VOOR DE LUISTERVINKEN THERMOGÈNE RADIO-PROGRAMMA SCHEEPSBERICHTEN BILLY BOE VOOR DE KINDEREN. <3. Naast Redncb op de slee gezeten. Zei Billy, dat hij 't prettig vond, In Redneb een gids te hebben. Anders reed hij doelloos rond. „Nu zal ik je ook alles tooncn," Zeide Redneb krakend weer. „Alles, waarom Mars beroemd is, En nog and're dingen meer." „Voor we onzen tocht beginnen, Gaat een peperkoek er in." „Ja. dat zou ik ook wel lusten," Zei Redneb, „daarin heb ik zin." Toen de koek was opgepeuzeld, Nam Billy de teugels dra ter hand, l.iet zijn zweepje lustig knallen. En begon den tocht door 't land. Wat een boffer is die jong«n. Die beletlt, men zal het zien, menig avontuur. HAARLEM'S DAGBLAD Hallo.' Hallo! Over het begrip „terugkoppeling". Methoden van terugkoppeling. In ons vorig artikel kwamen wij dus tot de conclusie dat voor het genereere/. van de detectorlamp een bepaalde minimum terug koppeling noodig is. Dat wil dus zeggen: we zullen de lamp aan 't genereeren kunnen krijgen, wanneer we maar zorgen dat de terugkoppelspoel dicht genoeg bij de secun daire spoel wordt gebracht. In fig. 1 is dui delijkheidshalve nog eens een detectorlamp met de detectorkringen afgebeeld. S is de secundaire- of roosterspoel en T is de terugkoppel- of plaatspoel. Wij zullen hier de eerste namen aanhouden. C is de zoogenaamde „telefooncondensa tor" van 2000 c.M., die geschakeld is parallel op de telefoon (van daar de naam!) of, zoo als hier, wat meestal het geval is, parallel op de primaire wikkeling van een laagfre- quent-transformator. Waarvoor deze con densator C dient, daarover zullen we het straks nog hebben. Nu weten wij allen uit de ontvangpractijk, dat we de detectorlamp nooit laten generee- rsn! (Tenminste: wij behooren dat nooit te doen! Mexicaansche hond!) Waarvoor heb ben we dan toch terugkoppeling noodig? Waarom kunnen we de terugkoppelspoel T niet laten vervallen! Dit nu is een zeer lastige kwestie en leent zich er absoluut niet toe om in een krantenartikel te worden be sproken. Toch moet ik er iets van zeggen. De stroom uit ons lichtnet heeft, zooals men altijd zegt, 50 perioden per seconde. Dat wil zeggen: die stroom heeft 50 keer per se conde de ééne en 50 keer per seconde de andere richting. Die stroom wisselt dus tel kens van richting, vandaar ook de naam voor een dergelijke electrische stroom: wis selstroom. (in tegenstelling met een stroom, die steeds één en dezelfde richting behoudt: gelijkstroom). Men zegt ook wel: de stroom uit het lichtnet „heeft een frequentie van 50 perioden per seconde". Nu treden er in de spoel S (zie fig. 1) ook wisselstroomen op, direct afkomstig van de antenne of via een hoogfrequent-versterker. Maar deze wissel stroomen in die secundair spoel S zijn van een veel hoogere frequentie dan de wissel stroom van het lichtnet. Zijn we b.v. afge stemd op Hilversum, dan bedraagt die fre quentie ongeveer 280.000! Ontvangen we b.v. een station op een golflengte van 30 M. dan bedraagt dit nog veel meer, namelijk 10 millioen! Deze hoog frequente wisselstroomen (men begrijpt nu wel waar de naam hoogfrequent vandaan komt!) in de secundaire spoel S ondergaan in de detectorlamp behalve een zoogenaam de „gelijkrichtende werking" ook (en dat is hier voor ons van belang) een versterking. Die versterkte hoogfrequente wisselstroomen komen in de plaatkring, dat wil dus zeggen ze „stroomen" door de terugkoppelspoel T, de condensator C en vla de gloeidraad door de lamp weer naar de plaat. Waarom gaat deze hoogfrequente stroom niet door de pri maire wikkeling van den laagfrequent- transformator? (p in fig 1). Reeds vroeger heb ik er al eens op gewe zen dat elke spoel een bepaalde weerstand heeft voor een wisselstroom met een be paalde frequentie. Deze weerstand wordt hoe langer hoe grooter naarmate men te doen krijgt met wisselstroomen van hoogere fre quentie. Voor elke spoel geldt dus: hoe hoo- ger de frequentie, des te grooter is de weer stand die deze spoel aan de wisselstroom biedt. Of dit nu een honigraatspoel, een spoel van een laagfrequenttransformator of het spoeltje van een luidspreker is, dat doet er niets toe. Altijd geldt bovengenoemde regel. Die weestand is echter niet alleen afhan kelijk van de frequentie van de wisselstroom maar ook van het aantal windingen, de doorsnede van de windingen en het al of niet aanwezig zijn van een ijzerkern. Vaak leest man op reclamepapieren of in toestelbeschrijvingen b.v. van een honigraat spoel van 2 milli-Henry. (duizendste Henry) of van een smoorspoel voor een plaatstroom- apparaat van 50 Henry. Deze betallen geven aan de grootte van de zoogenaamde „zelf- inductie" van die spoelen. Welnu: deze zelf- inductie is afhankelijk van het aantal win dingen en de doorsnede van die windingen. Hoe meer windingen we op een spoel leggen en hoe grooter we de doorsnede van die spoel nemen, hoe grooter zelfinductle en de ze wordt vooral zeer groot wanneer we bo vendien nog een ijzerkern gaan gebruiken! Smoorspoelen in plaatstroomapparaten, laagfrequenttransformatoren). De weerstand, die een spoel voor een wis selstroom heeft is dus ten eerste afhankelijk van de frequentie van die wisselstroom en ten tweede van de grootte der zelfinductle van die spoel. Hoe hooger de frequentie en hoe grooter de zelfinductie hoe grooter die weerstand! Het zal dus thans wel duidelijk zijn, dat;, de primaire wikkeling p 'in fig. 1) van den' laagfrequent-transformator voor de hoog frequente wisselstroom een enorm groote weerstand heeft en ze dus zoo goed als niet „doorlaat". (En dat is maar gelukkig ook, want wanneer hoogfrequente trillingen in den laagfrequentversterker doordringen, krijgt men vaak last van randgehuil en an dere onaangename verschijnse^n!) Men moet dus een anderen, gemakkelijker weg voor de hoogfrequente wisselstroomen zoe ken en dien vindt men in den condensator C (zie fig. 1). Elke condensator biedt ook een bepaalde weerstand aan een wisselstroom van bepaalde frequentie. Evenals elke spoel zelfinductie bezit, zoo bezit elke condensator een bepaV^e „capiciteit", die we uitdrukken b.v. In c.M. We spreken b.v. van een conden sator van 2000 c.M. of een variabele conden sator van 500 c.M. Nu geldt voor een conden sator juist het tegenovergestelde als voor een spoel namelijk: Hoe hooger de frequentie en hoe grooter de capaciteit hoe kleiner de weerstand! Wanneer we voor den condensator C dan ook één nemen van 2000 c.M. is het zóó, dat yoor de