STADSNIEUWS Winterhanden PUROL HANDELSBLAD BINNENLAND HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 29 JANUARI 1929 DE NEUTRALE VAKBEWEGING. REDE VAN DEN HEER HOLTROP. De Neutrale Bestuurdersbond te Haarlem had Maandagavond een groote openbare ver gadering belegd in de bovenzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw, die geheel vol ■was. Spreker was de heer B. Holtrop uit Den Haag, oud-voorzitter van de A. N. V. ei het Nationaal Verbond van Gemeente-amb tenaren. Deze had tot onderwerp gekozen: „De Vloek der Vakbeweging". De voorzitter, de heer E. W. Goedhart, sprak een openingswoord, waarin hij con stateerde, dat er iets niet in orde is in de vakbeweging. Het oude strijdvuur is geweken, het enthousiasme van de leden ontbreekt, dikwijls ligt het aan de besturen of aan dc hoogste leiding. De critiek in de beweging wordt gesmoord, de oppositie v/ordt wegge werkt. Was v. d. Jagt in de C. N. O. P. geen strijder en Stenhuis niet en zijn zij niet weg gewerkt? Bij het uitvoerig debat hoopte spr dit nader te behandelen. De heer Goedhan introduceerde den heer Holtrop als een man. die in eenlge jaren een organisatie van 52000 man uit den grond gestampt heeft, welke na zijn vertrek daaruit geslonken Is tot 12000 leden. Dit moet zijn redenen hebben De heer Holtrop hield daarna zijn rede Hij begon met te zeggen, dat het in de niet neutrale arbeidersbeweging moeilijk is dc dingen zuiver te zien. Er is geen opofferings geest meer. Er ziin in ons land niet minder dan 8322 vakorganisaties, het vakorganisatie leven is een liefhebberij aan den eenen kant en aan den anderen kant een dienen van persoonlijke belangen. Het ls bij den tegen- woordigen toestand onmogelijk om uit dit moeras te komen. Wie heeft er schuld aan, dat dit zoo werd? Troelstra's boek „Wording" verklaart aan spr. de inzinking van het N.A.S. in de periode 19011903, toen ls de groote splijtzwam in de vakbeweging gekomen. Het was de op komende tijd voor de parlementaire sociaal democratie. Als büwagen zou daaraan de vakbeweging gekoppeld worden. De leuze van den klassen strijd wil spr. echter een leugen noemen, hij heeft nooit de politiek in de vakbeweging willen brengen, omdat die verdeeldheid brengt. Met die verdeeldheid zijn volgens spr. de socialisten zoo ver gegaan, dat er niet meer valt te vechten, niets meer valt te winnen. Verbeteringen voor de ambtenaren organisaties werden te 's-Gravenhage in het Georganiseerd Overleg afgestemd door de werkliedenorganisaties. Wij kunnen niet met lapmiddeltjes uit de Impasse geraken. Ten eerste noemde spreker het schande, dat in een land, dat aan de spits der cultuur staat, een millioen werk nemers ongeorganiseerd zijn. Veertien dagen achtereen zou spreker het kunnen hebben over de onvolkomenheden in de Nederland- sche vakbeweging. Nederland, dat niet aan den oorlog deelnam, maakt een droevig fi guur, wat economische organisatie aangaat. De organisaties hebben zich niet normaal ontwikkeld. Van de 70.000 vakvereenigings- bestuurders zijn er nog geen 100 goede orga nisators, de rest zUn stumperds, meent spr. Het Georganiseerd Overleg als arbeids- vrede noemt spr. in tegenstelling met het be grip van den klassenstrijd en anti-socialis tisch. De talrijkheid van de leden van het G. O. leidt tot het doordrijven van dén wil van den werkgever, die de partijen 'tegen elkaar uitspeelt. De beteekenls van de vak organisaties ls het vak als zoodanig te bren gen op hooger peil, zonder politiek of gods dienst, waarna de voordeelen daarvan aan de werknemers in dat vak komen. Spr. noemde het schande, dat het G. O. er kan komen zonder dat de geest der neutrale be ginselen er