BUITENLANDSCH OVERZICHT EEN VIERDE MEDEDINGER IN AFGHANISTAN. EEN VOLKSVERTEGENWOORDIGING BIJEENGEROEPEN INDIEN INDIEN gij het koopt als lekkernij, dan zult U door BURGERLIJKE STAND HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 29 JANUARI 1929 Habib Oellah maakt zich niet ongerust. -t belangrijkste nieuws GEMENGD NIEUWS INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CU. por rejal. gij Italiano koopt ter verlichting Uwer hoest en verkoudheid, dan zult U ondervinden, dat Uwe keuze de juiste is. .den fijnen smaak er steeds weer naar terug verlangen. ITALIANO wordt verkocht in rollen 10 ct. en in speciale zakjes a 20 ct. per ons. Voor engros bijFa C. H. S. HEILKER - Haarlem DE ZIEKTEVERZEKERING. DE HOOFDINHOUD VAN HET ONTWERP De strijd in Afghanistan heeft in het La gerhuis zijn weerklank gevonden. De arbei dersafgevaardigde Thurtle vroeg den minis ter van Buitenlandsche Zaken of deze kon verklaren welke de redenen waren waarom de Indische regeering tijdens de revolutie in Afghanistan tot tweemaal toe militaire vlieg tuigen ter beschikking had gesteld voor het vervoer van twee koningen.. Sir Austen Chamberlain antwoordde dat koning Inayat Oellah op zijn eigen verzoek en dat van den Emir Habib Oellah per vlieg tuig was vervoeid. Koning Aman Oellah had dat verzoek niet voor zichzelf gedaan. De afgevaardigde Saklatvala, die ook we ten wilde, of de Britsche regeering partij had getrokken, zeide dat koning Habib Oellah geen rebel was en zich in verbinding had gesteld met de Britsche regeering. Sir Austen zeide, dat de Britsche regeering volkomen onpartijdig was opgetreden en zich volstrekt onzijdig had gehouden wat de inwendige aangelegenheden van Afgha nistan betrof. Het vervoer van koning Inayai Oellah was op verzoek van beide partijen geschied om verder bloedvergieten te voor komen. Dit is dus een antwoord op het door ons gisteren vermelde bericht betreffende de in menging van Engeland in Afghanistan, waarvan Aman Oellah's aanhangers heb ben gewag gemaakt. Van grooter gewicht is een bericht uit Calcutta, behelzende dat Ali Ahmed Khan, leider van de tweede groep opstandelingen, zichzelf tot Emir heeft uitgeroepen en thans oprukt naar Kaboel. Hier is dus een nieuwe mededinger. Overigens schijnt Habib Oellah zich niet bezorgd te maken. Het- blijkt dat zijn mi nister-pre. ident aan de buitenlandsche ver tegenwoordigers te Kaboel heeft medege deeld, dat van een terugkeer van Aman Oellah op den troon geen sprake kan zijn. Voorts heeft Habib Oellah het bijeenroe pen van een volksvertegenwoordiging gelast. Hij doeu dus alle moeite om zoo snel mogelijk den toestand te stabiliseeren en de wortels van het gezag in den kortsten tijd zoo diep mogelijk te doen groeien. F. A. Een treffen in de bergen? CAIRO, 28 Jan. (V. D.) Volgens hier ver spreide geruchten zou Habib Oellah voor nemens zijn Kaboel te verlaten en den strijd tegen Aman Oellah in de bergen voort te zetten. De troepen van koning Aman Oellah zouden zich 19 K.M. van Kaboel bevinden. Zoon van Habib Oellah gevangen genomen? MOSKOU, 23 Jan. (V. D.) De verbinding tusschen Aman Oellah en hst Afghaansche gezantschap te Moskou is weer hersteld. In het gebied om Barka zouden hevige gevech ten geleverd zijn, waarbij een zoon van Habib Oellah zou zijn gevangengenomen en door de troepen van Aman Oellah op staan- den voet gefusilleerd. Severing tegen verheer lijking van den ex-keizer. Op een bijeenkomst der organisatie Schwarz-Roth-Gold te Hamburg heeft de rijksminister van Binnenlandsche Zaken Severing een rede gehouden over het on derwerp: „staat der Hohenzollern, staat van Weimar". Severing wees er