BÜITENLANDSCH OVERZICHT EEN TELEURSTELLING VOOR DE KROATEN. WAT GESCHIEDT IN GUATEMALA? GEMENGD NIEUWS HOE ONAANGENAAM he. „i voor u O AT KAN A N O E R Sf ind a U Italiano ge bruikt, hetwelk onmiddellijk verlichting geeft en daarbij zóó lekker is, dat het de onaangenaamheden Uwer verkoudheid spoedig geheel doet vergeten. WEENSCHE BRIEF (Danfiavm* xr?A\s U hoest W HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 22 JANUARI 1929 EEN GROOT PROCES. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cu. pot re5«t. Doch Alexander is een verstandig dictator. Duistere motieven die het lot van 3 Oellah's beheerschen. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. De dictatuur in Yoegoslavlë schijnt dus niet zooals aanvankelijk tefdege veronder steld werd, een militaire dictatuur (of een dictatuur van generaals) te zijn. Trouwens koning Alexanderis geen doetje. Hij is jong doch zeer ervaren en niet iemand die als strooman voor een troep fanatici dienst kan doen. Deze vorst heeft uit eigen bewe ging en op het psychologisch geschikt mo ment het roer ontnomen aan een aantal po litieke sjacheraars die Yoegoslavië in het moeras voerden. Wie herinnert zich niet de schietpartij in de Skoepsjtina, waarbij eeni- ge dooden vielen en de hartstochtelijke Ste- phan Raditsj het leven liet. Aan de verwor ding waarvan deze wilde scène getuigde heeft Alexander een einde gemaakt. Er is een maar. De Kroatische boerenpartij had ge hoopt dat haar dag nu aangebroken was. Wel zijn 5 Kroaten in het nieuwe ministerie doch deze zijn geen politici of partijman nen. En de Kroatische partij is met drie an dere lotgenooten aan 't eind van de vorige week ontbonden. De boeren steken him te leurstelling niet onder stoelen of banken. Welke is de gedachtengang die achter de zen gang van zaken moet schuilen? Het komt ons voor dat koning Alexander zeer wijs heeft gedaan met het aannemen van een ge reserveerde houding tegenalle par tijen. Waarom zou hij een uitzondering ma ken voor de boerenpartij? Deze vorst wil klaarblijkelijk schoon schip maken. Hij zal dit geleidelijk doen en geeft het roer niet uit handen, al heeft hij beloofd dat de dic tatuur een geneesmiddel zal zijn met welks toepassing men zal ophouden zoodra de na tie weer in rechten veiligen koers vaart. Doch hoe licht zou Alexanders politiek twee slachtig en weer wankel worden als hij zich onder den invloed stelde van de fanatieke boerenpartij? Men kan thans nog niet orake len. Zelfs insiders onthouden zich van een definitieve meeningsuiting. Doch daar is men het over eens: dat koning Alexander een bekwaam man is die er goed aan heeft gedaan met zelf het bewind in handen te nemen. Een open vraag blijft echter de kwestie der Kroaten. Hoe zal de nieuwste dictator haar beant woorden? In Guatamala maakt men zich ongerust. Naar de „Associated Press" uit Washington meldt heeft de regeering van Guatemala meegedeeld dat zich ongeveer 30 K.M. spoor weg en twee Westelijke provinciën in handen der rebellen bevinden. De gezant van Guate mala verklaarde dat men verwacht dat het gelukken zal den opstand binnen enkele da gen te onderdrukken. De eigenlijke leider van den opstand is ko lonel Fernando Morales Sen., gouverneur van het district Suchito Pequez. Berichten uit andere bronnen melden, dat de rebellen de provincies Suchito Pequez en Retalhulu hebben bezet. De westelijke ge deelten van den internationalen spoorweg die een schakel moet vormen van het door de Amerikanen beraamde pan-Amerikaansche spoorwegstelsel, bevinden zich in het bezit der opstandelingen. De regeering der V.S. heeft dadelijk stap pen gedaan tot bescherming van de Ameri kanen in de betrokken gebieden. De gezant van Guatemala te Washington heeft een telegram van zijn regeering ont vangen, meldende