hoogfrequente wisselstroomen de MAANDAG 21 JANUARI 1929 weerstand betrekkelijk gering wordt. Maken we die condensator 2 maal zoo klein, dan wordt de weerstand 2 maal zoo groot. Maken we daarentegen een spoel (zelfinductie) 2 maal zoo klein, dan wordt ook de weerstand 2 maal zoo klein! Deze eenvoudige eigen schappen moeten wij goed onthouden om de hierna te bespreken regelingen voor de te rugkoppeling te kunnen begrijpen. Tevens zullen we dan zien, waarvoor we in onze tegenwoordige toestellen eigenlijk nog te rugkoppeling toepassen (immers: we gene reeren nooit!) E. W. OTT. (Wordt vervolgd) IETS OVER LANGENBERG. Op 15 December j.l. is het al weer twee jaar geweest dat het omroepstation te Lan- genberg, de z.g. „Rheinlandsender" zijn proefuitzendingen begon, waarna vier we ken later de officieele inbedrijf stelling plaats vond. De bouw zelf ging met heel wat moeilijk heden gepaard, o.a. doordat de zender nogal hoog is gelegen, n.l. op den Hordtberg (240 M.), verder door het gebrek aan goede ver keerswegen en niet in het minst door den regen, die in deze streken juist in de herfst zoo overvloedig valt, terwijl ook de eisch, dat alles binnen zeer korten tijd gereed moest zijn, van invloed was. De technische instal latie werd geleverd door Telefunken, die trouwens de meeste Duitsche en vele buiten- buitenlandsche zenders gebouwd heeft (Te lefunken levert gemiddeld één zender per dag!). Verschillende nieuwe kabels moesten gelegd worden om verbinding met de stu dio's in Keulen en Düsseldorf tot stand te brengen. Aan deze verbindingen moest groote zorg besteed worden. Zoo waren de electrische overbrengingsleidingen gepupi- niseerd (zelfinducties ingevoegd), waardoor alle frequenties tuschen 40 en 10000 trillin gen per seconde gelijkmatig en on vervormd werden weergegeven. Deze pupiniseerlng bracht met zich, dat in de kabels speciale versterkers met lampen van groot vermogen moesten worden tusschengeschakeld. Uiteraard duurde het eenigen tijd eer men zoover was, dat zender, versterker en kabels voldoende aan elkaar aangepast waren, maar bij de officieele ingebruikname van den zender was alles in orde. De ingenieurs van Telefunken hebben toen wel een woord van hulde verdiend. De uitvoering der door Langenberg uitge zonden programma's geschiedt meestal in de studio in Keulen, één der fraaiste studio's in Europa. Als een der voornaamste centra van cultuur en kunst is Keulen dan ook wel de aangewezen stad daarvoor. De verzorging der programma's is in goede handen. Dank zij de Telefunken-installatie is de modulatie en reikwendte van den 60 K.W. zender uit stekend. CORRESPONDENTIE. Er zijn veel meer aanvragen voor het A A 3 schema binnengekomen dan ik beschik baar heb. Alleen aan de eerste (Maandag) binnengekomen vragen kon ik voldoen. Deze schema's zijn reeds verzonden. Het is ech ter mogelijk dat de fa. Van Seters ons nog meer, schema's gratis ter beschikking stelt. In dit geval zal ik, naar gelang van het aantal, de nu eerst aan de beurt zijnde abonné's alsnog een schema toezenden. RADIOVRAGEN. VRAAG: Bij lage tonen trilt de luidspre ker van den heer W. J. de R. ANTWOORD: Wanneer zooals u schrijft werkelijk eindlamp en roost erspanning in orde zijn, moet