H. D. VERTELLINGEN De Man mei den Horrelvoet STADSNIEUWS VAN HULST INGEZONDEN. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD VRUDAG 4 JANUARI 1929 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) Verleden jaar met Kerstmis vereerde tante Edith ons het meest ontzettende kussen voor de divan, dat ik ooit in mijn leven gezien heb. Het bestond uit vierkante vakken die geborduurd waren met geel, groen exx rood wollen gai'en. Het geel was een lichte mos- tcrdkleur, het groen was heusch geweldig groen en het rood zoo vuurrood als het maar zijn kon. En in iederen hoek waren er enorme strikken van donker blauwe zijde. Het was heusch niet mooi en als nuttig- heidsvoorwerp was het ook geen succes. Als je er -op ging zitten was 't net of je een stoot kreeg. Muriel beweerde dat het vol gestopt was met zemelen, maar ik geloof nog altijd dat het vol soaanders zat. Zulks was het present dat tante ons met Kerstmis vereerde. Wel, hoe dikwijls tante Edith onze ge voelens ook kwetst, toch zijn we doods be nauwd om haar te beleedigen. O, wij zijn geweldig voorzichtig om haar niet voor het hoofd te stootcn, begrijpt u? Wij hebben er soms erg zin in, iriaar doen het toch niet. Want we moeten haar gunstig zien te stem men. U begrijpt het wel niet waar? Zij is inderdaad heel rijk. Dus bedankten wij haar bijzonder hartelijk voor het beeldige kussen, en wachtten tot zij weer vertrokken was om het zoo gauw mogelijk boven on den zolder achter in een kast weg te moffelen. En daar bleef het liggen, vele maanden lang. Ongeveer zes weken geleden kwam de vrouw van den dominé bij ons theedrinken. Ze vroeg toen of we niet iets moois hadden ciat zij voor haar bazar zou kunnen gebruiken. Muriel en ik dachten ooeenblikkelijk tege- 3ijk aan het kussen: ik vloog naar den zol der om het te halen en gaf het aan de vrouw van den dominé. Eerst trok zij een bedenkelijk 'gezicht, maar toen zei zij: „Zjaa, er moet iets zijn voor alle smaken". Heel erg verrukt zag zij er niet uit. mar we gaven haar nog een extra lekker konje thee en toen verdween zij dan met het kussen. Ik liep haar nog gauw achterna en gaf haar 10 Kronen voor haar bazar, als een soort omkooperij. Muriel en Ik gingen natuurlijk naar den bazar toe, aangezien die door de gemeente op touw was gezet, en ook met het oog op de aanstaande verkiezing voor den gemeente raad. Maar juist toen we op 't punt stonden om er heen te gaan kwam tante Edith ons verrassen, en toen zij hoorde waar wij naar toe zouden gaan, wilde zij absoluut mee. Bazars vindt ze heerlijk! Ze koopt nooit iets maar wil van alles weten hoeveel 't kost, dus erg populair is ze niet onder de verkoop sters. Toen wandelden we dus alle drie naar den bazar toe, terwijl Muriel in wanhoop tegen mij fluisterde: „O, het kussen, man, wat doen we met dat kussen!" Maar het was niet noodig dat zij er mij aan herinnerde. Ik zag mij zelf in mijn verbeelding al voor dat ontzettende pronk stuk staan met tante Edith naast me! En het viel mij oogenblikkelijk in het oog toen ik, vooruit looDend, binnenkwam. Iedereen kon het dadelijk zien! Ik vloog naar de vrouw van den dominé toe, en zei dat ik het kussen terug wilde koopen. Ze keek erg verwonderd en blij. Ik moest er 25 kronen voor betalen! En De had ook geen tijd om af te dingen. Op mijn verzoek zette de vrouw van den dominé het kussen achter in het kraampje nadat zij er een papier met „verkocht" had opgeplakt. Het goede mensch verbeeldde 2ich dat ze mij begreep, en zeide: ,,0, ja, ik begrijp best dat het een ge heim moet zyn. 