HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLANDSCH OVERZICHT SCHRIKBARENDE FEITEN. IN DUITSCHLAND, FRANKRIJK, ENGELAND EN BELGlë. NIEUWE FRANSCHE KRACH VAN 80 MILLIOEN. GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS SPORT EN SPEL GEK GEWORDEN DOOR VERKIEZINGEN. DONDERDAG 24 JANUARI 1929VIERDE BLAD Schandalen en corruptie. Chineesch-Japansche conflicten. De serie wordt voortgezet. POLLIER-NENTSKY-ROBIANO. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. t Botert geenszins tusschen China en Japan. Nadat Baron Tanaka, den Japan- sehen minister-president, in een rede van Japan's indirecte rechten op Mandsjoerije had getuigd (rechten die China's souverei- niteit in Mandsjoerije niet formeel willen aantasten, doch die den Japanschen invloed aldaar moeten rechtvaardigen) is van Ja- pansche zijde een Chnieescn schip in beslag genomen. Thans schijnt wederom een inci dent in Hankau te zijn voorgevallen. Japan- sche militairen arresteerden vijf Chineezen die zich aan boord van een stoomschip wil den begeven, om koelies er toe te brengen niet verder te gaan met het laden van het schip. De vijf arrestanten waren in het be zit van notities over de bewegingen der Ja- pansche troepen in de concessie-zóne. Het moet hier om een geval van spionnage gaan, waarbij officieele Chineesche kringen be trokken zouden zijn. Naarmate China zich sneller emancipeert, en de teekens wijzen onmiskenbaar op emancipatie zal Japan beduchter worden voor zijn invloed in Mandsjoerije. Dat hier een gevaarlijke bron voor veel geharrewar en zelfs oorlog ligt, is duidelijk. Doch waar om zou het zich vrij makende China af stand doen van zijn natuurlijke rechten, om historische redenen? Het begin van 1929 kenmerkt zich door schandalen en sensatie. Na Hanau, Klotz, Pacquement, thans de Parijsche suikerzwen delaars. In Londen staat een brigadier van politie terecht die :ich rijk gemaakt heeft, door onder één hoedje met donker Londen, te Joelen. In het Duitsche Sonnenburg ten slotte het summum van sensatie, bij de zitting van het proces tegen een aantal beambten en gedetineerden uit het tuchthuis te Sonnenburg die zich op erge- hjke wijze aan verschillende grove corrup- tieve handelingen schuldig maakten. 14000 kilogrammen legergoederen die in dat tuchthuis, waar „idyllische" toestanden heerschten verwerkt zijn, werden glad ver duisterd door de gedetineerden en vele be ambten. Eenige tot levenslang veroordeelde moordenaars, en eenige minder misdadige collega's (1020 jaar gevangenisstraf) wer den in deze zaak als getuigen a charge ge hoord. Bij deze verhooren zijn werkelijk schrik barende feiten aan het licht gekomen. In Sonnenburg genoot het gespuis een fantas tische vrijheid vanwege het medezegging schap in het corruptieve bedrijf. Wij in Nederland hebben Liebermann en de "Veendammer, en om de keten te sluiten melden de telegrammen van hedenmorgen dat ook België zijn „Gazette du franc" heeft. Te Brussel zijn namelijk twee bankiers aan gehouden die op kleinere schaal de metho des van madame Hanau na-aapten. Voorwaar! Europa's aangezicht wordt ont sierd door eenige ongunstige trekken! F. A. De grens van Cyranaica. De Italïaansch-Egyptische grens geeft blijkbaar nog aanleiding tot wrijving. Italië heeft onlangs aan Egypte een nota gericht, verschillende beweringen bevattend, welke door Egypte ongegrond werden geacht. In- tusschen wordt op het oogenblik beraad slaagd over