AGENDA Huldeblijk van Doorns inwoners voor den ex-keizer Het conflict in het Leger des Heils DATUMSTUKJES 46e Jaargang No. 13988 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 28 Januari 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM ABONNEMENTEN; per week f 0.27*4, met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.32. Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3dS7}^. Franco per post door Nederland f 3.87*4- Losse nummers f 0.06. GeiIL Zondagsblad per 3 maanden f 0J37*4, franco p. post UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOW Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 12713 Drukkerij *0122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIENt-5 regels i 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Annonces van Vraag en Aanbod 1-4 regels f0.60, elke regel meer 10.15 buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (Woensdag en Zaterdag) 1-4 regels f 0.25, elke regel meer 10.10 Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Heden; MAANDAG 28 JANUARI Schouwburg Jansweg: 4e Abonnements voorstelling. De Bree en Van Kerckhoven. „Hij,.., .Zij,en de Pekingees". 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Openbare Vergadering. B. Holtrop: „De Vloek der Nederlandsche Vakbeweging". 8 uur. Cabaret met bal'. Eeuwfeestcommissie „Zang en Vriendschap". 8 uur. Gebouw „Salem", Bakenessergracht 65: Evangelische lezing, 8 uur. „Bloemhof": Gezelschap Mie en Ko „Roode Rozen", „Mooie Karei", en cabaret. Gebouw Theosofia, Nassauplein 8. Orde van de Ster: Lees- en vraagavond. 8.15 uur. Cinema Palace: „Vrijspraak" 8 uur. Luxor Theater: „De doodende kus"; „Het Lunapark van New York", 8 uur. Rembrandt Theater: „Vriend Harry". Too- neel: Klawdia Gorewa en Ivan Kireeff, 7—9; 9.15—11.15 uur. Standaard Theater. Bioscoopvoorstelling. 8 uur. Heemstede. R.-K. Verenigingsgebouw. Heerenweg: Groote jubileumstentoonstelling afd. Heemstede Alg. Vereeniging voor Bloem bollencultuur. 10—6 uur, DINSDAG 29 JANUARI Stadsschouwburg: Het Schouwtooneel (A. v. d. Horst en Jan Musch) 8e Volksvoorstel ling. „De Hofslachter", 8 uur. Gem. Concertzaal. 5e concert Haarl. Bach- vereeniging. Concertgebouworkest Q. L v. Ernst von Dohnanyi. 8 uur, „Bloemhof": Gezelschap Mie en Ko „Roode Rozen", „Mooie Karei" en cabaret. Gebouw „Salem", Bakenessergracht 65: Evangelische lezing, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Halfweg: Raadhuis. Gemeenteraad Ha,ar- lemmerliede en Spaarnwoude. 10 uur vm, Veisen. Raadhuis: Gemeenteraad, 7 uur. De ramp bij den Hoek Voor de nabestaanden der 8 helden Onze inschrijving N. N. f 1, Personeel Posterijen f 66.50, R. R. t 2.50, Mimi en Bob f 1, Openbare School te Vijfhuizen f 13.60, N. N. f 3, H. J. B. f 2.50, H. G. d. L. f 10, N. F. f 5, Sj. f 0.50, Pers. N.V. Kousen- en Handschoenenfabriek Hin, afd. Controle f 1.85 1/2, Nagekomen van de R.-K. Jongensschool Ged. Oude Gracht 120 f 17.70, A. M. f 1.Huisgezin M. M. Overveen f 2.50. E. L. f 2, J. P. f 2.50, A. C. H. f 3, A. L. f 1, H. J. P. fl, N. N. f 10, B. C. Gr. f 4.50, van Emil f 1.50, N. N. f 5, N. N. f 1, F. J. K. f 5, Jopie en Willy f 1, Daapie f 1, Ambtenaren werklieden gem. Bloemendaal f 71, J. R. f 1, Personeel Fijnwasscherij Haak f 3.25, X. U. Z. f 1, N. N. f 1. T. H. K. f 1, N. N. f 3, H. H. L. Pijlslaan f 4, Coll. Feestavond Haarl. Lompenventersver- eeniging f 4 121/2. Coll. Feestavond Onder linge Trouw f 16.20, v. M, te S. f 2.50, H. R. f 2.50, fam. M. Bl'daal f 3.50, T. E. Heemstede f 2.50, J. v. d. W. f 0.15 1/2, Meisjesafdeeling fa. Droste en Co., f 42.26 1/2, Personeel Spaar en Hout f 10.80, K. te BI. f 10, Dames L. f 5, N. N. f 1, Collecte Ambtenaren Rijksbelastin gen Klein Heiligland f 49,20, E. F. S. Haarlem f 2.121/2, L. G. f 2.50, Mr. S. f 10, Dames N. N. te O. f 20, Personeel Autogarage Jan R. du Rieu f 5.60, J. v. D. f 2. Totaal f 444.37 Af dubbel verantwoord N. H.