op, dat op de ba sis der grondwet van Weimar reeds een ont zaglijke arbeid is verricht. Er is een econo mische grondslag geschapen, welke, aldus de minister wel niet overeenstemt met de voor stelling, welke Parker Gilbert daarvan heeft gegeven, doch die de vergelijking met dien van andere volken kan doorstaan. Ten slotte kwam de minister op tegen de activiteit van de „Stahlhelm" en tegen de pogingen tot verheerlijking van den ex- keizer. De Amerikaansche vloot en Hoover. WASHINGTON, 28 Januari. Reuter). - Britten, de voorzitter der marinecommissie uit het Huis van Afgevaardigden, die hier het woord heeft gevoerd, heeft verklaard, dat de gekozen president Hoover van oordeel is dat de clausule In het vlootprogram, waarbij de tijdsruimte, waarin het pro gram moet worden ten uitvoer gebracht, ge limiteerd wordt dient te worden gehand haafd. President Coolidge wilde dat deze clausule door den Senaat zou worden ge schrapt. De bewuste clausule bepaalt dat er bin nen twee Jaar een begin zal worden gemaakt met den bouw van vijftien kruisers; zij was het onderwerp van een conflict tusschen Coolidge en de voorstanders van het vloot- ontwerp. Britten verklaarde overtuigd te zijn dat de afbakening der tijdsruimte zal worden goedgekeurd door Hoover, die hem den in druk had gegeven dat hij een vloot wenscht welke In verhouding staat tot de commer- cieele en politieke wereldpositie der Ver. Staten. Een nieuwe vlootconferentie LONDEN, 28 Januari (VJJ.) Volgens den diplomatieken correspondent van de „Daily Telegraph" te Washington wijzen verschillende voorvallen aldaar erop, dat men binnenkort het bijeenroepen van een nieuwe vlootconferentie van Amerikaan sche zijde te wachten heeft. Hij acht het waarschijnlijk dat in dit geval Hoover het initiatief daartoe zou nemen. DE REDDING DOOR DE „DORDRECHT". De Fransche bladen zijn vol lof over de dappere manier waarop de bemanning van het stoomschip Dordrecht in de Middel- landsche Zee, ondanks een booze zee, de in zittenden van het GoUath-vliegtuig gere*J heeft. De Quotidien merkt naar aanleiding van dit gelukkig geëindigd', treurspel op: d-j Fransche vliegerij wordt den iaatsten tijc". door het ongeluk achtervolgd. In de han dels- zoowel als in de verbindingen boven ae zee volgt het eene op Int anoere. En het blad laat zich uit Marseille het relaas seine hoe des nachts het radiogram van d.' Dordrecht opgevangen wera dat een over eenkomstig bericht vat: de Goliath had ge hoord. volgens hetw.-ik dat toestel in hachelijke toestand vex-keerde en drin gend hulp behoefde. Tet was toen op ee~ 40 K.M. ten Z.W. van Marseille. Daar de Dordrecht erbij meldde dat de zee zoo hel stond, dat het schip het vliegtuig niet kon naderen, nam de overheid te Marseille alle maatregelen om het te hulp te komen. Het uitbrengen van een schio duurde echter een tijd en toen het gereed was staic een mistral op. die voor het lot Jur passagiers van de Goliath deed vreezen. Voordat echter het s -hip ter plaatse kon zijn kwam in den ochtend een tweede draad- looze telegram van de Dordrecht, w-tar/ac gezagvoerder en bemanning volgens de Quo tidien in schoone toewijding die menschen niet aan hun lot had willen overlaten. On danks het groote gevaar, dat de redding in - hield, had het niet geaarzeld de Goliath te naderen. Het zette eer. sloep uit, broze note- dop op de woedende, Laren, die verscheiden pogingen moest dpen alvorens de aviateur.s te bereiken, welke, werden geslingerd op de golven, waarop de spanten en drijvers het nog, voor hoe lang?, hielden. Het was een bewonderenswaardige strijd tegen de zee- Op een bepaald oogenblik kon men duchten, dat niet alleen de bemanning van het wa tervliegtuig, maar ook die van de sloep, zou worden verzwolgen. Tenslotte kondc-n de moedige zeelui de anderen aan boord ne men. Naar men weet moesten ze het toestel aan zijn lot overlaten. GEHEELE GEZINNEN ZIEK. De griep-epidemie heerscht vooral in 't noor den van Engeland, in Schotland en N.