ingekomen was. Spr. vatte dus als zijn bezwaren tegen de vakbeweging samen: te veel leiders, en te veel onbekwamen, klassenstrijd en een ver keerd gebruik van godsdienst door de con- fessloneelen. Zoolang het volk dit in stand houdt, verdient het elgenllik geen beter be staan. Eerst als het begrepen heeft tot een heid te moeten komen, tot de eenige Organi satie van den Arbeid, zal het tot macht ko men. Spr. is er van overtuigd, dat aan de Waarheid en het Recht de toekomst is, dal de neutrale vakbeweging dus zal zegevieren Omdat bij de hoofdarbeiders de socialisti sche vakbeweging geen vasten voet kan krij gen maar de neutrale wel, heeft spr. hoop, dat er gebouwd kan worden aan de toe komst. De intellectueele arbeider brengt ka pitaal en arbeid tezamen. In Australië meent spr. voorbeelden van het mislukken der so cialistische vakbeweging te zien. Als grief bracht hij nog naar voren, dat dc leden der vakorganisaties te veel overlaten aan de bestuurders. Daarna opende hij de gelegenheid tot de bat. Hiervan maakte o.a. gebruik de heer Roose, die wenschte de moderne organisatie te verdedigen. Hij viel den spreker op de verschillende punten aan. Mevrouw Van I-Ioek pleitte in denzelfdon geest. De heer Pauw vroeg of de neutrale arbei ders ook zullen dingen naar de macht. De heer De Kome betwistte dat de vakor ganisatie er is om het vak te verheffen. Hij ontkende, dat de neutrale vakbeweging toe komst heeft en beval het Eenheidscomik' aen. De heer Lotwïj. sprekend namens den Alp Ned. Bouwarbeidersbond bij ontstentenl' van den voorzitter, stelde voor een nieuwen dcbaLavond te beleggen met gelijke tijdsver- des'.ing. De voorzitter en de spreker beantwoord den de debaters in den geest van de rede voering. Met genoegen verklaarde de heer Holtrop zich bereid tot een debatvoering mot, de bakkers. Den heer Pauw antwoordde spr-, dat een heid zeker een macht aan de arbeiders zou brengen, die leidt tot reorganisatie van hel economisch leven. Aan den heer Lotwij verklaarde hij zich bereid tot een tweeden debatavond. De voorzitter verklaarde dat het bestuur bereid is, de leiding daarvan op zich te ne men en sloot de vergadering. EEN SERENADE. Ter gelegenheid van het 49-jarig huwe lijksfeest van het echtraar H Sminia en E Sminia—Hobbe, wonende ln de Leeuwerik- straat in Haarlem-Noord, heeft het. fanfare corps „Kunstkring" van Spaarndam een sc-cnade gebracht. Er waren veel be!angste".enden. waaronder veel Spaarndammers. Het bruidspaar werd tocresnrokeiï door den oud-directeur den heer P. Wit Sr. PERSONALIA Tot diaken in de Gereformeerde Kerk (H. V.) is gekozen de heer J. Warner en tot ouderling de heer P. Lamerus. „PRO JUVENTUTE". Over moeilijke kinderen. Verscheidenen hadden gevolg gegeven aan de uitnoodiging van het Bestuur der Vereeni- ging „Pro Juventute" te Haarlem tot bijwo ning van de lezing, die ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der Vereeniging Zater dagavond in Hotel „Lion d'Or" Jhr. Ortt, Di recteur der Maatschappij „Zandbergen" hou den zou over het onderwerp „Mededeelingen uit de practijk der opvoeding van moeilijke kinderen." De groote zaal van het Hotel was geheel met belangstellenden bezet. De Voorzitter der Vereeniging, Mr. T. A. M. A. van Löben Seis, verwelkomde bij de ope ning der vergadering de talrijke aanwezigen, inzonderheid den oud-voorzitter der Vereeni ging Mr. H. van Loghem de Josselin de Jong, die in Haarlem het pionnierswerk heeft ver richt. De Vereeniging „Pro Juventute", die reeds werkzaam was voor de inwerkingtreding der Kinderwetten, aldus spr., doet een preven tief- en een repressief werk ten bate van het kind. Binnen enkele dagen viert de