H. D. VERTELLINGEN FLITSEN De Man met den Horrelvoet de Centrale FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 22 JANUARI 1S29 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) Samen door WILLY VAN DER TAK. Sneeuw. Een wijde, witte wereld, waarin de hoo rnen stil stonden te wachten onder den zwaren grijzen hemel. In de verte klonk een geluid, het kraken van wielen, wat dof gestap van voeten er werd iemand begraven. Iemand? Nee, het waren er twee, die af scheid hadden genomen van het leven. De paar verre bloedverwanten fluisterden wat meewarig over het merkwaardige geval: „Ja, bijna tegelijk de één een dag na de an derAch ja, ze waren ook altijd samen geweest geen kinderenEen achter neef dankte voor de bewezen eer, holde toen weg om zijn trein te halen hij moest dien middag weer terug zijn, had er toch al moei lijk tusschen uit gekund de drukke tijd, weet je. De menschen gingen weg, lieten de plat getrapte sneeuw achter, een stukje onthei liging in de witte stilte. Langzaam vielen een paar vlokken, zetten zich zwijgend vast op de zwarte opgeworpen aarde En al spoedig was de plek, waar twee menschen samen hun eindelijke rust hadden gevonden, verborgen onder het wlte dek. Toen ze klein waren, kinderen nog, waren ze buurmeisje en buurjongen geweest, en ze hadden samen gespeeld, de stille schuwe jon gen van zes en het bij-de-hand, toch wel lief meisje van bijna vijf. Ze hadden gekibbeld, een enkelen keer maar, want in zijn hart voelde hij z'n meerderheid van twee jaar oudere en van jongen tegenover meisje. Een jongen vechten met een meisje, dat deed je toch niet al voelde je soms heel erg be hoefte er aan. Ze werden grooter, de vriendschap bleef, maar de verhouding werd anders. Want hem. ijverlgen stillen werker, lukte veel en zij bij de hand maar niet overijverig, begon wel een beetje minachting voor hem te gaan voelen. „Was dat nou een jongen?" En zij eindigde, ouder wordend, met tegen hem op te zien. Toen ze zich verloofden zeiden alweten de ouders, wijs met hun hoofden knikkend, dat ze dat altijd al hadden zien aankomen, en niemand wist, welk een wonder zich voor die twee voltrokken had. Want de oude vriendschap vlotte niet meer, voldeed niet meer en zij, die het eerst besefte wat er in haar veranderd was, was er zich met een el lendige zekerheid van bewust, dat hij veel te ver boven haar stond om ooit om haar te kunnen geven, en toen hij eindelijk begreep, wat hem den laatsten .tijd zoo vaag onrustig had gemaakt, schold hij zichzelf uit voor een idioot om te denken, dat zij ooit van een onhandigen kerel als hij zou kunnen houden. En nog jaren later spraken ze alleen op bijna eerbiedig fluisterenden toon over dat groote wonder: dat hij van haar was gaan houden en zij van hem. En dan peilde zij heel voorzichtig, of hij het nu nooit als een gemis had gevoeld, dat hij van zooveel meer dingen op de hoogte was dan zij, en dan vroeg hij haar vol zelfverwijt, of ze zich nu nooit ergerde aan een onhandige, onbe houwen kerel als hij. En misschien hebben ze allebei wel eens een gemis of een beetje er gernis gevoeld, maar ze hebben het elkaar altijd kunnen verzwijgen. Ze hadden geen kinderen en mogelijk hebben velen hen beklaagd om hun leven, dat zoo gladjes verliep als een rustig kabbe lend beekje, zonder woeste golven en hooge springvloeden. Zij waren er gelukkiger in dan menig ander, die niet meer bestaan kan zonder den prikkel van steeds nieuwe erva ringen en emoties. Ze werden ouder, en hij verloor zijn ge zicht bijna geheel en zij werd doof. Niemand heeft er