DATUMSTUKJES 46e Jaarging No. 13972 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 9 Januari 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week f 0.27H. niet Geïllustreerd Zondagsblad f 0.32. Per 3 manden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeent) f 3.57^. Franco per post door Nederland f 3.87H- Losse nummers f 0.06. (eUl. Zondagsblad per 3 maanden f 0.57H, franco p. post BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 12713 Drukkerij .0122, 12713 Postgiro No. 38810 advertent1en: t-5 regels i 1.75. elke regel meer f C.35. Reclames f0.60 per rege'. Reductie bij abonnement. Annonces van Vraag en Aanbod 1-4 regels 10.60, elke regel meer 10.15 buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (Woensdag en Zaterdag) 1-4 regels f C.25, elke regel meer 10.10 Gratis ODgevallaverzekeriag voor Weekabonnés. Uitkeeringeo: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Du-'m f 250.-, Wijsvmger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAAiF BLADZIJDEN. EEFSTE BLAD /GENDA WOENSDAG 9 JANUARI Stadsschouwbug: De Vereenigde Schouw spelers (Pierre Mis) „Fanny's Ontrouw". 8 u. Gem. Concertgbouw, kleine zaal: Psycho Synthese B. v. d.Meer: „Bhagavad Githa", 8.15 uur. Remonstranten'.uisRozekruisersgenoot- cchap: Z. W. Leae „Occulte stroomingen in onzen tijd", 8 uu;. Cinema Palace: „Alledagsmenschen (The Crowd)" 2.30 en (uur. Luxor Theater: „Wiener Llebe". „De Doo- denzwaai". 2.30 e: 8 uur. Rembrandt Theter: „De Moeder". Tooneel: Lou Bandy. 79; 9.1511.15. Matinée 2.30 u. Standaard The.ter: Optreden van het ge zelschap Mie en K> met de schets: Proces „Ko Goudenstein". Hofdfilm: „De Koerier van Boston". 2.30 en fiuur. DONDER)AG 10 JANUARI r Gem. Concertzal: Ledenconcert H. O. V. o. 1. v. Ed. v. Beintm. Solist Ferd. Leidner, alt viool. 8.15 uur. Groote Kerk en Jroote Markt: Omroep door luidsprekers van het Orgelconcert ter eere ,an de Koningin-Joeder. 89.30 uur. Bioscoopvoorstelingen. Statenzaal Pmsenhof: Gemeenteraad 1.30 en 8 uur. DE RAADS\ERGADERINGEN. SCHRIFTELLKE VRAGEN VAN RAADSLEDEN. In ons vorig nimmer hebben wij reeds medegedeeld, dat.B. en W.aan den ge meenteraad in ovrweging gegeven hebben, om in artikel 16 vii het reglement van orde fce lezen: „De te stellen vagen dient hij tijdig vóór de vergadering schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in die althans indien de Raad tot het stelin der vragen verlof ver leent.de verlamde inlichtingen, zoo mo gelijk in de volgade vergadering verstrek ken, tenzij door bn in spoedeischende ge vallen antwoord in dezelfde vergadering wordt mogelijk ge.cht." Naar wij vernenen heeft het college van B. en W. met dit voorstel de bedoeling ge had om een eind e maken aan het stellen van vragen in hel wilde weg. Ook nu wordt we in het huidige reglement van orde gezegd, lat men voor het stellen van vragen verlol der vergadering moet hebben, maar die fepaling is in den laatsten tijd niet toegepast.Vroeger is het meermalen voorgekomen, dat le raad geen verlof gaf voor het stellen vai bepaalde vragen. Het is blijkbaa de bedoeling aan die bepaling nu meer le hand te houden. HET LAGER ONDERWIJS. WANNEEF EINDIGT DE LEE1PLICHT? Ingediend is eei wetsontwerp tot wijzi ging van artikel 3 eer Leerplichtwet. In de Memorie vai Toelichting lezen wij: Na het tot stand komen van de wet van 24 Mei 1928 is de vaag aan de orde gesteld, hoelang de leerplicit duurt voor een kind, dat een lagere schol bezoekt, welke krach tens vergunning vcgens art. 3, tweede lid, der Lageronderwijsïet 1920 minder dan ze ven leerjaren omvat In het bij zonder Heek verschil van opvat ting te bestaan ter aanzien van de vraag, of voor een kind ie leerverplichting ge ëindigd is aan het eind der hoogste klasse eener zesjarige schol, als het dan 13 jaar oud is, indien het ia het bereiken van den zesjarigen