STADSNIEUWS UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLADDINSDAG 22 JANUARI 1929 DE UNIE VAN UTRECHT. Morgen, 23 Januari zal het 350 jaar gele den zijn dat de Unie van Utrecht werd gêtee- kend. Daarmee werd de grond gelegd voor den Nederlandschen staat, waarin ons volk sinds 30 November 1813 leeft. Een zekere eenheid was er al geboren on der het bewind van Keizer Karei V, die zich in 1542 na de verovering van Gelderland op Willem van Gulik, Kleef en Berg, Heer van alle Nederlandsche gewesten kon noemen. Hij voerde in een Raad van Financiën, een Raad van Staat; dienend voor al die ge westen en stichtte een Hooggerechtshof te Mechelen. Hij bewerkte met kracht een ze kere staatkundige eenheid. Die eenheid werd een eenheid van het volk in den strijd tegen de Spaansche over- heersching. (15681648). Die eenheid sprak zich uit in de Pacifi catie van Gent, 8 November 1576 tusschen de voornaamste Zuid-Nederlandsche provinciën (het tegenwoordige België) en Holland en Zeeland gesloten. We zullen de 25 artikelen niet bespreken maar bepalen ons tot den hoofdinhoud, nl. dat men door gemeenschap pelijke pogingen de Spaansche legerbenden het land zou doen ontruimen en dat men de beslissing over geschillen den godsdienst betreffende, aan de algemeene sta ten (afgevaardigden der Nederl. gewes ten) zou overlaten en dat Prins Willem van Oranje Holland en Zeeland weer onder zijn Stadhouderschap zou krijgen. We zullen al de politieke verwikkelingen niet nagaan, maar deelen slechts mede, dat de meerendeels Roomsch Katholieke Zuide lijke gewesten in 1579 kwamen tot de Unie van Atrecht, wat na 18 jaar reeds tot een volmaakte afscheiding van Noord en Zuid leidde. De Protestantsche Noordelijke ge westen kwamen zoo tot een afzonderlijk ver bond, welke Unie zoo we boven zeiden 23 Januari te Utrecht werd gesloten onder lei ding van Jan van Nassau, den oudsten broer van Prins Willem van Oranje. Bij deze Unie sloten zich aan Gelderland, eerder een Hertogdom, de voormalige graaf schappen Holland en Zeeland, Utrecht, Friesland, Overijsel, Groningen en de Omme landen. Zij vereenigden zich tot één lichaam, de latere Republiek der Zeven vereenigde Nederlanden. Het tractaat bestaat uit zes entwintig artikelen waarvan de voornaam ste bepalingen zijn: elke provincie behoudt haar handvesten, gewoonten en gebruiken, met de beschikking en beheering in alle overheid, in de zaken van godsdienst, staat, politie, domeinen en geldmiddelen. De steden en plaatsen behouden insgelijks hun keuzen en handelsrechten. De vereenigde provinciën maken een ont bindbaar vereenigd lichaam uit. Zij zullen samenwerken om dit te handhaven en te verdedigen, zich verbindende om elkander bij te staan en wederkeerig hulp te bieden, zonder zich van een te scheiden of af te zon deren, om welke reden of voorwendsel het ook zij. Elke provincie zal over haar mid delen, lasten en ambtsbenoemingen volstrekt beschikken in hetgeen haar in haar geheel betreft. Maar in al hetgeen de Unie, vrede of oorlog of buitenlandsche verbintenissen aangaat, wordt de toestemming van al de vereenigde provincies vereischt. Wat den godsdienst betreft, werd aan Holland en Zeeland volkomen de vrije hand gelaten, ter wijl de andere provincies de keus werd ge laten den bestaanden toestand te handha ven of den religievrede aan te nemen. De kloosterlingen, zoowel zij die uit Holland en Zeeland gedurende den oorlog waren uitge weken als zij die de kloostergemeenschap verlaten hadden, zouden uit de inkomsten der kloosters worden onderhouden. Vragen' wij nu naar de vruchten, die de