HAARLEM'S DAGBLAD UIT DEN RAAD. BlliTENLANDSCH OVERZICHT Ret Meisje uit de Stad ZATERDAG 12 JANUARI 1929 DERDE BLAD Vierde en vijfde be.grootingszittingen. Algemeene beschouwingen beëindigd, hoofdstuk III bijna afgehan deld. Er komt een inspectrice van politie. Woens dag voortzetting. 3 GEBEURTENISSEN. Poincaré's rede. AMAN OELLAH KRABBELT TERUG. 'n Staatsgreep in China? Het is Jammer van zoo'n begrotingsbehan deling dat er een anti-climax in zit. Met de belangrijkste vergaderingen begint het altijd, en daarna zakt het af. Er komen soms ople vingen tusschen, maar het zakt. Zou het niet beter zijn om eerst de hoofdstukken te be handelen, en dan de algemeene beschouwin gen aan het slot? Ik geef toe dat het een beetje onlogisch lijkt om eerst de détails te bespreken en dan „de groote lijn", maar in de practijk is het niet onmogelijk gebleken, want in andere gemeenten is het al vertoond. Het schijnt dat daar de leden zich haastten om hun redevoermgen-in-grooten-stijl- re bereiken, en zich ervoor spaarden boven dien. Hier sparen zij zich heelemaal niet, en ons evenmin. Na de brillante prestaties van den Donder dag zakte de spelqualiteit ah, die ver- wenschte sporttermen op Vrijdag aan merkelijk. Alleen de burgemeester was nog even snel en vinnig met den hamer. Het einde der algemeene beschouwingen werd halverwege den middag, dus na 3 1/2 zitting, bereikt. De tweede instantie had merkwaardigerwijze meer sprekers opgeleverd en meer tijd gevorderd dan de eerste, maar de vorige maal duurden de algemeene be schouwingen vijf zittingen lang en de totale begrooting vorderde er vijftien. Er is dus een voorsprong behaald en kans op een korter behandeling dan verleden jaar. Het is der vroeden eigen belang. Als zij te lang doorgaan en te breedvoerig redeneeren, zakt de belangstelling van hun verknochte kiezers beneden peil. De laatste replieken leverden niet veel meer op. De heer Reinalda deed een slot-aanval op het communisme en slaagde erin den heer Peper uit zijn ironische kalmte te krij gen door eerst den Indischen „renegaat" Baax-s en daarna den heer David Wijnkoop als communisten te bestempelen. De heer Peper verloochende deze sovjet-ontrouwen verwoed, hetgeen ongetwijfeld zijns tegen standers doel was, wat deze wilde kennelijk de communistische verdeeldheid een beetje scherp belichten. Tenslotte verklaarde de heer Reinalda dat de heer Peper, altijd schermend met dikke phrascn, hem herinner de aan den geduchten Parijschen communist die een heelen avond in een openbare verga dering had staan fulmineeren en met bloedige revoluties dreigen, en om elf uur plots zijn horloge te voorschijn haalde en met een be nauwd gezicht zei: „Kameraden, het spijt me wel, maar ik moet naar huis, want mijn concierge is lang niet mak". Inderdaad kan zelfs de wildste fantaisie zich den heer Peper niet als terrorist voor stellen. De heer De Braai is waarschijnlijk nog vriendelijker en menschlievender dan hij, maar veel kan het niet schelen. Als er ooit een communistische revolutie in ons land mocht komen, hetgeen de hemel moge ver hoeden, geef ik voor het hachje des heeren Peper geen cent meer dan voor dat van alle mogelijke bourgeois en kapitalisten. Al is hij maar, zooals hij zelf zoo gaarne constateert, een eenvoudige bakkersknecht, en al wil hij nu menschen met f 50.000 inkomen f 40.000 belasting laten betalen. Wethouder Slingenberg in tweede instan tie pakte nog eens over zijn fiscale statistiek uit en hield krachtig vol dat de hooge inko mens in Haarlem meer