HAARLEM'S DAGBLAD WEENSCHE BRIEF FEUILLETON Het Meisje uit de Stad MAANDAG 28 JANUARI 1929 DERDE BLAD Weenen, 22 Januari Reeds geruimen tijd is het overgroote deel van het Oostenrijksche volk ontevreden over het jury-systeem bij de rechtbanken. Moorde naars komen voor een jury, welke uit twaalf leekrn bestaat, die over het lot van den beklaagde te beslissen hebben. Meestal wor den deze moordenaars dan vrijgesproken Dertig jaar geleden werd te Weenen een man, die een aiefstal op zijn geweten had, door een jury vrij gesprok en. De president van de rechtbank deelde, dit den beklaagde, die zee onder den indruk was, mee, maar hij zei er bij, dat hijzelf (de president) deze vrijspraak onrechtvaardig vond. „Je bent vrij", zoo zei- de hij. „Ga heen en steel verder!" Er lag na tuurlijk een biUere ironie in deze woorden, maar de voorzitter van de rechtbank was on machtig tegenover het oordeel der leden van de jury. Precies zoo is het ook thans weer: de pre sident van de rechtbank dr. Wilhelm, die den moordenaar Pöffl moest vrijspreken, kon ei ook niets aan doen, maar hij zeide tegen een journalist, die hem om zijn persoonlijke op vatting kwam vragen, dat hij de vrijspraak onrechtvaardig vond. Stelt u zich voor: Pöff1. die vroeger journalist en tegelijkertijd adver tentieagent was zooiets komt in Oostenrijk voor! voerde eeuwigdurende processen tegen zij In gewezen collega Bruno Wolf. Pöffl had het blad, waaraan hij verbonden was geweest, wegens het aannemen van gel delijke geschenken van lieden, die hij door middel van artikelen in de krant van dienst was geweest, moeten verlaten en Wolf was gebleven. De twee zaten mekaar nu voortdu rend in de haren en het eene proces wegens beleediging volgde op het andere. Een aan eenschakeling van rechtzaken! Op den 19en Juli 11. werd het Pöffl te bont, hij greep zijn revolver uit zijn broekzak en hij schoot zijn tegenstander Wolf tijdens de behandeling in de rechtzaal dood. Hij liet zich gewillig arres teeren en hij gaf alles wat men hem ten laste legde, toe. Thans werd het proces tegen den moorde naar Pöffl gevoerd. Vijf dagen lang duurde dit. De jury bestond als gewoonlijk uit twaalf personen, waarvan zes boeren waren uit het Burgenland, vier leden van het platteland van Neder-Oostenrijk kwamen, één lid een Weener en één een Weensche vrouw uit den arbeidersstand. Negen leden van de jury waren van oor deel dat Pöffl den moord in een vlaag van verstandsverbijstering had begaan alleen de Weensche vrouw en twee Neder-Oosten- rijkers meenden, dat de man verantwoorde lijk voor zijn daad was en zoodoende ble if den rechter niets anders over dan om Pöffl vrij te spreken. De officier van justitie tee- kende geen verzet aan.. Het wordt een mooie boel in Oostenrijk. Tal van moordenaars werden In de laatste jaren door leeken-jury's vrijgesproken. De "be- (Van onzen Weenschen correspondent.) Nog een land, waar moordenaars worden vrijgespro ken! Het Jury-systeem. Het zesde moordpcces, dat met vrijspraak eindigt. Verontwaardiging in heel Oostenrijk, rechters en gevangenen protesteeren. roemde opera-zanger van de Weensche opera Tra jam Grosavescu werd door zijn eigen vrouw in zijn woning doodgeschoten. De moordenares werd vrijgesproken. Een vleesch- houwersknecht, Wimpassinger, sloeg zijn vrouw met 'n bijl de hersens in en sneed haar lichaam toen volgens alle regelen der kunst in stukjes, om deze één na één in het Donau- kanaal te werpen. De wreedaard werd vrijge sproken. Drie jonge kerels van de Frontkamp - fervereeniging hebben te Schattendorf in het Burgenland bij een schietpartij op socialis ten een halfblinden oorlogs-invalide en een achtjarig knaapje doodgeschoten. Een Ween sche jury sprak het drietal vrij. Een kellner. Graner geheeten, had zijn besten vriend, ter wijl