LETTEREN EN KUNST Na de Wasch INGEZONDEN. HANDELSBLAD SCHEEPSBERICHTEN RADIO-PROGRAMMA HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 22 JANUARI 1929 GYSBERT JAPICX. VOORDRACHT VAN DEN HEER G. GRONDSMA. Het is nu al weer bijna 18 jaar geleden, dat Mr. P. J. Troelstra by „Gysbert Japicx" in het zaaltje van „De Kroon" uit zijn Rispinge voor droeg. Dr. J. B. Schepers had met zijn Jow oan dyn lan, dyn moaye tael, de dichter,*) Jow oan dy seis it mimerlock werom, Dan fait it ljeafjen dy mei gauwens lichter for lit dyn kalde tinzen: dichter, kom! Pi'eter Jelles uit zijn tent gelokt en onzen Haarlemschen Frieschen bard dankten w:j het, dat Troelstra zich weer herinnerde, dat hij niet alleen politicus maar ook Friesch dichter was. De Friesche avond met Troelstra, het is mij alsof hij gisteren was! Zelden heb ik de Friezen zoo enthousiast gezien als toen. Aller harten klopten even warm voor den man, die daar op het podium uit zijn gedichten voordroeg! Er waren dien avond geen socia listen, geen liberalen, geen an ti-r evolution- nairen, geen Katholieken, er waren enkel Friezen, en Pieter Jelles was voor allen de Friesche dichter, die zong van „Binnert's Sankje", „it aide Doarp", de „Tipeltange" en van zooveel, dat de Friezen bekend en lief was. Het was niet de politicus, die sprak tot het verstand, het was de dichter die de ziel beroerde. Aan dien mooien Frieschen avond dacht ik gister telkens terug, toen de heer G. Gronds- ma uit Alkmaar vele van de gedichten voor droeg zooals De Wynharp, Binnert's Sankje, De Ternhernster Melkers en aide Plakjes die wij ondertijd van Pieter Jelles zelf hebben gehoord. De heer Grondsma is beter declama tor dan Pieter Jelles was. Onze Friesche dichter, die toch als politicus een nieuwen tijd inluidde, was als declamator vreemd genoeg wat ouderwetsch. Zijn voordracht deed denken aan den tijd, toen predikanten nog de geliefde sprekers waren op het „Nut"; zij was min of meer rhetorisch en pathetisch. Even in Ut de striid om 't Heechste" deed de heer Grondsma in zijn voordracht ook aan dien tijd denken. In dat gedicht was de toon nu en dan bepaald ouderwetsch, wat te meer trof, omdat de heer Grondsma zich juist van pathetiek en van galmtoon in zijn voordracht weet te onthou den. Hij is in zijn declamatie eer modern dan ouderwetsch en weet elk gedicht dank zij ook zijn prachtige en zeer buigzame stem in het juiste licht te plaatsen. Ja, de stem van den heer Grondsma Is wel zeer bijzonder! Zelden hoorde ik een zoo klankvol, mooi baritonaal-geluid en deFriesche taal klonk waarlijk nu en dan als muziek, zooals zij gisteren in de voordracht van den heer Grondsma tot ons kwam. Welk een daverende kracht in dat strijdlied: „In nye tiid", van Troelstra en in de laatste twee gedichten van Fedde Schurer! En nooit werd het schreeuwen, steeds kregen wij het woord in volle schoonheid! De heer Grondsma moge „koopman" zijn, als declamator kan men hem moeilijk een dilettant noemen. Hij beheerscht zijn prachtige stem volkomen, weet blijkbaar precies de waarde van de plastiek van het woord, heeft een zuiver taalgevoel, tempe- rament en gevoel voor het dichterlijk sen timent. Door al deze eigenschappen weet