HAARLEM'S DAGBLAD BEURSKRONIEK. VICTOR lA'WATER Ce Mae met den KwieM BIOSCOOP FEUILLETON. SATERDAG 12 JANUARI 1929 ZESDE BLAD Chineesche valuta-vraagstukken. Oostenrijksch- Hongaarsche schulden. De emissiemarkt. De beurs te Amsterdam. Amsterdam, 10 Januari. In verband met de omstandigheid, dat China momenteel bezig is, met verschillende staten ook Nederland vi-Vdragen af te sluiten, terwijl de betrekkingen met dit Rijk binnenkort zeker zullen toenemen, en we toch altijd ter beurze in zekere mate bij het rijk van den Draak belang hebben worden nog niet altijd verschillende Chineesche leeningen ter beurze genoteerd? lijkt het gewenscht eens kort den monetairen toestand van China uiteen te zetten. Wat den buitenlandschen handel betreft, gebruikt men als reken-een heid voornamelijk de Hong Kong dollar feitelijk de Mexicaansche of Maria Theresa dollar en de meer inheemsche Shanghai tael, dat geen munt is, maar een gewicht in zilver. Elke provincie heeft weer een eigen tael, waarvan gewicht enz. onderling steeds verschillen. Goud en zilver wordt gewoonlijk opgepot. Het zilvergeld wordt dikwijls ver minkt en in stukken verdeeld in omloop ge bracht, om aan de handelsbehoeften te vol doen. De kleine luiden drijven handel door middel van ristjes kopergeld, erg verminkt en vervalscht. Ook zijn er In vele districten van China biljetten met een of andere fictieve waarde in omloop, die voor bjjna elk dorp of stad weer verschilt. Aan deze chaos hoopt men een einde te maken door de in November j.l. opgerichte Centrale Bank van China. De Nationale regeering zal de CVneesche munt standardiseeren op basis van den dollar, welke men aanneemt te zijn de Mexicaansche dollar, die in Hong Kong in omloop is, met den zilverprijs fluctueert en ongeveer f 1.20 waard is. De nieuwe bank zal ook biljetten uitgeven, doch alleen tegen behoorlijke wet telijke dekking, terwijl men de Chineesche geldmarkt wil stabiliseeren, door herdiscon to-faciliteiten van de Centrale Bank. Inder daad zeer nuttige en noodzakelijke maat regelen,' die het handelsverkeer met dit groote mogelij kheden, ten goede moeten komen. Houders der Oude Oostenvijksch-Hongaar- fiche schulden kunnen gerust zijn. Immers gemeld werd, dat de betaling der in Fe bruari vervallende coupons der gevaloriseerde oude Oostenrijksch-Hongaarsche goudschuld prompt op tijd zal plaats vinden. Reeds moe ten de successie-staten de betalingen aan de gemeenschappelijke kas verricht hebben. Aangaande een nieuwe schuldenconferentie blijkt nog niets bepaald te zijn. In herinne ring wordt gebracht, dat de successie-staten zich op de jongste conferentie in Weenen be reid verklaarden mede te werken tot de om wisseling van aflosbare schulden in blij vende renten, op voorwaarde dat de credi teuren een tegemoetkomende houding inzake de papierschulden zouden aannemen. De emissiemarkt heeft weer de verwachte verwachte opleving vertoond en een flink aantal uitgiften werd aangekondigd. De niet onverdeeld gunstige conjunctuur voor de In dische cultures, de tweede tranche der 20 mil- lioen leening der H. V. A., welke vroeger ge annonceerd, dan men gedacht had. Uitgege ven wordt f 9.800.000 4 1/2 pet. obligaties a 99 pet. Verder noemen we nog: f 300.000 6 pet. obi. Cult. Mij. Ardiredjo a 99 pet. f 270.000 7 pet. conv. obi. Cult.Mij Pasir Randoe a 100 pet. uitsluitend voor gew. aand. h. (1 op 2) f 1.000.000 6 pet. N.