ONZE GROENTJES ONZE GROENTJES AGENDA De ramp bij den Hoek De salarisherziening in Noord-Holland. De verbouwing van het Paviljoen DE RAMP AAN DEN HOEK. HET GEMEENTELIJK ELECTRICITEITSBEDRIJF. 46e Jaargang No. 13985 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 24 Januari 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEURENJ. C PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week f 0.27J^, met Geïllustreerd Zondagsblzd i 0.32. Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een aeent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.571-$. Franco per post door Nederland f 3.87Losse nummers f 0.06. GellL Zondagsblad per 3 maanden 1 0.57H, franco p. post BureauxGroote Houtstraat 93 Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon No».Directie 13082 Hoofdredactie 150S4 Redactie 10600 Administratie 10724, 12713 Drukkerij .0122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 1-5 regels I 1.75. elke regel meer f C.35. Reclame» f0.60 per rege'. Reductie bij abonnement. Annonces van Vraag en Aanbod 1-4 regels 10.50, elke regel meer 10.13 buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (Woensdag en Zaterdag) 1-4 regels f 0.25, elke regel meer 0.10 Gratis Ongevallenverzekering voor Weekafconnés. Uilkeerngen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-. Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. I EERSTE BLAD De eerstvolgende rubriek ran Kwartjes-Ad verten ties van Vraag en Aanbod verschijnt ZATERDAG 26 JANUARI u. Tot VRIJDAGAVOND 9 nor kunnen die worden aangeboden aan onze Bureaux Groote Houtstraat 93. De goedkoopste Advertenties zijn die, welke bet meest gelezen worden. Dat is eenvoudig als 2 X 2 is 4. HAARLEM'S DAGBLAD heeft verreweg de meeste Abcmnes (ver boven 18009) dus zijn de GOEDKOOPSTE Advertenties sa Haarlem en Omstreken. Heden: DONDERDAG 24 JANUARI Stadsschouwburg: Beehoven-Chopin-avond Willem Andriessen, 8 uur. Gem. Concertzaal: Ledenconcert H. O. V. onder leiding van Ed. v. Beinum. 8.15 uur. Ned. Protestantenbond, Haarlem-Noord, Berkenstraat 10: Ds. D. Drijver: „De Vrijzin nige Beschouwing van den Bijbel", 8.15 uur. Cinema Palace: „Rose Marie", 8 uur. Luxor Theater: „Het Geheim dèr Golven' „Roode Rijders van Canada". 8 uur. Rembrandt Theater: „Het Vierde Gebód"; Toon eel: Het Gezelschap Pisuïsse. 7—9. 9.15 11.15 uur. Standaard Theater: „De Dorpsdokter"; „Bully Eenarm", 8 uur. Heemstede. R.-K. Vereenlgïngsgebouw, Heerenweg: Groote jubileumstentoonstelling afd. Heemstede Alg. Vereeniging voor Bloem bollencultuur. 26 uur. Zandvoort. Raadhuis: Gemeenteraad, 7.30 uur. VRIJDAG 25 JANUARI StadsschouwburgAbonnementsvoorstelling 4de Serie: „De Strafzaak Mary Dugan", 3 uur. Schouwburg Jansweg: Centrale Kunst Or ganisatie. Frieda Boot, zang, Ellen Kok, piano. S.15 uur. Gem. Concertzaal: Gemeentelijk Orgelcon cert. Sepha v. Beinum Jansen, viool; George Robert, orgel, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen, nieuw programma. Heemstede: R.-K. Vereenigingsgcbouw. Heerenweg: Grooto Jubileumstentoonstelling afd. Heemstede Alg. Vereeniging voor Bloem bollencultuur. 