deze met hem onder den blooten hemel sliep, met een mes doodgestoken. Graner kwam in September 11. voor een Weensche jury en werd vrijgesproken. Een koopman in gerookte vleeschwaren te Graz, Karl Wagner, had zijn zwager dr. August Langbauer, een leeraar eener H.B.S., doodgeschoten. De moor denaar werd door een Grazer jury vrijgespro ken! Ziedaar vijf gevallen uit de laatste twee jaren, in welke moordenaars werden vrijge sproken. Geen wonder, dat het groote pu bliek geen vertrouwen in de Oostenrijksche rechtspraak heeft en dat men algemeen van oordeel is, dat de jury-rechtbanken moeten worden afgeschaft. In rechterskringen zelf geeft men toe, dat het zóó niet langer gaat, de rechters protesteeren alle tegen het vrij sprekende oordeel in het Pöffl-proces en zelfs de gevangenen in de gevangenissen zijn in verzet gekomen. Tal van gevangenen hebben zich in diverse gevangenissen tot de directie gewend om te verklaren, dat zij er tegen pro testeeren, dat moordenaars vrij mogen blij ven rondloopen, terwijl men hen wegens veel geringere delicten voor maanden en maanden achter de tralies heeft gezet: Ook alle kranten zijn verontwaardigd over de vrijspraak. Men heeft reeds vroeger ge zien, tot wat voor resultaten de verontwaar diging van het volk over een onrechtvaardige vrijspraak kan leiden. Ik sprak zoo even over de drie moordenaars uit Schattendorff in het Burgenland. Op den avond van den 14en Juli 1927 werden zij vrijgesproken en den volgenden morgen stak het woedende gepeu pel het paleis van justitie te Weenen in brand, en was heel Weenen in oproer. Door vrijspraken als de bovenvermelde wor den moordlust en misdaad stelselmatig aan gekweekt, want een ieder denkt: het doet er niets toe of ik dezen of genen naar de andere wereld help, ik word toch vrijgesoroken. Wér kelijk, dat is tegenwoordig de algemeene op vatting onder het volk. Dikwijls reeds bedreig de de een het leven van den ander of zei een niet al te zachtaardige vrouw tegen haar man ik zal je wel op een goeden keer doodslaan of je neerschieten, ik kan toch niet in de ge vangenis komen. Oostenrijk is een ideaal-land voor moor denaars! DE BEGRAFENIS VAN GUD-MINISTER C. LELY. Zaterdagmiddag heeft te 's-Gravênhage onder zeer groote belangstelling de begra fenis plaats gehad van het stoffelijk over schot van oud-minister 'dr. ir. C. Lely. Tot de aanwezigen behoorden o.a. de mi nisters Jhr. mr. de Geer, mr. v. d. Vegte en Jhr. mr. Beëlaerts van Blokland; de minis ters van Staat mr. P. W. A. Cort van der Linden, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek en A. W. F. Idenburg, tevens allen oud minister; de oud-ministers Colijn, S. de Graaff, dr. F. C. Posthuma, Staatsraad Rambonnet, prof. van Gijn, Wentholt, ir. Bongaerts, Krans en Bertling, en voorts vele personen uit den Vrijheidsbond, leden van Eerste en Tweede Kamer, professoren en vele andere autoriteiten. Toen de kist in de groeve gelaten was, trad als eerste spreker naar voren de minister van Waterstaat, nor. H. van der Vegte, meldt het Hbld. Het was voor ons allen aldus st>r. een ontstellend oogenblik, toen wij Woens dagochtend de verpletterende tijding verna men: dr. Lely is overleden. Wanneer lk de keuze had, hier te zwijgen of te spreken, ik zou liever stü zijn en over denken wat deze doode voor óns land heeft beteekend. En zeker wil ik op deze plaats geen woord van roem of lef doen hooren, want ook Lely is hier in de plaats zijner vernedering. Maar ik wil hier zoo vervolgde snr. namens de Regeering en namens mij zelf een woord van diepgevoelden dank brengen aan hem, die ongeveer 50 jaar vooraangestaan heeft in het maatschappelijk leven. Van die 50 jaar is hij 12 jaar minister geweest, in drie perioden en het trof dat in de aankondiging van zijn overlijden alleen dit