„ 25.— f 419.37 Vorig totaal 9094.29 Samen tot heden f 9513.66 Hebt u al bijgedragen? Doe het nu! DE KROTTEN. WEER UITSTEL VOOR ONTRUIMING. Bü raadsbesluit d.d. 29 Augustus 1928 zijn o.m. de woningen aan de Vrouwesteeg no. 4 en aan 't Krom nrs. 8 links en 8 rechts on bewoonbaar verklaard. De termijn van ontruiming van eerstge noemde woning verstrijkt 7 Februari en die van laatstgenoemde woningen 14 Februari a.s. De bewoners van genoemde woningen heb ben nog geen andere hun passende woning gevonden; ook van gemeentewege kunnen zij binnen den gestelden termijn niet aan een andere woning worden geholpen. In verband daarmede stellen B. en W. aan tien raad voor den, termijn van ontruiming met zes maanden te verlengen* v Door de Inwoners van Doorn is als blijk van belangstelling den ex-keizer, ter gele genheid van diens zeventigsten verjaardag, een tweetal tuinbanken aangeboden. Op onze foto ziet men Baron Schimmelpenninck van der Oye, voorzitter van het comité uit de inwoners in gesprek met den ex-keizer, rechts van dezen staat prinses Victoria, hertogin van Brunswijk, die de honneurs waarneemt, nuprinses Hermine, gemalin des ex-keizers, ongesteld is. VEREENIGING „KONINGINNEDAG". VERGADERING CENTRUM-COMITé. Het Centrum Comité van de Vereeniging „Koninginnedag" hield Vrijdagavond zijn jaarvergadering in de Tuinzaal van café-res taurant Brinkmarm. De vergadering,werd bijgewoond door Mr. P. Führi Snethlage, secretaris van het Hoofd bestuur van „Koninginnedag", die door den voorzitter, den heer W. Worst, in het bijzon der welkom geheeten werd. Spr. uitte den wensch dat door voortdurende aangename samenwerking ook dit jaar hét Co mité weer hëfc doel zal bereiken dat het be oogt. De secretaris, wiens Jaarverslag werd goed gekeurd, deelde een en ander mede betreffen de de tot stand gekomen reorganisatie. Het Centrum Comité dat de oude stad om vat zal voortaan zelf leden aanwerven en contributies innen en daarvan 20 pet. afdra gen aan het hoofdbestuur van „Koninginne dag", De contributie is minstens f 1 per jaar en kan in eens betaald worden of per week, maand, kwartaal of halfjaar. Binnenkort zal met een flinke propaganda en het aanwerven van leden begonnen wor den. In het vervolg werd verder dank ge bracht aan allen die tot het welslagen van den Koninginnedag in 1928 hebben medege werkt. Het ontwerp huishoudelijk reglement werd met eenige wijzigingen aangenomen. Een ontwerp-programma voor de viering van den Julianadag werd onder algemeene instemming aanvaard. Als het door het Hoofdbestuur is goedgekeurd wordt het gepu bliceerd. Getracht zal worden te komen tot de op richting van nog meer straat- of wijkcomités' Inlichtingen geeft de secretaris van het Cen trum Comité de heer H. Stixiis, Z. B. Spaarne 130 rood. Het bestuur van het Centrum Comité deelt ons nog mede dat binnen eenige weken aan alle inwoners van het centrum der stad cir culaires zullen gezonden worden, hen uitnoo- digend lid te worden van „Koninginnedag". Het bestuur verzoekt dringend, deze circu laire niet ongezien ter zijde te leggen, maar toe te treden als lid. MR. J. L. NIJSINGH. Benoemd is tot officier van justitie bij de rechtbank te Utrecht mr. J. L. Nijsingh, oud procureur-generaal bij het Hof van Justitie in de kolonie Suriname en oud-substituut-offi