10G uur. Voor de nabestaanden der 8 helden Onze inschrijving Dames H. f 5. Wim f 1.50, N.N. 1 5, W. A. B. 1 10, D. L. t 2.50, Fam. M. f 10, D. en L. f 2.50, 'L. v. Z. en echtgenoote f 2, J. G. L. Aerden- hout f 25 van Albertje f 0.50, W. A. f 1, C. B. f 1, T. f 2.50, M. F. f 2.35, Fam. de G. f 1, Coll. Leerlingen Ambachtsschool f 69.20, N.V. Hin, afd. Opmakerij f 4, X. Z. f 1, J. K. f 2.50, Fam. H. v. d. V. f 2.50, J. de J. f 1, Durk f 1. Fam. Lindeman f 2,50, P. F. f 1, Fam. Th. en Lena f 3.50, Wesselius f 1, Personeel Amsterd. Wa terleiding afd. Leiduin f 41.58, Fam. S. S. f 2, F. M. A. f 2, Uit Leo's Spaarpot f 0.50, H. G. f 1, G. f 10, Uit den spaarpot Fien en Corry f 1,50, J. A. H. f 25, K. S. f 5, van Henk en Fennie f 1, L. Drïelsma, Bilthoven f 2,50, Em ma en Marthie f 1.00, van Corrie en Adxiaan t 2.50, van A. tot Z. f 0.50, N. N. f 1, J. V. S. f 2.50, N. N. f 20. C. A. H. f 0.50, fam. O. f 3.25, B. A. H. f 3, V. C. f 25, L. D. f 1, P. P. Heem stede f 2.50, Fam. R. f 1, Scholier R. f 0.50, J. W. f 2.50, Uit den spaarpot van Bart f 1, C. L. f 1, K. J. en S f 2.50, Pers. der Hardingsfabr. Cohen cn van der Laan, Waarderpolder f 40.45 V/cd. M. C. f 1, M. B. f 2.50. Uiej. M. f2, J. V. i 2.50, B. N. f 1, Zangkoor „Eben Haëzer" f 6.70 Opbrengst inzameling gemeente-secretarie en ontvangers-kantoor f 51.30, B. L. f 0.50, J. A. Sch. f2,59. frm. K. f5, N. N. f25, Mevr. v. A. f 1 Fam. M. f 2.50, Uit den spaarpot van Jan Daniel de Br f 1.50, F. V. f 2.50, H. d. C. Bloe- mendaal f 5 fam. v. V. f 4, C. V. f 0,75, fam. v. d. L. f 1, Hendrik Bruin f 2.15, P. T f 1.10, Fa milie S. f 3.50, H. v. B. Bloemendaal f 5, Mej. J. M. f 10, Person. Vcrv.cursus VI f 21,50, Pers. Openb. Lag. school 36, f 9,50, Pers. openb. lag. school 37, f 10, Abonné G. V. f 1, P. B. f 2.50, C. f2,50, Tante N. en Bores f 2» Jo en Cor v. L. f2,50, 2 schooljongens f2, een klein offertje f 1, 4 kinderen H. f 2.50, Fam. A. de R. f 2.50, van 't klavertje vier f 2, J. J. K. f 10. J. W. W. f 1, fam. Sch. fl,50, mevr. H. f2, Greta f0,60. H. v. L. f 1, N. N. f 1,50, fam. PI. f3, Radio avond Bloemendaal f 4,20, P. F. f 1, Henk f 0,25; Jaque f0 25, Bert f 1, G. T. L. f3, J. H. B. f 1. G. R. S., Heemstede f 1, fam. v. D. f5, uit Koosjes spaarpot f2, A. K. f2, fam. R. f4. J. H. S. f 1, J. S. Sr. f 2,50, Klas le Kenne- mer Lyceum f 16,50, P. I. f 25, Uit de spaarpot van W. f 0 50 Eddeck f0,25, E. v. M. f0,50. A. Z. f2,50, Mej. N. N. f3, familie B. f2.50, kin deren H. f 0,751/2, fabriekspersoneel N.V. Cohen en v. d. Laan, Leidsche Vaart f 51,01, Kinderen P. f 1, J. C. W.—V. te Bid. f 2,50, v. V. te A. f 10, van Mientje B. f 0,25 1/2, N. N., Bloemendaal f 5, F. C. J., Bloemendaal f 10, fam. v. B. T., Hillegom f3, K. W. A. M., Jloemendaal f 2, G. K. C. f 2,50, J. P. G. 1 10, F. C. v. G. f 2.50, H. Z. f 5, O. H. H. f 20. van Miekie f 5, N. G. A. f 25, Wed. S. f 20, F. S. f 5, X f 10, Ir. D. J. B. f 10, B. V. f 1, J. S. f 1, D de L. f 2,50, van atelier „de Roes'.ige Naalct" f 7, E. J. V. f 1, A. B. f 2,50, G. W. Hzn. f 25, W. v. L f 1. G. W f 1 J. Ph. H. C. f 1 F. A. B. f 1, F. K. f 1, J. G. v. K. f 1, J. de B. f 1, J. M. f 1, G. A. f 1, M. B. v. B. f 1, Joh. V. f 