Heringa Wuthrich - Haarlem Centrale Verwarming DATUMSTUKJES 1181111 HET IJS. WEERBERICHT THERMOMETERSTAND BURGERLIJKE STAND TELEGRAMMEN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 26 JANUARI 1929 (Adv. Ing. Med.) POST-NIEUWTJES. 6 Buslichtingen. EINDELIJK AUTO'S IN DIENST? Do brievenbussen die in onze stad staan worden 5 keer per dag gelicht. Binnenkort zal dit aantal met een lichting Worden uitgebreid. Dit is het resultaat van een onderzoek door de posterijen ingesteld. Als norm wordt thans gesteld 5 buslichtingen in gemeenten met meer dan 10.000 inwoners. In enkele gevallen wordt hiervan afgewe ken naar beneden, b.v. indien het uitgestrekte plattelandsgemeenten betreft, of indien door één lichting meer toch geen snellere ver zending kan plaats vinden, en naar boven, indien de totale aanvoer van correspondentie uit de bussen belangrijk boven het normale uitgaat, zooals b.v. te Haarlem, Groningen, Arnhem, Leiden en Nijmegen. In deze plaat sen wordt het aantal buslichtingen, evenals in 's Gravenhage en Utrecht, bepaald op zes. In een bericht van het hoofdbestuur der posterijen wordt medegedeeld dat getracht zal worden de kosten uit de uitbreiding der buslichtingen verbonden, te verminderen „door het gebruik van snelle en gemakkelijk te bedienen voertuigen". Er wordt nog aan toegevoegd, dat er op dit gebied thans proef nemingen worden genomen. Duidelijk is deze aankondiging niet. Thans worden de brievenbussen gelicht door be stellers op de fiets. Blijkbaar is het de be doeling om kleine iichtloopende automobielen voor het transport aan te schaffen. Eindelijk zal onze Post te Haarlem dan ook modern gaan worden! Nu is nog altijd het paaru ln eere, dat voor een wankelen postwagen loopt, om de post van het Postkantoor naar het station te brengen. Dan zal dat vervoer vermoede lijk ook wel aan de auto-tractie worden af gestaan. Er zijn reeds particuliere auto's bij de Post in gebruik voor het vervoeren van de post naar de omliggende dorpen. HET LOCALE POSTTARIEF. INCONSEQUENTIES. In verschillende postkantoren ln en om Haarlem zijn kaartjes opgehangen waarop is aangegeven de kring, binnen welken het locale port van toepassing is. Zooals daarop te zien is, loopt de kring van Beverwijk en Wijk aan Duin tot Heemstede. Een brief met een 5ts.;'postzegel of, een 'briefkaart' van 3 ets. van het eene uitehide .yan1 dónkring naar het andere verzonden,-, passeert *derr halve 3 a 4 gemeenten. - - - -- De badplaatsen-Zandvport en-Wijk aan Zee liggen buiten den kring, wat voor laatstge noemde plaats eigenaardige consequenties met zich méebrengt. Van Wijk aan Duin af brengt de post uw brief of briefkaart tegen locaal tarief geheel naar Bloemendaal, Haar lem of Heemstede. Maar van Wijk aan Duin' naar Wijk aan Zee in één en dezelfde ge meente (Wijk aan Zee en Duin) gelegen, wordt het gewone tarief toegepast, dus 7 1'2 ct. voor een brief en 5 ct. voor een brief kaart. DR. W. ROYAARDS HERDACHT VRIJDAGAVOND IN DEN STADSSCHOUWBURG. Evenals In vele andere plaatsen in het land ls Vrij dagavond ook te Haarlem in den Stads schouwburg dr. Willem Royaards herdacht. Voor het begin van de vierde abonnements voorstelling, gegeven door het Vereenigd Too- neel, directie Verkade en Verbeek, met- „De strafzaak Mary Dugan" trad het lid van dat gezelschap de heer Paul Huf op het tooneel en deed het publiek de mededeeling, die hij veronderstelde, dat het ook reeds in de kran ten gelezen had, van het overlijden van dr. Willem Royaards. 