-Ierland. Voor Belfast is een „vliegende kolonne'- van Roode-kruis-zusters gemobiliseerd. Daar alleen bezwijken eiken dag vijftien men schen aan de ziekte. Het gewone personeel van doodgravers op het stadskerkhof is ver sterkt moeten worden, aldus de N.R.Ct. Te Glasgow doen zich nog vele gevallen van longontsteking na griep voor, hoofdza kelijk omdat de- patiënten weer te vroeg aan het werk gaan. Er zijn daar 170 tram-be ambten en 150 politie-agenten ziek. Te Paisley loopen dokters met huissleutels van hun patiënten in den zak, omdat gehee- le gezinnen ziek zijn. DE SUPER-PIANO. Wij ontleenen aan een artikel in „Radio- welt" het volgende: De uitgebreide proeven, die den Iaatsten tijd zijn genomen met moderne muziekïn- strumenten, waarbij gebruik werd gemaakt van radio-uitvindingen, hebben een Duitsch architect, den heer Spielmann. aanleiding ge geven tot het constnieeren van een geheel nieuw instrument, door hem „super-piano" genoemd. Hoewel dit instrument nog niet zijn vol maakten vorm heeft bereikt, zijn de tech nische moeilijkheden zoo groot, dat men reeds nu kan zeggen, dat de super-piano binnen afzienbaren tijd een populariteit zal bereiken. De eenvoudige wijze waarop het instrument bespeeld kan worden, alsook de gemakkelijke manier, waarop men toon hoogte en toonsterkte kan regelen, maken dit aannemelijk. De super-piano heeft alléén het uiterlijk gemeen met de gewone piano. De methode waarop de klanken gevormd worden is geheel anders. Het beginsel waarop de toonvorming van de superpiano berust is het volgende: Boven een selenium-cel zooals b.v. ook bij fototelegrafie gebruikt wordt is een schijf aangebracht. Op deze schijf zijn zeven concentrische cirkelvormige banen aangebracht. Elk dezer cirkelbanen heeft een of meer doorzichtige plaatsen. De bin nenste heeft er 1, de volgende 2. de derde 4, de vierde 8de zevende 128. Boven elk der concentrische cirkelbanen is een electrisch gloeilampje aangebracht. Door het neerdrukken van den toets op het klavier, die met dit lampje boven den bbinnensten cirkel licht geeft, ontvangt de seleniumcel regelmatig bij alke draaiing van de schijf één lichtindruk. De selenium cel die in verbinding staat met een radio- verstex-ker-installatie en een luidspreker, wijzigt onder invloed van de opvallende licht- nuances haar weerstand, zoodat stroomwis selingen ontstaan en de luidspreker in staat is een toon voort te brengen. Wanneer het lampje boven den tweeden cix-kel gloeit, krijgt de selenium-cel het dubbele aantal licht- indrukken. Dan is de toon, die de luidspre ker voortbrengt, een octaaf hooger dan de voorafgaande. Tusschen twee van deze tonen moeten nu telkens nog 11 andere tonen ge plaatst worden om de toonladder compleet te maken. Deze worden voortgebracht door 11 andere schijven, die op geheel dezelfde wijze zijn ingericht, doch met een andere snelheid draaien. Zoodoende krijgt men een klavier van 84 tonen. Men moet de super-piano ook wel „lichtstralen-piano" genoemd niet be schouwen als een verbetering van de ge wone „piano-forte". Het voortgebrachte ge luid is geheel velschillend, terwijl het be spelen van de super-piano ook andere eischen stelt'dan de gewone piano. De voordeelen van de super-piano zijn de volgende Het instrument is zoodanig ingericht, dat door zwaarder of minder zwaar