1, M. S. f 1, W. R. f 1, Ch. C. W. f 1, H. K. S. f 1, V. f 1. N. N. f 1, M. K. f 1, W. v. d. K. f 1, A. G. B. f 1, B. f 1, M. H. G. f 1, N. N. f 1, fam. v. d. H. f 10, P. f 0,50, N. N. f 2, ,Q. Q. f 1, J. K. f 1, J. en R. f 1, opbrengst feestavond Chr. Nat. Werk mansbond afd. Bl'daal-f23,29, Chrileja f2,50, van eenige leden van het technisch perso neel van H. D f 5,50, N. N. te BI. f 1,25. Jut en Juul f 2. K. S. f 10, M. M. L. f 2. fam. van T. f 5,50, J. de V. f 2,50, N. N. f 2,50, Uit de spaarpot van Bob en Tom f 1,50, Willy en Marie f 1,50, fam. D. P. f 5. Totaal heden f 1008,94, gaat af 2 maal ver antwoord A. B. f25, blijft dus f933 94. Vorig totaal f 7445,33. Samen tot heden f 8429,27. Hebt n al bijgedragen? Doe het nu! Actie van gemeentebesturen De gemeente Harenkarspe! heeft uit den Raad een commissie van 3 personen benoemd, welke commissie zich in opdracht van den Raad tot de Gemeentebesturen ïn Noord Holland heeft gewend met het verzoek een actie tegen het voornemen van Gedeputeer de Staten te willen steunen en afgevaardig den te benoemen naar een vergadering, wel ke vermoedelijk te Alkmaar zal worden ge houden, waar het plan van actie zal worden besproken. In het adres deelt de commissie mede, dat de financieele toestand van vele gemeenten zóó is, dat zij de hoogere uitgaven niet kun nen dragen terwijl hi. de salarissen veel te hoog zullen zijn voor den gevorderden arbeid. Daar zoo wordt betoogd Gedeputeer de Staten van Noord Holland blijk geven de adviezen van gemeentebesturen in den wind te slaan, indien deze adviezen aan Gedepu teerden niet welgevallig zi.in, is het noodza kelijk, dat de gemeenten zich onderling ver staan en gezamenlijk een protestactie gaan voeren. Het is de bedoeling van het gemeentebe stuur van Harev karspel ook bij de Kroon een gezamenlijk protest van gemeentebesturen ïn te dienen. Het woord is aan Marie von Ebner-Eschenbach: De verstandsmensch hoont niets zoo hitter als de edelmoedigheid, tot welke hij zichzelf niet in staat voelt. ALLE FOKKERS VLIEGEN (Er vliegen thans Fokker vliegtuigen in 32 landen in bedrijf bij 30 luchtvaartmaat schappijen). Nu door België en Frankrijk, Ook al Fokkers zijn besteld, Vliegen ze in haast alle landen, Twee-en-dertig welgeteld; Fokker Is als vliegtuigfokker. Iedereen voorbij gestreefd, Tot hij hoog boven cVï and^en, In het wijde luchtruim zweeft; Van zijn trotsch verheven hoogte, Blikt hij op de aarde neer, Een mechanisch soort van arend, Koning van het vooglenheir; Fokkers vliegen naar de Pool toe, Over berg en oceaan. Naar ons verre Insulinde, Alom ziet men Fokkers gaan; Fokkers vliegen door Europa, China en Afghanistan, Zuid-Amerika, Timboektoe, Denemarken en Japan, Altijd meer zien wij ze vliegen, Vliegsport is al populair, Als ik me niet zal bedriegen, Is de toekomst niet meer ver, Dat v/ij tot elkander zeggen, (O, dat ik 't beleven mocht) Zeg ik ga mijn Ford je wegdoen, 'k Heb een Fokkertje gekocht, Waarom zou dat niet gebeuren, Vordert de techniek met snel? Alle (Fokker) voeels vliegen, Ts een prachtig Holland sch snel; Fokker's vliegtuig wordt op aarde, Thans erken i als t beste merk, En wij, als