't Is zeker een cadeau voor die dame die daar met uw vrouw bin nenkomt". Wel, we wandelden den bazar door, en gingen toen naar huis om thee te drinken. We waren daar nog mee bezig toen er aan de deur geklopt werd en de meid binnen kwam met een pak. „Dit hebben ze van den bazar gezonden", zei ze. ,,U had vergeten om 't mee te nemen", zeiden ze. „Zóó. ik zag niet dat je er iets kocht", zei tante Edlth. ..Gekocht.nee, ik heb er niets gekocht..... dat wil zeggenik bedoel,... „Laat eens mirpri wat Ie p^'ocht heH". zei ze. ,,'t Interesseert me altijd erg wat andere menschen koopen". „Och't is niets bijzonders...." pro beerde ik. „Je hoeft niet zoo geheimzinnig te doen", zei tante Edlth eenlgszlns bits. „Maar' lieve tante", probeerde ik weer. Tante Edith is altijd geweldig nieuws gierig en ze zal er wel voor zorgen dat die nieuwsgierigheid tevreden gesteld wordt. Ze scheen 't een heele grap te vinden, greep het pak en opende het. Verkocht. „Nee!! heb ik toch van mijn leven begon ze, en staarde met wijd opengespalkte oogen naar het kussen. „Ja, vindt u 't niet precies gelijk?" hijgde ik, „hetahem!he#past erg best bij het andere, vindt u niet? Muriel wierp mij een bewonderenden blik toe die mij aangenaam aandeed in mijne wanhopige gemoedsstemming. „Haal 't andere kussen, dan kunnen we zien of ze gelijk zijn," zei tante, zoo vinnig, dat er koude rillingen langs mijn rug liepen. Langzaam en tegenstribbelend sloop ik de deur uit en een oogenblik later kwam Muriel mij achterna. „Tante wacht op je," zei ze wanhopend haar hoofd schuddend, „hoe kon je toch zoo iets doms zeggen!" „Je vond 't toch zooeven een goed idee, ik kon 't aan je gezicht zien," antwoordde ik. „Ja, maar, dat vind ik nu niet meer. Ze zit zoo recht als een staak op haar stoel, met het kussen op haar schoot, en wacht er op dat jij met 't andere zult komen dat ze ons ver eerd heeft. „Ruikt ze lont?" vroeg ik. Muriel knikte. „Dat dacht ik al", riep ik uit, en toen gin gen we naar binnen naar tante Edith. „Hoe dom van ons!" riep ik uit met een idioten glimlach. „Verbeeldt u, we hadden allebei vergeten dat we het weggezonden heb ben om uitgestoomd te worden. We waren er zoo blij mee, weet uen toen hebben we t zooveel gebruikt!" „Zoooooo!hebben jullie 't laten uitstoo- men!" antwoordde ze achterdochtig, „zoooo!" „Ja, natuurlijk. U weet wel bij Christensen en Madsen in Store Gade" ging ik voort, om 't er meer waarschijnlijk uit te laten zien. „Die stoomen alles voor ons uit. Dat doen ze al jaren. Flinke menschen, want anders zou den we dat beelderige kussen niet aan hen toevertrouwd hebben." „Hebben jullie het nu pas gezonden?" „Och nee, volstrekt niet!" ontkende ik „het ishet is al lang geledenongeveer een maand „Zoooooo!nou maar dan zal 't nu wel klaar zijn," zei tante Edifch. „Als jullie me nu naar de tram brengen dan kunnen we 't af halen. Het zal mij zeer interesseeren dat kus sen te zien te krijgen," zei ze met nadruk. - Na de thee gingen Muriel en tante Edith naar den salon terug en lieten mij alleen achter met het kussen. Plotseling kreeg ik een idée. Ik ging met het kussen naar den zolder, en vond een groot stuk