dat de beweging zich uit breidt. Ook hier tegenstrijdigheid. Volgens een telegram van V -D. zouden de regeerings- troepen er in geslaagd zijn den algemeenen toestand te beheerschen. Ook hier is commentaar overbodig. Men dient af te wachten. En hetzelfde geldt voor Afghanistan. Men schrijft, men oordeelt, doch wie weet iets, wie begrijpt iets van de veie duistere motieven die in dit duistere land de drie Oellah's her- en derwaarts slin geren? F. A. Voor Hoover BRUSSEL, 19 Januari (B. T. A.) In Brussel had een door de Belgisch-Ame- rikaansche vereeniging georganiseerde be tooging plaats, welke werd bijgewoond dooi den koning en de leden der regeering. De premier Jaspar, de minister van staat Francqui brachten in toespraken Hoover warmen dank voor zijn actie ten gunste van de Belgen tijdens den oorlog. Hoover zond een radiotclefonische boodschap waarop de koning antwoordde. Hij zeide o.a. dat het Kellogg-pact het ideaal van hooge interna tionale zedelijkheid heeft vooropgesteld en dat het de plicht van alle betrokken naties is dit ideaal ongerept te houden. België zal nooit de hulp vergeten door Hoover in een tüd van zware beproeving aan de bevolking verleend. Uit naam van het Belgische volk. aldus koning Albert, betuig ik sympathie en erkentelijkheid aan den grooten Amerikaan, die zoo ten volle den titel van „vriend van België" verdiende. Gröner gecompro mitteerd? Het in de „Review of Reviews" gepubliceer de memorandum van den Duitschen rijks- weerminister Gröner, indertijd door hem op gesteld om het rijkskabinet te overtuigen van de wcnschelljkheid van den aanbouw van liet veelbesproken pantserschip, heeft in Folen nogal opzien gebaard. Generaal Gröner legde in zijn memoran dum o.a. nadruk op de noodzakelijkheid om eventueel de verbinding met Oost-Pruisen te kunnen handhaven ingeval Polen hier een overval zou willen uitvoeren. Naar de correspondent van de „Frankf. Z." te Warschau seint, heeft het rapport van Gröner groote consternatie gewekt in demo cratische kringen, die er een belemmering in zien voor de bevordering van de Duitsch- Pooïsche toenadering. Tevens beteekent de publicatie een tegenslag voor de Poolsche linkerzijde, die nog pas onlangs bij de be raadslagingen in de begrootingscommissie de verkorting verlangd heeft van den militairen diensttijd en vermindering van de leger - sterkte. Het memorandum, bindt ook de han den van de verzoenlijke elementen bij de de batten over het nationaal-democratische voorstel hetwelk maatregelen eischt tegen vervroegde ontruiming van het Rijnland. De Poolsche socialist Liebermann heeft in de begrootingscommissie verklaard, dat ook hij moest opkomen tegen de juistheid van de verdachtmaking in het memorandum van Polen's bedoelingen: Polen zou nooit tot een aanval overgaan en heeft niet de minste be doeling een stuk land van zijn buurman te annexeeren. Aman Oellah houdt vol! Uit Kandahar wordt bericht, dat ex- koning Aman Oellah een oproep heeft ge richt tot de bewoners van die stad waarin hij een hooge belooning toezegt aan allen, die hem helpen zijn kroon te herwinnen. Groote troepenafdeelingen uit de provincies Kandahar en Ghazni worden reeds te Ghazni samengetrokken. Aman Oellah wil de troe pen zelf aanvoeren ten einde te trachten weer aan het bewind te komen. De voormalige opperbevelhebber van het Afghaansche leger, generaal Mohammed Wal Khan is te Kandahar aangekomen. De generaal werd door den ex-koning belast met het treffen van militaire maatregelen voor den verderen strijd tegen den nieuwen koning Habib Oellah. Afgevaardigden van Aman Oellah zijn reeds vertrokken om vlieg tuigen, geschut, oorlogsmateriaal en munitie te koopen. Zijn moeder heeft haar geheele aanzienlijke vermogen ter beschikking van haar zoon gesteld. Deze heeft verklaard