hij kleur en gloed aan de gedichten te geven en ik zou gewenscht hebben, dat ook niet- Friezen gisteren in het benedenzaaltje van ons Concertgebouw waren geweest om eens te hooren, hoe mooi de Friesche taal klinkt, als zij zoo wordt gezegd. De heer Grondsma lijkt mij als declama tor meer aangelegd voor het lyrische en heroïsche dan voor het humoristische. De humor een zoó ryk element in de Friesche litteratuur kwam bij Pieter Jelles althans beter tot zijn recht. Maar de talrijke hoorders hadden alle recht den heer Grondsma dank baar te zijn, ook zooals Dr. Schepers in zijn nabetrachting terecht opmerkte voor het zeer mooie en van goeden litterairen smaak getuigend programma dat 'n overzicht gaf van de ontwikkeling der Friesche dicht kunst van 1820 tot heden! Het woord van hulde, dat Dr. Schepers tot den heer Gronds ma sprak, was volkomen verdiend. J. B. SCHUIL. I) Geef aaii uw land, uw mooie taal, den dichter, Geef aan u zelf des peinzers vreugd terug, Dan valt de liefde u dra licht en lichter. Verlaat dat kille denken: dichter, kom! WILLEM ANDRIESSEN Men schrijft ons: Donderdagavond a.s. zal onze oud-stadge noot een Beethoven-Chonin-avond geven in den stadsschouwburg WÏIsonspleln. Op dit concert zal o.a. Beethoven's belangrijkste pia no-sonate worden uitgevoerd, n.L de zooge naamde Hammer Klaviersonate. Dit werk, met welke uitdrukking lyiets anders bedoeld is dan een sonate voor onze gewone, moderne piano kan veilig het machtigste monument der geheele Klavier literatuur worden genoemd. Enkele woorden ter inleiding daarvoor mogen hier volgen. L Het eerste deel wordt hoofdzakelijk be heerscht door het Koninklijk heroïsche the ma, waarmede dit werk inzet. Als een sterke band omsluit het den geheeLen satz, en zoo ooit een thema levenswekkende kiem was voor een muzikaal organisme, dan hier. Trots alle uitgebreidheid, alle rijke en stoute fan tasie, is het eerste deel zeer klaar en over zichtelijk, een meesterwerk van muzikale ar chitectuur. n. Het Scherzo wordt eveneens door een kort, maar nu liefelijker, thema gedragen. De structuur van dit beknopte, bondige stuk is wel zoo eenvoudig, als men nauwelijks in een Sonate als deze zou verwachten. Maar vóór het slot komt een korte episode, die den gees telijken samenhang met het voorgaande en de volgende deelen doet gevoelen, en daar door het Scherzo de hooge vlucht verleent, die het anders zou hebben gemist. III. Adagio. Hier spreekt in woordenlooze taal het menschenhart Voor wie het aangrijpend document van menschelijke ellende kent het „Heiligenstad- ter Testament", zeventien jaar vroeger in diepsten zielenood neergeschreven, is dit ada gio als een ander testament: waarbij de woorden klank zijn geworden, en de klanken ziel. Maar het is niet louter herhaling van de ontstellende smartkreet van 1802; in dit adagio is de mildheid van het ouder gewor den zijn, de berusting van de levenswijsheid naast de droefenis van het weten en den weemoed van het aanvaarden. IV. LargoAllegro risoluto. Na een Inlei dend Largo, hetwelk men een „lied van over peinzing en stilte" zou kunnen noemen want in welke muziek is de stilte zóó tot ruim te, zóó tot muziek geworden? na dit won dere gedicht: