ST-LOVEffi HAARLFM'S DAGBI.AD OM ONS HEEN BIOSCOOP FEUILLETON. EEN HUISJAPON ZATERDAG 29 DEC. 1928 DERDE BLAD No. 3804 HERINNERINGEN AAN HET STAALBAD HAARLEM. HET VEE VAN D'YSER RINCK HET WATER MINSTENS GELIJK AAN DAT VAN SPA DE AFWEZIGE BADGASTEN EN HET VERHAAL VAN DEN RUSSISCHEN OFFICIER WEINIG MEDEWERKING VAN HET GEMEENTEBESTUUR DUIZEND GULDEN BOETE OF AFBREKEN DE TELEURSTELLING VAN LOOMEIJER WAAROM IS HAARLEM: STAALBAD NIET GESLAAGD. Een kort artikeltje in ons vorige nummer heeft weer een reeks herinne ringen bij ons opgewekt aan de geschie denis van het Staalbad Haarlem. Iïic zal in de eerste dagen van Januari 1929 veertig jaar geleden zijn, dat de eerste vergadering gehouden werd over de Staalbron in de Haarlemmermeer, 't Was op de bovenzaal van de Sociëteit Vei- eeniging. De hoofdpersonen waren vier in getal: Dr. Posthuma, in dien tijd een geliefd medicus in Haarlem, een man van kloeke statuur, met een grooten baard, die onveranderlijk over straat ging met een hoogen hoed. de type va i den ouderwetschen huisdokter. Dan de heer Corn. Prins S.zn., physiek juist het tegendeel, een kort man met een witten knevel, koopman en landbouwer die in het Frederikspark woonde en naar vien het Prinsenlaantje genoemd is. In de derde plaats het toenmalige Kamerlid Frans Lleftinck en in de vierde de heer C. G. Loomeyer, apotheker in de Bartel- jorisstraat. Wel waren in dit viertal verschillende vakken vertegenwoordigd: de medicus, de pharmaceut, de zakenman en volksvertegenwoordiger. Alle vier man nen van invloed te Haarlem en toch niet van zooveel invloed, of er waren in onze stad nog lieden genoeg, die aan het bestaan van de Staalwaterbron niet ver. kozen te gelooven. De flauwe grappen makers sloofden zich uit: er was inder tijd in de Haarlemmermeer een af dee ling Spaansche ruiters verdronken en hun harnassen gaven het ijzer af, dat bij de boerderij d' User Rinck te vinden was voor wie het maar zien wou. Want dat was niet te ontkennen. Eet water in de-User Rinck gaf een bruinen neerslag, die de randen van de sloot kleurde en de pachter vertelde graag, dat er in al die jaren weinig ziekte in de familie voor kwam en dat zelfs het vee van de hoeve altijd in de beste gezondheid verkeerde. Op den duur was het yzergéhalte van het water niet te loochenen. Op de ver gadering in de bovenzaal was het aan wezig en de belangstellenden mochten het proeven. Lekker was het niet, maar voor de deugdelijkheid stonden de des kundigen in .en die overtuiging nam niet weinig toe, nadat Prof. Stokvis, een van de corypheeën van de wetenschap in die dagen, over het Haarleansche Staalwater een brochure schreef, waarin hij het gebruik aanbeval. By het water uit de beroemde bronnen van Spa, de Pouhon en andere, behoefde het water niet achter te staan zoo kwam na een paar jaar de Maatschappij tot Exploita tie van Staalwaterbronnen tot stand. Een van haar eerste daden was de op richting van het Brongebouw, waarin de aanstaande badgasten het heilzame wa ter zouden kunnen drinken en den dag zouden kunnen doorbrengen met gezeischapspelen, aan de leestafel, bij toon eel voorstellingen en muziekuit voeringen. De bouw werd opgedragen aan de architecten Van den Arend en van der Stern-. Het was een feestelijk moment, toen de eerste steen van het niéuwe gebouw gelegd werd; ii'. myn herinnering zie ik r.og de plechtigheid, die opgeluisterd werd door verscheidene toespraken, welke alle een zelfden grondslag hadden: de beste verwach tingen voor de toekomst. Zooals het ge woonlijk gaat was de eerste steen de allereerste niet, daar het gebouw al half opgetrokken was. Daar in ons land iedereen die den euvelen