leeftijd bt de eerste klasse was tosgelaten en éénm;al niet verhoogd is, of wel, indien het vóó het bereiken van den zesjarigen leeftijd t»t de eerste klasse toe gelaten was en tweanalen niet is verhoogd. De minister van Cnderwijs heeft gemeend die vraag bevestigen! te moeten beantwoor den, omdat het kind in de gestelde gevallen aan alle eischen vai art. 3 der Leerplicht wet heeft voldaan: iet is zeven jaren leer ling eener lagere sciool geweest, het heeft alle klassen van dit school doorloopen, en het heeft de klasse ifgeloopen, 'waarin het 13 jaar werd. Intusschen moet vorden erkend, dat al dus de duur van dei leerplicht verschillend is voor hen. die'eere zesjarige, en hen, die eene zevenjarige sciool bezoeken, zoodat niet bereikt wordt vat de wet heeft be doeld. Om die ongehjkhell op te heffen is de wij- z'v'ng nood'g gevorên van art. 3 der Leer plichtwet. welke bij het wetsontwerp wordt voorgesteld. De nieuwe lezing telt bulten twijfel, dat ln de gestelde gevallei het kind aan de leer verplichting niet heët voldaan, en dus zijn onderwijs hetzij aan eene zevenjarige lagere school of eene centnle school voor het ze vende leerjaar, het 2j aan een school voor uitgebreid lager ondewijs zal moeten voort zetten, tenzij het vat onder de vrijstelling yolgens art. 7, 3o„ dei Leerplichtwet. Haarlem, 9 Januari. ParijsHaarlem. Vanmiddag begint de Raad aan de ge meentebegroting. Dit is een jaarlijksch weerkeerend oogenblik, waarop wij journa listen geneigd zijn om afscheid van vrien den en kennissen te nemen familieleden zien je eiken avond nog, steeds bleeker en zwijgender, verschijnen en te zeggen: „Vaart allen wel, ik kom misschien nog eens terug". Sterker dan ooit tevoren voelt schrijver dezes ditmaal de nadere onderdompeling in den eindeloozen, tragen woordenstroom om dat hij geen 24 uur geleden nog in de eiec- triseerende sfeer van Parijs vertoefde. Wij kwamen het Hotel de Ville voorbij, en ik vroeg onzen correspondent: „Hoe staan ze hier met de begrooting?" „Net afgehandeld", antwoordde Henry A. Th. Lesturgeon opgewekt, en ik slaakte een zucht van afgunst. „Hoe lang hebben ze er over gedaan?" „Veertien dagen". „De Haarlemsche Raad verleden Jaar ook. Zestien zittingen. En wat is het begrootings- totaal van de stad Parijs?" „Zoowat zeven milliard francs",... De Parijsche gemeenteraad heeft dus veer tien dagen noodig om het budget van een stad van drie a vier millioen inwoners, dat, volgens den huidigen koers omgerekend, zevenhonderd millioen gulden beloopt, vast te stellen. De Haarlemsche gemeenteraad heeft verleden jaar even lang vergaderd om het budget voor een stad van 112.000 inwo ners, dat toen een totaal van twaalf millioen bereikte, te kunnen aannemen. Deze vergelijking zij, op dit psychologische moment, eerbiedig aan onze stadswijzen op gedragen. Misschien zal zij hen inspireeren tot wat meer kort- en bondigheid. De Fran- schen hebben niet bepaald den naam dat zij weinig aan politiek doen integendeel: zij houden zooiets als het Europeesche record en daarin kan 'dus geen verontschuldiging liggen voor de breedsprakigheid van onze gemeenteraden.' Terwijl tóch niemand zal willen beweren dat de vraagstukken die aan het beheer van een stad als Haarlem verbon den zijn de dito van Parijs evenaren. Het komt mij voor dat het besturen van Haar lem bepaald eenvoudiger is dan dat van Pa rijs. En het slechte voorbeeld van Amster dam, met zijn vijftig zittingen per begroo ting, kunnen wij eenvoudig negeeren. Of het denkbeeld van B. en W., om de leden voortaan te laten opstaan als zij het woord voeren, de vergaderingen zal bekor ten, betwijfel ik voorshands nog. P. Gasus verwacht het, zooals u op deze zelfde pagina kunt lezen. Misschien zou ik zijn prettig op timisme deelen als ik zoo gelukkig was als hij. Hij heeft nog nooit een begrootingszit- ting