HAARLEM'S DAGBLAD OM ONS HEEN LAATSTE BERICHTEN EEN HUISJAPON WOENSDAG 2 JANUARI 1929 DERDE BLAD No. 3806 EEN VREEMDELING OVER HAARLEM. Charles'Le Goffic, die in het begin van dezen winter voor de Alliance Fran- Qaise een voordracht hield en. daartoe aangespoord door den Voorzitter, ook eenige van zijn eigen gedichten voor droeg over de zee, heeft naar aanleiding van zijn bezoek een artikel geschreven in het Parijsche Dablad „Le Gaulois" onder den titel „Harlem, Ville-Fleurs". Die den ouden heer bij zijn conférence gezien hebben, zooals hij daar voordroeg inet een ietwat zwakke stem, waar niet temin de Fransche geest doorheen klonk, zijn goedhartig oud gezioht met een bril, zullen zich niet kunnen voorstel len, dat dit een scherp artikel kon zijn, met veel critlek op Haarlem, de stad. die hem zoo vriendelijk ontvangen had en dat is het dan ook niet. Het artikel is meer een genoegelijke droomerij over onze stad, waar hij van houdt, want hij heeft haar meer gezien en hij begint dan ook te zeggen: „Ik heb dus Haar lem teruggezien, het tegenstrijdige en bekoorlijke Haarlem, waar de omgeving zóó zoetjes in de stad overgaat en de stad in de omgeving, dat men ze niet meer van elkaar kan onderscheiden; huizen worden villa's, velden tuinen, straten rijen van heesters en honderd jarige olmen. De slooten loopen uit in waterpartijen, waar meer zwanen in va ren dan schuiten, geiten weiden vreed zaam naast een tramstation en in de schemering wagen fazanten zich op het trottoir". Dit moet in Bloemendaal ge weest zijn, want nergens elders zwerft een fazant op een voetstraat rond. Of het moest zijn, dat onze oude vriend een kip voor een fazant had aangezien, wat ook wel overkomt aan een Neder- landschen jager. Maar hij erkent, dat zijn indruk min of meer bioscopisch kan geweest zijn bij dit tweede bezoek, ter wijl de auto van Dr. Jessurun, waarin hij gezeten was, stapvoets voortging door deze vreemde stad, die misschien eenig in de wereld is, een stad van 100.000 zielen en die lijkt op een dorp. De be scheidenheid van de inwoners, hun af keer van vertoon en bluf is zoo ver ge dreven, dat men er maar 2 standbeelden ziet en nauwelijks 3 a 4 gebouwen, die den naam van monument mogen dra gen. de oude Amsterdamsche Poort, het Renaissance-Stadhuis, de oude Hal in pagodestijl, het Napoleontische Paleis van Koning Lodewijk en de bewonde renswaardige Gothische kathedraal van St. Bavo, waarvan de koperen ringen de grenadiers van Brime in verzoeking brachten, omdat zij gebrek hadden aan kardoezen!) Le Goffic herinnert nog even aan den beeldenstorm, die halt hield voor het bewerkte koorhek, dat zoo mooi is om aan te zien, dat Marcelle Tinayre ervan schreien zou. Blijkbaar, zoo gaat hij voort, is voor dit volk en hier misschien nog me.er dan in het overige Holland, het inner lijke het voornaamste, het familieleven, het aankweeken van de intimiteit. Hen ri Michel heeft dit zeer wel gevoeld en ook Candide, die teleurgesteld in alles, haar beroemden tuin niet in Turkije had moeten kiezen, maar in het land van de tulpen, in de omgeving van een laag en geschilderd huisje in Haarlem, de eenige plek ter wereld waar de land schappen, zelfs de zeegezichten, er uit zien alsof het binnenhuisjes zijn. „Den volgenden dag, ditmaal te voet. eerst een blik aan de woningen der Be gijntjes, welke die van Brugge waard zijn, zoo zü deze niet- overtreffen in het onvei-wachte, die kleine poppenhuisjes, geschilderd in alle kleuren en zoo zin delijk, zoo bezadigd! Toen wandelde ik naar het groote heiligdom