-H. Expl. Mij. a 100 pet. 5 11.201.000 aand. Cities Service Comp. a 325 pet.; 50.C00 aand. v. frs. 500 nom. Tréfileries 6 Lamlnoirs du Havre te Parijs a frs. 2000, terwijl 5 pet. obl. Stad Antwerpen (1928) te gen 94 7/8 pet. ter beurze werden geintrodu- ceerd. De beurs had in de achter ons liggende over zichtsperiode een vrij rumoerig en onregel matig voorkomen, terwijl vooral aanvankelijk een vrij scherpe reactie plaats vond. Later trad voor verschillende afdeelingen een nei- stel in en uit alles blijkt, dat de grondtoon goed is en de meeste afdeelingen bijzonder veerkrachtig zijn. Voo.in de cultures schijnt men van oordeel te zijn, dat de lustelooze tendenz der voorgaande weken niet gerecht vaardigd wordt door den werkelijken toe stand. Zoo kwamen in de bankafdeeling de cultuurinstellingen dikwijls een paar punten boven vorig peil af, terwijl binnenlandsche banken goed prijshoudend bleken. In de industrieele afdeellng bracht een scherpe reactie in Margarine Unies een daling in Calvé tot stand. Later trad eenig herstel in. De reactie scheen gedwongen liquidaties tot grondslag te hebben, waarbij Londen in belangrijke mate als verkooper optrad. Jur- gens kwam per saldo met weinig verande ring er af. Veel handel was er ook in Kodowa, die sterk fluctueerden. Geruchten werden ge mompeld omtrent belangstelling eener groote industrieele onderneming voor het procédé der Kodowa. Centrale Suiker en Wester vast en hooger. Philips zette met eenige fluctua ties de opwaartsche beweging voort en be landde op omstreeks 840 of 50 punten boven vorig peil Kunstzij de-waarden per saldo iets lager en flauwer. Oliewaarden met weinig affaire, doch goede grondtoon, zoo'dat Koninklijke weer een paar punten kon bij boeken en boven de 410 afkwam. Na de introductie der aandeelen te Brussel en Antwerpen bedraagt het geplaatste kapitaal thans f 497.123.600. Van de cultuurwaarden was in de eerste plaats de stemming voor rubbers vast, bij le vendige belangstelling, zoodat de koersen aardig konden monteeren en men 15 punten en meer boven het vorige niveau uitkwam. Er waren verschillende gunstige factoren, die samenwerkten, als willige rubbermarkten te Londen en New-York en de voortdurend ver beterende statistische positie van het product. Sommigen meenen, dat het koersherstel een weinig schielijk is gegaan en houden rekening met een wellicht lichte reactie. Behalve thee-aandeelen, die vast van toon waren,, bij beperkten handel, gaven scheep vaarten van een gunstige stemming blijk, al was de handel hier niet zoo groot. De belang stelling was evenwel toch van dien aard, dat over vrijwel de heele linie een koersverheffing kon plaats vinden van eenige punten o.a. voox de Indische lijnen. Mijnen dikwijls vast, met goeden handel. Buitenlandsche waarden stil. Suikerwaarden aanvankelijk aangeboden, trokken later wat aan. Het pessimisme maak te plaats voor wat beter stemming en de koer den kwamen al was de handel gering -- per saldo nog eenige punten boven vorig peil uit. Tabakken vast en opgewekt en met vrij aardigen handel. Vooral Oostkusten onder scheidden zich door de levendige belangstel ling die zij wisten te trekken en verlieten de markt per saldo met een koerswinst van ca. 25 punten. BEURSMAN. REMBRANDT THEATER. De gir! van de revue. „De girl van de revue" in Rembrandt Theater wordt vertolkt door Dina Gralla. De inhoud is de volgende. De jonge graaf Alex Holm is verliefd op Kitty, de girl van de revue. Het zou afgeloonen zijn, zooals honderden andere verliefderigheidjes van den zwierigen losbol voor weer andere dito's hadden moeten plaats maken, wanneer een oude, voor zijn leeftijd bijzonder levenslus tige oom van Holm, niet