meegemaakt, en zal het waarschijnlijk nimmer doen. Als de staand-uitgesproken redevoering verplichtend wordt gesteld zullen wel in den beginne een aantal leden zich minder beha- gelijk voelen. Maar ik vrees dat het gauw zal wennen. Niet onmogelijk is, dat de schuld aan de lengte der raadsdebatten eenigermate bij ons journalisten ligt. Wij schrijven er zoo veel over. Onze Parijsche collega's, daaren tegen, bepalen zich tot de vermelding van de belangrijke besluiten van hun gemeente raad, stippen enkele punten uit een debat aan en onthouden zich zorgvuldig van de uitvoerige verslagen en beschouwingen die wij leveren. Enfin. De hemel weet dat wij het niet voor ons plezier doen. Teneinde u eenige afwisse ling te geven op den overvloed van Prinsen hoffelijkheden, die gedurende de eerstvol gende twee weken over uw hoofden zal wor den uitgestort, zal ik in deze rubriek eenige Parijsche indrukken trachten weer te geven. George Bernard Shaw, aan wien vandaag Het Woord is op deze pagina, zegt dat, zoo lang wij gevangenissen hebben, het er niet op aan komt wie erin zitten. Hij zou dat nooit beweerd hebben als hij gemeentebe- grootingszittingen moest „verslaan" of „overzien". Hij zou althans de beperking hebben gemaakt: behalve voor de ge vangenen zelf" Dit amendement, meneer de voorzitter, wensch ik hierbij namens mijn fractie in te dienen U ziet het: de sfeer is er alweer. Vooruit dan maar. R. P. SPOORWEGONGEVAL BIJ BESANgON. PARIJS, 8 Jan. (VJ3.) In de nabijheid van het station Besangon reed de van Lyon komende sneltrein op een rangeerende lo comotief, die tengevolge van een verkeerden wisselstand op een verkeerd spoor reed. De rangeerende locomotief werd 200 M. terug- geslingerd .terwijl de sneltrein 60 M. verder derailleerde. De locomotief viel van den 7 a 8 M. hoogen dijk, terwijl de drie eerste wa gens ontspoorden.Den stoker, die voor de bot sing van de locomotief wilde springen, werd het hoofd afgerukt. De machinist werd slechts licht gewond. Een postbeambte be kwam meerdere kneuzingen NOG EENS: DE BLOEMEND AA LSCHE RAADHUISPLANNEN. Behalve een raadhuis ook een politiebureau, een gebouw voor Gemeentewerken, een school, station en een postkantoor? een prijsvraag voor architecten. Onze lezers weten, dat de gemeenteraad van Bloemendaal eenige maanden geleden (met een zeer kleine meerderheid van stem men) besloten heeft, om aan het begin van den Zeeweg een duinterrein te koopen om daarop een nieuw raadhuis te bouwen. Enkele raadsleden die het met de beslissing niet eens zijn en beter vinden om het nieuwe raadhuis te bouwen op het terrein tegenover het bestaande raadhuis te Overveen (op dit terrein, dat eigendom der gemeente is', staat nu het houten gebouw van Gemeentewerken! hebben hun bezwaren bij het College van Ged. Staten van Noord-Holland ingebracht. Die zullen in een openbare zitting van Ged. Sta'en behandeld wo-'''"1. Het j* on dit mo ment nog niet bekend wanneer deze behan deling zal plaats hebben. Thans liggen de desbetreffende stukken ter inzage. Eerst als Ged. Staten een beslissing geno men hebben weet men in Bloeniendaal waar aan men toe is. Als Ged. Staten het raads besluit bekrachtigen, kan worden overwogen op welke wijze uitvoering gegeven zal wor den aan het besluit om in 1930 tot raadhuis- bouw te komen. Mochten Ged. Staten heu raadsbesluit vernietigen, dan zal de zaak op nieuw in den gemeenteraad moeten komen. Het zal dan ook moeilijk zijn om een meer derheid te vinden voor het denkbeeld om het nieuwe raadhuis tegenover het nu be staande te bouwen, want de meerderheid van den raad heeft al getoond liever elders te willen bouwen. Zoo is men na 20 jaren studeeren over plannen voor raadhuisbouw te Bloemendaal op dit oogenblik nog niet heel veel verder ge komen! Het is dus gebleken, dat het vraagstuk van den raadhuisbouw nog