van de Haar. lemsche ziel, naar dat gemeentelijk mu seum, dat zooveel schoone werken be vat van Hollands Schilderkunst en nog pas ven-ijkt is met een zeer merkwaar dige Wcyrwerman, maar die de publieke opinie toeschrijft aan Frans Hals alleen, zooals zij het Rijks Museum te Amster dam alleen toedicht aan Rembrandt; niettemin zijn er Halsen en van den eersten rang in het Rijks Museum, maar zij lijden een beetje onder de na bijheid van den schepper van „De Nachtwacht"; zelfs Rubens, Van Dijk, Velasquez maken den indruk alsof zij in het Rijks Museum op bezoek zijn. Rembrandt alleen is er thuis, despotisch en exclusief. Frans Hals is ook bij zich thuis in het Stedelijk Museum te Haarlem; hij is het, die U ontvangt door middel van den conservator Gratama, den meest be- minnelijken en wèl onderrichten gids. maar het is een gastheer zonder slecht humeur, die toegankelijk is zonder eenige voorafgaande studie of langdu- (1) Brune was een Fransche generaal die in den Franschen tijd met zijn troe pen werd afgezonden om generaal Daen- dels te helpen tegen de Engelschen, toen zij in Noord-Holland landden. rige inwijding; misschien is hij dichter bij het hart van het oude en goedige Holland dan qö geduchte Rembrandt en is hy er de juistere uitdrukking van. Met hem meent men op ie merken, waardoor een nationaal genie zich on derscheidt van een universeel genie en om welke beslissende reden de ui</- drukking, die men zoo juist op hem toe past de Haarlemsche Meester haar te genhanger niet zou kunnen vinden in den Amsterdamschen Meester, toegepast op Rembrandt. Hals is een man van een land, van een ras, van een tijdperk, Rembrandt gaat over de eeuwen en de Vaderlanden heen." Tot mijn spijt moet ik hier toch on zen vriend Le Goffic even in de rede vallen. Is dit onderscheid, dat bi, maakt, wel juist? Men kan voor ziet, persoonlijk aan Frans Hals of aan Rem brandt de voorkeur geven, het schijno niet billijk om onzen Hals eenige treden lager te zetten dan Rembrandt. Maar onze bszceker heeft het zoo kwaad niet bedoeld; hij zocht een tegenstelling, die hem in zijn eigen net verstrikt heeft en zoo vertaal ik hem verder, zonder hem in de rede t-e vallen, wanneer hij zegt, dat het een gelukkige gedachte was van den heer Gratama om aan de Halsen hun oorspronkelijk coloriet terug te geven; daarvan is hem voorheen een grief gemaakt, maar het is nu duidelijk, dat hij gelijk had. nu een lichte patina vooral in de groepstukken de schittering van blauw en groen heeft gematigd, zonder die te d°oven, zelfs is ongekend bruin en rood onthuld, dat onder acht opvolgende vernislagen verdwenen was; op den duur zou het geheele werk van Frans Hals er in gebleven zijn. Jan <je Bray zou niet met Frans Hals vergeleken kunnen worden, wiens in vloed hij overigens sterk heeft onder vonden. Ik zou na deze erkenning dur ven zeggen, dat ik van zijn „Christus ds kinderen zegenende-' een herinnering heb bewaard, die met de jaren niet ver zwakt is; vooral de kindergroep had mij aanbiddelijk toegeschenen en al de uitdrukkingen van nieuwsgierigheid, op winding, vertrouwen en vreugde teeke nen zich af in de houdingen en op de trekken der vier kleinen. Zelden beves tigt een tweede bezoek ons in onzen eer sten indruk en wanneer wij verstandig waren, zouden wij niet tweemaal den zelfden weg gaanhier evenwel heb ik geen teleurstelling ondervonden bi. het terugzien van een werk, waarvan niet alle figuren hetzelfde relief hebben en waarin het gelaat van den Heer zelf vrij armelijk 5 behandeld is, maar hoe weerschynt