BU1TENLANDSCH OVERZICHT EEN VAAG DEBAT. SPORT EN SPEL Haarlemsche zwemmers en zwemsters naar de A.Z. FEUILLETON Het Meisje uit de Stad HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 23 JANUARI 1929 DERDE BLAD De tunnel ter sprake. ZWEMMEN S. van der Meer (H.V.G.B.) wint de 100 M. vr^je slag. Nieuwe Bankschandalen in Duitschland- Wisseluerval- sching te Berlijn. Berlyn, 22 Jan. (W.B.) In opdracht der justitie heeft de recherche een onderhoek ingesteld naar aanleiding van ernstige be schuldigingen tegen Dr. Lewin, die Unter den Linden het bankiershui.» E. Löwenberg Co. dryft. Hy wordt verdacht voor een aanzienlek bedrag aan wissels te hebben vervalscht, waardoor uiei alleen vele Ber- lijn-che, maar vooral ook buitenlandscbe banken zyu benadeeld. Tot dusver is van een bedrag van eenige honderdduizenden marken aan vervalschte wissels opgaaf ge daan, maar men vermoedt, dat dit slechts een klein gedeelte is van het totaal. Dr. Lewin is selert tien dagen uit Berlijn verdwenen en ook zyu beide compagnons zyu nergens ie vinden. Verduistering door Bank directeuren. Breslau, 22 Jan. (W. B.) Volgens een bericht uit Miinsterberg is de daar yeves- tigde Bankverein door de oneerlykheid va> bestuursh den zoo ernstig benadeeld, dat men betwijfelt, of saneering'mogelijk is. In een ak'emeene ledenvergadering werd geconstateerd, dat de kassier en eenige di recteuren op onveran woorde.yke wyze bet beheer hebben gevoerd. De bank heeft door verduistering en door het verleenen van hooire credieten, die door de schuldigen ge deeltelijk te eigen bate werden aangewend en zonder goedkeu ing van den raad van commissarissen waren toegestaan, zware ver- li zen geleden welker hoogte nog niet nauwkeurig is vastgesteld. Weer een krach in Parijs. Nieuw milLioenenschandaal. Parijs 22 Jm. (V.D) E^n nienwe krach waarbij getallen van hO raillioen jenoemd worlen, brengt nieuwe opwinding in de Parysche gemoederen- Het betreft ditmaal een suiker maatschappij de „öociété Formière deöuererie teParys. we ke uit Du tscliland als leveringen in natura groote hoeveelheden suiker had om vangen en daarmede den Franschen Staat voor millioenen heeft weten te bedriegen. De door Duitschland geleverde suiker moet m.?t behulp van E gelsche kooplieden en suikei maaiscl appyen verder verkocht zijn. De aan den Staat verschuldigde bedragen, 9 inilhoen en 22 millioen konden niet worden opgebracht. De Parysche r chter van instructie Au- dihert is belast met tiet onderzoek. Hij heeft in vooraanstaande kringen der Parijsc'e nnatschappy en der Fransclie koloniën der Engelsclie maatsci appyen tal rijke papieren in beslag genomen. Tegen drie lè lende persoonlijkheden der „Société Fer- mière de Sucrerie" worden aanklachten we. ens bediog ingediend terwijl een bevel tot arrestatie van den pies.UentLeonlelier werd gegeven. Naar nader vernomen wordt, was deDuit- sche regeering tydig ingelicht over het con tract van de Duitsche en Fransclie firma en beeft zy bezwaren gemaakt tegen de uit voering daarvan, aangezien in strijd met de bepalingen de auiner niet van Duitschland naar Frankrijk doch naar Engeland is ver voerd. Op het oogenblik is het nog een zuiver Fransclie aangelegenheid, aangezien de So ciété Formièie de Sucrerie niet in staat is de bedragen die zy aan de Fransche regeering schuldig is voor suikerleveringen, te betalen. Het onderzoek heeft vastgesteld, dat de door Duitschland geleverde suiker Frankrijk nooit heeft gezien. De schepen werden direct naar HJngeland gedirigeerd, waar de suiker dan verkocht werd. Daaruit is het feit dan ook te verklaren, dat de suikermaatschappy en derzelver leiders op de Parysche beurs volkomen onbekend waren. Do president der maatschappij Polier genaamd, was ook nog president van de „Compagnie Franco-Maro- cainepourla Navigation'Hy is iutusschen reeds gearresteerd. Naar het Engelsch Yan H. A. VACHELL. 