dat hij binnenkort langs andere wegen met de buitenlandsche legaties verbinding zal zoe ken ten einde haar over zijn planen be treffende den strijd tegen de opstandelingen in Afghanistan in te lichten. Hij hoopte dat de buitenlandsche gezantschappen te Kaboel niet met de opstandelingen in relatie zouden treden. Kabinetscrisis in Irak. BAGDAD, 21 Jan. Het kabinet van Irak heeft den koning zijn ontslag aangeboden. Alle ministers verklaren hun functies niet te willen behouden, behalve op basis van de eischen van het kabinet, welke betrekking hebben op verschillende punten van Iraks militaire en financieele overeenkomsten, in zonderheid met Groot-Brittannië. Groot- Brittannië meent alle eischen van Irak, vooral de op het militaire accoord betrek king hebbende, niet te kunnen inwilligen, daar het Irak nog niet in staat acht de ver antwoordelijkheid te dragen zijn eigen gren zen te verdedigen. De politici van Irak ver langen volledige onafhankelijkheid en de vrijwel geheele afschaffing der Britsche con trole. Het standpunt der oppositie-leiders is vrijwel gelijk aan de opvatting der huidige ministers, zoodat de vorming van een nieuw kabinet waarschijnlijk moeilijkheden zal opleveren. (Reuter). GROOT PROCES IN LONDEN. POLITIEMAN VOOR DEN RECHTER. Gisteren is het proces begonnen tegen den Londenschen brigadier van politie, Goddard, die ervan verdacht wordt zich te hebben laten omkoopen door den Italiaanschen nachtclubhouder Ribuffi. Goddard en Ribuffi worden beschuldigd van samenspanning tot het ontduiken van de drankwet en het hof weigerde een ver zoek in te willigen van den advocaat der beklaagden om de aanklachten tegen hen afzonderlijk te behandelen, hetgeen hen in geval van veroordeeling wellicht een zwaar dere straf zal bezorgen. De openbare aanklager legde vooral den nadruk op het bestaan van een complot, waarvan de hoofdpersoon was een man, die een belangrijk epositie innam in de af dee ling C der politie. Deze afdeeling omvatte het centrum van Londen, waar zich een groot aantal nachtclubs bevindt en vele slecht befaamde huizen en waar dus het po litietoezicht bijzonder scherp en betrouw baar diende te zijn. Goddard, een agent in burgerkleeren, was reeds 26 1/2 jaar bij de politie in dienst en genoot het volle vertrouwen van zijn supe rieuren. Goddard, die een salaris had van zes pond per week, verklaarde, volgens de Tel., dat het geld waarmede hij zijn woonhuis en zijn auto gekocht had en waarmede hij zijn zwa ger in twee pandjeshuizen had geïnstalleerd, verkregen was door zijn spaarzaamheid, uit den bruidsschat van zijn vrouw, door geluk kig wedden bij de rennen en door speculaties in buitenlandsche valuta. Later echter werd ontdekt, dat hij twee safes had op zijn eigen naam en nog een op een aangenomen naam. waarin een be drag van bankbiljetten van 1.000 pond ster ling werd gevonden. Door vergelijking van de nummers kon worden vastgesteld, dat 155 biljetten van miss Merrick, de houdster van een verdacht huis, en 260 biljetten van Ri buffi afkomstig waren. Toen zijn chef hem deze dingen zeide, riep Goddard uit: „Nu is 't uit met mij". Het proces wordt morgen voortgezet. ERNEST VAUGHAN OVERLEDEN Volgens de Tel. is in den ouderdom van 87 jaar te Parijs overleden Ernest Vaughan een der strijders voor het eerherstel van Dreyfus. Hij was het die in zijn blad Zola's brief „j'Accuse!" publiceerde. Na den oorlog keerde hij in de journalistiek terug; met Hervé leidde hij de Victoire. Dezer dagen komt voor het hoogste Ameri- kaansche gerechtshof een eigenaardig proces ten einde. De Amerikaansche bladen noemen het in hun gebruikelijken stijl het „grootste proces van de wereldgeschiedenis". Het maakt een schatting van de waarde der spoorlijnen van de Vereenigde Staten noodig, ten opzichte waarvan