zijn Goddelijkheid op het gezicht van de kinderen! Al het licht concentreert zich op hen, terwijl het hoofd van den Heer in half Ucht blijft. Onmacht van den kunstenaar om dt majesteit ervan aan te geven, of scher pe intelligentie omtrent zijn onder werp? Ik voor mij geloof, dat als het Goddelijke ons kan worden bijgebrachi. het kan geschieden door zulk een wijze van tusschenkomst, door den wee*- schijn te volgen in onschuldige oogen. Bij mijn bezoek aan het museum te Haarlem werd Ik vergezeld door den Voorzitter van de Alliance Frangaise in Holland, den Heer J. H. Sauveur. Meö moet zich geweld aandoen om te aan vaarden, dat de heer Sauveur met een naam als den zijne, den stijl van dei, besten schrijver bij ons en een woord kunst. die de redenaars, welke na hem moeten spreken, in verwarring brengi, niet te Parijs is geboren, zcoals Anatoit. France en Abel Hermant-, maar hy is een Hollander van het hoofd tot de voeten, zooals de Heer Gratama en zou. als de Heer Jessurun, die overigens ook hunnerzijds zich uitdrukken in uitste kend Fransch, evenals Mejuffrouw Ber denis van Berlekom, die tegelijkertijd Directrice is van de Meisjesschool tt Haarlem en haar vacanties in Bretagne doorbrengt-, waar zij misschien nog de gevangene zou zijn van een doornachti- gen struik als een gelukkig toeval haa, daarvan niet bevrijd had. „Waarom zyt gij ons niet komen bezoeken in ae lent#?" vroegen zij mü allemaal. „Dan en niet in den herfst moet men de bloe menstad Haarlem komen zien." Wie weet, een herfstroos is bekoorlijker dan elke andere ,op dat punt ben ik het met den ouden Agrippa d'Aubigné eens. Hier eindigt onze vriend Le Goffic et. hier eindigt dus ook de vertaling. Laa* het mij vergund zijn, er nog aan toe te voegen, dat wij. ook al zouden wij het niet in alle opzichten met hem eens zijn. toch gaarne gasten in Haarlem zien, die zoo vriendelijk over ons denken en het zoo bekoorlijk weten te zeggen. Dit is wel het geheim van de Fransche taal en van den Franschen geest, dat zij zelfs het eenvoudige weten te doen glan zen en schitteren. J. C. P. VRIJZ.-DEM. BOND. DE AFDEELING HAARLEM BESTAAT 25 JAAR. MR M. SLINGENBERG, de VriJz, Dcm. Wethouder. Op 25 Januari a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn dat de afdeeling Haarlem van den Vry zinnig-Democratischen Bond werd gesticht. Op Zaterdag 26 Januari zal dit feit herdacht worden. De plannen voor de feestviering staan r.og niet ge heel vast maar in ieder geval zal dien Zaterdag door het bestuur der afdeeling receptie worden gehouden. In het begin van Januari 1904 bestond te Haarlem een afdeeling van het Werk liedenverbond, onder voorzitterschap van den heer H. van Brederode. De leiders van dit Verbond, dat een economische en een politieke actie voerde, waren langzamerhand tot de conclusie geko men dat de organisatie wel de econo mische actie krachtig genoeg kon voeren, maar niet de politieke actie. Daarom werd besloten te Haarlem een afdeeling van den Vrijz.-Democratischen Bond op te richten ook al omdat het Werklieden verbond zich over het. algemeen zeer goed had kunnen vereenigen met de houding door dien Bond aangenomen in de dagen der Spoorwegstaking van 1903. Oprichters waren de heeren W. L. Schram; de veer arts de heer Hengeveld en zijn echtgenoote (een zuster van het Tweede-Kamerlid Gerritsen); Goudeket, Crama Sr. en H. van Brederode. De eerste voorzitter der afdeeling was de heer W. L. Schram; in 1907 werd Mr. J. H. Thiel voorzitter; na diens op treden als wethouder was Mr. M. Slin- genberg gedurende vier jaar hoofd van het bestuur en nu is de heer A. G. Boes al een jaar of 12 voorzitter. De heer Jan Over Azn., de secretaris, heeft een nog iets langeren „staat van dienst": hij vervult zijn functie (eerst van tweeden, daarna van eersten secre taris) reeds gedurende 13 a 14 jaar. Van 1907 tot 1913 nam de heer Ls. van der Have het secretariaat waar. Tijdens een periode vgn één jaar, gedurende welk ty'dvak de "heer Over niet herkiesbaar was, vervulde Mr. L. G. van Dam zijn functie. Bekende raadsleden door de Vrijz.