gezegd werd: overleden, de oud-minister van Waterstaat dr. Lely. Want inderdaad, Waterstaat en zijn ministerschap zijn de culminatiepunten ge weest in zijn leven. Wanneer hij 50 jaar heeft geleefd, heeft hij ook 50 jaar gewerkt. In zijn jonge jaren toen hij het leven in ging, moet hij reeds iets gevoeld hebben van den drang naar daden, die hem altijd be zield heeft. En hij heeft ingezien, dat er ook op zijn gebied in ons land nog iets groots gedaan kon worden. Met dien blik is hij het maatschappelijk leven begonnen. Wij laten zei spr. voorts o.m. het stoffelijk overschot van dr. Lely hier achter, maar in ons hart blijft hij leven als een man die zijn leven heeft besteed in dienst en tot eer van het land. Mr. G. Vissering, president van de Neder- landsche bank en ondervoorzitter van den Zuiderzeeraad zeide o.a.: „Dr. Ielv is het type geweest van die stoere oud-Hollanders, die wars waren van alle eerbetoon en hun plicht als het hoogste beschouwden. Het Tweede-Kamerlid mr. G. A. Boon. se cretaris van het hoofdbestuur van den Vrij heidsbond herdacht den overledene als li beraal vervolgens spraken nog prof. ir. Sluy- terman, als rector-magnificus der Techni sche Hoogeschool. Prof. ir. Van Roven, namens het Kon. Instituut van Ingenieurs, Ir. Wortman, di recteur-generaal der Zuiderzeewerken, ver volgens naar voren tredend, snrak namens hoofdingenieur en ingenieurs bij bedoelden dienst. Na nog enkele andere redevoeringen dank te de oudste zoon van den overledene, lr. J. Lely, voor de bewezen eer. STAKING BIJ DE HEVEA GEëINDIGD. Na een gisterenavond gehouden bespreking der werknemers-stakers der Heveafabrieken en een daarna gehouden onderhoud met den directeur is het tot een accoord gekomen, zoodat. de staking is opgeheven. Het werk zal a.s. Maandag hervat worden. De directie heeft thans een belangrijk deel der eischen van de werknemers ingewilligd meldt de TeL KET FEEST OP HUIZE DOORN. Dank aan Nederland. Ter gelegenheid van zijn 70sten geboorte dag heeft ae voormalige Duitsche keizer eer. brief gericht aan minister Kan, waarin hij uitdrukking geeft aan zijn innige erkentelijk heid jegens Hare Majesteit de Koningin en het Nederlandeche volk voor de betoonde gastvrijheid. Daarin wordt herinnerd, hoe ons vaderland in bewogen tijden zijn van ouds heilig asylrecht heeft weten te hand haven. Dankbaar wordt voorts gewag ge maakt van de vriendschappelijke gezindheid van zoovelen onzer landgenooten om het den ex-keizer opgelegde lot te verzachten; in hei bijzonder wordt een warm woord gewijd aan graaf Bentinck van Amerongen. die aller eerst zijn gastvrij huis voor hem opende. Ten slotte wordt de diepgevoelde wenscl: uitgesproken voor de weivaart en den bloei van het Nederiandsche volk. De geschenken. Den heel endag door stroomen de brieven en teiegiamiaeu. Ook tal van geschenken worden op Huize Doorn bezorgd, waarondei schilderijen en wandteksten. Het hoofdgeschenk is een klokkespel, be stemd voor het uurwerk in den garagetoren De vijf klokken dragen de namen „Kaiserin", „Hohenzodern", „Treue", „Heimat" en „Bran denburg"'. Tot dit geschenk hebben bijgedra gen prmses Hermine, de familie, 's keizers omgeving en vele Duitsche families. liet doip Amerongen schonk een imposan te bloemenhulde, evenals het indertijd door den ex-keizer gestichte Johanniterhospitaa! Het cadeau van den adel, waartoe ruim vijf tig families hebben bijgedragen, bestaat uit een schaal van gedreven zilver. De bloemen door dorpelingen en omwo nenden voor den 70-jarigen ex-monarch be stemd, zijn voor een deel, ook wederom overeenkomstig den wensch van den jubilarL in het dorp gearrangeerd. Wij zagen in de kassen der beide dorpsbloemisten die fleurige hulde-betuigingen, heel eenvoudige manden en mandjes, opgemaakt met azalea's, tulpen