BUITENLANDSCH OVERZICHT EERSTE KAMER. HET MYSTERIE HANAU, HET VERDWENEN MILLIOEN. GEMENGD NIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG !0 JANUARI 1929 Wie is, en wat deed Amard. Een confrontatie T BELANGRIJKSTE NIEUWS. •t Geval Hanau ns een mysterie.De meest myste rieuze man in het complot, is Amard, een knappe Levantijn die als bemiddelaar is op getreden tusschen Madame Hanau en haar oppositie, om deze geld voor 't zwijgen aan te bieden. Madame Hanau beweert dat Amard van haar één millioen francs heeft ontvan gen om daar mee de directie van Je Journal" om te koopen. Niemand schijnt echter deze „eenheid" te hebben ontvangen. Wie heeft het millioen? Het is spoorloos verdwenen. Men zou het in twijfel kunnen trekken dat Madame Hanau een chèque voor een millioen heeft afgegevenals dit niet uit de boek houding als vaststaand was gebleken! De taak die Amard in het complot gehad heeft is nog niet opgehelderd. Men kan met vrij groote zekerheid echter aannemen dat hij in het troebele water heeft gevischt, en met succes: hij werd tenminste spoedig van een zeer een voudig mensch een in het oogloopende dandy, die op zeer grooten voet leefde. Chantage schijnt aan deze metamorphose niet vreemd te zijn. Het financieele agentschap van de Gazette du Franc, de Interpresse pachtte zooals men weet voor vele honderdduizenden francs de financieele rubrieken van tal van groote bla den, zoodat het in die rubrieken kon schrij ven wat het wilde, ter gunstige beïnvloeding van madame Hanau's manipulaties aan de beurs. Ook de hoofdredacteur van de Interpresse Gillot is gearresteerd. Hij werd gisteren in de gevangenis van Fresnes geconfronteerd met zijn collega van de „Gazette" Audibert en met den geheimzinnigen Amard. Audibert, wiens gezondheidstoestand niet gunstig is, bezwoer dat hij den financieelen toestand van de onderneming-Hanau niet kende. Hij had niet alleen zijn naaste betrek kingen en zijn beste vrienden bewogen in te schrijven maar ook van hooggeplaatste per sonen en ministers o.a. Herriot, tot het laat ste oogenblik de verzekering gekregen dat er niets verdachts tegen de „Gazette du Franc" bekend was. Zijn goede trouw was dus volgens hem buiten kijf. Van het geheimzinnige mil lioen, dat aan het „Journal" of aan Amard zou uitbetaald zijn, verklaarde Audibert niets te weten en evenmin van een geheim aan- teekenboekje van mevrouw Hanau, waarin de namen van die parlementariërs en minis ters zouden staan, die mede profijt zouden hebben getrokken. Gillot liet zich in denzelfden ge°st uit. Later bekende Amard bij zijn eerste ver hoor niet de volle waarheid te hebben ge sproken. Hij beweert thans een chèque van 200.000 francs op een bank in Boulogne te hebben gekregen als eersten termijn voor den directeur van het „Journal", Mouthon, wien een millioen francs zou zijn beloofd. Dezen chèque beweert Amard in tegenwoordigheid van Audibert aan mad. Hanau te hebben te ruggegeven. Audibert, die hierover onder vraagd werd, zeide„Ik herinner mij het voor val niet. Ik zeg niet dat het niet waar is, ik kan het mij echter niet herinneren." De rech - ter van instructie zal thans een onderzoek instellen naar. de chèque van 200.000 francs. Zooals men ziet is de zaak uiterst ingewik keld. Wat zal madame Hanau echter nog los willen laten? De achtergrond van deze zaak is nog zeer duister. Welke figuren verbergen zich daar nog? Volgens madame H. zal zij spreken als zij haar tijd gekomen acht. Is dit een waarschuwing, ofbluf? F. A. De Duitsche deskundige. De Duitsche deskundigen voor de commis sie, die de kwestie der Duitsche reparatiebe talingen zal behandelen, zijn thans door de Duitsche regeering benoemd. Hoofdgedele geerden zullen zijn de president der Rijks bank, dr. Hjalmar Schacht en de directeur- generaal der „Vereinigte Stahlwerke A.