bruin papier waarop de naam van de firma Christensen en Madsen gedrukt stond. Gauw pakte ik het kussen In het papier en ging er zachtjes mee naar beneden. Ik wilde tante Edith den indruk geven dat 't juist ge komen was, maar gelukkig bedacht ik me dat ze dan de twee kussens bij elkaar zou willen zien. Stilletjes sloop ik het huis uit draaide Store Gade In, en verklaarde het geval aan de jonge dame die achter de toonbank bij" Chris tens enen Madsen stond, en smeekte haar mij te helpen. Zij kon er gelukkig inkomen en begreep 't best. Toen liep ik gauw naar huis terug. Tante Edith was juist bezig haar hoed op te zetten. „Wat heb je gedaan met het kussen dat je op den bazaar gekocht hebt?" vroeg ze met een spottenden glimlach. „Dat heb ik weggesloten in de kast", ant woordde ik. Ze vroeg niets verder, en toen we in den winkel van Christensen en Madsen kwamen, groette het winkeljuffrouwtje ons met een glimlach en zeide dat ze het kussen al lang had willen terug zenden, maar wij hadden gezegd dat wij het zouden laten halen. Ik kon zien dat de achterdocht van tante Edith aan het verdwijnen was. „Hebt u geen lust om het te bekijken tante Edith?" vroeg ik. „U moet toch zien hoe voor zichtig we met dat beelderige kussen ge weest zijn." Ik opende het pak en tante Edith boog zich over het kussen heen om het te onderzoeken. „Ja natuurlijk, ik heb nooit gedacht dat jullie.begon ze. Toen hield ze plotseling op, en terwijl ze met haar vinger naar een hoek van het kus sen wees, keerde zij zich naar mij om. Ze was razend verontwaardigd. In mijn haast had ik vergeten om dat stuk papier van het kussen te verwijderen waarop stond: „Verkocht!" De kleinigheden in het leven zijn dikwijls van groote beteekenis. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cents per reRel. Stofzuigerhuis MAERTENS "BTCTS ARTELJOR'SSTPAAT saga sera TELEFOON No. 10756 Verkoop, Verhuur, Inruilen, Reparaties HET TOONEEL. SCHOUWBURG JANSWEG. Dc Rechtszaak „Mary Dugan". Voor iemand, die gewoon is iederen Zondag de voetbalwedstrijden van de eerste klas competitie te volgen, zal een partijtje van een vierde klas club maar matig interessant zijn. Zoo ongeveer stond ook ik, die Het Proces Mary Dugan in drie instanties van eerste klas gezelschappen heb moeten volgen, tegenover de voorstelling, welke thans in den Schouw burg aan den Jansweg van dit stuk wordt ge geven. Ik moet erkennen dat de dames en heeren hun best deden, maar van allen was er feitelijk maar één de heer Joh. de Boer, de officier van justitie die een alleszins be hoorlijk figuur maakte. Wij kwamen heel den avond niet van den indruk los, een repetitie inplaats van een voorstelling voor het publiek bij te wonen. Er ontbrak en door het gemis van figuratie en door onvoldoende spel alle sfeer in de rechtszaal, en van spanning was zoo goed als nooit sprake. Uit gebrek aan de noodige spelers had men enkele getuigen maar „gecombineerd", wat vooral bij de ge tuigenis van Dagmar Larme, die nu tegelijk de vriendin en de vijandin van de beklaagde werd, een al heel zonderlingen en met het eigenlijke stuk strijdigen indruk maakte. Zooals reeds gezegd, stond de heer Joh. de Boer in zijn spel bovenaan! Deze officier van justitie was te aanvaarden en het was aan hem te danken, dat de rechtszaak Mary Du gan ook in deze vertooning het publiek nog eenigszins