de slotfuga. Een finale, even veel bestreden als die van de Negende Sym- phonie. Alleen: om andere redenen. Het thema heeft in zijn geweldige energie- ontplooiïng meer dan alleen karakterovereen komst met het hoofdthema van het eerste deel der Sonate. Na talrijke contrapunctische verwikkelingen (vergrooting, omkeering, kreeftengang) een heftig half slot, daarna een rustige episode op een thema gevolgd door nog grootscher stijgingen, die naar het pom peuze slot voeren. Deze fuga is een storm van energie, een verbijsterde ontlading van schep pende wilskracht. Als een ontzaglijke rots staat dit werk tus- schen de laatste vijf sonates van den meester. Steil en eenzaam zijn de wegen die omhoog voeren. Want slechts in eenzaamheid kan de geestelijke rijkdom dezer muziek leven. Over zijn optreden te Amsterdam schrijft de Telegraaf o.a.: Het belangrijkste is, dat hij juist door een grooten strakken eenvoud een werk als Beethoven's „Sonate für das Ham- merklavier" bijna geheel beheerschen kon, en dit grootsche epos tot een geweldige spanning wist op te voeren. De geestelijke krachttoer, dien Willem An- driessen hiermede verrichtte, is alle bewon dering waard, en wij zijn hem innig dank baar voor zijn weergave van dit werk, in de eerste deelen vooral. UITGAAN. N.V. VER. ROTTERDAMSCH-HOFSTAD- TOONEEL Zondag 27 Jan. geeft dit gezelschap in den Stadsschouwburg een laatste vertooning van Merijntje Gijzen's Jeugd (Het Verraad) te gen Zondagsprijzen. Zooals reeds gemeld, werd eindigen op het einde dezer maand de overeenkomsten die voor dit stuk gesloten zijn,*zoodat het inder daad de laatste opvoering is die te Haarlem wordt gegeven. Met Nap de la Mar als de Kruik, en Siska Kremer als Merijntje treden hierin op Jo Koster, Henriette van Kuijk, Pierre Balledux, Charles Gilhuys, Jacques Reule, Louis Gim- berg, Louis v. Gasteren e.a. Regie: Nap le la Mar. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cta per regel. beeft men vaak last van schrijnende handen Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet vïnn'w ordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of nie» geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. Haarlem, 17 Jan. '29. Aan de redactie van Haarlem's Dggblad, ter plaatsing in uw blad. Als mij het woord vergund wordt, wil ook ik nog iets zeggen naar aanleiding van de door u verkondigde afschuiftheorie en uwe commentaar op 't ingezonden stuk van den heer v. Boekhoven, in H. D. van Woensdag 16 Januari. Dat Von Schönaich de grootindustrie als een oorzaak opgaf van den oorlog, vind ik een groote waarheid; ik noem haar de hoofd oorzaak. En 'k geloof wel, dat men het mi litarisme als een secundair verschijnsel moet zien; niemand vecht om te vechten, tenzij het hem altijd voorgehouden is, dat het heerlijk, hoog-menschelijk, schoon is, te strijden en sterven voor 't vaderland. Een dergelijke opvoeding heeft een doel, dus ook een oorzaak! Is 't niet typeerend. dat juist in de industrie-landen het militarisme bloeit en levend gehouden wordt. Weet de ontwerper van de afschuiftheorie niet, dat in Frankrijk de grootindustrieelen tijdens den oorlog niet veel voelden voor wapenstilstand, omdat de fabrieken, die