HET OLYMPIADEJAAR 1928 TER HERINNERING ZATERDAG 29 DEC. 1928 HAARLEM'S DAGBLAD 1 ragagMEMT^- - j Baron Schimmelpenninck v. d. Oye. Voor de vijfde serie waren slechte twee deelnemers Hoogerwerf werd No. 21 hij kwam in de kwart-finale. Dit geschied de ook met Harry Broos, die No. 2 werd in de zevende serie, en met- A. Paulen, die tweede werd in de dertiende serie. Bij het nummer hink-stap-sprong werd door de Hollanders W. Peters, A. van Musscher, J Bi ankers en F. Lamoree geen succes behaald. De Hollandsche deelnemers faalden eveneens by het speerwerpen. In ae tweede ronde 400 M. hardloopen plaatste Broos zich in de volgende rónde, maar Hoogenverf en Paulen kwamen in het stuk niet meer voor. In de dembflnale van dat num. H*«t belangrijke sportjaar 1928 is weer voorbij. Voor ons land was het wel bijzonder belangwekkend omdat de Olympische Spelen hier plaats hadden, een voorrecht dat de tegenwoordige ge neratie stellig niet meer beleven zal. Hoewel de officieele sluiting nog niet lang geleden plaats had, namelijk op Zondag 12 Augustus, leent de Oude jaarsavond er zich toch uitstekend voor, om de verschillende sportgebeurtenissen, die zooveel emotie verwekten, nog eens in de herinnering terug te roepen. Hieronder vindt men in alphabetische volgorde de takken van sport, die ook op de Olympisohe Spelen beoefend zijn. Het allereerst vragen we dus de aandacht voor de Athletiek. Zondag 29 Juli begonnen de Olympi sche atletiekwedstrijden. Deze eerste dag bracht reeds Hollandsche teleur stellingen. In alle nummers, waarin Hollanders uitkwamen, werden zij ge* Prins Hendilc Högen. Alleen M. van den Berge wist zich in de kwart finale 100 M. bardloo, pen te plaatsen. In het nummer 100 M. hardloopen dames werden ook alle Hollandsche t deelneemsters geklopt. Ook in het nummer 110 Meter horden* loop werden geen Hollandsche succes sen geboekt, evenmin als in het discus werpen voor dames. Dinsdag 31 Juli be gonnen de series 200 M. hardloopen heeren. M, van den Berge plaatste zich in die volgende ronde, evenals H. A- Broos. Onze landgenoot Hannes de Boer werd No. 6 in de finale Vèrsprin» gen voor heeren met 7.32 M. Broos en Van den Berge verloren vervolgens de fcwartfinale 200 M. hardloopen. Woensdag 1 Augustus werden de Hob Dr. J. Th. de Visser. ïandsche dames ook in het nummer 8 M. hardloopen geklopt. A. van der Zee en F. J. Pasma wisten zich ook niet in de finale Polsstok-hoogspringen te plaatsen. By het nummer 1500 M. hard loopen heeren (het wordt haast te een tonig om het te zeggen) werden Hollanders A. Zeegers en F. du Hen ge klopt. Bij het discuswerpen voor hee, ren hadden onze landgenootsn J. Post* ma. G. Eysker en A. Nollen geen schijn van kans. De Eindhovenaar Kamerbeek vestigde by het kcgelslingeren een nieuw Nederlandsch record met een worp van 47-52 M. Donderdag 2 Augustus begonnen de vijftien series voor het nummer 400 M. hardloopen voor heeren. In de eerste serie werd M. van den Berge No. 3, waardoor hij dus uitgeschakeld werd. Olympiade tot den eindstrijd tegen de geduchte Britsch-Indiërs wist te bren gen. Ons elftal had met 50 van Frank rijk gewonnen en daarna met 21 van Duitschland. Een gelijk spel tegen Span je was toen voor de Oranje-spelers vol doende om in de finale tegen Britsch* Indië te komen. Inderdaad werd het een 11 gelijk spel. Zaterdag 