1-Iij schetste het overlijden als een zwaar verlies voor de Nederlandsche tooneelgeschiedenis, daar kunstenaars als deze er maar weinige meer zijn. Dat het bericht 's middags op de beurs groote ontsteltenis wekte mag gelden als een bewijs hoe het overigens voor tooneel niet zoo veel voelende Nederland dit overlijden op neemt. De heer Huf herinnerde er verder aan, hoe Royaards Vondel tot het publiek gebracht heeft, hoe velen de tapl van Vondel niet zou den kennen, als Royaads hem niet gespeeld had. Op verzoek van den heer Huf stonden allen in den overvollen schouwburg eenige oogen- blikken op van him stoelen, om in indruk wekkende stilte den grooten kunstenaar te herdenken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per reffoi. Poroqe Oafs Haarlem, 26 Januari. De Vrouwelijke Af gevaar dig de. Het Britsche Lagerhuis heeft weer eens een vreemd geval beleefd, dat gevolg was van zijn wonderlijke tradities. Het bezit na melijk nog een aantal regiementsbepalingen die uit de dagen van olim dateeren, en daar toe behoort het voorschrift, dat een lid dat zich tot den Speaker den wit-bepruikten voorzitter onder den troonhemel wendt, eerst den hoed moet opzetten. Toen de Labour-afgevaardigde miss Susan Lawrence dit dezer dagen deed zonder hoed werd er van alle kanten geprotesteerd. Een der hee- ren, Cecil Wilson, vouwde een papieren steekje en zette haar dit op. Zij wierp het boos weg. Een ander bood haar zijn vilt- hoed aan, en zij wees hem met verontwaar diging af. Tenslotte wilde de Speaker haar het woord niet verleenen en liep zij kwaad weg. Nu geloof ik niet dat miss Susan gelijk had met zich tegen het hoeden-voorschrift te verzetten. Het is misschien een beetje ko misch, en in elk geval, practisch beschouwd, overbodig. Maar wij hebben in dezen tijd meer aardige oude gebruiken afgeschaft dan overgehouden, er wordt vooral in open bare besturen eer te weinig aan decorum gedaan dan te veel, en als dames er in ge kozen worden dienen zij zich evengoed aan de bestaande usances te houden als de mannen. Vandaar, om het zoo uit te druk ken, het werkwoord gelijkstellen, dat op den duur de eigenaardige en ietwat-onvoorziene eigenschap blijkt te hebben dat het naar twee kanten werkt inplaats van naar den éenen, waarop men zich aanvankelijk uit sluitend heeft geconcentreerd. Nu geloof ik wel dat de term gelijkstel ling der seksen in zeer veel opzichten niets dan een holle phrase is, maar aangezien de dames zich in de politiek eenvoudig bij de bestaande mannen-partijen hebben aange sloten, en daarin een zeer volgzame en wei nig opvallende rol "pelen zoowel ln ons land als elders dienen zij zich in de détails van het parlementaire vertoon ook wel re schikken. Een Esthlandsche dame, mevrouw Kallas, die in Amsterdam voor haar land propaganda heeft gemaakt, heeft daarbij aan het Han delsblad meegedeeld dat van de zeven dames leden, bij de invoering van het vrouwenkies recht in het Esthlandsche parlement geko zen, er nu geen enkele meer over is. Het Huis bestaat geheel uit mannen, die na tuurlijk, evenals in ons land, gekozen worden door een kiezerscorps dat in meerderheid uit vrouwen bestaat. En in andere landen neemt het aantal vrouwelijke parlementsleden af of blijft stationnair, terwijl al vele dames zich teleurgesteld uit de politiek hebben terug getrokken. Ik feliciteer er haar mee. De vrouwen heb ben met een succes een actie gevoerd om een aantal rechten te verkrijgen die haar volko men 'toekwamen..Misschien zullen zij die actie nog wel éénsop. ander gebied moeten her vatten en dan weer haar doel bereiken. Maar de vrouw is gansch anders aangeleid dan dé mali, en ik-geloof dat de nu reeds vele jaren vanhaaroptreden