cier van justitie bij de rechtbank te Haarlem. EEN MISSELIJK GEVAL. Ik weet niet wat ik zeggen zal, Van het merkwaardige geval. Dat Rotterdammers zonder tal, Gelijk onpasselijk werden; Het is toch waarlijk niet gering, Zoo'n massa-maagverglftiging, Een zeer vermeldenswaardig ding, Dus breng ik het te berde. Dit is wel stellig geen objekt, Dat dichters tot sonnetten wekt, Of hun tot inspiratie strekt, Het is niet erg poëtisch; Hoewel het eet-ische verband, Volgens berichten in de krant, Er na aan ligt, zelfs voor de hand, Is t niet bepaald aesthetïsch. Ik moet er niet aan denken ,dat Ik zelf eens in een schouwburg zat, Waar het publiek zich misselijk at, 't Zou zijn1 om te besterven; Ik ben een vriend van het tooneel, Ik hou er van en kom er veel. Maar zulk gezelschap zou geheel, 't Plezier voor mij bederven. Enfin, d' ellende Is weer uit, Het drama had geen droef besluit, 't Is weer in 't reine, dank de spuit, En als u 't wilt vergeven; Al komt 't natuurlijk niet te pas, 'k Weet niet of 't ook met u zoo was, Maar toen ik die berichten las, Toen schaterde ik toch even. P. GASUS. MEN MAG NIET TE VROEG UITSTAPPEN. DRIE PERSONEN TE AMSTERDAM BEKEURD. Met ingang van J.L Vrijdag zijn op het Cen- traal-Station te: Amsterdam 5 veldwachters op de perrons geplaatst, met opdracht ieder, die tracht den trein te verlaten vóórdat deze geheel tot stilstand is gekomen, te bekeuren. Zaterdag werden inderdaad twee heeren, be- hoorende tot het kantoorpersoneel van de artillerie-inrichtingen aan den Hembrug, als mede een dame op grond van genoemde over treding bekeurd, toen zij den trein van 12.44 komend uit de richting Zaandam wilden ver laten. De generaal van het Leger des Heils, Booth, over wiens eventueel aftreden zooveel te doen is. De Hooge Raad heeft tot aftreden besloten. Bij gerechteLijk vonnis is dit aftre- w den echter opgeschort. Op de foto Booth te raidden van zijn medewerkers, Haarlem28 Januari. IJs. Dit is weer eens een heel rare winter. Ais je denkt dat het nu eens goed hard zal gaan vriezen is het net uit, en als je denkt dat het nu absoluut uit is, begint het net weer. De schuld ligt niet bij de besturen van ijsclubs. Besturen van ijsclubs behooren tot de meest miskende stervelingen ter wereld. Zij doen het altijd verkeerd. En omdat een schaatsenrijder net zoo bijgeloovig is als een zeeman, die eveneens voortdurend van de elementen afhankelijk is, meent hij dat het uitschrijven van wedstrijden en ijsfeesten den dooi uitlokt. Maa "at is niet waar. Het lijkt alleen maar zoo. Heo is bijgeloof. Als de ijsclubbesturen van deze onverdiende blaam bevrijd willen worden, kan ik niet beter doen dan mijn ad vies van een vorig jaar herhalen: Laten zij hun wedstrijden en feesten beginnen aan te kondigen voor er ijs is, half December bijvoor beeld, en dan telkens uitstellen tot het er werkelijk is, op den eersten den besten dac dat de baan open gaat. Het eenige bezwaar is, dat er dan misschien eens heelemaal geen ijs zou komen en de bijgeloovigen dit onmiddel lijk aan de besturen zouden wijten als een gevolg van hun roekeloos tartend optreden jegens het Noodlot der schaatsenrijders. 