Unie voor tijdgenoot en nakomelingschap heeft opge leverd, dan kan het antwoord niet in allen deele bevredigend zijn. Voor het oogenblik, ja gaf zij verademing en veiligheid. Zij had evenwel een voorloopig karakter, een defi nitieve regeling der zaken van staat kwam er tijdens de heele republiek niet en zoo werd de Unie door haar voorloopig karakter de oorzaak van den val der Republiek in 1795. Als grondslag van een nieuwen staat kon zij slechts zeer onvolkomen aan haar bedoeling beantwoorden. PIANOMAGAZIJN G. OTTO Een pianohandel is niet een zaak, waar de winkelbel voortdurend gaat en menschen in en uit loopen. De bezoekers zijn er veel schaarscher dan in menigen anderen win kel, maar zij verwijlen er langer. Daarom is het zaak hen te ontvangen in een omgeving waar zij op hun gemak besprekingen kun nen voeren omtrent de aankoopen, die in een winkel van dezen aard maar niet over enkele guldens gaan. Zoo'n omgeving heeft de heer G. Otto geschapen, nu hij zijn zaak, Jansstraat 51, een groote en grondige ver bouwing liet ondergaan. De cliënt wordt nu ontvangen in een stemmige voorname win kelruimte, waar hij tusschen piano's en vleugels en orgels een gezellig zitje vindt. Wie op zijn gemak de. toonkwaliteit wil be- oordeelen kan dat doen in een goed inge richt gehoorzaaltje. De winkel heeft een imitatie-parketvloer en een artistieke wand bespanning. De gevel valt in de Jansstraat op door zijn moderne kleur en lijn. Het ontwerp voor den winkel van archi tect A. de Maaker is uitgevoerd door aanne mer W Verhagen Tegelijk met deze heropening viert de heer Otto zijn 30-jarig zakenjubileum, wat zeker niet mogelijk zou geweest zijn als hij zich niet steeds een goed vakkundige getoond had. Hij heeft zijn clientèle door bijna het geheele land. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te bekomen bij: Jochems. Korte Lakenstraat 24, étui met inhoud; Bakker, Vrouwehekstraat 76, glas snijder; v. d. Horst, Besoekistraat 24. kinder- hoed; v. Zeeland, Gen. de la Reijstraat 40, keeshond; Zubalk. Reitzstraat llr., hand schoenen: Scherpenhuizen, Spaanschevaart- straat 29, horloge; v. Waard, Amsterdam straat 3m. handschoen; IJzerman, Billiton- straat 5, horloge; Hartman, v. Olststraat 7, jas; Kennel Fauna, kat (zwart-wit). ge bracht door: Dondorn, Bakenessergracht 38; idem (zwart), gebracht door: Schuijlenburg, Kleverparkweg 15; Hessels. Westergracht 49r konijn; v. Essen, Celebesstraat 29, ketting met hanger; Oerlemans, Oosterstraat 8, por- temonnaie met inhoud; Maaf, N. v. d. Laan straat 1, idem; Postkantoor, Haarlem, pa- rapluie: Bur. van Politie, Smedestraat, roze- krans, v. d. Putten, G. v. Bouillonstraat 15r., radiolamp; Hopman, Rozemarijnsteeg 18, rijwielbelastingmerk; Wassenaai-, Nachte gaalstraat 48, idem; Harmsen. Jan Steen straat 21, idem: Leunk, Voortingstraat 19, autosleutel; v. d. Maste. Dr. Schaepmanstr. 13. vulpenhouder; Schijf. Dennenstraat 2, vulootlood; Postkantoor, Haarlem, wandel stok. OVER ANTIEK. DE ANTIQUAIR A. VAN T HOFF OVER BEDROG. De handel in antiek is een eigenaardig vak! Het is voor een handelsman in koffie, boter of beddelakens om slechts eenige uit- eenloopende artikelen te noemen niet moeilijk om in te koopen, maar wel om te verkoopen, ook al moet hij natuurlijk letten op prijs en qualiteit, om zeker te zijn van winstgevende zaken. Maar voor een antiquair is het juist de grootste moeilijkheid om in te koopen. Er zijn geen reizigers die hem aan biedingen komen doen, bij grossiers kan hij geen monsters vragen! De antiek-koopman moet er zelf op uit om de antieke voorwerpen