in' openbare besturen alleen bewezen hebben dat dit een, taak is waarvoor zij niet geschikt is. Zeer enkelen maken er wat van, de meesten spelen geen rol. Men zegt dat zij Ieeren moeten, dat de tijd het wonder voltrekken moet ik geloof het niet en hoop ook voor de Vrouw dat het niet waar is. Haar invloed in het maatschappelijk bestel is greoter dan ooit tevoren, maar niet in de politieke doolhof van een openbaar college, in een sfeer en een bestuursmethode die door mannen geschapen is en op manne lijke tradilie3 en begrippen gebouwd, waarbij de minder-loffelijke qualiteiten van het ster ke geslacht een aanmerkelijke rol spelen. En nimmer is de invloed der vrouw geringer dan wanneer zij opstaat om in het openbare college een'redevoering af te steken. Nimmer voelt men sterker dat dit. haar taak niet is. De mannen luisteren hoffelijk, omdat het een vrouw is die spreek, en daarbij blijft het. Alleen in een gansch ander bestuurs-stelsel, in een geheel nieuwe sfeer, zou de vrouw suc ces kunnen betalen. Als daar kans op be stond Zooals de zaken nu staan geloof ik dat de vrouw in die jaren terrein heeft verloren in het openbare bestuur inplaats van gewonnen. En wellicht pleit het alleen voor haar. Zij be zit eigenschappen, die wij missen, die te hoog staan voor de methodes der mannenpolitiek En zoo blijft het een waarheid dat de vrouw van den minister ten allen tijde honderd maal machtiger zal zijn dan de vrouwelijke minister R. P. Dr. H.NANKING'S 3UFP05IT0RIA (Zetpillen tegen aambeien.) D». WILLEM ROYAARDS f DE BEGRAFENIS TE AMSTERDAM. Blijkens bij Dr- Royaards' familie te Am sterdam ontvangen bericht is de directe oor zaak van den dood van dr-. Willem Royaards een hem te Menton overkomen ongeval, meldt de N. R. Crt. Woensdag brak- hij een enkel, en deze schok kon zijn toch al zeer geschokte gezondheid niet weerstaan. Den 22sten nog schreef hij een brief naar zijn fa milie in zijr. bekende groote teekenachtige handschrift. Het was een zeer opgewekte brief, waarin Royaards schreef dat hij toer tjes in de buurt van Menton had gemaakt en ook naar het Casino en een filmvertoo- ning was geweest. Royaards zal te Amsterdam begraven wor den. Zondag a.s. reeds zal mevrouw Royaards naar de hoofdstad vertrekken, maar de be grafenis zal niet eerder dan over acht dagen plaats vinden in verband met de verschillen de formaliteiten, die voor de overbrenging moeten worden vervuld. De teraardebestelling zal waarschijnlijk a.s. Vrijdag geschieden uit den Stadsschouwburg daartoe door het gemeentebestuur ter be schikking gesteld. Royaards herdacht. In verschillende theaters te Amsterdam. Rotterdam en Den Haag is gisterenavond voor het begin der voorstelling Dr. Willem Royaai cis herdacht. RIJK EN GEMEENTEN. DE FINANCIEELE VERHOUDING. ADRES VAN DE VEREEN. VAN NED. GEMEENTEN. De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten heeft aan de Ministers van Fi nanciën en van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een uitvoerig adres gericht in zake het wetsontwerp tot herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten (en wijziging van eenige bepalingen der gemeentewet (waaraan het volgende is ontleend. Naar de meening van adressante, wil het ontwerp niet, zooals de Regeering het uit drukt, de gemeentebelastingen „nivelleeren", het houdt zich alleen bezig met de twee oor zaken van de ongelijkheid van druk der ge meentelijke lasten, n.l. den ongelijken druk der uitgaven, in net landsbelang door de ge meente te doen en de ongelijkheid ln draag kracht der gemeenten, voor zoover deze in de inkomens der belastingbetalers