het resonantie van den luid spreker zijn. Daar is niet veel aan te doen! Het is mogelijk dat met een B 443 het timbre wat hooger wordt en dus de lage tonen rela tief minder sterk worden weergegeven. Wanneer het toestel ook geschikt moet zijn voor ultra korte golven moet u verwis selbare spoelen gebruiken. Ik zal u een be schrijving toezenden. Gramofoonopnemer aansluiten tusschen rooster van de detec torlamp en aarde. Voor een eL dyn. luidspre ker is geen hoogere anode-spanning noodig. Voor A A 3 schema zie correspondentie. VRAAG: De heer J. S. vraagt een schema voor het zelf bouwen van een luidspreker. ANTWOORD: Het eenige wat ik hierom trent bezit zal ik u ter leen zenden. ANTWOORD aan den heer J. B.: Alle cor respondentie voor mij te richten aan ons Bureau. Ik heb uw naam voor verkrijging van het A A 3 schema genoteerd. Zie echter correspondentie l ANTWOORD aan den heer K. 3.: De se lectiviteit wordt grooter door h^t microcon- densatortje in het Idz.-schema zooveel moge lijk uit te draaien. Wanneer de selectiviteit dan nog niet groot genoeg is, zult u in plaats van den variometer losse spoelen met een variabele condensator van 500 cM. moe ten nemen. ANTWOORD aan den heer N. H.ï Neen, het AAS schema is voor gelijkstroomlam pen bedoeld en kan dus niet op het lichtnet worden aangesloten, wat de gloeidraadvoe- ding betreft. ANTWOORD aan den heer W. T. D.: Wat eenvoud betreft geef ik aan de A A 3 de voorkeur. Zie correspondentie. ANTWOORD aan den heer D. J. M. van M.: Het Capa-supra-schema zal ik u toezenden. De oorspronkelijk opgegeven spoelnum- mers daarvoor weet ik niet. VRAAG: De heer C. H. vraagt of A A 3 selectiever is dan Peters Super B 7 schema. ANTWOORD: Dat durf ik niet te zeggen, daar ik ze wat dit betreft niet met elkaar heb kunnen vergelijken. Ze zullen beide se lectief genoeg zijn. VRAAG: De heer H.. D. vraagt, hoe hij de spanningen van een plaatstroomapparaat kan opmeten. ANTWOORD: Dit kan alleen gebeuren met een zeer hoogohmige voltmeter van b.v. 20.000 ohm. Het kraken kan zeer wel zijn oorzaak.in het p. s. a. vinden, maar ook in een defecte transformator, lekweerstand. roostercondensator, los contact. Alles goed nagaan. VRAAG: De heer G- H. heeft met Induc tief Koomanstoestel slechte selectiviteit op korte golven. ANTWOORD: Dit moet u kunnen vinden door een goede verhouding van de 2e en 3e spoel. Bijv. 25 en 75. Beide kringen goed af stemmen! Het schelle" in de muziek komt wel door de transformatoren of een kwali teitsgebrek van den luidspreker. Eerst 1:3 dan 1:5. Let verder goed op de juiste neg. roos terspanning. VRAAG: De heer J. J. D. te Overveen stelt eenige vragen betreffende het Cocktail schema. ANTWOORD: Ik ben u zeer dankbaar voor het aangeven van eenige drukfouten. Ja, bij vervanging door A 425 31 met 27 verbinden en de verbinding 27 met 7 wegnemen. VRAAG: De heer C. K. vraagt maten voor een „antennekorfje". ANTWOORD: Ik behoor niet tot degenen, die eenig heil zien in allerlei fantastlscne antenneconstructies. Gebruikt u gerust een simpel ééndraads antennetje. Een draad naar de top van de paal, die u er voor wilde bestemmen, geeft een even goed resultaat. ANTWOORD aan den heer D. W. te Heemstede: Van de genoemde