zijn landgenooten. Hebben eerbied voor zijn werk.... Naar *k zooeven het gelezen. Heeft een astronoom ontdekt, Dat dé zon ln deze da^en. Weer bijzonder is gevlekt; 'k Ben volstrekt niet sterren-kundig, Maar als leek op dat terrein, 7ou ik toch wel wijten vragen: Kan die vlek geen Fokker zijn? P. GASUS. DOOR HET IJS GEZAKT. Twee broers verdronken. Twee zoontjes van den rietsnijder W. de Vries te Schuilenburg (Fr.), die hun vader zouden afhalen, zijn door het Ijs gezakt en verdronken, meldt de TeL Zeven jongens gered. Dinsdagmiddag zakten te Waalwijk zeven Jongens door het ijs. De landbouwer Pulles wist zes jongens met gevaar voor eigen le ven te redden. De zevende werd door esn toevallig passeerenden wielrijder bewuste loos onder het ijs uitgehaald. Met behulp van kunstmatige ademhaling slaagde men er in de levensgeesten weer op te wekken, maar de toestand van den jongen ls nog ernstig, aldus de TeL Het bijgebouwde gedeelte toot de Pror, Griffie aan den Dreef. Reeds in ons nummer van 20 Mei 1926 heb ben wij critiek uitgeoefend op de verbouwing van het Paviljoen voor Provinciale Griffie. Daarin werd betoogd, dat het niet mogelijk zou zijn een uitbreiding te maken voor verblijf der ambtenaren, dat eenigszins overeenkwam met den stijl van het Paviljoen. Die vrees is bewaarheid. Uit de twee afbeeldingen, die bij dit artikeltje zijn gevoegd, kan men duidelijk opmerken, hoe weinig het nieuwe gebouw zich aansluit bij den westelijken gevel van het paviljoen. Aan den ontwerper mag daarvan geen verwijt worden gemaakt; hij kreeg een onmogelijke opdracht en het blijkt nu zonne klaar hoe verkeerd de oplossing is geweest, die aan de behoefte van een nieuwe Provin ciale Griffie is gegeven. Het is niet te veel gezegd, dat de Dreef er door wordt ontsierd en dat men veel beter had gedaan, indertijd het aanbod van de Gemeente te aanvaarden, toen deze kosteloos terrein beschikbaar stelde Pe westzijde van bet Paviljoen aan den Dreef, bestemd voor Prov. Griffie. op de plaats Yan de vroegere Katoen-Maat schappij. Daar had een nieuw gebouw kun nen verrijzen, waarschijnlijk niet duuraer dan wat nu de gebrekkige verbouwing kost, die een van onze fraaiste stadsgedeelten belache lijk maakt en bovendien de Provinciale Grif fie vestigt op eèn plaats, waar zij niet behoort en die bovendien zeer ongelegen is, omdat vele personen, die uit de Provincie naar het Provinciaal gebouw komen, zoo spoedig moge lijk weer per trein willen vertrekken. Daar voor ligt het oude gebouw in de Jansstraa' veel beter dan het nieuwe aan den Dreef. In ieder opzicht is deze bouw dus een mis lukking en het is jammer, dat zij tegen veler waarschuwing in, zoogenaamd uit zuinigheid is doorgezet. Zoodra de kosten bekend zijn, zal dit wel blijken en in de praktijk blijft deze nieuv^p lap op een oude deken ongetwijfeld een fout, om van den architectonischen mis stand nog maar niet eens te spreken. V/at gebeurt er met de EEN GESPREK MET DEN PRESI TOT REDDING VAN De Inschrijvingen door Haarlem's Dagblad en elders, ten bate "an de slachtoffers van de jongste ramp bij Hoek van Holland, heeft de verwachtingen ver:e overtroffen. Als