drukken op de toetsen ook een sterkeren oï zwak keren toon verkregen wordt. Een aangeslagen accoord kan men laten doorklinken door een apparaat met de knie ter zijde te drukken. Er bevindt zich aan het instrument een handle, waarmee men de schijven sneller kan doen draaien, waardoor het aantal licht- indrukken grooter wordt, hetwelk tot gevolg heeft, dat de tonen alle hooger worden, Zoodoende kan men zeer makkelijk in alle toonaarden transponeeren. Op het oogenblik is de uitvinder nog met zijn instrument aan het experimenteeren. Het is echter waarschijnlijk dat de super piano binnen niet al te langen tijd in den handel zal worden gebracht. Volgens den uitvinder behoeft de prijs ook geenszins hooger te zijn dan die van een gewone piano. Door heel de muziekwereld, alsook door vele technici worden deze proefnemingen met belangstelling gevolgd. AUTO'S EN MOTORFIETSEN. Een op de zes-en-twinitg menschen in Groot-Brittannië was op 30 Sept. j.l. in het bezit van een automobiel of een motorrij wiel, volgens cijfers gepubliceerd door het. verkeers ministerie. Volgens de jongste be schikbare cijfers van andere landen had in de V. S. een persoon op de vijf een auto; in Frankrijk 1 op de 40 en in Duitschland 1 op de 147. Het totaal aantal mechanisch voortbewo gen voertuigen in Engeland, waarvoor ox> 30 Sept. vergunning was verleend, bedroeg 2.052.000 tegen 1.899.000 op 30 Sept. 1927. (Ilbld.) KROTTEN IN BRUSSEL. De corresp. te Brussel der N.R.Ct. meldt, dat tengevolge van de campagne onlangs in de pers tegen de In de Vlaamsche volksbuur ten der hoofdstad nog vrij talrijk bestaande krotwoningen gevoerd, het gemeentebestuur besloten heeft de 147 sloppen, welke zich nog op het grondgebied van Brussel bevin den, te doen verdwijnen. Nieuwe woningen ten behoeve der bewoners van deze sloppen, zullen in de nog half-landelijke buitenwij ken van het tweede distx-ict en te Neaer- Over-Heembeek worder gebouwd. Ook zul len nu vermoedelijk tie onooglijke houten barakken verdwijnen welke de omgeving van de Nationale Schietbaan en den weg op Ant werpen ontsieren en waarin, sedert den oor log, een aantal arbeidersgezinnen verblijf houden. STANDBEELD VOOR MRS. PANKHURST. De premier Baldwin heeft er in toege stemd het standbeeld van wijlen mrs. Pank hurst, de vermaarde si-rijdster voor het vrou wenkiesrecht, persoon'ijk te onthullen. Voor het beeld, dat het werk is van den beeldhouwer Walker cn dat in Westminster (Londen) een plaats zal vinden, is onde- patronaat van Lady Rhondda een foncls van 2500 pd.st. bijeengebracht. De onthul ling zal na de algemeene verkiezingen ge schieden, aldus het Hbld. Behalve dit beeld, zal er op het kerkhof te Broxxxpton een steen op het graf van mrs. Pankhurst worden geplaatst, terwijl de Na tional Gallery met een dooi miss Bracken- bury geschilderd portret zal worden ver rijkt. GECONSERVEERDE VISCH. De apotheker D. Hansen te Oslo heeft een chemische methode uitgevonden, om visch te conserveeren, vermeldt de Tel. Reeds ver richte proefnemingen hebben uitstekende resultaten opgeleverd en op het procédé is patent genomen. De methode is zeer eenvou dig: een vat wordt met water gevuld en ver warmd terwijl een chemisch preparaat aan het' water wordt toegevoegd. Dan wordt de visch er in gedaan en na twee uur is het geheel gereed voor vervoer. De kosten be dragen slechts één öre (2/3 cent) per kilo gram visch. Door dit procédé wordt verhin derd, dat in de voor uitvoer bestemde visch zich wormen ontwikkelen. Er is een maat schappij gevormd om de uitvinding te ex- ploiteeren. EEN VOETREIS DIE AFGERADEN WORDT. Dezer dagen werd er verteld dat 200 werkloozen uit alle