de definitieve uitvoering van het "verdrag van Jerabub, ten einde iedere wrijving op te heffen. Censuur op Hoover's schip? NEW YORK, 22 Jan. In den Senaat is sensatie gewekt door een rede van den democraat Harrison uit Mississippi, die beweerde, dat de persberich ten, geschreven aan boord van het slag schip, waarmede Hoover zijn reis naar Zuid- Amerika maakte, door leden van Hoover's staf werden gecensureerd. Nederlaag der Oosten- rijksche regeering. De Oostenrijksche regeering heeft in den nationalen raad een nederlaag geleden. Van soc. zijde werd een voorstel inge diend, waarbij geëischt wordt, dat de regee ring ten #">oedigste een ontwerp zou indie nen om de Oostenrijksche bepalingen van het huwelijksrecht in overeenstemming te brengen met de Duitsche. Een dergelijk voorstel, waartegen de bonds kanselier zich steeds verzet heeft, was reeds in de begrootingscommissie verworpen, al dus 't Hbld. Thans werd het soc. voorstel door den na- nationalen raad aangenomen. Negen leden van de Groot-Duitsche partij (lid van de regeeringscoalitie) stemden met 71 leden van de soc. oppositie voor het voorstel, 76 leden van de andere regeeringspartijen, nl. chrxst. soc. en Landbond stemden tegen. De Weensche correspondent van de „Frankf. Zeitung" voorziet echter geen politieke ge volgen van deze stemming. Vermoed wordt, dat de regeering de uitvoering van den in het voorstel- vervatten wensch eenvoudig op de 'ange baan zal schuiven. Frankrijk'-' sodale politiek. In de Fransche Kamer heeft een gedach ten wisseling plaats gehad over de sociale politiek van de regeering, waaraan sprekers van verschillende groepen hebben deelgeno men. Loucheur. de minister van arbeid, heeft, bij het beantwoorden van de verschillende sprekers, terloops opgemerkt, dat de Russi sche arbeider onder het sowjetregiem on vergelijkelijk veel ongelukkiger is dan de Fransche arbeider onder het Fransche re giem. De minister erkende voorstander te zijn van het verplicht deelen door de arbei ders in de winst van een onderneming, bij welke zij werkzaam zijn en kondigde om. maatregelen aan in verband met arbeidson gevallen en andere kwesties, waar bescher ming van den arbeider is geboden. Loucheur heeft ook nog medegedeeld, dat het sterfte cijfer van de bevolking in Frankrijk, dat twintig jaar geleden 20 per tienduizend was, tot 14 is teruggeloopen en dat de kinder sterfte in dezelfde periode van 18 tot 9 is verminderd. Om het debat te besluiten waren er giste ren vier moties ingediend. Twee. waarin geen vertrouwen in het regeeringsbeleid werd uit gesproken, ingediend door de radicalen en de socialisten en twee, waarin wel vertrouwen aan de regeering werd geschonken: deze mo ties waren afkomstig van de links-republi keinen en de gematigden. HOE AMAN OELLAH IN DE VAL LIEP. Een Duitsche dame, mevrouw Hetzel. de vrouw van den directeur eener lucifersfa briek bij de koninklijke residentie van Aman Oellah, verhaalt in een Berlijnsch avond blad van haar ervaringen in Kaboel, van waar zij met andere Europeesche vrouwen met een Britsch vliegtuig werd weggehaald, aldus de Tel. Zij verhaalt, dat zoolang koning Aman Oellah en zijn koningin op hun Europeesche rondreis waren, alles in Afghanistan rustig was. Eerst bij hun terugkeer, toen koning Aman Oellah zijn hervormingen ten uitvoer ging leggen, begonnen de moeilijkheden. De koning wilde, dat al zijn onderdanen Europeesche kleeren droegen en mengde zich