26 Mei ver. laren de Hollanders eervol van de Britsch-Indiërs met 03. waarmede zij tenslotte de tweede plaats van het Hockey.tournooi bezetten. Inderdaad een fraaie prestatie. Korfbal. Maandag 6 Augustus had in het Olym pisch Stadion een Korfbaldemonstratie plaats tusschen een Amsterdamsoh en een Zuid-Hollandsch twaalftal. In eerst» genoemde ploeg speelde o.a. mej. A. Kre» lage uit Haarlem. De ZuId-HoHandsche ploeg won met 4—0. Krachtsport. Onze stadgenoot Guus Scheffer won Zaterdag 28 Juli by de Olympische Spe» ien in de afdeeling midden A Gewicht heffen den derden prijs, evenals zyr» collega J. Verheijen. Bij het Grieksch. Romednsch worstelen werd J L. van Maaren Vrijdag 3 Augutus in het ban- tamgewicht door dein Estlander Plitsep op punten geslagen. In het Vederge, ■richt verloor J. Nolten van den Italiaan Quaglia. In het lichtgewicht won W. B. Massop reglementair van den Luxem burger Dummont en in Midden A.ge- vrioht weid Balkema getoucheerd door den Belg J. Saenen. Zondag 5 Augustu: toucheerde de Hollander W. Massop den Belg F. Janssens. Roeien. Zoncerdag 2 Augustus begonnen op de vaart bij Sloten de Olympische roek wedstrijden. In den Skiff-wedstrijd werd de Hollander Gunther na een herigen strijd tegen den Canadees J Wrigh: met een halve lengte geklopt. Vrydag 3 Augustus roeide de Holland sche Twee tegen Canada: de laatste won in 7 min. 4S 1/5 sec. Voor het nummer Twee met stuurman kwam Nederland tegen België uit. D«ec strijd verliep al heel ongelukkig, want de boot der HoL Koningin Wilhelmina reikt de eerste prijzen aan de Olympische kampioenen uit Zaterdag 28 Juli werden in het nieu we Stadion te Amsterdam de Olympi sohe Spelen officieel door Prins Hendrik als vertegenwoordiger der Koningin ge opend. Redevoeringen werden gehouden door oud-minister Dr. J. Th. de Visser en Baron Schimmelpenninck van der Oye; Harry Denis legde den Olympi- schen eed af. De architect van het Olympisch Sta dion, Jan Wils, werd Zaterdag 28 Jiitti te Amsterdam door de Nederlandsche kunstenaars gehuldigd. Hem werd een berijmde oorkonde aangeboden. Donderdag werden Jan Wils (Archi tectuur) en Isaac Israels (Schilder kunst) Olympisch kaïnpioen verklaard. Zondag 5 Augustus had de groote Marathonloop plaats. Deze werd door den Franschen Algerijn El Ouafi gewon, nen in 2 uur 32 min. 57 sec. No. 1. van den modernen vyfkamp werd de Zweed Thofelt en no. 1 van den tienkamp de Fin Yrjöla. De Koningin en Prinses Juliana woonden de Cross Country van den mo dernen vyfkamp te Hilversum by. Zaterdag 4 Augustus had in het Olympisch Stadion een Lacrosse-de monstratie plaats door twaalf Canadee- zen, die met veel belangstelling werd gadegeslagen. Dinsdag 7 Augustus woonde de Ko- ninklyke familie de gymnastiekde- monstraties in het Olympisch Stadion by. Woensdag 7 Augustus was zij ook by de zeilwedstryden op de Zuiderzee. Na de eere-ronde der zegevierende ruiters over de sintelbaan, betraden Zon dag 12 Augustus de overwinnaars in de Olympische Spelen het terrein voor de pry'suitreiking. De meesten waren ge kleed in him costuum van den ope ningsdag. Eén voor één werden de eerste-pryswinners uit de verschillende landen op de eere-tribune geroepen, waar de Koningin de gouden medailles uitreikte. Nederland, dat by deze Olym pische Spelen niet minder dan acht eerste prijzen behaald