19) Ze kwam overeind. Hoewel ze erg gekneusd was en al haar leden pijn deden, kon ze loopen en probeerde ze een paar stapjes, telkens stilstaand om te luisteren. Dan deed ze weer een paar passen verder om dan opnieuw te luisteren. Onder in de geul kabbelde een beekje, welk een ge zegende muziek! Ze waschte haar gezicht en haar handen, na haar brandende dorst ge- lescht te hebben. Op ieder ander moment zou de schoonheid van het plekje haar be koord hebben, maar nu keek ze naar Ar- cardië met haat in oogen en hart. De minste straat in Oakland zou haar een hemel heb ben geleken! Ze dacht aan tante-lief die met den stofdoek in de hand op het oogen blik in de salon aan het werk zou zijn. Ze dacht aan Wilbur P. Stocker. Maar tel kens keerden haar gedachten naar zichzelf terug met een toenemend gevoel van ellende. Ze durfde de geul niet te verlaten, omdat ze elk begrip van richting kwijt was. De zon scheen loodrecht naar beneden. Kreupelhout omgaf haar aan alle kanten. Ze was hulpeloos, hulpeloos aiieen. De Tunnelkwestie in t Engelsche parlement. Gisteren is het Britsche parlement weder voor tiet eerst na het Kerst-recès bijeenge komen Lu het Lagerhuis kwam ter sprake het plau van deu tuuuel onder het Kauaal, waar voor den laatsten tyd in de pers en elders een leveudige propaganda is gevoerd. Eeu Labour-lid vroeg deu premier een dag vast te stellen voor een debat over dr wouscbe- lykheid van deD tunnel, waarop de piemier evenwel niet wilde ingaan. Hy zeide, dat met het oog op het groote open bare beiaug de regeering tot de conc: usie is srekomen, dat de tyd ryp is voor een nieuwe uitvoerige bestudeeriug van de kwestie. De regeerinif wensclit, dat een grondige studie zal worden gemaakt van de economische aspecten van de zaak, op-lat deze vergeleken kunnen worden met de kwestie van de mili taire verdediging. In verband met den tyd, die noodigisom het plan van alle zyden te elichten, is de regeering van meenintr, dat het in liet a ge meen geboden is. dat de zaak buiten de poli- t eke atmos'eer wordt onderzocht. Do overeenstemming dient zoodanig te zyn, -lat de beslissing van de eene regeering niet -looreen ander kab net wordt, teniet gedaan. Indien de wyze van behandeling, door Mac Donald tydens zijn premierschap in 1924 aanvaard, ook thans door Mac Donald en Lloyd George aanvaard kan worden, wil de premier gaarne een gelijken weg volgen en de medewerking van beide oppositie-leiders verkrijgen. Sir L'obert Horne, conservatief lid van het Lagerhuis, vroeg op welke wyze de premier dacht de economische problemen op te lossen. De premier ant woordde dat hy dit nog moet overwegen. De economische zijde van liet vraagstuk, waarmede eenige' jaren geleden geen rekening is gehouden, acht hy van het grootste belang. Het antwoord van Baldwin is een aan moediging voor de technische commissie van Lagerhnis'eden voor de tunnelkwestie, die 'sedert 1924 niet meer is byeei geweest en thans morgen weder zal vergaderen. Een interessante courantenoorlog. PARIJS, 21 Jan. (NT.A.). Heden werd in de vijf processen, welke wegens den lagen verkoops prijs van de „Ami du Peuple", het blad van Coty, tegen Coty en zijn uitgeverij aanhangig waren ge- raa-'kt, een voor Coty gunstig vonnis geveld. De aanklacht der Fransche dagbladuitgevers tegen Coty wegens ongeoorloofde concurrentie, werd niet ten volle gegrond verklaard en afge wezen. In het proces der Fransche dagbladuitgevers tegen de uitgevers van de ,,Ami du Peuple" we gens unfaire concurrentie verklaarde de rechtbank z-ich, overeenkomstig het voorstel van Coty's ver dediger, onbevoegd, terwijl zij den tegeneisch van Ootys maatschappij inwilligde en den Franschen Bond van Uitgevers van dagbladen, waarbij ook ?0 provinciale bladen aangesloten zijn, tot het betalen van 1.200.000 francs schadevergoeding en rile kosten veroordeelde. Het