RUBRIEK VOOR VRAGEN BURGERLIJKE STAND HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 24 JANUARI 1929 de toekomst alles behoorlijk ts voorzien. Den Raad zal binnenkort daartoe de nooaige voorstellen gedaan worden. Noodig is een overzichtelijk beheer. Geen uitkeering vanwege het Burgerlijk Armbestuur geschiedt dan nadat over de uitkeering een beslissing is gevallen in een vergadering van het Armbestuur. In afwach ting van een beslissing kan echter voorloopig door een lid na een onderzoek, hulp verleend worden. De zaak van de uitzending van werk loozen naar het Oosten is nog in voorbe- reiding. B. en W. zullen op het loon een waakzaam oog houden; echtei het Rijk stelt de loonen, uit te betalen bij deze werkver schaffing, vast. Aan den heer van Kessel zegt spr. dat ook al is het onderzoek van wege het Burgerlijk Armbestuur nog zoo goed, en spr. kan zeggen dat dat onderzoek goed gedaan wordt, het kan gebeuren dat er wel eens een uitkeering ten onrechte ge schiedt. Als de heer Van Kessel klachten heeft, laat hij die dan indienen bij den voor zitter of bij het kantoor van het Burgerlijk Armbestuur. Wat aangaat de opmerkingen terzake van de werkverruiming, het is jammer dat de heer Gerritsz die de leiding heeft van de werkverruiming niet aanwezig is. Diegenen die zeiden dat op het lijstje van de werken, ver meld in de Memorie van Antwoord werken staan, die niet ondernomen worden terzake van werkverruiming en die klachten uiten, bezien de zaken te zwart. Terzake van werk verruiming moeten B. en W. roeien met de riemen die ze hebben, maar ze willen die riemen behoorlijk gaan hanteeren. Aan den heer Stam zegt spr. dat getracht worden zal dat de georganiseerden niet langer behoeven te wachten op steun dan noodig is. Daarna komt spr. op de zaken van het gasthuis. Er dient niet te worden vergeten dat de verbouwing van een gasthuis niet is gelijl! te stellen met een andere verbouwing. Gedurende de verbouwing van het gasthuis dient de dienst aan den gang te worden ge houden. Indien de heer Peper bepaalde ge vallen kan opgeven aangaande een te vroeg verleenen van ontslag uit het gasthuis, dan zal spr. die gevallen nagaan. De heer Boes besprak de zaak van zorg voor onvolwaardige arbeidskrachten. B. en W. nemen thans die zaak in studie. Maar wat zijn onvolwaardige arbeidskrachten en wie zijn dat? Verder, men dient er op te letten dat de belangen van de volwaardige ar beidskrachten niet ten achter worden ge steld bij die van de onvolwaardige arbeids krachten. Van het aantal werkloozen hier is gesproken. Spr. kan mededeelen, dat bij de gemeentelijke arbeidsbeurs zijn ingeschre ven 1467 personen. Echter dat zijn niet alle werkloozen. Daaronder zijn ook die werk hebben, maar die liever iets anders hebben. Dat zijn gemiddeld 15 a 20 pet. van het aan tal ingeschrevenen bij de arbeidsbeurs. Het aantal ingeschrevenen bij de arbeidsbeurs is geen zuivere maatstaf voor de werkloos heid. De heer Wolzak zegt, dat de heer Van Kessel hem indertijd een lijstje gaf van ge vallen waarin ten onrechte door het Burger lijk Armbestuur een uitkeering zou gedaan zijn. Die gevallen zijn geweest in het Bur gerlijk Armbestuur. Het gedane onderzoek heeft echter niets opgeleverd. Er is niets van gebleken dat ten om-echte menschen gehol pen zouden zijn, die het niet waard waren. Het is waar, de handelaren in groenten zijn er niet van gediend, dat het