heeft, betrad on der luid gejuich de eere-tribune. Voorop tien dames van de gymnastiekploeg. daarachter naast elkaar Jan Wils, Zus Braun en Van Klaveren en tenslotte onze ruiters. De overwinnaars werden telkens met hartelijk applaus begroet. Daarna werden op het terrein de tweede pryzen uitgereikt door Prins Hendrik en de derde pryzen door den voozltter van het Internationaal Olympisch Co mité graaf de Baillet Latour. Deze sprak hierna de sluitingsrede uit. Onder trompetgeschal van den top van den Marathon-toren werd, terwyl de kanon schoten bulderden, de Olympische vlag gestreken. De slat-hymne weerklonk door het Stadion; de burgemeester van Parys reikte de Olympische vlag over aan wethouder Vos, die het gemeente bestuur van Amsterdam vertegenwoor digde en toen, als slot van de Olympi sche Spelen 1928, werd om half acht het Wilhelmus ingezet. De Spelen der IXe Olympiade zij--1 geëindigd. Jan Wils, de architect van het Olympisch Stadion. drie lengten. Bij de herkansingswedstrij den Skiff maakte Gunther gelukkig weer veel goed. door den Belg J. Mot» tard mot drie a vier lengten te kloppen. Daarna won de Nederlandsche acht met een taflengte van België. Zaterdagmiddag 4 Augustus kwam Gunther in het Ski ff mummer uit tegen Szendey (Hongarije). De Hollander woa met 100 M. voorsprong in 8 min 33 4/5 sec. Voor de tweede voorwedstryden van de Achten kwam Holland tegen Italië aan den start. De Hollanders verloren met eere. De tyd van Italië was 6 min. 54 sec.; die van Holland 6 min. 59 sec. mer, <He Vrijdag 3 Augustus plaats had, wist Broos zich helaas niet te plaatsen. Op het Vrydag 3 Augustus gehouden congres vcor vrouwensport werd de hoogtesprong van mej. Lien Gisolf te Den Haag (1.582 M.), gemaakt te Brus sel, als wereldrecord erkend. Zij was dus de eerste vrouwelijke wereldrecord houdster op atlüetiekgebied. Zaterdag 4 Augustus was Nederland no. 2 in de eerste serie vaar de estafette 4 maal 100 M. voor dames en kwam dus in de finale. In de tweede serie van de estafette 4 maal 400 M. voor heeren werd de Hollandsclie ploeg no. 4. Zy kwam niet in de finale. De ploeg be stand uit M. van den Berge, A. Hoo genverf, A. Paulen en H. A. Broos. Zondag 5 Augustus had de eindstryd van de estafette 4 maal 100 M. voor dames plaats. De Hollandsche meisjes plaatsten zich No. 5. By het hoogsprin, gen met aanloop voor dames weid mej. C. Gisolf (Nederland) No. 2 met 1.56 M. Boksen. By de Olympische bokswedstrijden, die Dinsdag 7 Augustus te Amsterdam plaats hadden, won de Hollander Mil» jon in de derde ronde zwaar middenge- wicht van den Zweed Johansson. De Hollander Oly won Woensdag 7 Auustus in de afdeeling zwaargewicht van den Engelsahman Eduard. Woensdag S Augustus werden de boks wedstrijden voortgezet. In de afdeeling zwaargewicht won de Hollander Oly van den Engelschman Eduard. In de afdee ling Vedergewicht won Van Klaveren van den Spanjaard Munoz Panades. Van Klaveren zorgde ook Donderdag 9 Augustus voor de eerste Nederlandsche overwinning door den Engelschman Perry te slaan. Prins Hendrik bezocht dien dag het bokstoumooi De Hollan der Karei Mil jon zorgde voor de twee» de Hollandsche overwinning; hij sloeg den Engelschman Jackson. De Hollan.