steeds de gemoederen te Bloemendaal sterk beroert. Het is dan ook wel aan te nemen, dat beide partijen ei naar zullen streven om hun standpunt zoo krachtig mogelijk voor het college van Ged. Staten te verdedigen. Bij het verdedigen van liet plan óm hét nieuwe raadhuis aan. den Zeeweg te bouwen is er in den gemeenteraad op gewezen, dat het aanbeveling zou verdienen om daar een nieuw centrum van het gemesnte-leven te maken. Het blijkt ons thans, dat de gemeen te daar voldoende terreinen heeft om niet alleen het raadhuis te bouwen, maar ook een nieuw politiebureau, een nieuw gebouw voor Gemeentewerken en een nieuwe school. Aan al die gebouwen is dringend behoefte. Er moet binnen enkele jaren een nieuwe school komen. Het politiebureau is veel en veel te klein; vooral nu met 1 Januari het aantal agenten met 6 uitgebreid is. Gemeentewer ken moet zich „in de groene tent" behelpen. Wij hebben in gemeentekringen hooren mompelen, dat het de bedoeling is. om als het raadsbesluit door Ged. Staten wordt goedgekeurd, een prijsvraag voor architecten uit te schrijven. Dan zal niet alleen door de architecten een uitgewerkt plan moeten wor den ingediend voor het nieuwe raadhuis, maar er zal meteen al rekening gehouden kunnen worden met de plannen voor een politiebureau, een gebouw voor Gemeente werken en een nieuwe school. Eerst naar gelang van behoefte en finan cieel vermogen der gemeente kan dan op dracht gegeven worden om een of meer plannen onmiddellijk uit te voeren. Maar dan wordt de zekerheid verkregen, dat een mooi geheel ontstaat. In den ouden tijd werden de gemeentegebouwen gegroe peerd om een marktplein. Zoo iets kan nu te Bloemendaal ook. Er moet naar gestreefd worden dat een fraai geheel ontstaat, dat. aansluit bij de schitterende natuur-om- geving. In den raad is indertijd de vraag gesteld of voldoende duinterreinen beschikbaar zul len zijn voor een bebouwing in de omgeving van dat nieuwe gemeente-centrum. Wij kun nen mededeelen, dat de quaestie van een eventueele gedeeltelijke bebouwing van de terreinen in de omgeving van het Brou werskolkje nog in hetzelfde stadium ver- keert Blijkbaar is het ook niet de bedoeling om den eersten tijd al een beslissing te ne men over de vraag of een gedeelte en welk gedeelte bebouwd zal worden. Uitbrei dingsplannen' voor dit terrein moeten nog in den gemeenteraad komen. Dat gedeelte van het uitbreidingsplan is van veel beteekenis. Het is namelijk de be doeling om een nieuwen weg voor groot ver keer aan te leggen van de Elswoudslaan naai den Zeeweg en vandaar verder naar Bloe mendaal. Daardoor zou het verkeer op den Bloemendaalschenweg die op den duur toch te smal voor het intensieve verkeer wordt, hoewel het gemeentebestuur er reeds veel'geld aan ten koste gelegd heeft om ver beteringen op enkele gevaarlijke punten in te voeren belangrijk ontlast worden. Het nieuwe gemeente-centrum zou dan ook meteen aan een grooten verkeersweg komen te liggen. De spoorbaan (die op dat punt laag ligt) zou overbrugd moeten worden. Daardoor zou ook voor het doorgaande ver keer het bezwaar van den spoorweg-over weg bij den Bloemendaalschenweg komen te vervallen. Er zal dan ook gerekend worden op der. bouw van een nieuw station. Het tegenwoor dige voldoet niet meer aan redelijke eischen. Als de lijn HaarlemZandvoort geëlec- trificeerd zal worden, Is te verwachten, dat de behoefte aan een beter station te Over veen zich spoedig sterker dan tot nu toe doen gevoelen. Tot heden zijn er evenwel geen onder handelingen door het gemeentebestuur met de directie der spoorwegen gevoerd. Er is dus niet te zeggen of men in Utrecht veel gevoelt voor het bouwen van een nieuw sta tion. Het postkantoor te Overveen Is voor het verkeer op hot drukke verkeerspunt bij den Bloemendaalschen weg ook een sta-in-den- weg. Door den tijd zal het wel moeten