er soms persoonlijk in, wanneer hij op straat menschen tegenkwam, die zich daaraan niet hielden. Zoo kwam hij eens een Afghaansch werkman tegen, die weliswaar Europeesche kleeren droeg, maar een tulband op het hoofd had. De koning werd erg boos, greep den tulband en vertrapte dien in de mod der. Het is een groote beleediging voor een Afghaan als hem zijn tulband wordt afge nomen en dit optreden van Aman Oellah zette veel kwaad bloed in Kaboel. Mevr. Hetzel vertelt ook, dat Aman Oellah zich vele vijanden maakte door de finan- cieele aangelegenheden van regeeringsamb- tenaren en provinciale gouverneurs te con troleeren. Ook wijzigde hij, naar zij ver haalt, de Afghaansche vlag in zwart, rood en groen, daar hij, zooals hij zeide een vlag wilde hebben, gelijkend op die van zijn groo- ten Duitschen vriend Hindenburg. Voorts vertelt zij, hoe Basja-i Sakao, de „zoon van den waterdrager", die zich thans als Habib Oellah tot koningheeft uitgeroe pen, aan Aman Oellah een brief had ge schreven om vergiffenis te vragen voor zijn rooversdaden en om te beloven in 's konings dienst te treden. Aman Oellah stemde hier in toe, waarop Basja-i Sakao hem op een dag aan de telefoon riep, zijn stem veran derde in die van een provinciaal gouverneur, en den koning meedeelde, dat Bas ja daar was met de vraag wat er met hem moest ge daan worden. Aman Oellah liep in de val en antwoordde, dat Basja „verwijderd" moest worden en toen de vermeende gou verneur antwoordde, dat de Koran het doo- den van menschen verbood, zei de koning: „Maak hem dan blind". Basja maakte daarop zichzelf bekend en antwoordde: „Ik zal morgen naar Kaboel komen en u blind mkaen". Den volgenden dag begon hij met zijn aanval op Kaboel. ABNORMAAL GROOTE ZONNEVLEKKEN. Wij lezen in de Tel.: In het Koninklijk Observatorium te Greenwich zijn gedurende de laatste dagen enkele zonnefoto's gemaakt, waarop twee zeer markante groepen van zonnevlekken voorkomen. Deze vlekken behooren tot de uitgebreidste, welke ooit werden waargeno men. De grootste der beide vlekken neemt een oppervlakte in beslag van ruim duizend millioen kwadraat-mijlen. Omtrent het ontstaan van deze vlekken, die het stralend gelaat van de Koningin des Lichts van tijd tot tijd ontsieren, tast de wetenschap nog in het duister. Wel zijn er ter verklaring verschillende hypothesen op gebouwd, die echter geen van alle volkomen bevredigen. Merkwaardig is de invloed van deze zonne vlekken op de meteorologische en klimatolo gische gesteldheid van onze eigen planeet. Zü gaan dikwijls gepaard met heftige bewe gingen in de atmospheer, alsmede met mag netische stormen, die op ernstige wijze het radio- en kabelverkeer kunnen storen. Ge lukkig hebben deze zonnevlekken maar een korten levensduur, welke varieert tusschen enkele uren en hoogstens één of meer we ken. DE AFFAIRE-KLOTZ. De Banque générale pour le commerce étranger heeft een civiele vordering inge steld tegen den oud-senator Klotz, wegens het afgeven van een chèque van 100.000 francs zonder dekking. Deze cheque moest dienen ter aflossing van een leening voor een gelijk bedrag. BEESTACHTIGE MISHANDELING. In Wesermünde zijn de kapitein en de eerste machinist van de visschersboot „West- bank" op de commandobrug gearresteerd en naar de gevangenis overgebracht. Zij heb ben een matroos midden op zee op beest achtige wijze mishandeld. Nadat zij hem door messteken buiten gevecht hadden ge steld, sloten