de meeningen der proces-voerende partijen ongeveer 10.000 millioen dollar van elkaar verschillen. Toch is maar een betrekkelijk kleine spoorwegon derneming, de „St. Louis and O'Fallon Rail way" een der procedeerende partijen. Maar het geval is van princlpieele beteekenis, een test-case. In het jaar 1920 werd een wet afgekondigd, die o.m. bepaalt dat een spoorwegonderne ming, indien de netto-winst grooter is dan 6 pCt. van de kapitaalwaarde, het surplus met de regeering moet deeien. Het geld, dat de regeering op deze wijze van de welvaren de spoorwegen ontvangt, moet belegd worden in een fonds, waaruit noodlijdende spoor wegondernemingen leeningen kunnen worden verstrekt. In de practijk zijn deze bepalin gen tot dusver zonder beteekenis gebleven. Slechts zeer weinig maatschappijen behalen een winst van meer dan 6 pCt. van het kapi taal, dat er in belegd is. De nakoming van de wettelijke bepaling werd tot dusver nog door geen enkele spoorwegonderneming ge weigerd. De kleine zijlijn echter „St. Louis and O'Fallon" liet het tot een confiscatie ko men. De maatschappij verklaarde, dat het m strijd was met het gezonde menschenver- stand en bovendien onwettig, dat een com- mercieele onderneming, door den staat wordt genoodzaakt, een deel van haar winst op te offeren, om andere maatschappijen in bepaalde omstandigheden dus ook de con currentie te helpen. Dit geval gaf den Amerikaanschen spoorweg-belanghebbenden een welkome aanleiding tot het voeren van een proces van principieele beteekenis. Zoo bracht men het proces van de zijlijn voor het hoogste gerechtshof, nadat de vorige instan tie een beslissing ten gunste van de regee ring had genomen. Theoretisch behoort de schatting van dergelijke waarden niet tot de taak van een gerechtshof. In de praktijk echter zal het „Supreme Court" er niet aan ontkomen, zich op een of andere wijze een betrouwbare schatting van de waarde der Amerikaansche spoorwegen te verschaffen. Want zonder een dergelijke taxatie valt na tuurlijk geen oordeel te vellen over de be haalde netto-winsten. De Amerikaansche spoorweglieden hopen, dat de beslissing van het hoogste gerechtshof principieel zal vast stellen, welke de basis voor dergelijke schat tingen zal zijn. Is het het oorspronkelijk ge- investeerde kapitaal, verminderd met de af schrijvingen? Of iets anders? Ook bij toe komstige rechtsquaesties, waarbij het niet juist om spoorwegen behoeft te gaan, zullen de juristen zich voor het vraagstuk van cor recte schattingen op een besluit van de hoog ste rechtbank kunnen beroepen. Ook voor degenen die hun geld in spoorwegaandeelen hebben belegd zal de door het hoogste ge rechtshof erkende schatting van groote be teekenis zijn. Dat men tot een verhooging van de spoorwegtarieven zal overgaan is ech ter weinig waarschijnlijk, zelfs indien het ge rechtshof een grootere waarde van het ge heel zou erkennen dan tot dusver werd aan genomen. Aan den anderen kant zou een belegging in spoorwegwaarden minder aanlok kelijk worden, indien de regeering het recht, de helft van de zuivere winst boven de 6 pCt, van de kapitaalwaarde op te eischen, werke lijk zal kunnen doorzetten. i HET GRAF VAN SALOMO'S VROUW GEVONDEN?, NOG WEELDERIGER DAN DAT VAN TOET ANK AMEN. CAIRO, 21 Jan. Volgens mededeeling in een Egyptisch blad zou te Jeruzalem het graf zijn gevonden van de Egyptische, meest geliefde vrouw van koning Salomo. De grafka mer zou nog weelderiger zijn ingericht dan die van Toet-ank-Amen en veel schoone, kost bare voorwerpen bevatten. De Tel. meldt nog: Omtrent de vondst van de mummie der lievelingsvrouw van koning Salomo schrijft het Egyptische blad „Al Mokattam": „De mummie lag in een gouden kist en was ge wikkeld in kostbare kleederen, versierd met edelgesteenten. Aan de vingers waren