dagbladagentschap Hachelte moet 500,000 francs schadevergoeding en alle kosten betalen. De overwinning van Coty. De Parijsche correspondent van het Hbld. tee kent bierbij aan: In de processen, die voor de Parijsche handels rechtbank hangende waren tusschen „l'Ami du Peuple" en de combinatie van andere bladen, triurafeert het orgaan van Coty over de geheele linie. In de eerste plaats had het nieuwe blad een actie ingesteld tegen de drukkersfirma en tegen de firma Hachette, die onder den druk der andere bladen geweigerd hadden bun contracten betref fende het drukken en vervoeren van de „Ami du Peuple" na te komen. Deze actie is toegewezen, en de handelsrechtbank beeft de schadevergoeding bepaald op fr. 200,000 voor den drukker en fr. 500.000 voor den vervoerder, die aan „l'Ami du Peuple" moeten worden betaald. In de tweede plaats is de uitspraak gedaan in het pioces van de federatie van Fransche cou ranten tegen het nieuwe blad. De anderen vroegen, dat het verder verschijnen zou worden verboden, omdat de verkoop voor minder dan het algemeen geldende tarief van 25 centimes een poging was om zich door verkoop onder den kostenden prijs meester te maken van de geheele markt. Het was déloyale concurrentie. Daarop heeft het „Tribunal du Commerce" geantwoord, da-t de verkoopsprijs van 10 centimes volstrekt geen verlies heeft op geleverd, omdat tet slechts één van de inkomsten van de courant was, en dat daarom de kwade trouw en de afkeurenswaardige handelingen, waar op de andere bladen zich beroepen, niet zijn aan getoond. Wat de artikelen tegen de federatie in ni. George kwam terug bij het veulen en zag dat Hazel verdwenen was. maar dat ver ontrustte hem niet. Natuurlijk was zij langs den omweg naar huis gegaan. Misschien zou hij haar op het open plekje daarboven vin den. In de eerste plaats moest nu het veulen zijn volle aandacht hebben. Hij gaf het een douche met een aftreksel van gedroogde bladeren van het tegengif. Toen nam hij de lasso af en het veulen wankelde onmiddel lijk op de been. Met moeite dreef George het voor zich uit, want het was nog niet afgericht. Het duurde zoowat een uur voor zij de drinkplaats bereikt hadden. Maar na dat het water gedronken had, leek het dier veel beter. Jij komt wel terecht! zei George. Tegen etenstijd kwam hij thuis, om dade lijk te ontdekken dat Hazel nog in de heuvels moest zijn. Hij was natuurlijk erg opgewonden. De vrouwen kalmeerden hem. Samantha be weerde dat hij best op Hazel's paard ver trouwen kon. Na verloop van tijd zou dat trouwe beest haar wel weer naar huis bren gen. Als dat ergens naar toegaat, zal het naar Aguila zijn. Dat is zijn stal! zei George Hij galoppeerde naar het dorp, waar hij Oom Zed bezig vond zijn span vast te bin den. Er was maar een kleine huurstal in Aguila en daar hoorde Hazel's paard thuis. Tot George's groote schrik en verdriet ver- de „Ami du Peuple" betreft, die worden ge- de" door de in Frankrijk bestaande persvrijheid cn kunnen hoogstens aanleiding geven tot een ac tie tot schadevergoeding, niet tot een verbod tot verdere verschijning. In het proces, dat de „Ami du Peuple" tegen de federatie begonnen was, werd verklaard, dat de handelingen van de federatie, die den kioskhou- d s ve beden heeft „l'Ami du Peuple" te vcr- koopen, indien zij zich niet alle andere bladen wilden onthouden zien, en die een dergelijke pres sie heeft geoefend op de groote adverteerders, een ongeoorloofde concurrentie uitmaken. Deswege werd de „Ami du Peuple" een schadevergoeding tocgewczeD van fr. 1.200.000. In het geheel krijgt het blad dus fr. 1.900.000 toegewezen, een aanzienlijk bedrag, al zal het Coty wel niet schadeloos stellen voor alles wat de courant hem gekost heeft. Maar het voornaam ste is dan ook de morcele overwinning. De poging een nieuwe courant, die het bewijs wilde leveren, dat een blad voor 10 centimes