op het tooneel was verschenen. Nu komt het tot een huwelijk De ex-collega's van Kitty denken het bruidspaar een groote verrassing te bereiden door op den trouwdag op het kasteel te komen en daar de bekende revue-dans op te voeren. Kitty vindt het, ir tegenstelling met haar man en zijn familie zoo heerlijk, dat ze, tot schrik van de gasten, haar plaats tus- schen de revuegirls weer ïnr.eemt en mee gaat dansen. De gasten verlaten verontwaar digd het huis en Holm is zoo boos op zijn vrouw, dat hij ook weg gaat en zijn genoden gaat zoeken op een bal-masqué. Als Kitty door den vriend van Holm hoort, waar hij is. gaat zij eveneens gemaskerd er heen. De ..trouwe" Alex wordt verliefd op zijn huwe lijksdag on het schoone onbekende masker en vergezelt haar naar huis. maar hij mag alleen mee. als hij geblinddoekt gaat. Als hem in huis eindelijk wordt toegestaan den doek weg te nemen, ziet hij tot zijn verba zing, dat hij in zijn eigen huis is bij zijn eigen vrouw. Ongetwijfeld zullen er meer zijn die verbaasd zijn èn over den jongen graaf èn over de alles vergevende liefde van Kitty. Wat het tooneel biedt, valt beter in onze smaak, de Chineezengroep, Choy Ling Foo. brengen door hun bijzondere prestaties iets zeer buitengewoons. De aankleeding van het tooneel en de costuums zijn meer dan schit terend. We hadden het genoegen na afloop even een kijkje achter de schermen te nemen. Het groote zijden gordijn e^-en als eenige costuums, zijn geheel met de hand gebor duurd. Het kleinste Chineesje was in de kleed kamer juist bezig een brief te schrijven in de ons van theeverpakkingen bekende Chi neesche karakters, en hij was heelemaal niet bang voor onbescheiden blikken, want we mochten zijn brief die op en neer geschreven wordt, gerust lezen (als we konden). Deze Chineezen weten hun handigheid zeer hoog op te voeren, we zijn in twijfel, zit er nu een truc achter of is het allemaal echt Wat we met zekerheid weten is, dat het een prachtig nummer is. STANDAARD THEATER. Oefening baart Smart en de Dame zonder Schenen. De tooneelvereeniglng „Oefening baart Smart" is opgericht door Mie, Ko, Oome Manus, Tante Bet, Marietje. Piet de Neus. Dirk de Natte en Tinus, haar werkingssfeer is alzoo de Bloemgracht en aangrenzende dwarsstraten. Na groote en groteske oneenig- heid omtrent de distributie van de rollen, komt die in hoofdzaak hierop neer dat Mie de Dame zonder Schenen zal zijn, in welke betiteling met eenig optimisme Ma dame sans Gêne te herkennen valt; Ko is haar gemaal, Maarschalk Lefêbre; Oomc Manus wordt Napoleon en Tante Bet Kei zerin Josefine. De repetities loopen vlot maar de eerste uitvoering brengt nogal wat inci denten. Napoleon beweegt namelijk zijn maar schalk tot echtscheiding, maar wordt in de ontroerend teere bezigheid gestoord door de zacht verwijtende stem van Mie, die van achter de schermen klinkt. „Nou Oome Manus moet je niet zitten voeren", waarop Oome Manus antwoordt, dat het toch maar comedie is. Ondanks dat blijkt Mie sans Gêne verder haar onverzoenlijken haat tegen buurvrouw Bet zelfs als het remedie is niet te kunnan smoren, maar als haar Maarschalk haar in gloeiende bewoordingen van zijn echtschei dingsplannen op de hoogte brengt vindt ze 't toch jammer, dat 't maar een tooneelstukkie is. Zoo voert Mie's obstructie „Madame sans Géne" tot een ontijdig einde, dat dan maar zingende door allemaal aanvaard wordt, om dat „in t leven toch maar alles comedie is". Wie na dit alleraardigste nieuwe stuk van de gebroeders Chanson nog allerlei film grappigheden