moed heefteen nieuw groot gebouw te stichten bloot staat de critiek van leeken en vak broeders, de laatsten uit wangunst en ydelheid. ontging aan de architecten ook in dit geval de gebruikelijksmaad niet. Als verstandige Heden lieten zy al dit- vuile water hun deur voorbyloopen pijnlijker moet het geweest zijn, toen de gemeenteraad van Haarlem hun een onnoozele vergissing in de opmeting van het tearein kwalijk, nam en een boete van de Maatschappij van duizend gulden hief, met de boodschap er bij dat men het nog prijzen mocht, dat het gebouw niet behoefde te worden afgebroken. Dit was de eerste daad van het gemeentebe stuur tegeover een onderneming van Haarlemsche ingezetenen, nadat het ter rein onder aller .el bezwarende voorwaar, den aan de Maatschappij was afgestaan. Het Brongebouw zette na dezen tegen spoed zijn deuren open. De ingezetenen van Haarlem werden er lid van en kwa men de vele concerten hooren, d:2 Haar- lemsch Muziekkorps er gaf. Helaas, de badgasten bleven weg. Allerlei reclame baatte niet of althans niet genoeg. Len gezelschap Engelsche journalisten kwam in Haarlem de bron en het Brongebouw zien en schreef welwillend over de nieuwe ge neeskrachtige bron, maar ook zij kon den de 2ieken niet bewegen, genezing te zoeken bij het Haarlemsche staalwater. Er gaat een verhaal van een Russisch officier, die zich inderdaad als badgast aanmeldde, maar door de kortzichtig heid van een hotelhouder te Amsterdam onderdak zocht en tenslotte teleurge steld verd veen. Financieele moeilijkheden bleven niet uit. Als gevolg daarvan werd de nadruk meer op den verkoop van het water ge legd. Tenslotte ging men zelfs zoover, dat het heilzame ijzer aan het water onttrokken en het vocht als gewoon tafelwater verkocht werd. Nog altijd speelt het staalwater in ons land een rol in de apotheek er is geen enkele reden, waafom men zijn ver trouwen aan het medicament ontzeg gen zou. Maar na allerlei pogingen om het Staalbad Haarlem op gang te bren gen, hebben wü allen tenslotte moeten erkennen: de onderneming is mislukt. Staalbad Haarlem is als een van de droombeelden, die een tijd lang met rose randen waar het licht der hoop door straalt, het oog bekoren en daarna In nevel opgaan. Jammer vooral van al de moeite, die daaraan vruchteloos is besteed, meer nog dan van 't geld, dat erin verloren is gegaan. Jammer van de verwachtingen, die velen er op hebben gebouwd. Toen en later is wel gezocht naar de rede nen, die tot de mislukking hebben ge leid. Was er geen geld genoeg om het geruimen tijd uit te zingen, totdat de badgasten naar Haarlem gelokt zouden zijn? Was de concurrentie met buiten- landsehe badplaatsen te groot? Ver trouwde het publiek de standvastigheid van ons Nederlandsche klimaat niet? Misschien werkten al die motieven een beetje tot de mislukking mee. Het doet er natuurlijk weinig toe, of men ach teraf van een zieke die aan verschil lende kwalen leed, eens haarfijn gaat uitmaken of hij in 't bijzonder aan het hart is gestorven of aan de nieren. De aanvankelijke oprichters leven niet meer. De heer Loomeyer was de laatste die heenging. Hij was wellicht van de oprichters de meest enthousias te, al was dat woord ook niet bijzonder toepasselijk op de persoonlijkheid van Loomeijer. die niet licht uit de plooi raakte. Juister is het om te zeggen, dat hij van het idee Haarlem Staalbron vervuld was. Zoo vervuld, dat hij er niet van zwijgen kon. Meer dan één avond heb ik by hem doorgebracht in het kamertje in de Barteljorisstraat naast de apotheek. Hij praatte en praatte, altijd maar over de Staalbron en wanneer zyn bezoeker tegen mid dernacht den knop van de deur in de