verkocht kan wor den en toch winst maken, dood te drukken, is mislukt, en de rechtbank heeft uitgemaakt, dat de anderen zich daarbij bediend hebben van onbe hoorlijke middelen. Wat ook de te verwachten pro cedure in hooger beroep zal opleveren, dit is een resultaat, waarmee men den strijdbaren eigenaar va„ de „Figaro" gelukwenschen mag. CH1NEESCH VAARTUIG IN BESLAG GENOMEN De spanning tusschen China en Japan is door de inbeslagneming van een Chincesch patrouille vaartuig door Japansche marinestrijdkrachten weet verscherpt. De bemanning van deze motorboot bestaande uit vijf leden, werd gearresteerd buiten het Japansche concessie-gebied. De Japansche autoriteiten, die beweren, dat de boot de blokaade tegen het Japansche conces siegebied steunde, werden door de CHineczen er van beschuldigd de boycolbeweging door fc-in vijandige houding te bevorderen. Onder deze om standigheden beschouwen de Chineezen de in beslagneming als een vijandelijke daad van de zijde van Japan. OCEAANVLUCHTEN. Naar uit Lissabon gemeld wordt, is de 19-jarige aviatric tria Mateixeira van plan een Oceaan- vlucht via de Azoren te maken. De nationale raad van Portugeesche vrouwen is begonnen met een inzameling voor den aankoop van een viegtuig. Uit ockholm wordt bericht, dat de Zweedsche kapitein Ahrenberg van plan is dezen zomer via IJsland, Groenland en Labrador naar New York te vliegen. ITel.J. HANAU, 32 BRANDKASTEN. Mevr. Hanau bezorgt den rechter van instructie groo e moeite, aldus de Tel. Zij had in haar Pa rijsche bureaux niet minder dan 32 brandkasten, d:s bij haar arrestatie alle verzegen zijn en waar van pas „~s zijn geopend. Thans begint men met h.t openen overige 26, waaronder ook de par ticuliere safe van mevr. Hanau, waarin nog aan zienlijke edragen moeten liggen. De zaken der firma moeten niet slecht zijn ge gaan, althans niet voor de ondernemers en voor het personeel De ondergeschikten van mevr. Ha nau werden goed betaald. Het personeel van de „Interpresse" heeft Zondag uit den boedel con tant lOO.OOO francs ontvangen, maar eischt nog. w-ibbel zooveel als schadevergoeding voor ver- KONING GEORGE NAAR DEN ZEEKANT? DATUM NOG NIET VASTGESTELD. Voor de eerste maal sedert langen tijd waren gisteren vijf geneesheeren ter beraadslaging over 's konings toestand in Buckingham Palace. Dit behoeft niet te beteekenen. dat er een of andere verandering in den toestand is gekomen. Voor het eerst sinds de ziekte des koning.- heeft men thans twee dagen laten verstrijken tus schen twee bulletins. Dit wijst op verminderde bezorgdheid en ook op de omstandigheid dat de vooruitgang, ofschoon aanhoud nd, toch zoo lang zaam is, dat hij alleen over langere perioden kan worden opgenomen. Gisterenavond werd officieel bekend gemaakt, dat de vooruitgang bevredigend bleef. De koning had voorts een goeden nacht De temperatuur is reeds dagen lang nurmaai en de polsslag bevredigend. De aanvankelijk etterende wond is klein en geneest gestadig. De voeding is behoorlijk; ook vasl voedsel wordt genoten. Of schoon de algemeene lichaamskracht verbetering vertoont, is er nog geen noemenswaardige ge wichtstoeneming. De geneesheeren gelooven dat de tijd nadert, dat de koning met profijt naar den zeekant kan worden overgebracht. Officieel wordt verder gemeld, dat de koning naar Bognor (aan het Kanaal, bezuiden Chichester) zal gaan. De datum is echter nog niet vastgesteld- HEVIGE BRAND IN GRIEKENLAND. 1000 huizen verwoest. 