tot uiting komt. De overige factoren der ongelijkheid laat het ontwerp bestaan. Ook regelt het ontwerp niet de geheele financieele verhou ding tusschen het Rijk en de gemeente. Het wetsontwerp mag dus niet worden be schouwd als een afdoende regeling dier ver houding. Adressanten zijn van oordeel dat het fonds stelsel van het regeeringsontwerp voorloopig voor de eerste 5 jaar kan worden aan vaard op grond van de urgentie der verbete ring van den bestaand^n toestand. Daarna zullen echter afdoende maatrege len noodig zijn. Verder worden ln het adres eenige alge- meene beschouwingen gelever.l over de voor gestelde wijzigingen van het gemeentelijk belastingstelsel De plaats die het wetsontwerp aan de ge meentelijke inkomstenbelasting toekent, n.l. de beperking van de mogelijkheid tot het heffen van deze belasting tot de heffing van 80 opcenten op de gemeentefondsbelas ting, moet onvoldoende geacht worden. Het ingestelde onderzoek toch heeft aangetoond, dat er vele gemeenten zijn die, om hun be grooting na de voorgestelde wijziging slui tend te kunnen maken, een inkomstenbelas ting zouden moeten heffen die, uitgedrukt in opcenten op de fondsenbelasting, het getal 80 ver zou moeten overschrijden. De voor gestelde wijziging zou dus voor vele gemeen ten tot gevolg hebben, dat zij niet meer over voldoende bronnen van inkomsten zouden kunnen beschikken. Wordt het wetsontwerp wet dan zal aan de gemeenten de vrijheid moeten worden gelaten een eigen inkomstenbelasting te hef fen inplaats van opcenten op de fondsbe lasting. Vervolgens worden in het adres besproken de verschillende onderdeelen van het wets ontwerp ln de volgorde van de artikelen. In overweging wordt gegeven bij het be palen van den draagkrachtfactor niet reke ning te houden met het belastbaar inko men, doch met de belastbare som (d.w.z.: het belastbare inkomen, verminderd met den kinderaftrek) Wat den factor aangaat die den druk. der uitgaven, in het algemeen landsbelang, te doen moet uitdrukken, bepleiten adressanten daarin, naast dé kosten, van het lager onder wijs, ook op te nemen die van het middel baar voorbereidend en nijverheidsonderwijs en voorts om onder uitgaven, waarmede bij dezen factor rekening wordt gehouden, ook op te nemen de uitgaven voor de---volksge zondheid. Daarnaast zal -nog een andere groep van gemeentelijke uitgaven in reke ning moeten werden gebracht, n.l. de jaar wedden van burgemeester en secretaris. Een uitkeering van 50% dezer jaarwedden zal gegeven moeten worden. De invoering van de gempentefondsbelas- tlng, in wezen een tweede rijksinkomstenbe lasting, die als bestemming.-belasting wordt geheven met. een van de rijksinkomstenbe lasting afwijkend tafier, heeft ln het alge meen de instemming van adressanten. Even wel hebben zij ten aanzien van het tarief enkele opmerkingen, waarvan als de voor naamste kan worden genoemd, dat zij be pleiten een afzonderlijk tarief voor onge- huwden, welk tarief als bijlage bij het adres is gevoegd. Zij stelien voor een' gewijzigde redactie van art. 14 van het ontwerp, op grond waarvan de gemeente althans 90% van de opbrengst der grondbelasting zouden ontvangen. Het adres bevat dan nog eenige beschou wingen over art. 18 van het ontwerp, dat de heffing van opcenten op de fondsbelasting regelt, welk artikel verband legt tusschen de heffing van deze epeenten en van die op de grondbelasting voer de gebouwde eigendom men en op de vermogensbelasting. Adres santen wenschten het verband met de op centen op de grondbelasting peheel te doen vervallen en dat met de opcenten op de vermogensbelasting