HAARLEM'S DAGBLAD BEURSKRONIEK. BUfTENLANDSCH OVERZICHT VICTORIA* WATER DE OPIUMCOMMISSIE AAN HET WERK. DOCH DE t IRECTIE VAN DE FABRIEK „NAARDEN" NIET BINNENLAND FEUILLETON Het Meisje uit de Stad Uw Zenuwen ZATERDAG 26 JANUARI 1929 DERDE BLAD Internationale handels- en industrieele betrekkin gen. Toenemende prosperiteit. Kunstzijde waar den. Kapitaalmarkt. De Amsterdamsche beurs. Amsterdam, 24 Januari De thans gepubliceerde cijfers betref fende onze handelsbeweging over December jJ, die dus het beeld van 1928 officieel vol ledig maken bevestigen wat wij hiervan voor enkele weken reeds schreven, namelijk, dat in- en uitvoer op zeer gelijkmatige wijze zijn gestegen, vergeleken met het vooraf gaande jaar (nl. invoer 1928: 2684 mill, gld., 1927: 2549 mill., uitvoer 1928: 1986 mill., 1927: 1900 mill.), zoodat weliswaar het invoersaldu in 1923 steeg (697.7 mill., tegen 649.2 mill, in 1927), doch de verhouding tusschen im- en export vrijwel gelijk bleef. Het invoersaldc bedraagt namelijk in 1928 C3. 35 pet. van het totale uitvoercijfer en in 1927 34 pet-. De in druk wordt voorts, door verschillende om standigheden, versterkt dat 1929 in nog sterkere mate een toeneming van de in dustrieele bloei zal te zien geven. De interna tionale verhoudingen blijven verbeteren. De spoedige bijeenkomst der deskundigen, met behulp van Amerika, geeft goeden grond aan de hoop, dat het schadeloosstellingsvraag- ftuk ten slotte tot een bevredigende oplos sing zal gebracht worden, dat tot resultaat zal hebben, dat de wereld weer terug zal kee- ren tot stabiliteit en vertrouwen in de inter nationale verhoudingen, hetgeen een buiten gewone stimulans voor verbetering der in dustrieele relaties kan beteekenem Niet alleen in Europa, doch ook ln China ziet men de noodzakelijkheid van stabiliteit in. De nieu we verdragen tusschen China en de Europee- sche mogendheden in den geest van het Engelsche verdrag kunnen zonder twijfel bijdragen ter herstel van de handelsbetrek kingen met het verre Oosten. De weinig opgewekte markt voor kunst zijde-waarden, niet alleen hier te lande, maar ook aan vrijwel alle buitenlandsche beur zen gedurende de laatste weken aan den dag gelegd, vormt een getrouwe weerspiegeling van de „feeling" van het publiek ten opzichte van deze altijd toch eenigszins speculatieve papieren niet waar, het is een nieuwe in dustrie, met allerlei mogelijkheden, welke aan „ups and downs" onderhevig is in verband met de marktontwikkeling van het product. De verscherpte concurrentie op de interna tionale kunstzijde-markt en de verwachting van verdere prijsverlaging, speciaal voor de goedkoope Viscose-garens waaruit bijv. de Italiaansche productie bijna voornamelijk bestaat oefende een weinig bemoedigenden invloed uit. De vloed van emissies op onze markt blijft Zich in 1929 voortzetten en ook daaruit blijkt, hoe de industrieele en handelsexpansie krachtig voortgaat. Dit valt vooral in het oog, als men den aard der emissies bekijkt. Zoo kwam de Scheepvaart Unie (de drie samen werkende Indische lijnen, Nederland, Rott. Lloyd en Kon. Paket) met een uitgifte van f 10 millioen gew. aand. a 199 pet. Is de aanbouw der maatschappijen voltooid, dan zullen ze een vloot van meer dan 1 millioen reg. ton hebben. De Simplex Machine en Rij- wielfabriek emitteert f 750.000 aand. a 102 1/2 pet., en 375.000 gld 6 pet. obi. a 99 pet; verder noemen wijf2 mihoen 5 pet. obl. Maastricht- sche Zinkwit Mij., a 97 3/4 pet., frs. 10.000.000 6 pet. Schluchseewerk A. G., f 12 millioen 4 1 '2 pet. obl. den Haag tegen 99 7/8 pet, terwijl een f 10 millioen