verschillende ringen gestoken en op het hoofd was een kroon ge zet, bezet met safieren, smaragden en paar- len. Bij de mummie lag een Hebreeuwsch per kament, waarop naar men meent, koning Sa lomo zelf heeft geschreven hoe zijn gemalin is gestorven en welke deugden haar sierden. Volgens dit geschrift stierf de vrouw, Moti Maris genaamd, afkomstig uit Memphis in het 36ste jaar van koning Salomo's regee ring. Zij werd onder haar paleis begraven, „nadat zij zich voor haar gemaal en heer liad opgeofferd". Drie maanden voor den dood van Moti Maris was haar vader, Amento, uit Egypte ge komen met een schat van geschenken, maar het hart vol boosheid; zijn voornemen was nl. Salomo van den troon te stooten en het land voor den Pharao van Egypte in bezit te nemen. Op zekeren dag zocht Amento een gesprek met Salomo, nadat hij Moti had gelast den wijn van haar gemaal te vergiftigen. Het geschrift eindigt aldus: „Toen Moti binnen kwam met bekers en wijn, vermoedde ik geen verraad, hoewel ik opmerkte, dat ze doodsbleek was. Ik zag, dat, toen Moti den wijn In de bekers schonk, Amento de hand niet naar zijn beker uitstak. Toch bracht ik den beker naar mijn mond. Maar Moti, die dicht bij me stond, greep den beker en dronk zelf den wijn op. Enkele oogenblikken bleef ze nog staan, terwijl ik in een steenen beeld veranderd scheen. Haar vader vluchtte uit de kamer met een kreet van woede. Kort daarna viel Moti stervend in mijn armen. De slechte Amento trachtte mij te vergiftigen, maar zijn dochter Moti, mijn geliefde vrouw, redde mijn leven, ten koste van het hare." NATIONAAL HONGAARSCH FONDS. De Hongaarsche minister van onderwijs heeft bij het parlement een wetsontwerp in gediend, krachtens hetwelk uit het vermogen van den vroegeren president der Hongaar sche republiek graaf Mihaly Karolyi (dat we gens landverraad in beslag werd genomen) een nationaal fonds voor cultureele doelein den wordt gemaakt, met aftrek van 10.5 millioen pengö, die graaf Jozsef Karolyi wor den uitbetaald, aldus meldt de N. R. Crt. Het gebruik van het fonds wordt door een com missie bepaald, welker leden op voorstel van de wetenschappelijke academie worden be noemd. zijn om bij verkoudheid allerlei scherpe of bittere middelen te gebruiken» waardoor de ongesteldheid ondraaglijk wordt. ITALIANO wordt verkocht in rollen a 10 ct. en in speciale zakjes a 20 ct. per ons. VOOR ENGROS BIJ: Pa C. H. S. HElLKER, HAARLEM (Van onzen Weenschen correspondent.) Weenen onder de sneeuw. Vrouwen en meisjes als sneeuwopruimers. Tien zelfmoorden en pogingen tot zelfmoord per dag. Een nieuw beroep. Veenen, 16 Januari. Weenen is thans een witte stad; sedert enkele weken ligt overal sneeuw. Het is vin nig koud, een scherpe wind blaast en jaagt de sneeuwvlokken als millioenen kleine witte bijtende duivertjes in het gezicht van de zich op straat bevindende lieden. De sneeuw knerpt onder de voeten,, op de trottoirs ontstaan in de drukste straten modderpoelen, doch wanneer het heel hard vriest, worden het gladde, hobbelige ijsbanen, waarop men zijn hals kan breken. Weliswaar wordt hier en daar zand en kolengruis op de trottoirs uitgestrooid, maar de meeste portiers der huizen geven zich niet al te veel moeite daarvoor en laten de stoep voor hun huis maar zooals zij is. Het gevolg daarvan is, dat tallooze voetgangers op straat uitge gleden zijn en armen of beenen hebben gebroken, zoodat een automobiel van den eerste-hulpdienst moest komen om hen of naar een gasthuis, of naar him woning te brengen. Om auto-ongelukken te voorkomen, heeft men rond de banden van de achterwielen van de meeste automobielen dikke ijzeren kettingen gewonden en men ziet veel meer wagens met paarden in de binnenstad dan gewoonlijk het geval is. Dag en nacht zijn duizenden lieden bezig de