hand had, kon het nog gemakkelijk een uur duren vóórdat hij goeden nacht kon zeggen en naar huis gaan. Brave Loomeyer! Welk een teleurstelling moet het voor hem geweest zijn, dat zijn ideaal voor Haarlem niet verwezenlykt is. Alles wat er nog van de onderneming over is. zijn wat aandeeien onderin ve ler effectentrommels die niet aan 't daglicht komen, omdat er nooit een coupon te knippen is geweest. Ze wor den nog bewaard op hoop van zegen. Het droevig eind van al deze verwach ting is dan nu een proces tusschen de gemeente en de Maatschappij over de vraag, of de Maatschappy nog wel aan de voorwaarden waaronder de erfpacht verleend is. voldoet. Een feite- iyk onmogelijke twist, omdat de ge meente. werd rij in het geiyk gesteld, er toch niet toe zou kunnen komen om de Maatschappy te gelasten haar gebouwen met den grond gelijk te maken. Het zal wel op een compromis uitloopen. Niet ten onrechte is vroeger aan den gemeente raad verweten, dat hy in den beginne begeeriger was naar wat er van de ba ten voor de gemeentekas zou overschie ten, dan naar de bevordering van den bloei der onderneming. In landen waar in badplaatsen besturen meer ervaring is verkregen, doet men andersom. Daar worden groote sommen aan subsidie ge schonken, om de onderneming in gang te brengen en te houden. Wie zou daarom zeggen, dat de afloop beter zou zyn geweest, wanneer het ge meentebestuur een royaler Inzicht had ge had. Het was toen geen gewoonte het particulier initiatief met geld uit de ge meentekas te steunen. In onzen tyd zou het allicht anders gaan. Op deze be schouwing doorredeneerende zou men haast kunnen beweren, dat Staalwa terbron te vroeg is opgericht. Maar ook dat baat niet, de droom is voorby en wy beleven hem niet voor de tweede maal. 3. C. P. MIDDENSTANDS CENTRALE. JAARVERSLAG. Aan het Jaarverslag over het jaar 1928 der Middenstandscentrale voor Haarlem en Omstreken, samengesteld door den secretaris, den heer P. J. M. van Tetering, ls het volgende ontleend. Het verslag begint met eerbiedige hulde te brengen aan de nagedachten is van den dit jaar overleden strijder voor de belangen van den middenstand: Chns M. Jansen, wiens portret zal prijken op de eerste pagina van het gedrukte jaar verslag der Middenstandscentrale. Dan wordt herinnerd aan het eerste lustrum der Middenstandscentrale op 9 October Jl, dat niet officiéél gevierd werd. De heer F. H. Smit trad in 1928 als voorzitter op- Tien mldden6tandsver- eenigingen in Haarlem en omstreken zyn by de Centrale aangesloten. De centrale telt 82 leden (einde 1927 72). Het rapport der door de Centrale in gestelde enquête naar den toestand, de resultaten enz. der verschillende za ken en bedrijven verscheen op 21 Fe bruari in druk. Betreurd wordt dat de vroegere Scho- tensche Winkeliersvereeniging „Een dracht maakt Macht" zich na de an nexatie nog niet in de Haarlemsche Handelsvereeniging heeft opgelost zooals de Middenstandscentrale haar geraden heeft. Ook de Haar], Kruideniersvereeni- ging „Onderling Belang" heeft zich nog steeds niet aangesloten. De secretaris doet een krachtig be roep op alle middenstandsorganisaties propaganda te voeren tot alle handel drijvende en industrieele middenstan ders tot organisaties zyn toegetreden, naar gelang de riohtdng welke zy voor staan. Natuurlijk zal dit ook de positie der Middenstandscentrale versterken. Onderscheiden acties werden in 1928 gevoerd en vele werden met succes be kroond. Herinnerd wordt o.m. aan de actie tegen het houden van bazars kort vóór St.