~v- - De Rotterdamsche Marie's in haar element lengte voorsprong In 7 min 14 1/5 sec. De tyd van Gunthcr was 7 min 18 sec. VrUdag 10 Augustus was het de laat. ste en tevens de belangrijkste dag van het Olympisch roeifeest te Sloten. De belangstelling van het publiek was heel groot. Om de derde plaats in het num: mer Skiff streed Gunther tegen den Engelschman Collet. Na een hevlgeu strijd won Collet met ruim vier leng ten in 7 min. 19 4/5 sec. De tijd van Gunther was 7 min. 31 3/5 sec. Met de zen uitslag ging de laatste kans van Nederland op een plaats in het Olym» pisch roeitournooi verloren De finale Skiff werd door Pearce (Australië) van den Amerikaan Myers gewonnen in 7 min. u sec. Het laatste nummer van het Olym. pisch roeifeest was de finale Acht. Hiervoor startten Amerika en Engeland. De Amerikanen wonnen met ruim een halve lengte voorsprong in 6 min 3 1/5 sec. Dr. A. A. J. H. Marres, de coach van Gunthcr. Ruiterspelen. Woensdag 8 Augustus begon in liet Gemeentelijk Sportpark te Hilversum het eerste gedeelte van de dressuur- proef als onderdeel van den samenge- stelden ruiterwedstrijd voor de Olympian de. Onze landgenoot luitenant Van der Voort van ZUp legde voor dien dag be. slag op de eerste plaats met 224.60 punten. Donderdagmorgen 9 Augustus werd voortgegaan mot de beproeving op dressuur van de paarden, die aan den samengesteld en ruiterwedstrijd deelna men. Van dit tweede gedeelte werd No. 1 de Nederlandsche luitenant C Pahud de Mortanges met 237 82 punten. De Hbllandsche kapitein De Kruyff Jr. werd No. 1 in het derde gedeelte. In het landenklassement bezette Holland op dien dag de eerste plaats.. Vrijdag 10 Augustus wenden de samen gestelde ruiterwedstrUdcn voortgezet met de uithoud inggproefVoor de persoon; UJke Massificatie werd de Hollander Pahud de Mortanges No. 1. Op den laats ten dag van den samen; gestelden ruiterwedstrijd werd weer een Nederlandsch Olympisch kampioenschap behaald. In 't landen klassement plaats te Nederland zich namelijk No. 1 vóór Noorwegen en Polen. Bij de persoonlij ke prestatie werd luitenant Pahud de Mortanges No l en Olympisch kam» pioen. De tweede plaats werd door kapitein De Kruyff bezet. De cérémonie protoculaire verwekte een groot enthou siasme. Duitzenden zongen op plechti ge wijze het Wilhelmus mee. Tenslotte reden de Nederlandsche ruiters een eere rondje door het Stadion, waarbij zij har» telijk werden toegejuicht. In hot landenklassement der dlres» suurproevon won Duitschlaaid het Olympisch kampioenschap. Zweden werd No. 2 en Nederland No. 3. BU den beshssenden rit met hinder nissen werd in het landenklassement Spanje Olympisch kampioen. Nederland bezette de tiende plaats. Harry Denis, de aanv&rdcr van het Ned. Voetbal-elftal. Schaatsenrijden. Bij de Olympische winterspelen waren die mooiste successen natuurlijk voor de Scandinaviërs; toch sloegen onze land- genooten Heiden en Kas speciaal op het nummer 5000 M hardrUden geen slecht figuur. Zij plaatsten zich .ln het eind» klassement resp. No. 11 en No. 18. Schermen. Zondagmiddag 20 Juli begonnen de Olympische schermwedstrijden. Het eerst kwamen aan de beurt de cquipewedstrU- den op floret voor heeren waarvoor ze ventien landen Inschreven. D? Holland- sche ploeg bestond