Burgerlijk Arm bestuur menschen helpt om een handel m groente te beginnen. Spr. echter meent dat het eer te prijzen dan te laken is, dat het Burgerlijk Armbestuur de menschen zóó helpt. De heer Van de Kamp zegt' den heer Stam dat bij een verzekering tegen werk loosheid niet gelet wordt op de samenstel ling van een gezin bij een uitkeering; anders is het echter bij een uitkeering door het Bur gerlijk Armbestuur. Dan wordt rekening gehouden met het inkomen van een gezin. De gegevens zijn echter niet dadelijk bekend Vandaar dat een uitkeering aan een uitge- trokkene uit een werkloozenkas wel eens moet wachten. Aan spr. is niets bekend van een lijst, die de heer Van Kessel aan den heer Wolzak zou gegeven hebben. Indien de heer Van Kessel klachten heeft, laat hij zich dan wen den tot het Burgerlijk Armbestuur. In de nu volgende replieken zegt de heer Groenendaal dat hij na de metiedee- lingen van den wethouder wil afwachten met welke voorstellen B. en W. zullen komen ter zake van de bestrijding van den woe ker. Spr. blijft het echter gewenscht oor- deelen dat er komt een commissie van on derzoek als waarvan spr. gewaagde. De heer Adrian zegt dat hij niet voor een verlaging van de contributie voor de ziekenhuisverzekering is. Het zou kunnen gebeuren, dat er een groote epidemie kwam en dat er een groote opneming in zieken huizen noodig was. De gemeente zou cr dan wel eens op moeten toeleggen. Het is daarom beter, dan over te gaan tot een ver laging der contributie, voor' dè gevallen als waarop spr. doelde te gaan reserveeren. De heer Peper zegt, dat hij de hem be kende gevallen van te vroeg ontslaan uit het gasthuis den wethouder mededeelen zal. Wat aangaat de verbouwing van het Gasthuis in dien het waar is dat de plannen vier maan den bij B. en W. bleven, dan is er sprake van een onverantwoordelijke nalatigheid oij het college van B. en W. Spr. becijfert dat de bijdrage voor de ziekenhuisverpleging tot de helft kan verminderd worden. De volgende motie dient spr. in: De Raad der gemeente Haarlem, gehoord de besprekingen betreffende- de uitkomsten der verzekering voor zieken huisverpleging; noodigt B. en W. uit voorstellen te ont werpen. die ongeveer een verlaging van de bijdrage der ziekenfondsleden in die verze kering tot de helft tengevolge hebben. De motie wordt niet voldoende onder steund en kan dus niet in behandeling ko men. De heer Koppen merkt op, dat als hij sprak van een uitbouw der ziekenhuis verze kering, hij dan bedoelde een uitbouw met behoud van dezelfde contributie als nu moet betaald worden. Spreker kan er zich mede vc-reeniaen dat de zaak van het opnemen van het Parkhersteliingsoord te Haarlem onder de ziekenhuisverzekering door het col lege van B. en W. in praeadvies genomen wordt. De heer Van Kessel zegt dat het :s te Haarlem, als men spreekt over het Burger lijk Armbestuur of men clan komt aan hst heilige huisje. Verl.er'en jaar gaf spr. hei lij-tïe den heer Wolrak omdat hij toen n-ig te Haarlem als een vreemdeling in Jeruza lem was. en niet het adres van het Burger lijk Armbestuur wist. Spr. houdt vol. dat b:j die personen die spr. opgaf, nimmer 'n_ nader onderreek is ingesteld. De heer Van de Kanm zeide dat. de gevallen die het lijstje vermeldde ook nimmer geweest zijn daarna in het Burgerlijk Armbestuur. De Voorzitter zegt nog aan den heer Peper dat bij de zaak der verbouwing va» het Gasthuis de gemeente ook financieel betrokken is. Dat heeft gemaakt dat nadat het plan tot verbouwing bij B. en W. in kwam. vanwege Openbare Werken een on derzoek naar het plan is gedaan. De zaa«c kwam in de commissie voor Openbare Wer ken. Door een en ander heeft de zaak eenue vertraging ondervonden. Spr. verklaart ver der dat getracht worden zal te gemoet t?