HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 31 JANUARI 1929 VERGADERING VAN DEN HAARLEMSCHEN GEMEENTERAAD. PUNT 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Ingekomen zijn: een adres van de Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders in Nederland en van den Nederlaixdschexx Federatieven Bond van Per soneel in Openbaren Dienst, waarin zij in overweging geven zoodanige besluiten te ne men, dat de bouwwerken der gemeente voortaan in eigen beheer worden uitgevoerd. een verzoekschrift van A. Vernout om het snelverkeer in de hoofdstraten eiken dag gedurende eenige uren te doen stopzetten, vooral op Zaterdagavond tussclien 7 en 10 uur. Gesteld worden in handen van Burge meester en Wethouders om prae-advies: een verzoekschrift van het bestuur van het St. Luciagesticht om beschikbaarstelling van gelden voor het veranderen van de in richting der school aan de Tugelastraat 5; een verzoekschrift van de Vereeniging tot stichting en instandhouding van Scholen met den Bijbel om beschikbaarstelling van gelden voor het aanbrengen van verande ringen in haar school aan de Hertzogstraat. een verzoekschrift van dezelfde om be schikbaarstelling van gelden voor de verbou wing barer school aan de Leidschestraat. In verband met een door Th. H M. Bosse te Heemstede ingediend gewijzigd bouwplan op den bij besluit d.d. 24 October 1923, no. 23 aan hem in erfpacht uitgegeven grond aan de Slachthuisstraat en de Friezenstraat wordt besloten genoemd raadsbesluit, te wij zigen door in plaats van „17 ééngezinswo ningen, 17 beneden- en bovenwoningen, 2 winkelhuizen met 3 bovenwoningen en 1 pak huis met bovenwoning" te lezen: „16 één gezinswoningen. 16 beneden- en bovenwo ningen, 4 winkelhuizen met woningen, 4 bo venwoningen en 1 pakhuis met bovenwoning" Besloten wordt goed te keuren dat een lo kaal in het voormalig Raadhuis te Schoten en schooimeubelen tijdelijk in gebruik wor den afgestaan ten behoeve van de splitsing der 6e klasse van de bijzondere school aan dt Hertzogstraat 1, totdat de 'nieuwe school aan de Van Egmondstraat in gebruik kan worden genomen. Naar aanleiding van een vraag van den heer Peper omtrent het vorenvermelde adres van de Landelijke Federatie van Bouwvakar beiders in Nederland, deelt de heer G e r- r i t s z mede, dat de zaak, vermeld in het adres, reeds lang de aandacht van B. en W. heeft. Te zijner tijd zal den Raad mededee- ling gedaan worden van de meening van B. en W. Dan zal de Raad zich kunnen uitspre ken. PUNT 2. Voorstel van B. en W. tot het in dank aan vaarden ter plaatsing in het Frans Halsmu seum van twee schilderstukjes, het eene van A. Cuyp, het andere van een onbekenden vermoedelijk Italiaanschen meester gele gateerd door wijlen den heer Dr. G. P. Rouf- faer te Dén Haag. De heer J o o s t e n zegt, dat hij reeds meermalen heeft betoogd, dat hij is tegen aanvaarding voor het Frans Halsmuseum van alles wat iemand maar aanbiedt. Waar om iets voor het Museum te aanvaarden, ook al oordeelt men het niet van veel betee- kenls te zijn. De heer Visser zegt dat, indien iets niet van beteekenis geoordeeld wordt te zijn, een geschenk niet aanvaard wordt. Dan echter komt de zaak niet in den Raad. De heei Joosten kan dus niet zeggen, dat maar alles aanvaard wordt. In dit geval oordeelde de meerderheid der Commissie van Toezicht op het Muséum dat de aangeboden schilder stukjes eenige waarde hebben. De Voorzitter betoogt, dat B. en W zich steeds houden bij de voorstellen die ze den Raad doen aan de adviezen van de Commissie van Toezicht op het Museum en van den Directeur. Beide adviezen strekten tot aanvaarding van de schilderstukjes. Het voorstel van B. en W. wordt goedge keurd. PUNT 3. Voorstel van B. en W. tot terugneming uit het gemeentelijk grondbedrijf van den grond waarop is gebouwd de school voor voorberei dend lager onderwijs aan de Saraccnenstraat. Goedgekeurd. PUNT 4. Voorstel van B. en W. tot verleening van een crediet. van 450 voor het