alle giften uit den lande verzameld zul len zijn dan zal de twee honderd vijftig duizend gulden waarschijnlijk verre over schreden zijn. Deze omstandigheid heeft bij eenige persoren de meening doen postvat ten dat het benoodigde bedrag inderdaad kleiner is en dat er dus een flinke som op zal overschieten waarmee men de vorming van een b'ijvend fonds voor dergelijke ram oer 7ou kunnen bewerkste"teen. Zoo schreef de N'euwe Rotterdapr'che Courant Dinsdag avond aan het hoofd van haar inschrij- virgsüjst: Reeds onze derde verantwoording van in gekomen bijdragen wees uit, dat de Zuid- Ho'tendsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen in staat zou zijn, het aan de gezinnen der omgekomenen krachtens de Zee-ongevallenwet 1919 toekomend pen sioen derwijze aan te vullen, dat zij voor groote financieele zorgen in de toekomst zou den zijn behoed. Het daartoe b°noodlede bedrag wordt, ge lukkig. allengs flink overtroffen, zoodat de Zuid-Hoilandsche maatschappij waarschijn lijk zal kunnen overgaan tot hetgeen reeds 'ang een wensch was: de vorming van een blijvend fonds, waaruit in de toekomst bil derge'ijke rampen, a's er een den Hoek heeft getroffen, kan worden reput". D°ze verklaring wekte onze verbazing on, in de eerste n'aats ^mdat diegenen die of ferden dit hebben gedaan met het doel uit sluitend om de nagelaten betrekkingen van de omgekomen redders te steunen, in de tweede p'aats omdat wij van meening zijn dat het thans nog niet uit te maken is of e°n bepaald bedrag te groot of te klein zal zijn. Ter opheldering van deze kwestie hebben wij Woensdagmiddag een bezoek gebracht aan den president van de Zula-Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreuke lingen, A. A. Baron Sweerts de Landas Wy- borgh die ons in th'n woning ontving. Daar verklaarde deze dat het thans onmogeliik is om te zeggen of er te veel of te weinig geld is. Men bedenke maar eens dat er be halve de weduwen nog 37 kinderen zijn voor wier toekomst gezorgd moet worden. Dat is geen kleinigheid. Bij uitstek deskundigen (bijvoorbeeld op het gebied van de levens verzekering) moeten deze zaak grondig be- studeeren. Ook de tweede onln'e die in de betreffende passage in do N. R. Ct. voor komt, werd door onzen zegsman een on- ingezamelde gelden? DENT VAN DE Z.-H. MAATSCHAPPIJ SCHIPBREUKELINGEN. Juiste voorstelling van zaken genoemd. Al het geld dat voor de nagelaten betrek kingen dezer slachtoffers binnenkomt, wordt gestort bij R. Mees en Zonen te Rotterdam voor rekening van het daartoe gestichte ..Heldenfonds Prins der Nederlanden". Toen Indertijd de ..President van Heel" een onge luk overkwam heeft men de Ingezamelde gel den op dezelfde wijze beheerd. Meer kon Baron Sweerts de Landas Wyborgh ons over deze principieele kwestie niet mededeeleru Wel vestjgde hij er de aandacht op dat tal- loozen een geheel verkeerd idee hobben over een dergelijke zaak. Voor het beheer van zooveel duizenden komt heel wat kijken. Het ontbreekt den president der „Zuld-Hol- 'andsche" echter niet aan raadgevingen die hem van heinde en verre worden toege stuurd. Raadgevingen die over het algemeen eebter eenicszins