zij hem half naakt in een ijs koude ruimte op. De mishandelde trachtte een eind aan zijn leven te maken door over boord te springen, maar werd door een zij ner kameraden gered. OPWINDENDE TAFEREELEN IN STRAATSBURG Te Cormar heeft een zekere Gestermann, die in de landbouwkringen goed bekend is. aanleiding gegeven tot opgewonden tooneelen. Den geheelen dag liep hij namelijk met een paar met scherp geladen revolvers op zak naar den autonomist Rosse te zoeken, dien hij, naar hij verklaarde, als een hond zou neerschieten. Toen hij Rosse echter niet vond, wilde hij zich met een taxi door de stad laten rijden, „om verkiezingsbiljetten te ver spreiden". De chauffeur, dien hij daarvoor aanklampte, weigerde echter hem te rijden, waarop Gestermann een revolver trok en een schot afvuurde, waardoor de chauffeur licht aan den neus werd gewond. Op een politie agent, die op het hooren van het schot kwam toesnellen, wilde Gestermann even eens schieten, doch de agent wist hem dit te beletten en hem de revolver te ontwringen waarna Gestermann werd gearresteerd. Hij werd eerst naar het politiebureau en ver volgens naar een krankzinnigengesticht over gebracht, aldus de Tel. Gestermann, die van goede familie is, schijnt door de opwinding der jongste ver kiezingscampagne zijn verstand te hebben verloren. ONTVOERING EN MOORD. In een hotel te Weenen heeft de telefonist van een ziekenhuis, een getrouwd man van ruim veertig jaar. die ^ich algemeen voor directeur van het ziekenhuis uitgaf en zich aan grnote verduisteringen had schuldig ga- maakt, de achttienjarige dochter doodge schoten van een voornamen, schatrijken fa brikant uit Graz. De man had het meisje ontvoerd. Hij schijnt van plan te zijn ge weest zelfmoord te plegen, maar toen hij het meisje doodgeschoten had, verloor hij den moed. De zaak heeft in Weensche uitgaande kringen, waar het slachtoffer en haar vader goed bekend zijn, groote beroering gewekt, aldus de N. R. Crt. Men kan zich het geval alleen verklaren door aan te nemen dat de moordenaar op het jonge meisje, dat een op vallende schoonheid was, een hypnotischen invloed heeft uitgeoefend. RUIM 4 MILLIOEN AUTO'S IN EEN JAAR. NEW YORK, 23 Januari (Reuter). In 1928 is in de Vereenigde Staten een record aantal automobielen vervaardigd .namelijk 4.357.384. VERBREKING DER JAPANSCH- RCSSISCHE BETREKKINGEN? PEKING. 23 Jan (V.D.) Naar uit Tokio gemeld wordt, bevatten de Japansche bladen reeds vier dagen achter elkaar berichten over de betrekkingen tusschen Rusland en Japan. De bladen „Hochi" en „Djidji" mel den uit goed ingelichte Japansche bron, dat de Japansche regeering voornemens is de be trekkingen met Rusland af te breken. Of schoon het ministerie van buicenlandsche za ken zulks ontkent, meenen deze bladen te weten, dat het verbreken der betrekkingen in verband staat met -de communistische propaganda in het Verre Oosten. De minister-president Tanaka heeft gis teren den Russischen ambassadeur Troja- nowski ontvangen en hem medegedeeld, dat de Japansche regeering weigert met Moskou onderhandelingen te voeren over een garantie verdrag. DE HAVENMEESTER. TOCH IN SALARIS VERHOOGD? In de gemeenteraadszitting van Vrijdag is een voorstel Miezerus aangenomen om den heer J. Kramer, thans inspecteur van het havenwezen, den titel te geven van haven meester Er bestaat verschil van meening over of dit besluit nog financïeele gevolgen zal heb ben. Thans had de heer Kramer het