hyacinthen, prunis, anjers, cyclamen en se ringen. Maar onk van vrienden uit het heele land en van vroegere onderdanen zijn bloemstukken aangebracht in groote vracht auto's van Anisterdamsche, Utrechtsche en andere bekende bloennnagazijnen. Op het programma „fiir den Allerhöchsten siebzigsten Geburtstag seiner Majestat des Kaisers en KÖnig" kwam o.a. voor: „Zondag 27 Jan. 9 L'2 uur ontvangst van de gelukwenschen der leden van het Ko ninklijke huis en van de vorstelijke gasten. Het voorgeschreven toilet is uniform met ridderorden, helm, kaplaarzen, veldgrauw of vredesuniform. Om 10 uur wordt een gods dienstoefening gehouden, die door den vroe- geren hofprediker dr. B. Vogel zal worden geleid. Om 1 uur en ora 8 uur gemeenschap pelijke maaltijden". Zoo was het Zondag de groote dag op Huize Doorn. Nadat Zaterdag de burgerij van Doorn en andere vrienden uit de omgeving gelegen heid hebben gehad den voornamen mede burger geluk te wenschen was aan den werkelijken herdenkingsdag van den 27sten Januari speciaal het karakter van een fa- mi1 ief eest gegeven. In generaals-unlform ontving de ex-kei zer zijn familieleden die in hotels te Doorn, Driebergen en Amerongen logeerden. Evenals Zaterdag was ook nu prinses Her mine, de echtgenoote van den ex-keizer niet in de gelegenheid aan de zijde van haar ge maal de gelukwenschen in ontvangst te ne men, daar zij nog steeds het bed moest hou den. Een der eersten, die de receptiezaal in de vroegte betrad was de Kroonprins, eveneens in Feldgrau-generaalsuniform, met de Kroonprinses en hunne kinderen. Vervol- eens verschenen nrins Sitel Friedrich, prins Oskar, prins Adelbert en prins August Wil helm. aUen vergezeld van hunne gemalinnen en kinderen: de hertogin '*an Braunschweig und Tüneburg, met haar gemaal en kinde ren. Voorts o.a. de zuster van den ex-keizer, koningin Sophie van Griekenland met haar zoon Paul. Om tien uur had de godcd'enstoefenlng plaats, waarin dr. Vogel uit Potsdam een predikat'e hield naar aanleiding van Romei nen 1 16: ..Ich schame mioh des Evange- lums von Christus nicht, denn es 1st eine Kraft Gottes. die da selig macht alle, die daran glauben". Dr. Vogel herdacht de overleden familie leden van den 70-jarige tn vermaande de aanwezigen de door hem aangehaalde bij - beiteksi te beschouwen als een opwekking en een gelofte meegenom n oit dit Christelijk Huis, uit dit eerste Duitsche Huis, uit dit ontroerende uur, dat allen onvergetelijk zal blijven. In zijn preek zei dr. Vogel o.a. dat God's kracht den keizer steunt in 't dragen van de tragiek van zijn lot. Dr. Vogel liet ver volgens uitkomen, dat de halve wereld werd opgetrommeld om 1e 'eugen te verspreiden, dat de man, die zijn 25-jarig vredesjubileum heeft gevierd, de vervloekte schuldige zou zijn aan de ontketening van den oorlog. Ge lukkig, spreide spr., is het bedrog Intus- schen reeds achterhaald. Na de godsdienstoefening begaven de gas ten zich naar hun hotels; intusschen wer den onafgebroken bloemen en geschenken, honderden telegrammen en brieven op huize Doorn bezorgd. O.a. was er een bloemstuk van de Koningin-Moeder en kwam graaf van Lynaen de gelukwenschen der Koningin overbrengen. Om één uur waren weer alle familieleden op Huize Doorn aanwezig voor het noen maal. De dochter van 1en ex-keizer, de hertogin van Brunswijk nam wegens de afwezigheid van prinses Hermine de „honneurs" als gast vrouw waar. Toen alien, een 70-tal personen aan de twaalf met zalmkleurige cyclamen versierde tafels hadden piaats genomen, bracht de ex-koning van Saksen een toast uit op den ex-keizer van Duitschland, hem, namens alle gasten, gezondheid en sterkte toewen- schende. Het noenmaal was om twee uur al weer geëindigd. Bij den feestmaaltijd die tot besluit van dezen herdenkingsdag op Huize Doorn ge houden