- komen aan hen die er bezwaar tegen heb ben, dat des Zaterdags geen bezoek kan ge bracht worden aan de derde klas patiënten in het gasthuis. Wat aangaat het wachtlo kaal bij het Burgerlijk Armbestuur, spr. stemt toe dat dit lokaal niet best is. Gezien zal worden wat daaraan is te doen. Wat be treft de gevallen, vermeld op het lijstje van den heer Van Kessel het kan best gebeurd zijn, dat die gevallen nog geweest zijn in het Burgerlijk Armbestuur, zonder dat de naam van den heer Van tessel is genoemd. Eij den post 665 kosten van blind enzo -g uitgetrokken tot een bedrag van f 7000 zegt mej. Van Vliet dat door de Blindencom- missie blinden aan het einde van het jaar 1928 werden te werk gesteld tegen een loon varieerende van f 8 tot f 12 voor gehuwden en niet gehuwden. Daarna is met het Bur gerlijk Armbestuur onderhandeld over het verleenen van een bijslag op het loon en wel van f 10 voor gehuwden met daarenbo ven een voor ieder kind van f 1 en een van f 7 aan ongehuwden. Spr. kan zich daarmede niet vereenigen, ze dient een voor stel in om te besluiten den post met f 3030 te verhoogen en alzoo te brengen op f 10.000 opdat de zaak der verzorging van de blin den geheel geschieden kan door de Blin- dencommissie. De heer Keer wolf ondersteunt her voorstel gedaan door mej. Van Vliet. De heer Wolzak kan het voorstel niet ondersteunen. Volgens het indertijd geno men Raadsbesluit moet het Burgerlijk Arm bestuur mede de benoodigde gelden voor de blindenzorg verschaffen. Het gaat niet aan het Burgerlijk Armbestuur in deze uit te schakelen. Behalve de blinden zijn er nog andere onvolwaardige arbeidsmachten. In dien het Burgerlijk Armbestuur geen van dit allen mocht gaan helpen dan bleef er zoo wat niets te doen voor het Burgerlijk Arm bestuur over. Als werd opgegaan den weg dien mej. Van Vliet wil opgaan dan zou ge handeld worden in strijd met de Armen wet. De heer Baas juicht de gedachte van het voorstel van mej. van Vliet toe. Het .s noodig, dat de geheele zaak van de blinden zorg komt voor rekening der Blindencom missie. Het is een sociale zaak, die moet los gemaakt worden van het Burgerlijk Arm bestuur. Ds heer Visser kan zich niet vereenigen met het voorstel gedaan door mej, van Vliet, op grond van het genomen raadsbe- besluit. Het is niet de bedoeling geweest de zorg voor de blinden geheel te houden bui ten de taak van de armenzorg. De heer Boes zet uiteen met het voorste: van mej. Van Vliet te kunnen medegaan. De commissie kan dan zelf een toeslag op het loon gaan geven en de zaak wordt onttrok ken aan het Burgerlijk Armbestuur. De Voorzitter zegt, dat de menschen niet zelf naar het Burgerlijk Armbestuur behoeven te gaan, maar dat de Blinden- commissie alles voor hen regelt. Den heer Baas doet spr. opmerken dat volgens het genomen Raadsbesluit de uitkeering moet geschieden in overleg met het Burgerlijk Armbestuur. Volgens het voorstel van mej. Van Vliet zal echter alles geschieden alleen door de Blindencommisste. Daarom meent spr. het voorstel te moeten ontraden. Het