betalen dan in de meeste andere steden boven de 100.000 inwo ners, en de lage minder. Voorts trachtte de wethouder opnieuw den heer Castricum terug te brengen van de bedrijfstarievelijke dwa lingen zijns weegs, en hem te bewijzen, dat de electriciteitsprijs voor de kleine licht-consu- menten wel ✓cgelijk beïnvloed wordt door de mate van afneming door de groote kracht consumenten de industrie. Maar de heer Castricum (wiens fractielei der, de heer Van Liemt, hem reeds Donder dagavond gedesavoueerd had door te ver klaren dat de heer Castricum niet namens de fractie had gesproken), hield vast aan zijn voorstel tot tariefsherziening, dat tenslotte met 2215 stemmen verworpen werd. Na tuurlijk stemde de R. K. heer Castri cum vóór, en dit herhaalde zich bij het voor stel van den heer Joosten, dat met 2115 verworpen werd. De oppositie op dit punt tegen wethouder Slingenberg bereikte dus haar doel niet. Het prae-advies van B. en W. om geen vloc-kverbod bij verordening uit te vaardigen werd aangenomen met alleen de stem des heeren Castricum tegen. De A.R. fractie had verklaard, dat zij een dergelijk verbod bui ten de gemeentelijke bevoegdheid achtte het oude standpunt ten deze van dr. A. Kuy- per. Bij hoofdstuk n (Algemeen beheer) pleitte de heer Baas (A. R.). in zijn maidenspeech, voor een hernieuwd advies aan Gedeputeerde Staten om het salaris van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand tot f 1500 te ver- hoogen. Er was nogal verzet tegen en ook Naar het Engelsch van H. A. VACHELL. Hazel keek hem strak in zijn verlangend gezicht, dat straalde van gezondheid en geestdrift. Wilbur P. Stocker sprak nooit op deze wijze- Voor de tweede maal speelden die plezierige kleine rillinkjes over haar rug heen en weer. Ze antwoordde oprecht, maar met een aarzeling die hij aanbiddelijk vond: Ik kan me niet herinneren dat ik ooit echt diep heb adem gehaald Dat zal ik u dan leeren. Er is een grasvlakte achter onze welde, van bijna een mijl lang. Die zullen we samen op en neer galoopeeren, zonder de paarden in te houden; het is een zachte, gemakkelijke helling. Op den top kan men den Oceaan zien. U zult met mij staan tusschen de bergen en de zes. En dan zult u diep ademhalen en ik zal onder de hand naar u kijken. En ik zweer u: u zult nog driemaal mooier zijn dan nu. Zijn stem beefde en hij bleef in zijn woor den steken. Toen zei ze zachf: Tk ga mee,... wethouder Slingenberg ontried het, omdat hij het zeer oxxwaarschijnlijk achtte dat Ge deputeerde Staten terug zouden komen op hun besluit van een jaar geleden, toen zij precies hetzelfde advies van den Raad van Haarlem in den wind sloegen. Sindsdien had den zich geen nieuwe argumenten voorge daan. Het voorstel-Baas werd met 2215 stem men verworpen. De heerexx Groenendaal en Keesen, beiden leden van het nobele gilde der typografen, deden zich hooren ten aanzien van een de- gelpers-drukkerijtje, dat de gemeente er ook al op blijkt na te houden. Eenïgen tijd gele den was de lichtdrukmachine van Openbare Werken al aan de orde. Het komt mü voor dat het op den weg van de Federatie van Drukkerspatroons ligt om bij de gemeente te ageeren tegen deze clandestiene bedrijfjes, die er niet behoorden te zijn en die toch nooit economisch kunnen werken. Hoofdstuk III (Openbare Veiligheid) bleek veel tijd te kosten, speciaal door toedoen van het dierbare oude onderwerp: de inspectrice van politie. Het debat was lang en mat, het geen niet geldt voor mej. Bei'denis van Ber- lekom, die met den traaitioneelen geestdrift