lampen, die u in uw bezit heeft, is de A *425 nog de beste als hoogfrequentlamp, A 415 als detector en B 406 als eindlamp. Het A A 3 schema is niet speciaal voor automatische neg. rsp! Wan neer u mij het werkschema even opstuurt zal ik het noodige erin veranderen. ANTWOORD aan den heer W. W.: Voor omroepdoeleinden prefereer ik de A A 3. VRAAG: De heer J. M. V. ontvangt de korte golven slecht op ANRO-schema. ANTWOORD: Daar 3 korte-golfstations goed doorkomen, ligt het dus niet aan het schema. De andere k.g. stations zijn echter veel zwakker en eischen voor de afstem ming dus meer routine. De 2è spoel altijd kleiner nemen dan de 3e! Vermoedelijk zal wel een extra lamp noodig zijn. INGEZONDEN MEDE DEELINGEN a öO «enU per regeL bestrijdt met «acces Rheumatiek - Jicht - Griep Steken in de Zy en Hoest BO Apotheker* «e Dragtitem W/s doe» f0 75. halo* Joo, 0 49 DINSDAG 22 JANUARL HILVERSUM, 1071 M. 10.00 Morgenwijding. 12.15 Concert door het Boris Lensky-trio. 2.Kookpraatje. 2.30 Gramofoonmuziek 3.Kniples. 4.Micro foon-debutanten. 5.Orgelconcert door P. Palla, 6.Concert door het Boris Lensky-trio. 7.15 Engelsche les. 8.Boekbespreking door R. Houwing. 8.30 Kamermuziek. Het Concert gebouw Trio (L. Zimmermann, viool, M. Loe- vensohn, cello. J. Spaanderman, piano). 9.45 Concert. Omroeporkest olv. Nico Treep. M. Blitz-Ditmar, zangeres. HUIZEN, 340,9 M. Na 6 uur 1852 M. (Uitsluitend KRO.-uitzending). 12,30 Concert door het K.R.O.-trio. 5.30 Di- nermuziek. Gramofoonplaten. 6.30 Duitsche les. 7.en 7.30 Cursus. 8.Spr. II. C. M. Wijf fels: De Ned. R.K. Bond voor groote gezinnen. 8.30 „Das Goldene Kreuz" (Het Gouden Kruis), opera van I. Brüll, door de Rotterdam- sche opera- en operettevereenlging, o.l.v. Ed. Flipse, koor en orkest van leden der Rotter- damsche Philharmonie, M. Flipse, piano. DAVENTRY, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Kookpraatje. 11,20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. Dorian Trio. 1.20 Orkestconcert. 2.50 Muziekles. 3.50 Muziek. 3.55 Fransche les. 4.20 Orkestconcert, 4.35 Lezing. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Gedichtenvoorlezing. 6.35 Nieuws- ber. 6.50 Muziek. 7.05 Strijk-trio's van Beet hoven. 7.20 Lezing. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. De Militaire kapel, W. Ajello, sopraan. H. Simmonds, bariton. 8.20 Prof! Russell: The moderne Outlook. 9.20 Nleuws- ber. 9.35 Muziekles. 9.55 Nieuwsber., 10. Programma van Handel's werken, R. Clayson tenor, L. Tertis, viola, Koor. Symphonie-or- kest. 11.Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS". 1750 M. 12.50 Orkestconcert. 4.05 Orkestconcert. 7.05 Gramofoonmuziek, 8.35 „Die Jüdin", opera van Halévy. Orkest en solisten. LANGENBERG, 469 M. 12.25 Órkestconcert. 5.05 Orkestconcert. Italiaansche opera's. 7.30 Gramofoonplaten van Caruso. 9.05 „Die Frau", die Jeder sucht", klucht in 3 acten van Hirschfeld. Mu ziek van Tants. ZEESEN. 1650 M. 11.20 Lessing-feest. Orkestconcert. 4.50 Le zingen. 3.50 Orkestconcert. 4.50 Lezingen. 7.50 „Minna von Barnhelm, klucht van Lessing. HAMBURG, 395 M. 10.20 Gramofoonmuziek. 5.35 Dansmuziek. 7.20 „Nathan der Weise", dram. gedicht van Lessing. 