voorstel van mej. Van Vliet komt in stemming. Het wordt aangenomen met 17 stemmen voor en 16 tegen. Tegen stemden de leden De Breuk, Slingenberg, Heidstra, Bijvoet, Van de Kamp, Wolzak, Roodenburg, Kc-esen, Van Liemt. Heerkens Thijssen, Cas tricum, Mlzerus, Visser, Wolff, Klein er Klein Schiphorst. De Voorzitter zegt, dat hij zal voor stellen den post subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur met het bedrag van f 3000 te verminderen. De vergadering wordt te kwart over elven verdaagd tot heden Donderdagmiddag ts half twee. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Hout straat 93, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactiegeheim. RECHTSZAKEN. VRAAG: Kunnen ouders hun dochter, dié man en kinderen verlaten heeft, geheel ol' gedeeltelijk onterven? ANTWOORD: Neen, niét geheel. VRAAG: 1. Wat geschiedt er met inboedel en eigen huis, wanneer van een gezin met 3 minderjarige kinderen man of vrouw sterft? Er is geen testament. 2. Wat, indien de kinderen meerderjarig zijn? 3. Wat, indien een der kinderen zijn deel opeischt en er is geen geld om dit uit te be talen? Moet de overblijvende dan het huis verkoopen om dat kind zijn deel te geven? ANTWOORD: 1 Wordt bij de boedelschei ding in onderling overleg geregeld. 2. Hetzelfde. 3. Ja, dan moet verkoop plaats hebben om tot uitbetaling te geraken. VRAAG: Hoe hoog zijn de overdrachtkos- ten, die men den notaris moet betalen bij overdracht van een huis? ANTWOORD: 1 pet en 2Y- pet registratie rechten. VRAAG: Als in een huwelijk zonder kin deren de man komt te overlijden en er is geen testament, is de vrouw dan de eenige erfgenaam? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Wanneer van een kinderloos echt paar, dat in gemeenschap van goederen ge trouwd is, een van beiden overlijdt, heeft dan de famiiie van de(n) overledene ook nog recht op de nalatenschap? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Wij bewonen een huis met huur contract voor een jaar dat reeds om is en stilzwijgend verlengd is. De huur wordt per 14 dagen voldaan. Nu heeft de eigenaar ver leden week gezegd, dat .hij met Maart het huis zelf wil gaan bewonen. Is deze opzeg ging in orde? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Tijdens het leven van onze ouders willen wij nog een stuk laten opma ken en allen teekenen, om vast te leggen, dat de langstlevende het gebruik van de ge heele bezitting behoudt. Moet er nu eerst een inventaris gemaakt worden? 2. Moet er nog iets anders geschieden? ANTWOORD: 1. V/el gewenscht. 2. De vraag is in hoeverre het stuk rechtskracht zal hebben. Wendt u eens tot een notaris: een testament door de ouder? te maken achten wij het meest aanbevelens waardig in het vertouwen, dat de kinderen dat later zullen eerbiedigen. VRAAGWegens huurschuld is beslag op mijn boedel gelegd. Met de advocaat is een regeling getroffen, dat het verschuldigde met f2.50 p. w. zal worden voldaan. Ik heb nu twee keer betaald, maar de advocaat weigert bewijs van kwijting te geven. Kan ik daar kwaad mee? ANTWOORD: Wij zouden u raden in het vervo'g te gireeren of per postwissel te zen den. Gij hebt dan vanzelf bewijs. VRAAG: Mijn zoon werkt bij een baas, die failhet is gegaan. Van den curator ontving mijn zoon bericht, dat hij over 14 da«en o> t- s'a^en is. De bes ontvangt niets en kan dus rist uitbetalen. De curator is naar Zwitser land. 1. Hoe komt mijn zoon nu aan zijn loon? 2. Moet de curator, die hem opgezegd heeft, hem ook uitbetalen? 