ooit van hen 'n klacht over gehoord en zij zei eens, met een tevreden knikje: „Ja, nu zijn we toch eigenlijk pas één, want samen zijn we nog een mensch met goede oogen en scherpe ooren. En wat had het niet licht anders kunnen zijn. Stel je voor, alle bei blind!" Toen zij voelde, dat ze sterven ging, was hun eenige groote smart, dat ze gescheiden zouden worden en dat heeft haar laatste da gen bijna de moeilijkste van haar heele le ven gemaakt, want ze durfde hem niets te zeggen van het gevoel van eenzaamheid, dat haar hart binnensloop; maar vlak voor ze stierf, fluisterde hij haar in: „Ik kom gauw", en ze sloot haar oogen met een gelukkigen glimlach. Hij kwam den volgenden dag al. Samen liggen ze nu daar buiten waar het stil is en de witte sneeuw ligt, en bijna geen mensch herinnert zich meer de twee, die aan elkaar genoeg hadden gehad.... INT. ORDE VAN GOEDE TEMPELIEREN. De Hulp-District-Loge „Vereend van Zin", No. 2 van de I. O. G. T. gaf Maandagavond een propaganda-kunstavond in de Groote Gemeentelijke Concertzaal, De zaal was flink bezet toen de voorzitter den avond met een kort woord opende en er het doel van uiteenzette: meer bekendheid te geven aan doel en streven der Goede Tem pelieren. .Spr, bracht dank aan de uitvoe renden, die zich bereid verklaard hadden om hun medewerking te verleenen: het Man nenkoor „Caecilia" en dé heeren Riküs Grin (viool) en Jan Couvé (piano), beiden hoofd leeraren aan het Haarlemschc Muziek-Insti- tuut en deelde verder mede, dat Ds. E. van Duyl, uit Hilversum, verhinderd was een propagandaj-ede uit te spreken en zou worden vervangen door den heer Vermeulen, alge meen secretaris der I. O. G. T. te Uitgeest. Deze sprak onmiddellijk na de pauze een kort woord van propagandistische strekking Spr. vestigde er de aandacht op, dat her streven der Goede Tempelieren is een alge meen verbod van alcoholhoudende dranken te krijgen. Een der resultaten van het jarenlang werken is nu, dat er door de Regeering ee wetsontwerp Is ingediend, waardoor, als hel. wet wordt, Plaatselijke Keuze mogelijk zal worden. De alcohol, aldus spr., moet verban nen worden. Vijf en zeventig procent der auto-ongevallen en een groot percentage de: criminaliteit komt voor rekening van alcohol misbruik, dat nog altijd de zeden en het be wustzijn van zooveel volken omlaag haa't. Spr. wekte tenslotte de aanwezigen op, strij ders te worden aan de zijde der geheel-ont houding. Met aandacht werden verder de muzikale prestaties aangehoord van het mannenkoor „Caecilia", onder de bekende en beproefde leiding van Nico Hoogerwerf. Evenals de hee ren Grin en Couvé na hun solo-nummers, werd het Mannenkoor na elk nummer met een luid applaus beloond. DR. KREIKEN NAAR ATJEH. In Mei zal er een zonsverduistering plaats vinden, welke op Atjeh door Nederlandsche astronomen geobserveerd zal worden. Bij de expeditie, welke hiertoe uitgerust wordt, is ook onze medewerker Dr. Kreiken. thans ver bonden aan de sterrenwacht te Lembang, meldt de Preangerbode. DE BRUG OVER DE RINGVAART BIJ SLOOTEN. Gedeputeerde Staten antwoorden op vra gen van den heer Klaas de Vries aangaan de de brug over de Ringvaart bij Sloten en het verkeer met autobussen naar Schiphol, dat zij zich op het standpunt plaatsen, dat bij het verleenen van vergunningen op grond van de Wet Openbare'Vervoermiddelen alleen het belang eener economische ver- keersvoorziening den doorslag moet geven, terwijl de vrijheid en de veiligheid van het verkeer, voorzooveel het motorverkeer aan gaat, verzorgd en gewaarborgd moeten worden door de