bij de burgers op te zoeken en dan te trach ten de bezitters tot verkoopen te bewegen. Is er (zoo vroegen wij aan onzen stad genoot den heer A. van 't Hoff) in onze om geving nog veel antiek onder de men schen? Hij antwoordde: Niet zoo veel meer. Vroe ger was er veel onder de arbeiders en den middenstand, maar daar is nu niet veel meer te halen. Een groot deet van die antieke voorwerpen is verkocht, van het weinige dat nog in hun bezit is, willen de menschen gem afstand doen, zoodat de koopman daaraan ook niets heeft. Er is evenwel nog zeer veel antiek onder de gegoede families, maar die doen er in vele gevallen slechts schoorvoe tend afstand van. Den laatsten tijd wordt zoo vervolgde de heer van 't Hoff onze omgeving bewerkt door eenige antiek-opkoopers van elders, die door bedrog de/menschen de kostbare voor werpen uit handen weten te krijgen. Dat gaat zoo: Als de koopers er de lucht van heb ben, dat er ergens antiek te koop is, trachten zij met een goede dosis brutaliteit daar bin nen te komen. Zij neuzen rond tot de voor werpen waar zij zin in hebben voor den dag gekomen zijn. Dan noemen zij voor een be paald stuk een buitensporig hoogen prijs. Na tuurlijk slaat de bezitter toe. Maar tot een volledigen koop, vooral tot betalen komt het niet. De kooper houdt altijd een slag om den arm. Hij moet er nog eerst even met zijn compagnon over spreken. Of hij weet een koopman die zeker het bedoelde voorwerp voor den genoemden prijs zal willen koopen. Toch heeft de koopman door het beloven van die enorme prijzen den antiekbezitter mild gestemd. Van die stemming door die schoone beloften verwekt, weet de koopman partij te trekken, door eenige andere antieke voorwerpen voor een veel te lagen prijs, te koopen. Die voorwerpen worden dan wel con tant betaald en meteen ook meegenomen. De verkooper is in de meeste gevallen wal overtuigd, dat de laatste voorwerpen veel te goedkoop verkocht zijn, maar hij vleit zich daarbij met den enormen prijs dien hij voor het andere goed zal maken Maar de antiek-koopman komt nooit bij dezen verkooper terug! Het waren slecht? smoesjes om voor een zacht prijsje aan de begeerde voorwerpen te komen. Op die manier zijn hier in onze omgeving al heel wat menschen afgezet. Geregeld maken deze kooplieden nieuwe slachtoffers. De „venters weten het zoo aan te leggen, dat de politie geen vat op hen heeft. Maar reëel is hun handelwijze toch niet en daarom is het van belang daarop de aandacht te vestigen'. Kan er bij antiek zoo vroegen wij wel van een koopen onder de waarde spra ke zijn? Ongetwijfeld De waarde wordt bepaald door de aan vraag die naar verschillende artikelen is. De antiquairs weten, dat Engeland of Amerika zooveel willen geven voor meubels in bepaal den stijl, Dat vormt een basis voor den han del in antiek. Natuurlijk is het niet tot op guldens en dubbeltjes na te rekenen, maar het moet eerlijke kooplieden tegen de borst stuiten om menschen die toch meestal niet uit weelde afstand doen van familiestukken, af te schepen met misschien een derde of een vierde van de werkelijke waarde. Antiquairs moeten zoo bij de menschen koopen, dat zij daar later weer terug durven komen om nieuwe zaken te doen. Tot zoover de heer Van 't Hoff, wiens me- dedeelingen ongetwijfeld zullen medewerken, dat de stadgenooten die nog antiek bezitten. voorzichtig zullen zijn, als onbekende koop- Heden zich aanmelden. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL Het Tijdschrift van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel: „Maatschappij-Belangen", verschijnt van Januari van dit jaar af in een nieuw formaat. Zooals bekend is in 1916 door de Maat schappij, in samenwerking met het Kon. In stituut voor Ingenieurs, besloten over te gaan tot de oprichting van een instelling, die voor ons land de „normalisatie" ter hand moest nemen. Op velerlei gebied heeft dit Bureau nuttig werk verricht, door in de industrie de chaos van vormen door een beperkt aantal normaalmodellen te vervangen. Ook met de papierindustrie heeft het Bureau zich bezig gehouden en zoo zal het Tijdschrift nu in 't vervolg verschijnen in „normaal model", dat behalve „normaal" ook practisch is en mede werkt tot de leesbaarheid van het tijdschrift. Aan dit nummer is toegevoegd, als illustra tie van een bijbehoorend artikel, een lucht foto van de K. L. M., voorstellend beschikbaar komend industrieterrein bij Zutphen. met het geprojecteerde Twenthe-Rijnkanaal en zijn uitmonding in den IJsel. BAZAR VAN HET KRÜISVERBOND. In de zilveren jubileumsdagen van het Kruisverbond paste goed de bazar, die deze R.K. drankweer-organisatie Zaterdag en Zon dag gehouden heeft in het R. K. Verenigings gebouw St.-Bavo te Haarlem. Er waren tal rijke attracties op dezen bazar, zooais het ge bruikelijke rad van avontuur, visch- en werp- tenten, draaibord enzoovoort. De grootste attractie van die attracties was wel het ont breken van nieten. Er zijn dus heel wat ge lukkige winnaars naar huis gegaan. Voorts stond er een museum op den bazar en werd een verloting gehouden om zeer mooie prij zen. De firma Van Nelle had in het midden haar theetent opgeslagen, zoodat de bezoe kers geenszins op een droogje hebben geze ten. Hoe meer er kwamen, hoe meer het be stuur glunderde want hoe sterker het zal staan bij het begin van een nieuwen 25-jari- gen strijd- LIEBKNECHT. LUXEMBURG. LEXIN. Communistische herdenking. De communistische partij Holland, af- deeüng Haarlem en de communistische Jeugd bond .X>e Zaaijer" herdachten Maandag in een bijeenkomst in „Rosehaghe" den sterf dag van Karl Liebknecht en Rosa Luxem burg op 15 Januari 1919 en dien van Lenin op 21 Januari 1924. De bijeenkomst werd geopend met een prooagandawoord van den den heer L. Peper. Eerste spreker was de heer Ko Beuzema- ker. Deze trok een vergelijking tusschen Karl Liebknecht's en Rosa Luxemburg's nog weife lenden strijd en Lenin's strijd langs vaste lijnen, waaruit de Sovjet-Uni- als een macht groeide, waarmee het kapitalisme rekening heeft te houden, bij het ontketenen van een nieuwen wereldoorlog. In 1914 we'qerde Lieb knecht reeds in den Rijksdag het tweede oorlogscredlet, maar hij was een eenling. Zijn strijd moest met zijn gevangenschap in 1916 in een martelaarsschap verkeeren. Bij het vrlikomen van T.iebk^^ht en F-^a T.'"">rn burg wendden dezen zich tot de Sovjet-Unie maar de Duitsche boureeosie. die geleerd had van de Russische revolutie, ving den vloed golf van het van de fronten terugkeerende proletariaat op in een burgerlijke revolutie die de proletarische zou smoren Ebert. Schei- demann en Noske namen als leiders stelling teeen het Snartacisme, de laatste heeft vo'gens snr., den moord op Karl en Rosa op ziin geweten. GevoeM werd toen het ont breken van een DuUsche communistische nartii. die zich nu, zij het moeilijk, vormt. De onvergankehike verdienste van Lenin nu. was. dat er in Rus'and wel zoo'n partii ge vormd was. Snr. schetste hoe deze na lange en doordachte voorbereiding tot stand kwam en wat zij thans als internationaal wereld centrum presteert, en hoe de wereld zich tegen haar wanent Met een rechtvaardiging van de verbanning van Trotzki en de onder