Vereeni ging haar tweede lustrum. Hoe dat te geden ken? De meeste vereenigingen houden ter ge legenheid van een jubileum een fancy fair of iets dergelijks om de kas der Vereeniging te vullen. ..Pro Juventute" meende echter op een andere manier haar jubileum te moeten vieren. „Pro Juventute" heeft noodig aller daad werkelijke belangstelling. Ze wenscht die be langstelling op te wekken. Ze doet een werk dat in den smaak van de rechterlijke macht valt. De vereeniging heeft eenmaal bij de rechterlijke macht vertrouwen gewekt. Tus- schen de rechterlijke macht en de Vereeni ging is er een goede samenwerking, vervolgde spr. De Vereeniging heeft nog een belangrijke taak te vervullen, onder meer ten opzichte van het reclasseeren van het kind, waar dat noodig is. Het is haar gebleken dat een groote oorzaak van het vervallen van het kind tot criminaliteit vaak is het gezin, waarin het kind vertoeft en de verkeerde leiding van de ouders. Het plaatsen in een andere omgeving is voor het kind dat neiging tot criminalt-eit heeft, van groot nut. Tot daadwerkelijke hulp verleenen aan het werk van „Pro Juventute" riep spr. allen op. Want, door te voorkomen dat de jeugd zien aan misdaad gaat overgeven, zal ook de crimi naliteit der ouderen gaan verminderen en dat is een groot maatschappelijk belang, aldus spr. Verder zal ook aandacht dienen te wor den geschonken aan de moeilijke kinderen. Dat is mede van groot belang. Vandaar dat de Vereeniging besloot Jhr. Ortt te verzoeken me dedeelingen te doen uit zijn ervaring ter zake van de opvoeding van moeilijke kinderen. Jhr. Ortt, die daarna aan het woord kwam, zeide dat de Maatschappij Zandbergen de ver zorging en de opvoeding van tal van moei lijke kinderen op zich heeft genomen. Van zijn ervaring wilde spr. gaarne iets mededee- len. Hoe te handelen met het moeilijke kind? Het moeilijke kind kan worden onderzocht, men kan gaan innemen het wetenschappe lijke- maar ook het gevoelsstandpunt. Spr. is van meening, dat het gevoelsstandpunt is primair en het wetenschappelijke secundair. Wat is te verstaan onder moeilijke kinderen? Het zijn kinderen van wie de opvoeding moeite geeft, wel eens slapelooze nachten, van wie men soms geen raad weet hoe er mede te handelen. Zoo ls de kijk, die Zandbergen heeft gekregen op de zaak. De methode van behan deling van moeilijke kinderen is zeer eenvou dig. Het is een feit dat 80 pet. van die moei lijke kinderen leefden in ongunstige omstan digheden. Het ls dus noodig hen te gaan brengen in gunstige omstandigheden. Dan houdt het kwaad op. Echter de moeilijkheid is hoe de kinderen te gaan brengen in een goede omgeving. Zóó is de ervaring van spr. ten opzichte van de moeilijke kinderen. En dat spr. met die ervaring door hem opgedaan niet alleen staat toonde spr. aan met verschillende citaten on der meer van Prof. Hamaker. De Maatschap pij Zandbergen heeft velen van de moeilijke kinderen in een gezonde omgeving gebracht en heeft mede veel gedaan voor het misdadige kind. De Maatschappij heeft thans drie tehui zen en een herstellingsoord. Ze is in 1874 op gericht en in Maart 1875 zag ze reeds aan haar zorgen toevertrouwd de groep „Staats- weezen", zooals genoemd worden kinderen van Hollandsche nationaliteit in het buiten land, die daar door hun ouders onverzorgd werden achtergelaten of wier ouders kwamen te overlijden of die bleken van misdadigen aanleg te zijn. Met haar werk deed de Maat schappij veel ervaring op. Spr. is nu bijna 20 jaar als Directeur der Maatschappij Zandbergen werkzaam.Hij heeft nagegaan hoe onder het aantal moeilijke kinderen dat er was onder diegenen, die de Maatschappij heeft verzorgd, er slechts