3. is mijn zoon verplicht ts wachten tot de beëindiging van het faillissement? ANTWOORD: 1. Van dan dag der failliet verklaring af is het loon boedelschuld en moet de curator het, zoodra hij voldoende penningen heeft, voldoen. 2. Zie onder 1. 3. Neen, alleen voor het loon, verschuldigd vóór den dag der faillietverklaring. De cu rator zal op vriendelijk verzoek wel bereid zijn u tegemoet te komen. VRAAG: 1. Kan een man zich van zijn krankzinnige echtgenoote laten scheiden en omgekeerd? 2. Is hiervoor een bepaalde wachttijd noodig, of wel een ongeneeslijkheidsverkla ring van den geneesheer van het gesticht, waarin de patiënt verpleegd wordt? ANTWOORD: 1. Het is geen grond voor echtscheiding. 2. Geen van beide is voldoende. Wendt u tot een advocaat. In sommige gevallen ge schiedt het in de praktijk wel. BELASTINGZAKEN. VRAAG: Ik ben gehuwd en heb 1 kind: woon in Haarlem en werk te Amsterdam. Ik ben aangeslagen naar een inkomen van f 3075. Hoeveel Inkomsten- en forensen belasting moet ik betalen? ANTWOORD: Rijksinkomstenbelasting f 91.90. Verdedigingsbelasting f 12. 2/3 Gem. inkomstenbelasting f 20. Forensenbelasting f 76. VRAAG: Ik ben juffrouw voor de huishou ding en verdien f 50 per maand. Ik ben aan geslagen tegen een inkomen van f 1200 met f 500 aftrek voor levensonderhoud. Hoeveel belasting moet ik betalen? ANTWOORDRijksinkomstenbelasting f 16.56; Verdedigingsbclasting 1 2.Gem. inkomstenbelasting f 10.50. VRAAG: Ik ben gehuwd en heb 1 kind; in komen f 1500: Ik heb 5 maanden in LJmuideu gewerkt en nadien in Haarlem, waar ik woon achtig ben. Ik verwoon f 5.60. 1. Hoeveel inkomstenbelasting moet ik be talen? 2. Hoeveel forensenbelasting? 3. Hoeveel personeele belasting? ANTWOORD: 1. Rijksinkomstenbelasting f 20.34. Verdedigingsbelasting f 2.60. Gem. inkomstenbelasting f 5. 2. Forensenbelasting f 19.52. Voor het geval dat ge niet als forens wordt aangeslagen, is de Gem. Inkomstenbelasting f 7 hooger. 2. Huurwaarde f 8.5C Meubilair (verkoopwaarde f 300) 3. Kinderaftrek Opcenten f 11,50 f 1.61 f 9.89 f 7.62 t 17.51 VRAAG: Mijn man heeft over het boekjaar 1927, dat liep van 12 Nov. 1926 tot 3 Jan. 1928 ontvangen f 2770.98 plus vrije voeding on lig ging aan boord. 1. Hoeveel wordt voor vrije voeding aan boord berekend? (chef-kok.) 2. Hoe moet de aanslag 1923/29 luiden? 3. Mogen noodzakelijke bedrijfsonkosten. als vernieuwingen van uniform, enz., ten bedrage van circa f 200, van het inkomen worden afrretrokken? ANTWOORD: 1. Dat is ons niet bekend en het is ook niet in het algemeen te beoor- deelen, daar dit afhankelijk is van verschil lende omstandigheden en oa. ook verschilt al naar de maatschappij, waarbij men in dienst is. 2. Wij kunnen daaromtrent geen bereke ning maken, ook omdat het boekjaar blijk baar onregelmatig is. 3. Het komt ons voor, dat als beroepson- kosten in aanmerking kemt hetgeen voor aanschaffing en onderhoud van uniform meer noodig is dan voor gewone kleeren moet worden betaald. VRAAG: 1. Ik heb twee zusters, die bif één patroon werken: de een verdient f 15.50 en de ander f 12.per week. Beiden zijn voor de ink. bel. aangeslagen naar een inkomen van f 800.—. Is dat wel goed? 2. Zij wonen samen met een oude tante, zonder inkomen. De oudste zuster heeft het huis gehuurd. Beiden dragen hun geheele inkomen, op een klein gedeelte na (voor kleeding. enz.), af aan de tante ter bestrij ding van de kosten der hulshouding. 