-Nicolaas en het korting-sys teem. Adressen aan de Regeering werden gezonden om inzake het tydig publi- ceeren van namen van oplichters en in zake het z.g. KaaSbeöluit. De Cen trale neemt nog steeds stelling tegen het verderfeiyke afbetalingssysteem. De verstandhouding tusschen de Ka mer van Koophandel en Fabrieken en de Middenstandscentrale liet niets te wenschen over. Betreurd wordt dat ambtenaren van het Gasbedryf nog steeds moeite doen aan families gasfornuizen van dat be drijf op afbetaling te vericoopen en dat in weerwil van het „vredestractaat" van 1927 inzake gasfornuizen op afbetaling. Geprotesteerd wordt tegen het handel drijven door gemeente-ambtenaren: schooltandartsen die tandenborstels ver- koopen en amanuensissen der H. B. S„ die glaswerk voor de scheikundelessen aan de leerlingen verkoopen met 5 pet. korting. Adhaesie werd betuigd aan adressen ran de Kamer ran Koouhanael en ran het comité voor opheffing der Zakelyke Belasting op het Bedri'", waarin werd aangedrongen op opheffing van genoem de belasting. Er werd op gelet dat de Gemeente de door haar aangekochte peroeelen in de Koningstraat en elders niet voor z.g. „vliegende winkels" verhuurde. Als altyd verleende de Commissaris van Politie, waar noodig en mogelijk, aan de Middenstandscentrale zyn medewer king. De procedure van den z.g. Goedkoo- pen Sam van Deventer wordt 11 Januari as. voortgezet. Een actie inzake het Haarlem-num mer van het Tydschrlft ..De Hoiland- sche Steden" is gaarde. In begin Januari zal voer het eerst een bespreking plaats hebben van de be sturen der Middenstandscentrale en „Vreemdelingenverkeer" betreffende een eventueele tweede „Hamit". Aan het slot van het verslag betuigt de secretaris dank aan den aftredenden voorzitter, den heer F- H. Smit. voor het voortreffelijk werk ook dit jaar weer docr hem voor den Haarlemschen Mid denstand verricht. D. F VOLKERS. 25 jaar bij de gemeente. Men schrijft onst Op 1 Jan. 1929 zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer D. F. Volkers in dienst by de gemeente kwam. Doreüierus Frederick us Volkers is ge boren 10 December 1872 te Dalfsea en dus 56 jaar oud. Op 9 Maart 1S96 verliet hij Kampen, waar hij werkzaam was by de firma Boelen, Sigarenfabrikanten. Voor ge noemde firma was hy in Haarlem enkele jaren werkzaam, doch verhuisde op 11 Mei 1901 naar '&Gravenhage. Na nog eenigen tijd in Amsterdam gewoond te hebben, vestigde hy zich opnieuw te- Haarlem op 10 October 1903. 10 December van dat jaar werd hy benoemd in tijdeiyken dienst by don Burgeriyken Stand aüüer, en wel als hulpschrijver op een salaris van 1_50 per d<*r. Reeds na drie weken maakte hy promotie en werd zyn salaris met 0-50 per dag verhoogd. Deze verhoo ging hield verband met zyn benoeming tot tijdeiyk klerk by het Gem. Gasbe drijf. Ongeveer anderhalf jaar later ont ving hij zijn vaste aanstelling, ingaande 1 Jan. 1901. In deze nieuwe funptie werd den jubk laris opgedragen de administratie en daarmede samenhangende werkzaamhe den aan de aid. muntgas. Oorspronke; lijk was hy aan deze afdeeling de eeni- ge ambtenaar. Door de uitbreiding van het aantal gasmeters e. a. vermeerder, de ook het aantal ambtenaren aan de afd. en werd de heer Volkers benoemd tot chef met den titel hoofdklerk. In de oorlogsjaren werd hy belast met dB gasdistributie en cokesverkoop. Vooral in dien tyd is gebleken dat Vol kers niet alleen een goed organisator maar ook een handig koopman was. Zyn afdeeling groeide zoo stork, dot er toen reeds 20 a 25 personen aan verbonden waren. Toen in Juni 1922 de Gem. Incasso, dienst werd opgericht, werd V. aan de zen dienst verbonden; eerst onder dL recüe van den directeur van het Gem. Electr. Bedrijf en later onder den heer de Jonge Op 1 Juli 1926 werd hot tegenwoordi ge hoofd