straten schoon te maken. De gemeente Weenen heeft niet minder dan vijftienduizend menschen aan het werk gezet om de sneeuw op te ruimen. Met spaden wordt de sneeuw op hoopen gegooid en dan rijden handkarren met twee personen af en aan om de sneeuw weg te voeren naar de onderaardsche riolen van de stad. Niet alleen mannen en opge schoten jongens zijn door de gemeente aan gesteld om de sneeuw op te ruimen, doch ook vrouwen en jonge meisjes, die hoogstens vijftien, zestien jaar kunnen zijn. Vaak trekken heele gezinnen er op uit om met scheeuwschoffelen een paar schamele schil lingen te verdienen; vader, moeder, zoon en dochter. De nood en de ellende te Weenen zijn nog steeds zeer groot; duizenden men schen lijden honger en gebrek. Vooral in de buitenwijken treft men deze ongelukkigen aan, ze hebben vaak niet eens een dak boven hun hoofd en nog minder een bed om in te slapen. Arme uitgemergelde stum- perds, wier gelaatskleur bleek is als dat van den dood, wier oogen hol in hun kassen staan en wier magere ledematen in lompen zijn gehuld. Zij bedelen hier en daar of trach ten ook iets te verdienen met loswerk, dat er evenwel heel weinig is. Zij overnachten vaak in de zoogenaamde „Warmestuben", dat zijn kleine, onaanzien lijke gebouwtjes, die zich in verschillende buitenwijken van de stad bevinden, waarin aan de armen gelegenheid wordt gegeven den nacht in een verwarmd lokaal door te brengen. Overdag zijn deze lokalen gesloten, doch zoodra het donker wordt, ziet men van alle kanten havelooze gestalten komen. Zij zetten zich op de stoelen neer, gaan onder de banken liggen, of strekken zich in het midden van het vertrekje op den vloer uit. Geen enkel plekje blijft leeg en later moe ten velen, die ook nog om een nachtkwartier komen vragen, bij de deur worden afgewe zen. In één dezer „Warmestuben", en wel in die. welke zich in de Erdbergstrasse in het derde stads-„Bezirk" bevindt, wordt steeds een bank vrij gehouden voor een man. die zeer laat komt. Het is een oude grijsaard, die binnen kort acht en negentig jaar oud wordt. H3J werd in 1831 in een dorpje in Moravië ge boren, in zijn jonge jaren was hij tuinmans knecht en later daglooner, maar toen hij ouder en ouder werd en zijn krachten hem begaven, kon hij bijna nooit meer werk vin den en thans leeft hij uitsluitend van de gaven, welke medelijdende menschen hem op straat toestoppen. Zijn gezicht is mager en geel, een lange witte baard hangt over zijn borst, hij is in lompen gehuld en draagt een versleten loden-jas. Hij spreekt bijna nooit een woord, hij haalt bij het buffet zijn kom metje soep, dat alle hier overnachtenden steeds krijgen, hij drinkt het gulzig uit en strekt zich dan op zijn bank uit om bijna onmiddellijk in te slapen. Heel in de vroegte, vaak reeds om twee uur des morgens, verlaten tal van nacht- gasten het kwartier, daar zij reeds om drie uur moeten beginnen de sneeuw in de straten op te ruimen. Hoe groot de nood en de armoede en de ellende te Weenen zijn, bewijst wel het ont zettende aantal zelfmoorden en pogingen tot zelfmoord. Eiken dag pegen gemiddeld tien personen een eind aan hun leven te maken. De meeste zelfmoorden worden tegenwoor dig met gasvergiftiging uitgevoerd. Een nieuw beroep, dat arme stakkerds af en toe een kleinigheid laat verdienen, zoodat zij toch nog wel een tijdje het hoofd boven water kunnen houden, is het beroep van „Blutspender"! De arme drommels ver- koopen hun bloed om er anderen, die ziek zijn, mee gezond te maken. Vaak komt het voor, dat een patiënt bij een operatie te veel bloed verliest, of ook wel vindt zijn ziekte haar oorzaak in bloedarmoede. De patiënt moet dus meer bloed verkrijgen en dan wordt dit van andere, gezonde menschen afgetapt, om daarna in de aderen van den patiënt te worden