haar troetelkind verdedigde en met 21lö stemmen zegevierde. Er komt nu heusch een inspectrice van politie, die speciaal met Kin derzaken belast zal worden, op een salaris van f 3000f3600, hetgeen overeenkomt met dat van een inspecteur tweede klasse. Velen namen aan het debat deel, de oude vergelijkingen met de drie grootste steden des lands werden op de bekende wijze bestre den, en al de oude argumenten passeerden weer de revue. Ik zal er maar niet meer op terugkomen, wij hebben het al zoo vaak ge had. Eerlijk gezegd is de belangrijkheid van de heele zaak mij nooit duidelijk, geworden. Erg veel gevaar voor groote uitbreiding vaxx de damesafdeeling bij de politie, die sommige leden met het oog op de kosten schenen te vreezen, kan ik ook niet zien. De taak van de vrouw bij de politie zal toch altijd beperkt blijven tot twee onderwerpen: kinder- en ze denzaken. Het is nu zoover dat men de veel- bestreclen functie eindelijk eens aan de practijk zal kunnen toetsen. Zoodra er ten minste iemand benoemd is. En wellicht zal het een succes blijken te zijn. Bij de bespreking van het vast te stellen salaris maakte mej. Berdenis, in haar ijver voor de rechten en vooi-treffelijkheden der Vrouw, de opmerking „dat een vrouw niet in de eerste plaats om geld vraagt." Deze uit spraak lokte eenig rumoer uit, en protesten. Ik geloof ook dat wij mannen, ondanks er kenning van onze vele inferioriteiten verge leken bij de schoone en betere sexe, ons niet de blaam te behoeven laten aanwrijven dat wij, in het algemeen gesproken, meer op geld belust zouden zijn. Dit gaat wat ver. Een voorstel-Keesen c.s., beoogend prae- advies van B. en W. te vragen inzake salaris- verhooging voor de hoofdagenten, werd mc-t 239 stemmen aangenomen. Om elf uur precies eindigde de zitting en werd de vergadering verdaagd tot a.s. Woens dagmiddag. De volgende week zullen er weer vijf zittingen zijn, en als de Raad daarin de begrooting afhandelt zou al een aanmer kelijke vei-betering bereikt zijn. Maar dit schijnt aan zwaren twijfel onderhevig. Toch werd het punt, dat nu aan het slot der vijfde zitting bereikt is, verleden jaar pas in de achtste gehaald, op 18 Januari. De be grooting duurde toen van 11 tot en met 23 JanuarL R. P. ^BLOEMENTENTOONSTELLING TE HEEMSTEDE. HET JUBILe' VAN BLOEMBOLLEN CULTUUR. De afdeeling Heemstede van de Alge meene Vereeniging voor Bloembollencultuur viert dit jaar haar gouden feest en meende dit niet beter te kunnen doen dan door het houden van een groote tentoonstelling van in bloei getrokken bolgewassen. Deze tentoonstelling zal worden gehouden in het R. K. Vereenigingsgebouw aan den Hee- renweg en wel van 2428 Januari a.s. Een dergelijke tentoonstelling in het hartje van den winter is een bijzondere attractie voor velen. In den winter toch is het een ge not zich te verdiepen in de boeiende kleuren, rijkdom van vormen en heerlijke geuren van hyacinth, tulp, narcis enz. Maar er komt meer bij! Honderden in Haarlem en omstreken houden zich in eigen kas of huis bezig met het in bloei trekken van bolgewassen. Veelal is dit een succes, soms geeft het een teleurstelling. In het laatste geval is een tocht naar Heemstede warm I L Hazel had enkele dingen als een uitge maakte zaak beschouwd. Een boerderij in de wilde veedistricten beteekende voor haar een onmetelijk grondgebied, een herders-oord waar tallooze kudden rondzwierven. Ze stelde zich een groot gepleisterd huis voor, boven op een heuvel, omgeven door een park, een boomgaard, een druiventuin, schuren