wil genieten vindt die in „Dok ter tegen wil en dank", op het programma vermeld als een amusante comedie. In het leven is immers alles'comedie! LUXOR THEATER. Fred Thomson in „Nachten in Arizona" en „Liefde in de Tropen" met Patsy Ruth Miller. Het is de directie van bovengenoemd theater weer gelukt een programma samen te stellen dat er wezen mag. De belde hoofd nummers zijn geheel verschillend van in houd en boeien beiden van begin tot eind. „Nachten in Arizona" brengt ons in de hoofdrol Fred Thomson met zijn pracht - paard Silver King. Om dit paard aan het werk te zien is alleen al een bezoek aan Luxor waard. Het verstand van dit beest grenst aan het menschelljke. In deze film worden we verplaatst naar het Verre Westen in de tweede helft der vorige eeuw. Men ziet de groote moeilijkheden die de pioniers der beschaving moesten overwinnen en voor al hun strijd tegen de Indianen, te meer als er gewetenloze blanken waren die zich van die Roodhuiden bedienden om spoedig rijk te worden en die aan de roode stammen „vuurwater" leverden. De overval van de stad zou gelukt zijn als niet tante Acatlia er was geweest en natuurlijk ook Fred Thomson met zijn paard. Voor de liefhebbers van avon turenfilms om van te watertanden, vooral ook om de goede rijkunst van de spelenden. Ook trekken nog de aandacht de prachtige natuurgozichten. „Bezoek aan een theeplantage" geeft een interessant overzicht hoe die cultuur ge schiedt en hoe het oerwoud in theenlaii'ages wordt omgetooverd. Een zeer mooie film. Het begin van „Liefde in de Tronen" speelt in New York in het slot on een der eilanden in de Stille Zuidzee, waar Fred Stewart heengetrokken was toen hij aan lager wal was geraakt, zijn verloofde in New York achterlatende. Charlotte gevoelt zeer veel voor het tooneel en bij haar thuiskomst krijgt zij van een theater-agent een plaatsje in een revue. Na hard werken gelukt het Charlott: een schitterend engagement te kriiaen. De jonge Bob Bernard is zeer gevoelig voor haar. Hij geeft haar vele cadeau's. maar het geld daarvoor heeft hij ontvreemd. Als Bob haar ten huwelijk vraagt zegt zij dat zij haar woord aan Fred gegevpn heeft. Bob is wanhopig en wil haar dooden. De theater agent helpt hem te vertrekken, eveneens naar het eiland waar Fred zich bevindt Als hij daar aangekomen, Fred wil dooden. begeven hem de krachten en hij wordt ern stig ziek naar de hut van Fred gebracht, waar deze hem liefdevol verpleegt. Na zijn herstel komen beide mannen tot de ontdek king. dat zij bedrogen zijn door dezelfde vrouw. Fred laat Charlotte naar het eiland komen en hoe de verdere afwikkeling is. doet men het best zelf te gaan zien. In dit nummer treden ook nog vele zwarten op wat altijd heel aardig is. „Winter in het Zwarte Woud" laat ons veel genieten van schoone natuurgezlchten en razend-snelle ski-loopers. Men brenge een bezoek aan hof Luxor Theater. We kunnen het aanbevek CINEMA PALACE. Moulin Rouge; een goede speelfilm van Dupont. Het is vreemd, dat de films den betrekke lijk korten weg van het Engelsche Holly wood, Elstree naar de Amsterdamsche film beurs nog zoo moeilijk kunnen vinden. Wat wij kennen van de Britsche productie beperkt zich tot de befaamde Squibc-rolprenten o, zoete Cockney-pcëzie en een enkel oud werk. Maar Anthony Asquith schijnt den laatsten tijd een paar goede dingen gemaakt te hebben en de British International is be gonnen met de fabricage van groote en goede rolprenten, waarvan „Moulin Rouge" een der eersten is. Dupont, de man die eens ..Variété" schiep, is er de maker van en hij kan er tevreden over zijn. Want het is een sterke, goede speel film met drie artiesten in de hoofdrollen die er wezen mogen. Een jongeman mag niet trouwen met het meisje zijner keuze, omdat haar moeder aan het tooneel is. Maar ze krijgen elkaar toch. Ziedaar een niet-origineel gegeven, dat kra nig en goed door den knappen regisseur is uitgewerkt. 