7 er kans bestaan, dat zij geheel of gedeeltelijk van het betalen van inkomstenbelasting werden ontslagen? ANTWOORD: 1. Indien bij het weekloon geen andere voordeelen worden genoten, zoo als b.v. gedeeltelijke vrije kost of Iets der gelijks, dan is de aanslag der zuster, die f 12,verdient, te hoog en kan zij daartegen met grond reclameeren, Zie daarvoor de achterzijde van het aanslagbiljet. 2. Aftrek wegens onderhoud eener behoef tige t&r.te is niet toegelaten. Deze onder steuning is o.i. ook meer te beschouwen als een andere vorm voor betaling van kost geld. VRAAG: Ik ben ongehuwd; mijn zuiver inkomen is vastgesteld op f933,—; voor le vensonderhoud wordt f500,— afgetrokken. De aanslag luidt: Rijksbesiasting f5,52 en Gem. belasting f 6,—. Is dat goed? ANTWOORD: Ja, de berekening is juist. VRAAG: Ik ben weduwe en sedert 1 Maart 1928 inwonend. Ik ben over 1928 aangeslagen in de personeele belasting. Is dat in orde? ANTWOORD: Ge wordt aangeslagen voor het huis, dat ge op 15 Januari in gebruik hebt. Bij ontruiming of bij het overdoen van het huis aan anderen kunt ge ontheffing vragen voor den overigen tijd van het be lastingjaar. Zie omtrent het indienen van een verzoek daartoe de achterzijde van het aanslagbiljet. PERSONEEL. VRAAG: Onze dienstbode voor dag en nacht, die per week gehuurd is en pas 6 we ken in dienst is, is met Kerstmis ziek ge worden en wordt bij haar ouders verpleegd. Zij verdiende f 4 per week, plus f 1 wasch- geld, omdat haar moeder voor haar waschte. 1. Hoe lang zijn wij verplicht verplegings- kosten en loon uit te betalen? Ook waschgeld en kostgeld? 2. Op welken termijn kunnen wij haar op zeggen? ANTWOORD: Het loon gaat na 't ziek wor den „betrekkelijk korten tijd", zooals de wet het noemt, door; bij weekbetaling een week De dienstbetrekking blijft echter bestaan, als ge haar niet opzegt; die moet met een opzeg termijn van een week geschieden. Verder moet u voor ten hoogste vier weken voor be hoorlijke verpleging zorgdragen. Als dus het meisje met uw toestemming bij haar ouders wordt verpleegd, sluit dit in kost- en wasch geld en de kosten van dokter en apotheker. Dit alles geldt, wanneer niet uit andere hoofde, doordien b.v. 't meisje in een zieken fonds is, wordt voorzien. DIEREN. VRAAG: Mijn jonge kat zit al een paar dagen stil voor zich te turen bij de kachel en maakt af en toe braalcbewegingen. Het is net, of ze hoesten wil, maar niet kan. Eten. drinken en afgang normaal. Wat kan ik daartegen doen? ANTWOORD: Uit de door u genoemde verschijnselen is geen diagnose op te maken. Dokteren uit de verte gaat nu eenmaal niet. Ge zult hierover een dierenarts moeten raad plegen. VRAAG: Mijn kanarie (pop) pikt zich kaal. Zij eet veel en krijgt als voedsel: Sluis' zangzaad; groen en stukjes ei en suiker. Wat is tegen die kaalheid te doen? ANTWOORD: Als uw popkanarie zich kaal pikt, kan het paarlust zijn. Geef voorloopig als hoofavoedsel alleen goed raapzaad en als versnapering een stukje fijne zure appel. VRAAG: Mijn zwarte Leghorn haan schijnt met tie koude geleden te hebben, al thans zijn lellen zijn zwaar en heel dik. Wat kan ik hiertegen doc-n? ANTWOORD: Behoedt uw haan voor tocht en strenge koude en wrijf kam en lellen eens per dag met vaseline. PLANTEN. VRAAG: Mijn Clivia zit vol beestjes