eenigszins zwakker te maken. Hierna wordt behandeld de afschaffing der forensenbelasting. Het adres is het er mede eens, dat de forensenbelasting in haar tegenwoox-digen vorm niet kan worden ge handhaafd. In de eerste plaats niet omdat deze op de forensen te zwaar drukt, en in de tweede plaats omdat de bestaande rege ling van den subjectieven belastingplicht der werkforensen tot allerlei onbillijkheden aan leiding geeft. Adressanten zijn echter van meening dat deze bezwaren, welke te onder vangen zijn, er niet toe behoeven te leiden dat de forensenbelasting geheel wordt afge schaft. Deze belasting kan facultatief gehandhaafd blijven, met dien verstande, dat daarbij een einde wordt gemaakt aan de extra belasting der forensen en dat er voorts een betere rege ling van den subjectieven belastingplicht tot stand komt.. Een uitwerking van een en an der is in een bijlage van het adres opge nomen. Het adres betuigt instemming met de ge meentelijke vertei ingsbelasting. Men zou evenwel den gemeenten de be voegdheid willen geven om de verteringsbe lasting op dezelfde wijze als dit thans met de gemeentelijke inkomstenbelasting geschiedt door de Rijksadministratie te laten heffen, waarbij de gemeenten dus slechts de belas- tingverordeningen zouden moesten vaststel len. Voorts moet naar de meening van adres santen een regeling van de steunverleening aan de zoogenaamd noodlijdende gemeenten bij de wet gewenscht geacht worden, doch deze moet niet worden beschouwd als een on derdeel van het systeem der financieele ver houding tusschen het Rijk en de gemeenten Deze financieele verhouding moet zoodanig worden geregeld, dat als gevolg daarvan de gemeenten in staat zijn hare begrootingen sluitend te maken.. Erkend moet echter, dat er zich door allerlei omstandigheden gevallen zullen kunnen voordoen, waarbij gemeenten tijdelijk in financieele moeilijkheden komen. Het is gewenscht dat daarin dan krachtens een bij de wet getroffen regeling kan worden voorzien. Een dergelijke steunverleening, in dien deze niet moet geschieden als een ge volg van wanbeheer, mag niet het karakter van een strafmaatregel tegen of van een on der curateelestelling van de betrokken ge meente dragen. In verband hiermede be pleit het adres, voor deze steunverleening een behoorlijke procedure vast te stellen. Ten slotte verzoeken adressanten alsnog de mogelijkheid onder oogen te willen zien. om het wetsontwerp, indien dit tot wet zal worden verheven, reeds in 1930 in werking te doen treden. Het getal opcenten dat zou moeten worden geheven op de Fondsbelasting om het tekort te dekken zou bedragen voor: Haarlem 35, Bennebrcek 15, Beverwijk 0, Bloemendaal 0, Haarlemmerliede 25, Haarlemmermeer 46, Heemstede 24, Hillegom 59, Lisse 34. OMWERKING VAN HET ONTWERP. Onze Haagsche correspondent schrijft: Naar wij vernemen is minister De Geer druk bezig zijn ontwerp betreffende de financieele verhouding van Rijk en gemeen ten om te werken. Tot deze omwerking moe ten hem vooral de cijfers aanleiding zijn ge weest, die de vereeniging voor Nederland sche gemeenten heeft bijeengegaard over de gevolgen van hov ontwerp voor de onder scheidene gemeenten. DE IJSBAAN AAN DE KLEVERLAAN De banen van de IJsclub voor Haarlem en omstreken aan de Kleverlaan zijn heden middag één uur geopend. Te Heemstede. Het bestuur van de ijsvereeniglng „De Vol harding" besloot Vrijdag de baan aan de Van Merlenvaart weer te openen. Vrijdagavond is ook de verlichting weer aangebracht. CABARETAVOND VOOR „ZANG EN VRIENDSCHAP". Het Propaganda- en Reclame-comité voor het eeuwfeest van de Koninklijke