drukking van de oppositie in de partij, be sloot snr. De tweede spreker, de heer M. Zwart, gaf aan hoe het communistische jeugdwerk z.i. naar het voorbeeld van Liebknecht georga niseerd moet worden on revolutionaire basis en ieder jongeman en jong meisje daarin een nropagandist moet zijn onder de kameraden. Zoo moet het communisme het leger on zijn hand krijgen ter vermijding van een nieuwen wereMoorlog. Daarom wkte spr. op om door lid te worden ook de Haarlemsche gelede ren te steunen. De biieenkomst werd opgeluisterd door declamatie van den heer Janlng, en muziek van een trio. De heer Pener sloot de bijeenkomst. De zaal was versierd met roodc ban'eren en portretten van de drie herdachte leiders. NGEZONDtN ME DE DEELINGEN bO Cent. per regel. HEEMSTEDE PLUIMVEEVEREENTGÏNG „DE EENDRACHT". Maandagavond hield deze vereeniging een vergadering. De secretaris gaf een uitvoerig overzicht van het afgeloopen jaar in het bij zonder over de gehouden tentoonstelling. In hoofdzaak door het slechts weer was het tentoonstellingsbezoek niet zoo groot, ook al was er slechts een klein financieel tekort. Ingekomen was een brief om te komen tot stichting van een bond van pluimveefokkers. Voor aansluiting was bij de leden evenwel geen animo. Naar aanleiding van een brief van de har monie „St.-Michaël" betreffende haar con cours werd aan het bestuur opdracht gegeven, zoo mogelijk iets bij te dragen in den vorm van een eereprijs. Bij overgroote meerderheid van stemmen werd den heer L. Nunnink wederom als voor zitter herkozen. Als bestuursleden werden herkozen de hee- ren de Groot en Neeskes en gekozen de heer Mulder. Dank wordt gebracht aan het scheidende bestuurslid den heer v. Dort, voor het vele, dat hij voor de vereeniging heeft gedaan. LEZING OVER „COMMUNISME". Donderdagavond 24 Januari hoopt dr. F. W. A. Korff, in de kapel Nieuw Vredenhof een lezing te houden over Communisme. Dit is een van de lezingen van het comité voor de winterlezingen te Heemstede. ZANDVOORT DE JAARWEDDEN. Zooals men weet zijn Gedeputeerde Staten van Noord-Holland van meening, dat de jaarwedden van burgemeester secretaris en ontvanger, herziening behoe ven.. Zij hebben daarom eer. nieuwe rege ling ontworpen voor de gemeenten met een zielental van 15000 en daar beneden. Zandvoort is geplaatst in klasse 6. De jaarwedde van den burgemeester bedraagt in deze klasse van f 4000 tot f 4800, die van secretaris van f 3500 tot f 4300, die van ontvanger van f 2150 tot f 2850. Volgens de thans geldende regeling ge niet de burgemeester f 5000, de secretaris f 4600, de ontvanger f 3200, per jaar. Ofschoon naar het gevoelen van B. en W. het stedelijk karakter dei gemeente, de hooge levensstandaard en het vreemdelin gen bezoek rechtvaardigen, dat de gemeen te Zandvoort in een hoogere klasse ge plaatst wordt, zijn zij van meening, dat thans niet met het verzoek moet worden gekomen daar de uiterste zuinigheid moet worden betracht. De financleele commissie stelt voor aan Gedeputeerde Staten te verzoeken Zand voort te plaatsen in klasse 7. waarvan de salarissen bedragen f 4500 tot f 5400 voor burgemeester, f 3900 to., f 4800 voor se cretaris en f 2500 tot f 3300 voor ontvan ger. GEMEENTERAAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Zandvoort gehouden op Donderdag 24 Januari 1929, des namiddags 7.30 uur. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken 2. Verzoek van de Vereeniging tot Stichting en Instandhouding van Chr. Scholen or Gereformeerden grondslag om medewerking tot verbetering der school aan de Brederode- straat. 