overgebracht. En nu zijn er arme lieden, die zich gaarne bereid verklaren hun bloed af te staan Zij krijgen voor één keer bloed aftappen vijftig a zeventig schillingen, dat is 17 a 25 Nederlandsche guldens, maar elk van hen hoopt nog eens eenmaal toe vallig bloed voor een Amerikaanschen mil- Iionair te mogen leveren, om dan veel en veel rijker beloond te worden. Een jonge werklooze electricien heeft zich reeds achttien maal bloed laten aftappen eiken keer 0.5 a 0.7 Liter maar het ia een sterke vent en hij is nog steeds zoo ge zond als een visch en hij wacht reeds met ongeduld op de volgende oproeping van den professor van de kliniek, v/aar hij reeds zoo dikwijls onder het mes was. Een andere man, die reeds vijftig, jaren telt, heeft zich twintig maal bloed laten aftappen. De arme kerel is vroeger ziekenoppasser geweest, doch hij werd in 1926 bij den grooten „Abbau" (afvloeiing van personeel) ontslagen. Hij heeft een vrouw met drie kinderen, die in den bïttersten nood verkeeren, en daarom moest de man trachten op welke manier ook iets te verdienen. Veertien maal werden de aderen van zijn linkerarm geopend en zes maal die van zijn rechterarm Bijna al het huisraad en alles wat hij en zijn gezin be zaten, is naar ds bank van leening verhuisd en de man, die zijn bloed voor anderen op offerde, is niet in staat zijn eigendommen weer terug te krijgen, daar hij het geld daar toe niet bezit. Tragediën eener groote wereldstad! W. M. BEKAAR. ZWENDELARIJEN IN EEN TUCHTHUIS. Te Sonnenburg is net proces begonnen tegen een aantal tuchthuis-beambten, die door de gevangenen van oplichterijen wor den beschuldigd. De voorgeschiedenis van dit geruchtmakende rechtsgeding is als volgt, volgens de Tel. Zonderlinge voorvallen speelden zich te Sonnenberg af. Door een zekere firma Schwarzschild en Co. was namelijk krachtens overeenkomst met den directeur in het tucht huis een installatie tot het verwerken van oud legermateriaal ingericht. Dit materiaal werd door de verschillende af deelingen der Rijks- weer naar Sonnenberg gezonden, aldaar ge taxeerd en vervolgens met toeslag aan ge noemde firma verkocht, die het op haar beurt in het tuchthuis liet verwerken. Ten aanzien van dit materiaal nu moeten groote zwende- larijen hebben plaats gehad. Talrijke zen dingen moeten namelijk reeds bij aankomst aan het station door employés van Schwarz schild zijn onderschept, die de goederen dan voor eigen rekening voor een appel en een ei van de hand deden. Hierbij werden zij door acht tot circa veertig tuchthuisbeambten en tot levenslange tuchthuisstraf veroordeelde ge vangenen, die bij het vervoer naar het tucht huis berulpzaam moesten zijn, bijgestaan. MAG EEN MINISTER GAPEN? Tijdens een rede van den afgevaardigde Arnö Bródi in het Hongaarsche parlement gaapte de minister van onderwijs een paar maal geweldig, aldus de N. R. Crt., waarop de afgevaardigde opmerkte, dat hij betreur de, de geachte belangstelling van den heer minister niet te kunnen wekken en dat, wat hem betrof, de minister ook wel kon heen gaan. De voorzitter verzocht den afgevaar digde hierop, zich van persoonlijke beleedi- gingen te onthouden. De minister onthoude zich dan van persoonlijk gapen, zei de afge vaardigde. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cu. per regel. is in aantocht! In verschillende landen heerscht weder de griep. Het gevaar, dat ze ook naar Holland komt, is groot. Beschermt Uzelf, en Uw omgeving, door bijtijds Jr m: te nemen. BH apothekers es f g drogisten rerkrtTRhaOT. ■["(BAYER)! "•*1'. b Jm Wf tengevolge van een Bronchi- \1 tis of een Verwaarloosde Verkoudheid, vraag dan het II oordeel van Uw dokter over SIROOP FAMEL. In flacons can f2.50 en: Fe. B. M EINDERS MA DEN HAAG

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 12