werd en om 8 uur aanving, waren de mannelijke gasten allen in groot militair tenue opgekomen. Naar men ons meedeelde werd er tijdens dezen alsch niet gespeecht. Een orkestje luisterde het feestelijk samenzijn op. Na afloop van den maaltijd hebben de Kammer- sanger uit Berlijn, dr. Weidemar Staeger- mann en de pianist Wolfram Zeiler, op kunstzinnige wijze een vaardig slot gemaakt van dezen voor den ex-keizer onvergetelijken dag. Bleef het feest den geheclen dag een min of meer intiem karakter dragen, tegen den avond konden ook de bewoners van Doorn en tal van belangstellenden uit de omgeving van de feestviering genieten. Huize Doorn toch, dat door schijnwerpers hel verlicht werd, bood te midden der besneeuwde bos- schen een fantastischen aanblik, waarvoor allen die uit den omtrek waren gekomen, srroote bewondering hadden. Behalve de feestelijke verlichting van de gevels van het huis waren In een grasperk voor het kasteel de getallen 1859—1929 met een paar hon derd electrische lampjes ïangebracht. Voorts was ook de toren van het garage- bebouw, waarin zoo juist het ten geschenke gegeven k'okkespel was geplaatst, met kleine electrische lampjes verlicht. DE MOORD TE GROOTEGAST. GIFTEN VOOR DE NAGELATEN BETREKKINGEN DER VELD- WACHTERS. Te Groningen is een comité gevormd, dat gelden bijeen wil brengen voor de nagelaten batrekkingen van de vier veldwachters, die een week ge'eden te Grootegast werden dooi geschoten. Weliswaar komt de pensioenrege ling voor ean deel tegemoet aan hun be hoeften, maar geheel erin voorzien doet deze niet. In het comité hebben aa. zitting Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgb Stachouver. Commissaris der Koningin in de Provincie Groningen, eere-voorzitter; Jhr. Mr. Dr. L. H. N. Boech Ridder van Rosen thal. Biu'göineester van Groningen; Jhr. Mr d. r. de Mtcs van Swin^ren. Pres. der Rechtbank, Verl. Heereweg 142, Gronlng V, Giro 107907, en Ds. C. W. Coolsma, secretaris Sterreboschstraat 24, Groningen, Giro 33421. welke laatste twee personen gaarne giften in ontvangst nemen voor de weduwen en wee zen der veldwachters. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a ö0 Cts. por regel. Ons. HUBERTUS - BROOP is berei'd uil de edelste tarve en en bevat juist die voed i'pgszou ten welke voor een regelmatige func tie van bet menscbelyk organisme absoluut onmisbaar is fProbeert 't eens. Smakelijk-Voedzaam Versterkend INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cf. per regel. Naar het Engelsch van H. A. VACHELL. 23) Het gezelschap ging den salon binnen. Gaat zitten, verzocht juffrouw Spragge. Het was een warme dag en oom Zed zou 'graag zijn jas uitgetrokken hebben. Hij keek verlangend naar een haak in de deur. Doe uw jas maar uit, meneer Ba*es, zei de gastvrouw, als u daar zin in hebt. Ik heb er géén zin in, zei oom Zed. Hij keek om zich heen en merkte dat „iets anders dan anders" was De boel was zooals hij begreep door dat stadswicht wat opge doft. Oom Zed knikte mistroostig, maar zijn ge zicht klaarde op toen Samantha met de soepterrien binnenkwam. Juffrouw Spragge was beroemd voor haar „chewder" en oom Zed viel er dan ook met groote graagte op aan. Nadat hij een paar mondenvol ver zwolgen had, merkte hij op: Het heeft meer iets van mosselsoep. Dit Is niet uw ouderwetsche „Chowder". Het is puree van mosselen, lichtte George m. Je zou zeggen! Wel ik heb nooit betere soep geproefd, zelfs niet hier in huis. George merkte bestraffend op: Ze is geen haar beter dan die je hier den vorigen keer gegeten hebt! Maar oom Zed antwoordde plechtig: Ja, ze is wèl beter. Ik had gedacht dat je moeder haar kookkunst niet meer vooruit kon gaan, maar dat schijnt toch te kun nen. Op luiden spottenden toon deelde George de waarheid mee: Juffrouw Hazel Goodrich