Weer drie uitkeeringen. AGENDA EEN CHRISTELIJKE SCHOOL AAN DE ZOMERVAART DATUMSTUKJES 46e Jaargang No. 13990 VefscKijnt dagelijks, behalve bp Zon- en Feestdageii Woensdag 30 Januari 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week f 0.27J4, met Geïllustreerd Zondagsblad f (132. Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57H- Franco per post door Nederland f 3.87H. Losse nummers f 0.06. GellL Zondagsblad per 3 maanden f 0JS7H, franco p. post BureauxGroote Houtstraat 93 Drukkerij Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 12713 Drukkerij -0122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENT1EN1-5 regels I 1.75. elke regel meer I 0.35. Reclames f0.60 per regel. Reductie bij abonnement Annonces van Vraag en Aanbod 1-4 regels 10.60, elke regel meer 10.15 buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (Woensdag en Zaterdag) 1-4 regels f 0.25, elke regel meer0.10 Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250,-. Wijsvinger 1150.-, Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD VERZEKERING VOOR WEEK-ABONNéS Overeenkomstig de voorwaarden der Gratis-Ongevallenverzekering voor Week abonnés zijn de volgende uitkeeringen ge schied: Aan den Heer J. C. DOP, Oranje Nassaulaan 175, te Overveen, voor armbreuk 100. Aan den Heer C. VAN SCHIE, Leidschevaartweg 205, te Haarlem, voor beenbreuk 100. Aan den Heer H. ROELAND, Hoofdstraat 72, te Hillegom, yoor armbreuk100. DE ADMINISTRATIE. WOENSDAG 30 JANUARI Schouwburg Jansweg: Buitengewone mati nee „Tijl Uilenspiegel". 2 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Comité voor Hervorming onzer Huwelijkswetgeving. Debat avond, mr. P. J. Oud, pro, mr. P. H. Ritter Jr., contra, 8.15 uur. Cinema Palace: „Vrijspraak". 2.30 en 8 uur. Luxor Theater: „De doodende kus"; „Het Lunapark van New York". 2.30 en 8 uur. Rembrandt Theater: „Vriend Harry". Too- neel: Klawdia Gorewa en Ivan Kireeff, 79; 9.1511.15 uur. Matinee 2.30 uur. Standaard Theater: „De Prairie-Speurder"; >^as op voor weduwvrouwtjes", 2.30 en 8 uur. Statenzaal Prinsenhof: Gemeenteraad 1.30 en zoo noodig 8 uur. DONDERDAG 31 JANUARI StadsschouwburgJubileumsconcert Sevcik- ijuartet, 8 uur. Gem. Concertzaal: Ledenconcert H. O. V. Solist George van Renesse, piano. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. De Rubriek voor Vragen zal in ons nummer van morgen worden opgenomen. De ramp bij den Hoek Voor de nabestaanden der 8 helden Onze inschrijving N. N. f 1, G. v. d. L. f 2.50, A. D. f 1, Bridge- pot van de K I F T E R S. f 10, N. N. f 5, Fam. B. f 5, T. K. f 1, Fam. L. f 1.50, J. N. f 1, G. W. f 1.50, Coll. jaarfeest Christ. Gem. koor „Haarlem" f 25.62, J. H. B. Aalsmeer f 2.50, N. van D. f 2, L. P. de St. Aerdenhout f 100, M. P. te O. f 1, v. D. v. H. f 5, W. T. te Hoofddorp f 2.50, Mulo-school Hoogeweg Zandvoort f 17.79, Coll. Christ. Ger. Jonge- fingsvereeniging f 8.25, H. v. B. V. f 10, Fam. S. f 1.60, Gem. spreekuur Haarlem en Haar lem-Noord f 11.27 1/2, op Grootmoeders ver jaardag f 1.80. Totaal heden f 217.03. Vorig totaal f 9816.23. Samen tot heden f 10033.26. N. Z. H. T. M. DE VAKVEREENIGINGEN VERZETTEN ZICH TEGEN DE CURSUSSEN. We hebben er reeds op gewezen, dat er onder het personeel der N.Z.H.T.M. ont stemming bestond naar aanleiding van het voornemen der directie om het personeel een examen af te nemen, waarbij bij niet slagen, de periodieke loonsverhooging en de jaarpremie onthouden zouden kunnen worden en zelfs terugstelling in een andere functie mogelijk zou worden. Naar wij vernemen hebben de hoofdbestu ren van de Nederl. vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel, den R. K. Bond „St.