10.0511.10 Norag koor en -orkest. BRUSSEL, 509 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Trioconcert. 8L35 Orkestconcert tot 10.35. WAT DE TWEEDE KAMER NOG TE DOEN HEEFT. HET ONTWERP INZAKE DE FINANCIëELE VERHOUDING. Onze Haagsche correspondent schrijft ons: 1929 het jaar der Kamerverkiezin gen. Dat beteekent, dat de Kamer dit jaar vroeger dan gewoonlijk uiteen gaat, om de Kamerleden in de gelegenheid te stellen hun krachten beschikbaar te hebben voor de ver kiezingen, haar voorbereiding etc., voor spreekbeurten e.d. In 1925 ging de Kamer ongeveer 15 Juni naar huis in de eerste Julidagen hadden de stemmingen plaats. Wij spreken van de Tweede Kamer, de Eerste Kamer werkt rustig door: deze treedt nooit in haar geheel op hetzelfde oogenblik af. Wanneer wij opsommen wat ons Lagerhuis nog te doen heeft, dan behoeft hoe lang die lijst ook is de Eerste Kauier zich daarover niet nerveus te maken: tot In Augustus dikwijls komt zij nog samen. De Tweede Kamer heeft heel wat te doen, veel dat voor behandeling gereed is, of gemakkelijk gereed kan komen, veel, op welks behandeling de regeering in het laatst van haar intermezzo-bewind hoogen prijs stelt. Maar dat is alles zóó veel, dat men zich werkelijk moet afvragen: hoe is 't ter wereld mogelijk, om het aLles door te werken met rustig en helder hoofd! In den korten parle mentairen tijd, die nog resteert. De Kamer zal, gedwongen door de feiten, een keuze moeten doen, zij zal rekening moe ten houden met de om een gevleugeld geworden woord van dr. Kuijper nog eens te bezigen parlementaire tijdrekenkun de. En dan lijkt 't ons op grond van in formatie in parlementairen kring niet on waarschijnlijk dat het ontwerp-Drankwet sterk in aanmerking komt om te blijven liggen. De beide Kamers hebben nooit met veel animo de nu al weer verschillende plaatselijke-keuze-ontwerpen ter hand ge nomen, zij zullen het te minder doen, nu de thans voor behandeling gereedliggende Drankwetswijziging veel meer vraagt, dan oorspronkelijk de plaatselijke keuze bedoelde en nu de minister reeds van te voren heeft toegezegd, in de voorbereiding met de spe ciale voorbereidingscommissie dat hij op verschillende punten tot toegeven geneigd Is: de Kamer zal liever met een minister spreken, bij wlen men minder geneigd is om op elk punt der wet af te knabbelen. Wat grooten invloed op het program heb ben zal is de financieele verhouding van Rijk en gemeenten. Minister de Geer, die er des tijds alleen toe te brengen was de porte feuille van Mr. de Vries te aanvaarden wijl hij er kans toe zag het onaangename, lang-hangende vraagstuk van de financieele verhouding tot oplossing te brengen, zal na tuurlijk alles op haren en snaren zetten, om zijn ontwerp in veilige haven te Jood- sen. Maar dit ontwerp zal voor een belang rijk deel beslag leggen op den tijd van de Kamer. De Kamer moet ook nog enkele be grootingen afdoen: die van de Staatsmijnen, van het Wegenfonds en van het Staatsbe drijf der Post, Telegrafie en Telefonie. Wanneer de ministers hun zin zouden krijgen, dan zou er nog heel wat moeten worden gedaan! Wij sommen op: de even- genoemde begrootingen, de Drankwet, de nieuwe Ziektewet, een wijziging van de ar beidswet betreffende de werktijden van het winkelpersoneel, benevens