middelen, welke de Motor en Rijwielwet aangeeft. Gedeputeerde Staten hebben daarom de concessionarissen, de K. L. M. en den heer M. van Poelgeest, gewezen op den minder gunstigen, niet den onvoldoen den staat, waarin de bewuste brug verkeer de en zullen, indien het overleg, dat door hen werd aanbevolen, niet zoodanige resul taten zal opleveren, als voor de veiligheid van het verkeer noodig zou zijn, toepassing dier in de Motor- en Rijwielwet aangegeven mid delen in overweging kunnen nemen. Naar hun meening is zulks voorhands nog niet noodig geweest, FEESTAVOND De Haarlemsche lompenventers vereeni- ging „Door eendracht samengebracht" houdt een feestavond ter gelegenheid van haar 2- jarig bestaan, op Zaterdag 26 Januari in het gebouw van den heer G. Scheffer in de Kleine Houtstraat alhier. Er is voor verschillende attracties gezorgd. NEUTRALE BESTUURDERSBOND. De Neutrale Bestuurdersbond te Haarlem heeft een openbare vergadering belegd in de bovenzaal van de Kroon op Dinsdag 29 Ja nuari. Als spreker zal optreden de heer B. Holtrop uit den Haag, oud-voorzitter van het A. N. V. en het Nationaal verbond van gemeente-ambtenaren, die behand'elen zal. „de vloek der Nederlandsche vakbeweging". Er is zoo meldt men ons ontstemming dat het Neutrale A. N. V. geweken is voor den drang van het Moderne N. V. V. en zich terug getrokken heeft uit het overleg met de werkgevers en werknemers. Dit is, naar de spreker van dien avond zal toelichten, een fout. VOOR DEN POLITIE RECHTER. Hij vond het reusachtig. Het woord reusachtig heeft langzamerhand de algemeen geldende en overal begrepen bijbeteekenis gekregen van prachtig, heerlijK, buitengewoon mooi enz. Maar of de 28-jarige Weesperkaspelaar, die in de plaats zijner inwoning een slagerij beheert, wel deze beteekenis aan het ge noemde woord hechtte, toen hij, nadat er drie weken gevangenisstraf tegen hem geëischt was, deze straf commentarieerde door te zeg gen: „Ik vind het reusachtig!" wagen wij te betwijfelen. Hij had verkeering gehad met een Haar lemsche dienstbode. De liefde was evenwel niet bestendig van duur geweest en het en gagement was afgeraakt. Nu schenen er ech ter tusschen beiden nog finaneieele zaken te regelen te zijn, want op den 28en October van het vorige jaar vervoegde de slager zich aan de woning van de ouders der dienstbode en vroeg haar te spreken. Het meisje was thuis en ging naar de voordeur, waarop de jonge man haar kort en krachtig aansprak met. „Krijg ik m'n geld?" Toen het antwoord op deze categorische vraag hem niet voldeed, sloeg hij het meisje een blauw oog („dit rech teroog", zei haar moeder, als getuige ge hoord, en wees daarbij op haar linker) en onder het uitspreken van de woorden: „Nou m'n geld of je gaat er aan!" bedreigde hij haar bovendien met een slagersmes. Den klap bekende verdachte maar de be dreiging met een mes ontkende hij. Het OJM. eischte 3 weken gevangenisstraf, waarop verdachte, die al meer straf onder gaan had, o.m. voor huisvredebreuk, als zijn meening te kennen gaf dat hij het „reus achtig" (nl.: erg veel) vond. De Politierechter maakte er f 50 boete of 25 dagen hechtenis van. De slager gaat het hooger-op zoeken. Het geliefde koperdraad. Koperdraad is nog altijd al zijn de oor logsdagen, waarin koper goud waard was, ge lukkig voorbij een geliefd artikel bij men schen die op oneerlijke wijze aan geld willen komen, omdat er helaas steeds lieden gevon den worden die gestolen goed koopen. Twee personen, die in dienst waren bij de Posterijen en Telegrafie, hadden zich bos sen koperdraad, toëbehoorende