Lieder tafel „Zang en Vriendschap" organiseert Maandag 28 Januari 's avonds 8 uur een ca baretavond met bal in het Gemeentelijk Concertgebouw. Medewerking verleenen het Van Edenstrijkje, the Jolly Follies, de heer K. Bakker, zang, mej. V. Duvosel, piano, en verder het gezelschap Jan van Riemsdijk. DR. BORMS' PLANNEN. EERST WEER NAAR BELGIË. Het Corr. bureau seint ons uit den Haag: Dr. Borms is gisteravond per auto bij zijn broeder te Scheveningen gekomen. Morgen gaat hij met zijn familie per auto naar België om de begrafenis van zijn vader in St. Ni- col aas (bij Gent) bij te wonen Daarna blijft hij eenlgen tijd in België; in ieder geval tot na de huldiging dié hem op 3' Februari te Antwerpen bereid wordt. Daarna komt hij weer naar ons land. A. V. R. O. TE HAARLEM. DE STEDENAVOND OP 1 MAART. Zooals wij reeds mededeelden bomt de A. V. R. O. op 1 Maart te Haarlem. Er wordt een grootsche huldiging voorbe reid. Op initiatief van het voorloopig comité is een vergadering gehouden ter bespreking van de plannen voor de ontvangst en huldi ging van de A. V. R. O.-leiding orkest, enz. Zooals reeds is medegedeeld zal de Steden- avond in het Gemeentelijk Concert-gebouw gehouden worden. Er werd een huldigingscommissie gevormd, bestaande uit de heeren D. J. van Ellinckhuy- sen, Anegang 36, voorzitter, A. C. Schotel, Westerhoutstraat 33, secretaris, C. P. Ronca, Schouwtjeslaan 55, penningmeester, J. W. Boon, v. d. Vinnestraat 24, J. van Eden, Spaarne, W. B. Engelenberg, Zonnebloemstr. 13, M. E. de Grauw, van 't Hofstraat 33, D. Houtgraaf, Korte Kleverlaan, Bloemendaal, J. P. H. Pruschen, Rampelaan 5a, Overveen, J. Streng, Smedestraat 34rood. Verder zal den redacties der Haarlemsche bladen worden verzocht een harer leden als commissielid aan te wijzen. Verschillende bekende heeren uit Haarlem en omstreken zullen worden uitgenoodigd in een Eerecomité zitting te nemen. De plannen werden nog slechts zeer voor loopig vastgesteld, vooral omdat de commissie natuurlijk nog niet weet, over welke financiën zij de beschikking zal hebben. Men rekent er evenwel op, dat alle luisteraars in HaarLm en omstreken gedachtig aan het vele goede, dat de A. V. R. O. dagelijks in hun huiskamers brengt, door het zenden van een bijdrage in de kosten zullen medewerken om de ont vangst en huldiging waardig te doen zijn. De verschillende commissieleden zullen de bij dragen in ontvangst nemen. De commissie besloot om eiken Vrijdagavond ter definitieve vaststelling en uitwerking van de plannen in hotel Royal te vergaderen. De commissie zal daar op genoemden avond na negen uur te spreken zijn. DE BLOEMBOLLENTEELT. 1928 EEN GOED UITVOERJAAR. liet weekblad voor bloembollencultuur pu- bl'.ceert een statistiek over den uitvoer van bloembollen over 1928. In totaal is uitgevoerd 42.645.372 K.G. met een waarde van 42.718.192. (In 1927 werd uitgevoerd 39.322.862 K.G met een waarde van 39.913.193). Een belangrijke vermeerdering dus. Naar Noord-Amerika werd uitgevoerd 10.040.327 K.G. (in 1927: 10.579.651 K.G.). naar Engeland en gewesten 15.693.537 K.G (in 1927: 14.789.790 K.G., naar Duitschland Oostenrijk, Hongarije en Tsjecho Slowakije 8.305.353 K.G. (tegen 6.687.375 K.G. in 1927) naar Frankrijk, België, Zwitserland, Italië enz. 1,558.504 K.G. (in 1927: 1.222.708 K G.) Rusland enz. 2G8.673 K.G. (in 1927: 245.635 KG Zweden, Noorwegen enz. 5.916.745 K.G. (5.532.851 K.G. in 1927), Azië, Afrika, Zuid- Amerika en Australië 265.733 K.G. (in 1927; 224.857 K.G.), naar waarnemingen verricht in den morgen van 26 Januari. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 783.6 mM. te Jan- mayen. Laagste barometerstand 759.5 mM. te Wee- nen. Verwachting tot den avond van 27 Januari: Zwakek tot matigen Oostelijben tot Noord- Oostelijken wind. Meest licht tot half be wolkt. Weinig of geen sneeuw. Lichte tot matige vorst des nachts. Overdag lichte vorst. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vorige stand 766 m.M. Stand van heden 766 mJM. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. FEDERMANN, Opticien, Gr. Houtstraat 37, Tel 11059. 26 Januari Hoogste gisteren 37 F. Laagste hedennacht30 F. Hoogste heden tot 10 uur30 F. HAARLEM, 26 JanuarL Getrouwd: 25 Januari: A. Paulen en M. Gerritsz. Bevallen: 22 Januari: E. W. MesBogaart z. 23 Januari: J. D. van Zonneveldv. Galen d. 24 Januari: J. G. Ruttede Wildt d. M. A. LambooUlder z. E. G. KoehorstLangen- kamp z. C. J. Deenv. d. Borst z. 25 Januari: G. RuijgrokOtten, d. M. A. PoulenLinde man, d. 23 Januari: W. C. de Mooijvan Leeuwen z. Overleden: 24 Januari: J. Klaasing, 79 Westerhoutpark; L. KnoopeKnoope, 80 j-, Kamperlaan: H. de Rooij, 29 j., Voortingstr. 25 Januari: K. Leijen, 72 j., Kamperlaan. OPDRACHT. Door den architect J. J. Verhagen Jzn., alhier, is bij onderhandsche aanbesteding opgedragen aan den aannemer W. C. Kloos, het, bouwen van een dubbele villa te Aerden- hout. IJMUIDEN. PERSONALIA. Bjj Koninklijk besluit ls met Ingang van 20 Januari 1929, bij de Scheepsvaartinspectia benoemd tot adjunct-inspecteur C. Oud ta IJmuiden, thans onder-inspectehr voor da scheepvaart. VERZOENINGSVERDRAG DUITSCHLAND- RUSLAND. MOSKOU, 26 Januari (B. T. A.) Litwinow en de Duitsche gezant Von Dircksen hebben een overeenkomst geteekend omtrent een verzoeningsverdrag in aansluiting met het bij 24 April .1926 gesloten non-agressie pact, In deze overeenkomst wordt in de oprich ting van een verzoeningscommissie voor zien. TSJECHO SLOWAKIJE RATIFICEERT HET KELLOGG-PACT. PRAAG, 26 Jan. (B. T. A.) President Masa- ryk heeft heden het ratificatie-document van het Kellogg-pact onderteekend. MAASA-ONTSLAG TE BELGRADO. Gevolg van de rtaatsgreep. BOEDAPEST, 25 Januari Wolffbureau) Naar uit Belgrado gemeld wordt heeft men in verband met de vorming van een nieuwe regeering talrijke beambten ontslagen. In een der ministeries worden per 1 Februari 280 beambten opgezegd, terwijl ook bij de andere ministeries een belangrijk ontslag zal plaats hebben. DE STRIJD TEGEN DE TROTZKISTEN. LONDEN, 26 Jan. (V.D.) Naar uit Mbakou gemeld wordt, zijn in de verschillende ar beidersvergaderingen te Moskou, Leningrad. Charkow, de laatste maatregelen tegen de oppositie der Trotzkisten besproken. Verschil lende vergaderingen verklaarden dat zij het met de maatregelen der partij niet eens waren en verlangden, dat de onderdrukkingsmaat regelen tegen de Trotzkisten onmiddellijk zouden worden opgeheven. Desondanks zal de partij de verbanning der Trotzkisten uit Meskou onmiddellijk doorzetten. De Commu nistische partij Rusland heeft besloten een zuivering van de Trotzkistische elementen door te zetten. Men verwacht, dat. de partii verscheidene duizenden leden uit haar gelederen zal uit sluiten wegens toe'oehooren tot de o->^os:tie. In den naasten tijd zal Trotzki naar Mv kou worden overgebracht onder strenge bewa king. Zijn verder lot blijft voorloopig onbe kend. HEVIGE SNEEUWVAL IN ITALïc. MILAAN, 26 Jan. (N.TA..) In Noord- Italië is opnieuw een hevige sneeuwval be gonnen. waardoor het spoorweg-, telegraaf- en telefoonverkeer belemmerd wordt. In het Fustedal heerscht een temperatuur van 20 gr, onder nul,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 2