vol geurig hooi, vele omheinde weiden, om kort te gaan, een aartsvaderlijk paradijs, vol vrede en overvloed. Zoo was Spragge's Hoeve niet precies. George reed met haar van San Lorenzo naar de vallei. Hij reed goed met meester schap over de paarden. Maar op een oogen- blik, gedurende dien langen rit, was ze bang. Toen ze van een steile helling daalden met een rotsmuur aan de eene zijde en een af grond aan de andere, slipte de rem, en de wagen begon sneller te loopen dan de paar den. Houd u vast! riep George vroolijk. Hij gaf zijn span de zweep. Hazel zag het landschap voorbij vliegen als een benauwden droom van galoppeerende struiken, rotsen en boomen. Ze deed haar oogen dicht, omdat ze wist dat ze andèrs zou gaan gillen, als ze ze open hield. Het rijtuig scheen door de aan te bevelen, omdat daar een keuze te doen zal zijn uit die verscheidenheden, welke het wel doen. Maar ook als men succes heeft ls een be zoek aan de Heemsteedsqhe tentoonstelling haast een noodzakelijkheid, want daar zal de liefhebber het. mooiste van het mooiste zien! Daar zijn de uitverkoren exemplaren Uit de handelssoorten eri de allerbeste nieu wigheden te zien. Hyacinthen in de duurste soorten worden daar geëxposeerd ei> de ge legenheid om zoo iets fraais te zien, doet zich niet dikwijls voor. Men houde dus van 2428 Januari één dag vrij voor de tentoonstelling van bloeiende bolgewassen te Heemstede! LONDEN. DE TENTOONSTELLING VAN NEDERLANDSCHE KUNST. (Van onzen Londenschen correspondent) De belangstelling in onze tentoonstelling is diep en algemeen De eerste dagen werd het al duidelijk dat het Londensch publiek zich vast had voorgencmen haar niet te missen. Daarvan getuigden de dichte drommen, die Vrijdag, den eersten openbaren dag en Zater dag een vrijen dag voor velen elkaar letterlijk in de zalen van Burlington House verdrongen. Zulk een dichtheid van schuife lende menschen is niet bevorderlijk voor goede beschouwing. Het werk hangt bijna uit sluitend op oog-hoogte; en er zijn verscheide ne kostbare en fijne kleine stukken, die men in de drukte niet in het oog kan krijgen. Het aantal kaarten voor den duur der ten toonstelling, dat reeds is gekocht, overtreft met meer dan duizend dat van de Vlaamsche tentoonstelling van twee jaar ge leden. Van Vlaamsch en Hollandsch gespro ken! Met de herinnering aan de Vlaamsche tentoonstelling moet zich bij de bezoekers meer en meer de overtuiging opdringen dat de even vruchtbare als bewonderenswaardige voortbi-enging van picturaal schoon in de Lage Landen, tot het einde der zeventiende eeuw. als een beweging of als een openbaring van kunst moet worden beschouwd. Het is de kunst van één volk, van één ras, geboren onder gelijksoortigen invloeden, ontsproten aan één bron. Het- onderscheid Hollandsch en Vlaamsch dat voor mijn gevoel altijd op te losse en te onbelangrijke gronden is gehandha.fd en zelfs versterkt verschiint nu kunstmatiger dan ooit. De kunstbe schouwers in de Engelsche pers onthullen in hun besprekingen van de tentoonstelling voor zoo ver ze niet volstrekt frivool ziin meer theoretische kennis van detail- onderscheid tusschen Vlaamsche en Holland- sche kunstvoortbrenglng dan inzicht al omvattend en doorvorschend in dat innig verband tusschen de twee ..scholen" dat er werkelijk één schcol van maakt, een inzicht dat vroeg of laat algemeen moet worden tegen alle theorie der kunsthistorici in. Alleen de Koningin van Enae'and, in het gezelschap van vele familieleden kon het voorrecht ten deel vallen de tentoonstelling