aan het Rijk der Nederlanden, toegeëigend en kregen daarvoor van den Politierechter 3 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Zij zullen zich verder moeten stellen onder toezicht van de R. K. Reclasseering en mogen in die drie jaar geen herbergen of café's bezoeken. Ontrouwe loopjongen. Een achttienjarige loopjongen had zich op 16 October f 40 wisselgeld, hem door zijn pa troon, een Bloemendaalsch winkelier, mee gegeven toegeëigend en bovendien f 58.87 1'2 niet afgedragen die hij van klanten voor zijn patroon had ontvangen. Voor het geld had hij allerlei dingen gekocht en hij was er voor naar Limburg gereisd. Hij was een Pro Juventuteklantje. Een vroegere zaak tegen hem was al eens aange houden om hem gelegenheid te geven bij de Marine te komen. Maar nu hij het vertrou wen weer beschaamd had eischte het O.M. twee maandengevangenisstraf tegen hem met aftrek van de preventieve hechtenis. De vei'dediger^Mr. Vis, vroeg, zijn 'cliënt nog een kans te geven om buiten de gevange nis te blijven, door hem een voorwaardelijke straf op te leggen.' De Politierechter maakte er een maand gevangenis met aftrek van. Het stoute hondje. Wie wel eens zittingen van de Rechtbank of van den Politierechter heeft bijgewoond, weet welk een wereld van minachting som mige verdachten of getuigen kunnen leggen in het woord „persoon" (enkelen zeggen: perzoon). Zoo'n grenzelooze minachting sprak er ook weer uit de wijze waarop Maandag een 33- jarige struische juffrouw tot den Politie rechter, doelende op een getuige, zei: „Eer waarde, die persoon staat te liegen, gewoon te liegen". Maar de persoon hield vol. Hij kwam om de waarheid te vertellen zeide hij en hij had wel degelijk gezien, dat de juffrouw een ge vecht geopend had met J. V. De juffrouw gaf wel toe, dat zij V. een klap met haar klomp had gegeven maar V. had haar eerst een slag gegeven met een mand. Bovendien had hij vroeger haar ouden vader al eens be wusteloos geslagenT Hier bleek dus sprake te zijn van een oude veete, die in al haar kracht was opgelaaid, toenhet hondje van V. iets zeer beleedigends gedaan had tegen de woon - schuit van de struische juffrouw. Er bleken nog meer „personen" te hebben deelgenomen aan het gevecht, waaraan ten slotte door de politie een einde was gemaakt, maar de juffrouw stond alleen terecht voor den flink aakomenden slag met haar klomp, dien zij V. had toegediend. De juffrouw „nam" tenslotte haar straf van f 10 of 2 dagen, zonder mopperen, waaruit misschien kan blijken dat de door haar met zooveel kracht geaésavoueerde getuige toch niet zoo erg gelogen had! VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1386 GERECHTE TROTS De man, die een brief schreef en begon, met er zonder aarzelen 1929 boven te zetten in plaats van 1928. (Nadruk verboden). DE BLOEMBOLLENTEELT. STERKE VOORUITGANG. In het Weekblad voor Bloembollencultuur vinden wij een statistiek van de met bloem velden beplante oppervlakte van 1850 tot he den; met de statistiekwaarde van de export: 1860: 300 H.A. f 1.000.000 1870: 400 H.A. f 1.500.000 1880: 600 H.A. f 2.250.000 1890: 1000 H.A. f 3.500.000 1900: 2500 KA. f 7.500.000 1910: 4000 H.A. f 13.000.000 1920: 5000 H.A. f 20.000.000 1928: 6000 H.A. f 40.000.000 DE BURGERWACHT De rekening van dé Haarlemsche Burger wacht over 1928 sluit met een tekort van f 70, welk tekort ontstaan is doordat aan de gemeente Haarlem meer huur betaald moest worden voor de Doelen, daar meer recruten-. oefeningen zijn gehouden. De Haarlemsche Burgerwacht telt ongeveer 700 man. Om voort te kunnen