-De mocraten afgevaardigd in de afgeloopen 20 jaar zijn de heeren Mr. M. Slingen- berg, Mr. J. H. Thiel, A. G. Boes, J. H. Bregonje (die vroeger voorzitter der af deeling Haarlem van het Werklieden verbond was geweest) en Z. Middelkoop. Na de annexatie werd de fractie, be staande uit de heeren Slingenberg en Boes, versterkt door de verkiezing van den heer H. Heidstra, vroeger lid van den Gemeenteraad van Schoten. Mr. Thiel maakte zioh voor Haarlem verdienstelijk door het Haarlemsch en derwijs te reorgarüseeren. Het was on der zijn wethouderschap dat de Han delsschool gebouwd werd. Zeer waar schijnlijk heeft dit feit veel bijgedragen tot de latere benoeming van Mr. Thiel tot Inspecteur van het Handelsonder wijs. In 1909 was Mr. Thiel ook Tweede- Kamercandidaat; de candidaat der Li beralen, Mr. Frank van Lennep werd toen echter gekozen. Mr. Slingenberg was altijd de finan- cieele specialiteit; geen wonder dan ook dat hem als wethouder het behartigen der financieele belangen van Haarlem werd opgedragen. In deze functie deed hy belangrijke belastingvoorstellen in- De heer A. G. Boes, sedert vele jaren voorzitter der afd. Haarlem Tan den Vrijz.-dem. Bond. zake progressie. Zooals bekend is de heer Slingenberg ook lid der Eerste Ka mer en maakte hij gedurende een vier tal jaren deel uit van het College van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land. Het Hoofdbestuur van den Vrijz. Dem. Bond maakte onlangs weer gebruik van de bekwaamheid van Mr. Slingenberg op financieel terrein door hem aan te wij zen als lid der commissie van vier leden die tot taak had het wetsontwerp in zake de financieele verhouding tus- schen het Rijk en de gemeenten te on derzoeken en die juist verleden week daarover uitvoerig rapport heeft uitge bracht. In den korten tijd geleden al hier door hem gehouden rede over dit onderwerp bleek hoe volkomen Mr. Slin genberg deze materie beheerscht. Ook het voormalig vrijz.-democratisch raadslid de heer Middelkoop interes seerde zich zeer voor Haarlems finan ciën in het algemeen en het belasting- vraagstuk in 't bijzonder. Gedurende een paar korte perioden had de afdeeling Haarlem der partij een eigen orgaan: in 1913 en 1914 ,.De Uit kijk" en eenige jaren later .Haarlem Vooruit". Het bleek echter te moeilijk dezen joumalistieken arbeid vol tc hou den.* Het bestuur der afdeeling bestaat thans uit mevrouw Elzinga-Berlijn en de heeren A. G. Boes (voorzitter). J. Over Azn. (secretaris). G. van Eek (pen ningmeester). H. Heidstra, M. Paard man en H. van Leeuwen. DE OUD-SPOORWEG STAKERS. EEN VERRASSING. Deelden we de vorige week mede. dat aan een aantal oud-Spoorwegstakers vanwege de Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel en den B. A. N. S. een wekelijksche toelage zou worden verstrekt, thans vernemen we. dat aan deze menschen ook een extra Kerst- en Nieuwsjaarsgave van 10 is toegezonden Het spreekt wel vanzelf, dat de betrok ken personen daarmede hoogst ingeno men waren, vooral omdat velen van hen in zeer