deelen van Schotland voornemens waren zich te voet naar Londen te begeven om daar te bewerkstelligen dat de wet op de werkloosheid gewijzigd zal wor den. ..Doet het niet!" waarschuwt thans Her- bert Smith, de voorzitter van de Mijnwer kersfederatie, aldus het Hbld. En hij houdt den wex-kloozen mijnwerkers de nutteloos heid van een dergelijke actie onder het oog en raadt hen af er aan deel te nemen. Zij Zij moeten wel bedenken aan welke licha melijke ontbering zij blootstaan bij een der gelijke voetreis in het midden van den win ter, waarschijnlijk nog verergerd door on geschikte kleeding en schoeisel. Zulk een ontbering zou alleen gerechtvaardigd zijn, wanneer er groot voordeel van kon worden verwacht....» PIANOFABRIEK UITGEBRAND. Naar een telegram van het W. B. uit Schwerin meldt, is de pianofabriek van de gebroeders Perzina uitgebrand. De schade wordt op 600.000 M. geschat. Men vermoedt, dat de brand is aangestoken. BENNEROEK Overleden: M. BoelhouwHeikoop, 76 jaar. HA ARLEMMERMEER. Bevallen: M. A. v. d. HelmWestdijk, zoon H. E. Verhoevan der Steeg, levenl. zoon; C. de Koning—Versteeg, dochter; M. van RijnD'hane, dochter; J. van der Zwaard Goulooe, zoon; H. SuterLijs, zoon. Ondex-trouwd: H. H. Grauwelman, en M. van Alphen. Gehuwd: C. L. Steevens en P. van der Veld; G. Oud en C. M. Biemans; A. van der Vliet en K. Buis. Overleden: Grietje Roskens Pi-iet, 79 j., ge huwd met K. Vreeken; Jan de Weerd, 45 j., gehuwd met A. Beets. Het bleek uit ons eerste artikel, dat de ge schiedenis van de Nederlandsche Ziektewet geen glorieuze historie is. Er bleek slechts van een aarzelend vooi-tgaan. Telkens nieu we plannen en telkens weer uitstel en wach ten. In Duitschland waarnaar de mannen der eerste verzekeringswetten altijd sterk gekeken hebben trad de eerste ziektewet alreeds in 1883 in werking. En hier te lande vond aan het einde der vorige eeuw de ge dachte van een ziekteverzekering geen prin cipieel verzet van beteekenis meer. Het duur de tot 1913 voor ae wet-Ta'.ma in het Staats blad kwam. Verder is zij niet gekomen. Het ministerie Heemskerk trad af en Treub ging wijzigen. Na Treub's wijziging had zich, on der ooriogsinvloed cok, de situatie veranderd en minister Aalberse kwam met een nieuw opgezet voorontwerp. Hierop kreeg het stre ven naar bezuiniging invloed, er werd gerept van een unificatie der verzekeringswetge ving. In het licht daarvan moet het ontwerp van Minister Aalberse gezien worden, dat hij in 1925, in Februari, te laat om nog behan deld te worden, indiende. Minister Kooien kreeg geen gelegenheid het gegevene te be- studeeren. Diens opvolger, minister Slote- xxxaker ging weer een andere richting uit, zijn voorontwerp had tot hoofdzaak: „zelf-doen", zoo min mogelijk ambtelijke uitvoering van de wet. Ondernemers-kassen, arbeiders-onderlingen en bedrijfsvereenïgingen van de onderne mers stonden als uitvoerders der wet op het eerste plan. Aan de Raden van Arbeid viel slechts een aanvullende taak toe. Er waren waax-borgen getroffen, dat de niet bij de Raden van Arbeid verzekerde arbeiders een minstens even gi-oote uitkeering (70 pCt. van het loon) zouden krijgen als de wel aldus verzekerden en geen hoogere premie zouden betalen aan zij. De beslissing over de uitkee ring was toevertrouwd aan een onafhanke lijk orgaan, de arbeiders kregen medezeg genschap in ondernemingskassen en be- drijfsvereeixigixxgen, er behoefde geen vrees te bestaan, dat de uitkeeringen niet ten volle zouden geschieden. Dit was het voor-ontwerp. Maar het ontwerp, dat werkelijk ingediend werd, na het advies van den Hoogen Raad van Arbeid, zag er weer anders uit. Dit ontwerp