11 Ik /oor mij zou niet graag in zoo'n bestuur zitten. Het lijkt mij erg. Penningmeester is wel de naarste functie dat is het trouwens in bijna alle vereenigingen maar baan commissaris moet haast even bitter zijn. Zaterdag bijvoorbeeld, toen de natuur weer eens een extra-vreemde ijscompositie van sneeuw, water en ijs met ribbels en heuvels en verborgen scheuren ter Kleverlane had neer gelegd, en je niet anders dan hakend, strom pelend en zwoegend de baan kon rondkomen, met na drie ronden een sensatie in je knieën alsof je twee Elfstedentochten had volbracht, moet het ambt zeer bitter zijn geweest. Op zoo'n dag gaat, in objectieven momenten, i bewondering uit naar een man als de heer Bijvoet, wiens streek nog even forsch, wiens toewijding nog even groot en wiens uiterlijk nog precies hetzelfde is als toen ik een heel kleine jongen was, en hij mij beval om mijn kaart zichtbaar te dragen en niet tegen den draad in te rijden, Hij Is er blijkbaar gezond en levenslustig bij gebleven, maar hoeveel ledenmiskenning moet in die vele jaren niet over zijn onschuldig, nochtans vastberaden hoofd zijn gegaan. Voor wie van tochten houdt is een winter zooals deze een ware Tantalus-kwelling. Je hoort dat de Gouwzee dicht ligt sinds onheugelijke tijden hèt voorteeken van Ijs tochten en den volgenden dag dooit het. Je zegt: dan ga ik Zondag maar naar een voetbalwedstrijd kijken en Vrijdags begint het weer zachtjes te vriezen waarop alle bal-sport wordt afgelast en er weer geen be hoorlijk ijs is. Je stelt je tevreden met de ijsclub, blijft voortdurend haken achter buitenover-rijders en andere artisten van de kunstschaats, moet telkens remmen In de bochten en vindt tenslotte slechts troost in de sociale genoe gens van de instelling. Want je ontmoet er zoo ongeveer iedereen die je kent, en de ver meende tekortkomingen van het miskende bestuur zijn een vlotte inleiding voor ieder gesprek. Wel merkwaardig, dat juist in dezen raren extra-kwakkelwinter onze Nederlandsche hardrijders eindelijk weer een rol op de international wedstrijden beginnen te sne- len. Heiden. Hooftman en vooral de Zutfe- naar van der Scheer zijn de laatste weken zoo vlot'in snelhe'd toegenomen, dat wij al len met ver- en bewondering him stijgende successen in Zwitserland, Oostenrijk en Hongarije waarnemen. Te Budapest is van der Scheer nu tweede geworden in het to taal-klassement van de wedstrijden over de gebruikelijke vier afstanden 500, 1500, 5000 en 10.000 M. achter zulk een geducht man als de Fin Thunberg, en vóór de beste Oostenrijksche en Hongaarsche rijders. Zal uit de groep jonge, snelle Hollanders een nieuwe Jaap Eden voortkomen? Of, om een minder sport-sprookjesachtige maar haast even snelle beroemdheid van het ver leden te citeeren: een C. C J. de Koning? Dan zal deze rare winter tenslotte toch nog reden tot groote voldoening geven on der de Hollandsche schaatsenrijders, die zich zelf. voor zoover zil geen kunstschaat sers of ijshockeyers zijn, noode tevreden kunnen stel'en met baantjes-tonen op een ijsclub. En met een studie als zij daar lust in hebben, van de vele ijssoorten die deze winter biedt: in sneeuw-, bom-, ribbel- en alle andere variëteiten. R. P. COMMUNISTISCH OPROER IN HONAN. 5000 DOODEN? Amcrikaansche zendehngen deelen mede dat minstens vijfduizend personen geüoo:'. en ecn'-ge honderden dorpen verwoest zijn tij 'ens een groot communistisch oproer in Zuid-Honan. Een tienduizend man nam aan dezen opstand, welke ten doel had het oude régime omver te werpen, deel. Zonder iets oi iemand te ontzien werden de dorpen ge plunderd en in brand gestoken en kinderen en hulpelooze grijsaards vermoord, aldus" de Tel, - v- - v Het woord is aan Dirk Coster: Iedere nieuwe phase ren ontwikkeling kan de mensch slechts binnentreden door de ne derigheid. ERNST H. KRELAGE. In ons vorige nummer hebben wij de aan dacht reeds gevestigd op het feit, dat de heer Krelage vandaag Maandag 28 Januari 60 Jaar wordt en daarover een artikeltje overgenomen uit het Weekblad voor Bloem bollencultuur. Wij