HUISVUJT Raadseloploss r BRIEVENBUS LAMPJE. Hebben jullie .net de hanglamp succes gehad? We zullen nu eens een veel eenvoudiger staand lampje maken. We gebruiken hiervoor ga- renklossen, die we van alle papier ontdoen en netjes afschuren. Die klossen worden aan elkaar gelijmd of getimmerd. We maken er een voetstuk onder, dat bestaat uit 3 ronde plankjes triplex van resp. 14, 10 en 6 c.M. middellijn. We kunnen ze ook vierkant maken, ?ooals fig. 1 /V>' aangeeft. In 't midden zagen we gaatjes ter groote van die in de klos sen. Onder 't voetstuk brengen we pootjes aan, waarvoor we 2 groote kralen gebruiken die we doorzagen. Met houtlijm worden deze tegen 't nderplankje bevestigd. Als 't ge sel in elkaar zit, beitsen of kleu- :n we dit naar eigen inzicht. Het apje kunnen we maken zooals de ekening aangeeft, 't Geraamte er in laten we maken van ijzerdraad .1 spannen er daarna gekleurde affia omheen. De teekening geeft ;ian in welke richting dit gaat. Zij- i en franje voor afwerking. Het mo del, dat in de Tijdingzaal aanwezig :s, heeft een los kapje, dat op het lampje is geplaatst. Dit is ook heel mooi, doch dat soort kapjes is nog al duur. S. Rustenburgerlaan 23. ONZE BIBLIOTHEEK. De bibliotheek is lederen Maan dagavond geopend van 6.308.00, Klein-Heiligland 66. Dinsdag na half 7 's avonds kan ieder Rubriekertje mondelinge in lichtingen bekomen Gr. Houtstraat 155 zwart. De leenprijs bedraagt 3 ets. per week: Voor dit geld worden nieuwe boeken gekocht. RAADSELS (Deze raadsels zijn ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen.) Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot. AFDEELING I. (Leeftijd 10 jaar en ouder.) 1. (Ingez. door Tooneelspeeler.) Ik ben een Rubriekertjesnaara van 11 letters. 3 5 6 is speelgoed. I 7 6 is 't tegenovergestelde van hol. II 2 9 is 't tegenovergestelde van vlug. 8 7 1 Is een jongensnaam. 6 7 3 is een ander woord voor eer. 10 5 4 is het tegenovergestelde van moedig. 2. (Ingez. door Libra.) Mijn geheel is een stad in Duitsch- land van 12 letters. 6 5 4 is een stopmiddel. 8 3 11 6 is geen meisje. 1 9 7 is een zangstem. 2 9 7 is een ander woord voor vlug. 10 9 7 is niet vast. 12 11 5 12 is geen ja. 3. (Ingez. door Jupiter.) Strikvragen. a. Waarom dragen de mannen een baard? b. Welken ring kan men eten? c. Waarom is het woord buurt zoo lang? d. (Ingez. door Huishen.) Waarom dragen de meisjes tegen woordig gekleurde kousen? e. Wie kan van èen voertuig en een lengtemaat een jongensnaam maken? f. (Ingez. door Rankvoetje.) Waarom dragen de Russen 's win ters dikke jassen? g. Groen kom ik aan in deze landen Om dan door menschenhanden, Afkomstig van zeer verre stranden, Mij bruin te laten branden. 4. (Ingez. door Eikeltje.) Verbor gen beroepen. a. Wat doet Maarten Kerst? b. Wat doet Coen Topeshers? 5. (Ingez. door Roetkopje.) Mijn 1ste is een rivier. Mijn 2de vindt men in t Noordzeekanaal. Mijn geheel is een stad in Zuid-Hol land. 6. (Ingez. door Goudsterretje.) Mijn geheel is een spreekwoord van 13 letters. 3 4 is niet neer. 1' 2 13 5 is een huisdier. 9 10 6 is een jongensnaam. 7 9 is een maat. 11 12 8 eet men bij het middag maal. AFDEELING II. (Leeftijd 9 jaar en jonger.) 1. (Ingez. door Buffalo Bill.) Een boer gaat met zijn 1ste naar zijn 2de, waar 't geheel hem wacht. 2. (Ingez. door Appelmootje.) Strikvragen. a. Welke boom gaat naar boven en naar beneden? b. (Ingez. door Hagenaar). Wat is bij eiken maaltijd onmis baar? c. Welken zin kan men het best missen? d. Hoe schrijft men duizend met 5^ gelijke cijfers? '"e. Welke vijgen doen pijn? 3. (Ingez. door Jupiter). Neem uit de volgende schuilna men telkens één letter, zoodat ge een nieuwen schuilnaam krijgt. Snibbelaartje, Wenda. Meibloem pje, Breeroo, Draaitol. Knagelijntje, Enrico, Dikkie, Rembrandt. 