leening Rotterdam, rentende 4 1/2 pet. te wachten is. Over het geheel genomen had de beurs ln de achter ons liggende overzichtsperiode een vrij vast voorkomen, doch bleef de handel nogal beperkt, zoodat de koersverbeteringen over het algemeen niet zoo heel groot waren. Ook de Amerikaansche afdeeling gaf blijx van meer activiteit. Over het geheel be schouwd, kan men het beeld, dat de beurs thans biedt een weerkaatsing achten van de gevoelens omtrent de te verwachten ontwik keling der internationale verhoudingen an de daaraan verbonden uitbreiding van handel en nijverheid. Momenteel schijnt men even de kat uit den boom te kijken, al is de grond toon bepaald willig. In de bankafdeeling kwam men dikwijls eenige punten hooger af per saldo. In de industrieele afdeeling waren kunst zijdewaarden meestal met weinig animo, al was men de laatste dagen voorbijgaand, wat williger. Maekubee kwamen iets hooger at. Enka een punt of wat lager. Philips passeerde met vlag en wimpel de 900, al was het slot niet ver er boven; en de speculatie maakt nieuwe plannen en droomt al van een koers van 10001 Bona fide beleggers houden zich begrijpelijkerwijs wat afzijdig. Margarine Unies monteerden opnieuw, terwijl de overige industrieele afdeeling goed prijshoudend bleek, Duitsche waarden beter. Oiliewaarden dikwijls stil en voor Ko ninklijke flauw en terugloopend op berichten omtrent stijgende productie. Later kwam in navolging van New-York, een vaster stem ming voor dit fonds, wat niet verhinderen kon, dat men ten slotte nog een paar punten onder vorig peil sloot. Rubbers, aanvankelijk iets lager, herstelden zich later en gaven weer van een vaste hou ding blijk, in overeenstemming met het pro duct, al was de belangstelling overigens niet groot. Het slot kwam hier toch evenwel Iets boven het vorig peil. In de scheepvaartafdeeling ging nogal wat om in claims Scheepvaart Unie, doch de stem ming was soms nogal gedrukt. Overigens was de affaire in dezen hoek van weinig be- teekenis en het koerspeil gaf weinig varia ties te zien. Suikers, in overeenstemming met de rub- berafdeeling, waren tamelijk opgewekt en ver beterden meestal geleidelijk aan, zoodat het koerspeil zich niet onbelangrijk kon verhef fen. Tabakken zeer kalm en van een uniforme tendenz kan niet gesproken worden. De ver schillen waren betrekkelijk gering. Arends burg, Deli Batavia en Senembah per saldo een punt of wat lager, Deli Mij. en Oostkus ten iets hooger. BEURSMAN. Nederland vrijgepleit. STAKING TE TERBORG. 200 MAN HEBBEN HET WERK NEERGELEGD. Donderdag ïs een staking uitgebroken in de afdeeling Ijzergieterij der N.V. Ijzergieterij en Emailleerfabriek „Vulcaansoord", te Ter- borg. Het conflict is ontstaan, doordat voor een groep van het personeel een loonsver laging is ingevoerd. Donderdagmiddag en -avond hadden ver gaderingen van de stakers plaats met de hoofdbesturen van den RJC. Christelijken en Neutralen Bond. De staking omvat ongeveer 200 man, meldt de Tel, DE RAMP BIJ DEN HOEK. EEN GEDENKTEEKEN? Onder voorzitterschap van den heer T, Jas heeft zich te Hoek van Holland een co mité gevormd, dat zich ten doel stelt, gelden in te zamelen teneinde een gedenkteeken op te richten als blijvend aandenken aan de bij het vergaan van de stoomreddingboot Prins der Nederlanden omgekomen bemanning, meldt de N. R. Crt. Naar het Engelsch van H. A. VACHELL. "Midden" in den zomer zijn zulke buien niet zeldzaam op de Stille Zuidzee. Wanneer ze passaat waait kunnen ze gevaarlijk wor den. George had een noordelijke koers ge houden, vlak langs de kust, die verbrokkeld was in hooge