- Raphaël" en den Prot. Christel. Bond met elkander overleg gepleegd en is men tot over eenstemming gekomen ten opzichte van een actie tegen het voornemen der directie. Aan de directie zal om een spoedonder- houd verzocht worden, terwijl aan het per soneel het parool zal worden uitgegeven zich niet voor deelneming aan den cursus of het examen op te geven, dan nadat de hoofd besturen overleg met de directie gepleegd hebben en de organisaties daartoe zullen op wekken PERSONALIA. Voor het machinisten-examen, diploma B. is te 's-Gravenhage geslaagd de heel J*»i, Ramakers te Haarlem. k De voorgeveL Met medewerking der gemeente Haarlem wordt oor de Vereeniging voor Gereformeerd Onderwijs .Groen van Prinsterer" aan de Zomervaart een nieuwe lagere school gebouwd. Dé plannen zijn van den architect A. de Maaker. Hierboven geven wij de teekening van den voor» geveL Beneden komen 4 leslokalen en een gymnastiek» lokaal van 14.50 bij 7.50 M. Boven 3 leslokalen en een zolder. Zoowel beneden als boven is een flinke hal ont worpen. De gangen en W.C's zijn aan den achter kant van het gebouw. OVER KROTWONINGEN. DE GEZONDHEIDSCOMMISSIE TEGEN UITSTEL VAN ONTRUIMING. De perceelen Vrouwesteeg 4 en 't Krom 8 links en rechts zijn bij raadsbesluit van 29 Augustiis 1928 onbewoonbaar verklaard. Thans hebben B. en W. evenwel aan den raad voorgesteld om den termijn van ont ruiming nog met 6 maanden te verlen gen, omdat de bewoners er nog niet in ge slaagd zijn om een ander huis te vinden en zij van gemeentewege ook nog niet aan. een ander huis geholpen kunnen worden. In hun toelichting van het bedoelde voor stel schrijven B. en W. aan den raad, dat zij advies daarover van de Gezondheidscommis sie hebben ingewonnen. Het ligt voor de raadsleden ter Inzage. Die toelichting is zoo gesteld, dat men daaruit zou opmaken, dat de Gezondheids commissie het geheel met B. en W. eens is. Wij vernemen evenwel, dat de Gezond heidscommissie in een advies aan den raad ten sterkste geprotesteerd heeft tegen ver lenging van den termijn van ontruiming van het perceel Krom 8. Wij hebben Dinsdag deze huisjes die bij dit voorstel van B. en W. betrokken zijn, be zichtigd. Het perceel in de Vrouwesteeg is wel niet groot, maar is voor het kleine gezin (man, vrouw en één kind) nog een dragelijk onderdak. De vloeren zijn evenwel leelijk aan het verzakken, zoodat opknappen van het huis niet meer mogelijk is, temeer daar zich nog andere gebreken van den ouden dag voordoen. De bewoonster verklaarde ons evenwel, dat zij er niets op tegen heeft, nog een poosje daar te moeten blijven wonen. De huiir is 4 gulden per week. Meer ver wonen zou voor dit gezin ook bezwaarlijk zijn. Hier zal de gemeente dus voor toeslag op de huur moeten zorgen, want de huizen van woningbouwvereenigingen zijn duurder dan 4 gulden. Erger waren de toestanden evenwel die wij aantroffen in het perceel Krom 8. Er is een voordeur die toegang geeft tot een por taaltje waaraan de twee huisdeuren van „links" en „rechts" liggen. De deuren zijn De toegang tot een der onbewoonbaarver- klaarde „huizen" in 't Krom. De steile trap leidt naar een zolder waar de kinderen als het regent met een parapluie op in bed li£ge§ zóó laag, dat zelfs kleine menschen niet zonder bukken kunnen binnengaan. Om dit te illustree- ren hebben wij ne venstaande foto la ten maken. De heer die in de deurope ning staat is zeker 15 c.M. grooter dan de opening van de deur hoog is. Menig bezoeker heeft hier al het hoofd gestooten. Elk huisje heeft een flinke kamer en een kleine keuken-ka mer. Alles is even wel zeer bouwvallig, de vorige week was een bewoonster door de bedstede in de keuken-kamer ge zakt, zoodat dié nu afgebroken was en vervangen door een ledikant. De bedstede in de woonkamer is zoo vochtig, dat het bedde- goed bederft. Het eene gezin heeft 5, het andere 4 kin deren. Die slapen op den zolder. Daar is het een vreeselijke toestand. De trap is steil, maar met eenige acrobatiek komt men nog wel boven. Het dak is niet beschoten. De pannen zijn erg vergaan. Overal ziet men de buiten lucht. Voor ventilatie is dus wel goed ge zorgd! Maar als het regent, dan is het op die zolder een vrij hopeloos geval. De ledi kanten kunnen niet