en kelen waren, die hadden een gebrek, geeste lijk of lichamelijk, dat hen deed zijn onder de moeilijke kinderen, maar dat de meesten het waren geworden door de omgeving in het gezin waarin ze hadden vertoefd. Natuurlijk kan niet gezegd worden, dat de Maatschappij er in is geslaagd allen tot goede menschen op te voeden maar toch aan spr. zijn ver scheidene bewijzen in handen dat de opvoe ding op Zandbergen is geslaagd. Om te kunnen slagen met de moeilijke kinderen is, betoogde spr., noodig „coëduca- tie", maar dan onder zeer goede leiding en verder „zelfbestuur". Beide worden toegepast in de tehuizen van Zandbergen. Met het zelf bestuur is de bedoeling te vormen een kern groep, die den geest van het tehuis weet te dragen. Door de toepassing van het zelfbe stuur gaat een goede opvatting ontstaan. Het gaat daarmede zoo, de jongens komen eens om de veertien dagen in vergadering bijeen. Op die vergaderingen worden dan een tweetal aangewezen de nummers een en twee, die voor den gang der werkzaamheden en den goeden geest hebben te zorgen en dan nog een num mer drie, die de materieele zaken heeft te be hartigen, die bijv. heeft toe te zien dat het fietshok goed in orde is en dat de tuin wordt onderhouden enz. De meisjes komen meer bij elkaar, maar handelen ongeveer ook aldus. Spr. zette uiteen hoe, zoowel het zelfbestuur als de coëducatie, ln de tehuizen van Zand bergen goede gevolgen met zich brachten. De Maatschappij Zandbergen neemt verder, naar spr. deed uitkomen, ook het werk der gezins verpleging ter hand. Dat is een arbeid, die groote moeilijkheden met zich brengt. Na den oorlog is het ireel moeilijk een gezin voor de opvoeding der kinderen te vinden. Aan het einde van zijn betoog richtte spr. zich tot de vereeniging Pro Juventute. „Ik weet," zeide hij, „dat ge meer voor gezinsverpleging ge voelt. Na 10 jaar werkzaam te zijn geweest moge ge de kracht en den moed hebben nu de bakens te gaan verzetten en eens te gaan hooren wat anderen zeggen en nagaan wat anderen doen. „Pro Juventute" moge nog een mooie toekomst tegemoet gaan. Ik wensch u geluk met uw tienjarig bestaan. De nu aan brekende periode moge er een zijn, waarin de ambitie voor uw werk meer en meer moge gaan oplaaien." Na een korte pauze werden lichtbeelden vertoond omtrent het werk van Zandbergen. Daarbij kreeg men te zien een overzicht van het terrein van Zandbergen en van de gebou wen die erop staan. Verder werd daarbij door Jhr. Ortt nog mededeeling gedaan van het werk van Zandbergen en uiteengezet hoe het er in de tehuizen aan toegaat. Eindelijk ver haalde spr. ook nog van de gezinsverpleging. Mr. T. A. M. A. van Löben Seis bracht ten slotte den spreker een woord van dank voor zijn belangwekkende causerie. OPMERKINGEN UIT DE BURGERIJ. DE ONHOUDBARE TOESTAND AAN DE PIJLSLAAN Naar aanléiding van ons stukje in ons nummer van Woensdag over den onhoudbaren toestand aan de Pijlslaan ontvangen wij een stukje van J. H., waaraan we het volgende ontleenen: „De verandering aan de Pijlslaan is niet alleen ten nadeele van het publiek, maar ook van de baanwachters, die daar hun werk zaamheden moeten verrichten. U bezit niet de kennis van 't openen en sluiten der over- wegboomen. De boomen behooren gesloten te zijn als een trein in aantocht is. al komt dan ook een goederentrein langzaam binnen. Het twaalf minuten wachten moet niet worden verweten aan de wachters, maar aan de werkzaamheden daar ter plaatse. Als regel wordt aan dezen overweg al het mogelijke ge daan om de belangen van het publiek te die nen, maar het publiek weet niet wat er nog moet komen en de wachters weten ook niet of de treinen hard of langzaam