-G." (de West-Duitsche staaltrust), dr. Albert VÖgler. Tot plaatstvervangende leden zijn dr. Carl Melchior van het Hamburgsche bankiers huis M. M. Warburg Co en Ludwig Kastl benoemd. Wij ontleenen verder nog aan de Tel.: Zooals men zich zal herinneren, lag het aanvankelijk in de bedoeling Melchior naast Schacht tot hoofdgedelegeerde in de nieuwe Dawes-commissie te benoemen. Echter bleek de groot-industrie sliechts dan bereid te zijn zich in de commissie te doen vertegenwoordi gen, indien Vögler tot hoofdgedelegeerde werd benoemd, terwijl hem oorspronkelijk slechts de functie van plaatsvervangend ge delegeerde was toebedacht. Voor deze pressie der industrieelen is de rijksregeering volgens het .Berliner Tageblatt" ten slotte gezwicht. Mussolini en de Paus. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de ontwerp-overeenkomst tot oplossing van de Romeinsche kwestie zich thans op 's pau sen tafel bevindt, aldus de Tel., ten einde door hem aan een onderzoek te worden onderwor pen. Vernomen wordt, dat in het gebied, het welk de regeering aan het Vaticaan zou af staan tusschen de 11.000 en 15.000 menschen wonen, waarover de paus in naam de souve- reiniteit zou hebben, ofschoon deze in werke lijkheid bij de regeering blijft berusten. Voorts verluidt, dat als het accoord tusschen paus en regeering tot stand komt aan den Heiligen Vader de keus zal worden gelaten aangaande tijd en vorm van de officieele mededeeling aangaande de overeenkomst. Matsjek ontevreden. De hedenmiddag verschenen buitengewone editie der Staatscourant publiceert vier nieu we wetten, waarvan de beide eerste de or ganisatie en samenstelling van den raad van state, het bestuur des lands en de opperste staatsrekenkamer betreffen. Zij houden in hoofdzaak in, dat het recht der Skoepsjtina, om bij de benoeming van leden der hoogste autoriteiten voorstellen te doen, wordt afge schaft en de onafhankelijkheid der rechters pn ambtenaren wordt opgeheven, De derde uit 62 artikelen bestaande wet bevestigt de rechtsverhoudingen. Bepaald wordt, dat de minister van Justi tie door den koning wordt benoemd. AGRAM, 8 Januari (W.B.) Matsjek heeft een verklaring afgelegd, waarin hij zegt, dat z. i. de regeering niet in staat is de Kroatische quaestie op te lossen. Hij had aan de Kroatische leden van het kabinet niet den raad gegeven hun porte feuilles aan te nemen. De bladen, die deze uitlating hebben gepu bliceerd, zijn in beslag genomen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CU. per regel. Bij keelontsteking en verkoudheid 0U APOTHEKERS EN DROalSTEN DE GRIEP-EPIDEMIE IN DE VEREENIGDE STATEN. Volgens den Amerikaansehen gezondheids dienst breidt de griepepidemie in de Ver. Sta ten zich naar 't Oosten en Noorden uit. Welis waar is het zlekental in den laatsten tijd niet hooger geworden, doch de ziekte heeft een kwaadaardiger karakter aangenomen. Het aantal dooden bedroeg in de afgeloopen wiek 2140, terwijl het een week daarvoor 1770 was. EEN BOEK VAN VIER METER HOOGTE. Bij een groote boekdrukkers-firma te Parijs is een boek in bewerking, waarvan de pagina's vier meter hoog en twee meter breed zijn. Het boek telt drie honderd bladzijden, draagt den titel van: Gulden Boek van de Fransche In dustrie en,is niet anders dan een adres- en reclameboek op het gebied der industrie. Dit boek zal een rondreis gaan doen door Frank rijk en in alle steden worden vertoond. De bladzijden, die automatisch elke minuut zul len worden omgeslagen, worden door zoek lichten verlicht. (N. R. C.) 