3. Voorstel tot belegging van een waarborg som door aankoop van 4 pet. obligatiën N". W. S. 4. Voorstel om mevrouw DijkstraVolkers te benoemen tot leidster van het Consultatie bureau. 5. Voorstel om vast te stellen de pacht van het strand van paal 64 tot de Bloemendaai- sche grens. 6. Voorstel tot bepaling van huurprijs van een gedeelte grond in de toekomst be stemd voor openbare straat. 7. Voorstel om een overeenkomst aan te gaan met den heer H. Paap, betreffende grond aan het Kerkplein. 8. Vaststelling eeher suppetoire begrooting, dienst 1928. 9. Voorstel tot vaststelling eener nieuwe verordening op de heffing van een Straatbe lasting. 10. Behandeling der ontwerp-jaarwedde- regeling voor den burgemeester, secretaris en ontvanger. 11. Behandeling van verschillende zaken betreffende woningen, waarvoor de gemeente garant is voor de le hypotheek. 12. Benoeming van twee regenten van hat Oude Mannen- en Vrouwenhuis. AAN KOOP WONINGEN PLAN NOORD EN VERKOOP IN HUURKOOP. B. en W. vragen den Raad machtiging om de perceelen Potgieterstraat 46 en 40 aan te koopen voor de som van de nog op deze wo ningen berustende hypotheek. Verder vragen B. en W. machtiging de reeds aangekochre perceelen in huurkoop te mogen uitgeven. Voor perceel Potgieterstraat 40 is tevens reeds een verzoek tot huurkoop ingekomen. REGENTEN OUDE MANNEN- EN VROUWEN IIUIS. De heeren dr. Tichelaar en Gunters berich ten den Raad. dat zij hunne benoeming tot regent van het oude mannen- en vrouwenhuis niet aannemen. In de Donderdag te houden zitting van den Raad zal in de vacaturen van dr. GerKo en A. J. Holleberg dus opnieuw moeten wor den voorzien. R. K. PATRONAATSGEBOUW. Het nieuwe R. K. Patronaatsgebouw, waar toe de oude R. K. kerk is Ingericht zal, naar we vernemen, 5 Februari worden geopend met een feestavond, waarbij de R. K. damestoo- neelvereeniging „St.-Agatha", de heeren- tooneelvereeniging „Vriendenkring" en het R. K. Zangkoor hun medewerking zullen ver- leenen. In de commissie tot exploitatie van het ge bouw zijn benoemd de heeren dr. Willems, A. van der Mey en Corbey. HAARLEMMERMEER ERNSTIG ONGELUK. De arbeider K. had op den LJweg ln Haar lemmermeer het ongeluk van een wagen te vallen. Gekneusd en met een gebroken schou der werd hij opgenomen en onder geneeskun dige behandeling gesteld. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente kwam dezer dagen bijeen. Afwezig de heer Bras. De voorzitter deed voorlezing van een adres van het bestuur der vereeniging „plaatselijk belang Zwanenburg" inzake het gebruik van lokalen van de openbare lagere school aldaar, het maken van bepalingen voor de maximum-snelheid voor het rijden met auto's en het treffen van maatregelen om in verband met de pas vastgestelde ver ordening op de wegenbelasting verbetering te brengen in de straatverlichting. B. en W. stelden voor dit adres te stellen In hun handen ter afdoening. Nadat de heer Scheffer nog eenige toelichtingen had ge geven, werd daartoe besloten Opnieuw kwam in behandeling het voor stel tot het aanvragen van voorschotten aan het Rijk krachtens de landarbeiderswet be treffende een viertal gegadigden. Bij de rondvraag opperden de heeren Griek- spoor en Gerritse eenige bezwaren inzake de gemeentelijke werkverschaffing bij het dem pen van den Kruistocht. Eerstgenoemde had het werk liever zien uitbesteed en de heer Gerritse was het niet eens over het uit te betalen loon. Wethouder Koning beantwoordde de sprekers en gaf als zijn meening te ken nen dat er over de terzake getroffen rege ling geen reden tot klagen was en al het mogelijke is gedaan om da belangen