DATUMSTUKJES DE OPENING DER R.-K. LEESZAAL. 46e Jaargang No. 13980 Verschijnt dagelüks, behalve op Zon-en Feestdagen Vrijdag 18 Januari 19a9 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week f 0.27J4, met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.32. Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57)4. Franco per post door Nederland f 3-S7)4. Losse nummers f 0.06. GeilL Zondagsblad per 3 maanden f 0.57)4, franco p. post BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 12713 Drukkerij .0122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN1-5 regels l 1.75. elke regel meer 0.35. Reclames fOJW per regel. Reductie bij abonnement. Annonces van Vraag cn Aanbod 1-4 regels 10.60, elke regel meer 10.15 bulten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (Woensdag en Zaterdag) 1-4 regels f 0.25, elke regel meer 10.10 Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeer'ngen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Daim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100w- DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN EERSTE BLAD VOOR DE AGENDA Verv aten wij naar de tweede pagina van dit bead. ONZE GRATISONGEVALLEN VERZEKERING VOOR ABONNéS. DRIE UITKEERINGEN VAN 100.—. - Wij konden heden wegens beenbreuk aan H. C. Holtz, Groote Houtstraat 35 te Haar lem, wegens armbreuk aan P. de Jong, Spaarnwouderweg 257 te Haarlemmerliede en wegens armbreuk aan Mej. W. Eleveld,. Rozenpriëelstraat 57Z te Haarlem elk een uitkeering geven van HONDERD GULDEN. De Administratie. De ramp bij_den Hoek Voor de nabestaanden der 8 helden Onze inschrijving Hebt u al bijgedragen? Doe het nu! J. H. De B. 6.— P. A. Br. Sch. 25.— R. Sell. 25. L. C. de H. Ij— Robbie H. 0.50 R. 2.50 L. en M. 2.50 E. B. te Heemstede 1.— Fam. L 1.50 W. B. V. 1.50 J. W. B. 1.— id. Kinderen 0.40 N. N. 1.— Jan en Corry 2. Mej. G. 1.— W. 0.50 J. 0.50 B. 0.50 0. -v. 2.50 W. T. 5.— W. K. 2.50 Kegelclub H. V. K. 16. 1. A. L. 10.— Naaml. Venn. v. d. SL 25. N. N. 250.— Van een Werklooze 0.10 Ir. A. de Jong en Zn. 5. Mannenkoor Proza en Poëzie 12.23 F. C. K. Azn. 2.50 N. N. 5.— Pers. Leo Meyer's Metaalhandel en .Dinie 10.— B. J. W. 2.50 Kantoorpers. Cohen en Van der Laan 25. Van S. 2.— J. L. P. 1.— H. K. 2.— Mr. M. S. 25.— J. H. 2.50 T. K. V. 3.— N. N. 3.— J. d. J. 1.— Klaasje 1. G. K. 5.— Mej. J. C. H. S. 20— F. H. 2.50 Fam. B. 4. W. J. van B. 1. Mevr. Wed. Dr. W. 10. Mej. Gr. 10. Fam. K. 2. Gep. Brievenbesteller 1. C. G. P. 1— X. X. X. 3.50 H. M. K. v. D. 2.50 J. P. 2— v. G. 10.— H. W. 2.50 Pers. H. H. Bk. 10.— Ds. M. 25.— M. v. d. P. 2.50 A. B. 25— H. M. v. B. 25— Mr. J. D. P. 10— G. J. H 25— D. S. 10— Z. 2.50 J. J. S. 50— N. J. H. 25— Fam. B. 5. V. H. 1.— K. M. P. 15— M. K. P. m 25— P. K. M. 25— M. P. K. 50— K. P. M. 60— P. M. K. 15.— J. B. S. m 3— Jaap en RItie 1- Fan. P. J. S. 0 R. W. 12 50 P. W. 12.50 Vorige lijst Totaal heden 1004.23 322— 1326.23 Wij vestigen er de aandacht op dat onze bureaux vanavond tot 9 uur geopend zijn. Pe «Prins der Nederlanden" op het strand bij Rockanjo geworpen. REDDERS. Weer is een huivering door Nederland gevaren, Bij het vernemen van t rampspoedige bericht, Weer gaf ons volk den cijns aan het geweld der baren, Als offer van 't beroep der hoogste menschenplicht; Weer heerscht er diepe rouw in meerdere gezinnen, Weer drukt voor vrouw en kroost de kommer van t bestaan, Weer trad de kille dood de kleine huisjes binnen, Weer spoelen op ons strand ontzielde lijken aan; „Onmogelijk", was geseind, om in dien storm te leven, Een woord dat in geen redder's woordenboek kan staan, Want zonder aarzeling werd tot bescheid gegeven, Een schip verkeert ln nood men roept ons dus wij gaan; Weer werd de zware strijd, als reeds zoo vaak, gestreden, Om hulp te bieden daar, waar hulpe werd gevraagd, Weer werd met heldenmoed geworsteld en geleden, En voor den medemensch het veege lijf gewaagd; Maar moed en menschenkracht, hoe sterk, mocht hier niet