zoo gezet worden, dat de kinderen droog blijven. Het is wel ge beurd, dat zij met een parapluie zich tegen den regen beschermden! Herstel van deze huisjes is niet mogelijk. Afbreken is het eenige. Deze huisjes doen elk 3 gulden huur in de week. Die huur is niet hoog, maar bij de vele ongemakken die de bewoners bovendien voor lief moet nemen, is het nog een redelijke prijs. De bewoonsters zijn in staat om de huur voor een behoorlijke arbeiderswoning te be talen. Zij zoeken al jaren naar een andere woning, maar zonder succes. Voor de ge zondheid der bewoners, vooral van de kin deren, is het noodig, dat vanwege het gemeentebestuur maatregelen genomen wor den, dat de menschen zoo spoedig mogelijk een behoorlijk huis krijgen. Een uitstel van 6 maanden voor de ontrui ming lijkt ons veel te lang! N. Z. H. T. M. NACHTRUSTEN VAN 8 UUR VOOR HET RIJDEND PERSONEEL. Naar wij vernemen heeft de Minister van Waterstaat aan de N.Z.H.T.M. toegestaan, om de nachtrust van het personeel 2 keer in de 2 weken te bepalen op ten minste 8 uur. Dat wil zeggen, dat een wagenvoerder of een conducteur 2 maal in de 14 dagen bij voorbeeld 's nachts om 12 uur zijn dienst mag beëindigen, om dan om 8 uur 's mor gens weer voor den dienst present te zijn. Tot dusverre was zoowel voor het Spoor- als Tramwegpersoneel bepaald, dat de rust tusschen 2 elkaar opvolgende diensten ten minste 10 uur moest bedragen. Reeds tegen deze bepaling is heel wat agitatie door de vakvereenigingen, alsook door leden van Eerste- en Tweede Kamer gevoerd. Nu heeft de Minister wel bepaald, dat deze ontheffing alleen zou gelden voor leden van het Tramfanfarekorps, opdat daardoor een dienstindeeling mogelijk zal zijn, waarbij betrokken personen de repetities kunnen be zoeken. maar vanwege de vakvereenigingen wordt deze beslissing als een uiterst gevaar lijk precedent aangevoeld, zoodat over deze zaak het laatste woord zeker nog niet ge sproken zal zijn. In de kringen der Nederlandsche Vereeni ging voor Spoor- en Tramwegpersoneel ver wacht men, dat deze aangelegenheid bij de a.s. behandeling voor de Waterstaatsbe- grooting in de Eerste Kamer een punt van bespreking zal uitmaken. Men acht de door den Minister genomen beslissing ook in strijd met de zorgen van de veiligheid op de spoor en tramwegen. Het woord is aan. Hanns Heinz Ewers: Boven de Duitscheboven de Engélsche, boven de Fransche, staat een andere natie: De cultuumatie. Daarvoor te scheppen is het eenige dat een kunstenaar vmardig is. NOGAL GLAD. Dat was heden een verrassing. Toen de straat één glijbaan was. Onze wereld leek bestreken Met een glimmend laagje glas; Schuif'lend, struikelend en glijdend Ging de staasmensch naar zijn plicht, Pas op. val niet stond geschreven Op zijn ernstige gezicht; Zelfs de gladste jongens waagden Zich bij voorkeur er niet aan. Zoo is Liebermann bijvoorbeeld, Naar ik hoor, niet uitgegaan; 't Was een zielige vertooning Op het glibberige pad, 't Had geregend, toen gevroren, Dus 't was glad, dat 's nogal glad; Autos reden heel voorzichtig. Fietsers liepen er meest naast, Voor één keer in 't haastig leven Had vandaag eens niemand haast; 't Heele leven is een moeizaam Worstlen langs een gladde baan, Waarop ieder wel eens neervalt, Om weer pijnlijk op te staan; Ja. dat klinkt nou wel heel aardig, Maar we missen toch wel graag 'n Letterlijke demonstratie Als die gladheid van vandaag. P. GASUS. RIJWIELDIEVEN. Vele dozijnen fietsen gestolen. HOE EEN DIEF IN DE VAL LIEP. Er hebben in de laatste maanden in Haar lem en de omliggende dorpen heel wat rij wieldiefstallen plaats gehad. Er ging bijna geen dag voorbij of het po litierapport vermeldde het feit, dat er een 2, soms wel 3 rijwielen te Haarlem gestolen wa ren. Wij hebben er geen statistiek van aan- geegd, maar durven wel gissen, dat de laatste maanden in onze omgeving wel 75 rijwielen gestolen zijn. Maarde rijwielbezitters werken zulke dingen op afkeurenswaardige manier