnen, van onder tot ooven vol met costumes uit alle tijden en van alle stijlen, en meubelen van eeuwen terug, kunstig nage bootst door bekwame schrijnwerkers en modelleurs-in-gips, een timmer fabriek, waar alle houten modellen en geraam ten voor fan--^ tastisrhf» De foto in den linkerbovenhoek stelt een gedeelte voor van de oude ltoven het dek van een schip op een enormen steigert en daar weer. ken zeer hard. Menigeen zon daar een voorbeeld aan kunnen nemen. Het leven in de ateliers is In hooge mate afmattend, het tempo Is uitermate snel en er is daar binnen bijna geen spoor van vreugde. Integendeel Menig gezicht is verwelkt en doorgroefd. De „Aroeitstrasse" wordt geheel beheerscht door dit kolossale atelier, dat is als een enorm fabrieksgebouw waar rondom schier volkomen rust heerscht. Kleinere gebouwen rijen zich in één lijn naast het grootere: er zijn 11 opslag plaatsen, 2 machinekamer», 3 filmkelders, 3 groote kantoorgebouwen, klinieken brandweerkazerne, en voorts een 20-tal grootere en kleinere loodsen; hier zijp 750 vaste, gewone arbeiders (buiten acteurs, operateurs en regisseurs) te werk gesteld, doch dit getal loopt natuurlijk op tot in de duizenden, als er groote films met veel figuratie gemaakt worden. Over dit terrein loopt een wegennet van totaal 10 000 vierkante meter. Gebouwen en wegen zou men het skelet van Neubabelsberg kunnen noemen. 1001 organis men vormen het leven, het intellect. 1000 schijnwerpers, kwikzilver- en kool spitslampen, en eenige mrllioenen gloeilampjes doen een zee van licht stroomen door dit ontzaggelijke lichaam. Tienduizend meubelstukken (waarmee men 400 woningen zou kunnen meubileeren) bergt het in zijn ingewanden, benevens 5000 costumes, 600 paar schoenen, en honderden hoeden! En wat verteert dit monster? Per jaar duizend pond poeder en schmink en leliemelk. honderdvijftigduizend meter linnen, bijna anderhalf millioen meier negatief film en twintig millioen meter positief film. vijftigduizend kuoieke meter hout, honderdvijftigduizend meter la'werk en profiellijsten, zeshonderdduizend pond gips; en dit zijn slechts de hoofdmaaltijden! Bovendien is cr nog een Tem pelhof, kleiner dan Neubabelsberg, maar ook dèèr duizenden costumes, duizenden meter linnen, duizenden lampen en schijnwerpers. Daar worden bovendien door de Aktiengesellschaft fuer Filmfabrikatien (Afifa) de filmkopiën vervaardigd, met een jaarproductie van 24 millioen meter. Achter het gigantische gebouwencomplex strekt zich het open veld uit. Eertijds toen er nog geen Ufa en geen filmmoloch bestond, heerschte hier de natuur. Aan de grens van het blauw overschaduwde dennenbosch lag de heide met hier en daar opgewaaide zandheuvels. Nog is er de purperen einder met het silhout der dennen, die nu wit berijpt zijn. De lucht is egaal, een onmetclijkcn smeer van grijs, die sneeuw, nog meer sneeuw, voorspelt Over den kalen, dood- gewerkten grond snelt fluitend een ijskouden wind. Er is veel fantasie voor noodig om je te verbeelden dat hier in dit dorre land waarop rechts en links ruïnes van doode, nooit bewoonde steden verrijzen van leven, schoonheid, poëzie, of ook van smakelooze cultuur en overdadige weelde getuigende films zijn ontstaan 1 Heeft hier de stoutmoedige filmdroom „Metropolis" (zijn waarde laat Ik In hel midden) geleefd? Stond hier het myst eke woud in teedere wazen en toover sluiers gehuld, der Nibelungen? Groeiden hier de eeuwenoude boomstammen (van gips en latten; tusschen welker knoestige wortels die spelonken vormden, het gnomen heir leefde? la. dit alles was h er eens. Nog zijn er de fragmenten. Daar. recht voor ons. staat het reuzenlichaam in cement, dat in Metropolis de machinekamer voor stelde. De siorm heeft hier danig huisgehouden. Van de kathedraal uit Metro polis is een toren ingestort, en daar, laag, eenzaam, klassiek van vorm in dit milieu, dat de reusachtigheid van de toekomstige wereldstad moet suggereeren, burcht, die in den linkerbenedenhoek geeft de eigenlijke burcht weer. Midden in den cirkel het voorplein, rechts daarvan filmdecors dear* boven een Hollandsch filmdorp. Men lette er op dat de daken in het midden geen onderbouw hebben, dus als 't ware zweven. opnemingen voor Metropolis gemaakt werden. En op eens recht voor ons, rijzen de massa's op die het hoofddécor ormden voor de groote film Asphalt, die dezer dagen uitkomt. Voor dit werk werd het groote atelier, dat anders in drie studio's onderverdeeld is, in zijn geheel gebruikt voor het vervaardigen van de Boulevard eener wereldstad, die uitliep op het reusachtig monument dat hier in de openlucht, grauw, zwart, over weldigend en somber voor or.s ligt Hoe men in het atelier de Boulevard eener wereldstad bouwde, zult u de vol gende week vernemen. De tocht over de terreinen van de U.F.A. is volbracht. Achter ons, op den dood- gewerkten grond, tot aan den horizon met de wit berijpte dennen, liggen de zichtbare fragmenten, resultaten van bi zarre gedachten van mannen met veel fantasie, brokstukken van steden die nooit bestonden, fantasmagoiiëen. hersen schimmen, die on celluloïd via tiendui zenden bioscooptheaters, nog voortleven in deze wonderlijke wereld. Aanstonds is Neubabelsberg In duister gehuld. Spookachtig en onwezenlijk springen vaag nog de lijnen op van erillige bouwwerken. Als in een film! Binnen in de geweldige hall werkt men verder bij het violette licht en onder begeleiding van jamme rende jazz muziek, van dreunende hamerslagen en gonzende lampen. Daar binnen mag het met recht een heksenketel geheeten worden 1 F. A.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 15