'N CONFLICT OP 3-KONINGEN. Men schrijft uit Wcenen aan de N. R. C.: Zondag, Drie Koningen, is te Weenen de officieele carnavalstijd begonnen, die ditmaal van korten duur is, daar het 13 Februari reeds Aschdag is. Voor dit korte carnavalsseizoen zijn er vijftig groote en meer dan duizend kleine carnavalsfeesten aangekondigd. Na tuurlijk bezorgen al deze balmasqués de ne ringdoenden vele voordeelen. Ook de werk loosheid neemt er door af, vooral in het kof- fiehuisbedrijf, daar er ongeveer tweeduizend werklooze kellners tijdelijk door onderdak zijn. Voorts vinden ongeveer vijfhonderd werklooze musici emplooi, terwijl er verder nog ongeveer duizend werklooze meisjes en vrouwen werk vinden gedurende dien tijd. Een typisch geschil is er uitgebroken tus schen de leden van het philharmonisch or kest, dat tevens het orkest van de staatsopera is, en de solisten van de opera. De philhar- monie geeft elk jaar een groot bal. Op dat bal is een feest-podium, waarop allerlei door- luchte bezoekers plaats vinden. Nu zijn ver leden jaar verscheidene solisten van de opera door de balcommissie van het gestoelte der eere op dat podium geweerd. Dat heeft de dames en heeren ten zeerste ontstemd en zij hebben hun best gedaan genoegdoening te krijgen van de philharmonie, wat hun echter geweigerd is. Vandaar dat nu de solisten het parool hebben uitgegeven, dat geen hunner het bal van de philharmonie bezoeken zal. Men zou dus een bal van het opera-orkest krijgen zonder de zangers en zangeressen. Die vormen echter uit den aard der zaak door hun aanwezigheid een der attractvs van het bal. Er zijn dan ook reeds van neutrale zijde, liefst onderhandelingen Ingeleid om dit ernstige conflict bij te leggen. Men is er van overtuigd, dat zulks wel gelukken zal ook. 'N VLIEGVELD BIJ MIAMI. Te Miami op de Zuid-Oostkust van Florida is een vlieghaven geopend, waarbij de autori teiten haar medewerking verleenden, aldus de N. R. C. Deze vlieghaven zal de basis zijn voor de geregelde diensten op de West-Indi sche eilanden en, later, op Midden- en Zuid- Amerika. Het worden vliegdiensten zoowel voor personen- als voor brievenvervoer. Verder is er uit de Ver. Staten nog allerlei vliegnieuws. De bemanning van een groot water- en landvliegtuig dat boven de Dela- ware-rivier vloog moest een gedwongen da ling op de rivier uitvoeren. Zij dreven daar vier uur hulpeloos rond voor zij door een sleepboot werden opgepikt en gered. Het wa3 een marine-vliegtuig. Op het Bolling-vliegveld, bij Washington, brak brand uit. De tijdelijke kazerne voor het personeel brandde uit. Er vielen geen per soonlijke ongelukken voor, maar bij het blus- schingswerk heeft het toch erg gespannen. De schade is op S 20.000 geschat. De vlieger Eddie Stinson te Detroit zal de volgende maand trachten het record voor het langdurig en aan één stuk vliegen op zijn naam te krijgen. Dat zal worden beproefd bo ven Sagnaw Bay, in den staat Michigan, of indien het daar te koud mocht wezen er gens in Florida. Hij zal Randolph Page als metgezel hebben. GIFTEN AAN ONDERWIJZERS. TE GROOTE UITGAVEN VOOR LEERMIDDELEN HET GEVOLG? Onlangs heeft de raad van Onstwedde (Gr.) besioten lederen onderwijzer te ver bieden giften aan te nemen ten einde hem te bewegen iets te doen in strijd met zijn ambtsplicht. In het Hbld. lezen wij nu: „Verschillende boekhandelaren, ofschoon hun organisatie dit streng verbiedt (maar iedereen weet, ook het bestuur dier organi satie, dat het toch gebeurt) geven van het voor rekening eener school bestelde bedrag aan leermiddelen als boeken, schryf- en tee kenbehoeften een bedrag van vijf procent aan het hoofd der onderwijsinrichting, waar aan de boeken worden geleverd. Soms stijgt dat procentbedrag zelfs tot tien, maar vijl is usantleel. Dat gaat dan aldus, dat de reke ning van het geleverde gaat naar het school bestuur of de betrokken gemeente, en door deze wordt betaalde maar de vijf procent gaan rechtstreeks naar de hoofden der onder wijsinrichting, lagere school, Muloschool. Bur gerschool, Nijverheidsschool enz. En de ge vallen, waarin het hoofd der inrichting deze vijf procent stort in de kas van het bestuur of de gemeente, zijn uiterst zeldzaam. Toen de gascurruptiegevallen bekend werden, zijn er eenige hoofden geweest, die angstig gewor den, restituties