baten De kaïpp was t' ongelijk, het scheepje was te klein, Slechts is door t achttal dat het leven heeft gelaten, Opnieuw getoond waarin een klein volk groot kan zijn; Thans rust op ons de plicht hun heldenmoed te eeren, Weer heerscht er droeve nood, weer klinkt een S. O. S., Uit huizen waarin vader nooit zal wederkeeren, Ons wordt nu hulp gevraag.1 nu staan w ij op de bres; Geen kans op lijfsgevaar komt ons, als hen, belagen, Gevraagd wordt slechts een gift, groot naar een ieders kracht, 't Is of uit 't golvengraf de doode redders vragen, Dat gij voor vrouw en kroost het zware lot verzacht. P. GASUS. Haarlem, 18 Januari Noblesse oblige. De acht moedige kerels van de redding boot Prins der Nederlanden, die bij hun dappere poging om medemenschen te redden in de golven zijn omgekomen, hebben acht weduwen en zeven-en-dertig kinderen nage laten. Wij hebben dadelijk een inschrijving voor hen in dit blad geopend, konden giste ren al een reeks giften tot een totaal van ruim 300 vermelden, en overschreden van morgen de ƒ1000. Dat is een goed begin, maar er moet nog veel en veel meer bijeenkomen. Wij hebben eenige kleine giften ontvan gen, van vijftig cent en een gulden, en eer lijk gezegd begrijp ik niet waarom er niet duizenden van die bijdragen komen. Vrij wel iedereen kan zoo'n bijdrage missen, en vrijwel iedereen is toch diep onder den in druk gekomen toen hij las over de ramp die geschied was. Er is niets dat ons Hollanders nader aan het hart ligt in den levensstrijd, dan het eeuwige vechten tegen de zee. Wij kunnen daar niet allen aan deelnemen, velen onzer hebben er nimmer zelf iets mee uit staande, maar wij kunnen wel aannemen dat er geen enkele Holiandsche familie is wier voorvaderen niet aan dien nobelen, moedi gen kamp hebben deelgenomen. De strijd tegen de zee is de grootste traditie van ons volk. In den loop der eeuwen hebben hon derdduizenden er met moed en geestdrift aan deelgenomen, en velen zijn er in ge bleven, zooals de acht moedige mannen van Hoek-van-Holland. Er is vaak betoogd dat iemand die ln het water springt om een drenkeling te redden slechts een onweerstaanbaren impuls volgt, die met heldenmoed weinig uitstaande heeft. Men heeft dat „het Newfoundlanders-in stinct" genoemd. Misschien is dat waar. Schrijver dezes heeft nimmer de gelegenheid gehad om zoo iets te ondervinden, en is niet geneigd om de daden van anderen op dit gebied te kleineeren. Maar niemand kan den mannen-van-de- reddingboot hun koelbloedigen, vastberaden moed en zelfoffering ontzeggen. Daar is in geen geval sprake van een impuls van het oogenblik, een Newfoundlanders-instinct of hoe men het noemen wil. Die dappere ke rels zien kalm den dood onder oogen. Zij kiezen zee in een notedop, en in dit geval ln een ijzigen sneeuwstorm die ijskoude golven hoog opjaagt, en zij weten dat wie over boord slaat onherroepelijk verloren is. Zij weten, als zij van wal steken, dat er een groote kans is dat zij nimmer terug zullen komen. En toch aarzelen zij niet, want er zijn daar op zee andere menschen ln le vensgevaar, die zichzelf niet meer helpen kunnen. Dus moeten zij het wel doen. Het klinkt heel eenvoudig en logisch. Het is waarlijk grootsch en moedig. Die mannen verdedigen onze beste en nobelste nationale tradities, en als men leest dat een man als schipper v. d. Klooster al tweeëntwintig Jaar lang met de Prins d-r Nederlanden gevaren had heeft men toch diepen eerbied voor zoo'n levensloop, c .n aaneenschakeling van daden van zelfverloochening en moed. Er is vandaag iemand die ln een ingezon den stuk betoogt dat het best mogelijk zou zijn dat duizend Haarlemmers ieder 25 voor de nagelaten vrouwen en kinderen ga ven. Ik geloof niet dat dit gebeuren zal, maar met zijn geestdrift voor de zaak ben ik het ten volle eens. Wij zijn trotsch op onze historie als zeevarende natie, wij zijn trotsch op de dapperen die jaar in jaar uit het reddingswerk op onze gevaarlijke kusten doen. Velen onder