boeide. Met zijn tegenpartij trof de officier het niet. De heer André van Dijk was geheel onvoldoende als Edward West en Laurentius was allerminst de aangewezen man om den jongen broer van Mary te spelen. Hij was niet alleen veel te oud, maar hij wist ook in zijn spel geen oogenblik de spanning te brengen, welke in deze rol toch vereischt werd. Het was alles veel te gematigd en te slap. Mevrouw GritVink was uiterlijk geen onaardige Mary Dugan, maar de rol ging als geheel toch boven haar macht en werd door haar spel dubbel-sentimenteel. De getuigen stoorden over het algemeen niet, maar het spel was te kleurloos om te boeien. Zoo werd het een matte, oninteressante rechtzitting en bleef er van de strafzaak Mary Dugan, die het enkel van het spel moet heb ben, al heel weinig over. Er waren onder het publiek enkelen, die blijkbaar hadden gedacht de „eerste klassers" te zullen zien spelen. Voor hen was het gis teren een „verloi'en proces". J. B. SCHUIL. PERSONALIA. De volgende gediplomeerden van de Mid delbare Technische School te Haarlem zijn geplaatst in de nagenoemde betrekkingen: Afdeeling Werktuigbouwkunde: de heer G. J. Keulen tot constructeur voor speciale ma chines bij de Nederlandsche SeintoesteUen- fabriek te Hilversum: de heer P. Voeten tot employé bij de Batnafsche Pet.roleum-Maat- schaooU te Panekalan Brandan. Sumatra. Afdeeling Etectro-techniefc: de heer J. S. de Groot bij het Gnm, Electr. Bedriif te Haarlem: de heer m. A. Haas tot licht- technicus bij de Philibs-fabrieken te Eindho ven; de heer P. Krabbendam tot electro- techn. teekenaar bij de Ver. Kon. Papierfa brieken Van Gelder Zonen, Velsen. MARGUéRITE COUPERUS NAAR PARIJS. Onze stadgenoote mevrouw Marsruérite Couperus (mevrouw M. van Hengel-Coupe- rus), de bekende balladen- en volksliederen zangeres is in 1920, uitgenoodigd in Frank rijk od te treden. Van 16 tot 26 Januari a.s. zal zij in Parijs, liederavonden geven, ge wijd aan geestelijke liederen uit de Middel eeuwen, Renaissance, 16e, 17e, 18e eeuw, w.o. balladen, liederen bezingende oude volksgebruiken, rondedansen enz., alle wor den voorgedragen in costuum van volk en tijd. Uitgenoodigd door de Vereen. „L'Art pour tous" (Kunst aan allen) te Parijs, zal mevr. Couperus op 19 Januari a.s. een geheel Ne- derlandsch'e programma geven, „Het Neder- landsche lied in verschillende eeuwen". Deze avond wordt in eexx der zalen van het raadhuis te Parijs gegeven. Verder geeft mevi\ Marguérite Couoerus avonden in de zaal Debussy en Salie du Conservatoire gewijd aan oud-Nederl., En- gelsche en Fransche liederen uit de 16e en 17e eeuw, verschillende met claveeymbel begeleiding gespeeld door mevr. Dr. V. Grondijs-de Goncharenko. Aparte avonden van exquise kunst. UITGAAN. MIJ. TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. De 2e Kamermuziekavond van de Mij. tot bevordering der toonkunst zal plaats vinden op Maandag 7 Januari in den Stads schouwburg. De pianist Ives Nat zal dan als solist op treden. ARROND.