kalm en rustig in oogenschouw te nemen, omdat zij er den Zondag voor uit kon kiezen. H.M. maakte er een voortreffelijk ge bruik van en besteedde bijna 3 uur aan een bezichtiging der kunstwerken waarbij alle stukken zónder uitzondering haar belangstel ling kregen. Het koninklijk gezelschan hield zijn geleiders druk bezig. De Koningin toon de e-tra belangstelling in Rembrandts werk De Prins van Wales bleek bijzonder te wor den aangetrokken door het werk van Jan Steen. Ook het glaswerk en het oud zilver kreaen de diepe belangstelling van de ko ninklijke bezoekers, die bij aankomst waren ontvangen door den president van het uit voerend comité, Lord Albemarle, den Presi dent van de Royal Academy en door onzen gezant, Jlir. de Marees van Swinderen. De heer Schmidt Degcner en andere autoritei ten uit Nederland traden op als cicerones De durende belangstelling in de „Dutch Masters" blijkt ook uit verscheidene inge zonden .stukken in de pers, waarin o.a. wordt geijverd voor hel open houden van de ten toonstelling op Zondagen, opdat het publiek voor zoo ver het op weekdagen geen tijd heeft en on Zar.erdag het nadeel van te druk bezoek heeft, een nieuwe en betere ge legenheid worde verschaft de werken te ko men zien. Men speculeert ook al op de mogelijkheid dat de tentoonstelling nieuwe- mode-vormen zal schepoen voor damesklecding. En intus- schen geeft een ernstig gestemd persoon in den Times een woord van waarschuwing aan de vrouwelijke bezoekers. Hij klaagt dat zijn kleurenzin bij zijn be zoek aan de zalen van Burlington House meer dan eens werd „uitgewischt" door de tegenwoordigheid van een dame die in sterke roode kleuren was gekleed. Het bescheiden kleurenspel der oude meesters werd er door bedorven. Deze kriticus gaat wel wat ver. En men zou er hem van kunnen verdenken dat zijn ocgen te zeer gedwaald hebben. In plaats van ze met uitsluiting van het ge wemel in zijn omgeving te richten op Rem brandt, Frans Hals of Vermeer, gaf hij ze vrijheid rond te dwalen en te staren naar de dames wier kleuren niet door de eeuwen waren verzacht. Deze schrijver zou graag zien dat de vrouwen ter tentoonstelling zouden komen in hoeden en mantels van rustige en bescheiden tinten. Dit is wel wat te veel ge vraagd, te meer daar de dames dan onge twijfeld en onvermijdelijk grauw zouden worden zoodra zij Rembrandt hadden vaar wel gezegd en voor de voortbrengselen van den kleurendronken van Gogh zouden staan. lucht te springen en in een bodemloozen af grond te vallen. Ze kon George rustig tegen de paarden hooren spreken. Ze vroeg zich vagelijk af hoe hij toch zoo rustig praten kon, want hij moest toch ook erg geschrok ken zijn. Nu komt er een leelijke bocht, zei George, houd u maar aan mij vast. Ze greep hem wanhopig beet-. Ze bereikten den voet van den heuvel met een schok, die het tuig losmaakte en den dissel deed breken. George lachte, toen hij naar beneden sprong om naar zijn gebroken tuig te kijken. Dat was op het kantje af, zei hij. Maar was u niet bang? Hazel lachte. Het lag op het puntje van haar tong om te zeggen: Ik was doodsbenauwd. De uitdrukking op George's gezicht weer hield haar echter dit uit te spreken. Ze be sefte dat hij haar aankeek met een niet te miskennen uitdrukking in zijn oogen, een blik die zcu verdwijnen als ze hem de waar heid zei. Ze zag de gelegenheid schoon om indruk op George te maken. Ze lachte weer, nu echt vroolijk. was niet bang? herhaalde George? Ze redde haar geweten met een ontwijkend antwoord. Waarom zou ik? zei z* vriendelijk. Ik sta er paf van dat u niet bang bent. Niet gegild, geen woord gezegd. Alleen maar stil gezeten en u vastgehou den. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. In een rede van drie uren heeft Poincaré nogmaals zijn beleid verdedigd, aangedron gen op een onomwonden uitspraak van de Kamer, daar ministerieele stabiliteit nood zaak is, nu zulke belangrijke buitenlandsche kwesties aan de orde zijn. In den afgeloopen nacht zou de Senaat verder vergaderen. Daar zal dan ook de beslissing vallen. Men ver wacht dat Poincaré voldoende meerderheid zal hebben. Vooral na het échec van eer gisteren van Leon Meijer, namens de radi caal socialisten. Poincaré zal bij wijze van spreken met iedere meerderheid tevreden zijn. In Afghanistan heeft Aman Oellah de meeste zijner hervormingsbesluiten ingetrok ken. Hij heeft dus bakzeil moeten halen! De tijd was nog niet rijp voor emancipatie! Intusschen duren de gevechten voort. Waax-schijnlijk is het dat de benarde vorst zich ruimer kan bewegen, nu het sluierver bod weer is opgeheven, de meisjesscholen weer zijn gesloten en de algemeene dienst plicht weer is afgeschaft. De derde merkwaardige gebeurtenis speel de zich in China af. En deze is hoogst be langrijk en schijnt een periode van lang en hardnekkig verzet af te sluiten. Generaal Tsjang Hsoe Liang, de zoon van den vermoorden Tsjang Tso Lin heeft de ge- neraals Jang Joe Ting en Tsjang Jin Hoeai aan een verhoor ondenvorpen en hen ver volgens doen fusilleeren. Aanvankelijk heb ben deze berichten groote verontrusting ge wekt, De vork schijnt echter zoo in den steel te zitten: De gefusilleerden (vooral één van hen waren trouwe volgelingen van wijlen Tsjang Tso Lin, die zich tot zijn gewelddadïgen dood verzet heeft tegen de Zuidelijken. Na de consolidatie van den vredestoestand heeft de zoon van Tsjang Tso Lin zich met de Zui delijken, die de Centrale regeering vormden, verzoend (er schoot hem wel niet veel an ders over om te doen) en het schijnt dan ook dat deze zoon in overleg met de Zuide lijken heeft gehandeld toen hij twee adep ten van het oude NoordeMjke regiem liet af maken! Hij is de nagedachtenis van zijn vader dus wel ontrouw geworden. Maar öf hij ongelijk heeft gehad nu het een voldon gen feit is dat de Zuidelijken den vrede her steld hebben en het land een bestuur hebben gegeven? Er gaan ook geruchten dat de waarheid omgedraaid is: dat de opstandelingen den overgeloopen generaalszoon Tsjang Hsoe Liang hebben gefusilleerd en het arsenaal in Moekden hebben bezet. Van Japansche zijde wordt dit bericht echter ten stelligste tegengesproken, en Wang, de nationalistische minister van bui tenlandsche zaken heeft verklaard dat men Tsjang Tso Lin's zoon als een warm aanhan ger beschouwt! 't Kan verkeeren! Of is Speenhoff's lijfspreuk hier meer van toepassing: „'t Is anders!" F. A. Daitschlands begroo ting 1929. De rijksminister van Financiën, Hilferding, zal Maandag a.s. aan het rijkskabinet het ontwerp der begrooting over 1929/30 voorleg gen. Naar men verwacht, zal de aanvaarding van dit ontwerp door het kabinet zonder groote moeilijkheden haar beslag krijgen. Daarentegen worden de parlementaire kansen der nieuwe begrooting pessimisti scher beoordeeld. Voorts meldt de Tel.: De begrooting is volgens Hilferding's ont- werp in evenwicht met een totaalbedrag van circa 10 milliard mark. Aanvankelijk was er een deficit van 700 millioen, dat echter tot 500 millioen mark werd teruggebracht, in zonderheid door besnoeiingen op de begroo- ting