- der Oly verloor van den Argentijn Rodriguez. Vrydag 10 Augustus won Van Klave ren in de halve beslissingen vlieggewicht van den Amerikaan Devine. Minder ge lukkig was ae Hollander Miljon, die in zyn party tegen den Duitscher Pistulla In het Lichtniiadengewicht tot verlieser \erklaard werd. Zaterdag 11 Augustus was het <3c laat. ste boksdag. Die bracht aan ons land .1bestaande uit Cox en Pieterse, die zich bü de Olympische roeiwed- •trljden kranig weerden Gunther, onze kranige skifffetv. weer een Olympisch kampioenschap. Van Klaveren won namelijk de beslissing vedergewicht tegen den Argentijn Pe* ralta. De Hollander Miljon won den der» den prys in het zwaarmiddengewicht. Gymnastiek. Dinsdag 7 Augustus hadden in 't Olym* pisoh Stadion de eerste Olympische Gymnastiékdemonstraties plaats, die heel goed slaagden en die met een vroolyken volksdans schitterend eindigden. Ook den volgenden dag werd met veel suc ces geturnd. Donderdag 9 Augustus hadden de Hol, landsche dames veel succes, zy wormen met toestelturnen den eersten prijs No. 2 was Italië, No, 3 Engeland. Prins Hendrik woonde de protocolaire Olym» pique by en drukte ae Hollandsche speelsters de hand. Vrijdag 10 Augustus werden weer mooie prestaties geleverd. Op het plan kier moesten alle landen him vrije oefeningen naar keuze maken. De Hol landers sloegen hierbij een goed figuur. Zy bezetten in het landenklassement de r-chtste plaats. No. 1 was Zwitserland. Olympisch kampioen was de Zwitser G. Miez. voor ons Hollanders geen onbe» kende. Hockey. Het hockeyspel heeft in ons land zeer aan belangrijkheid gewonnen doordat het Nederlandsche elftal het bij de Guus Scheffer, de Haarlemsche gewichtheffer. landers sloeg twee lengten vóór de fi» nish om, waardoor de Belgen wonnen. Ook in de Twee zonder stuurman ver, loren de Hollanders tegen Italië. Bij de Achten won Polen eveneens van Ne derland. Op dezen dag roeide Nederland in het nummer Vier zonder stuurman tegen Italië, De Italianen wonnen met Zondag 5 Augustus begonnen de her kansingswedstrijden Dubbel Sc uil. Voor Nederland roeiden Cox en Pieterse to gen Italië. De Hollanders wonnen met zes lengten in 7 min. 59 4/5 sec. Ook de tweede heat van de Twee zonder stuur, :nan bracht een Hollandsch succes tegen België De onzen maakten een tyd van 8 min. 18 2/5 sec. tegen België 8 min. 36 2/5 sec. In het nummer Vier zonder stuurman werden de Hollanders echter geklopt door Duitschland. Het verschil was drie lengten. Maandag 6 Augustus werden de twee» ie voorwedstryden Double Scull voort gezet. In de vierde heat kwamen Cox en Pieterse uit tegen Engeland. Dc Hollan ders wonnen na een spannenden strijd :n 6 min. 55 4/5 sec. (Tijd van Enge» land 6 min. 59 1/5 sec.). In het nummer Twee zonder stuurman werden de Hol» landers van Suylekom en Van Wankum door Duitschland geklopt. TUd van Duitschland 7 min. 18 2/5 sec.: Holland 7 min. 30 1/5 sec. (Ned, recordverbete ring). Dinsdag 7 Augustus rooide Gunther in het Skiff-nummer tegen Straka (Tsjecho Slowakye). Dit werd een zeer zware, in, Leressante strijd die door Gunther met ruim twee lengten in den tUd van 7 min. 57 2/5 sec. gewonnen werd. Woensdag 7 Augustus won Oosten, rijk in don derden voorwedstrijd double scull met drie lengten van Nederland. Voor de demi-finale Skiff kwam Gun ther uit tegen den Amerikaan Myers. Laatstgenoemde won met anderhalve De bokser Van Klaveren.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 19