hebben gedaan, maar het zijn uitzonderingsgevallen gebleven. En wanneer de boeken van diverse handelaren in leer middelen eens open werden gelegd, dan zou men bemerken dat dit kwaad een ontstellen den omvang heeft aangenomen. „Pleegt dan een hoofd door het aannemen dezer vijf procent commissie, provisie of hoe men het noemen wil, een daad die gequalifi- ceerd mag worden als het aannemen van penningen, hem gegeven met de bedoeling, dat hij daardoor iets zal doen in strijd met zijn ambtsplichten? Bij de beantwoording van die vraag gelieve men even te bedenken, dat door een en ander een belang ontstaat van het betrokken hoofd bij een hoog bedrag der rekening, van den boekhandelaar, waar door niet wordt voorkomen, dat onnoodig van boeken en leermethoden wordt gewisseld, waardoor bestellingen als noodzakelijk wor den voorgesteld, die op een lagere school bijv. absoluut niet behoeven te worden gedaan, waardoor niet een drang ontstaat om zoolang mogelijk met de aanwezige leermiddelen te doen. Immers, nieuwe bestellingen verhoogen het bedrag der rekening en dus der pro visie. „Bij het bijzonder onderwijs zijn gevallen bekend, waar deze provisie wordt uitgekeerd aan het schoolbestuur, maar door die bestu ren niet in mindering wordt gebracht op de rekening van het totaal der uitgaven van de school, die aan het gemeentebestuur wordt gepresenteerd en door deze betaald, waardoor de gemeente meer moet neertellen, dan in derdaad door het betrokken bestuur is uit gegeven". „Misschien komt ook nog eens een einde aan den onafgebroken stroom van nieuwe schooluitgaven, die maar gestadig over ons blijft vloeien en waarvoor of ze nieuws brengen of niet maar steeds een afzet gebied schijnt te vinden, terwijl de uitgevers bovendien in geweldig ruime mate present exemplaren verspreiden aan ieder, die er maar om vraagt, ze zelfs zenden aan wie er niet om vraagt. „Wanneer de hoofden der onderwijsinrich tingen geen belatjg meer zouden hebben bij de invoering van ais maar nieuwe boekjes, wellicht kon dan de stroom van nieuwe uitga ven eens worden ingedamd, wat zeer zeker niet zonder meer tot schade zou zijn van het onderwijs." DICHTE MIST BOVEN DEN NIEUWEN WATERWEG. SCHEEPVAART BELEMMERD. Wederom ls de scheepvaart op den Nieu wen Waterweg ten gevolge van den dikken mist die in den nacht van Dinsdag op Woens dag kwam opzetten, stilgelegd. Doch thans voor langeren duur dan dezen winter nog het geval was. Sinds 's nachts twaalf uur is geen schip den Waterweg binnengekomen of uitgevaren, met uitzondering dan van de Harwichboot. die op tijd te Hoek van Holland arriveerde, aldus de Tel. Hedenochtend half- elf duurde de stagnatie nog steeds voort. De „Volendam" van de Holland—Amerikalijn, die naar New-York moest vertrekken, heeft het vertrek moeten uitstellen totdat de mist is opgetrokken. Ook het verkeer in de haven van Rotter dam ondervindt door den mist moeilijkhe den. Het wagenveer op Katendrecht heeft gisterenochtend den dienst niet kunnen her vatten. De overige veerdiensten function - neerden normaal. DlëS-VIERING TE AMSTERDAM. Bij de 294ste herdenking van den stich tingsdag van Amsterdam's inrichting voor hooger onderwijs hield de rector-magnificus der Universiteit prof. dr. J. C. H. de Meijere een rede, getiteld „Veranderlijkheid in een heid". VERGOEDING VOOR GEMAAKTE ONKOSTEN. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een nota van inlichtingen van den minister van Financiën, den heer de Geer, en den mi nister van Waterstaat, den heer v. d. Vegte. op het adres van S. ten Bokkel Huinink, aan nemer van waterwerken te Zandvoort, hou dende verzoek om restitutie van kosten en een behoorlijke schadevergoeding voor door hem verrichte voorbereidend werk ten be hoeve van de drooglegging van de Friesche Wadden ten Zuiden van Ameland. Er kan volgens de nota geen enkele aanleiding bestaan tot het toekennen van schadevergoeding. WETSONTWERP-DE GEER. En de V. B. raadsleden. De vereeniging van leden van gemeentebe sturen in de Liberale Staatspartij De Vrij heidsbond zal op Zaterdag 26 dezer te Utrecht een vergadering houden ter behan deling van het vraagstuk der financieele be trekking tusschen het Rijk en de gemeenten. Deze bespreking zal geschieden aan de hand van het verslag der door de vereeniglng In gestelde commissie, bestaande uit de heeren P. J. de Kanter. Jhr. mr. dr. E. A. van Bere- steyn, mr. M. H. de Boer, E. H. Ebels, A. W. Udo, A. R. Veenstra en mr. J. Bastiaan, meldt de N. R. Ct, - - 9 Januari. Het jubilé van de Koningin-Moeder. Eenige kleine ontwerpen. De Senaat zal zich vandaag bezig houden met het afdeelingsonderzoek van de Staats- begrooting. Belangrijk werk, hetwelk zij voor af deed gaan door een openbare vergade ring, waarin een tweetal ontwerpen werden afgedaan. Het eeno betrof de goedkeuring der wijziging van de internationale overeen komst van 7 Juni 1906, betr. de Instelling van het Int. Lardbouw-lnstituut to Rome. het andere ging over de veranderde tegen- ovor elkaar stelling van kantonrechter en zaakwaarnemer. Over het eerste ontwerp moest de heer Wibaut spreken, maar de heer Wibaut was wat laat en daarom werd eerst het tweede ontwerp aan de orde gesteld. Toen echter de heer Pollema zijn maiden speech over het kantongerechtsontwerp had gehouden, was de heer Wibaut binnengeko men en daarom stelde de voorzitter, overwe gende, dat de minister van Buitenlandsche Zaken reeds voor 's middags over zijn tijd beschikt had. toen maar weer het eerste ont werp aan de orde. Voor de veroorzaakte moeite maakte de heer Wibaut zijn veront schuldigingen. 11 De vergadering ving aan met een korte rede van den voorzitter, baron van Voorst tot Voorst, ter eere van HM. de Koningin-Moe der. De president noemde het een vereerende en aangename taak te mogen gewagen van de hartelijke instemming en deelneming van het Nederl. Volk met H.M.'s gouden Jubileum Hij achtte het r.iet op zijn weg te liggen te spreken over hetgeen H.M de Koningin- Moeder voor het vaderland als Koningin en Koningin-Regentes heeft gedaan. Wel wilde de president numoreeeren. dat Koningin Emma de opvoeding van Haar Dochter zoo danig heeft geleld, dat daarop wel een voor treffelijke regeering moest volgen. Hij sprak de innige bede uit. dat Koningin Emma nog lang voor ons volk moge gespaard blijven. Deze rede werd met applaus ontvangen. Alle aanwezige leden verhieven zich van hun zetels, ook de aanwezige s.d.-Senatoren, be halve de heer MoJtmaker en mevr. Pothuis- Smit. De goedkeuring der wijziging van de in ternationale overeenkomst betreffende het Int. Landbouwiristituut dez" wijziging wil de de mogelijkheid openen om de jaarllik- sche bijdragen te kunnen verhoogen lokte den heer Wibaut tot het verzoek aan den minister op de een of ander wijze er voor te widen zorgen, dat de veiligheid van de naar Rome gaande afgevaardigden bi Italië zal worden gewaarborgd: de hoerWibaut vrees de vooral voor socialistische gedelegeerden. Maar minister Beelaerts van Bickiand merkte op, dat het al te vreemd zou zijn. wanneer de Nederl. regeering waarborgen ging wagen zonder dat eenig feit. waaroo zulk een wagen zich zou kunnen gronden, aanwezig is. Het ontwerp werd in stemming gebracht en aangenomen met 288 stemmen. Tegen stemden de s.d.