't Sterkst is Dupont wel in de beelden van het leven op de planken. Zooals hij de revue-girls ziet, van boven, tusschen decors door, uit de orkestruimte, deed slechts een enkele het vóór hem. Olga Tschechowa had echter grooter ver antwoordelijkheid Maar deze mooie vrouw met haar sterk-expressieve gelaat, haar prach tige spel maakt deze film tot een der goede rolprenten uit dit seizoen. Moeten wij er meer van zeggen, Is het noodig te vermelden, dat Eve Gray, het meis je, voor de Engelsche filmindustrie een flinke kracht is, dat dt bijrollen ir, handen zijn van goede spelers en speelsters, dat de foto grafie te roemen valt? In het bij programma een klucht van Charley Chase en Hal Roach, een teeken filmpje, een paar aardige journaals. En de muziek is best. DE WERKLOOSHEIDSVERZEKERING. De stucadoors. t Nu vooral met het oog der vorstperiode een groote werkloosheid heeischt onder de stucadoors, is het voor de leden van den Alg. Nederl. Stucadoorsbond een groot nadeel, dat de regeering in het najar van 1928 de sub sidie aan deze organisatie deed stopzetten. Voor de organisatie is het een schadepost die in de tienduizenden loopt, doch ook voor de leden, daar de uitkeeringsbedragen nu uit eigen weerstandskas moeten komen en als gevolg daarvan niet van denzeli'den omvang zijn als toen de subsidie werd verstrekt. Thans is er evenwel officieus bericht bij het hoofdbestuur van den Alg Ned. Stuca- doorsbond binnengekomen dat het zoo goed als zeker is, dat met ingang van 1 Februari a.s. weder subsidie vanwege de regeering zal worden verleend. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Mok, Groote Hout straat 153. bonbons; Scheffer. Bloemhofstraat 27. bankbiljet; Hartendorf, Kloppersingel 175 boekje; Broekman, Kruisstraat 144 b, cein tuur; v. d. Meij de Ble. Gen. Croniéstraat 166 rood, handschoen; Dolkamp. Middenweg 64, Kennel Haerlem, hond (bast. herder) ge bracht door Station Ned. Spoorwegen; Ken nel Fauna kat (grijs-wit), gebracht door Otto Jansstraat 51, de Boer, Zandvoortschelaan 83 medaillon; v. Dam, Jai^ Nieuwenhuizenstr. 15 portemonnale met inhoud. Broukman, Kruis straat 44 b, idem; Verzeilberg, Lange Vla mingstraat 20. rijwielbelastinemerk; Mack- lenburg, Vaartstro at 2 rood, rijwiel; Luring, Haemstedeplein 17, Heemstede, rljwielpomp. v. Delft, Wagenweg 7 boven, riem; v. d. Keur. Edisonstraat 50. sleutel: Bureau van politie. Smedestraat. idem; v. d. End Brant, Spaarn. wouderstraat 76, schaatsen; v. Dam, Nieu- wenhuizenstraat 15, schaats; v. Es, Romolen- straat 52, taschje. AANKOOP VAN GROND. De eigenaar van de percetlen grond aan den Rijksstraatweg kadastraal bekend ge meente Schoten, sectie B nrs. 7465, 7466 ged en 7964 ged., tezamen groot pl.m. 15.83 A.. heeft zich bereid verklaard die perceelen te verkoopen voor f 9 per M2. Aankoop van dien grond voor de gemeente komt aan B. en W. gewenscht voor. VOOR DEN POLITIE- RECHTER. BEDREIGING MET EEN REVOLVER. Op Zondagavond 25 November was het vol va. Oostzaners in het café van H. J. G. te Zaandam. Op een gegeven oogenblik ging de hulpkellner in een hoek van de zaal afre kenen met iemand. Deze jonge man belee- digde hem. ,.Dit verwonderde