de daarmede sa menhangende wet op de winkelsluiting, een wijziging van de ouderdomswet, een wijziging van de Invaliditeitswet, de herziening van de Gemeentewet, het schoolgeld-wetje, de nade re regeling van het Midd. en voorbereidend H. O., de wet op den rechtstoestand der ambtenaren, de wijzigingen in het strafstel sel, de nieuwe regeling van de arbeidsover eenkomst van kapitein en schepelingen, de wegenwet, het Kellog-pact en allerminst last not least: de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten. Voor dit alles is geen tijd, nog afgezien dat er zooveel is van minister Slotemaker de Bruine, dat dat door één alleen, in luttel aantal maanden tijds onmogelijk zou kunnen worden afgedaan: dat gaat hoven het het physiek vermogen van eer. mecsch. Voor dit alles is geen tijd. Maar wanneer de Kamer eens met een paar weekjes vroeger het wlnterrecès verkortte! Zou dat zóó erg zijn? Wanneer ze eens niet op 14 Februari maar op 1 Februari begon? Er zullen ook nog afdeelingsvergaderingen noodig zijn, b.v. over de Wegenfondsbegrooting. Voor dit alles is geen tijd! Er zal dus een keus door het Kabinet gedaan moeten wor den. Wijl elke minister, die wat op zijn parlementair plankje heeft staan graag aan bod zal willen komen, zal het Kabinet ieder zijn deel moeten geven. Bij het bepalen daar van zal misschien overwogen worden, dat er ministers zijn, die na de verkiezingen wel zullen terugkeeren in beide gevallen: wan neer er 'n rechtsch kabinet komt of wanneer er een tweede extra-parlementaire regeering aan het bewind komt, met welk laatste ge val het meest gerekend wordt. Onder die ministers rekent ieder den minister van Justitie. Mr. Dcnner. Een keus zal ook de Kamer moeten doen. Maar al wü men den minister van Arbeid veel geven, hem alles geven zou zoowel zijn eigen physiek, als het wenschenlijstje der andere heeren schaden. Wanneer wij nu re kenen met de nog te behandelen begrooMn- gen, wanneer wij rekenen met het feit. dat minister Slotemaker het allerliefst de Ziektewet en de daarmee onafscheidelijk verbonden regeling der Ziekenfondsen zal willen afdoen, wanneer wij kunnen voor spellen, dat aangenomen of niet, de wiizi- ging der gemeentewet van minister Kan en een der justitioneele wetsvoorstellen, dan komt er een werkzaamheden-lijstje, waar niet veel meer bil kan. In den korten, nog restenden tijd. M'sschien het Kellogg-pact,. Maar zeer pessimistisch zijn wij op grond van informaties in parlementairen kring t.a.v. het afhandelen van Drankwet, Winkel sluitingswet, een aantal Justitle-ontwerpen, de kox-telings door minister v. d. Vegte in gediende voorstellen t.a.v. de Electrlciteits- voorziening en de wet op het Midd. en Voor bereidend H.O. De Drankwet moge een programpunt zijn vao het intermezzo-kabinet: er zijn wel meer programpunten niet tot hun recht ge komen. Aagtekerk 20 Jan. 7 uur te Gibraltar ver wacht. Smlrna naar Rotterdam. Agapenor 18 Jan. van New-York naar Ned. Indlë. Aldabi 19 Jan. te Rotterdam van Buenos Ayres. Almkerk 19 Jan. te Hamburg van Bremen. Arendskerk passeerde 18 Jan. 23 u. Oues- sant, Rottèrdam naar Australië. Bovenkerk 18 Jan. van Calcutta naar Rotterdam. Batoe, 18 Jan. te Rangoon van Java. Billiton 19 Jan. te