maxi mum verbonden aan den rang van commies. Er is evenwel een salarisverordening waarin het salaris van den havenmeester bepaald is op f3000f4000 (maximum te bereiken in 10 jaar met 5 tweejaarlijksche verhoogingen van f200). De functie van havenmeester is na de benoeming van den heer F. de Jonge tot gemeente-ontvanger niet meer vervuld Er zijn raadsleden die meenen, dat, nu aan den heer Kramer de titel van havenmeester gegeven is, hem ook het salaris gegeven moet worden dat in de verordening staat.Dan wordt het" maximum voor den heer Kramer hooger dan het nu geldende. De heer Kramer is reeds 7 1/2 jaar officieel chef van het haven wezen. Hij zou dus over een half jaar in de termen vallen voor een salaris van f 3800. Tenzij B. en W. rekening houden met het feit, dat de heer Kramer ook voor 1921 feite lijk al de leiding van den havendienst had (omdat de heer de Jonge in de oorlogsjaren directeur van het distributiekantoor was) en hem onmiddellijk op zijn maximum brengen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Muller, Bloemfonteinstraat 3, aardappelen- zak; Wed. de Vos, Amsterdamschevaart 84, bankbiljet: v. d. Wal, Elzenplein 23, bont, Bur. v. Politie, Smedestraat, broche; Spier, Schnee- voogtstraat 12 zw., brief; x. Genneu, Oosten de Bruinstraat 85, dop van een wagen; Jams Kennemerstraat 9 G zw., foto's, v. Loon. A. L. Dyserinckstraat 79. handschoenen; Walter, K. Heerenstraat 21, idem; Bur. v. Politie, Smedestraat, idem; Zuidweg, Voorzorgstraat 5 rood, hoes; v. Heems, Beeksteeg 4, hond (Duitsche herder), Sevenhuizen, Middenlaan 41, hondenriem; Kienhuis Rozenhagestraat 48 hanabeschermer; Kennel Fauna, hond (bast. kees), gebracht door mej. v. d. Berg; L. Poel laan 25; Schutter, Maasstraat 35, klep v. auto: v. Orden, Kleverparkweg 61, lorgnet; Moh- rlng, v. Berensteijnstraat 41, muts; Korst. Voortingstraat 42, mattenklopper; Leuk, Voortingstraat 19, portemonnaie (kinder) Kenzelaar, Wouwermanstraat 21 rood, rozen krans; Hendriks, Geweerstraat 38. sigaren; Prins, Burgwal 55a autoslinger; Bertholé. L. Heerenstraat 11, sigarettenkoker; Bui', v. Po litie, Smedestraat schoentje; Slingerland, Berkheijdestraat 9 rood, vulpotlood Onze Parijsche correspondent schrijft ons: Werkelijk, het begint nu toch een beetje al te bar te worden. De instructie van de eene zaak is nog niet eens afgeloopen, of bom, daar barst al weer een ander schandaal van enorme afmetingen los. De eene bankier na den andere trekt er tusschen uit en neemt enkele millioenen mee. en er is alweer een andere. En nu kan men wel tegen het publiek zeggen: ,,'t is een fataliteit", maar het be gint er toch meer op te lijken dat de dieven ongemoeid en ongestraft het publiek kunnen bestelen en dat dat de oorzaak er van is, dat anderen dadelijk weer klaar staan. Wat is er geworden van dat enorme schandaal van de Hongaren, en wat van dien meneer Lévy, die in Holland werd gearresteerd en uitgeleverd wegens diefstal van ettelijke mil lioenen? En waar blijft nu het resultaat van het eeuwig voortgezette onderzoek naar de Gazette du Franc? zoo vraagt de menigte zich» met groote ongerustheid af. En wat zal men straks zeggen wanneer aan het publiek hier bekend wordt, wat op het oogenblik dat we deze regels schrijven nog niet bekend is, maar het onderwerp van alle gesprekken van morgen zal zijn: de nieuwe krach van maar eventjes tachtig millioen? Zoo ooit. dan is het nu toch wel gebleken hoe noodig