der arbeiders te bevorderen. De heer Scheffer vroeg om het daarheen te leiden dat te Zwanenburg de hoeken en lanen der wegen onbebouwd werden ge laten, omdat het moderne drukke verkeer zulks eischt en het in den laatsten tijd al daar reeds voorgekomen is dat de bouw van een huis op den hoek van een weg niet in het belang bleek te zijn van de veilig heid van het verkeer. De heer Randsdorp klaagde over de slechte straatverlichting, waarop de voorzitter ant woordde. dat de directie van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf reeds op deze belangrijke zaak de aandacht werd gevestigd en door re organisatie van de daaromtrent bestaande regeling een verbetering in den bestaanden toestand spoedig kan worden tegemoet ge zien. PERSONALIA. Tot onderwijzer aan de bijzondere lagere school te Vijfhuizen alhier f hoofd de heer O. v. d. Welj) is benoemd de heer W. v. d. Weü, aldaar. INTREDE DS. SALVERDA TE HOOFDDORP. Na in den morgendienst In de Nederl. Hervormde Kerk te Hoofddorp door Ds. Koe nekoop uit Meppel ln zijn ambt te zijn bevestigd, deed ds. J. G. Salverda, voorheen te Heino, Zondagmiddag zijn intrede in zijn nieuwe gemeente. Het kerkgebouw was stampvol. Tot tekst had hij gekozen de woorden uit Handelingen 8: ..En Filippus kwam af in 1e stad van Samaria en predikte hun Christus en daar werd groote blijdschap in die stad". Aan het einde van zijn gekomen, richtte Ds. Salverda zich allereerst tot zijn ambtsvoorganger Ds. D. Bax. hem dankende voor zijn tegenwoordigheid en dc verzekerin; gevende, dat zUn veeljarige gezegende arbeid in Haarlemmermeer bij velen in dankbare herinnering zal blijven. Verder sprak hij woorden van dank tot zijn. bevestiger Ds. Koenekoop. den eonsuler.t Ds. Baljon uit Halfweg, den kerkeraad, de kerkvoogden en de notabelen, welke drie col leges hem en zijn gezin hartelijk ontvangen hadden. HIJ dankte ook burgemeester Slob voor zijn tegenwoordigheid. Tenslotte werd de nieuwe predikant toege sproken door Ds. Baljon als consulent, Ds. Bax, den afgetreden predikant, den heer Ploeg namens den kerkeraad, Ds. Gerbrandy uit Nieuw Vennep, Ds. v. E*den uit Aalsmeer en de heer Kroon namens de Evangelisatie. EIERVEILING Op de laatstgehouden eiervelling te Nieuw- vennep alhier werden reeds meer dan 8.000 eieren aangevoerd, waarvan dc prijzen varieerden van f 7,20 tot f 9.40 de 100 stuks. OPGERICHT. Onder leiding van den bekenden dirigent, den heer J. Zwager, is te Hoofddorp een kin derzangkoor opgericht, dat reeds meer dan 89 leden telt en op de eerstvolgende nog ln dit seizoen door de gemengde zangvereenlging „Hoofddorp" aldaar te geven uitvoering zijne medewerking zal verleenen. IJMUIDEN. UITVOERING „AMICITIA". De mandolineclub „Amicitla", directeur de heer D. J. A. Thellen gaf Zaterdagavond ln de Concertzaal „Het Wapen van Velsen" voor leden, donateurs en genoodlgden een uitvoering. Medewerking verleende een dub bel mannenkwartet, het Beverwljksch Chr. Mannenkoor, directeur de heer Van Dijk. Deze eerste uitvoering van het nog slechts eenige jaren geleden opgerichte corps is schitterend geslaagd, zoodat do talrijke aan wezigen (de zaal was tot de laatste plaats be zet) hun gang naar „Het Wapen van Velsen" niet betreurd zullen hebben. Het eerste nummer, dat „Amicitia" ten gehoore bracht, het bekende „Wilt heden nu treden", uit Valerius' „Gedenckklanck" be wees reeds, dat het corps onder goede leiding staat en met ernst heeft gestudeerd. Ook de andere nummers, in hoofdzaak eenvoudige werken van Rit ter, werden goed uit gevoerd. Alle nummers genoten veel bijval. Ook het dubbel