5000 dakloozcn. De hevige brand, die in de Grieksche Tatavla-wy k heeft gewoed, heeft ongeveer duizend huizen in de asch gelegd, waardoor 5000 personen dakloos zfin geworden. De blusschingswerkzaamheden waren in de dichtbevolkte w\jk zeer moeilijk, daar een hevige sneeuwstorm het vuur aan- wakerde. Er zfin eenige slachtoffers, doch hun aantal staat nog niet vast. De getroffen wyk is dicht bevolkt, hoofdza kelijk door arme Grieken, die Turksch onder daan zfin geworden en tot den kleinen arbeiders stand behooren. De ellende voor de getroffenen is nog ver groot doordat het gisteren de koudste nacht is geweest van dezen winter. Gedurende twee dagen heeft het te Constantinopel gesneeuwd, zoodat de sneeuw eenige c.M. dik op de straten ligt. Het was vreeselyk om aan te zien boe kleine kinderen, uiterst dun gekleed, een schuilplaats zochten in de kasten, die uit de brandende huizen waren gered. Overal ziet men vluchte lingen, die hun armzalig huisraad in veiligheid telde oom Zed hem, dat de knol nog geen uur geleden was binnen komen wandelen met rijn teugels sleepend over den grond en een knop van het dure zadel af. Waar is juffrouw Goodrich? Wat bedoel je? Juffrouw Goodrich, onze logé, waar is ze, schreeuwde George. Ik heb haar niet in mijn zak, antwoord de oom Zed kalm. Ik zal de heele wereld naar haar af zoeken, zei George gedecideerd. Hij scharrelde een tiental mannen op die in Aguila rondhingen, manner. die de heuvels kenden. George gaf hun elk een borrel voor ze op weg gingen. Hij was buiten zichzelf van ontsteltenis en wanhoop. Oom Zed merkte het en zei: Dit is een oordeel des hemels, jong- mensch. Ze galoppeerden naar de geul, nu en dan even ophoudend om te luisteren. Pistolen werden afgeschoten, maar het geluid dringt niet ver door in zwaar beboscht en heuvelig land. Het was echter een troost te bedenken dat Hazel de schoten kon hooren, al ver namen zij dan ook haar zwakke kreten niet. Toen ze de geul bereikt hadden, gleed George uit het zadel. Hij begon den grond na te zien op zoek naar eeu spoor. Einde lijk vond hij wat hij zocht, een hoefadruk. Met volmaakte behandlgheid en geduld zocht hij het spoor verder op. De andere mannen stelden zich in een rechte lijn op. Heel lang zaam trokken ze vooruit, nu en dan ophoa- Aan de nationale Zwemwedstrijden Dinsdagavond in de Bad- en Zweminrich. tting aan den Heill- genweg te Am sterdam gehou den door de A. Z. werd o.m. deelge nomen door eeni ge Haarlemsche vereenigingen. Zignea vaardig de een estafette ploeg af, bestaande uit de dames Venema, Roos, Van Spaendonck, Van Abs, en Pereira, terwijl in het adspiran- ten-nummer mej. Bos uitkwam. Het mocht aan de Haarlem sche dames (Zignea kwam niet met de sterkste combinatie uit) niet gelukken, een prijs te bemachtigen, de concurrentie was te groot. De zeer snelle O.D.Z.-ploeg legde in dit nummer beslag op den len prijs in 3 m. 2 2 5 H.V.G.B. kwam door de plotselinge ver hindering van Jan Schouw met een ver zwakte combinatie uit in het nummer 4 x 50 M. wisselslag estafette; zij werd met mi niem verschil vierde. Ook de Delft was in dit nummer verte genwoordigd, doch de jonge debutanten ble ken nog geen voldoende wedstrijd-routine te bezitten. Winnaar in dit zeer spannende nummer, werd de A.Z.-ploeg in 2 m. 23 1/5 sec. In het nummer 100 M. vrije slag seniores hield Sietse van der Meer de eer van Haar lem hoog door hier de overwinning te beha len ondanks de groote mededinging. Zijn tijd was 1 m. 9 4/5 sec. In de af deeling juniores was het wederom brengen, daar het gemeentebestuur genoodzaakt is geweest alle huizen in de geteisterde wijk te iaten ontruimen. De oorzaak van den brand is nog onbekend, doch de politie is van meening, dat hü is uit gebroken in een clandestiene distilleerderij. STUIVERTJE WISSELEN. Volgens uit Afghanistan ontvangen berichten heeft koning Inayat Oellah ten gunste van zijn broer Aman Oellah van den troon afgezien en zich ir. zijn dienst gesteld in den strijd tegen de op standelingen Inayat Oellah verklaarde, dat hij zijn officieren ontslagen heeft van den eed van trouw, dien zij tegenover hem hebben afgelegd en hun verzocht heeft zich in dienst te stellen van Aman Oellah. TANAKA EN MANDSJOERIJE. De Japansche ministerpresident Tanaka heeft in een lange rede over