rijden Over- klimmen van de hekken is natuurlijk verbo den. Het publiek mag het personeel ook niet jagen, want rangeeren is geen kinderwerk, maar levensgevaar lij k.'t Is laster dat de wach ter tegen 't publiek gevloekt heeft. Derge lijke beweringen kweeken een vijandige hou ding van het publiek jegens het personeel. En wat de dankbaarheid van 't publiek betreft je gens de wachters, die zeggen„loopt u maar gauw even door", diene de vraag: hoe zal de houding van 't publiek zijn als er eens iemand met den voet tusschen de rails blijft zitten? De wachters houden met het openen en slui ten der hekken ook rekening met het slechte plaveisel van dezen overweg." Tot zoover J. H. Wij plaatsen zijn opmerkingen gaarne, om dat zij ook nog eens duidelijk aantoonen, hoe onhoudbaar de toestand tegenwoordig aan de Pijlslaan is. Jammer is het daarom, dat de geachte inzender met nadruk tracht te ont kennen, dat een baanwachter tegen een der voorbijgangers gevloekt heeft en dit zelfs las ter noemt. Dat moeten we evenwel handhaven want dat was geen mededeeling van anderen, maar dat is toevallig schrijver dezes zelf overkomen. De betrokken baanwachter zal het zich natuurlijk herinneren. En omdat hij ook daarna nog onwellevend optrad, ls toen van het voorgevallene aan den waarnemend chef van het Goederenstation kennis gegeven. Het is ook niet de be doeling geweest om de overwegwachters onaangenaam te zijn. We hebben alleen de aandacht op het zeer lange oponthoud door het rangeeren willen vestigen en het doet ons genoegen, dat dit door den inzender erkend wordt. Het publiek onderwerpt zich natuurlijk gaarne aan de leiding van de overwegwach ters, maar als het heel dikwijls ziet, dat de locomotief van een langzaam voortkruipen- den rangeerenden goederentrein nog juist met een klein gedeelte van de voorwielen op den overweg blijft stilstaan dan wijst dat toch op een volkomen verwaarloozing van de belangen van het publiek. Een spoorwegplan heeft ons trouwens zelf verzekerd, dat dit niet noodig is. Dat de wachters met het openen en sluiten der hekken ook rekening houden met het slechte plaveisel van den overweg, tee kent den onhoudbaren toestand voldoende. Zoolang de spoorbaan'nog niet verhoogd wordt (en dat zal de eerste jaren zeker niet gebeuren) lijkt het ons het best, dat de lange Van 't Hoffstraat naar de Westergracht door getrokken wordt en dat er een verhoogde brug voor voetgangers en wielrijders over de spoor baan aan de Pijlslaan wordt gebouwd. REDACTIE. FRFP CFT. B. en W. stellen den Raad voor, hen te machtigen aan Th. H. M. Bosse te Heem stede in voortdurende erf nacht uit te geven den grond, gelegen aan de westzijde van de Cornelis van Noordestraat, ter opoervlakte van pl.m. 1280 M2.. tegen een erfpachtscanon van f 0.821/2 per M2. per jaar. KINDERVOEDING De Vereeniging Kindeivoeding reikte in de afge'oopen week aan warm voedsel uit. in de Zoetestraat: Maandag 203. Dinsdag 207, Woensdag 205. Donderdag 194, Vrijdag 205, Zaterdag 181 porties, en in de Gen. Cronjéstraat: Maandag 87, Dinsdag 89, Woensdag 80. Donderdag 84, Vrijdag 76, Za terdag 79 porties. NGEZONDEN MEDEDELINGEN a 60 Centt per re "el. pljnl'ike kloven en wt'niervoefen ver- zacht men direct en geneest men snel door deze goed in te wriiven met Doos 30-60-90, Tube 80 ct. Geeft uwe advertenties op ter plaatsing in het HET algemeene GROOTE dagblad der beschaafde kringen. - ALLE soorten advertenties worden zonder prysverhooging aangenomen 22 bij het Bijkantoor Handelsblad 'Wensing's Alg. Advert.-Bureau> TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209 DE OORZAAK DER ROTTER- DAMSCHE VERGIFTiGINGS- HISTOR.