in de hand. Er zijn menschen die er niet tegen op zien om hun rijwiel eenige uren onbeheerd voor een huis aan den openbaren weg neer te zetten. En dan verwonderen zij er zich nog over, dat een rijwieldief van de gelegenheid geprofiteerd heeft om er mede van door te gaan! Het is strafbaar om een fiets onbeheerd aan den openbaren weg te laten staan. Aan die bepaling is den laatsten tijd door de poli tie streng de hand gehouden. Want dat is de eenige manier om fietsendiefstallen onmo gelijk te maken. Het is voor de politie heel moeilijk om rij- wieldieven te achterhalen. De heeren weten het zoo uit te zoeken, dat de omstanders geen kwaad vermoeden zal. zij er met een andermans fiets vandoor gaan. Als zij daar mede weggereden zijn, onderscheidt niets hen meer van de duizenden anderen men schen die op hun eigen fiets rondpeddelen. Alleen als er bekende rijwieldieven op de vlakte zijn, is de politie in staat de gangen van deze verdachten na te gaan, in de hoop, dat zij op heeterdaad betrapt worden. Maar de bedrijvers van de fietsendiefstallen der laatste maanden waren geen bekenden. De rijwieldieven weten doorgaans gauw de gestolen rijwielen onherkenbaar te maken. Zoo gauw de dief met zijn buit op een veilige plaats is aangeland, wordt het frame-num mer onleesbaar gemaakt, het zadel of het stuur verruild, terwijl bovendien de lak- kwast gehanteerd wordt. Als een collectie fietsen die vermoedelijk van diefstal af komstig zijn door de politie ergens in beslag genomen wordt, dan zijn de benadeelden in de meeste gevallen niet in staat om hun rij wiel te herkennen. Dat maakt het al heel moeilijk om het bewijs tegen de dieven of de helers te verzameen, temeer niet, omdat de gestolen fietsen soms in enkele dagen van eigenaar veranderen. De handelaartjes die ze te koop aanbieden hebben ze langs zoo' veel omwegen verkregen, dat de herkomst moeilijk is na te speuren. Eenige dagen geleden werd ontdekt, dat een pas gestolen rijwiel in een garage m de Rozenstraat in bewaring gegeven was. Daar stond het, naar de dief meende, veilig. Maar de politie kreeg er „de lucht" van en wachtte tot de brenger zijn fiets kwam terughalen. Meteen werd hij ingerekend, ook al kwam hij aandragen met het excuus van „den grooten onbekende". Het is nog niet aan de politie mogen ge lukken het bewijs te verzamelen, dat de man ook aan andere rijwieldiefstallen te Haarlem en omgeving schuldig is. Wel is komen vast te staan, dat hij geen schoon strafregister heeft. Bovendien kan geconstateerd worden, dat na het moment, dat hij opgesloten is, het aantal rljwieldièfstallen in deze omge ving heel wat verminderd is. Er zijn daarna nog wel enkele fietsen gestolen, maar de groote stroom is tot stilstand gekomen. Natuurlijk zet de politie haar onderzoek nog voort, Haarlem, 30 Januari. De Oellahs. De Afghaansche burgeroorlog woedt he vig voort. Er zijn nu blijkbaar vier Emirs, gezegd koningen, waarvan er evenwel één is die zijn reeds gedanen afstand-van-den- troon nog moet intrekken hetgeen even wel in die verre Aziatische streken weinig bezwaar schijnt op te leveren en éen die zegt dat hij zelf niet de baas wil worden, hetgeen anderen weer ontkennen. Deze laatste is een Khan. Om nauwkeu rig te zijn: Ali Achmed Khan. De andere drie zijn de Oellahs: Aman, Inayat en Habib, zoon van den waterdrager. Het verloop van de zaak is ongeveer even helder als dat van den ^hineeschen burger oorlog. waarbij Punch indertijd voorstelde, om de finale in het Stadion te Wembley te laten spelen. Er is geen touw aan vast te knoopen. Misschien zult u zeggen: dat is een zelf beschuldiging. Als u uit de dagelijksche be richten uit Afghanistan geen duidelijker conclusies kunt trekken dan dat iedereen tegen Kaboel schijnt op te rukken, waar de leege schatkist staat, dat het eenigszins on begrijpelijk is wie de troepen ravitailleert en de granaten betaalt, waarmee de ko .ingen op elkaar schieten, en dat er nooit een