aanbrengen van twee gaskachels enz. in het gebouw dor school voc\r voorbereidend lager onderwijs aan de Smedestraat no. 33. Mevrcuw Maarsc hall zet uiteen, dat ook nog eenige andere verbeteringen aan dc school dienen te worden aangebracht. Hel. is onder meer noodig, dat er een derde lokaal bij komt. Willen B. en W. dat eens laten on derzooken en willen ze dan bij den Raad met voorstellen komen? Er wordt de opmerking gemaakt dat het geen mevrouw Maarschall zegt nu niet aan de orde is bij dit voorstel. Bij stemming wordt uitgemaakt dat mevrouw Maarschall thans mag in het midden brengen hetgeen ze ten aanzien van andere verbeteringen aan de school noodig acht. Mevrouw M a a r s c h all: Eigenlijk had ik al uitgesproken. Ik zie niet in waar om ik de opmerking niet had mogen maken bij dit voorstel. Het was naar mijn meening wel aan de orde. De Voorzitter: U heeft nu een maal het woord gekregen. Hetgeen u het laatst zeide is nu niet meer aan de orde. Mevrouw Maarschall drukt den wensch uit. dat B. en W. het maken van de andere verbeteringen ook eens onder de oogen zullen zien. De heer G e r r i t s z antwoordt, dat de commissie van de school nimmer bepaalde wenschen tot. B. en W. richtte. Ter gerust stelling van mevrouw Maarschall kan spr. meöedeelen dat 3. en W. wenschen te gaan in cue richting die mevrouw Maarschall aan gaf. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. Aanvaarding geschenk Frans Halsmuseum. Garantstelling gemeente vöor rente en aflossing gelden bouw bgzondere voorbereidende schooL De grond- verhuring nabij de villa van den heer Crancnburgh. Het vezet in den Raad. Wat de heer Peper noemde de meest grove klassepolitiek. Voorstel van B. en W. afgestemd. De onbewoonbaarverklaarde wonin. gen. Verzet tegen verlenging terrain van ontruu ming. Beslissing volgende Raadszitting. Voorstel Joosten verleenen huurbijslag in handen van B. en W. om praeedvies. Uitbreiding buizennet waterleiding. - Wgziging in den loop der autobusroutes komt er. PUNT 5. Voorstel van B en W. tot het verleenen van een crediet van 1225 voor aanschaffing van schoolbehoeften en leermiddelen voor de School voor voorbereidend lager onderwijs aan het Leidscheplein no. 33. Mevrouw Maarschall zegt, dat de school hedenochtend te 10 uur in gebruik is genomen. Daar is echter geen bekendheid aan gegeven. Het is jammer dat het publiek niet in de gelegenheid is gesteld de school te bezichtigen. Het had dan kunnen opmerken dat deze school zeker niet weelderig is in gericht. De heer Roodenburg antwoordt, dat de nieuwe H. B .S. de volgende week in gebruik zal genomen worden, maar dat op advies van den directeur van die school de oflicieele opening eerst een paar weken later plaats zal hebben. Het is ook de bedoeling, dat deze voorbereidende school later zal kunnen worden bezichtigd. Het voorstel van B. en W. wordt goedge keurd. PUNT 6. Voorstel van B. en W. tot het veranderen van de volgende straatnamen: Delftkade bij den Zijlweg in Delftstraat: Hertogstraat in Mecklenburgstraat, Hulststraat in voormalig Schoten in Acaciastraat, Verlengde Marnix- straat in voormalig Schoten in Marnixstraat, Spaarndammerweg in voormalig Schoten in Spaarndamsche weg. De heer H e 1 d s t r a betoogt, dat nog een paar andere straten in het voormalig Schoten dienen te worden verdoopt. De heer Peper drukt den wensch uit dat in stede van Delftkacle zal gesproken worden van Spoorwegkade. De heer Gerritsz zegt dat aan de opmerkingen van den heer Heidstra aan dacht zal geschonken worden. Spr. moet zich er tegen verzetten den naam Spoorwegkade te bezigen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Garantstelling gemeente gelden bijzondere voorbereidende schooi PUNT 7. Voorstel van B. en W- ter zake van het garant stellen van de gemeente voor de rente en de aflossing der benoodigde gelden voor den bouw en de inrichting van een school voor voorbereidend onderwijs op een terrein gelegen aan de Velserstraat uitgaande van de