*:. COLI-BACTERIëN IN PUREE EN DOPERWTEN. Het bacteriologische onderzoek in het la boratorium van den keuringsdienst van waren te Rotterdam heeft naar de N. R. Ct. meldt, uitgemaakt, dat de oorzaak van de vergiftigingsverschijnselen, welke zich heb ben voorgedaan bij 300 a 400 der deelnemers aan den Vrijdagavond in den Doele te Rot terdam gehouden maaltijd van de personeels vereeniging der R. V. S., de coli-bacterie ls, welker infectie, zooals gelukkig ook ln dit geval is gebleken, doorgaans van niet ge vaarlijken en voorbij gaanden aard is. o Zooals reeds gemeld, zijn dr. J. D. Jansen, directeur van den keuringsdienst, en de schelkundige-bacterioloog, dr. L. E. den Dooren de Jong Vrijdagavond te 11 uur op het hoofdbureau van politie geweest, waar zij de in beslag genomen resten van het eten vonden. Van alles, namen zij mon sters mee naar het laboratorium. Alleen van de tarbot was niets meer over geweest; res ten daarvan waren uit de vuilnisbak ge haald en de monsters daarvan waren dus niet zeer geschikt. Óok braaksel en faeces werden uit het ziekenhuis meegenomen. Na een langdurig en zeer uitgebreid on derzoek met reinculturen van bacteriën uit de voedselresten kon Maandagmorgen om 9 uur Dr. den Dooren de Jong constatee- ren, dat men te doen had met coli-bacte- riën. Aangetoond is niet alleen dat de oorzaak der vergiftigingsverschijnselen de coli-bac terie is geweest, maar tevens dat de puree en de dorperwten op abnormale wijze zijn geïnfecteerd. Dit wil dus b.v. zeggen, dat deze infectie niet ontstaan kon zijn door het ge- ruimen tijd van tevoren toebereiden van de puree en de dorperwten en het laten staan daarvan. De puree en de doperwten moeten wel ge- ruimen tijd op een temperatuur van om streeks 40 graden zijn gehouden, anders was deze bacterie niet zoo gegroeid, dat zij de bekende verschijnselen op zoo groote schaal had kunnen veroorzaken. Juist is, dat de puree zuur rook. Onder zocht zijn ook de aardappelballetjes, die bij de hors d'oeuvre gegeven zijn. Daaraan man keerde niets. Bij navraag is gebleken, dat de puree des middags 12 uur toebereid en daarna in een grooten bak gedaan is, die omstreeks 5 uur op de kachel heeft gestaan De balletjes- puree van de hors d'oeuvre ls later gemaakt. De toebereiding heeft plaats gehad met ge kookte melk van een bekende onderneming. De restaurateur had, nu bij dezen jaarlijk- schen maaltijd van de R. V S. voor de eer ste maal had, zijn beste beentje voorgezet. Hoe de coli-bacterie in de puree en de dop erwten is gekomen, zal wel onopgehelderd blijven, maar in elk geval kan men er den restaurateur geen verwijt van maken. Dit zou men wel hebben kunnen doen, in dien hier b.v. sprake was van metaalvergif tiging. De apotheker van den keuringsdienst heeft echter alle spijzen chemisch onder zocht op giftige metaalverbindingen en an organische vergiften. Dit onderzoek is nog niet geheel afgeloopen, maar in de reeds be handelde spijzen is de afwezigheid van die verbindingen en vergiften geconstateerd. MALVERSATIES BIJ DE BOERENLEENBANK TE BARENDRECHT. Fraude met handteekeningen? REEDS HET VORIGE JAAR ONTDEKT. Zaterdagavond zijn, zooals wij reeds meld den, de kassierster van de Vereeniging Boe renleenbank te Barendrecht en haar echt genoot gearresteerd, op vermoeden van ver duistering van gelden van de door de vrouw beheerde instelling. Men vermoedt, dat er een tekort van 60.000 a 70.000 gulden zal zijn. Deze kassierster is, naar de N.R.Ct. schrijft, een vrouw van nu 28 jaar en is een dochter van het in 1924 overleden hoofd van een bijzondere school in het plaatsje. De vader had de functie van kassier jarenlang waar genomen en bij zijn dood had het