heeft ze ge maakt! Nee toch? Hij keek angstig naar juffrouw Spragge die knikte. Ik vind het plezierig dat u haar lekker vindt, meneer Byles, murmelde Hazel. George haastte zich er aan toe te voe gen: Ze heeft vorigen herfst les gehad in de fijne keuken! Oom Zed at verder zijn soep zwijgend op. Mag ik u nog een bordje opscheppen? stelde juffrouw Spragge voor. Oom Zed likte zijn mond af, maar hij antwoordde vastbesloten: Ik heb meer dan voldoende gehad, juf frouw. Een schotel forellen volgde op de soep Vervolgens sneed juffrouw Spragge een kal koen voor, terwijl George een aanval deed op een elgengerookte ham. Allerlei zuur. cranberry-compote en verschillende soorten groenten namen oom Zed's aandacht in be slag. Hij werkt, wat voor hem neergezet werd zwijgend en met een vaart naar bin nen. Toen George zei: „Gaat het naar je zin. Oom?" antwoordde hij zalvend: Ik houd van goed gezelschap en goed eten. Als ik die beide dingen tezamen tref. ben ik zoo dicht bij het geluk, als ik ooit verwachten kan te komen. Twee dagen geleden zijn juffrouw Good rich en ik ternauwernood aan een groot gevaar ontkomen, begon George te vertellen. We waren aan het zeiler Hij vertelde opgewonden het heele verhaal en haalde ook alle andere avonturen terdege op en besloot: Ik heb mijn uiterste best gedaan om haar bang te maken, maar ze ls eenvoudig niet bang te krijgen! Oom Zed stond op het punt om zich over te peven. Het gesprek liep verder over allerlei ander" dingen, tot het ender George's leiding den kant van de koeien uitging. Hazel luisterde, voor het eerst een besef krijgend van wat het leven op Snragge'p hoeve eigenlUk was. De hoeveelheid werk dat deze familie deed. bracht haar van haar stuk. En dat werk werd goed gedaan omiat iedereen van het zijne of het hare hield, Toen de vrouwen waren gaan onrulmen. vielen de mannen op de waranda in slaap. Hazel glïDte naar haar kamer, om den brief te lezen, die oom Zed had meegebracht. „Stocker's Landing", 20 Juni. Lieve Hazel, Ik ben daareven teruggekomen van een mooi reisje het noorden in. Ik was ook in Seattle en Tacoma. In die beide steden ls het erg druk en ik heb er verbindingen aan geknoopt die tot goede zaken kunnen leiden Dat zai natuurlijk meer reizen en meer tijd dat lk bij jou vandaan ben tengevolge heb ben. Alles bijeen genomen gaat het me goed maar ik ben erg teleurgesteld dat ik dit alles niet met je bespreken kan. Je tante heeft me je adres gegeven; ze meende dat je wel gauw weer terug zou zijn. Ik kan me maar niet voorstellen waar om Je zoo plotseling uit Oakland hent weg gegaan. En wat ter wereld kan je in de wil- dern'ssen van dat veedistrict vasthouden? Dit ls maar een kort briefje, beste meld. maar er ligt een berg achterstallige corres pondentie op me te wachten. Van harte, WILBUR P, STOCKING. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BAR TELJORiSSTRAA I 16 TELEF. No. I0756 3 Apex K!op-Vee?-Stofzu:gers. f 175. DE MASSA-VERGIFTIGING ROTrERDAM. TE DE PUREE WAS NIET IN ORDE. Naar de N. R. Ct. verneemt, is het onder zoek naar de oorzaak van de ernstige vergif tigingsverschijnselen bU hen. die hebben aangezeten aan den jaarlijkschen feestmaal tijd. van de personeelsverceniglng van de R. V. S-, welke maaltijd Vrijdagavond to Rot terdam xs gehouden, zoover gevorderd, dat ais vrij zeker kan worden aangenomen, dat. bacteriën, welke ln de puree voorkwamen, de ziekte hebben veroorzaakt. Naar men ons meedeelde is het zeer wel mogelijk, dat iemand, die onbewust met bepaalde bacte riën besmet is geweest den naam van deze bacteriën kon men ons nog niet noemen en die belast ls geweest met het bereiden van de puree, het middel is geweest, waar door bacteriën terecht zijn gekomen in het zetmeel, dat een uitstekenden voedingsbo dem voor hen vormt en waarin zij