moeilijke omstandigheden ver- keeren. AFSCHEID K. VAN PEL. Maandagmiddag nam de heer K. van Pel vergezeld van zijn echtgenoote, af scheid van zijn collega's van het Frans Halsmuseum, waarbij hy door den di recteur. den heer G. D. Gratema, werd toegesproken. Deze memoreerde dat de heer Van Pel ongeveer 30 jaar in dienst der gemeente had aoorgebracht eerst als politie-agent. dan als bewaker van het stadhuis en later als bewaarder van het Frans Halsmuseum. In de laatste functie had hy hem leeren kennen als de rechte man op de rechte plaats, als iemand die met hart en ziel in zyn be trekking opging, wien geen moeite te groot was waar het het museum betrof. Het speet hem dan ook dat Van Pel we gens het bereiken der leeftijdgrens ver trekken moest en met hem, daarvan was Iiij zeker, de vele bezoekers die den hulp vaardigen man steeds bereid vonden ?m te helpen Als herinnering aan de aangename sa menwerking bood hy hem een souvenir aan, een inktpot met inscriptie, waarbij de wensch werd uitgesproken, dat die neg jarenlang door hem zou mogen wor den gebruikt. Met de beste wenscnen aan hem en zyn vrouw, die haar man al dien tyd in liet museum bij het schoonhouden ge holpen had, besloot de directeur zijn toespraak. Diep ontroerd bedankte de scheidende bewaarder voor de vriendelijke woorden tot hem gesproken, waarna door het personeel afscheid van hem en zijn vrouw werd gencmen. MUNTMETER OPENGEBROKEN. De politie heeft alhier aangehouden G. R.. verdacht van het openbreken van een muntmeter in een perceel aan de Cheriibonstra&t en ook verdacht van diefstal van een jas, vijf weken geleden gepleegd uit een auto op de Raaks. De eigenaar vaai de jas is echter niet be kend. De commissaris van politie ver zoekt hem. zich te zijnen bureéle, af deeling recherche, te willen aanmelden of zijn adres op te geven. Ds. F. VAN GHEEL GILDEMEESTER OVERLEDEN. Het Haagsch Con*, bureau seint ens: Dinsdagmiddag is in een tram in Den Haag aan hartverlamming op bijna 74/jarigen leeftijd overleden de bekende Haagsche predikant Ds. F, van Gheel Gildemeester die gedurende zijn 45' jarige ambtsvervulling in de residentie zich in hcoge mate verdienstelijk heeft gemaakt op phi! an tropisch, maatschap; pel ijk en sociaal gebied en zich in brec. den kring groote sympathie had -ver; worven. De thans ontslapene vervulde nog geregeld zijn herdersambt en Oude.- jaarsavond was nog de KoningimMoe. der onder zijn gehoord. Ds Gildemees ter was ridder van den Ned. Leeuw en officier van de Oranje-Nassau-orde. De begrafenis is Zaterdagmiddag a.s. op oud Eik en Duinen. IL-K. GROOTE GEZINNEN. In ons nummer van Maandag werden bijzonderheden gepubliceerd over het Kerstfeest der leden van de R.-K. Ver eeniging van groote gezinnen. Daarbij werd o.a. abusievelijk medegedeeld, dat namens de 14 kinderen, die aan de va- cantie-uitstapjes hadden deelgenomen, aan den secretaris een huldeblijk werd aangeboden. Dit moest zijn namens 1400 kinderen. AANSLAG Or EEN DEURWAARDER. Het Haagsch Correspondentiebureau seint ons: Op Oudejaarsmiddag werd ce deurwaarder bij den Hooge.n Raad. Van Dalen, toen hij in een perceel in de Bil- öeraykstraai in Den H3ag een ontrui mingsbevel wilde uitvoeren, dcor den bewoner, den Italiaan Ferrari, met een broodmes in de dij gestoken en bij een worsteling over de hand gesneden. De Italiaan werd door de politie gearres teerd maar later weer in vrijheid ge steld. De deurwaarder moet eenigen tijd het lied houden. STRENGE VORST IN FRANKRIJK. PARIJS. 