der Rijksweer en cy de ramingen van ^et rijksministerie van Arbeid. Tot dekking van het resteerend tekort van 500 millioen worden in het ontwerp van den minister van Financiën de volgende voorstellen ge daan: De bierbelasting zal zoodanig worden ver hoogd, dat zij jaarlijks 100 millioen mark meer ombrengt dan tot dusverre het geval was. Ook het spiritusmonopolie zal 100 mil lioen meer moeten opbrengen. Voorts wordt een aanzienlijke verhooging der vermogens belasting voorgesteld benevens een geringere verhooging der successiebelasting, waarbij inzonderheid het erfdeel van de echtgenoote zal worden belast. Tenslotte zal het bedrag Op den top van den volgenden heuvel wekte een mooi panorama van de Anguila Ranch, Hazel's bewondering. Ze wees naar het oude Spaansche huis en zei gretig: Is dat uw huis? George keek lichtelijk verbaasd. Klaarblij kelijk had Hazel geen idee van afstanden. Wel, we zijn nog niet eens halfweg. Dat is een oude Spaansche bezieling. Ze is van Don* Juan Aguilla geweest. Ze is nu het eigendom van een rijken New Yorker. Hij heeft me gevraagd het voor hem te beheeren, twintigduizend acres! Waarom hebt u het niet aangenomen? Ik heb mijn eigen plaats. Is die net zoo groot als deze? Drie honderd twintig acres, meer niet. dat is genoeg. Een heel klein plaatsje dus. Groot genoeg voor mijcn toen ze bleef zwijgen, in gedachten verdiept, ging hij ver der: Ik ben mijn eigen baas,als het er op aankomt, is dat hoofdzaak Daar ligt Spragge's Hoeve, dien kant uit. Daar bij de dennen kunt u ons huis zien. Zijn stem werd zachter, zonder dat hij het wist, toen hij dat „ons" uitsprak. George wees met zijn zweep naar een heuvelring in de verte, bekroond door drie dennen. Zeg, kunt u nu echt diep ademhalen? Koix ze? Bij zijn vrasrg werd ze zich voor het eerst bewust van de heerlijke warme der uitkeering van de rijksposter ij en aan het riik worden verhoogd. Door deze maatregelen z;.l het tekort tot een bedrag van 400 'llioen mark worden gedekt, waarna nog altijd een deficit van 100 millioen resteert. Deze laatcto 1 mil lioen wil de minister verkrUgen door den landen van hun aandeel in het overschot der groote rijksbelastingen 100 millioen te kor ten. Met betrekking tot deze voorstellen kan eigenlijk slechts ten aanzien van de ver hoogde opbrengst uit het spirit usmononolie en de hoo~ere uitkeering door de posterijen aan het rijk een vlotte afwerking in den Rijksdag worden tegemoet gezien.- Daaren tegen zal vooral scherpe onposifcle worden gevoerd tegen de voorgestelde bierbelasting, waartegen de Beiersche volkspartij in elk geval zal protesteeren. Ook de verhooging der vermogensbelasting zal bU de burgerlijke partijen op verzet stuiten. De heftigste strijd zal echter ontbranden over het voorstel, om den landen een bedrag van 100 millioen van hun aandeel in de overschotten der rijksbelastingen af te ne men. In parlementaire kringen vestigt men er overigens de aandacht op. dat de kwestie der dekking van het geheelc deficit van 500 millioen op eenvoudige wijze kan worden opgelost, en wel door verhooging der omzet belasting van 3 4 op l procent. Tegen zulk een verhooging spreekt echter de overweging dat een algemeene verhooging der prijzen het gevolg er van zou zijn. Niettemin wordt het niet uitgesloten geacht, dat deze aange legenheid in den Rijksdag ter sprake zal worden gebracht. In Yoego-Slavië. De eerste Servische bladen, die na drie va- cantiedagen wegens het Kerstfeest, weder verschenen, zijn natuurlijk geheel gewijd aan het nieuw