rotsmassa's, doorsneden met diepe ravijnen. Een landwind, die door een lange vallei komt schieten, en in botsing komt met een opkomend getij, kan een mi niatuur-orkaan te weeg brengen. Hazel keek vooruit. Een streep schuim scheen vlug op hen aan te komen. Daar achter was het blauw van de zee van azuur veranderd in indigo. Geen tijd om het zeil te reven, zei George, Wij moeten overstag gaan. Ik ben bang, dat je nat zult worden. Hij rukte zijn jas uit en gooide haar die toe. Trek die aan, gauw! Zij gehoorzaamde, terwijl de boot om zwaaide. De bui kwam aan bakboord aan. De stuurboordzijde dook zoo plotseling, dat Hazel tegen George aangeslingerd werd. Hij DE SCHERMERMOLENS. Thans is het tweede electrisch gemaal in de Schermer in werking gesteld, en het derde nadert de voltooiing. De molens, waar over zooveel te doen is geweest, hebben dus weidra afgedaan, meldt de N. R. Crt. KOOG AAN DE ZAAN KRIJGT EEN SOC. DEM. BURGEMEESTER De heer A. G- A. Verstegen, sociaal-demo craat, wethouder van Den Helder, is bij Kon. besluit van 24 dezer met ingang van 15 Fe bruari benoemd tot burgemeester van Koog aan de Zaan. De heer Verstegen is 6 October 1870 op Texel geboren. Met den heer A. W. Michels. thans lid van Gedep. Staten van Noord- Holland. was hij mede-oprichter van den Bond voor minder Marine-personeel en lan gen tijd Is hij redacteur van het bondsorgaan Het Anker geweest. Sedert 1909 is hij lid van den Heldercchen gemeenteraad en sedert 1919 wethouder, meldt de N. R. Crt. De gemeenteraad van Koog aan de Zaar. bestaat, behalve uit een vertegenwoordiger van de anti-stemdwangpartij, uit vijf sociaal democraten en vijf leden van andere par tijen. greep haar met één hand beet en liet met de andere het zeil vieren. De boot steigerde en vloog over de golven. Een wolk van schuim omhulde haar van voor- tot achtersteven. Maar de bui scheen nog in heftigheid toe te nemen. Ik moet het zeil laten zakken, zei George. Kun jij het roer houden? Een oogenblik aarzelde HazeL Zij was ver lamd van angst. Maar haar wil overwon weer. Zij hoorde zichzelf zeggen: Natuurlijk! Duw het om! Houd het goed omkneld! George pakte de schoot tusschen de tan den. Hazel kon zijn wang- en keelspieren zien uitpuilen. Hij kroop naar voren. De boot was vreeselijk aan het schommelen geraakt. Hij bereikte de mast en liet het grootzeil zakken. De boot. die nu geen ander zeil voer de, dan een kleinen fok, stoof er nu gladder door. George borg het zeil op en begon te hoozen. Daarop ging hij terug naar het roer. Zoo Is het in orde! zei hij opgewekt. Dat was net wat ik verdiende. Ik was daar aan het kakelen over dingen, die ik niet begrijp en lette daardoor niet op wat ik wel begrijp. En wat jou betreftwel jij bent ook niet van gisteren! Weet je wel dat we er na aan -foe waren om om te slaan? Ja. Maar nu zijn we zoo veilig als Iets. stelde hij haar gerust. De bui trekt voorbij. INGEZONDEN MEDEDEELTNGEN i 60 Cu per regel. lcomen tot rust en worden gesterkt door Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75. Bij Apoth. en Drogisten VERLAGING VAN DEN ACCIJNS. Geen toeneming van het drank gebruik te verwachten, zegt de minister. Blijkens de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer Inzake het wetsontwerp tot verlaging van den ac cijns op gedistilleerd enz. verklaart de Mi nister van Financiën zich ln het bijzonder erkentelijk voor den steun van de leden, die hoewel zich stellende op het standpunt van diegenen der drankbestrijders, die vreezen dat accijnsverlaging het drankgebruik zal doen toenemen, niettemin de moreele voor- deelen, welke