mij", verklaarde hij Vrijdagmorgen voor den Politierechter, „want ik kan goed met de jongens opschie ten". Deze Jongen meende het, want hij her haalde zijn beleedlglng. waarop de pootige hulpkellner hem beetpakte. In een minimum van tijd pakten ze elkaar in 't café zoowat allemaal beet en er vlogen eenige bierglazen door de lucht. Plotseling werd er geroepen: „Hij heeft een revolver!" „Hij" bleek te zijn de 40-Ja- rige, volgens poHtieverklaring te Zaandam zeer ongunstig bekend staande B. R. De handige hulpkellner keek om: „Ben, geef hier dat ding!" zei hij, pakte de ge vaarlijke met scherpe patronen geladen browning af en legde hem in het buffet. Maar vóór dien tijd had de verdachte R. de revolver naar zijn zeggen ,op de menigte" gericht, doch een der getuigen, de 18-Jarige W. D„ beweerde dat de browning op een afstand van 30 c.M. speciaal op hém was ger'xhr. Verdachte voerde aan uit noodweer gehan deld te hebben; hij was geschopt en gesla gen. Twee getuigenverklaringen waren zeer tegenstrijdig. W. D. beweerde den verdachte niet te hebben aangeraakt maar een getuige a décharge verklaarde pertinent dat W. D. verdachte in zijn rug een trap en een slag had gegeven. Het O. M. vestigde er in zijn requisitoir de aandacht op dat verdachte geen vergunning had om een revolver bij zich te dragen. Spr. wi'de wel aannemen dat verd. geschopt en geslagen was, dat hij beleediging van zijn vrouw, die In zijn gezelschap was. vrees de door de Oostzaansche Jongens, bij wie hij niet bepaald bemind is. maar dit is alles nog geen reden om een revolver te trekken en daarmede te dreigen. De eisch luidde; één maand gevangenis straf en verbeurdverklaring van de revolver. De verdediger. Mr. Driisma, bevreemdde het, dat deze vrij ingewikkelde zaak voor de enkelvoudige Kamer was gebracht. PI. ves tigde er de aandacht on, zonder een bepaald verzoek te doen, dat de Politierechter het recht heeft, naar de meervoudige Kamer te verwijzen en vroeg voorts den Politierechter, met het oog op de ingewikkeldheid van de zaak. niet dadelijk maar schriftelijk vonnis te wijzen. Dat iemand ais verdachte, met het oog op de kringen waarin hij verkeert, oen revolver bij zich draagt, komt aan pl. niet ongewoon voor. Mr. Driisma concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging omdat verd. uit noodweer handelde. Kan de Politierechter zich hiermede niet vereenigen, dan vroeg pl. een lichte straf, omdat verd. in de laatste 10 jaar, (behou dens een klein delict tc Amsterdam) niet meer met de Justitie in aanraking is ge weest: een voorwaardelijke gevangenisstraf of een lichte boete. De Politierechter zal over 7 dagen schrif telijk vonnis wijzen. DE PENSIOENACTIE. Van Gcnd en Loos Door de afdeellng Haarlem van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders werd een vergadering gehouden mat het personeel van van Gend en Loos hier ter stede. Daar kwam in behandeling het voorstel door de directie gedaan aan de organisaties over de pensioenregeling, Inhoudende een storting van 4 pet. door de werknemers en door de directie, welke stortingen worden aangewend tot het afsluiten eener kapitaalverzekering. Bij voortijdige beëindiging der dienstbetrek king (b.v. door invaliditeit) wordt de ontvan gen afkoopsom aan den betrokkene uitbe taald, terwijl bij opzegging der dienstbe trekking door den werknemer dc helft hier van wordt uitbetaald. De vergadering besloot met algemeene stemmen zich niet accoord te verklaren met dit voorstel. Zondag a.s. zal tc Utrecht met den R.K. Bond een landelijke vergadering worden gehouden waar een nadere beslissing zal worden genomen. Hoewel naast den be zoldigde, den heer A. Mars, één afgevaardigde naar deze bijeenkomst kon worden afge vaardigd, besloot de vergadering in zijn ge heel aan de bijeenkomst te Utrecht deel te nemen. 