2 Januari (N.T-A.) Aan de Middel!andsche Zee bij de kust van Frankrijk heerschen hevige stormen. De strenge vorst heeft hier reeds drie slachtoffers geëischt. DE ENGELSCHE KONING. LONDEN, 2 Januari 'Reuter). De koning heeft een eenigszins onrustiger, nacht gehad. De algemeene toestand blitjf onveranderd. BREUK IN EEN GASLEIDING. VIER PERSONEN GEDOOD. DUISBURG, 2 Jan. (Wolff-bureau) In eenige arbeiderswoningen alhier is door een breuk in de gasleiding een ernstige catastrophe owttsaan. Een vader en twee dcchters en een tijdelijk in wonende schoonzuster werden gedood De bewoners van drie huizen moesten bedwelmd naar een ziekenhuis worden gebracht. Bij hen bestaat echter geen levensgevaar. DUISBURG 3 Jan. (V.D.) Om trent de gasvergiftiging te Duisburg wordt nader gemeld, ds-: in de zieken huizen in totaal 17 vergiftigde personen zijn opgenomen, waarvan twee in doods gevaar verkc-eren. De plaats van de ratnp ligt buiten de stad. waar de huizen spart of in kleine groepjes bijeen staan Hoewel er door een groot aantal ar beiders koortsachtig gewerkt wordt, is de oorzaak van het ongeval nog niet op gespoord. Het staat echter vast. dat het ontstaan te wijten is aan een breuk of lek van een gasbuis Gedurende den geheel en Nieuwjaarsdag moet het gas uit een groot lek gestroomd zijn, De beide bedwelmden, die in doodsgevaar verkeeren zijn twee ongeveer dertig jarige arbeiders. De ontruimde huizen zyn door de politie met planken dicht gespijkerd. HET RAPPORT VAN PARKER GILBERT. DUITSCHE PERSSTEMMEN. BERLIJN. 2 Jan. (V. D.) In verband met den Nieuwsjaarsdag is slechts eer, deel van de Beriynsche ochtendbladen verschenen. Enige blader, bespreken uit voerig het rapport van den agent-gene raal voor de schafc-vercoedingsbeialin- gen Parker Gilbert. Het ..Berliner Tage- biatt" betoogt, dat bij een objectieve be oordeeling van den toestand een gun stig beeld, zooals Parker Gilbert geeft, niet gerechtvaardigd is. Verder wijst het blad er op. dat de agent-generaal verge ten heeft er aan te herinneren, dat de uitvoering van de verplichtingen slechts mogelijk is geweest door het aangaan van nieuwe buitenlandsche schulden. De „Lokal Anzeiger" schrijft: „Terwijl de agent-generaal in zyn vroegere rap porten er naar gesteefd heeft objectief te zijn en eenigszins rekening heeft ge- korden met. den moeilijken toestand van Duitschlana. neemt hij thans niet de minste notitie van de groote bedenkin gen en moeilijkheden, voortspruitende uit het Dawesplan voor den economi- schen toestand van Duitschland". De ,.Tag." zegt, dat er reden is om aan te r.emen. dat het rapport van den agent-generaal na zUn laatste bespre kingen te Londen en Parys nog eens grondig geretoucheerd is. GROOTE BRAND TE CHEMNITZ. CHEMNITZ. 2 Jan. (V. D.) Gisteren heeft in het oude abattoir van ChemJütz een hevige brand gewoed. Het gebouw, dat zou worden afgebroken, is voor het grootste gedeelte verwoest. Het nieuwe gebouw kon met groote moeite behouden blijven. Tengevolge van het gebruik van veel water by den brand, is de drink- watemood in de stad nog toegenomen. 'NGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 cents per regeL HANDELSBLAD GRATIS Zij. die zich thans als kwartaai- abonné opgeven, ontvangen het Handelsblad tot 1 Januari gratis. Abonnement 1-90 p. maand en 5Ö0 per kwartaal. Buiten Am sterdam verhoogd met 20 et. per maand voor verzending Abonnementen op te geven by het Bijkantoor Handelsblad (Wensing's Alg. Advert.-Bureau^ TEMPELIERSSTRAAT 32 TELEFOON 10209 SCHEEPSRAMP. 