het oorlogsmateriaal leverden, anders moes ten ophouden met produceeren? Bloeide de Krupp-industrie niet in dien +ijd? Had de grootindustrie geen belang in den oorlog? Is er na den oorlog niet gekibbeld over kolonie- verdeeling etc., en kwam ook toen niet even de aap uit de mouw kijken? Neen, Von Schönaich heeft een groote, ja, de voornaamste waarheid gezegd, die te gen den oorlog te zeggen is: de grootindus trie is een oorzaak en ik beweer de hoofd oorzaak van den oorlog. Ik wil niet ver der uitweiden over dit onderwerp, en alleen nog wat zeggen over kritiek enover den persoon Von Schönaich. In dit geval, waar èn de heer v. Boek hoven èn de redactie van 't H. D. zich voor doen als anti-militaristen, zal men toch ze ker onder afbrekende critiek die critiek moe ten verstaan, welke den vrede niet bevordert. En m.i. heeft de afschuiftheoreticus dan geen opbouwende critiek geleverd. Nog daar gelaten, hoe een redactie zich kan voorstel len als anti-militarist (zeker met meerder heid van stemmen aangenomen!), wil ik nog opmerken, dat de „redactie" van H. D. on sympathiek tegenover den persoon Von Schönaich schijnt te staan. Nu goed, goed, als zij dan nog niet daaraan toe is, om een Pruisisch ex-generaal te kunnen hoogach ten, die nu voor den vrede strijdt, ik dan we), en met mij velen gelukkig! Had de generaal in den bloeitijd van 't militarisme moeten doen, wat hij daarna deed? A'sof iemand anti-militarist zoo maar wordt! Net zoomin als dat men voor den vrede arbeidt, terwijl er geen oorlog ooit bestaan heeft! Net zoomin als dat uit een koe een big geboren wordt! Dat bij Von Schönaich 't inzicht toen pas kwam. is dat een wonder? Hij, die volgroeid militarist was? en daarom een harderen stoot noodig had om daartoe te geraken, dan individuen uit een ander milieu? Het ware te wenschen, dat het elkeen gegaan was als den heer Von Schönaich. al was het dan na een ver loren oorlog: dan waren wij thans dichter bij den vrede, en had de oorlog 1914—'18 ten minste dat nut gehad, dat hij de laatste was daarom! Ik neem mijn hoed af voor hem, die na dwaling durft erkennen, dat hij gedwaald heeft, en dan naar 't goede wil streven. Zoo'n mensch doet weer eens iets warms in me groeien, en daar vooral ben ik hem dankbaar 7oor. Pruisisch ol niet-Pruisisch, ex-generaal of niet-ex-generaal, hetzij één. die langen tijd het militaire régime heeft gehuldigd, of niet. ik ben hem dankbaar, zoo'n op-gegroeide, die boven 't schoon-vinden van sterven- voor-'t vaderland stelt de schoonheid van strijden-voor-den-vrede! En dan te weten, dat zonder meerderheid van stemmen, hij daartoe besloot! Ik houd van dezen ex-Pruisischen-generaal! Daarom! C. W. J. DUIN, p/a. P. J. P. Vogel, Vooruitgangstraat 127, Haarlem. De redeneering van den inzender kunnen wij niet volgen. Begrijpen wij het goed, dan beweert hij dat de militairisten onder den aandrang handelden van de groote industrie (niet de groot-industrie, want dat is geen Nederlandsch!). Een groote dwaling. Want toen Duitschland nog vóór alles een mili taire staat was, onder aanvoering van den keizer, had de industrie niets te vertellen Alles werd aan het leger ondergeschikt ge maakt, nijverheid, geleerden, burgerij, alles