ons schamperen graag een beetje op eigen land maar nooit op dit gebied. In ieder Hollander leeft het besef dat wij als zeevarende natie voorop staan, dat wij een groote reputatie in de wereld genieten. Niemand zal het in zijn hoofd halen om op dit gebied te komen met sceptische com mentaren en opmerkingen van het buiten land dat het beter doet. Welnu: noblesse oblige. Wij hebben ver plichtingen jegens de nagedachtenis van de acht mannen, die bij Hoek-van-Holland hun leven geofferd hebben. Wij kunnen die ver plichtingen niet beter nakomen dan door te zorgen dat hun gezinnen van armoede ge vrijwaard worden, en dat hun kinderen hun rechtmatige kans krijgen om hun weg in de wereld te vinden. Daar is heel veel geld voor noodig een kapitaal want er zijn acht weduwen en zeven-en-dertig kinderen achtergebleven. Wij hebben nog niet den Idealen toestand, die in Amerika bestaat, dat iedere jongen en ieder meisje, die er den aanleg en de wils kracht voor bezit, voor niets al het onder wijs kan krijgen dat de hoofdprijzen in het maatschappelijke leven binnen hun bereik brengt. Naar mijn meening behooren de kin deren van de acht hPlden van Hoek-van- Holland al die kansen zeker te hebben. Er Het woord is aan., Voltaire: Donderdag werd het nieuwe gebouw van de R.K. leeszaal op de Nieuwe Gracht geopend. Ter gelegenheid daarvan poseerde het be stuur voor onzen fotograaf. Zittend van links naar rechts: H. J. Bartels. J. H. Weustink, mej. F. A. M. Peeters, Pastoor L. J. Boogman. Staand: J. W. B. Bijk. dr. H. T. M. Janzen, mr. dr, F. A. Bijvoet, Jos Vandervelder Men maakt zijn fortuin in deze wereld door zijn karakter- niet door zijn geestea-etgen- schappen. is meer noodig dan alleen die gezinnen van armoede te redden. Laten wij zorgen dat de kinderen, die ten allen tijde trotsch op hun vaders zullen zijn, daarbij kunnen zeggen: „Maar him landgenooten hebben ook ten slotte erkend wat zij gedaan hebben, hoe zij hun levens geofferd hebben, en hun dank baarheid daarvoor aan ons vergolden". Onze meening is dat niemand bij dezen oproep om steun mag achterblijven. En met vertrouwen beveel ik nogmaals de inschrij ving voor de vrouwen en kinderen bij u al len aan. Wij begrijpen allen wat die acht mannen gedaan hebben, wij voelen allen, omdat wij Hollanders zijn, de tragiek van hun dood in nobelen, open strijd tegen de machtige zee. En daarom moeten wij helpen. R. P. HET JOLES-ZIEKENHUIS. DE PLANNEN. Herhaalde malen gaven wij berichten over het legaat van f 500.000 na aftrek van de noodzakelijke onkosten dat wijlen de heer Joles naliet aan de Israëlietische Gemeente alhier met de bepaling dat er, drie jaar na zijn overlijden, een Joodsch ziekenhuis met dit kapitaal te Haarlem moest gesticht zijn. Er zijn in het afgeloopen jaar heel wat be sprekingen gevoerd, teneinde een manier te vinden waarop het legaat het best productief kon worden gemaakt volgens de bedoeling van den erflater. De moeilijkheid was daarbij dat er voor een halven ton wel een klein zie kenhuisje maar geen goed geoutilleerd en flink ziekenhuis kon worden gebouwd. Deze quaestie is tenslotte op de volgende wijze tot een o. i. zeer gelukkige oplossing gekomen. Onlangs is door Regenten van het St. Eli sabeths Gasthuis aan de gemeente goedkeu ring gevraagd voor uitbreiding van dit Gast huis. Dit verzoek aan den Gemeenteraad houdt nauw verband met de plannen voor het bouwen van een Israëlietisch Ziekenhuis. Er is n.l. een contact tot stand gekomen tusschen het bestuur van de „Stichting Ned. Israëlistisch Joles-Ziekenhuis" en Regenten van het St. Elisabeths Gasthuis. Beide par tijen hebben besloten (behoudens en deze beperking geldt voor alles wat hier verder volgt de goedkeuring van den Gemeente raad) een soort belangengemeenschap aan te gaan. Het Joles-Ziekenhuis zal zóó worden gesticht dat het in onmiddellijk verband met het Gasthuis komt te staan, maar overigens in beheer en bestuur geheel zelfstandig zal zijn. Het plan is een