van de verlaging worden ver wacht, zwaarder hebben doen wegen, meldt de Msb. De minister is overigens van oordeel dat vrees voor groote toeneming van het drankgebruik, na invoering van de accijns verlaging, niet gewettigd is. DE TRAGI-COMEDIE IN SONNENBURG. In de zitting van het proces te Sonnenburg ging het weer bont toe. De Tel. meldt: Een aantal beambten en gedetineerden van het tuchthuis Sonnenburg legden getui genissen af. Hierbij legde de tot levenslang veroordeelde moordenaar Paascn eeh aantal verklaringen af over ds wijze, waarop diverse legergoederen zijn verduisterd. Zijn verklaringen werden bevestigd door getuige Grüning, die wegens een inbraak vijf jaar tuchthuisstraf moet ondergaan. Deze deelde mede dat van de 300 Rijksweennanteis in het geheel 90 verdwenen zijn. Volgens de zen getuige zijn de mantels „geleidelijk zoek geraakt". Een der verdachten, de opperwachtmeester Wlehe, wond zich over deze woorden zóódanig op, dat hij met de vuist op de beklaagden bank sloeg en uitriep; „Het is toch hemel tergend, dat men zich hier maar alles moet laten zeggen. Ik heb mijn mantel op correcte wijze gekocht!" De beide genoemde getuigen handhaafden echter hun verklaringen. Daarna werd onder groote spanning van het talrijke publiek de 20-jarige gedetineerde Sommer binnengeleid. Dit heerschap, dat we gens doodslag gevolgd door berooving 15 jaar heeft op te knappen, staat ondanks zijn jeugd als een der gevaarlijkste bewoners van het tuchthuis aangeschreven. Getuige verklaarde, dat hij eens had gezien, hoe de verdachte opperwachtmeester Schulz een lokaal was binnengeslopen, waar hij niet voor dienstzaken behoefde te zijn, doch waar zich een groot aantal dekens bevond, waarop de opperwachtmeester het had voorzien. Schulz had toen, althans zoo verklaarde Sommer, de warmste deken die erbij was zorgvuldig uitgezocht en ze onder zijn tuniek om het lichaam geknoopt. Daarop noodigde de president der recht bank den bedoe en opperwachtmeester uit, zich in de gerechtszaal te ontkleeden en zich volgens de door Sommer te geven aanwijzin gen een dichtgevouwen deken onder zijn pan talon en tuniek te knoopen. De manoeuvre van het vastknoopen van de deken slaagde geheel volgens program, doch toen bleek tot uitbundige vroolijkheid der aanwezigen, dat. Schulz zijn pantalon en tuniek met geeo mogelijkheid meer kon dicht krijgen, aange zien de beambte, die toch al van nature ta melijk corpulent Is, door de manipulaties met de deken een geweldigen omvang had gekre gen. Tijdens het verder verloop der zitting van de rechtbank kwamen nog talrijke interes sante détails met betrekking tot het merk waardige tuchthuis aan den dag. O.a. had de eveneens tot levenslang veroordeelde moor denaar Steinbock, die, zooals men weet, een tante van een zijner beste vrienden heeft ge dood, er het grootst mogelijke bezwaar tegen, dat men hem alleen in een cel zou opsluiten. Hij stond er met beslistheid op, dat hem door een der andere gasten van het tuchthuis gezelschap in zijn eenzaamheid zou worden gehouden. Toen de beambten niet bereid ble ken, onmiddellijk aan dit verzoek van den 24- -jarigen moordenaar gevolg te geven, zette hij aan zijn wenschen kracht bij, door hun onomwonden te verzekeren: „Den eersten den besten, die het waagt mij alleen op te sluiten, snijd ik zonder pardon den hals af!" Inderdaad had zijn beslist optreden succes; Steinbock is nimmer, sinds hij in 1924 zijn in trek in Sonnenburg heeft genomen, zondei gezelschap geweest...... Wij teekenen hierbij aan dat de lezers lr aanmerking moeten nemen, dat de getuige nissen