komt spoedig in behandeling. Ook de hoofdzaken daarvan zetten wij in hèt kort uiteen. De geneeskundige verzorging valt buiten deze wet (behalve t. a. v. kraamvrouwen) die indirect sterken drang uitoefent op de arbeiders om zich bij een ziekenfonds aan te sluiten. Want, geen ziekengeld zal wor den uitgekeerd, wanneer de verzekerde geen lid is van een fonds, tenzij hij aantoont, dat hij zelf geneeskundige verzorging bekostigen kan. Alle arbeiders ook die niet in dienst zün van een onderneming zouden oor- DE SCHORSING VAN MR. J. G. SCHÜRMANN. Omtrent de schorsing van mr. J. G. Schürmann bekend uit de ,Veendammer"- affaire schrijft mr. Th. A. Fruin in de N. R. C. dat de Raad van Toezicht en Disci pline der Orde van advocaten te Rotterdam indertijd op verzoek van mr. Schürmann een onderzoek naar diens handelingen heeft ingesteld. Op 17 Januari 1929 werd het von nis schorsing voor den tijd van negen maanden gewezen, op 19 Januari deed mr. Schürmann zich schrappen van het ta bleau der advocaten en procureurs. „Hij was dus juist twee dagen te laat met de toepassing van het bovenbedoelde middel om aan het dreigende vonnis te ontkomen, schrijft mr. Fruin voorts. Toen het vonnis gewezen was, was de Raad van Toezicht krachtens de wet verplicht dat aan mr. Schürmann en aan de Rechtbank mede te deelen, gelijk dan ook is geschied. Verdere publicatie van het vonnis is volgens de x-echtspraak van den Hoogen Raad, den Raad verboden. Natuurlijk verloopen er steeds en kele dagen tusschen de uitspraak, die niet in het openbaar geschiedt, en de mededee- ling daar eenige tijd noodig is voor het ge reedmaken van afschriften. „Het heeft ieder, die van den loop der zaken op de hoogte is en wien de eer der advocatuur ter harte gaat, allex-pijnlijkst getroffen, dat mr. Schürmann, toen hij on der de geschetste omstandigheden de balie verliet, heeft toegelaten, dat daarvan in sommige bladen een voorstelling is gegeven apert met de werkelijkheid in strijd". MR. A. J. L. NYPELS t Op 80-jarigen leeftijd is Maandagmiddag in Den Haag overleden mr A J. L. Nypels, oud-vice-president van den Hoogen Raad dei- Nederlanden. Nypels was in Maastricht geboren op 12 Juni 1872 te Leiden gepromoveerd en zijn langdurige rechterlijke loopbaan begonnen op 15 Mei 1877, toen hij benoemd werd tot ambtenaar bij de kantongerechten in het arrondissement Maastricht. In 188L volgde zijn benoeming tot substituut-officier van justitie te Zierikzee, waarna hij nog het zelfde ambt bekleedde te Roermond (1881) en- te Maastricht (1883), aldaar werd hij op 3 Mei 1888 benoemd tot vice-president. Tien jaar later werd hij benoemd tot raads heer in het Hof te 's-Hertogenbosch, waar in hij zitting had tot 9 Februari 1903, toen hij als raadsheer overging naar het Arn- hemsche gerechtshof. Op 23 Maart 1908 werd mr. Nypels aangewezen als raadsheer in ons hoogste i-echtscollege en in 1921 werd hij benoemd tot vice-president. Met ingang van 1 Februari 1925 werd hem eervol ontslag uit deze functie verleend. spronkelijk automatisch verzekerd zijn voor een uitkeering van ziekengeld. Voor allen moest premie worden betaald. Arbeider in den zin der wet was ieder, die tegen loondienst arbeid verricht. De laatste wijzigingen van den minister hebben hier echter het aantal dergenen, die onder de wet vallen beperkt: degenen, die niet in een onderneming werken worden buitenge sloten, zoodat b.v. het huispersoneel, dienst boden e.a. buiten de verzekering zullen val len. De uitkeering wordt gesteld op 80 pCt. van het loon, behalve in geval van zwangerschap. De premie beloopt een vast percentage van het gemiddelde loon. Zij wordt voor de