zich bij zonder snel voortplanten. MR. J. G. SCHÜRMANN. Wij lezen in de N. R. Ct. dat de Raad van Toezicht der Orde van Advocaten te Rot terdam in verband met de Veendammer- affaire mr. J. G. Schürmann voor negen maanden heeft geschorst. H. J. C. ROELANTS t In den ouderdom van 70 jaar is Vrijdag te Schiedam overleden 1c heer H. J. C. Roe- lants, uitgever aldaar. Je teraardebestelling zou hedenmiddag plaats hebben. GASCORRUPTIE TE LANGENDIJK? De Commissaris der Koningin benoemt een commissie. Bij de gemeentebesturen van Langendijk en St. Pancras is volgens de Tel. van den Commissaris der Koningin In Noord-Holland bericht Ingekomen, dat Z.E voornemens ls een commissie te benoemen die een onder zoek zal Instellen naai de al- of niet ten onrechte genoten 5 pet. van uitbreidingen der gasfabriek tot een bedrag van ongeveer 200.000 door den directeur der Gasfabriek. Op het verzoek van den Commissaris, of de Raad zich bij de uitspraak dier commis sie zou neerleggen werd met vijf tegen een stem bevestigend geantwoord. DRONKEN MAN WILDE SITTARD'S POLITIECORPS UITROEIEN. Een Inwoner van Sittard heeft op het po- lltle-bureau aldaar gedreigd de geheele po litiemacht te zullen uitroeien. HU was Ln deze stemming gebracht, in de eerste plaats doordat hij uit zUn woning was gezet en Ln de tweede plaats omdat hU te veel aan Bacchus had geofferd. HU drong in het po» litie-bureau binnen en herinnerde de aan wezige beambten aan het gebeurde te Groo tegast. De man werd snoedlg tot kalmte gemaand. HU zal zich later wegens huisvredebreuk to verantwoorden hebben, aldus de TeL FLESCHJE MET CHLOORGAS TE LEIDEN GESPRONGEN. VrUdagmorgen is op de werkzaal van het Pharmaceutisch laboratorium te Lelden een ongeval gebeurd, dat gelukkig goed ls af- geloopen, meldt de Tel. Terwijl men er aan het werk was, sprong een fleschje chloorgas met een hevlgen knal uit elkaar. De perso nen, die zich in ae onmiddellijke nabUheld bevonden, en o.w. ook de conservatrice mcj. dr. A. J. Steenh-mer was, kregen door de rondspringende glasscherven cenige lichte kwetsuren, doch kwamen overigens met den schrik vrij. WAAR ROYAARDS STIERF. In villa „Marlna", gelegen bU de baai van Garavan aan den rand van het rotsgebergte op de FranschItaliaansche grens had Royaards rust gezocht. Toen zUn dood be kend werd, haastte menige landgenoot zich naar de villa, echter tevergeefs, daar dc eigenaresse weigerde lnlichtirgen te geven op aandrang van mevrouw Royaards. Deze verhuisde naar Monaco en vertrok vandaar Zaterdagmiddag twee uur naar Holland. (Tel.) PB. Ik zou er wel zin in 1 ebben Je terug te komen halen, wanneer je genoeg van die boeren troep hebt! Het was alsof ze Wilbur hoorde spreken. En ze kon zich hem voorstellen, zooals hij een aanval deed op de achterstallige corres pondentie. Op zUn dunnen neus een lorgnet zonder rand; zUn donker haar dat op den kruin dunner begon te worden, glad wegge- borsteld van zUn hoog smalle voorhoofd, zijn bovenlip versierd met een „en brosse" geknipt snorretje, waar hU tevreden over streek, als hy zich lekker voelde. Zooals gezegd was Wilbur toevallig de meest verkieslUke van de rr.annen die als ernstige huwelijkscandldaten in aanmerking kwamen. Maar er waren duizend Wilburs aan de westkust van California! Maar Hazel wist ook dat zU een exemplaar was van een bepaald soort. Er waren dozUnen Hazels in Oakwood, allen voorbestemd om met do Wilburns te trouwen. Dat besef kwetste haar. En omdat Wilbur en zij zuivere tvpen van hun soort waren, begreep ze dat George haar aantrok ornaat hU niet van hetzelfde type was: een min of meer afgewerkt pro duct van de Wertersche beschaving. Ze verlangde naar George en ze zou haar best doen, hem te krUgen. t .(Wordt vervolgd.}

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9