van den gem. Incasso- bene vens Stortings, en Ophaaldienst de heer j H. Borger benoemd en de heer V. tot waarnemend Hoofd. De jubilaris staat by zijn chef esi zyn collega's hoog aangeschreven om zyn accuraat werk en zijn oollogialen om gang. Ook op organisatiegebied is V. geen onbekende, Hy was een van de oprich, ters van een organisatie van gemeente ambtenaren te Haarlem en oud be stuurslid. In de afd. Haarlem van den Aig. Ned. Chr Ambt. Bond staat hy be- bekend als een meelevend lid. Voor ge, noemde afd. is hij vertegenwoordiger in de dienstcommissie. Het ligt in het voornemen den jubila ris op 2 Jan. a-s. des voormiddags kwart voor negen uur te huldigen in het tij. öelijk dienstgebouw (voorm. militair hospitaal). Wy verwachten dat de jubilaris (wo nende Leidischevaartweg 124) dien dag vele persoonlijke en schriftoiyke geluk - wenschen zal ontvaneen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» per regel. STANDAARD THEATER. Als de Standaard-revue ons allerlo «Menswaardigs heeft laten rien krijger, rij een komieke film, die ,X>'r zit eer. ek in" heet. Het lek bevindt zich on ieiukkigerwyze niet in den regervfcor. c: n den wynkelder. maar in de wat?, .eióing wat begrUpelykerwljs tot vele:: .nconveniënten aanleiding geeft e: voor gag-men een ideaal uitgangspu: was. zoo de komieken uit deze film a thans van gag-men's diensten gebru maken voor het uitvinden hunner k. miekheden In het eerste hoofdnummer doe. Richard Dix en Esther Ralston er ach aoten over om tot een gebruikelijk film .einde te komen en even weinig verrassend als dat happy.-end zyn de gebeurtenissen, die er toe leiden moeten, net begin uitgezonderd. Aardig in deze film, „De Half-Back" doet het paard ran den melkwagen, die al ïykt liet verband niet logisch, een zeer gewaardeerd onderdeel is van de rugby-training. Want rugby is het be- wegeiyke thema, waarop de film ge bouwd is wie naar kennis van dat won derlyke spel verlang, stoke in hot don. ker des Standaard-theaters zijn licht op De tweede film ,,'n Renbaansensatie" loopt parallel aan de eerste en alle an dere verfilmde sportsensaties. Voor het nieuwe jaar hopen wy maar weer op een beetje tooneelspel. REMBRANDT THEATER. De Slavin van Bagdad in Rem brandt Theater. De legende, verbonden aan de TaLMahal, de graf tempel van vorstin Moeni. tash-Mahal. Als een der zeven wereldwonderen wordt beschouwd de graf tempel var. vorstin Moemtash-Mahal, de Tai-Maha- die in ongeschonden schoonheid var. architectuur in de nabijheid der stad Agra in het Noor&AVeaten van Indlc staat. Zooals de legende wil, ls de TaLMahai opgericht ter eere van de door het ge il eele volk beminde vorstin Se Lima, gemalin van prins Koerram Selima is een vorstendochter, die als klein kind iiaar moeder by een overval door roo- vers verloor en door Hassan, een pot tenbakker, als hulpeloos wicht gevonden werd. Selima groeit met Shiray. Has san's zoontje op. Selima ziet Shiray als haar broer en vriend, maar de gevoe. lens van Shiray voor Selima zijn van meer teederen aard. Weer spelen de roovers een rol in het leven van het meisje, zij wordt ontvoerd, om op de slavenmarkt verkocht te worden aan een gezant van kroonprins Koerram. De .vroonprins voelt zich bijzonder tot het meisje aangetrokken, dat zich evenwel ongenaakbaar toont en bovendien weet. dat men het recht niet had haar, als vrygebörene, als slavin te verkoopen en te koopen. Na lange omzwervingen slaagt Shiray er eindelijk in te ontdek ken, waar Selima zich bevindt. Hy weet met behulp van een slavin in de ver trekken van Selima door to dringen. Sen bode brengt den kroonprins het be richt van het mannelijk bezoek aan