en schimmel (zie bijgaande bladeren). Wat Is daartegen te doen? ANTWOORD: De door u gezonden Clivia- bladeren zijn bezet met wolluis. Ge kunt deze bestrijden door middel van vitiphiline-oplos- sing, of door afwasschen met een spons en zeepwater en met schoon water nawasscheti Dit moet eenige dagen achtereen herhaald worden, tot alles verdwenen is. RECEPTEN. VRAAG: Hoe kan men het beste een hand- gebreide wollen japon van 3 kleuren, n.l. grijs, blauw en terracotta, wasschen, zonder gevaar van doorloopen? ANTWOORD: Maak een lauw sopje van ammoniakzeep, maar zorg, dat de zeep op gelost is en dat het water maar even van het koude af is, als ge de japon er in zet. Laat dan, dientgedekt, een kwartier staan en druk en sla dan de japon door het sop. Druk dan het water er uit (niet wringen) en zie of de japon schoon is. Zoo ja, spoel dan in schoon water na, tot alle zeepsoD er goed uit is. Is de japon nog niet schoon, "dan eerst nog een sopje geven, alvorens gij naspoelt. Het verdient aanbeveling een eetlepel am monia in het naspoelwater te doen. Het wa ter moet er uitgedrukt en niet gewrongen worden en de japon moet liggend drogen. VRAAG: Weet u een middel tegen roos? ANTWOORD: Zet 100 gram zuivere of ge denatureerde spiritus op 10 gr. baraunae wortel te trekken op een warme plaats, b.v. een schoorsteen. Laat eenige dagen staan en maak dan de hoofdhuid en ook het haar er vochtig mee. Masseer met de vingertoppen de hoofdhuid flink en doe dl', twee weken lang om den anderen avond; dan een paar keer eens per week en houdt dan een tijd lang vol eenmaal in de veertien dagen. VRAAG: Hoe maakt men vuilgeworden nappa handschoenen schoon? ANTWOORD: Trek de handschoenen aan en wrijf ze af met een schoon, zacht in ben zol gedoopt doekje. VRAAG: Hoe verwijdert men vlekken van jus uit een zwarte ribs travers stof? ANTWOORD: Doop een schoon doekje in aether of in petroleum-aether en wrijf de vlekken daarmee goed af. DIVERSEN. VRAAG: Ik ben 4 jaar gehuwd en heb mU nu verhuurd als werkster. Gedurende dien tijd zijn er voor mij geen zegels geplakt. Me vrouw wil nu zegels plakken. Moet ik nu over die 4 jaar ook zegels plakken? ANTWOORD: Neen, daarvoor bestaat geen verplichting. VRAAG: Ik heb een rijwiel in huurkoop met een jaar garantie. Door een aanrijding, buiten iemands schuld is de achtervork ge broken. De verkooper beweert, dat dit niet onder de garantie valt. Is dat zoo? ANTWOORD: Ja. de verkooper heeft ge lijk; breuk tengevolge van aanrijding valt nimmer onder garantie: wel breuk, ont staan door het gebruik van minder deugde lijk materiaal, b.v. als gij onder het rijden door de vork gezakt waart. VRAAG; Ik ben reeds twee jaar onder be handeling van een dokter en zou mij nu graag eens In het Leidsche Ziekenhuis laten onderzoeken. Kan dat kasteloos en moet ik nog een bewijs van mijn dokter meebrengen? ANTWOORD: Gij kunt daar iederen werk dag des morgens van 8.30 tot 9.30 uur koste loos terecht. Hoewel een bewijs van uw huisdokter niet bepaald vereischt wordt, lijkt het ons verstandig, dat gij hem eerst van uw voornemen in kennis stelt. VRAAG: Waar kan ik mij in Haarlem tot voorturner bekwamen? ANTWOORD: Wend u eens tot den heer H. L. Warnier, directeur van den dienst voor Lichamelijke Opvoeding, bureau Kleine Houtweg 47. VRAAG: 1. Kunt u mij den julsten duur van een jaar opgeven? Die is immers langer dan 365 dagen? 