van deze misdadigers aanleiding geven tot de veronderstelling dat zij deels uit wraak uitgesproken worden. Maar er was even een gevaarlijk minuutje! Toen je me vroeg, 't roer over te ne men? Ja! Alleen had ik de boot niet recht kunnen houden en tegelijk het zeil laten zakken. Als mijn tanden het niet hadden uitgehouden, zouden we nu op dit oogenblik aan het rondzwemmen zijn. Ik kan niet eens zwemmen! Dan zouden we samen gezonken zijn! Hij stek zijn hand uit om het roer over te nemen, maar zij bewoog zich niet. Hij legde zijn hand cp de hare. Zoo bleven ze wel tenminste een minuut zitten. Toen zei George: Het ziet er naar uit, alsof ik het er op toeleg, je een dosis angsten op het lijf te jagen. Eerst houdt die beroerde rem niet, dan raak je verdwaald in de heuvels, en nu... dit! De bul was heelemaal over. de kleur op Hazel's wangen keerde terug. George keek haar oplettend aan, en drukte vaster haar zachte handje, dat lijdelijk onder zijn hand lag. Jij benteen bovenste beste, één met ras in je, voor den drommel! Zij ontmoette zijn blik uiterlijk kalm, maar haar hart klopte sneller. Zal ik je eens zeggen, wat ik van jou denk? HU knikte, terwijl hij dichter naar haar toeschoof. Jij bent werkelijk te groot voor Spragge's Hoeve i. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Ditmaal geeft het belangrijkste nieuws geen aanleiding tot een uitvoeriger bespre king. DE ONWETTIGE HANDEL. Aanklacht tegen de fabriek in Bussum. VAN DE OPIUMCOMMISSIE IN GENèVE. In de Opiumcommissie van den Volken bond is een uitvoerige discussie gehouden over een van de meest belangrijke gevallen van een onwettigen handel in verooovende midde len, die de laatste zeven jaar ter kennis van den Volkenbond zijn gebracht en waarvan de Chemische Fabriek „Naarden" te Bussum het centrum was. Dit geval was, naar men zich herinnert, verleden Jaar ontdekt door de Rot- terdamsche politie bij de aanhouding van een zending verdoovende middelen naar Chi na. Al spoedig bleek dat deze zending niet op zichzelf stond, doch deel uitmaakte van een lange reeks transacties, die de laatste twee jaar hadden plaats gehad en die hebben aan getoond, dat 39040 K.G. heroine, 955 K.O. morfine en 90 K.G. cocaïne, voornamelijk af komstig uit Zwitserland en Duitschland, via Naarden him weg naar den onwettigen han del gevonden hebben. Hoewel het rapport aldus het Handels blad mededeelt, dat de verantwoordeUjke personen der Chemische Fabriek „Naarden" niet gestraft konden worden omdat ze niets tegen de letter, maar wel tegen den geest van de destijds bestaande Nederlandsche wetge ving hebben gedaan, is het document hoogst bezwarend voor de directie dezer fabriek Dit blijkt vooral uit de kunstgrepen, die ge bruikt werden om de zendingen te versche pen en die voor het meerendeel naar China werden gezonden. Uit de wijze waarop deze transacties tot stand kwamen. blUkt ten dui delijkste dat de Chemische Fabriek „Naarden" wist dat de door haar verkochte en verbon den hoeveelheden verdoovende middelen voor den onwettigen handel bestemd waren. De Nederlandsche regeer'ng heeft zich te recht op het standpunt geplaatst dat zij haar verplichtingen jegens den Volkenbond het best kon nakomen door volkomen open kaart te spelen. Daaraan Is het dan ook te danken dat niet alleen geen hard woord aan het adres van de Nederlandsche autoriteiten is vernomen, maar verschillende leden der Opiumcommissie den heer van Wettum hun groote waardeering voor de loyale en minu tieuze enquête, die de Nederlandsche regee ring heeft gelast zoodra ze deze transacties op het spoor was gekomen, hebben