uit A. de Jong. Paul Kunze. N. Nederpeld en F. Mosman, De Hollanders behaalden een papieren over winning wegens het niet opkomen van Cuba. in de derde serie trok de Holland- sche ploeg tegen Hongai'ije. Ons land kwam uit met A. de Jong, N. Nederpeld- O. Schiff en F. A. Mosman. De stand werd 8—8 gelijk, maar door een gi«ooter aantal ontvangen treffers, nl. 6351. verloor de Hollandsche équipe. Dank zij de papieren overwinning tegen Cuba ging Nederland echter toch naar de fi nale. De wedstrijd Nederland—Amerika werd door de Amerikanen gewonnen met 12—4. Ook den volgenden dag verloren de Hollanders met 10—2 van Argentinië. Woensdag 1 Augustus werden de per- soneele wedstrijden op floret voor hee ren voortgezet, tfoor Nederland trokken Paul Kunze. N. Nederpeld en F. Mos man. Alleen Nederpeld wist zich in de halve beslissing te plaatsen. Te elf uur "s morgens begonnen de voorwedstrijden op floret voor dames; mej. J. J. de Boer en mevrouw A. Admiraal-Meije- rink wisten zich in de demi-finale te plaatsen. Mej. De Boer sloeg in de hal ve beslissing een goed figuur, maar in den eindstrijd w.crd zij No. 8. Vrijdag 3 Augustus begonnen de equi pe-wedstrijden op degen. Nederland ver loor met 8 tegen 7 van Portugal. In de derde ronde won Nederland echter van Zweden, waardoor de Hollanders dus de halve beslissing bereikten. In de tweede poule van 'de éérste demi-finale trok Nederland tegen Zwitserland. De onzen wonnen met 10 tegen 6. Voor de laatste ronde van de eerste halve beslissing kre gen we den strijd FrankrijkNeder land. Dit werd een groote 13—3 over winning voor de Franschen. Woensdag 8 Augustus kwamen de sa belschermers ln actie voor den Olym- pischen équipe-wedstrijd. Nederland won met 14 winstpartijen en 40 ontvangen treffers van Turkije (2 met 74). Voor de halve beslissing trok Nederland tegen Italië. De Hollandsche ploeg bestond uit Van der Wiel. A. E. W. de Jong, Wynoldi Daniels en Ekkart. Italië won met 12 winstpartijen en 42 ontvangen treffers. (Nederland 4 met 74). In de volgende ronde won Nederland met 10 wlnstpar- tyen en 48 ontvangen treffers van Bel gië (6 met 63). Donderdag 9 Augustus werd Hongarije in den équipe-wedstrijd sabel Olympisch kampioen. Vrijdag 10 Augustus werden de Olym pische schermwedstrijden voortgezet met het toumooi op sabel individueel. Kapi tein A. E. W. de Jong en luitenant J. van der Wiel wisten zich in de halve beslissing te plaatsen, 's Middags half twee begonnen de wedstrijden om de halve beslissing. Onze beide landgenoofcen plaatsten zich in de finale. In den eindstand van den personeelen wedstrijd sabel plaatste de Hongaar Tersztyansky zich 1hij werd dus Olym pisch kampioen. Kapitein De Jong werd No. 9 en luitenant Van der Wiel No. 11. Ka-pltein A. E. W. de Jong Voetbal. Met de Olympische voetbalwedstrij- de heeft Nederland het niet al te best getroffen. Zooals onze lezers weten kwam als resultaat van de door Prins Hendrik verrichte loting het Nederlandsch elftal reeds in de eerste ronde tegen den vo- rigen Olympiade-kampioen Uruguay te staan. Het was dus een vrijwel uitge maakte zaak. dat Oranje verliezen zou. Dit geschiedde dan ook op Woensdag 30 Mei, toen Uruguay onze jongens, zij het ook Slechts met 2—0 klopte. Vrijdag 3 Juni