-RECHTBANK. UITSPRAKEN S. v. d. K., ijshandelaar, wonende te IJmui- den-Oost, gem. Velsen, Appel overtreding Mo tor en rijwielrevdement, f 15 boete subs, tien dagen hechtenis o. v. D. A., veehouder, wonende te Wijde Wor- mer. Appel overtr. Bouw- en Woningverorde ning Wijde Wormer. Vonnis Kantonrechter Purmerend bevestigd. J. K„ zonder beroep, wonende te Heemskerk Vernieling, f 50 boete subs. 30 dagen hech tenis o. v. C. F., chauffeur, wonende te Wormer. Vrij gesproken. A. G., logementhouder, wonende te Alk maar. Diefstal, f 40'boete subs. 20 dagen hech tenis o.v. P. B., wonende te Haai'lem, Vrijgesproken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cent» N. V. MEUBELTRANSPORT My. v.h. DEN HAAG A'exanderplein 1-25 TELEF. 13052 HAARLEM M. v. Hcem*kerkstr. 25a TtLEF. 15166 Speciale bewaarplaatsen v. Inboedel», Rei»bagages. Koopmansgoederen. Zorg ervoor, dat Uw aandoening der luchtpijpen (branches), die Gc kunt herkennen aan een piepende, pijnlijke ademhaling en een diepen, bladenden en pijnlijken hoest, niet slepend wordt. Vergeet nooit, hoe dicht de bronchitis de ontstekingskiemen bij de teere longen brengt. Wapen Uw slijm vliezen tegen de aanvallen der bacteriën door ze te versterken met de uit het sap van versche geneeskrachtige krulden bereide Akker s Abdijsiroop. Deze helpt U het vastzittende slijm oplossen en verlost U van den pijnlijken boest. die Uw luchtwegen zou vernielen als Gc niet tijdig Uw toevlucht nam tot de genees krachtige en toch onschadelijke AKKER'* Voorde Borst Pcrkoku:)IJ0,U75,fUQ Voor den inhoud i\ zcr rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. „HET BROKKENHUIS". Klnderhuisvcst Het Bestuur van bovengenoemde liefdadige in stelling kan thans weder met blijdschap mede- deelen dat de belangstelling in het werken en streven der vereeniging n.l steun aan hulpbe- hoevede arme gezinnen, zonder onderscheid van gezindte, de laatste weken niet onbelangrijk is toegenomen. Behalve het groot aantal ontvangen bruikbare goederen en voorwerpen van de laat, ste 3 weken werd van een dame die onbekend wenscht te blijven, de zeer mooie gift van 100 gulden ontvangen voor aankoop van wollen on dergoederen, waaraan zco'n groote behoefte was Het Bestuur d2t dit bedrag inmiddels reeds voor het beoogde doel heeft aangewend, betuigt langs dezen weg gaarne zijn hartelijken d-ank aan de milde geefster en hoopt dat dit mooie voor beeld ook navolging zal vinden, daar het aantal aanvragen om hulp neg schrikbarend groot is. Voorts werd van Mevr. C. T. v. B. te Bloemendaal in vriendelijken dank 11).ontvangen en van N. N. aldaar 2 gr co te zakken met boonen en erw ten, die op den wekelijkschen uitdeelingsdag aan de armste gezinnen zijn uitgereikt, Verder ont vingen wij van de firma Peek en Cloppenburg voor het goede doel 2 mooie heeren winterjassen en een prachtig costuuin, waarmede weder drie personen gelukkig gemaakt konden worden. In verband hiermede doen wij nogmaals een beroep op H.H. winkeliers om bij eventueele balansop= ruiming het Brokkenhuis te gedenken door toe zending respectievelijk laten afhalen van onver koopbare incourante goederen en voorwerpen waarmede bovengenoemde gezinnen nog zoo zeer gebaat kunnen zijn. Verder werd nog in vrieudieliik°n dank ontvan gen van mevrouw Mr. v. E een partij huishoude lijke goederen en eenlg meubilair, van mevrouw B. te Ovc-rveen 1 pak kleeren en speelgoed; van mevrouw L 1 karpet en diversen, van mevrouw B. l fornuis en 1 kachel; van mevr. S. 1 pak mooi goed; van mevr C. pakje goed, 2 paar schoenen: van mevr. B. l pakje goed; van mevr. S. S. l stoel en 1 pakje goed; van mej. H. 1 kachel, van mevr. L. te Heemstede 1 kinderwa gen, van mevr. de S. L. 3 stoelen, eenige schilde» rijen en diverse artikelen; van mevr M. te Bloe mendaal 1 kinderstoel, 1 pakje kleeren. 