gaan met het werk is aan de deelnemers van het garantiefonds ge vraagd 34 pet. van het door hen als maxi mum gestelde bedrag beschikbaar te stellen. De contribuanten van het garantiefonds zijn opgeroepen tot een vergadering op Woensdag 6 Februari om 4 uur 's middags in het gebouw Kruisweg 70. Daar zal de reke ning en verantwoording worden overgelegd en de bestuursverkiezing plaats hebben. NEDERLANDSCH TOERISTENVERBOND. Dezer dagen is voor de afdeeling Haarlem van het Ned. Toeristenverbond in het Blauwe Kruis een lezing met lichtbeelden gehouden over Zwitserland, door den heer P. G. v. En gelen. Nadat de voorzitter, de heer Ch. Hen- sen, een kort openingswoord had gesproken en zijn voldoening had betuigd over de groote opkomst bij deze eerste lezing, kreeg de heer v. Engelen het woord. Hij beschikte over een prachtige serie platen en lichtbeelden en toonde zich een beschaafd en onderhoudend spreker. Met groote aandacht volgden de aanwezigen het gesprokene en velen zullen de 'lust bij zich voelen opkomen pm in Zwitserland eens een kijkje te gaan nemen. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te 's-Hertogen- bosch geeft in overweging aan een ieder, al vorens handelsrelaties aan te gaan met de zich noemende firma Gevers en Co., hove niers, groothandel in aardappelen, groenten en fruit Het Westland, den Bosch, Windmo lenbergstraat no. 22, inlichtingen in te win nen aan het commissariaat van politie, af deeling recherche aldaar. WERKLOOZENUITKEERING AAN BOUW VAKARBEIDERS. Door den minister van Arbeid is gunstig be schikt op het verzoek van den Algem. Ned. Bouwarbeidersbond om de uitkeeringsduur bij werkloosheid te brengen op 50 dagen. In 1922 was de schuld der Werkloozenkas van deze organisatie meer dan 300.0.00 gulden. Toen werden er maar 32 dagen uitgekeerd maar nu is het reserve-kapitaal bijna een half mil- loen. Een mooie vooruitgang dus! INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cent. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TELEFOON NO. 10756 APEX STOFZUIGERS F 90.- De ongeschreven, wet! Geen enkele geschreven wet eischt van U een levensver-, zekering, maar zijt Ge niet tnoreel verplicht Uw gezin veilig te stellen 7 De tarieven van De Centrale maken he« ook bij een klein Inkomen mogelijk, dezen moreelen plicht te vervullen* „fclJNSIRAAX. DEN HAAG DE MÜNCHNER MARIONETTEN OP HET KENNEMER LYCEUM. De rector van het Kennemer Lyceum is ei? in geslaagd Paul Brann's Marionettenthea ter Münehner Künstler, die voorstellingen geven te Amsterdam, maar niet te Haarlem zuilen komen, bereid te vinden voor de leer lingen van het Kennemer Lyceum een twee tal middagvoorstellingen te geven. Deze zullen plaats vinden op Donderdag 31 Januari. rJDe ouders van de leerlingen wor den in de gelegenheid gesteld de voorstellin gen bij te wonen, terwijl ook eenige klassen van het Kopje te Bloemendaal en waar schijnlijk ook nog enkele andere groepen van leerlingen toegang zal worden verleend. De voorstellingen zullen, daar het tooneel in de aula van het Kennemer Lyceum voor het Marionettentheater bezwaren oplevert, in in den schouwburg aan den Jansweg plaats vinden. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: Bureau v. politie Smedestraat, boek; Doris, Smedestraat 4, beursje; v. Baaren, Balistraat 6, handschoen; Daamen, Korte Houtstraat 9, handschoenen; Hellemink, Zoetestraat 26, zwartbruin hondje; Riemsdijk, Zonnesteeg 10, hond (haaskleur); Visser, de Witstraat 14, halsband; Kennel Fauna, gebracht door: Politie Smedestraat, hond (zwart); Pauw, Lucas v. Leijderslaan 7, hond (herder, geel)hond, Prins, Oudeweg 69, Mevr. Stuut, Valkenburgerstr. 