bestuur de dochter, die onderwijzeres aan de school van haar vader was, aangesteld. Waarschijn lijk is de boekhouding van mej. J. v. G. tot in het laatst van 1926 toe in orde ge weest. Toen zijn, zoover men thans kan na gaan, de malversaties begonnen. Juffrouw v. G. was n.l. in kennis gekomen met zekeren W., een man, die plotseling zich in de ge meente gevestigd had als boekhouder bij een later gefailleerden molenara en men houdt het er voor, dat deze het meisje heeft be wogen hem geld voor te schieten. Van het najaar 1926 af moet het met de geldleeningen aan W., tegen wien juffrouw G. meermalen op ernstige wijze gewaar schuwd was, doch voor wien ze zelfs haar verloving afmaakte, steeds crescendo zijn ge gaan. In November 1928 heeft de inspectie van de Centrale Boerenleenbank te Eind hoven, waarbij deze Barendrechtsche boe renleenbank is aangesloten, het tekort ont dekt. W. en juffrouw v. G. waren toen nog maar enkele dagen met voor het dorp onge wone chic in het huwelijk getreden. Hoe zoo lang de malversaties en de te korten verborgen gebleven kunnen zijn, is nog altijd eenigszins raadselachtig. De in spectie van de Centrale te Eindhoven ver richt echter eenmaal per jaar een kas controle op een niet te voren vastgestelden tijd, en de controle in 1927 toen de ver duisteringen nog maar kort aan den gang waren en die in 1928 hebben nog al ver uit elkaar gelegen. De bank telt in Barendrecht 200 leden, ze heeft een 800-tal spaarbankboekjes uitge geven. Men gelooft, dat de kassierster op spaarbankboekjes ingeschreven gelden niet heeft verantwoord en op naam van leden bij de Centrale te Eindhoven gelden heeft aangevraagd, waarvoor dan natuurlijk en van den aanvrager en van de borgen valsche handteekeningen moeten zijn gezet. Het nadere bezoek zal een en ander moeten uit maken. De kassierster had een borgstelling maar tot een belangrijk lager bedrag dan het geld dat nu verdwenen is. De vorige week was het echtpaar plotse ling uit Barendrecht verdwenen, het zou zich naar het had beweerd, In Glasgow gaan vestigen. Sedert Woensdag vertoefde het Ln een hotel in Den Haag, in afwachting van het vertrek naar den anderen kant van de Noordzee. Het bestuur van de Vereeniging Boerenleenbank heeft zich toen waarschijn lijk tot de Haagsche politie gewend, die Zaterdag jJ. man en vrouw heeft aange houden. De man is door de politie naar Barendrecht overgebracht en moet voor den burgemeester, hulpofficier van justitie, be kend hebben zich aan heling van het ver duisterde geld te hebben schuldig gemaakt. Vandaar is hij getransporteerd naar Dor drecht, waar hij is opgesloten. De vrouw verkeerde in zoo overspannen toestand, dat zij ln Den Haag in een ziekenhuis moest worden opgenomen. De boekhouding der leenbank is door de justitie in beslag genomen. Het zal nog eenlgen tijd duren voor men precies het be drag van het verduisterde geld en de wijze waarop de malversaties hebben plaats gehad zal kunnen bepalen. BESCHERMING DER SUIKERINDUSTRIE. HERSTEL EENER SUIKER CONVENTIE? In antwoord op de schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer den heer Van den Heuvel betreffende het onverwijld nemen van maatregelen tot steun aan de suikerindustrie hier te lande, deelt minister de Geer mede, dat het de Regeering niet gebleken is, dat er bij de belanghebbenden, een vrijwel eenparige meening bestaat omtrent de noodzakelijkheid van onverwijlde steun verleening aan de sui kerindustrie. De Regeering is niet tot de conclusie geko men, dat, met het oog op den uitzaai van sui kerbieten in 1929, onverwijld pogingen behoo ren te worden gedaan, om door het in uitzicht stellen van steun belangrijke