ontmoette het Neder landsch Elftal op het Ajaxterreln het Amerikaansche Olympisch elftal voor het spelen van een vriendschappeUjken wedstrijd, dien de Hollanders met 32 wonnen. Het Nederlandsch elftal, speelde Dins dag 5 Juni te Rotterdam in het zooge naamde troosttournooi tegen België en won na een fraaien strijd met 3—1. Vóór den aanvang werd de aanvoerder Denis ter gelegenheid van zijn vijftigsten in ternationalen wedstrijd gehuldigd. Vrijdag 8 Juni speelde het Neder landsch elftal te Rotterdam den eind strijd van het troosttournooi tegen Chili. Na een half uur verlenging was de stand nog 22. Nederland won na loting een door den N. V. B. beschikbaar gestelden zilveren beker, dien de Hollandsche aan voerder als een herinnering aan Chili schonk. De eindwedstrijd van het Olympisch Voetbaltournooi, die Zondag 10 Juni te Amsterdam tusschen Uruguay en Argen tinië plaats had. bracht na een half uur verlenging geen beslissing. De stand bleef 11, zoodat deze wedstrijd, die door den Nederlandschen scheidsrechter J. Mutters geleid werd, moest worden overgespeeld. Ook de tweede beslissingswedstrijd van het Olympisch voetbaltournooi. die Woensdag 13 Juni te Amsterdam plaats had. werd door scheidsrechter Mutters geleid. Uruguay won met 21 van Ar gentinië. Toen de Urugueezen 's avonds in him hotel te Velsen arriveerden, werd hun door de bevolking een geestdriftige ontvangst bereid. Het Nederlandsch elftal speelde Don derdag 14 Juni te Rotterdam tegen Egypte. Laatstgenoemde won met 2—1. Waterpolo. Vrijdag 13 Juli had in de zweminrich ting aan de Houtvaart een waterpolo- wedstrfjd plaats tusschen de Olympische ploeg van Argentinië en De Waterratten, die met Braam versterkt waren. De Ar gentijnen wonnen met 3—0. De Olympische ploeg van Argentinië speelde Donderdag 19 Juli in den zwem vijver te Heemstede tegen H. P. C., wel ke wedstrijd door de Argentijnen met 3—1 gewonnen werd. In het Olympisch waterpolotournooi, dat Zondag 5 Augustus begon, won Ne derland met niet minder dan 111 van Zwitserland. Maandag 6 Augustus werd Nederland na verlenging met 53 door Engeland geslagen. Nederland won Woensdag 7 Augustus met 3—2 van België. Het Van Tuyll-monument, door Prins Hendrik in het Stadion onthuld. Wielrijden. Zaterdag 4 Augustus begonnen in het Olympisch Stadion te Amsterdam de Olympische wielerwedstrijdenmet de se ries van de 1 K.M. sprint, In de derde serie verscheen Mazairac aan den start tegen den Engelschman Cozens en den Ohileen Juillet. De Hollander begon met de tweede plaats achter den Engelsch man in te nemen, maar na 100 M. kreeg hij een lekken band, zoodat deze serie uitgesteld moest worden. Na de zesde serie kwamen de drie renners opnieuw aan den start, juist toen het begon te regenen. Ook nu moest weer worden af gebeld wegens een val van den En gelschman, doordat de baan te glad ge worden was. De wedstrijden werden toen tot Zondag 5 Augustus uitgesteld. Be gonnen werd weer met den strijd tus schen de drie bovengenoemde renners. Mazaraic ging met 3/4 wlellengte het eerst over de streep. Volgde een rit over 1 K.M. tegen het horloge. De volgende tijden werden gemaakt; Dayen (Frank rijk) 1 min. 15 sec.; Jhr. Bosch van Dra- kestein (Nederland) 1 min. 15 1/5 sec.; Aerts (België) 1 