voorbarig zijn. Alle noodige maatregelen (voor zoover ze althans nog niet genomen zijn) zullen te hun nertijd getroffen worden, nadat de ver schillende conferenties en vergaderingen die daarvoor noodlg zijn gehouden zijn gewor den. Natuurlijk ls de president van de Noord- Zuld-Hollandsche enthousiast over de offer vaardigheid van het Nederlandsche volk. Men mag echter volgens hem - niet zoo schermen met het woord liefdadigheid. H'er is immers geen sprake van liefdadigheid: Het Nederlandsche volk heeft eenvoudigweg en suontaan biijk gegeven van waardeering. Waa»-deering is hier h~t eenlg Juiste woord. En dit is dan ook de charme van deze mooie geste, een charme die men tevergeefs zal zoeken als de staat alleen de hulpverleening op zich neemt. Baron Sweerts kwam nog even terug op de oorzaak van de ramp van de .Prins". Deze moet volgens den marconist en den kapitein van de Valka veroorzaakt zijn door dat kapitein Klooster tengevolge van de aan varing met de Valka zwaar aan de beenen werd gewond. Het roer ls toen waarschijnlijk overgenomen door iemand, die ln de con sternatie niet zoo bekwaam was als Klooster. Verder veronderstelt men dat de machinist en de stoker on het moment dat de toestand critiek begon te worden naar boven zijn ge komen. Een boot als „de Prins" moet echter door zijn soeciale constructie en d^n lucht druk gesloten blijven. Toen daarop „de Prins" op een omkrullende brandingsgolf kwam moest zij kanseizen. Tegen een dergel'jke dramatische oneen- volglng van feiten is natuurlijk niets opge wassen. De toestand na het uiteen vallen van de P. E. G. E. M. HET RAPPORT VAN PROF. VAN SWAAY DAT DE DOODSTEEK WAS VOOR DE COMBINATIE. De P. E. G. M. de combinatie van de ge meenten Haarlem en Amsterdam en de pro vincie Noord-Holland voor de electriciteits- voorziening behoort tot het verleden. Met ingang van 1 Januari is de scheiding vol trokken. Wel worden er voorloopig nog onder ling zaken gedaan, omdat het Provinciaal electriciteitsberljf stroom betrekken moet van Haarlem en Amsterdam, maar de boekhou ding is gescheiden. Elk zet de zaak geheel zelfstandig voort. Het P. E. N. zal alleen door de centrales van Haarlem en Amsterdam aan electrische energie geholpen worden totdat de nieuwe Hoogoven-Centrale, die de provincie te IJmuiden gaat bouwen, klaar ls. Dat wordt tegen redelijke voorwaarden gedaan. De twee gemeenten laten hun vroegeren compagnon niet in den steek voor hij weer geheel op eigen beenen kan staan! Vermoedelijk zal het wel eenige Jaren du ren voor die centrale volledig in gebruik ge nomen kan worden, want er zijn heel wat moeilijkheden bij den bouw te overwinnen Er wordt thans onderhandeld om een nieu wen vorm voor de PJS.GH.M. te vinden. Reeds dadelijk toen de geruchten kwamen over het uiteenvallen van de P. E. G. E. RL stond vast. dat de provincie, Haarlem en Amsterdam ln de toekomst op zeer beperkte schaal zouden blijven samenwerken. Er zijn groote kabels, die gemeenschappelijk eigendom zijn en die zullen ook in de toekomst voor gezamenlijke rekening geëxploiteerd worden, terwijl ook de gczamen'ijke slroomle- vering aan de spoorwegen zal blijven bestaan. Maar