het is èn om strenge sancties te nemen tegen de bedriegers en om een reglement te maken op het vak van bankier. Zoo als het nu is kan iedereen, zelfs een ontslagen tuchthuisboef straffeloos het bordje bankier op zijn deur zetten of een handelshuis stichten zonder dat iemand ook zelfs maar het recht hee" om zijn besten vriend te waarschuwen, wan neer hij hem bij den bedrieger ziet binnen stappen om daar zijn geld te brengen. Zie hier de inlichtingen welke we kregen nog voor de affaire in den breede: bekend wordt. Sedert eenigen tijd hield een der rechters van instructie al zijn aandacht ge vestigd op de operaties van de „Société Fermière de Sucrerie", dat zijn bureaux had in de Rue de Lisbonne no. 144. In de maand September 1927 had deze maatschappij als prestaties in natura van het ministerie van Financiën het recht gekregen op verkoop van negen duizend ton suiker, waarvan de betaling aan den Staat moest volgen. Het is me niet mogen gelukken om precies te weten te komen hoe men zoo'n belangrijke order heeft kunnen verleenen aan de arimi- nistrateurs-fredelepeerden van deze maat- schannij, Léon Pollier. Michel Nentskv (Rust en Robiano (Belg), maar het zou zeker niet van belang zijn ontbloot om dat nu eens pre cies uit te visschen In allen gevalle wist men sedert eenigen tijd dat de onderneming er blijkbaar verre van schitterend voor stond In de maand Juni van het vorig jaar werd een wussel van negen millioen aangeboden en deze moest toen reeds worden geweigerd waarop de onderneming op 9 October 1928 failliet werd verklaard. Sedert dezen datum gingen de zaken hoe laneer hoe slechter, maar het is weer onbegrijpelijk hoe men toch de za'-en heeft kunnen voortzetten terwijl het faillissement toch een officieele beslissing is. welke aan duideU ikheid wat de draag kracht. betreft, toch niets te wensch en over laat. Hoe het zij. men was thans aan den vooravond van een nieuwen vervaltermijn en ditmaal moest een bedrag van twee en dertig millioen worden betaald, waaron de firma natuurlijk wederom in gebreke bleef En zoo heeft men kunnen becijferen dat deze heeren den Staat dus den belastingbetaler maar eventjes voor een som van tachtig millioen in den r.ek hebben gezien. GOEDKOOPER TELEFONEEREN MET FRANKRIJK. Met ingang van 1 Februari a.S- wordt het tarief van telefoongesprekken met Frankrijk verlaagd. Tevens wordt, de verdeeling in zo nes van de daar te lande toegelaten kanto ren gewijzigd. Het gesprekkentarief is be paald op f 2.30 voor de eerste zone. f 2.60 voox de tweede zone. f 2.90 voor de derde zone, f 3.20 voor de vierde zone en f 4.10 voor de vijfde zone alles per drie minuten; voor elke minuut meer resp. f 0.80, f 0.90, f 1.— f l.io, f 1.40. Het nachttarief, geldend van 19.308 uur bedraagt per drie minuten f 1.40. f 1.60. f 1.75, f 1.95 en f 2.50; voor elke minuut meer resp. f 0.50, f0.55, 10.60, f0.65 en f0.85. MANNENKOOR „KUNST NA ARBEID" Men schrijft ons: Bovengenoemd mannenkoor hetwelk na een rusttijd de repetitiën wederom hervatte onder leiding van den heer Joh. Brands, mag zich in een flinke belangstelling verheugen, zoodat de wederopleving van het koor zoo goed als verzekerd is. Aanvankelijk werd begonnen met 44 leden, welk aantal door 't verzetten van den repetitieavond van Vrijdag op Woensdag terug liep tot 37. Thans is echter de 70 over schreden, zoodat in dit seizoen nog een con cert tegemoet zal worden gezien. In studie zijn