-afgevaardigden, behalve de heeren Polak en Wibaut. Bij het. wetsontwerp», dat een nieuwe ver houding brengen wilde tusschen kantonrech ter en zaakwaarnemer voerden het woord de heeren Pollema, Mendels, Verkouteren en v. d. Hoeven. Zooals men weet valt het ontwerp in twee stukken uiteen. Het eerste deel wilde het mogelijk maker dat bij kantonrechte]ijk vonnis de verlie zende partij veroordeeld kan worden tot het betalen der kosten van den gemachtigde en van de noodzakelijke reis- en verblijfkosten Het tweede deel maakte het den kanton rechter mogelijk dat hij een gemachtigde een zaakwaarnemer zou kunnen weigeren. Beroep daarop bij de Rechtoank staat open voor den zaakwaarnemer, die geweigerd is. De heer Verkouteren bepleitte, evenals er een kostelooze politie is nij vertelde als student eens te zijn opgebracht, maar dat kostte hem niets' een kostelooze justitie. Dit ging veel te ver bulten de bedoeling van het ontwerp, om daarop in te gaan meende de minister: het raakte héél de rechtsbedce- ling. De heeren Pollema en Mendels waren be vreesd dat van het ontwerp het gevolg zal zijn, dat de kosten zullen verhoogd worden ten laste van de verliezende partij. Veel te snel zal men een beroep op den kanton rechter doen, veel minder dan vroeger zal men pogen tot een minnelijke schikking te komen. Wanneer dit een gevolg zou worden aldus de minister dan zal dat een on bedoeld gevolg zijr. de bedoeling is juist zoo meende ook de heer v d. Hoeven om een huldig nadeel tegen 'e gaan. n.l. dat er geen recht gezocht wordt om de kosten, terwijl toch het recht evident ls. Bovendien, zoo zei de minister, zijn er wettelijke en feitelijke dingen, die zullen bewerken, dat da gevreesde gevolgen niet zullen intreden. Het is nJ. afhankelijk van den loop van het proces of men zijn kosten al of niet zal toegewezen krijger, men moet dus vast in zijn schoenen staan allereerst. En in do tweede plaats heeft de kantonrechter zijn oordeel te geven over de bedragen der kosten, die men in rekening wil brengen. Ook vreesde de heer Po'.Iema voor een opvoeren der reis- en verblijfkosten, die men vergoed zou kunnen krijgen. Maar do minis ter wees er op, dat de kantonrechter alleen de noodzakelijke reis- en verblijfkosten zal kunnen doen vergoeden. De heer Pollema opperde tegen het tweede gedeelte van het ontwerp het bezwaar, dat do rechetrlijke macht niet te beslissen mag heb ben, door wicn zij zal worden voorgelicht. Dat is een taak van dc wetgevende macht. Bovendien sprak de heer Mendels van een stuntelige en onbeholpen wetgeving, die een stuk staatsvoogdij bracht: of ik aldus de heer Mendels een slecht of niet deugend zaakwaarnemer wil kiezen, gaat de Staat niets aan, dat is alleen mijn zaak. Wanneer er een regeling noodig is t.c.v. het beroep van zaakwaarnemer, welk beroep waargeno men wordt door goede en zeer nuttig werk doende menschen maar onder het koren zit kaf, dus ook bij de zaakwaarnemers wan neer er maatregelen noodig zijn taldus Mr. Mendels) dan meet het heele beroep ge regeld worden, van onder op De minister opperde de gedachte, dat dan toch ook de heer Mendels een staatslngrijpen wenscht. Zulk ingrijpen werd ook door den bewinds man verdedigd, want een goede rechtspleging is een publiek belang maar alleen door middel van het ontwerp. Wanneer er een regeling komen moet. zeide de minister, dan zal deze zeer uitvoerig moe ten zijn. De vraag is of een zoodanige uit voerige regeling noodig ls. In afwachting van een door de practljk noodzakelijk geworden bevestigend antwoord op die vraag, zeide de minister het besproken eenvoudige wets artikel te hebben voorgesteld, dat aan vele bezwaren zal kunnen toegemoet komen. De heer v. d. Hoeven deed gevoelen, dat niet gevreesd behoeft te worden voor onredelijke uitspraken van een kantonrechter Immers de mogelijkheid van appèl op de rechtbank zal een grooten creventleven invloed hebben en waarborgen scheppen tegen willekeur, keur. Ook dit ontwerp werd aangenomen. De s. d.