Stichting Noorderkerk en School. De heer L o o s j e s zet uiteen, dat in deze zaak twee elementen zijn. Het eerste is de stichting en inrichting van de school. Dat is iets waarmede de Raad niets te maken heeft. Er zijn subsidievoorwaarden. Die moe ten worden toegepast. Het andere element is dat der verleening der garantie door de ge meente. Daarvoor kan spr. alles gevoelen. Op de voorwaarden die B. en W. stellen kan spr. daarmede gaan. De heer Peper kan zich niet vereeni gen met het voorstel van B. en W. Het is te vreezen, dat, indien er eenmaal een bijzonde re voorbereidende school is, de gelegenheid zal aangegrepen worden de kinderen later ook te krijgen op de bijzondere lagere school. Spr. laat er nog eens nadruk op vallen, dat het hoog noodig is dat ook in dat gedeelte der gemeente een openbare voorbereidende school komt. De heer Scholl is verwonderd, dat de meerderheid van B. en W. dit voorstel den Raad deed. In September 1926 werden subsidievoorwaarden voor het bijzonder voorbereidend onderwijs vastgesteld. Uit drukkelijk is toen gezegd, dat het niet in de bedoeling lag te treden in de kosten van de oprichting van bijzondere voorbereidende scholen. B- en W. meenden toen, dat er geen reden was tot een algeheele financieele ge lijkstelling tusschen het bijzonder en het openbaar voorbereidend onderwijs. Met het voorstel, thans den Raad gedaan, wordt ge zet een stap in de richting dat de gemeente medewerking gaat verleenen ter zake van de kosten van oprichting van bijzondere voorbereidende scholen. Spr- kan niet met het voorstel medegaan. De heer Klein verdedigt het voorstel van B. en W. Onder de opmerking, dat de voor standers van het bijzonder onderwijs vroe ger groote financieele offers voor dat on derwijs zich getroostten, dat mede het on derwijzend personeel offers bracht, drukt spr. den wensch uit, dat de Raad het voor stel van B. en W. zal aanvaarden. De heer Boes kan met het voorstel van B. en W. medegaan. Spr. drukt verder den wensch uit. dat B. en W. spoedig bij den Raad zullen komen met voorstellen tot het oprichten van openbare voorbereidende scholen in dit gedeelte en in andere ge deelten der gemeente. De heer Joosten legt nadruk op de consequenties aan het voorstel verbonden. Spr. ziet het zoo in: Indien de gemeente zich thans garant gaat stellen voor de benoodig de gelden en een andere groep voor de gel den voor een dergelijke school eveneens ga rantstelling aan de gemeente vraagt, dan kan dat niet geweigerd worden. De heer-W o 1 z a k beveelt het voorstel van B. en W. aan. Het is waar, in 1926 werden subsidievoorwaarden voor het bijzonder voorbereidend onderwijs vastgesteld maar daarmede is niet gezegd, dat de gemeente niet medewerking kan verleenen om de stichting van een bijzondere voorbereidende school op een andere manier nog mogelijk te maken. Er is nu slechts garantiestelling gevraagd aan de gemeente. B. en W. stellen voor die garantiestelling te verleenen, maar dan onder zulke voorwaarden, dat de rech ten van de gemeente vastgelegd zijn. I-Iet staat vast. dat het bestuur der school zijn verplichtingen zal nakomen. Wat is er dan tegen het voorstel van B. en W. te aanvaar den? De heer Gerritsz. die de minderheid in het college van B. en W. uitmaakt, betoogt, dat het bestuur der school pogingen deed ter verkrijging van de noodige geiden maar dat van de zijde der geldschieters bezwaren wer den naar voren gebracht. Men was bevreesd dat het met het betalen van de rente en de aflossing der gelden wel eens mis kon loo- pen. Vandaar dat de gemeente werd ver zocht zich garant te stellen. Spr. kan zich daarmede echter niet vereenigen. Hij meent dat de gemeente ten opzichte van het bij zonder voorbereidend onderwijs geen an dere dan een wettelijke verplichting op zich mag nemen. Dc heer Roodenburg had eerst ge dacht. na het ontvangen van het verzoek van het schoolbestuur: neen dat gaat niet, de gemeente zou dan een belangrijke verplich ting op zich gaan