val len als een offer aan het verkeer. Dan zal in het gemeentecentrum ook wel plaats gevon den worden voor een nieuw postkantoor. Zoo ziet een deel van het Bloemendaalsche gemeentebestuur zich de ontwikkeling van Bloemendaal in de toekomst. Van belang is de vraag of de gemeente gronden in de na bijheid kan krijgen die voor bebouwing be stemd zijn. Wij hebben reeds medegedeeld, dat het gemeentebestuur van Bloemendaal geprotesteerd heeft tegen het plan van Haarlem om een zeer groot stuk duinterrein te onteigenen voor uitbreiding van de waterwinplaats. Dit terrein ligt in de nabij heid van het duingebied dat Bloemendaal bestemmen wil voor nieuw gemeente-cen trum. Maar zoo werd ons gezegd met de vraag of er voldoende andere bouwterreinen in de onmiddellijke omgeving liggen, staat of valt niet het plan voor het stichten van het nieuwe gemeente-centrum. .Voor de bedoelde gebouwen en nog verschil lende andere bouwwerken heeft Bloemen daal oo het bedoelde punt voldoende gron den. Het is voor Bloemendaal niet absoluut noodig, dat de openbare gebouwen in een bebouwing staan. Wij zijn hier aldus de redeneering in een gemeente met een zeer open bebouwing. Er zal nergens een goede plaats aan te wijzen zijn, waar men de gebouwen in een druk wooncentrum kan zetten. Het tegenwoordige raadhuis en dus ook de plek daartegenover, dat oorspronke lijk voor den raadhuisbouw gekocht was. wordt slechts door enkele tientallen huizen omgeven. Er moet evenwel 'geëlscht worden, dat Bloemendaal Openbare gebouwen heeft die aan schoonheidseischen voldoen en dt<» uit alle deelen der gemeente gemakkelijk te bereiken zijn. EEN VLOEKVERBOD GEVRAAGD b. en w. t^gen een gemeente lijke verordening De „Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods heiligen r.aam" heeft aan den gemeenteraad verzocht, „waar de zonde van het misbruiken van Gods heiligen Naam nog steeds ons nationale leven ontsiert en verlaagt, gebruik te maken van de bevoegd heid. dit kwaad door het vaststellen van wettelijke regelingen krachtig te bestrij den". B. en W. schrijven aan den raad: „Ofschoon ons College, en, naar wij mo gen aannemen, ook uw raad het vloeken veroordeelt, meenen wij u te moeten ont raden overeenkomstig het bij het adres ge daan verzoek, daartegen strafbepalingen vast te stellen. Er kan gerechte twijfel over bestaan, of door het vaststellen van zoodanige bepa lingen, stel dat een normale toepassing in de praktijk mogélijk is, het door adressant beoogde doel zou worden bevorderd doch, hoe dit zij. naar ons oordeel ligt. het in geen geval op den weg der gemeentelijke overheid om op dit stuk regelend op te treden, maar zouden deze bepalingen moeten worden op genomen in het Strafwetboek en daardoor algemeen gelden Zonder overigens over de wenschelijkhêid of noodzakelijkheid van het bevorderen van dat doel uit te welden mee nen wij er uwen raad oo te moeten wijzen, dat de toepassing van de gevraagde bepa lingen op groote moeilijkheden stuit en practlsch geen effect zal hebben. Niet alleen, bestaat er geen eensluidende meening met betrekking tot het begrip ..vloeken" zoodat eene bekeuring afhanke lijk is van de individueele opvatting van hen, die met de handhaving van het ver bod zijn belast en het dan nog niet vast staat dat daarop een veroordeeling volgt, maar bovendien zijn de omstandigheden waaronder het gewraakte gebruik zich voor doet zoo veelvuldig en van zoodanige ver scheidenheid. dat eene redelijke toepassing van een verbodsbepaling vrijwel onmogelijk is en onbillijkheden niet zijn te vermijden. Het behoeft geen betoog, dat het vaststel len van verbodsbepalingen, welke in het al gemeen niet gehandhaafd kunnen worden en waarvan de tospassing oo groote moei lijkheden stuit, zonder dat een redelijk re sultaat mag worden verwacht, geen aanbe- ve"ng verdient. Wij ste"en u daarom voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen". DE TOESTAND VAN GEORGE V. LONDEN. 