4, Heemstede, kat (wit-zwart); Hofland, Princessekade 53, kam (zwart); Vos, Kleverparkweg 47, muts; Goudschaal, Gen. de la Reijstraat 52, honden penning; Eek, Ripperaapark 25, rozenkrans; Lucas, Lange Annastraat 30, rij wiel belas- tfngmerk in étui; Kraakman, Dusartstraat 4, vulpotlood. EEN GESCHIEDENIS VAN DEN GEHELMEN DIENST. Uit het Engelsch van DOUGLAS VALENTINE. 20) x Het eerste waarop lk onthaald werd toen ik de hall binnenkwam was een scène tus schen den generaal en den dienstdoenden ordonnans, die vergeten scheen te hebben om een belangrijke boodschap over te bren gen en deswegen voor „Kameel", „ezel" en nog veel meer fraais werd uitgemaakt door den ziedenden von Boden Sr. De zoon bracht mij ondertusschen, na dat hij pet. jas en sabel had afgedaan naar een soort studeerkamer. Die ordonnansen zijn zulke ezels, zei hij onverschillig. Rudi! Rudi! riep een schrille stem uit de hall. De luitenant vloog naar buiten. je moet dien kerel vanavond naar Ber lijn brengen. De boodschap is hier al dien tijd geweest maar die stommerik van een Heinrich heeft het vergeten te zeggen. En tot zoolang moeten we hem hier houden. Hij lijkt wel gek om ons huis te gebruiken als een kazerne voor zoo'n vlegel van een de tective! Daar de deur was blijven openstaan kon ik deze vriendelijke ontboezeming woord voor woord hooren. Toen ging de deur dicht en ik verstond verder niets. Door wat ik van dit gesprek had opgevan gen. was er een groote mate van ironie in de uitnoodiging om te blijven eten. die mij even later door den jongen von Boden werd overgebracht. Er zat niets anders op dan haar aan te nemen. Ik kon niets anders doen dan mij gedragen naar de Pruisische discipline; iedereen had zijn orders en ge hoorzaamde deze blindelings, tot de groot machtige „excellenz" wiens gast ik was, toe. En ik was niet meer dan een heel onaan zienlijk onderdeeltje in het groote rader werk. Zijn Excellenz liet mij overigens niet in twijfel op dit punt. Toen ik in zijn privé- eigendom werd binnengelaten nadat ik mij gewasschen en geschoren had, ontving hij mij staande en zei op den man af Uw orders zijn om hier te blijven tot vanavond tien uur; dan zult u naar Berlijn gebracht worden door luitenant Graaf von Boden. Ik ken u niet ik weet niets van uw aangelegenheden, maar ik heb bepaalde or ders omtrent u ontvangen en die heb ik eenvoudig op te volgen. Om die reden zult u met ons dieneeren. Nadat u dcugeen ontmoet hebt naar wien u vanavond zult worden gebracht, zal Luitenant Graaf von Boden u naar het station in Spandau brengen, waar een extra-trein gereed staat waarmee hij u naar de grens zal terugbegeleiden. Ik wensch dat u er goed van doordrongen zult zijn dat de luitenant verantwoordelijk er voor is dat deze bevelen stipt zullen worden uitgevoerd en alle middelen zal gebruiken om te zorgen dat dit ook geschiedt. Bén ik duidelijk ge noeg geweest? Er was iets onuitsprekelijk-dreigends in de manier van doen en spreken van den ouden man en al mijn antipathie tegen het Pruisische militarisme kwam in mij boven. Maar ik antwoordde volmaakt kalm: Volkomen, Excellenz! Laten we dan aan tafel gaan, zei de Generaal. Dat middagmaal was eenvoudig een nacht merrie. Een verwelkt en verschrompeld vrouwspersoon, aan wie ik niet werd voor gesteld een of ander bloedverwant die de huishouding van den Generaal bestuur de, veronderstelde ik was de eenige die met ons drieën mee aan tafel zat. Ze deed geen mond open behalve met oogen vol