31 PERSONEN OMGEKOMEN. TOKIO, 2 Jan. (V. D.) Naby Hokkai do Is een Japansch stoomschip gezon ken. De bemanning, bestaande uit 31 koppen. Is verdronken. De oorzaak van de scheepsramp is onbekend. POKKENEPIDEMIE IN TAPANOELI. Aneta seint uit Batavia: Uit Baros (Residentie Tapanoeli) wordt gemeld, dat daar een pokken epidemie is uitgebroken. Tweehonderd gevallen werden geconstateerd. Er wa ren tot dusverre negentig dcoden. Ge meld wordt, dat ter plaatse geen vol doend? vcorraad pokstof aanwezig is. Amsterdamsche Beurs Opgegeven door de Nationale Bankvereeniging Woensdag 3 Januari 1929 1.3 uur 1.45 uur Staattleeningen *tV4pCt.Nedcrl.l917 101 5 pCt. Nederl. 1919 10\% Scheepvaart 84 1. Scheepvaart Unie. 213H 222 9« Stoomvaart Nederl. 208 Marine Preferent 36*4-39 Industrieën Nederl. Kunstzijde. 435—436 435 - 438 170-172 Holl. Kunstzijde..- 200 199b. Margarine Unie. 339 336*$ Van Berkel's Patent 315 316-323 Intern. Viscose G7*$ Gem, Bezit Philips 8C0 798 - 807 Ind. Ond. Buiten!. Anaconda copper. 240 United States Steel 159 236-237 Ougrcc Marihave.. 367*4 Bethlehem Steel... 83 Bank Koloniale Bank 237 2371 Indische Bank 160 1611 Ccrt. Handel Mij. 171 171b Petroleum Koninkl. Petroleum 406 4064C6*$ 180 Marland Oil 4-"s 42',V 29 - - Cultuur Mij. H. V. A 660 '•55*$665 lava Cultuur 3»>7V$ 93** 1. CultuurMij.Vorsténl 153 b. Mijnbouw Algem. Exploratie. 192 271 270—274 Tabak 440 441 524 524 Deli Batavia 527*4 530 189*4 189* Rubber 132 Deli Batavia Rubber 160 Intercont. Rubber.. 12—12*4 Amsterdam Rubber 238 238 Amerika Southern'Rails. 145 75 Comm. Milwaukee. 34*$ 56 1. Canadian Pacific. 237*$ FEUILLETON. door SOPHIE KERR. Vertaald door CHRISTINE KAMP. 10) Tessie ging voort met praten over ge zondheid en de behoefte van een gezellig hulseiyk leven, hoe vermoeiend het leven aan het tooneei was en hoe zy gevoelde, dat actrices, zooals zy, die op het top punt van het succes zijn gekomen, zich moesten terugtrekken en plaats maken voor de jongeren. Maar Herbert luister de niet naai- haar. Hy keek niet meer naar het schort, maar naar de leeiyke meubels, naar de kale kamer. Die meu bels waren blijkbaar in een uitdragerij gekocht en herinnerden hem aan de lompe tafel, de leelyke kast, de styfpoo- tige stoelen van EllaZijn verwarring werd greater. „Neg even wachten", zei Tessie, .uk moet nog de suiker halen, die houd ik in myn slaapkemer achter slot, want de meiden stelen ze anders maar. Excuseer my even." Zij ging in de slaapkamer en liet de deur open. Mallet's blik volgde haar en hy zagneen, dat kon toch niet. maar, ja. het was zoo.... een zwart en grijze huisjapon, gewatteerd, met een zwart koord als ceintuur, hangend over het voeteneinde van het bed. Somber, groezelig als zij was, leek ze een twee lingzuster van de huisjapon, die in zijn huwelijksleven van het begin af ver schenen was. En dat was de hare.... van TessieMet een siddering dacht Her- bert, dat zeker krul pennetjes op de waschtafel lagen. Die gedachte bracht hem tot een be sluit. Hy stond heel stil op, nam zijn hoed en zyn overjas, opende de deur zoo voorzichtig mogelijk en sloop als een kat in het portaal. Dan de trappen af, snel als de bliksem, naar de straat. Daar sprong h" yeend in een voorbij komende taxi; in zyn hotel aangeko men, pakte hij zyn handkoffer, vroeg en betaalde de rekening en toén hij zijn kamer wilde verlaten, ging de schel van de telefoon, maar hy lette er niet op. In den middernacht-sneltrein, op weg naar huis, lag hy slapeloos, verwonderd over zichzelf. Dat was op het nippertje af! Hoe weinig had het gescheeld of hij had zich verkocht voor een slavernU, misschien