de buitenlandsche betrek kingen gesproken, waarin hij breedvoerig den toe stand in China en dc belangen van Japan in Mandsjoerije besprak. Naar baron Tanaka verklaarde hoopte de Ja pansche regeering, dat de Chineesche natie na vijf jaren strijd thans de pogingen om tot een vreedzame samenwerking te geraken tot een ge lukkig einde zou voeren. De Japansche regeering is bereid, dit werk van den opbouw te bevorderen. Het spreekt vanzelf, dat China met het oog op de moeilijkheden, die het onder de oogen moet zien, zich meer dan ooit reserves en gematigdheid moet opleggen. Ten aanzien van Japan's belangen in Mand- sjoerije zeide spr., dat het met het oog op de politieke en strategische beteekenis, welke Mand sjoerije voor Japan bezit, en met het oog op de historische beteekenis van het feit, dat dit ge bied door Japan dat daarbij zijn nationaal be staan op het spel zette uit de macht van het tsaristische Rusland is bevrijd en voor China te- rugveroverd, heel natuurlijk is, dat het Japansche volk in het lot van Mandsjoerije zeer veel belang stelt. Deze belangstelling kan te minder verwonde ring wekken, daar er in Mandsjoerije meer dan een millioen Japansche onderdanen wonen en Japan daar vele groote belangen heeft. BOTSING TUSSCHEN TRAM EN BUS. 20 dooden. Volgens berichten van N.T.A. en Reuter uit Bellevuc (Ohio) is tijdens een verblin dende sneeuwstorm op 3 K.M. afstand van Bcl- levue een electrische tramwagen bfi een weg- kruising tegen een autobus gereden, die volkomen werd vernield en in een sloot werd geslingerd, waarna de tramwagen op de bus-terecht kwam. Er zouden omstreeks 20 dooden en ettelijke gewonden zyn. De aangerichte chaos was zoo groot, dat het twee uren duurde, vóór de eerste lijken van onder de autobus konden worden te voorschijn gebracht. Vele zijn zoodanig verminkt, dat zy niet kunnen worden geïndentifieerd. Van de trampassagiers schiint niemand ern stig gewond en ook de chauffeur van de bus bleef ongedeerd. Hij verklaarde door de sneeuw te zijn verblind en de naderende tram niet te hebben gezien. dend om te roepen en te luisteren. De vrees dat ze Hazel dood zouden vinden, begon George te bekruipen. Ze was vast en zeker afgegooid. Hij zag haar in zijn verbeelding meegesleurd achter een trappend paard, on herkenbaar verminkt. Eindelijk hoorde hij haar stem als ant woord op een pistoolschot. Twee minuten later was hij bij haar. Maar in die twee minuten tijd had Haze'. tijd gehad om het gladde masker voor te doen dat voor vrouwen een veiligheidshelm is. Ze stond op om hem te begroeten en ze lachte. Een vreemde zou gezegd hebben dat de man ontzettend geleden had, niet het meisje. Hazel zag dat hij beefde, en dat zijn blauwe oogen vol tranen stonden. Zijn gezicht, te bruin verbrand om bleek te zijn, was scherp geteekend en vaal. Hij kon haast niet spre ken, toen hij naar haar toestrompelde met uitgestrekte armen. Hazel zei kalm: Ik wist wel dat je me -zou vinden! Met een gebaar wees ze hem op de andere mannen die verlegen op de achtergrond stonden. George veegde het zweet van zijn voorhoofd, terwijl ze hem vertelden wat er gebeurd was. Haar stem klonk hem als mu ziek in de ooren. Je was toch zeker doodsbang? Ik wist dat je me vinden zou. Heb je je bezeerd? Dat heeft niets te beteekenen! Bewondering flikkerde in zijn oogen. Hij wendde zich tot de overige mannen en zei een Haarlemsche zwemmer die de zege wist te behalen. Van de 24 deelnemers was C. Zeeman van de zwemvereeniging .Haarlem" nummer één in 31 sec. Een uitstekende pres tatie. Bij het nummer 400 M. sehoolslagzwem- men voor seniores zou de nationale kam pioen L. Korpershoek een poging doen tot recordverbetering. De H.V.GJB.'er H. Kooy, die eveneens op dit nummer uitkwam, kreeg het daardoor niet gemakkelijk, maar hij gaf tot het einde toe goed partij. Korpershoek slaagde er in, zijn oude re cord te