4 paar schoenen en eenig speelgoed; van mevr. S, 1 pak goed en 2 stoelen; van N. N. 1 pakje goed, van mevr. S l pak goed en 2 paar schoenen; van mevr. L te Bloemendaal 2 doozen met speel goed; van mevr. v. H. 1 mooie tafel; van het Rcode Kruis 2 dekens en eenig kindergoed; van mevr. P G. te Bloemendaal 1 pak goed, van mevr. D. pak goed en diversen; van mevr, M. 1 pakje geel; van Mevrouw W. 3 Üzeren twee persoons ledikanten; van N. N. 1 pakje goed; van mevrouw N. te Heemstede goederen; van men. de B. l pakje goed; van mevr. v. D. 1 jas; van mevr. v. B. 4 stroomatrassen en 1 prullen mand; van N. N. te Velsen 1 doos met goed; van mevr. v. d. St 1 fornuis; van Mevr. R. 1 pakje goed en diversen; van mevr. B. te Heemstede 3 matrassen, 2 ledikanten, 4 stoelen, 1 kachel» plaat en diverse artikelen; van mevr- van M. l pakje goed; van mevr. W. l pak goed en speel goed, 1 wieg, 1 uiermandje en poppenwagen en van N. N. 2 pakjes goed en diversen. Gaarne worden er nog goederen en voorwerpen inge wacht, terwijl door den secretaris-penningmees ter den heer P J. Mulder, Jansweg 39 te Haar lem financieele bijdragen voor het goede doel zeer gaarne in ontvangst zullen worden genomen. De adressen voor het afhalen der goederen kunnen schriftelijk opgegeven worden aan het adres Kinderhuisvest en telefonisch voor Haar» lem bij mevr. G. N. v. d Vangstde Gilde, Bre- derodestraat 14, tel. no. 11702 en bij mevr. G. S. öe Veer—Blok Wybrandi. Kleverlaan 50, telef. 12998 en te Bloemendaal bij mevr M Lioni— Jungblut, Rijperweg 1, tel, 22115 en bij mevr. E. A. Prinsen Geerlings—Blaauw, Platanenlaan 6. tel. 22478. HET BESTUUR VAN HET BROKKENHUIS HOE MEN DE KLEUTERS BEZIG HOUDT. Vouwsels van papier. Het kleine meiske zit met een beteuterd gezichtje aan haar eig entafeitje. Wat zal ik vandaag nu eens maken," denkt het kleine ding. Zij heeft Moeder al gevraagd haar te helpen, maar Moeder heeft al zoo veel met. haar kleutertje gemaakt en voor haar be dacht en nu weer iets nieuws te bedenken, dat is wel heel moeilijk. Wil ik Moeder eens gauw helpen, dan kunt u toch uw kleine meisje te vreden stellen. Hebt u wel eens verschillende soorten bak jes van vouwblaadjes gemaakt? U kunt ook vierkantjes knippen van aardig gekleurd pa pier van 16 bij 16 c.M. Het vouwen van deze bakjes is zeer eenvoudig. Voor het eerste bakje wordt het papiertje aan beide zijden in vieren gevouwen, er ont staan dus 16 kleine vierkantjes, de vouwen worden er goed scherp ingemaakt. Nu wordt aan elke zijde het midden tot op de hoogte van één vierkantje ingeknipt en daarna wor den de ingeknipte vierkantjes op elkaar ge plakt, dus vierkantje a op b, c op d enz. Zie afb. a. Zoo ontstaat een alleraardigst bakje met vier opstaande hoeken. Voor het volgende bakje hebt u hetzelfde vouwsel noodig. U knipt het op dezelfde ma niet in, maar inplaats dat de vier punten er boven uit steken, slaat u deze punten naar binnen om, zoodat het bakje overal de zelfde hoogte krijgt. Nu nog een hengsel aan het bakje bevestigd, dan is het geheel afge werkt. Dit laatste bakje is wel iets steviger dan het bakje met de opstaande hoeken. Zie afb. b. Deze bakjes zijn alleraardigst te versie ren met geteekende randjes. U kunt ook aar dige randjes