ziekenhuis te bouwen met minstens 20 bedden en 3 klassen. Verwacht wordt dat het aantal bedden niet geheel voor de Haarlemsche Joodsche gemeente noodig zal zijn en daarom zal het Gasthuis ook gebruik kunnen maken (ook voor niet-Joodsche pa tiënten) van de bedden die in het Joles-Zie kenhuis ongebruikt zullen zijn. Daartegenover zal dan het Joles-Ziekenhuis gebruik mogen maken van de operatiezaal en technische hulpmiddelen van het St. Elisabeths Gasthuis Het ligt in de bedoeling gezamenlijk aan te koopen een complex woningen aan het Groot Heiligland, aansluitend aan het terrein van het Gasthuis. Op dien grond aan het Heiligland zal dan, nadat na het sluiten van den koop een vcrdeeling en ruiling van grond tusschen beide partijen zal hebben plaats ge had, het Joles-Ziekenhuis gebouwd worden, met het front aan het Heiligland. De Minne- broederssteeg komt dan te vervallen. Het m'euwe Ziekenhuis krijgt ook een tuin. Daar de erflater ruim een jaar geleden over leden is, zal alles binnen twee jaar gereed moeten zijn. Door genoemde overeenkomst krijgt het Gasthuis gelegenheid voor eventueele uitbrei ding en zal het al dadelijk zijn barakken meer achteruit kunnen plaatsen. DE RAMP AAN DEN HOEK VAN HOLLAND. DE BERGING VAN DE „VALKA" DEELNEMING UIT HET BUITENLAND Nadere berichten. Uit Stellendam komt het volgende bericht: De „Prins der Nederlanden" ligt op het oogenblik hoog op het strand te Rockanje. De boot ligt geheel onderste boven en men heeft een geul gegraven, terwijl trossen aan de boot bevestigd zijn. De sleepboot „Kijkduin" zal trachten het schip vlot te brengen en daarna overeind te zetten. Uit Hellevoetsluis wordt gemeld: Donder dagavond is de „Prins der Nederlanden" door de sleepboot „Kijkduin" de haven bin nengebracht. Men zal thans een onderzoek instellen of er zich nog lijken aan boord be vinden. De bemanning van het Finsche stoomschip „Valka" heeft Donderdagavond haar Intrek genomen in Hotel van Engelen te Hellevoet- sluis. Omtrent de berging van de „Valka" ls nog niets bekend. De geheele deklast is wegge slagen. De bemanning van de „Valka" was voor nemens heden reeds weer per sleepboot van Smit's Sleepbootendienst naar de Valka te vertrekken. De berging van de Valka ls opge dragen aan L. Smit en Co's Berging-Maat schappij. Een gift van f JO.rtOO. Naar het Corr. Bureau verneemt heeft het Nationaal Steuncomité Stormramp 1927 reeds een bedrag van f 10.000 ter beschikking van den Minister van Waterstaat gesteld, teneinde dit aan de nagelaten betrekkingen van de be manning der „Prins der Nederlanden" ten goede te doen komen. PccTnemmg. Het Koninklijke NaM^nale Reddingsbootln- stituufc te Londen heeft een tele'Tam gezon den aan de Zuld-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen ln ver band met de redding van de bemanning van het stoomschip „Valka". terwijl tevens deel neming wordt betuigd over het vergaan van de reddingboot „Prins der Nederlanden". Er wordt aan herinnerd, dat deze reddingboot deel heeft uitgemaakt van de Internationale vloot van reddingbooten die in 1924 de Theems opvoeren om het honderdjarig be staan van genoemd instituut te vieren. De gezant van Letland heeft aan de Neder- landsche regeering telegrafisch de deelne ming zijner regeering betuigd naar aan'ei- ding van het omkomen der bemanning van de Nederlandsche reddingboot ..Prins der Ne derlanden", bij haar heldhaftige poging tot redding van de schipbreukelingen van het bij Hoek van Holland gestrande Letlandsche s.s. „Valka" en tevens verzocht deze deelneming aan de nagelaten betrekkingen over te brengen. PF OUDEWFG. Het p^rconeel van v. d. Linden's b o -».k- kerlj aan den Oudeweg zendt ons een klacht over den slechten toestand van den Oudeweg. Wij merken evenwel op, dat de gemeente raad reeds aan B. en W. een crediet heeft toe gestaan om den weg te verbeteren. Zoo gauw het weer het toelaat zal met dit werk begonnen worden.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1