nemen maar nadat spr. nader met het Schoolbestuur overleg heeft gepleegd, is bet hem duidelijk geworden, dat de gemeente zich garant kan stellen zonder eenige risico te loopen. Het is er zoo mede gesteld: Het fonds voor de Koloniale ambtenaren wil de noodige gel den verschaffen, maar dan moet de ge meente zich garant stellen. Het Schoolbe stuur kan dan gelden tegen een goedkoope rente, en tegen een langen duur krijgen. Ge vaar is er niet aan vex-bonden dat de ge meente zich garant stelt. Men heeft hier te doen met een vereeniging. die een lagere school heeft, die bij haar in vollen eigendom is, waarmede ze kan doen wat ze wil. Ze kan die school gaan vervreemden. Verder heeft ze nog een groot stuk terrein. Op de voor waarden genoemd in het voorstel van B. cn W. kan de gemeente zich gerust garant stellen. Het voorstel van B. en W. komt in stem ming. Het wordt aangenomen met 20 stem men voor en 13 tegen. Tegen stemden de leden Joosten Rcinalda, Stam, Gerritsz, Groenendaal, mej. Berdenis van Berlekom, de Vos, de Breuk, mej. van Vliet, Keerwolf, Scholl, mevr.. Maarschall en Peper. De Raad gaat over in een zitting met ge sloten deuren. Na de heropening der openbare zitting is aan de orde: PUNT 8 Voorstel van B. en W. tot de uitgifte van grond in erfpacht aan de Cornelis van Noor destraat aan Th. H. M. Bosse. Wordt goedgekeurd. PUNT 9. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond aaan de Kemperstraat aan Van Leeuwen en Wolzak; b. aan het Santpoorter plein aan M. Nederkoorn en c. aan de Zon nebloemstraat aan J. v. d. Kroft. Wordt goedgekeurd. PUNT 10. Voorstel van B. en W. tot aankoop van eenige perceelen grond gelegen aan den Rijksstraatweg voor 9 per M2. en te hun ner beschikking daarvoor te stellen een be drag van 15000. Nadat de heer Wolff opmerking terzake van den prijs van den grond heeft gemaakt komt op voorstel van den heer Wolff het voorstel van B. pn W. instemming. Het wordt aangenomen met 27 stemmen voor en 5 -te gen. Tegen stemden de leden Keesen, Wolff, Mizerus, Van Kessel en Klein. Grond verhuring bij de villa van den heer Cranenburgh PUNT 11. Voorstel van B. en W. tot verhuring van 'n strook grasland gelegen nabij de in aan bouw zijnde villa aan den Heerenweg aan den heer R. C. A. van Cranenburgh, met de bestemming van die strook tot tuingrond. De heer De Breuk kan niet nxedegaan met het voorstel van B. en W, dat feitelijk de strekking heeft een 'stuk grond te doen overgaan in particulier bezit. Het geldt een stukje grasland, dat voornamelijk gebruikt wordt door moeders met kleine kinderen, die daar een rustige ontspanning hebben. Er zijn niet veel van zulke plekjes in de ge meente. Er is groote behoefte aan zulke plekjes. Tegen den verhuur van dit stukje grasland moet spr. zich dus verklaren. De heer Klein betoogt, dat het niet aan gaat te zeggen, dat er bij aanneming van het voorstel van B. en W. een verkaveling van Den Hout zal plaats hebben. Het aan zien daar ter plaatse zal niet veranderen, maar precies hetzelfde blijven. Verschillen de adviezen kwamen over de zaak in. De directeur voor de Lichamelijke Opvoeding is van meening, dat dit stuk grond niet een geschikt speelterrein is. Het is daar niet rus tig. Spr. concludeert dat er niets tegen is dit stukje grond te gaan verhuren. De heer D e V o s oordeelt, het niet ge- wenscht, dat een stuk grond uit handen van de gemeenschap in die van een particulier overgaat, vooral hier niet, daar het hier geldt een plekje grond waar de moeders rus tig met de kleine kinderen kunnen zijn. In dien de tuin van de villa van den heer Cra nenburgh te klein was, dan viel wellicht nog over de zaak van de verhuring van het stukje grond te px-aten. Maar de tuin is niet te klein. Het gaat er om, anderen iets van hun vermaak te ontnemen. Spr. kan om die redenen niet met het voorstel mede gaan. De heer Peper ziet in het verzoek, dat de gemeente werd gedaan, een bewijs van eexx grenzenlooze aanmatiging. Om de villa is terrein