erger dan die van zijn eerste huwelijk. Hy dacht met bitterheid aan Tessie; zij had hem bedrogen met haar elegante kleeren, haar rinkelende bra celetten, haar smaak voor fijne scho teltjes. Hy herinnerde zich, dat Ella in hun verlovingstijd een blauw lint in het haar had gedragen. Vrouwen waren toch allemaal dezelfde. Droevig en teleurgesteld kwam hy thuis bytijds voor een ontbijt gereed gemaakt door de bekwame handen van J&nLe Terrace.... een entbyt dat niets te maken had met hygiëne of eenvoud. Terwyi hy het gebruikte keek hy den stapel brieven door. die in zyn afwezig heid waren gekomen en vond er tus- schen een briefje van miss Greeley om hem te bedanken voor de lekkernyen telkens weer naar het gasthuis gezon den. Toen Janic binnenkwam met een schaal plaatkoeken, zei hy: „Zuster Greéley schrijft my om my te bedanken voor dat gene wat je haar gebracht hebt, Janie." „O, die lieve jonge dame!" riep Janie uit. „Verbeeld u eens, zy heeft een on geluk met haar auto gehad. Er is iemand per motorfiets tegen haar aangebotst en zij heeft haar been gebroken. Ik zei haar gisteren nog, dat zij van geluk mocht spreken, dat het niet de ruggegraat was." „Wat ben je haar gaan bezoeken?" vroeg Herbert verwonderd. „Zeker ben ik dat: nu ik zoo lang bijna lederen dag bij haar in en uit kom. ben ik als het ware huisger.oote gewor den. Ja, het is prettig naar haar te kij ken, als zy thuis is en niet die styve verpleegsterskleeren draagt, maar een aardig rose zijden négligéetje met lin ten en kant, dan ziet zij er zoo lief uit, dat men haar op zou eten." „Wat?" roept mynheer Mallet uit, op eens vol aandacht, „rose zijde?". „Zeker, ik zeg het u toch! Op sommige dagen rose zyde, op anderen blauwe met kleine geborduurde rozeknopjes, dat staat nog mooier dan de roze zijde". Mallet keek naar het duidelijke hand schrift van het briefje, hij bracht het naar zyn neus en bemerkte een fynen geur van viooltjes. Dan herinnerde hy zich den glimlach van miss Greeley en het was beslissend. .Het spyt my te hooren, dat zy een ongeluk heeft gehad, Janie. Zou het gek staan als ik haar ging bezoeken en wat bloemen meebracht?" „O. dat zal zy heerlijk vinden, myn heer. zy is dol op bloemen en zy heef; al eens naar u gevraagd, zy vindt u een schat." Het bloed steeg hem naar het hoofd, zijn polsen kloptenzy had naar hem gevraagd I Ti Schat! „De verste weg naai- een doel, Janie." zei hij, onbewust van de waarheid van hetgeen hij zei, „is soms de kortste weg er heen". „Ja, dat zal waar zyn," stemde Janie met hem overeen. „Wacht u even, ik zal u nog wat versche broodjes bren gen." Reeds den volgenden dag ging hij zus ter Greeley bezoeken natuurlijk met *n bos heerlijke geurende rozen. Wel vond zy het vreemd, dat die man waarmede zy toch maar zoo vluchtig kennis had gemaakt, zooveel belangstelling in haai en haar maatschappelijk werk toonde, mar zy wist het ook niet, hoe aange naam hem de inrichting van haar klein maar gezellig tehuis aandeed, hoe zyn oogen telkens met welgevallen haar be schouwden. Maar vrouwen raden spoe dig. wat er omgaat in het gemoed van een man, vooral als d!ens blikken zoo welsprekend zyn. Mynheer Mallet had gezegd: „Ik heb lang genoeg gewacht". Hij liet er dan ook geen gras over prooienEon paar weken later zagen Eva en Lilian met gezichten groen van nijd hem wandelen, met het knappe, elegante verpleegstertje aan den arm. Och ja.... hun kans was verkeken: Her- bert Mallet en zuster Greeley wei-den een gelukkig echtpaar.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9