einde schijnt te komen aan het weghalen van de weinige Europeanen uit Kaboel.dan zegt u er vermoedelijk bij: die krant licht ons onvolledig in. Zooals u in de dagen van den oorlog zei, als wij officleele communiqués publiceerden van de generale staven der strijdende mogendheden, dewelke communi qués later onwaarheid bleken te bevatten: „De kranten hebben gelogen". Wij hadden dat evenwel niet gedaan: het waren de generale staven, en wij zouden hun mededeelingen niet gaarne voor eigen reke ning hebben genomen, zoodat wij er zorg vuldig de herkomst bij vermeldden, met het woord „officieel". Helaas beschikten wij niet over de middelen om te controleeren ln hoeverre de generaals en de regeeringen het menschdom voorlogen, en moesten het dus bij de bloote vermelding van hun uitingen laten. De Afghaansche berichten zijn niet voor zien van de irriteerende bijvoeging „offi cieel communiqué", omdat in dat land nie mand meer officieel is. Al de Oellahs en ver moedelijk ook de Khnn beschouwen zich natuurlijk als zoodanig, maar zoolang de finale niet gespeeld en de winner aangewe zen is kan het volk geen hunner als afdoend aanvaarden. In elk geval acht ik het mijn plicht om u aan te raden, hun diverse me dedeelingen omtrent behaalde successen en- zoovoorts te gelooven met dezelfde reserve, die het coranuin'qué van een Europeesehe regeering of generalen staf bleek te verdie nen. Zóo Westersch beschaafd zijn de hee ren in Afghanistan nu wel. dat zij weten, wat je in een oorlog met officieele commu niqués kunt bereikenals je die ver- wenschte journalisten, die willen onderzoe ken wat de waarheid is. maar gewapender hand uit de buurt houdt. Vandaag wordt gemeld, dat koning Hablb Oellah, de zoon des waterdragers, de mi nisters van koning Aman Oellah als gijze laars in handen heeft. In Afghanistan schijnt een afgezet en gearresteerd ministe rie dus nog een zekere geldswaarde aan los prijzen te vertegenwoordigen. Dit is blijk baar Oostersch. In een Europeesch conflict zou zoo'n gezelschap weinig opbrengen. De marktnoteering van afgezette ministers ls in onze Westersche beschavingstoestanden zeer laag, en de belanghebbende dictator, om een losprijs-offerte gevraagd, zou vermoede lijk zeggen: „Hou ze maar. Ik heb politici genoeg om hun baantjes over te nemen". En ander dreig-mlddel van den zoon des waterdragers is zijn voornemen, om alle ge bouwen van moderne architectuur, door Aman Oellah gesticht, in de lucht te laten vliegen. Dit lijkt voor Aman's arch'tecten, als Aman het mocht winnen, een niet gering voordeeltje. Verliest hij het, dan worden zij waarschijnlijk toch opgehangen, of ln stukjes gehakt of iets dergelijks. Alle beschavingen hebben hun extréme middelen, en in de uit werking komen zij opvallend met elkaar over- 1 een. Vooral moet je ze niet door elkaar halen, want dan blijven alleen de extréme midde len van beide over. Dit zal Aman Oellah nu wel beamen. Vóór hij zijn Europeesehe reis begon was er vrede en hij was alleen koning. Na zijn terugkeer heerscht er alom burgeroorlog en er zijn vier koningenmisschien nu al meer, want er schijnt ruimte genoeg voor te wezen. Was hij maar thuis gebleven. R. P. HET PROCES-GODDARD. ZWARE STRAFFEN UITGEDEELD. Rechter Avory heeft, nadat de jury na een beraadslaging van 2 3 4 uur het schuldig over alle drie beklaagden had uitgesproken, den ontslagen majoor van politie Goddard veroordeeld tot 18 maanden dwangarbeid 2000 pond sterling boete en de kosten van zijn eigen proces, die tenminste het dubbele van de boete zullen bedragen. (De Justitie heeft echter een bedrag van 12000 pond sterling van Goddard in handen). Mevrouw Meyrick, de houdster van de nachtclub Forty-three en de Italiaan Ribuffi, eigenaar van Uncle's Club, werden wegens omkoo- ping van politie-ambtenaren ieder tot 15 maanden dwangarbeid veroordeeld, zonder boeten of proceskosten, aldus de N. R. Crt,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1