2. Kunt u dit misschien door een eenvou dige berekening verklaren. 3. Wanneer is het jaar 1929 precies inge gaan? ANTWOORD: 1. De lengte van het sterre- kundige jaar is niet onveranderlijk; gemid deld bedraagt het bijna 365 dagen, 5 uur, 48 minuten en 48 seconden. Het Gregoriaanschc jaar is 365,2425 dag. 2. Te uitvoerig voor de Vragenrubriek. 3. Op 31 December, des nachts om 12 uur. Dit is dus niet voor alle landen op hetzelfde tijdstip. Hoe oostelijker het land gelegen is. hoe vroeger het nieuwe jaar begint en hoe Westelijker, hoe later; zoo begint het nieuwe jaar te Londen b.v. 20 minuten later dan te Amsterdam. VRAAG: Bestaat er ook een aparte courant of een afzonderlijk tijdschrift om te adver- teeren voor bijverdienste in de avonduren? ANTWOORD: Neen, daarvoor bestaat geen afzonderlijk blad. Probeert u het eens met een „Groentje" in Haarlem's Dagblad. VRAAG: Mijn onbemiddelde ouders hebben een oude, tante in huls, maar zijn niet langer in staat haar te verzorgen. Zouden wij haar in het Armenhuis kunnen krijgen? Tot wien moeten wij ons daartoe wenden? ANTWOORD: Dat kunnen wij niet beoor- deelen. Wend u daartoe tot den directeur der inrichting, dien ge, in het gebouw kunt spre ken. VRAAGKunt u mij ook eenige adressen opgeven van koffie of theemaatschappijen, of andere plantages? ANTWOORD: Die lijst is wel wat lang voor onze rubriek. Loopt u onze tijdingzaal eer.s binnen; ge vindt daar op blz. 1936 van het Algemeen adresboek voor Nederland het. ver langde. VRAAG: Kunt u mij ook eenige adressen opgeven van dames-gymnastiekvereenigln- gen? ANTWOORD: Die zijn er verschillende. Wij ontvingen opgave van de Chr. Gymn. ver. Turnlust, secretaresse mej. T. Dlesbergen, 2c Vooruitgangstraat 11 en van Bato, secretaris de heer W. Versteeg, Lange Raamstraat 40. Beide vereenigingen hebben een zeer groote afdeeling, zoowel voor dames, als voor meis jes. HAARLEMMERMEER Bevallen: L. de Haan—1Twigt, z„ C. A. den Burger—van der Kwast, d., H. Tempertde Vries, d., K. W. Verwoertv. d. Wiel, d., C. A. P. van LiinptMaaskant, z., S. Hogeveen van Limpt, z., A. JorenSmit, d., M. C. A. Biekmann—Burger, d.p W. M. J. de Raaf- Brand van Straaten, d. Overleden: Apolonia Johanna Tebbens, 4 d. d. van H. L. Tebbens, Niesje de Vries. 57 j., wed. van J. P. van Splunter, Geertruida van Groningen, 78 j., wed. van J. Griekspcor. VELSEN Geboorten: A. v. d. Plas—Reehorst, z.; M. Bouwer—v. Offenbeek 2 d.; G. v. Dongen— v. d. Duin, z.; K. Broek—Stam, z.; M. Wol- tersdorf—Heineman, d.; F. v. Linden— Gravemaker, d.; A. C. v. d. Meij—Scholts, z.; A. BlokSchol, z.; M. M. HuyerSoracrs, d.: T. HomanPlevier, d.; I. C. J. Waagmeester NIeuwerkamp. d.; C. E. van Glnnekcn— Warmerhoven, z.; K. Krijger—Pronk, z. Overleden: Lammert Kaan, 84 j., wedr. v. C. Kales; B. H. M. van Tongeren, 24 j.. on gehuwd: Cornelis Witteman, 84 j„ wedr. v. A. M. Cassee; Wilhelmina Graaman, 52 J., echtgen. v. J. v: Til; Gijsbertus Hartog, 13 J„ z. v. P. Hartog. BEVER'WIJK. Ondertrouwd: J. Beentjes en N. C. van Kruistum. Bevallen: A. de VriesJongejans z.; A. C. de Reus—Harsveld z.; A. G. Groen— Kleijne d.; G. Pannevis—Waij d.; F. M. C. van Unen—Teeling d.; H. van Balen- Zandbergen z.; P. W. J. de Waard—Ilenne- man z.; A. M. O. Abels—Weuthen z.: H. M. Burger—Schoonenberg z. Overleden: J. Esseiing, 64 jr., gehuwd m. A. Tromp (overl. te Velsen),

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 15