Behalve dan misschien Krupp, de groote vriend van den Keizer! Maar de rest van de nijverheid, de fabrikanten van landbouw werktuigen, drukpersen, kortom alle leveran ciers van werktuigen des vredes, heeft ont zaglijke verliezen geleden ook in Duitsch land, zóó zelfs, dat zij nu nog, elf jaar na den oorlog, hypotheek zoekt op haar be zittingen voor 7 procent en nog hooger, een rente die men in geen enkel land betaalt. Neen, de industrie als geheel heeft belang bij den vrede en ondervindt de grootste schade bij oorlog, omdat alle leverantie dan ophoudt of ernstig belemmerd wordt. De bewering dat de Fransche industrieelen tijdens den oorlog niet veel voelden voor wapenstilstand, omdat de fabrieken die het oorlogsmateriaal leverden, anders moesten ophouden met produceeren, zou monsterach tig zijn wanneer zij niet belachelijk was. Ge looft u zelf, dat die enkele fabrieken tot voortzetting van den oorlog hadden kun nen dwingen tegen de publieke meening die naar vrede snakte en de rest van de industrie in? Het is toch al te dwaas en ik noem dengene, die dat schandelijke sprookje verzonnen heeft, een gek of een leugenaar. Dat in Amerika veel geld aan oorlogs materiaal verdiend werd, is waar. Waarom vermeldt u dat niet? Omdat Amerika zeer tegen zijn zin tot den oorlog is gedwongen, namelijk door den Duitschen duikbootoorlog, een van de gemeenste uitvindingen van het Duitsche militairisme. Het is of reeds nu de eenvoudigste feiten uit den oorlog zijn ver geten! Waarom een redactie zich niet kan „voor stellen als anti-miiitairist" begrijpen wij niet wij dragen met ons voortdurend betoog tegen den oorlog stellig heel wat meer bij tot de vredesgedachte, dan een ex-Pruisisch generaal, die wegens den voor zijn partij slechten afloop van den oorlog omgedraaid is en bovendien nog de smakeloosheid heeft zich te beklagen omdat zijn kring hem uit- gestooten heeft. Daarover vraagt een kloek man geen medelijden van anderen. Hij draagt het stilzwijgend! Inzender mag naar hartelust den heer von Schönaich bewonderen. Wij doen daar niet aan mee. AI is natuurlijk iedere nieuwe strij der voor den vrede en tegen den oorlog zoo veel gewonnen. Wij achten de zaak nu voldoende toege licht en sluiten het debat. REDACTIE. NOODLIJDENDE DIEREN. Nu wij aan 't begin van een nieuw jaar staan, zal het zeker velen interesseeren een statistiek te lezen over het noodlijdende en zwervende dier. Het drukke verkeer is ook voor de dieren een groot gevaar In 1928 werden door ons 177 gewonde of overreden dieren van de straat gehaald en opgenomen. De meeste waren reeds dood In zeer weinig gevallen was de eigenaar bekend of meldde deze zich aan. Het zal den lezer dan ook niet verbazen, als wij nog eens vragen om toch nooit een hond in drukke straten los mede te nemen of midden op den dag alleen uit te laten. Een ieder die een hond of kat als huisdier neemt, draagt toch ook de verantwoording daarvoor. Als men, zooals wij de ernstige verminkingen eens zag van de overreden dieren, gelooven wij zeker, dat men voorzich tiger zou worden. Met aller hulp kan zooveel leed voorkomen worden, vooral ook voor de zwervende dieren Als men nagaat dat in 1928 door ons 