knippen van gekleurd of b<?,- werkt papier. Het derde bakje vouwt u als volgt; De middenvouwen en de diagonalen worden gemaakt. Nu worden de vier hoeken omgesla gen tot het middelpunt, de vouwen worden er scherp ingemaakt en de hoeken worden weer teruggeslagen. Tot de vouw, die nu ontstaan is en op de diagonaal knipt u de vier hoeken in, daarna worden de hoeken op elkaar ge lijmd, zoodat. een vierkant bakje ontstaat van gelijke hoogte. Zie afb. c. Deze bakjes kunnen voor verscheidene doel einden dienst doen. Het vouwen van de bakjes is een alleraar digst knutselwerkje voor uw kleine meid. W. R. EEN GESCHIEDENIS VAN DEN GEHEIMEN DIENST. Uit het Engelseh van DOUGLAS VALENTINE. 5) Het was doodstil in huis. De armoedige kamer en de duffe geur die uit de gracht omhoog stegen, maakten mij neerslachtig. Wel, zei ik tegen mezelf, je bent toch ook eigenlijk een ezel! Een Engelsch offi cier in een Duitsch hotel! Wat zal er ge beuren vriendje als Madame ziet dat jc een Engelsche paspoort heb? Daar zul je wat van beleven. Die beminnelijke Hanz of Fritz of hoe die kellner heet zal wel boven ontboden worden om dat heerschap er uit te zetten. Je kent geen levende ziel in Rot terdam en al zou Je voor goed verdwijnen dan zal er geen haan naar kraaien. Toen ik op het punt stond me uit te klee- dexx zag ik aan den linkerkant van het bed een smalle deur. Deze gaf toegang tot een kleedkamer, een hokje eigenlijk waar een waschtafel stond; een geel papier bedekte liet vuile raam Dit raam opende ik met groote moeite het had waarschijnlijk ja ren lang dicht gezeten en ik zag een kleine binnenplaats ver beneden mij; het leek wel niet meer dan een luchtkoker waar omheen het huls gebouwd was. Die betegelde binnenplaats was niet meer dan vijf voet in het vierkant en geheel af gesloten behalve aan een kant; daar was een ijzeren hek. waarachter een trapje naar een laag venster voerde. Uit dit venster scheen een zwak, geelachtig licht. De lucht was kil en vochtig en er kwam een vieze lucht uit de keuken naar boven. Daarom sloot ik het venster en ging weer naar mijn kamer. Ik deed mijn jas en vest uit' en dacht toen ineens aan het eigenaardige document dat ik van Dicky gekregen had. Weer keek ik naar die raadselachtige woorden. O Eichelholz! O Eikenhout! dat was tenminste duidelijk). Hoe leeg zijn uw bladen. Als Achiles in de tent Als twee twisten. Verheugt zich de derde. Wat, beteeker.de dat toch allemaal? Had Francis oneenigheid gehad met een of an dere bondgenoot, die mijn broer aangeklaagd had en nu on deze manier een of ander be richt naar diens vrienden wilde overbren gen? Als Achiles in de tent! Waarom niet zijn tent? Dat was zeker Een onderdrukt geluid, een verstikkende hoestbui klonk door de stilte van het huis. Mijn hart, scheen op te houden met klop pen. Ik dorst piijn oogen haast niet van het papier op te slaan, tei-wljl ik in over hemd en broek op de tafel leunde. Het geluid hield aan. een afschuwelijk ge- x'odhel. Toexi was het alsof iemand buiten in de gang neerviel. Ik keek naar de deur. Iets of iemand krab de woest tegen het paneel. Toen werd er aan de deurknop gerammeld. En steeds hoorde ik dat rochelende geluid. Resoluut liet) Ik naar de. deur; het gero chel eindigde in een schorren kreet: Ach! Ich sterbe! waren de woorden die ik opving. Toen vloog de deur open; wind- en