genomen: „Onze duinen" en „Gij Ade laar" van Philips Loots, benevens een 6-tal kleine koorwerken. De repetitiën worden goed bezocht en kenmerken zich onder leiding van den eminenten directeur Brands, door een aangenamen geest. PROPAGANDA-FILMAVOND WINKEL BEDIENDEN. De afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden belegt op Donderdag 7 Februari a.s. een propaganda-filraavond in den schouwburg aan den Jansweg, waar zal worden ver toond het nieuwe Russische kunstwerk „Mo- rosco de LJskoning". De Bondssecretaris W. Brouwer Jr. zal een toespraak houden. SCHAATSENRIJDEN. TOUNBERG GEKLOPT. Uit Weenen wordt aan de Tel. gemeld: In tegenwoordigheid van 5000 toeschouwers had den Woensdag de hardrijderijwedstrijden van den „Wiener Eislauf-Verein" plaats. De verrassing van dien dag vormde de neder laag van Thunberg, die door Polacsek uit Weenen werd geklopt. De resultaten waren: Hardrijderij over 5000 Meter: 1. Polacsek (Weenenj 9 m. 9 sec.; 2. Thunberg (Finland» 9 min. 11 sec.; 3. Heiden (Nederland) 9 min. 17 sec.; 4. Riedel (Weenen) 9 min. 20.6 sec.; f». Van der Veer 9 min. 21 sec. De rechter van instructie heeft er de spe ciale rechercheurs op uit gestuurd en we weten dat zij den heelen dag in de weer zijn geweest teneinde eenig licht te kunnen verspreiden in deze nieuwe, duistere aan gelegenheid. En al dadelijk is gebleken dat er nog talrijke andere ondernemingen be trokken zijn bij deze affaire. Zoo heeft men een huiszoeking gedaan bij een zekere So- ctété Franco-Marocaine. een handels- en scheepvaartmaatschappij, gevestigd in de Rue Ville l'Evèque, waar men een enorme uit gebreide correspondentie in beslag heeft ge nomen en op een vrachtauto geladen ten einde t.e worden onderzocht. Want Léon Tol- lier 'schijnt ook administrateur te zijn van deze onderneming en de boekhouding van de beide ondernemingen te hebben verwis seld. Vervolgens is men overgegaan tot. de arrestatie van dat heerschap en heeft hem ter beschikking van de justitie gesteld. Daar op heeft men een bezoek gebracht aan de Société Fermière ae Sucrerie en daar in de uitvoerige correspondentie gezocht naar de relaties welke er bestonden met eenige an dere ondernemingen, zooals de ..Argent Trust", „International Best" en de „Sugar Corporation". Toen is men naar den secre taris van deze laatste onderneming, een ze keren de Buger gegaan en beeft hem aan een verhoor onderworpen. Wauquier, oud administrateur van de Société heeft vervol gens ook aan zijn privé-adres een bezoek gekregen van de politie en ook hier. evenals aan al de hierboven genoemde adressen heeft men karrevrachten correspondentie in beslag genomen. Ook een zekere Israël Da- butchkinc. zich noemend bankier is ont boden. Nentsky. een Rus. is momenteel in Engeland en Robiano in België. Op het oogenblik kunnen we nog niet. pre cies zeggen, hoe de zaak zich heeft toegedra gen, althans niet in details, maar van inge lichte zijde kon men ons vertellen, hoe er in hoofdzaak is geopereerd. Volgens het con tract tusschen het ministerie van Finan ciën en de genoemde Société moest de Duit sche regeering als levering In natura negen duizend ton suiker ter waarde van twintig millioen leveren. De betaling van de Société moest daarop dadelijk volgen, maar daar dat niet geschiedde volgde het faillissement van October. De maatschappij had een kapitaal van 1 millioen en fabrieken in Fis mes (Marne) en Braine (Aisne). Een tweede soortgelijk