Rotterdam van Am sterdam. Gorontalo passeerde 19 Jan. Perim, Rot terdam naar Batavia. Grotius 17 Jan. van Freetown naar Ta- koradi. Helder 16 Jan. van Freetown naar Tako radi. Jacatra 19 Jan. van Calcutta naar Java. Krakatau 19 Jan. te Makassar van Am sterdam. Kllstroom 17 Jan. van Blssao naar Havre en Amsterdam. Lekhaven 17 Jan. van Santa Marta naar Tampa. Meissonler 17 Jan. van San Francisco, Van couver naar Rotterdam. Nieuwkerk 19 Jan. te Antwerpen, Bclra naar Rotterdam. Nariva. 17 Jan. te Panama, Vancouver naar Rotterdam. Orania 18 Jan. van Montevideo, B.-Aires naar Amsterdam. Peursum 18 Jan. ladende te Cape Coast, West-Afrika naar Amsterdam. Patria 19 Jan. 12 uur van Colombo, Rot terdam naar Java. Rijnland passeerde 18 Jan. Las Palmas, West-Afrika naar Amsterdam. Soekaboeml 19 Jan. te Rotterdam van Batavia 1. van Londen. Streefkerk passeerde 18 Jan. Ouessant, Rot terdam naar Kurrachee. Scheldestroom 17 Jan. van San Carlos n. Port Harcourd. Singkep 19 Jan. van Batavia naar Am sterdam. Ternate 20 Jan. 16 u. te Perim verwacht, Batavia naar Rotterdam. Tabanan 20 Jan. van West-Afrika te Am sterdam verwacht. Vulcanus 16 Jan. te Cape Palmas, Am sterdam naar West-Afrika. Vlieland passeerde 18 Jan. 23 u. Gibraltar, New Castle naar Java. LJstroom 18 Jan. van Takoradi naar Accra. Zeelandla 19 Jan. te Amsterdam van B.- Ayres. Nieuw Holland 18 Jan. van Belawan Dell naar Singapore. Riouw 17 Jan. van Belawan Dell, Amster dam naar Batavia. Springfontein 18 Jan. te Bremen van Rotterdam. Alkaid 19 Jan. van Hamburg naar Am sterdam. Abbekerk 19 Jan. van Brisbane naar Rot terdam. Alhena 19 Jan. njn. van Rotterdam naar Buenos Ayres. Dinteldijk 19 Jan. van Rotterdam naar Van couver. Djambi 19 Jan. te Marseille Rotterdam n. Java. Grootendljk 19 Jan. te Curasao, Antwerpen naar de Paclfickust. Giekerk passeerde 19 Jan. Perim, Beira naar Rotterdam. Hoogkerk 19 Jan. n.m. te Rotterdam van Kurrachee. Insulinde passeerde 19 Jan. Suez, Java naar Rotterdam. Kertosono passeerde 19 Jan. Ouessant, Java naar Rotterdam. Kota Gede, 19 Jan. van Hamburg naar Rotterdam. Locheoil 17 Jan. te Tacoma van Rotterdam Le Maire, 18 Jan. van Sydney. Nabraska 17 Jan. 21 u. 55 m. 485 mijl West van Fastnet, Paclfickust naar Rotterdam via Liverpool. Nieuw Amsterdam 18 Jan. 14 u. 21 m. 180 mijl Z.-West van Valentia, Rotterdam naar Halifax en New-York. Oldekerk 19 Jan. van Rotterdam naar Amsterdam. Ophir 19 Jan. van Amsterdam paar Bata via. Poeloe I.atit 19 Jan. van Amsterdam naar Pardo 19 Jan. n.m. van Rotterdam naar Java. Hamburg. Prinses Juliana 18 Jan 10 u. 32 m 75 m»11 Z.-Oost van Land's End, Amsterdam naar Batavia. Randfonte'n 19 Jan. te Aden, Amsterdam naar O.-Afrika. Rijndam 19 Jan. v.m. van New-York naar Rotterdam. Sch'e'-erk 18 Jan. te Colombo, Rotterdam naar Calcutta. Slplrok 19 Jan. te Port Said, Rotterdam naar Batavia. Simon Bolivar 19 Jan. te Plymouth ver wacht, W.-Indiö naar Amsterdam. Sommelsdijk 18 Jan. te P.-Sald, Rotterdam naar Calcutta. Tabanan 20 Jan. van West-Afrika te Am sterdam verwacht. Waterland 19 Jan. van Amsterdam naar Buen. Ayref. Llselkerk passeerde 19 Jan, Perim. Ran goon naar Rotterdam, Onze Radio Rubriek.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11