4. (Ingez. door de Fries.) a. Welk beroep oefent Leen Spra- garda. uit? b. Welk beroep oefent Nico Tik- kerade uit? c. Welk beroep oefent Oom Erper uit? 5. (Ingez. door den kleinen Koe rier.) Mijn geheel is een Rubriekertjes- naam van 19 letters. I 2 3 8 is een meisjesnaam. 4 5 6 7 is een meisjesnaam. 9 10 14 is een hoofddeksel. II 12 13 is een boom. 18 3 12 Is een soort bootje. 17 19 15 16 is een kleverige stof. 14 10 5 4 is een lichaamsdeel. 6. (Ingez. door 't Kloppertje.) Neem uit de volgende plaatsen telkens één letter, zoodat ge een Zeeuwsche stad krijgt. Wageningen. Doesburg, Doetin- chem, Kesteren. De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I. 1. Onderwijzeres. 2. a. Omdat hij er niet naast rijdt, b. Dominee's kinderen, c. Ic-omotie- ven, d. een sigaar, e. Water en lucht, f. Kilometer. 3. Tilburgertje. 4. Zooals het klokje thuis tikt. tikt het nergens. 5. Waar een wil is, is een weg. 6. Tafelkleed. AFDEELING II. 1. a. Vingerhoed, b. Een kleerma ker zat op een driepoot. Toen kwam een hond om den kleermaker te bij ten. Toen nam de kleermaker den driepoot om den hond mee te smij ten. 2. Spreken is zilver, zwijgen is goud. 3. Leeuwarden. 4. Dolf, golf, Rolf, wolf. 5. Prikkebeen. 6. a. Orgeldraaier, b. Stuurman. Goede oplossingen ontvangen van: Berliner Bol 6 Goudhartje 4 De een en twintigste 4 Berliner Bol 3 Boekenverslindster 3 Malope 4 Wil genroosje 6 Bloemenelfje 3 Rosette 5 Prinses Rozemond 5 Bart zonder barst 5 Appelmootje 6 Appeltje 6 Bloemengodin 4. De kleine Vogelvriend 6 De kleine Violist 6 Wenda 5 Bloemenfee 6 Eenigst Kind 6 Alba 6 Mimi Poese- kat 6 Goudsterretje 3 Verkeersagen te 6 Tramstudent 5 De kleine Mon- tehr 4 De kleine Kweeker 5 Marga- retha v. Parma 6 Hadschi Halef Omar 4 Moeders Jongen 5 Juffertje Lachlust 6 Groenling 4 Darwintulp 4 Zevenster 6 Obione 5 Draaitol 6 Zeester 5 Dierenvriend je 6 Sarina 6 Krullebol Steilhaar 5 Snelvoetje 5 Brillantster 6 Poesenmoedertje 6 Billy Boe 6 Vaders Hulp 5 Snibbe laartje 6 De kleine Metselaar 6 Hulst takje 6 Reseda 5 Korstjesknager 5 De schipperin 5 Hulshen 6 Juffertje Ongeduld 6 Attalanta 4 A. Baas 5 Sering 5 Juffertje Schrijfgraag 4 Ba by Peggy 6 Meiklokje 6 Zieltjes zonder zorg 4 Floris V 6 Denaooeltje 6 't Kloppertje 6 Enrico 6 Teeke- naarster 5 Shippy 6 Piet Hein 5 Dui- venvriend 5 Goudoogje 6 Krullebol- Ietje 4 Jupiter 6 Poppenmoedertje 5 Kleine Gymnast 5 Jo Vlot 5 Manne tje 5 Koekoek 5 Roodborstje 5 Over- vener 6 Krielkip 6 Hagenaar 6 Arre tje Noff 5 Heliante 6 Het Radioman netje 5 Prikkebeen 6 Sultan Elbra- him 5 Boterbloempje 6 Rijstenikker- tje 6 Amico 5 Zangvogeltje 5 Hebatie 5 De kleine Bakker 6 Hansje Ted dybeer 6 Zilverklokje 5 Appelsnoetje 6 't Groentje 6 Zeeuwinnetje 5 Goudkopje 5 De kleine Tuinman 5 De kleine Lord 4 Knagelijntje 4 Hen- gelosche Wind 5 Het Twentsche boe rinnetje 5 Enschedesche Krakeling 5 RUBRIEKERTJES-LIJST. 642. J. A. de Graaf. o"d 10 jaar, Linschotenstraat 35. 643. Frieda Potgieser. oud 12 jaar, Olststraat 6, Haarlem-Noord. 644. Rika Aupers, oud 12 jaar, Spaarnwouderstraat 81rd. 645. C. Hündlung, oud 10 jaar, Pijlslaan 12 jaar. 646. Alberdina H. de Hilster, oud 8 jaar, Genestetstraat 2D. 647. Harm Rodenboog, oud 11 jaar, Geweerstraat 31. 648. Trijntje v. Beusekom. oud 10 jaar, Spiegelstraat l°z. 649. Hein Mantel, oud 11 jaar. Ga- renkokerskade 16. 