angst en op fluisterenden toon tegen den or donnans met betrekking tot het eten en den wijn van den heer des huizes. Het was een somber vertrek waarin wij dineerden. De generaal en zijn zoon aten stevig maar ik zelf kon van louter emotie geen brok door den keel krijgen. Iedere zenuw in mijn li chaam trilde als ik dacht aan den avond die vóór mij lag. Als ik dat onderhoud al niet kon vermij den, ,ik was vastbesloten om mij op een of andere manier van dien meneer von Boden te ontslaan. Ik had geen zin om met leege handen aan de grens terug te komen, ik had al deze gevaren niet getrotseerd oi* als een kwajongen naar huis te worden gestuurd, zonder tenminste een poging te hebben ge daan om Francis te vinden. Bovendien, als het eenigszins mogelijk was. wilde ik pro- beeren ook de andere helft van het docu ment in handen te krijgen. Er was een voortreffelijke Rijnwijn aan tafel eu ik dronk er rijkelijk van. De Ge neraal deed dat eveneens, met het gevolg dat hij zoover ontdooide dat hij mij de slechtste sigaar presenteerde die ik ooit in mijn leven gerookt had. De „vrouwspersoon" had de kamer verla ten en terwijl ik zwijgend rookte, onderhiel den vader en zoon zich over de oorlogsge beurtenissen van de laatste dagen. Ik hoor de beschouwingen die in die dagen voor een Engelschman buitengewoon belangwekkend waren en hem een kijk-uit-de-eerste-hand op de mentaliteit der Duitsche mlitaire krin gen gaven, maar die nu hun actualiteit ver loren hebben en dus gevoegelijk achterwege kunnen blijven. Het gezoem van een motor voor het huis maakte aan het gesprek een einde. Beden kend dat ik maar een nietswaardige dienst knecht was, vergeleken bij dit stralende mi litaire licht, dankte ik den Generaal met ge paste nederigheid voor zijn gastvrije ont vangst. Daarop gingen de jonge graaf en ik naar buiten, stapten in den auto en even later suisden wij weg in de duisternis. We kwamen Berlijn binnen uit Westelijke richting, leek het mij toe, maar sloegen Zuidwaarts af en bevonden ons al spoedig in het centrum van de stad waar het. stil was om dezen tijd. Toen kreeg ik een glimp van lantaarns cfce in het water weerkaatst werden en een oogenblik later stopte de auto op een brug. Mijn metgezel sprong uit den wagen ik volgde en hij voerde mij naar een kleine poort in een hoog ijzeren hek, dat om een uitgestrekt, donker tegen den nachthemel afstekend gebouw heenliep, ter wijl de wagen in de duisternis verdween. De poort was open. Een paar meter er van af was een kleine slanke toren die met een puntdak uitstak aan de zijde van het groote gebouw. In den toren was een deur, die gemakkelijk openging, toen mijn bege leider er tegen duwde en ergens in het ge bouw sloeg een klok: half elf. De deur leidde naar een helder-verlichte, kleine vestibule. Daar stond een man, een krachtige, kaarsrechte figuur met een baard en een soort groen houtvesterscostuum. Zoo Payer, zei de jonge von Boden, hier is de man. Ik kom straks aan de Weste lijke entrée. Breng je hem zelf weer naar den auto? Jawohl Herr Graf, was het antwoord en de luitenant verdween door de deur naar buiten. Een verbijsterend, een ongelooflijk ver moeden dat mij bekropen had zoodra wij uit den auto waren gestapt, kwam nu opnieuw en thans met ontstellende helderheid in mij op. Dat uitgestrekte donkere gebouw, die slanke hoektoren.kende ik die? Werktuigelijk volgde ik den man in 't groen. Mijn angstige argwaan nam toe bij iederen stap. En het duurde niet lang of mijn vermoeden werd zekerheid in mij. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6