-fractle wilde geacht wezen te hebben tegengestemd. De Senaat is tot nadere bijeenroeping uit eengegaan. en INTIMUS. GEMEENTELIJKE BEURS. ARBEIDS- EEN STATISTIEK De gemeentelijke Arbeidsbeurs alhier schreef in 1928 14028 aanbiedingen in van werkzoekenden (in 1927: 14125). Het aantal aanvragen van werkgevers bedroeg 6581 (in 1927: 5945) en het aantal plaatsingen van werkzoekenden 4667 (in 1927: 4017). Het aantal plaatsingen van mannelijke werkzoekenden bedroeg 3503 (in 1927: 3000), dat van vrouwelijke werkzoekenden 1164 (in 1927: 1017). HAARLEMS CHE BACHVEREENIGING Het vierde concert zal gegeven worden op Dinsdag 15 Januari in de Gemeentelijke Concertzaal. „Het Residentie-orkest" speelt onder lei ding van Dr. Peter van Anropy. Solisten zijn: Jacoba Heuckeroth, le harpiste van „Het Residentie-Orkest", Sam Swaap, le concertmeester van „Het Residentie-Orkest", Jean Devert, le solo-altist van „Het Residen tie-Orkest". Het programma vermeldt: 3e Branden burger Concert in G gr. t. voor strijkorkest en cembalo van J. S. Bach. Symphonie Concertante voor viool en alt met orkestbegeleiding, in Es gr. t. van W. A. Mozart. Symphonische Elegie (onder leiding van den componist) van Rudolf Mengelberg. Dansen voor harp met begeleiding van strijkorkest, van Claude Debussy en Vorspiel und Isolde's Liebestod uit „Tristan en Isol de" van R. Wagner. BUREAU VAN CONSULTATIE. Wij ontvingen het verslag van het Bureau van Consultatie bij de Arrondissements- Rechtbank alhier, dat zooals bekend eiken Vrijdag zitting houdt. In het geheel kwamen 792 bezoekers en be zoeksters raad inwinnen en zuiten de zittin gen wendden nog 80 rechtzoekenden zich tot het Bureau. In 541 gevallen werd voldaan aan het ver zoek tot toevoeging van een advocaat. Deze gevallen betroffen o.m.: echtscheiding en ver weer daartegen, alimentatiezaken, ouderlijke macht of voogdij, curateele, boedelscheiding, aanrijdingen door automobielen en motorrij wielen, verzet tegen failliet verklaring enz. Het grootst aantal malen werd advies ge vraagd in echtscheidingszaken nl. 241 keer; 92 gevallen betroffen alimentatie. Het bureau was in 1928 samengesteld uit Mrs. P. Tideman (voorzitter), dr. W. P. Vis, J. H. J. Simons, L. V. Hoog en R. C. Bakhuizen yan den Brink (secretarisl- IJMUIDEN. DE NIEUWE GEREFORMEERDE KEU.I. Zaterdagmiddag zal de eerste steenlegging plaats vinden voor den bouw van de nieuwe Gereformeerde Kerk aan der. Velserduinweg. Deze zal geschieden door den voorganger Ds H. Holtrop. VOOR DE SHrnrnrrrRS VAN DE „AMPLITUDO". Dinsdag 16 Januari zullen IJmulden's a Capellakoor directeur de heer J. Beider en de Accordeonvereenlglng Excelsior directeur de heer B. Bakker in het gebouw voor Chr. Belangen een concert geven waarvan de baten ten goede komen van de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van den verongelukten stoomtrawler „Amplitudo". HAARLEMMERMEER LOOP DER BEVOLKING. Zielental op 1 Jan. 1928 13281 mnl., 12587 vrl. Totaal 25868. Vermeerdering door geboorte 233 mnl., 358 vrl. Totaal 691. Vermeerdering door vestiging 992 mnl., 939 vrl. Totaal 1931. 14606 mnl., 13884 vrl. Totaal 28490. Vermindering door overlijden 109 mnl, 105 vr„ Totaal 214. Overblijvende 14497 mnl., 13779 vrl. Totaal 28276. Vermindering door vertrek 979 mnl., 955 vrl.. Totaal 1934. Zielental op 1 Jan. 1929 13518 mnl., 12824 vrl., Totaal 26342. INBRAAK. DE DIEVEN IN HUN WERK GESTOORD. Bij den heer v. R.. wonende aan den Hulg- sloterdljk, hebben inbrekers zich 's nachts door verbreking van het ijzerwerk voor een raampje en het wegschuiven van de knippen, toegang tot de woning verschaft. De dieven hebben toen de bewoners van het gestommel wakker werden en opstonden, het hazenpad gekozen zonder Iets van hun gading mede te nemen. De politie stelt een onderzoek in. HET SPOOR V«N r\r. KIPPENDIEVEN ONTDEKT. In verband met in den Haarlemmermeer- polder gepleegde klnoendlefstallen, verne men we dat de politie een tweetal personen heeft aangehouden dat in het bezit werd bevonden van eenige kippen, die van dief stal afkomstig bleken te rijn. De dieren werden door de bewoners, wier kippenhokken door de ongenoode gasten van hun inhoud werden ontdaan, als hun eigen-, dom herkend,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13