ingestelde bewind en aan de de creten die door den koning zijn uitgevaar digd. De neutrale pers bevat een groote aantal gelukwenschen aan de dictatuur uit alle dee- len van het land, voornamelijk Macedonië, doch de partijbladen houden zich afzijdig. Het door de „Samoeprava" gegeven voorbeeld om de uitgifte van het blad té sta ken, is door andere bladen gevolgd. Het voor naamste orgaan van de democraten de „Od- jek" heeft eveneens harikari gepleegd, aldus de Tel. Alle arbeiders-organisaties vakver- eeniglngen enz. in geheel Joegoslavië zijn ver boden. Ook de kleine politieke partij genaamd de Servische partij van generaal Okanowltsj is vandaag door de regeexdng ontbonden. DE KUNSTTENTOONSTELLING TE LONDEN. EEN UITSTAPJE DER NED. REIS- VEREENIGING. De Nederlandsche Reisvereeniging heeft een aardig nieuw plan uitgewerkt. ZIJ schrijft een reisje naar Londen uit met het doel een bezoek te brengen aan de groote schilderijen tentoonstelling, aldaar in de Royal Academy. Gelijk men weet, is deze de grootste ge- belangrijkste schilderijententoonstelling, uit sluitend van Nederlandsche kunst, welke ooit gehouden werd. Voor dit doel stonden de beroemdste musea van het vasteland (w.o. ons Rijksmuseum en Mauritshuis) haar kost baarste werken af. De tocht heeft plaats van Woensdag 13 tot en met Zaterdag 16 Februari en is voorname lijk gewijd aan het bezoeken der tentoon stelling. De N. R. V. was zoo gelukkig als leider be reid te vinden de heer G. A. H. van der Stok, secretaris van Pulchri Studio te 's-Graven- hage, die zich op de beide bezoekdagen vooral tot taak zal stellen de beteckenls van het tentoongestelde aan de deelnemers der excursie te verklaren. DOOGERE ENTREEPRIJZEN VOOR RIJKSMUSEA. Naar de Tel. verneemt wordt overwogen om den toegangsprijs van her Rijksmuseum te Amsterdam en van het Mauritshuis te Den Haag te verhoogen. Op het oogenblik bedra gen de entree-prijzen tien cent, behalve op Maandag. Op dien dag is de toegangsprijs een kwartje. De voornemens in zake prijsverhooging hebben echter nog geen vasten vorm aan genomen; het overleg daarover is «nog gaan de. Mocht echter inderdaad tot verhooging worden besloten, dan zal deze. naar men verzekerde, toch niet van dien aard zijn. dat daarvan een nadetlige invloed op het bezoek zou zijn te verwachten. lucht, die ze inademde en ze voelde die als het ware tot diep In haar hart door dringen. Oakland leek mijlen ver weg! Het is eenvoudig verrukkelijk, zei ze. Wacht maar eerst tot u den oceaan hebt gezien. En ze wachtte, in zalig zwijgen. George zei ook geen woord. De paarden trokken stevig aan en het rijtuig schoot er vlug van door. Kijk nu! riep George. Zegenpraal vervulde zijn hart, de trots van een man van uitgestrekte bezittin gen. Hazel opende de oogen en zag den mach tigen Oceaan. Mist noch nevel verduisterden zijn glorie, geen windje rimpelde de gladde oppervlakte. Er is niets tusschen Japan en ons dan water, zei George, en het lacht u tegemoet en binnen vijf minuten zult u het eerste glimpje van onze hoeve te zien krijgen. Ze voelde dat de hoeve voor hem meer beteekende 'dan de machtige oneindigheid van de Stille Zuidzee. n. Juffrouw Spragge omhelsde haar toen ze uit het rijtuig sprong. Samar.tha stak haar de hand toe. De vrouwen namen elkaar eens op, terwijl ze een oogenblik alleen op de waranda stonden, toen George de paarden naar de schuur reed. .(Wordt vervolgd) FEUILLETON HOOFDSTUK IV. Eerste indrukken van Spragge's Hoeve.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9