721 zwervende dieren werden opgenomen, komt men toch tot de overtuiging, dat vele eige naars niet voor him dieren doen wat zij kunnen. Voegen wij hieraan toe, dat van die 721 dieren slechts 72 dieren door de eigenaars werden opgeëischt, dan is het toch wel zeker, dat de overige dieren moedwillig aan de straat zijn prijsgegeven. Dit is nu iets wat wij zoo graag anders zouden willen Als uw hond of kat u tot last wordt, om de een of andere reden, doe dan de moeite, en laat het dier pijnloos afmaken, doch zet het niet buiten de deur, in afwachting of deze of gene dierenvriend, zich over het beest zal ontfermen. De kosten kunnen toch geen bezwaar zijn. En mocht het zijn dat de eigenaar geheel -invermogen.i is. zoo willen wij zeer zeker het dier ook kosteloos pijn loos dooden. Dan zijn het ook vooral veel Jonge poesjes die als zwervertjes op straat worden gezet. Heele nestjes van deze diertjes worden soms onder struik, heg of in plantsoen neer ge zet. Het is toch zoo wreed, want heel dik wijls worden ze door honden aangevallen, terwijl ze nog te klein zijn om zich te ver weren. En met een weinig moeite en mede gevoel kan zooiets voorkomen worden. Wij willen hopen, dat bovenstaande regels tot resultaat zullen hebben, dat einde 1929 het aantal noodlijdende dieren aanmerkelijk minder zal zijn geworden. U. KLAASBEN, Kennel fauna". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent, per regeL Geeft uwe advertenties op ter plaatsing in het HET algemeene GROOTE dagblad der beschaafde kringen. - ALLE soorten advertenties worden zonder prijsverhooging aangenomen 22 bii het Bijkantoor Handelsblad (Wensing's Alg. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209 BILLY BOE VOOR DE KINDEREN. „Wat is Mars groot," meende Billy, „Zoo had ik het niet gedacht." „Ja," zei Redncb, heel wijsgeerig, „Vaak komt,wat men niet verwacht." „Maar nu heb ik dorst," zei Billy, ,,'k Wou. dat 'k wat te drinken vond.1* „Ja. ik zou ook wel wat lusten, „Mijn tong is als zoolleer in mijn mond." „Best," zei Billy en hij stopte, Wreef maar weer de apestaart. „Breng mij," zei hij, „limonade, Twee glazen cn een groot stuk taart." Nauw'lijks was zijn wcnsch geëindigd, Of alles stond al voor hem gereed, „Jc ziet," zei Billy, ,,'t is een kunstje.'' „Zeker, als je 't kunstje weet." Het eerste buitengewoon spannend avontuur is op het volgende plaatje te zien. Astrea 18 Jan. van New York naar Cap Haïtien. Alkmaar 18 Jan. te Mollendo van Amster dam vertr. 19 Jan. n. Arica. Alcyone 21 Jan. te Rotterdam van Buenos Ayres. Alireo 20 Jan. van Amsterdam n. West- Afrika. Almkerk 21 Jan. van Hamburg naar Rot terdam. Aagtekerk 20 Jan. "Lu. te Gibraltar, Smirna n. Rotterdam. Blitar 19 Jan. van Philadelphia n. Havana, Batoe 19 Jan. van Rangoon n. Java. Billiton 20 Jan. van Rotterdam naar Port Natal. Bussui 20 Jan. v. Concepclon naar Las Palmas v.o. Cotteca 19 Jan. van New York naar Port au Prince. Crijnssen 20 Jan. van Barbados naar Plymouth en Amsterdam. Delfland 19 Jan. te en van Bahia, Zuid- Amerika n. Hamburg. Dinteldijk 20 Jan. 24 u. 33 m. 90 mijl Oost van Land's End, Rotterdam naar Vancouver via Swansea. Dj ember p. 21 Jan. 3 tl Perim, Australië n. Rotterdam. Djambi 19 Jan. 18 u. te Marseille, Rotter dam n. Batavia. Eemland vertr. 