650. Clementia Mantel, oud 12 j. C. mag Woensdag bij m'j een verrassing komen he'en. 651. Rietje van Rossum, oud 9 j., Zuidpolderstraat 21 652. Bertha Blokker, oud 12 Jaar, Timorstraat 54. 653. Wiihe;mma Sandijck, oud 13 jaar, Floresstraat 7. 654. Annie v. Honschoten, oud 13 jaar, Luitenstecg 15. 655. Arnold Presburg, oud 12 jaar, Schoterweg 48 rood. 656. Steven van Mourik, oud 9 J., Duinlustweg nummer? Over- veen. 657. Theo Beekelaar, oud 10 Jaar, Oranjestraat 48. 658. Catrina Been, oud 12 jaar, Zuid-Brouwerstraat 11. 659. Arie Baas. oud 12 jaar, Pijn boomstraat 70. Haarlem-N. 660. Joop de Graaf, oud 10 jaar, Linschotenstr. 35. Joop mag Woensdag als welkom bij mij een verrassing komen halen. Brieven aan de Redactie van de Kinder-Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG ZEEMAN, v. d. Vinnestraat 21 rood. (In de bus gooien zonder aan bellen). W. L. Je behoeft me heelemaal niet te bedanken, want 't was voor mij een kleine moeite je wat op weg te helpen. Ben je nu weer heelemaal gezond? De Jan van Zurenstr. is het verlengde van de Lourens Costerstr. op de Leidschevaart voorbij de Rijks Kweekschool. Prettig, dat je een hel per hebt gevonden. Juist jongen, hoe ouder men wordt, hoe beter men Inziet, dat een eerlijk mensch toch een gelukkig mensch is. Is Bloemengodin al komen opdagen? MARY. Je hebt me maar een schitterenden bijnaam gegeven. Wat voer je tegenwoordig uit? Ben ie nog in betrekking? Waarom heb je zoo'n kleine gedachte over jezelf. Alle werk. dat gedaan moet worden is van nut. 'k Ben blij dat je het goed maakt. Gebeurt er niets in je wereldje? Dat is eigenlijk een geluk. Je moet maar denken: Een vergeten burger, een gerust leven. WILGENROOSJE. Dank voor je aardige kaart. Een goed jaar toege- wenscht met een einddiploma H.B.S. THEEROOSJE. Ook hartelijk dank voor die mooie Nieuwjaars kaart. Met moeder wensch ik je een gezegend 1929 toe. DE EEN EN TWINTIGSTE. Ik was blij weer eens wat van je te hooren. Jij hebt dunM me heel wat af gefuift. Ik hoop dat 1929 ook een echt vroolijk jaar voor je zal zijn. ANNIE en JOPIE v. L. dank ik hartelijk voor hun mooi Nieuwjaars kaartje. Ik hc.rp dat 't nieuwe jaar zooveel bloemen op je pad zal strooien, als er op dat plaatje staan. GOUDHARTJE. Ja, die me vrouw ken ik heel goed. Ben je nog op de handwerkles? 'k Zal eens in- formeeren of je een knap handwerk- stertje bent. Ook heel veel goeds in 1929 toegewenscht. DE DRIE ZUSJES dank ik harte lijk voor haar mooie Nieuwjaars kaart. Heel veel voorspoed toege wenscht. W. v. d. L. Te bewijzen is die stelling niet. Met je voorstelling kan ik me in hoofdzaak wel vereenigen. Je hebt wel een belangrijke vondst gedaan, 'k Ben blij dat je eerlijk bent geweest, 'k Had ook eigenlijk niet anders van je verwacht. Eerlijkheid is een zaak, waar we nooit spijt over hebben. Geloof dat nu maar van me. Hoe vind je het Betooverde kasteel? Ben je nog naar het orgelconcert ge weest? Nog wel gelukgewenscht met de herdenking van den huwelijksdag van vacer en moeder. Hebben jullie nog een beetje feest gevierd? Heb je verder nog wat van G. v. d. L. ge hoord? OVERVENER. 't H'ndert niet, of je eens voor een keertje de raad sels overslaat. Vraag voortaan maar of Hagenaar je helpen wil. Heb je plezier gehad op Tonevo? 'k Vond het gezellig jullie allemaal te zien. BERLINER EOL. 't Doet me plezier, dat jij het Zaterdagavond naar je zin hebt gehad. Er waren aardige costuumpies b:j, hè? Wat gezellig, dat je zooveel bekenden zag. Je raadsels moet ik uiterlijk op Woensdag hebben. De vorige week was je te laat.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 15