betuigd. Op een gegeven oogenblik had men uit de discussie zelfs kunnen afleiden, dat, hoewel de heer van Wettum terstond ruiterlijk er kende dat, indien een regeering schuld trof het de Nederlandsche was, de Opiumconimis- sie Zwitserland, waar de grootste leveran ciers der Chemische Fabriek Naarden zetelt, als hoofdschuldige beschouwde. Te recht kwam de Zwitsersche gedele geerde dr. Carrière hier tegen op. Öok hij erkende de gedeeltelijke verantwoordelijk heid van zijn regeering voor deze transac ties. doch uit zijn toelichting blijkt dat de Zwitsersche autoriteiten steeds de Neder landsche regeering van de zendingen op de hoogte hebben gehouden en zelfs om in- voercertificaten hebbe ngevraagd. Daar thans zoowel Zwitserland als Neder land dit stelsel hebben ingevoerd, kunnen dergelijke zendingen zonder uitdrukkelijke machtiging van de autoriteiten der beide landen niet meer voorkomen. De Elzas en de Fransche Senaat. De Fransche Kamer heeft de debatten over de regeeringspolitlek in Elzas en Lotharin gen voortgezet. Poincaré woonde de discus sies voortdurend bij. De eerste spreker was de katholiek Seltz, die de regeering vragen stelde over de taal politiek. Men mag het Duitsch niet verlee- ren, dat zou in strUd zUn met de economi sche en practische noodzakelijkheden en het leeren in de moedertaal is de grondslag van alle rationeel onderwijs. De afgevaardigde van Metz, Moncelle, (Marlngroep) somde alles op hetgeen Frank rijk in de afgeloopen tien jaar voor Elzas en Lotharingen heeft gedaan. Onder algemeen applaus zeide Moncelle, dat Frankrijk zijn plicht en zijn geheelen plicht heeft gedaan. De bij geen enkele partU aangesloten af- HOOFDSTUK VTTT Oom Zed raakt onder den Indrnk. L Twee dagen gingen voorbij. Ten tweede male werd Hazel's nieuwsgierigheid geprik keld bij het zien van George, die in de struiken verdween met zijn zak en zUn ge- vorkten stok. Van Home had nog meer ratel slangen noodig en George had hem nog een dozijn beloofd, wanneer hij met Hazel naar Oakland terugkwam. Daar hij wist wat voor afkeer die reptielen zUn aangebedene inboe- zenden, had hij tegen zijn moeder een waar schuwend woord gesproken. Luister eens. laat juffrouw Goodrich niets van mijn ratelslangen merken. Waarom niet? Omdat ze flauw zou vallen als ze maar vermoedde dat Ik ze hier in huis had. Ze zou er als de weerlicht van doorgaan, begrijpt u? Juffrouw Spragge trok een boos gezicht Naar mijn Idee maak je veel drukte voor niets. Waarom vertel je haar niet rond uit, dat de slang niets doet en veel eerder bang voor haar is? Wijs haar hoe ze er mee moet omspringen. Vast niet! Ik zeg u, ze haat ze gewoon weg. Dat heeft ze in van Home's schuur nog tegen me gezegd. - Het zijn jouw zaken, niet de mijne. gevaardigde uit Lotharingen. Schuman, hield zich voornamelijk bezig met de ambtenaren en zette verschillende klachten uiteen, die door Poincaré gedeeltehjk werden bestre den. Schuman besprak vervolgens de betaling aan ambtenaren in Elzas cn Lotharingen. Men wenscht bekwame ambtenaren met wie over alle kwesties gesproken kan worden. Een groote fout is geweest, aldus spreker, het opper-commissariaat op te heffen en het was een nog grootcre fout do autonomis- ten direct als vijanden van Frankrijk te be schouwen. Habib- en Aman Oellah. De toestand in Afghanistan blijft verward. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken is weer geopend. De radio-telegrafische verbin ding tusschen Kaboel en Brltsch-Indië i3 hersteld. De Sjinwari's en andere volksstam men toonen reeds hun vUandigheid ten op zichte van Habib Oellah, die op het oogen blik te Tajeh vertoeft. Habib Oellah is er nog niet in geslaagd een nieuwe regeering te vormen. Kaboel is vol soldaten. Gemeld wordt, dat maatregelen genomen worden om de Euro peanen. wier aanwezigheid niet strikt nood zakelijk is. in veiligheid te brengen. Het be treft voornamelijk particuliere personen, die voor zaken in Afghanistan vertoeven en bui tenlandsche instructeurs, die op verzoek van Aman Oellah naar Afghanistan gekomen zijn, GROOTE INBRAAK IN BERLIJN. Er is Ingebroken op de tweede verdieping van het postkantoor in de FranzösKehe Strasse, te Berlijn, waar de door dc drukkerij afgeleverde postzegels, briefkaarten enz. worden bewaard. Een enorme bult viol den Inbreker in handen; na de ontdekking heeft men acht volle uren noodig gehad, om de lijst er van op te maken. Toen bleek, dat er postwaarden van di verse soort, tot een totaal beloop van 830.260 mark, waren ontvreemd, en wel voor 45.260 mark postzegels, 277.000 mark invaliditelts- zegels, 472.000 mark rentezegels cn 36.000 mark Inkomstenbelastingzegels. De directie der posterUen heeft op aanhouding der da ders een belooning van 5000 mark en op te rugbrenging der gestolen waarden een be looning van 10 percent van de waarde van het teruggebrachte uitgeloofd. Naar allo waarschUnlUkheid is de inbraak het werk van beroepsmisdadigers, die hun daad lang van te voren hebben voorbereid. Mogelijk hebben zU zelfs uniformen van postbeamb ten aangetrokken, om zich in het gebouw gemakkelUker te kunnen bewegen. Een brandkast, waarin zich echter geen geld heeft bevonden, is door dc dieven open gebroken. Voor het wegsleepen van hun buit hebben de inbrekers minstens twee zakken moeten gebruiken, die te zamen een gewicht van 100 a 150 K.G. moeten hebben gehad. Van de daders ontbreekt tot dusverro elk snoor. CWolff). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 60 Conu per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJORISSTB AAT 16 TELEF. No. 10756 5 Apex KJop-Veeg-Stofzuigert. f175. BIJ VERSTC P.'iNG. spijsverteringsstoringen maagnranden, congesties, algemeen gevoel van onwel zijn. neme men 's ochlcnds op de nuchicre maag een glas natuurlijk.,Franz-!osei '-bitterwatcr. Vo rens de in klinieken voor inwendige ziekten opgedane ervaringen is het .,Franx-Joscl"-watcr een uiterst weldoend afvoermiddel. Natuurlijk. Juffrouw Spragge haalde de schouders op. Zondagmiddag kwam Oom Zed eten. Ik zal komen, had hU na lang tegen stribbelen gezegd: maar tt. kom niet om naar haar te kijken, maar om Je moeder een beleefdheid te bewijzen en een stevig maal te krUgen, zooals ik er thuis nooit een krijg. Goed hoor. ze! George. Oom Zed verscheen van top tot teen in het zwart, broek, vest en jas van rossig laken, die hij in goede oude dagen op begrafenis sen gedragen had. George stelde hem aan Hazel voor en Hazel nam zijn magere ge rimpelde hand in de hare en verzekerde hem dat het haar plezier deed, kennis met hem te maken. De oude man knikte streng. Ter eere van deze gelegenheid droeg hij zUn valsche tanden, die „klik" zeiden, tel kens wanneer hij sprak, want ze pasten sinds lang niet meer. Samantha en Juffrouw Spragge werden minzaam begroet. Oom Zed keek zijn gastvrouw met oprechts genegenheid aan. Hij vischte eon brief uit zijn ruimen zak. Geen post voor Jullie, zei hij, dit is voor juffrouw Goodrich. Hazel wierp een blik op de enveloppe, maar maakte die niet open. ;<Wordt vervolgd. X INGFZONDEN MEDEDEELINGEN 60 CU. PER REGEL. Uitstekend te vermengen OBERLAHNSTEIH met whisky of cognac

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9