Se, lima. Beiden worden ter dood veroor, deeld. Shiray zaï moeten sterven onder den poot van een olifant. Op het aller laatste cogenblik biykt gelukkig nog hun onschuld. Als den prins blykt, dat Se- iixna niet Shiray maar den prins be mint en bovendien door een amulet, dat zy toen Hassan haar vond droeg, aan, getoond kan worden dat zy van vorste, lyken bloede is, staat niets meer c-en huwelyk tusschen haar en den prins in den weg. Ze leven lange jaren gelukkig met elkaar, aangebeden door het volk tot de dood haar opeischt De vorst wil een tempel ter eere van haar laten bou wen. Geen ontwerp kan hem voldoen tot Sairav, die door het verdriet over haar dood blind geworden is. ct in slaagt zoo'n wonder van schoonheid to wroch ten, dat Koerram voelt, dat dat de ziel van Selima weergeeft. Na twintig jaar is het kunstwerk klaar, een genot voor het oog. Het een zeer bijzonder filmwerk, dat gei. el in Inaië is opgenomen, tor- wyl de spelers uitsluitend Indiërs zyn. Alles en alles ran en in deze film is ?cht. dêcorwerk is er niet by. Niet min, der dan 70.000 menschen hebben er in meegespeeld. Het 'oyprogramma is goed. Voor de acrobatische toeren van de „9 Liazeed" mag men vol bewondering zijn, maar veel wordt bedorven door het werkelijk onaesthetische geschreeuw, dat zy noo dig linden by het laatste gedeelte van hun nummer uit te stooton, het heeft cr nu meer van of we op de kermis zitte n dan in het Rembrandt Theater, waar 200 dadelijk een Oostorsche film van Oostersche romantiek zal worden ge draaid. «nJorevB vooc D.MIEZERUS "V HAARLEM - FLORAPLCfN CINEMA PALACE. Dc Vagebond; hy vecht, hfj lacht, hjj springt. Douglas Fairbanks' liefhebbery om over tafels, daken en balcons door de romantiek heen to scharrelen, diep te zien in de oogen der vrouwelijke hoofd rol-speelster en met een paar hand. omdraaien al zyn tegenstanders weg to wulven, is met meer of minder goed ge. volg roods verscheidene malen op andere sterren en sterretjes van het witte doek overgeslagen. Zoodat men het John Ikurymore niet kwalijk kan nemen, nu het hem in deze film „De Vagebond" ook overkomt En zoo'n romantische avonturenfilm Ls wel vermakeiyk. Men houdt er wan deltochten over de daken der Parijsche hulzen; reist, door een lepelblelde weg geslingerd. van de wallen naar de kxw mor van het meisje dat de vrouwelijke hoofdrol heeft en dus beslist deze ook jaat spelen in het leven van den man- neiyken hoofdrolspeler; wordt van ban neling gunsteling des konings en kan zich alles veroorloven, omdat in die oude romantische tijden alles mogelijk was. Wanneer er in zoo'n film dan nog aardige tooneeltjes voorkomen, wanneer de opnemingen goed en soms zelfs ver rassend goed zyn. er vlot gespeeld wordt en de rollen in goede handen zijn. dan is dat een film die het publiek dank baar stemt en den bioscoopdirecteur ook Eén opmerking slechts; Conrad Veddt speelt in deze film een rol. hy is de moeite waard, doch by lange na niet li er de Veidt uit Duitschland. Max Davidson zorgt voor hartelUk ge lach in het bij programma, de teeken film is grappig en origineel en in het «eekjournaal geeft de Orion een over, zicht van 192S. LUXOR-THEATER. „De overval in de Bergen" en „De dame en haar chauf feur". Twee heel goede films. Deze week biedt het Luxor.program ma weer veel te genieten. Het begint al f.ls we met den „Rheingold" een reis van Hoek van Holland langs den RUn naar Je Alpen maken. Dit zyn altyd reisjes .vaar veel schoons te aanschouwen ls. Het eerste hoofdnummer is een sen, .