min. 18 3/5 sec. Mazai rac reed in de derde kwart-finale der 1 K.M. sprint tegen den Australiër Stan- den. Deze werd door den Hollander na een schitterenden eindspurt met een halve wlellengte geklopt. In den ach tervolgingswedstrijd over vier K.M. reed Nederland tegen Zwitserland. De Hol landsche ploeg bestond uit Maas, Pij nenburg, Van der Horst en Jhr. Bosch van Drakestein. Onder, luidie toejuichin gen won het Hollandsche viertal. Het. slceg de Zwitsers een paar meters vóór de eindstreep. De tandemwedstrijd over twee KM. werd door Leene en Van Dijk (Nederland) met twee lengten van Zwitserland gewonnen. Tenslotte kwa men .de kwartfinales der achtervolgings races. Nederland kwam uit tegen Polen. De Hollanders wonnen met 200 M. voor sprong in den fraaien tijd van 5 min. 4 4/5 sec. Maandag 6 Augustus begon men met de demi-finale der 1 K.M. sprint. Ma zairac won met ruim één lengte van den Deen Falck Hansen. Ook in de achter volgingsrace over vier K.M. werd een Hollandsch succes geboekt. Braspenning Maas, Van der Horst en Van de Reyt wonnen met 20 M. voorsprong van Frankrijk. Voor de demi-finale tandem reden Leene en Van Lijk tegen Duitsch- land. De Hollanders wonnen met een halve wlellengte. Voor den eersten en tweeden prijs 1 K.M. sprint streden de Hollander Mazairac en de Franschman Beaufraud. Laatstgenoemde won met een halve wlellengte. De algemeene uit slag werd: 1 Beaufraud. 2 Mazairac. 3 Falck Hansen (Denemarken). In de achtervolgingsrace streden Italië en Hol land om den eersten en tweeden prijs. Dit was één der spannendste wedstrij den. waarbij de Hollanders door de Ita lianen geslagen werden met 25 M. De einduitslag werd: 1 Italië, 2 Nederland. 3 Engeland, 4 Frankrijk. Om den eer sten pry's in de tandemrace over 2 KM. wonnen Leene en Van Dijk van Enge land. Holland won den eersten prijs (Olympisch kampioenschap) met een halve wiellengte. Dinsdag 7 Augustus hadden de wed strijden op den weg plaats. De route liep van de Hembrug via Spaarndam. Het Kopje Zand voort. Aerdenhout. Noord- wijk. den Deyl Den Haag naar Sche- veningen. Wat de persoonlijke prestaties betrof werd de Deen Hansen No. 1 in 4 uur 47 min. 18 sec. De Hollander Buys was No. 16 in 5 uur 14 min. 15 sec. Wat de ploegen betreft was Holland No. 9. L. Buis op de schouders. Zeilen. Onze stadgenoot Ir. J. C. van Hool- werff won Donderdag 2 Augustus met 't achtmeterjacht .Hollandia" de eerste Olympische race. BU de zesmeters was Holland No. 8. In de aohtmeter- en in de zesmeter- klasse plaatste Holland zich Zaterdag 4 Augustus No. 1. Zondag 5 Augustus was Holland in de achtmefcers No. 4 en in de zesmeters eveneens No. 4. In de twee de serie der 12-voetsjollen werd Holland door Finland geslagen. Dinsdag 7 Augustus werd Noorwegen Olympisch kampioen in de zesmeter- klasse. Nederland was No. 7. Donderdag 9 Augustus hadden de fi nales van de zeilwedstrUden plaats. BU de achtmeters was Nederland No. 2 achter Frankryk. die in deze klasse dus Olympisch kampioen werd. Zwemmen. Zaterdag 4 Augustus begonnen de Olympische zwemwedstry den met de se ries 1500 M. vrije slag voor heeren. In de tweede serie werd de Hollander De Man No. 3. Volgde het nummer 400 M. vrije slag voor dames. Mej. Baumeister (Holland) viel reeds in