inkrimping der teelt te voorkomen. Afgezien van de groote bezwaren, aan dergelijken steun verbonden, wijst zy in dit verband er op, dat, blijkens te harer beschikking staande gegevens, de mo gelijkheid zal bestaan tot afzet van de te ver bouwen bieten in het binnenland tegen een prijs van ongeveer f 16 per 1000 K.G. De Re geering meent voorshands in deze materie niets anders te moeten doen dan harerzijds met kracht te streven naar het herstel eener Suikerconventie. AFSCHEID VAN GEZANT DE MARCILLY. De Haagsche af deeling van de Alliance Frangaise heeft Zaterdag in een der zalen van het hotel De Oude Doelen aldaar een af- scheidsthee aangeboden aan den eerevoorzit ter, den Franschen gezant en mevr. de Mar- cilly voor hun vertrek naar Bern. EEN VERROLD HUIS BIJ WEESP. MAAR ZAL TERUGGEROLD MOETEN WORDEN De Kringenwet schrijft voor, dat op ver schillende plaatsen in de waterlinie slechts „houten getimmerten" mogen gebouwd wor den, en dat nog wel uitsluitend met toe stemming der hoogste militaire autoriteiten. Een bewoner van een der „houten getim merten" aan den Klompweg tusschen Weesp en Uitermeer, een zekere neer G. J. V., was en is eigenaar van een houten woning, welke voorheen aan den Vechtoever stond, meldt de Tel. Maar om redenen, welke hier weinig terzake doen, wilde de eigenaar die woning verplaatsen naar de andere zijde van den weg, waar hij een stukje grond gekocht had. En aldus geschiedde; de woning werd circa een half jaar geleden verrold. De heer V. deed dit echter zonder toe stemming van den minister van defensie. Wel had de fortwachter te Weesp, de heer T., die bij dergelijke gelegenheden vaak zijn welwillende bemiddeling verleent, om dis pensatie van het betrokken artikel der Krin genwet bij het departement van Oorlog aan geklopt. En waar tot dusverre wel 100 der gelijke aanvragen reeds goedgunstig waren ingewilligd, verkeerde ie heer V. in den zoeten waan dat alles ook nu wel op rolle tjes zoo loopen. Maar al was dit het geval geweest met de verplaatste houten woning, met het verzoekschrift liep het niet zoo vlot. Het werd, kortweg geweigerd! Waarom? Dat weet men niet. Maar de heer V. moest nu voor den kan tonrechter te Hilversum verschijnen, en daar b'eek, dat hij bovendien nog een keukentje bij het verrolde huis had gebouwd, ook al zonder de toestemming van den minister. De ambtenaar van het O M. eischte een boete van 10, doch daarnevens stelde hij den minder aangenamen eisch, dat het ge bouwtje zal moeten worden. teruggerold naar de plaats waar het eertijds stond. De kantonrechter, rnr. Van der Lely, was nóg minder in zijn uitspraak wat de geld boete betreft en veroordeelde den heer V. tot slechts 1 boete. Maar de verrolling werd gehandhaafd en zij zal moeten ge schieden binnen drié maanden! Is alsdan het hiusje nog op zijn tegenwoordige plaats dan zal de kantonrechter den Staat mach tigen het gebouwtje te doen verwijderen in het belang der defensie". DE HEER VAN BURTNK EN DE ROTTER- DAMSCIIE RAAD. Het Rotterdamsche raadslid de heer G. van Eurink heeft den gemeenteraad voorgesteld, artikel 18 bis van het reglement van orde voor de vergaderingen van c'en raad der ge meente te doen vervallen, meldt de N. R. Ct. Art. 18 bis luidt: „De voorzitter kan den raad voorstellen aan een lid dat door rijn gedragingen den ge- regelden gang van zaken belemmert, vcor den dag, waarop het besluit genomen wordt, den toegang tot en het verblijf in de raadszaal en de daarbij behoorende localiteiten te ontzeg gen. „Over dit voorstel wordt niet beraadslaagd. Bij aanneming moet het lid de vergadering onmiddellijk verlaten."

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10