mannenkwartet trad met veel succes op. Een trio, bestaande uit de heeren Bosschart, Bakker en Schadewijk, dat enkele nummers van „Amicitia" begeleidde, deed dit zeer muzikaal. Hun instrumenten, fluit, contrabas en slagwerk pasten zich uit stekend bij de tokkelinstrumenten aan. Aan het einde der uitvoering ontving de heer Theilen van de donateurs een fraaie palm: de heeren van Dijk. Bosschart, Bakker en Schadewijk kregen ieder een bloemstuk van „Amicitia".. Na afloop van het concert bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. OVERVEEN GESLAAGD De heer J. G de Vries alhier heeft met gun stig gevolg het examen afgelegd voor het practijk-diploma Boekhouden van de Ver. Ne derlandsche Handels-Instituut te Amsterdam IJMUIDEN. STAATSVISSCHERÏJBEDRIJF' Aan het voorloopig verslag van de commis sie van Rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling van de begrooting van het Staatsvisschershavenbe- drljf t.e IJmuiden voor het dienstjaar 1929 ontlcenen wij: Het afdeelingsonderzoek van dit wetsont werp gaf eenigen leden aanleiding te wijzen op de mondelinge behandeling daarvan in de Tweede Kamer. Immers bij die gelegenheid heeft de heer van de Bilt aangedrongen op aanzienlijke verlaging van de erfpacht en het soepeler maken der voorwaarden, welke bij het in erfpacht geven van gronden worden gesteld, hetgeen den Minister deed toezeggen dienaangaande met zijn ambtgenoot van Fi nanciën in overleg te zullen treden. De leden hier aan het woord zouden gaarne worden ingelicht, of bedoeld overleg reeds heeft plaats gehad en. zoo ja, tot welke re sultaten dit heeft geleid. BLOEMENDAAL EIGEN IIAARD Door gestadigen achteruitgang van het aantal leden, als gevolg van de hopelooze po gingen tot het verkrijgen van bouwterrein, is de Arbeiders Woningbouw Ver. „Eigen Haard" alhier. (Voorzitter de heer H. Hoff- schlag) opgeheven. Van de 44 leden waren er slechts 15 overgebleven. HET JUBILEUM VAN JAN ROMEYN. De heer Jan Romeyn heeft Maandag zijn zilveren jubileum gevierd als verpleger in het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort. Hij is de eerste verpleger, die zoo'n langen tijd aan het Ziekenhuis verbonden is. Een huldi ging vanwege de directie had evenwel niet plaats, omdat sinds 1920 aan het Ziekenhuis geen jubilea meer officieel gevierd worden. De collega's en oud-collega's, verplegers en verpleegsters hebben den heer Romeyn ech ter hartelijk gehuldigd en hem doen blijken, hoezeer hij hun sympathie verworven heeft omdat hij in de achterliggende jaren ka meraadschap boven persoonlijke belangen liet gaan. Dit heeft hem zelfs groote opof feringen gekost. De heer C. Schulz, die hem toesprak heeft dit alles gememoreerd en ais een bewijs van dank een fauteuil en een ra- diokast aangeboden. Namens den Centralen Nederlandschen Ambtenaarsbond, afdeeling Bloemendaal werd een bloemstuk aangeboden. De heer Romeyn heeft gewerkt onder ver schillende opvolgende directeuren, hij heeft de wijzigingen in de geneesmethode meege maakt en de arbeidsvoorwaarden zien ver beteren de hulsvesting van het personeel in eigen wonineen zien komen. Vooral de vorige"directeur prof. dr. G. C. van Walsem heeft zich daarvoor beijverd. Ook hieraan en aan de goede samenwerking onder het personeel herinnerde de spreker, omdat de jubilaris meegewerkt heeft aan het tot stand komen daarvan. Geen. wonder, dat vele collega's en oud-collega's van de oude garde den jubilaris in den loop van den dag bezochten. De afdeeling Bloemendaal der S.D.A.P. zond een bloemstuk.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11