23 Jan. van Buenos Aires n. Amsterdam. Edam 19 Jan. van Havana, Tampico naar Rotterdam. Eemdijk 20 Jan. 250 mijl West van Bishops, Paclfickust n. Rotterdam. Gelria 20 Jan. v. Lissabon. Amsterdam n. Buenos Ayres. Glamorganshire 17 Jan. te Portland. Pacifickust n. Rotterdam. Gaasterland 20 Jan. te Londen, Antwerpen n. de Pacifickust Hilversum 20 Jan. v. Aalborg i«- Randers Hendonhall 19 Jan. te Bombay, Rotterdam n. Kurrachee. Insulinde 20 Jan. 12 u. van Port Said Batavia n. Rotterdam. Jagersfontein 20 Jan. van Durban naar East London. Jan van Nassau 18 Jan. van Tacopella n. Antofagasta. Johan de Witt p. 20 Jan. Perim, Amsterdam n. Batavia. Klipfontein 19 Jan. van Durban naar Lourenco Marques. Karimata p. 19 Jan. Perim. Batavia naar Amsterdam. Kota Gede 20 Jan. te Rotterdam van Hamburg. Koudekerk p. 20 Jan. Kaap Bon, Rotter dam n. Kurrachee. Koningin der Nederlanden 20 Jan. van Algiers. Batavia n. Amsterdam. Kield recht 20 Jan. te Rangoon, Rotterdam n. Calcutta. Makian p. 21 Jan. Ouessant, Rotterdam n. Batavia. Majang p. 19 Jan Kaap Guardafui, Rotter dam n. Batavia. Mapia 21 Jan. te Port Said, Amsterdam n. Java. Montferland vertr. 25 Jan. v. Buenos Ayres n. Amsterdam. Meerkerk 20 Jan. v. Algiers, Rangoon n. Rotterdam. Meissonier 17 Jan. van San Francisco Portland O. n. Rotterdam. Nieuw Zeeland 19 Jan. van Melbourne n Singapore. Nieuw Holland 19 Jan. van Singapore n Melbourne. Nickerie 10 Jan. van Paramaribo n. Madeira en Amsterdam. Nias 18 Jan. van Beira naar Mozambique Nijkerk 20 Jan. te Antwerpen, Beira naar Rotterdam. Oldekerk 20 Jan. te Amsterdam van Rot terdam. Orion p. 20 Jan. de Azoren, Amsterdam n. W.-Indië. Prinses Juliana p. 18 Jan. Ouessant, Am sterdam n. Batavia. Pardo 21 Jan. te Hamburg van Rotter dam. Rondo 21 Jan. te Port Said, Amsterdam n. Java. Randfontein 20 Jan. van Aden, Rotterdam n. O.-Afrika. Rlouw 18 Jan. te Penang. Amsterdam n Batavia. Roepat 20 Jan te Suez, Batavia n. Am sterdam. Sirra 18 Jan. te Santos, Rotterdam naai Santa Fé. Saparoea 20 Jan. van Suez. New York n Java. Schiek .rk 19 Jan van Colombo, Rotterdam n. Calcutta. Springfontein 21 Jan. te Hamburg van Rotterdam. Sommelsdijk 29 Jan. van Suez, Rotterdam n. Calcutta. Samarinda p. 21 Jan. 2 u. Vlissingen, Rot terdam l.v. Antwerpen n. Batavia. Sibajak 21 Jan. 6 u. van Sabang, Batavia n. Rotterdam. Soemba 19 Jan. te Havre. Batavia naar Amsterdam. Simon Bolivar 20 Jan. 6 u. te Havre van W.-Indië vertr. 21 Jan. 24 u. naar Amster dam. Simaloer p. 19 Jan. Perim, van Batavia. Siantar 16 Jan. te Seattle van San Fran cisco. Telamon 20 Jan. 9 u. van Hamburg naar Bremen. Tjimanoek 19 Jan. te Manilla van Hong kong. Tabanan 20 Jan. te Amsterdam van W. Afrika. Ternate 20 Jan. 19 u. van Perim, Batavia n. Rotterdam. Tapanoeli p. 20 Jan. 8 u. Galle, Batavia xl Rotterdam. Veendijk 02 Jan. van Hamburg naar Ant werpen. Volendam 20 Jan. te New York van Rot terdam. Van Rensselaer 20 Jan. 11 u. van Hamburg n. Amsterdam, 21 Jan. 18 u. te IJmuiden verwacht. Waaldijk 19 Jan. van Kaapstad n. Las Palmas en Rotterdam. Waterland p. 20 Jan. Dungeness, Amster dam n. Buenos Ayres. Westerdijk 18 Jan. 18 u. 35 m. 1050 mijl West van Bishops, New York naar Rotter dam. Wolsum 19 Jan. van Buenos Ayres naar Bahia del Grande. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a O0 cenU per regel. WOENSDAG 23 JANUARI. HILVERSUM, 1071 RL 10.00 Morgenwijding. 11.00 Samenkomst tot herd, van de totstandkoming voor 350 jaren v. d. Unie van Utrecht, bijgewoond door H. M. de Koningin. Dubbelkwartet Coer's Liederen- koor. Rede van Prof. Dr. G. W. Kernkamp. 12.30 Concert door het Boris Lensky Trio. 2,00 Gramofoonmuzick. 2.30 Cursus Leerbewerking 3.00 Maak het zelf! 4.00 Lezing: Het Oude Egypte, door Prof. Dr. D. Cohen. 5.00 Gramo- foonmuzlek. 5.45 Landbouwhalfuurtje door Dr. H. A. Zwljnenberg. 6.15 Concert, door het Boris Lensky-trio. 7.15 Gezondheidshalfuurtje, door J. H. H. Piccardt. 8.00 Lezing Dr. N. B. TenhaeffDe Unie van Utrecht,. 8.30 Kerkcon- cert. Di Moorlag, sopraan. F. Hasselaar, orgel. Amsterdamsch a capella koor „Bel Canto", Omrocp-orkest oXv. Nico Treep. HUIZEN. 340,9 M. Na 6 uur 1852 M. (Uitsluitend NCRV.-uitzending), 11.00 Ziekendienst oJ.v. Ds. D. Tom. 12.30 Concert. Mevr. de Knegt—ter Haar, sopraan. Mej. Beute, piano. 5.00 Kinderuurtje o.l.v. mej. Ingwersen. 6.30 Fransche les. 7.00 Engelsehc handelscorrespondentie. 7.30 Causerie over Pluimveeteelt. 8 (f) Concert in Amersfoort. In de Geref. kerk. Sprs.: Ds. M. Gerritsen en Ds. E. Schouten. Amersfoortsche muziekver. Kin derkoor „Gabrie Mehenschool". Chr. Gem. Koor Soil Deo Gloria. Chr. Gem. Zangver. Sur- sum Corda. DAVENTRY, 1562 RL 10.35 Kerkdienst. 11.05 Lezing. 11.20 Gramo- foonmuziek. 12.20 Balladenconcert (sopraan, bariton). 12.50 Gramofoonmuzlek. 1.20 Orkest concert. 2.50 Voor de scholen. 3.15 Muziek. 3.20 Lezing. 3.50 Voor de Vrcrw. 4.05 Licht klassiek concert. M. Cadbury, sopraan. Bolton Trio. 5.05 Concert-orgelbespeling. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Tuinpraatje. 7.00 Muziek. 7.05 Strijktrio's van Beethoven. 7.20 Lezing. 7.35 Muziek. 7.45 Vocd- sel-praatje. 8.05 Vaudeville. Dans-orkest en variété-artlsten. (Palladium). 9,20 Nieuwsbe richten. 9.35 Lezing: The Cinema. 9.50 Nieuws berichten. 9.55 Planoconcert door Ella Noy. 10.20 „The last voyage", tooneel van P. Smith. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.50 Orkestconcert. 4.05 Orkestconcert7.05 Gramofoonmuziek. 8.40 „Lakmé", opera van Délibes. Orkest, koor en solisten. LANGENBERG, 469 RL 11.30 Mechanische muziek. 12 25 O stcon- cert. 5.05 Orkestconcert. 7.20 Concert. Werag- orkest. W. Bauer, bariton. Onbekende wa'scn van Strauss. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. ZEESEN, 1649 RI. 11.20 Lezingen. 3.50 Orkestconcert. 4.50 Le zingen. 7.20 Lessingfeest. Orkestconcert, d cla- matles. Rede van Am. Zweig. 8.50 De Journa list spreekt. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. HARIBURG, 395 RL 10.20 Gramofoonmuziek. 3 50 Kamermuziek. Rathje-kwartet. 5.20 Orkestconcert. 7.20 Raff- kes Hausmusik. Kultuurhist. studie. 10.05 Dansmuziek. BRUSSEL, 509 RL 5.20 Orkestconcert. 6.50 Trioconcert. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Concert in den Die rentuin Antwerpen, o.l.v. Flor. Alpaerts.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 7