verbeteren met 2 2/5 sec. door den baan te zwemmen in 6 m. 23 2/5 sec. Op dc 200 M. schoolslag voor dames se niores kwam ook mej. Marlc Baron uit, die met hare tegenstandster, waaronder ook mej. L. C. Kollerie van D. W. R. niet veel moeite had. In haar eindspurt liet ze allen ver achter zich. Het zwemfeest werd geëindigd met een waterpolo-wedstrijd tusschen het IJ. I cn A. Z. I, welke door het IJ werd gewonnen. DE KRAK AT AU. De kratcrwand komt boven water. De Krakn- tau heeft gisteren 6800 erupties to zien ge geven, in series, waarvan 638 uitbarstingen een hoogte bereikten van honderd tot zes honderd M. Het centrum van de eruptie is weer iets Zuidelyker verplaatst. De hoeveelheid uitge worpen materiaal, blokken, bommen en asch, was zeer groot. Om negen uur verscheen do Oostelijke rand van den krater boven het water en nam het geluid van de explosies en den ascii- regen toe. DE GAROET NAAR MALTA. De Menado in de nabijheid. De directie van den Rotterdamschen Lloyd deelt aan de N.R.C. mee. dat het stoomschip „Menado" de „Garoet", welke zich, zooals gemeld, met machineschade in de Middellandsche Zee bevindt, naar Malta zal sleepen. De Menado kon gisteren in dc na bijheid van de Garoet aankomen. Het weer is zeer gunstig. De Garoet zal te Malta afdoende hersteld worden; uit Rotterdam zullen onder» dcelen worden gezonden. EEN NEDERLANDSCRE AUTOMOBIEL- FABRIEK? Het bestuur van de Kon. Nederl. Automobiel club heeft volgens de N.R.C. besloten, dc moge lijkheid van dc oprichting en de exploitatie vim een Nederlandsche automobielfabriek grondig tc laten onderzoeken door een commissie. Het be stuur zal trachten deze commissie uit vooraan staande personen uit nijverheids- cn handcis- kringen te doen bestaan. DE RAMP AAN DEN HOEK. De begrafenis van Meulendyk. Gisterenmorgen is te Maassluis de begrafenis geschied van het stoffelijk overschot van deu matroos W. Mculendyk, omgekomen met dc red dingsboot Prins der Nederlanden. Er was zeer groote belangstelling van de zijde der bevolking meldt de N.R.C. De baar was gedekt met een aantal kransen: van de Zuid-Hollnndsche Red dingmaatschappij, van de Kustwacht, van fa milieleden. Ook de vlag van dc Rcddingmaat- schnppü dekte de baar. Tegenwoordig waren o.a. burgemeester en wet houders van Maassluis, de commissaris van po litie. Verschillende personen hebben het woord gevoerd en hulde gebracht aan den dapperen redder. Een broer van den overledene heeft namen3 de familie bedankt. LES IN GESYNCOPEERDE MUZIEK. Om te toonen, dat het spelen van moderne dansmuziek niet zoo eenvoudig is als som mige niet-musicl meenen, en ook om ama- teur-dans-orkestcn ln de gelegenheid te stel len op de hoogte te komen van de beginse len van de gesyncopeerde muziek, heeft Londen op 10 Januari a.s. een les over dit onderwerp uitgezonden. Deze les werd ge geven door Billy Mayerl en Jack Payne, ter wijl het B. B. C. dansorkest medewerking verleende. trotsch Jongens, dit ls juffrouw Goodrich! Ze namen den hoed af, verbijsterd door har glimlachende kalmte. Hazel wist dat ze in de war waren. Ze trilden inwendig van zegepraal en glim lachte lederen man op zijn beurt toe. Ik dank u allen wel dat u gekomen bent, zei ze vriendelijk. Ik schaam me dat Ik zooveel moeite veroorzaat heb. Hoe gaat het met het veulen? Dat was de bekroning, de triomf van den beschaafde, van de wieg af opgevoed om on beschaafde te imponeeren en bewondering af te dwingen. Ze was niet eens bang. ze! George be wonderend tot de mannen, die ernstig knik ten. Ik wist dat je me vinden zou, herhaalde ze. HOOFDSTUK VII. Dat met een bui eindigt. X. Dien avond ging Hazel vroeg naar bed. Ze was te opgewonden om te slapen cn tus schen juffrouw Spragge's nogal grove lin nen lakens huiverde ze. Het ongelukkige lot van den condor kon best het hare eens worden (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9