helft door den arbeider, voor de helft door den patroon betaald; d.w.z. de laatste betaalt het geheel en mag de helft ervan afhouden van het loon, behalve wanneer dit geheel be staat in kost, üxwoning, onderricht enz., in welk geval de premie geheel ten laste van den patroon komt. Buiten de verzekering blijven de beman ningen van zeeschepen en arbeiders voor wie een publiekrechtelijke ziekteverzekering be staat (ambtenaren en beambten), evenals die groepen, waarvoor een door den minister goedgekeurde ziekengeldregeling is inge voerd, zooals b.v. het spoorwegpersoneeL Het ziekengeld wordt ten hoogste gedu rende zes maanden uitgekeerd. Bij zwangerschap wordt ziekengeld uitge keerd op attest van dokter of vroedvrouw, waaruit blijkt, dat ae bevalling waarschijn lijk binnen zes weken is te wachten, onge acht de vraag of de verzekex-de in staat is haar gewone werk te doen of niet. Bij be valling wordt het ziekengeld ten minste zes weken en ten hoogste zes maanden uitge keerd Werkloozen blijven een maand lang verze kerd, als zij minstens twee maanden lang, voordat zij werkloos werden, verzekerd zijn geweest. T.a.v. de uitvoering van de wet is er op nieuw verschil tusschen 's ministers eerste ontwerp en het nu in behandeling komende gewijzigde voorstel. Hier heeft hij een zoo danige wijziging aangebracht, dat het aantal uitvoerende organen is teruggebracht tot twee, n.l. de Raden van Arbeid en de Be drijfsvereenïgingen, het zwaartepunt bij de eerste. Ten slotte dient hier nog te worden ver meld het prophyloxe-fonds, hetwelk moet dienen voor maatregelen, die ziekte kunnen voorkomen of geneeskundige behandeling vergemakkelijken. Hiertoe moeten alle uit voerende organen een zeker percentage (ten hoogste 2ja pCt.) bijdragen van hetgeen zij in een kalenderjaar aan ziekengeld hebben uitgekeerd. Het toezicht berust bij den Verzekerings raad. INTIMUS. Mr. Nypels was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Het stoffelijk overschot zal Donderdag worden ter aarde besteld op de algemeene begraafplaats in Den Haag. DE BEGRAFENIS VAN DR. ROYAARDS. op 4 of s februari. De begrafenis van dr. Willem Royaards zal niet eerder kunnen plaats hebben dan den 4en of 5en Februai-i meldt het Volk. De overbrenging van het stoffelijk over schot wordt, gelijk wij reeds meldden, door allerlei wettelijke formaliteiten vertraagd. Donderdag wordt het lijk van dr. Royaards uit Menton vervoerd. Het zal niet eerder dan Zondag a.s. te Amsterdam kunnen arri- veeren. VAN 'T KASTJE NAAR DEN MUUR.... Wij lezen in het Volk het verhaal van een oude vrouw, die uit haar betrekking als huis houdster te Oosterhoutr was ontslagen en nu zonder middel van bestaan bij de politie aan klopte om onderdak. Het blad schrijft dan: „Speculeerende op de onwetendheid van het vrouwtje werd haar een kaart van ver andering van domicilie naar Breda in de handen gedrukt en werd zij op de tram gezet". Het gemeentebestuur van Breda was echter ingelicht, zoodat men te Bi-eda wist, dat het hier alleen ging om kosten voor onderhoud van een oude vrouw af te schuiven op de gemeente Breda. Het vrouwtje werd met haar kaart weer op de tram naar Oosterhout getransporteerd. En nu hoopt men maar, dat het bestuur van haar gemeente ten slotte bereid zal zijn haar eten en onderdak te verschaffen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» per reijel. /fv'Als U hoest ff tengevolge van een Bronchi- y tis of een Verwaarloosde O] Verkoudheid, vraag dan het fl| oordeel van Uw dokter over J SIROOP FAMEL. In flacons van f 2.50 n( Asenton: Fa. B. MEINDERSMA «V DEN HAAG

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 12