-.aiioneel-dramatisch werk in 7 neten. Hot ls de geschiedenis van treindieven en daar doorheen is een romannetje ge werkt van Laura Phelps en Howard. Dc spoorwegautoriteiten doen alles om de goiKtaendingen te beschermen en maken zeUs gobruik van soldaten, wier kapitein Mc Ready een belangrijke rol speelt. Ook dc trein roovers zyn goed uitgerust en hebben mitrailleurs tot hun beschikking. Als de aanslag op den trein geschiedt worden wagens daarvan opgeblazen door dynamiet Het wordt een oorlog in het klein, woarby ook vliegmachines hun gasbommen uitwer pen. waartegen de bandieten niets kun, tien uitrichten en het slot is dat zU zich overgeven en Howard, de eerst, gesmade, krygt zijn loon. Het gefieel is een nummer vol spanning en sensatie. Het Luxor-Nleuws biedt als immer het laatste nieuws, ditmaal uit het bin nenland alleen. ..De Dame en haar chauffeur" is van geheel ander genre en laat de bezoekers meeleven met de hoofdpersonen. Er somen inderdaad veel vermakeiyke si tuaties in voor. Het is de geschiedenis van een millionnalr. Jack Derrick, die dcor brand op zyn petroleumveMen zijn vcheele vermogen verliest. Ten einde raad besluit hij te eaan werken en wordt chauffeur by Pritsspifcs. Na heel veel aangename en onaangename ge. beurtenissen komt hy echter weer in hot bezit van veel geld omdat er op de plaats waar eens zyn olievelden waren, nu salpeter wordt gevonden. Dat me juffrouw Pritssplts hem verkiest boven den mal-doenden baron hadden we al lang zien aankomen. Het verschil tus» scben lien was a! te groot Vermakeiyk was ook de secretaris gedurende zUn zeeziekte. Eon programma dat een zeer druk bezoek verdient. INGEZONDEN MEDEDEELlNGEN a 60 Cu. PER REGEL CIGARETTESWÊS*1 Het grootste succes in 1928 op sigarettengebied bereikt! Alleen door kwaliteit door SOPHIE KERR. Vertaald door CHRISTINE KAMP. 8) Na het diner gingen zy naar een ope rette, een echte Schlager, met melodie tjes, die in je geheugen biyven hangen, rtet aardige costuums en mooie, sierlijke dansen, een grappigen komiek, een lieve soubrette, een hoogen tenor voor de lief desliedjes, enz. Brody had die operette ga-kozen, omdat er voor ieders smaak iets te genieten was. maar vooral om dat Teresa Lanton, een nicht van zUn vrouw, daarin speelde. Hy had al meer malen de ervaring opgedaan, dat op klanten uit de provincie niets zooveel indruk maakt dan een elegante actrice, tegelijk nicht van den groothandelaar. Die nicht dan was niet jong meer, zy had maar een enkel liedje te zingen, maar dat deed zy zeer aardig. Boven dien vond zy het prettig, als Giles zyn vrienden naar het theater bracht en haar uitnoodigde om met hen te sou- peeren. Dus, onder de voorstelling zei Brody, die de gelegenheid had ritten afwach ten: .Dat jonge meisje, dat voor Mrs. Passed all speelt is een bloedverwante van my. Zullen wy haar een briefje sturen en vragen of zy er zin in heeft om na de voorstelling met on6 een stukje te gaan eten?" Mallet rond net een prachtig idee: hy amuseerde rich kostelyk. de zang en het dansen brachten hem in verrukking, de mooie koristen betooverden hem. Brody's opmerking leidde zyn aandacht op Teresa Lamten. die nu optrad om haar liedjes te zingen. Herbert zag een blonde vrouw met blauwe oogen, die er nog wel jong uit zag, maar wier gelaat de charme der jeugd had verloren en wier gestalte wel wat te weinig de slanke lijn vertoonde. Zy droeg een wit kleed met zilveren loovertjee versierd en had een reus achtige vuurrooden waaier in de hand. Haar liedje was een beetje melancholiek zoo iets ran: Ieder mensch heeft iemand noodig maar my heeft niemand noodig.... of: Ik zit alleen thuis en wacht op hem, die niet komt opdagen— Het. kwam zoo overeen met de gemoeds gesteldheid van Mallet, dat hij zeer werd aangedaan, zoodat de tranen hem in