contract bestond tusschen het ministerie en de Société Franco-Marocainc. Hier ging het over 30.000 ton ter waarde van 60 millioen, welke thans moesten worden be taald. Maar ook hier kan niet worden be taald. Pollier had reeds een uitstel aange vraagd. De enorme hoeveelheden zijn blijk baar naar Engeland uitgevoerd en daar verkocht ten eigen bate. In de contracten hebben de beschuldigden ook allerlei niet bestaande ondernemingen ingevoerd. Het ministerie van Financiën zou zich. naar wc vernamen, civiele partij stellen, maar dat beduidt helaas nog niet. dat do gestolen mil lioenen zijn teruggekeerd bij de rechtmatige eigenaars, d.w.z. in de Staatskas. Er is ech ter nog zooveel onbegrijpelijks en onver klaarbaars in deze heele geschiedenis, dat men weer sensationeele onthullingen in de eerstkomende dagen kan tegemoet zien. En zou het dan eens, door het nemen van sancties, voor een oogenblik uit mogen zijn met die serie formidabele schandalen die slechts schade doen aan het crediet van Frankrijk? Laten we het hopen. HENRY A. TH. LESTURGEON Parijs, Januari. DAMMEN. JUBILEUMWEDSTRIJDEN DAMCLUB „HAARLEM". Ter gelegenheid van het 25-Jarig bestaan der Damclub „Haarlem" zal Woensdagavond in de bovenzaal van café Rcodenberg aan de Spekstraat een nederlaagwedstrijd ge speeld worden tusschen de eerste tientallen der Damclub Haarlem en Mtitua Delectatio. uit 's Gravenhage (kampioen der Zuidelijke hoofdklasse). Aan het eerste bord van Mutua Delectatio speelt meester W. C. J. Polman (bekend uit den wedstrijd om het wereldkampioenschap 1928). Belangstellenden, die dezen wedstrijd wen- schen bij te wonen, hebben vrijen toegang. Behalve Mutua Delectatio, spelen in deze nederlaag-wedstrijden ook nog de Dam- verccniging Gezellig Samenzijn I uit Am sterdam en de Haarlemsche Damclub I. BILJARTEN. BILJARTCLUB DER SOCIëTEIT „VEREENIGING". Op Dinsdagavond 29 Januari, zal boven genoemde biljartclub haar jaarvergadering houden in haar clubgebouw aan den Zijlweg. Op de agenda staan de gewone punten, twaalf in getal, zoodat er heel wat afgedaan moet worden. Na de afhandeling der agenda zal de prijs uitreiking van den gehouden bekerwedstrijd plaats hebben, waarna de liefhebbers van biljarten nog gratis aan een potspel kunnen deelnemen, waardoor deze avond weder goed gevuld is. Op Woensdag 13 Februari zal de tweede roosterwedstrijd beginnen, nadat dien dag de uitreiking der prijzen van den eersten wedstrijd zal zijn geschied. In bet begin van Maart za!, bij voldoende inschrijving, weder een drie-banden-wedstrijd georganiseerd worden. Hoogstwaarschijnlijk zal de séance op groot-biljart-cadre door mej. Srhrler gegeven worden op Vrijdag 1 Februari. De dames van de leden worden uitge- noodigd, deze séance bij te wonen. ONDERLINGE VRIENDSCHAP— KASTANJEBOOM. Deze vereenigingen hebben een ma*sa- kamp georganiseerd. Het eerste treffen had Dinsdagavond plaats in het lokaal van O.V.S. aan de Lange Bagijnestraat. Nadat de voorzitter van O.V.S. de heer J. UiterwJJk, de spelers van Kastanjeboom had welkom geheeten, kregen we al dadelijk de kopstukken in klasse A aan het werk te zien. Kastanjeboom kwam uit met J. Kooiman, P. Schoo. W. van Pooden en B. Samson. De thuisclub stelde daar tegenover P. Schreine- makers, H. van den Berg, F. Huiboom en W. van Nimwegen Jr. Dc eindstand is: 351 caramboles voor Ka stanjeboom en 477 voor O. V. S,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13