1NGFZONDEN MEDEDEELLNGEN k 60 Cu. PER REGEL. Reeds meer dan 40 jaren OBERVAHMSTEIH bier te lande ingevoerd EEN GESCHIEDENIS VAN DEN GEHEIMEN DIENST. Uit het Engelseh van DOUGLAS VALENTINE. 12) Ik mompelde, maar ik stak toch opnieuw mijn hand uit om te onderzoeken waaraan ik mij pijn gedaan had. Nu voelden mijn tas tende vingers het koude ijzer van een deur knop. Ik drukte die omlaag en zij gaf mee. Een deur zwaaide open en ik zag een an der plaatsje, vanwaar een stoepje voedde naarde straat. Ik bevond mij in een nauwe, doodloopen- de steeg. Aan het open einde glimmerde het licht van een straatlantaarn. Het regende niet meer en de nachtlucht was aangenaam en oowekkend. Met mijn tasch in mijn hand maakte ik dat ik zoo gauw mogelijk uit het slot) wegkwam en lk bereikte een rustige gracht, ik vermoed dezelfde gracht die ik uit de ramen van mijn slaapkamer had ge zien. Hotel Soxt lag aan den rechterkant van de steeg; ik sloeg links af en een paar minuten later bevond ik mij op het ruime Beursplein. Daar was een standplaats van huurrijtui gen en ondanks het late uur stonden er nog een paar „bakjes", de paarden slaperig en de koetsiers snurkend en binnen in hun voertuigen. Ik schudde den eersten den bes ten wakker en gaf hem last mij naar Café Tarnowski te rijden. Iedereen die in Holland is geweest kent Café Tarnowski in Rotterdam. Het was een ruimte waar onder een wijd glazen overkap ping honderden marmeren tafeltjes bijeen staan onder een rijke versiering van palmen. Het is dag en nacht open tenminste zoo was het in dien tijd de kellners wisselen elkaar ploegsgewijze af: dag en nacht weer klinkt de groote zaal van het geroep van bestellingen, het heen en weer loonen van de kellners, het klikken van domineestee- nen, het gegons van een druk pratende me nigte. Verrukkelijke Hollandsche „café au lait", een malsche biefstuk met gebakken aardappelen het heerlijkste voortbrengsel der Hollandsche keuken en knapperig wittebrood met smakelijke Hollandsche bo ter, stelden mij ruimschoots schadeloos voor de verschrikkingen van den nacht. Toen ik dit souper verorberd had, bestelde ik nog eens koffie zwarte ditmaal vroeg om een spoorboekje en terwijl ik een sigaret aanstak begon ik mijn plan de campagne uit te werken. De trein naar Berlijn vertrok 's morgens om zeven uur uit Rotterdam. Het was nu tien minuten over tweeën dus had ik tijd in overvloed. Van nu af aan, hield ik mij zelf voor dat ik een Duitscher was en van dat oogenblik af moest ik mijn uiterste best doen om mij een Duitscher te voelen en niet alleen te doen alsof ik er een was. Er is niets dat zoo goed een denkbeeld kan geven van het gedachte- en gevoelsleven van een volk als de pers. Sinds het begin van den oorlog had ik geen Duitscher ge sproken. behalve dan enkele krijgsgevange nen in Noord-Frankrijk en daardoor moest mijn kennis van wat er thans In het gemoed van den gemiddelden Duitscher omging, ook wel wat verbleekt zijn. Dus om mijn geheugen en kennis oo te frisschen liet ik door den kellner alle Duit- sche kranten en periodieken halen die hij voor mij machtig kon worden. Hij kwam met een hecle stapel terug, dagbladen zoo als: Berliner Tageblatt. Kölnische Zeitung, Vorwarts; humoristische bladen: de Klad- deredatsch, Lustige Blatter en