de oogen kwamen. „Uw nicht is waarlijk een kunstena res". fluisterde hy Bnxiy toe. „Teresa is niet kwaad :n haar rol. Ook buiten het tooneel is zy een knappe vrouw, hoewel niet zoo uitgelaten als die kleine tooneelratten". Dat beviel Herbert en toen het lied ge ëindigd was applaudisseerde hy zoo hef tig, dat miss Lanton terug kwam en haar liedje herhaalde. ..Zy kykt naar ons", zei Brody en Mallet's bioed steeg hem naar het hoofd toen hy haar glimlach zag, direct tot hem gericht Na de voorstelling snelden de twee heeren naar een zijuitgang, waax miss Lanten hen ontmoette en samen gin gen zy naar een restaurant-. Zy zag er nu veel ouder uit, maar zy droeg een groene fluweelen toque en bont manteltje, dat haar een zeker def tig air gaf. Zy at een kleinigheid, dronk, wat er nog in de platte flesch was pn leidde de conversatie zonder er een pau ze in te laten. Mynheer Mallet had nooit een vrouw ontmoet, die kon lachen, pra ten en plagen zooals Tessie Lanton het deed. Hij voelde zich opeens gegroeid, hy, Herbert Mallet was aan het soupee- ren met een actrice! Als Eva en Lilian. Eddie en Bob hem konden zien! Hy stak de borst vooruit en vertelde de eenige grappige geschiedenis, die hy kende en Tessie zat te schudden van het lachen. Maar zy lachte er alleen om. dat iemand zoo argeloos was om zoo'n, oude. versleten mop te vertellen, maar Herber? wist dat niet. Na het souper stelde Brody voor, dat mijnheer Mallet Tessie naar huis zou brengen, want het was laat en hy z-ilf woonde in een geheel ander gedeelte van de stad. Hij maakte meteen een knip oogje tot Tessie, dat beteekende: Zie hem in te palmen." Tessie begreep en op hun weg naa r huis in een gezellige taxi. maakte zy zooveel grappen en lachte zooveel, dat zonder de minste drang van haar kant, Mallet haar inriteerde om den volgen den dag samen te lunchen. Dan druk ten zy elkander de hand als oude vrien den en ging zy haar huis binnen. Herbert reed naar zyn hotel half ver- bysterd van geluk. Tessie leek hem niet oud of verwelkt. Hy zag nog steeds haar blond haar haar blauwe oogen, het kuiltje in haar kin. Hy had niet begre pen dat die vroolijkheld maar gemaakt was, hy dacht er alleen aan, hoe 'n aan genaam gezelschap zy was, zoo opge ruimd, zoo goedhartig! Hy rond haar groene toque mooi, haar lichtgroene japon, gegarneerd met rose lint. ver rukkelijk. Hy hoopte maar, dat zy dien hoed en die japon morgen ook zou dra gen. Lang lag hy wakker aan haar denken. Haar arm had de zyne aange raakt ir. de taxihy streelde de plek, waar de hare een oógenblik had gerost. Die arme Ella had zoo hoekige ellebogen gehad! Tessie van haar kant voelde echte genegenheid voor hem. Hoewel zy het er op had toegelegd om uitgenoodigd te worden tot oen lunch, wat dat eenvou dig een truc van haar om nooit voor een maal tyd te betalen als een ander het doen wilde. Haar schoonheid en stem begonnen af te takelen en daarvan was zy zich bewust Weldra zou het haar on mogelijk zyn om een behooriyk engage ment te vinden en daarom bekromp zij zich wanhopig op alles, om maar zoo veel mogelijk ter rijde te kunnen leggen. Toch moest zU een zekeren stand op houden en genoeg chique kleeren heb ben om er altyd elegant uit te riem Maar bulten dat spaarde zy en beknib belde zich ln alles, zy bewoonde twee kleine kamertjes en kookte meest haar eten op een petroleumstel. Het huls was oud en in een stille buurt, er was geen clecirisch licht, geen lift, de huur was matig, daarom waren twee kamers geen overdadige weelde, want nu kon zy over haar appartementen spreken..», dat was ook al stand ophouden. (Wondt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9