de 1ste serie uit. Ih de vierde serie werd Zus Braun cn- der daverende toejuichingen No. 1 in 5 min. 53 4/5 sec. (nieuw Nederlandsch record). Zondag 5 Augustus werd begonnen met de beide demi-finales 1500 M. vrije slag voor heeren. waaraan geen Hollanders deelnamen. Maar in de demi-finale 400 M vrije slag voor dames werd Zus Braun weer No. 1 in haar af deeling in 5 min. 54 3/5 sec. ZU kwam dus in de finale. Maandag 6 Augustus werd de Hollan der Korpershoek No. 3 in de vierde serie 200 M. schoolslag voor heeren. In de finale 400 M. vrije slag Dames werd Zus Braun No. 2 in 5 min. 57 4/5 sec. ach ter Miss Norelius (Amerika) in 5 min. 42 4/5 sec. By het sohoonspringen voor heeren wist de Amsterdammer Lotge ring zich niet te plaatsen. Dinsdag 7 Augustus werden de zwem wedstrijden voortgezet met het uummer 200 M. schoolslag voor dames. In de eer ste serie viel de Rotterdamsche zwem ster mej. Van Geldei- al dadelijk af, om dat zy als vierde aantikte. In de tweede serie werd mej. Marie Baron een heel goede tweede achter de Duitsche juf frouw Miihe. Mej. Baron kwam dus in v -< -v - 1V. Zus Braun Marie Baron de volgende ronde. Ir. de vierde serie kwam weer een Hollandse! succes. Mej. Van Norden plaatste zich namelijk No 1 Woensdag 8 Augustus was voor Hol land een prachtige dag, want Marie Ba ron zag kans, om in de demi-finale 200 M. schoolslag voor dames als eerste aan te tikken \n 3 min. 15 2/5 sec. Deze overwinning ontketende een geweld'ge vreugde in het Stadion. De tyd van No. 2, Fraulein Mühe. bedroeg 3 min. 16 4/5 sec. In de tweede demi-finale wist mej. Van Norden zich helaas niet te plaatsen. Zij kwam No. 4 aan. Donderdag 9 Augustus had de vier maal 100 M. estafette voor dames plaat*. No. 1 werd Amerika in 4 min. 55 3/5 sec.; No. 2 Nederland in 5 min. 8 4 5 sec. In de finale 200 M. schoolslag voor dames werd Marie Baron geslagen door de Duitsche zwemster Mej. Schrader. Deze won in 3 min. 12 3/5 sec. De tyd van Marie Baron was 3 min. 15 1/5 sec. Zy was dus een uitstekende ■'weede. BU de finale sohoonspringen kwam I-u us Klapwijk op de zevende plaats, mej. Van Leeuwen op de achtste en mej. Hes ter- man op de tiende plaats. De finale vier maal 100 M. eriafeïte voor dames werd door Amerika gewonnen. Holland werd No. 3, maar doordat één der meisjes te vroeg gestart was, werd de Hollandsche ploeg gedïsqualificeerd. Vrijdag 10 Augustus werden de series 100 M. vrye slag voor 'heeren verzwom- men. De" eenige Hollander H. van Essen kon zich niet in de volgende ronde plaat sen, hoewel hij als No. 3 den mooien tUd van 1 min. 7 2/5 sec. maakte. Marie Baron ontpopte zich zoowaar ook als een goede torenspringster. ZU plaatste zich in haar serie No 2 en mocht dus in de finale uitkomen. Daarna werd ten aanschouwe van drieduizend toe schouwers begonnen met de series 100 M. rugzwemmen voor dames. Zus Braun zorgde in haar serie weer voor een prachtig Nederlandsch succes, zy plaat ste zich No. 1 in 1 min. 21 3/5 sec. en verbeterde tevens het wereld- en het Olympisch record. Mej. Braun won met twee meter voorsprong. Toen even later bekend gemaakt werd. dat zU de records verbeterd had, barstte een applaus los. Ir. J. C. van Hoolwerff, de kranige Haarlemsche zeiler. dat minuten lang aanhield. De