8 Jan. (V.D.) Het bulletin van hedenavond luidt: De koning heeft een rus- tigen dag doorgebracht en zijn toestand blijft onveranderd. Het eerstvolgend bulle tin zal morgenavond worden gepubliceerd. Het woord is aan. George Bernard Shaw: Zoolang wij gevangenissen hebben komt het er weinig op aan wie van ons er in dc cellen zitten. RAADS-OPSTAND. (B. en W. van Haarlem stellen den Raad voor om het Regle ment1 van Orde zoodanig te wij zigen; dat raadsleden voortaan slechts staanue het woord voe ren). Als een lid van Haarlem's Raad, Kalm blijft zitten als hij praat, Wil het nog we.eens geoeuren. Dat hij van de rest, die zwijgt, Niet de voile aandacht krijgt, En dat feit is te betreuren; Het is zeker, dat het woerd, Staand gesproken, meer bekoort, Dan als spreker blijft gezeten, En daarom doen Bee en Wee, Er wel heel verstandig mee, Zulks den Raad eens te doen weten; Denk vooral niet dat *t objekt, Niet de volle aandacht trekt. 't Mangelt niet aan deferentie, Neen, maar het belangrijk woord, Wordt niet. altijd goed gehoord, En 't verdient tpch de attentie; Ik dank Bee en Wee daarbij, Dat zij 't overlaat aan mij, Om hier nog bij op te merken, Dat de tijd, waarin hij praat. Bij een raadslid, als hij staat. Zich waarschijnlijk zal beperken; Als hij op zijn praatstoel zit. Rijst bij 't edelachtbaar lid, Licht de wensch om door te praten, Als hij altijd op moet staan, Zal hij gauw weer zitten gaan, Of misschien zelfs 't epreken laten; Ik geloof dat door dit plan. Het debat slechts winnen kan. Daar het zeer bekort zal worde'. 'k Wou zelfs dat men verder ging. Met die nieuwe regeling. Voor het Reglement van Orde; Men bepaie dan den duur. Maximaal op een half uur, Staande op de beide boenen, Heeft het lid te kort daaraan, Dan moet hij daarna gaan staan, Op één been of op zijn teenen; Maar hoe of het dan ook gaat, Het pr ine ine lijkt probaat, Want ofschoon ik niet wil vitten, Is het ongetwijfeld goed, Dat een lid niet denken moet, Dat hij vier jaar stil kan zitten. SPOORWEGTARIEVEN. de ontevreden menschen in heemstede en aerdenhout. In ons vorig nummer namen wij een klacht op van een bewoner van I-Icemstedo die had ervaren, dat het goedkooper is om eerst per tram naar Haarlem te reizen en dan per trein naar Amsterdam, dan onmid dellijk per trein van het nieuwe station aan de Zandvoortsche laan af. Wij hebben nog eens nader bij de spoor wegen geïnformeerd. Zijn klacht is juist, maar in een enkel cijfer heeft hij zich ver gist. Tweede klasse Is de vergelijking aldus: Trein Heemstede—msterdam 1.80. Tram HeemstedeHaarlem 0.30 en trein Haarlem Amsterdam (retour buurtverkeer) 1.25 is f 1.65. Derde k'asse: Trein HeemstedeAmsterdam f 1.35. Tram HeemstedeHaarlem f 0 30 en trein HaarlemAmsterdam 0.80 is 1.10. De reis geheel per trein is dus duurder. Dit komt omdat er geen kaartjes buurtver keer HeemstedeAmsterdam worden uitge geven, wel Haar'emAmsterdam. Reizigers uit Heemstede kunnen evenwel eerst een kaartje buurtverkeer Heemstede Haarlem koopen en daarna buurtverkeer HaarlemAmsterdam. Maar op het perron worden geen buurtverkeerkrarljes verkocht aan het ioket voor doorgaande reizigers. De passagiers moeten dus eerst door den uit gang het station Haarlem verlaten om via den ingang weer binnen te komen en een kaartje aan het gewone loket te koopen. In dien tijd hebben zij.... twee aanslui-' tingen gemist! RECHT3ANK. een Statistiek. In het jaar 1923 werden door de Haarlem sche rechtbank 209 faillissementen uitgespro ken, tegen 232 in 1927. Door den Politierechter werdem in 1928 830 vonnissen geveld tegen 745 ln 1927. Het aantal vonnissen door de rechtbank ln strafzaken gewezen was in 1928 265, tegen 241 in 1927.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1