re genvlagen deden de gordijnen hoog op waaien. De kaars flakkerde fel op. Toen werd het donker. Iets zwaars viel de kamer binnen. HOOFDSTUK IV. Het Noodlot klopt aan de deur. Er zijn t,wee dingen die men in den mo dernen oorlog leert: het hoofd koel te hou den bij een onverwachte gebeurtenis en niet bang te zijn voor een lijk. Daardoor was ik niet bijzonder van mijn st.uk gebracht toen het tot me doordrong, dat, lk daar in het donker tegenovex een zeer bijzondere situatie stond. Dat is ook een van de merk waardige gevolgen van „shell Sh' ck"; het knallen van een moro.fiets of het sprin gen van ccn autoband kunnen iemand in tranen doen uitbarsten, maar tegenover een plotseling gevaar is zoo'n patiënt kalm en beheerscht; zoolang er tenminste geen on verwachte en hevige geluiden bij te pas komen. Hoe kort en vaag de geluiden buiten ook waren geweest ak was maar al te goed in staat om uit te maken wat dat hijgende ge rochel," dat snelle woeste krabben van de handen te beduiden had. Iedereen die Iemand hegft zien sterven, kent die gelui den. Ik verondei-stelde dat iemand, die ster vende was, naar mijn deur was gekomen, waarschijnlijk om hulp te zoeken. Toen dacht ik aan den man in de kamer naast mij, zijn moeilijke ademhaling zijn blauwige lippen, toen ik hem aangetroffen had, terwijl hij met zijn sleutel in het slot stond te mor relen en ik veronderstelde dat het mijn nachtelijke kennis van zooeven was die üx het donker aan mijn voeten lag. Het was de man van no. 33. Er was geen twijfel aan of hfj was dood. Zijn gezicht was liikkleurig vertrokken: zijn oogen waren gla zig tusschen zijn half gesloten ooele^en. ter wijl ziJn vinders, verstijfd in een greeo. verf en stof tusschen de naseis vertoonden, die er ingekomen waren toen hil in zijn doods strijd over den grond had gekrabd. Men hoefde ge«n dokter te zlin nm te zien dat een hartverlamming plotseling een eind aan zijn leven had gemaakt. Toen ik mi] den toestand geheel gereali seerd had. ging ik met overleg te werk. Ik trok het lichaam bij cle schouders de kamer in, tot het in het midden van het karpet lag. Toen sloot ik de deur. Het voorgevoel van onheil, dat zijn zwarte schaduw had gewox*pen over mijn gedachten van het oogenblik af dat ik den drempel van dit sinistere hotelletje had overschreden, kwam weer met kracht terug. Mijn positie was dan ook niet beoaald benijdenswaardig. Hier stond ik, een Engelsch officier, met Engelsche identiteitsnapieren bij mij, op het punt ontdekt te worden in een Duitsch ho tel, waar ik mij onder valsche voorwendsels toegang had verschaft, in een laten avond alleen met het liik van een Duitsch er of Oos tenrijker, want dat was de man blijkbaar. Het was ongetwijfeld een hoogst eigen aardige situatie. Ik luistei-de. Overal in het hotel heerschte de diepste stilte. Ik schudde mijn sombex-e gedachten van mij af en keek weer naar den vreemde. Li zijn kroesig zwart haar en zijn vooruitste kende jukbeenderen zag ik weer dat spoor van Oostersche afkomst, dat ik al eerder had opgemerkt. Maar nu zijn oogen zijn groote neinzende oogen waarmee hij mij uit het duister van de corridor had aangestaard gesloten waren, zag hij er toch minder iiitheemsch uit dan straks: hij had werke lijk wel voor een Engelschman kunnen door gaan! .(Wordt yervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6