Simplicissl- mus, de geïllustreerde pers: Leipziger II- lustrierte Zeitung, Der Weltkrieg im Bild en het merkwaardige café bleek op zijn welvoor ziene leestafel zelfs Harden's „Zukunft" er op na te houden. Twee uur lang voedde ik mijn geest met Duitsche oorlogsbeschouwingen en Duitsche oorlogsmentaliteit, en na verloop van dien tijd was ik alle persoonlijke en nationale ergernissen had ik van mij af weten te zet ten met beide zoo volkomen vertrouwd, dat ik als een goedgedresseerde papegaai alles kon nazeggen wat een rechtgeaarde Duitscher geacht werd van den oorlog en de diverse vijanden van zijn land te denken. Een goed vastelands-kellner zegt men in Engeland kan alles wat een gast in zijn hoofd krijgt om te vragen op elk uur van den dag of nacht bezorgen. Ik was thans genoopt om de juistheid van deze stelling aan de werkelijkheid te toetsen. Kellner, zei ik (in het Duitsch natuur lijk) ik moet een tasch hebben. Een hand- tasch. Denk je dat je er een voor mij kunt machtig worden? Wil meneer hem nu hebben? vroeg de man. Met een minuut als het kan. Ongeveer zóó groot? de man wees naar Semlin's tasch. Ja of een beetje kleiner, dat komt er niet op aan. Twee minuten later kwam de man terug met een bruin leeren tasch. een slagje klei ner dan die ik bij me had. Hij was niet nieuw en er werd me dertig gulden voor in rekening gebracht. Maar ik betaalde den prijs met een willig hart en gaf nog eer- dikke fooi op den koop toe, want ik had de tasch absoluut noodig en ik kon niet wach ten tot de winkels open zouden zijn, zonder den Berlijnschen trein te msisen. Na een poosje maakte ik aanstalten om te vertrekken en reed met mijn beide tasschen door de donkere straten naar het Centraal Station. Het was pr/cies kwart voor zes toen ik de hall van het station binnenkwam. Ik ging rechtstreeks naar het plaatskaarten- lokct. en nam een biljet eerste klasse naar Berlijn. Je weet nooit wat er gebeuren kan en ik had nog een hoop te doen voor de trein vertrok. De boekenkiosk ging juist open. Ik kocht voor eenige guldens boeken en tijdschriften, Engelsche, Duitsche en Fransche en propte ze in de tasch die ik in het café had opge daan. Aldus beladen trad ik de stationsres tauratie binnen. Daar zette ik mij aan de uitvoering van een plan dat ik bedacht had om het docu ment dat Semlin meegebracht had uit En geland, op een veilige plaats tc bewaren, waar het zonder moeite zou kunnen worden teruggevonden wanneer mij iets mocht over komen. In Holland kende !k niemand anders dan Dicky maar ik durfde hem het docu ment niet per post toe te zenden, daar de brieven voor de geïnterneerden ook in Hol land dcor de militaire censuur werden ge opend. Met het oog op de Engelsche censuur wilde ik het stuk ook niet naar mijn ban kiers in Engeland sturen; bovendien, vóór achten was er geen gelegenheid brieven aan te teekenen en op dat uur hoopte ik al op weg te zijn naar Duitschland. Neen. in mijn tasch. flink volgepropt met boeken en in bewaring gegeven aan het bagage-depot van het station, zou het vol komen veilig zijn. De betrekkelijke veilig heid van bagage-depots is al jaren bekend bij juweelendieven die deze inrichtingen vaak als safe deoosit" gebruiken en het was werkelijk de veiligste plaats die ik op dit oogenblik bedenken kon om het kostbare docment onderdak te brengen. Ik greep een brochure uit den stapel om mijn schat in te verbergen en de ironie van het noodlot wilde dat de titel van het boek je luidde: „Gott strafe England!" (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 19