Rotter damsche zwemster mej. Grendel; die pas vijftien jaar oud was, bleek niet tegen haar tegenstandsters opgewassen. Zy' plaatste zich No. 3. Bij het nummer 100 M. vrye slag Dames werd Mej. Vierdag No. 3; zij kwam echter toch in de demi- finale, omdat zU de snelste derde was. ZU werd Zaterdag echter in de finale geslagen, 's Middags was het Zwemsta- dion geheel bezet, toen de finale 100 M. rugslag voor dames verzwommen werd. Alle aandacht en alle hoop was op Zus Braun gevestigd. En het onverwachte gebeurde: zij werd Olympisch kampioen, m 1 min. 22 sec. tikte zij het eerst aan. Op 50 M. lag zy" derde, maar in de twee de baan kwam zij zoodanig opzetten, dat zy na bijna 75 M. naast de Engelschen op de eerste plaats lag. Onbedaarlijk was het gejuich, dat toen losbarstte. Alle toeschouwers verhieven zich van hun zit plaatsen en jubelden de Hollandsche zwemster toe, die op de laatste meters Miss King achter zich liet en met on geveer 30 cM. verschil als eerste aan tikte. Niemand lette meer op de andere zwemsters, die vlak achter haar zwom men. De achterste, Miss Stockley, was slechts twee meter na mej. Braun bU deze zeer spannende race. Zus Braun en haar moeder hadden geen handen ge noeg om alle gelukwenschen in ontvangst te nemen, daarom ging men maar tot... omhelzingen over! De filmoperateurs snelden toe, maar Zus Braun wilde niet voor het apparaat poseeren zonder haar moeder, zeer terecht, omdat de nieuwe Olympische kampioene, die van den aan vang af door haar moeder getraind is, aan haar een grooi deel van het succes te danken heeft- Onder groot gejuich werden moeder en dochter te zamen ver eeuwigd. Het duurde vele minuten voor dat de rust in het Olympisch Zwem- stadion teruggekeerd was, maar toen Zus Braun, die zioh in een oogenblik ver kleed had, weer verscheen om haar plaats op de tribune in te nemen, begon het gejuich opnieuw. Eerst een kwartiet- later kon men beginnen met de final® van het torenspringen voor dames. Ma rie Baron weerde zich uitstekend en had een zware concurrentie. ZU bezette de vierde plaats. Hoewel zy dus nog juist geen prys wist te winnen, leverde zy toch een opmerkelijke prestatie, omdat zU zoo goed als nooit op dit nummer geoefend had. De Amerikaan Weissmüller won de finale 100 M. vrye slag voor heeren in 18 3/5 sec. De finale van het toren- springen voor heeren werd gewonnen door den Amerikaan Desjardins. DE HULDIGING VAN ZUS BRAUN. Toen het nummer 100 M. vrye slag voor dames was afgeloopen, bleef al het publiek wachten op den protocolairen uitslag, daar men de Hollandsche vlag in top wilde zien. Tegen zes uur werd het Wilhelmus ingezet ter eere van de overwinning van Mej. Braun en ging de Nederland sche vlag in den hoogsten Olympischen mast. Op het zelfde oogenblik over handigde de voorzitter van den Neder landschen Zwembond Bredius. eer. grooten lauwerkrans aan Mejuffrouw Braun, die haar ontroering nauwelijks kon bedwinger. Tenslotte werd mejuf frouw Braun op de schouders geheschen en in triumph rond gedragen. Het pu bliek zette een spontaan „lang zal zo leven" in. In ons volgend nummer zullen we de andere sportgebeurtenissen die niet mei de Olympiade in verband staan., memo- wen,

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 20