overigens heeft de Haarlemsche cen trale weer haar volle vrijheid herkregen. Voor Haarlem is dat van zeer veel beteeke- nis! Dit zal wel duidelijk blijken uit hetgeen hieronder volgt. In debatten in de gemeenteraden van Haar lem en Amsterdam en ook in de Provinciale Staten van Noord-Holland is meermalen ge zinspeeld op een geheim rapport van Prof. G. J. van Swaay, den oud-minister van Water staat. Dit rapport was slechts in het bezit van enkelen die zeer nauw betrokken waren bij de PE.G.E.M. Zelfs leden van het rollege van Ged. Staten van Noord-Holland die in die qualiteit zitting hadden ln den raad van commissarissen van de P. E. G. E. M. weiger den him medeleden van het college met den inhoud van dit rapport in kennis te stellen, omdat het door Prof. van Swaay uitgebracht vras aan den raad van commissarissen van de P.E. G. E. M. en gedeeltelijk een vertrou welijk karakter droeg. Toch bleek uit het weinige dat losgelaten werd duidelijk, dat dit rapport de doodsteek voor de P. E. G. E. M. is geweest. Nu wij dezer dagen kennis kregen van be doeld rapport, bleek ons, dat die Indruk vol komen Juist was. Prof. van Swaay heeft ln dat rapport een technische uiteenzetting gegeven van het werk van de P. E. G. E. M. en daarbij den nadruk gelegd op het feit, dat de P. E. G. E. M. veel te duur werkte. Andere centrales in ons land hadden een veel lageren kosten- den prijs per K.W.U. De hooge kostende prijs van de K.W.U. bij de P. E. G. E. M. wordt voor een groot deel beïvloed door de centrale van Amsterdam In de laatste jaren is, zoo wordt verder door Prof. van Swaay geconstateerd, de kostende prijs bij de P. E. G. E. M. wel gedaald. Een der oorzaken van den hoogen prijs ls het groo'.e aantal arbeidskrachten. In 1927 werd nog 60 pet. meer aan arbeidsloon per K.W.U, uitgegeven dan bij de P. E. G. E. M. in Gel derland. En toen was de post arbeidsloon bij de P. E. G. E. M. van Noord-IIolland al sinds 1922 met ongeveer 90 pet. gedaald. In een statistiek die de Centrale Bezuini gingscommissie van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft gepubliceerd (men zie ons vorig nummer) ls ook gewezen op het feit dat de P. E. G. E. M. van Noord- Holland zooveel besteedde aan arbeldsloonen ln vergelijking met andere centrales. Het personeel is evenwel van 599 man in 1925 gedaald tot 459 in 1927. Prof. van Swaay heeft verder ln zijn rap port betoogd, dat uit de feiten gebleken is. dat samenwerking van centrales niet alt"d tot gunstige financieele resultaten behoeft te leiden. Van zeer veel beteeken'.s is de vraag of de kostende prijs per K. W. U. voor de Haarlem sche centra'e lager zal worden dan hij bij de P. E. G. E. M. was. Maar die kos.ende prijs Is pas vast te stel len over IScO 1929 wordt voor onze centrale een over gangsjaar. Een groot nadeel van het samengaan met Amsterdam en de Provincie ls geweest, dat de Haarlemsche centrale niet met zijn tijd ts medegegaan. Haarlem werd als derde (ea kleinste!) in den bond, wanneer het uitbrei ding en modemiseering betrof, achter gesteld. Het gevolg is wel, dat nu Haarlem 4jn «elf.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1