wensch en daar nog een woord aan toe te voegen. De heer Krelage is niet meer, als zijn vader vóór hem, bollenkweeker, maar niettemin neemt hij in het vak nog een zeer bijzondere en een zeer belangrijke plaats in. Namelijk die van organisator en vertegenwoordiger. Van het verenigingsle ven in de Algemeene Vereeniging is hij het hoofd en de aanvoerder dus ook van alles wat daar geschiedt om het vak in het alge meen vooruit te brengen, de cultuur te ver beteren en de maatschappelijke positie van de kweekers te versterken. Daarnaast representeert hij het vak te genover het buitenland. Iedereen weet, dat de bloembollencultuur een Internationaal bedrijf is, in dezen zin, dat het grootste ge deelte van het product door het buitenland wordt gekocht. Het is dus noodig dat het vak op congressen, algemeene vergaderin gen, tentoonstellingen wordt gerepresen teerd door een Nederlander, die zijn ta^en vlot spreekt en schrijft. Die gave bezit Kre lage. Het vak heeft dan ook, wetenschappe lijk en economisch, zeer veel aan hem te danken en meermalen hebben wij in vak kringen de opmerking geboord, dat men niemand weet, die hem in dit opzicht zou kunnen (en willen) vervangen. Zijn dubbele taak vervult Krelage met groote toewijding en nauwgezetheid en dat mag bij deze gelegenheid wel eens worden gezegd. Voor het vak, voor onze streek en voor de reputatie van het vaderland in den vreemde doet hij veel en goed werk en men moet dus wenschen, dat de lust en de kracht om daarmee voort te gaan hem nog lang zullen bijblijven. Doze dag werd als een gewone verjaardag beschouwd en er had geen officleele viering of huldiging plaats. De heer Krelage ont ving te zijnen huize hedenmorgen reeds vele bloemstukken, telegrammen van geluk- wensch en kaartjes. Het Kre'-agehuis vlagde en ook daar, waar juist heden Bloembolenbcvs werd gehou den, had de heer Krelage tal van bloemstuk ken en gelukwenschen in ontvangst te ne men. Ook ontving hij hier nog verschillende telegrammen. BLOEMENTENTOONSTELLING TE HILLEGOM. JUBILEUM 1879—1929. Het 50-jarig bestaan der afdeeling Hillegom van de Vereeniging voor Bloembollencultuur zal gevierd worden met een tentoonstelling van getrokken bloembollen en aanverwante gewassen in het nieuwe lokaal der veilingver- eeniging „Hillegom" op 5 tot en met 9 Febr. De groot exporteurs en kweekers van Hille gom, het centrale punt van den export der bloembollenstreek, hebben zich dezen winter becijferd om te laten zien, wat met hun kost bare producten is te bereiken. Hillegom zal behalve de nieuwste aanwinsten van tulpen, hyacinthen en narcissen, vele bijgewassen in bijzonder verzorgde stands of vakken toonen, terwijl eenige groote inzenders schitterend mooie modeltuinen laten aanleggen om te demonstreeren hoe met de gewassen van de streek prachtige resultaten zijn te bereiken. Het geheel wordt gearrangeerd door twee tuin-architecten, die hun sporen op binnen en buitenlandsche bloemententoonstellin gen hebben verdiend. De ernstige voorberei ding belooft een tentoonstelling, die zal uit blinken door schoone bloemen en een smaak volle opstelling. Dat de bloemborencultuur In de laatste 50 jaar. dus gedurende het bestaan der afdeeling Hillegom, zich zeer sterk ontwikkeld heeft, bewijst de statistiek. De oppervlakte beteelde grond Immers werd in deze halve eeuw 10 maal zoo groot, terwijl de export van het af- geloopen jaar een waarde vertegenwoordigde welke bijna 18 maal zoo groot is als 50 jaar geleden. Een belangrijk deel van de expo<> teurs is te Hillegom gevestigd*

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1