genoeg voor de bewoners der villa om zich te kunnen ontspannen. Het motief voor de aanvrage is alleen, dat de bewoners der villa wel eens last zouden kunnen heb ben van het publiek op het grasland. Maar ging men treden ixi het verzoek, dan zou men wellicht den geheelen Hout aan het openbaar verkeer moeten gaan onttrekkexi. De directeur van den dienst der Lichame lijke Opvoeding zegt, dat het terrein als sportterrein geen waarde heeft. Maar er is ook nog een advies van den directeur van Den Hout en de Plaxxtsoenen. Deze vraagt: waar moeten de moeders blijven met hun kinderen indien ook weder dit plekje hun wordt ontnomen? Spr. is van meening, dat het zou zijxi de meest grove klasse-politiek, indien de Raad het voorstel van B. en W. aannam. Dc heer O ver stee gen noemt het voor stel van B. en W. „eexx aaxxslag op de vrij heid der spelende kinderen". De heer Visser gaat xxxede met de min derheid van B. en W. Er is geen reden om aan het verzoek van adressant te voldoen. De heer Boes is ook van meening, dat dit stukje grond moet bewaard blijven als speelplaats voor kleine kinderen. De heer Gerritsz, die met den Voorzit ter de minderheid van B. en W. uitmaakt, doet opmerken, dat geklaagd is over den ze delijken toestand. Echter aan sp:\ is bij een onderzoek bij den Commissaris van Politie gebleken, dat dienaangaande nimmer klach ten Inkwamen. Het gaat niet aan, betoogt spr.. aan een individueel pleiziertje ten na rt eele van een algemeen belang te gaan vol doen. De villa was eerst op een ander ter rein ontworpen. Daarna werd ze op deze plaats gebouwd. Moet de Raad nu maar klaar staan om aan het gedane verzoek te voldoen? Het terrein daar is immers een speelplaats voor kleine kinderen geweest. 30 a 40 jaar'lang. Het historisch gewordene moet gehandhaafd worden. Pas op voor den eei'sten stap eindigt spr. De heer Heerkens Thijssen zégt, het voorstel van de meerderheid van B. en W. verdedigende, dat de zaak geweldig wordt opgeblazen. Het geldt hier een verzoek van iemand, die een villa gaat bewonen en die vx-eest last te zxxllen hebben van ballen, die steeds over zullen vliegen in zijn tuin. Hoe staat het met de zaak? De kinderen kunnen nog in den Hout spelen een klein eindje ver der. Dat is toch geen bezwaar. De heer Cra nenburgh deed het verzoek om van overlast bevrijd te zijn. Hij wil voor het stukje grond een behoorlijken huurprijs per jaar betalen. Geen aanslag op het publiek wordt beoogd en het aanzien van Den Hout zal er niet op verminderd worden. De gemeentekas zal bij aanneming van het voorstel van B. en W. er niet slecht bij varen. De heer Klein zegt, dat indien het ver zoek niet wordt toegestaan, de eigenaar van de villa zijn terrein zal kxxnnen gaan afzet ten. Er is nu gepraat van de kleine kinderen die op het grasland spelen. Maar spr. is wel eens als een hert opgejaagd op dat terrein. Spr. heeft het nog over adviezen die zijn „gesuggereerd". De heer Reinalda merkt naar aanlei ding van het laatste op, dat het steeds ge bruik is dat de directeuren van takken van dienst de adviezen geven in volkomen vrij heid. Het voorstel van B. en W. komt in stem ming. Het wordt verworpen met 20 tegen 14 stemmen. Voor stemden de leden Baas, Heerkens Thijssen, Wolzak, Roodenburg, Van Liemt, Klein Schiphorst, Vaxi de Kamp, Keesen, De Braai, Bijvoet, Wolff, Castricum, Van Kessel en Klein Onbewoonbaar verklaarde woningen. PUNT 12. Voorstel van B. en W. tot verlenging van den termijn van ontruiming gesteld voor de worxingen aan de Vrouwesteeg 4 en aan het Krom nrs. 8 links en 8 rechts met zes maan den. De heer Visser uit telexirstelling dat B. en W. nu weder komen met een voorstel tot verlenging van den termijn van onbe woonbaarverklaring. De heer Van Liemt vraagt of het ad vies der Gezondheidscommissie gxmstig luid de ten aanzien van beide perceelen. De heer Peper haalt aan een meaedeeling uit Haarl. Dagblad inhoudende dat twee der bewoners van deze perceelen een behoorlijke hum- kunnen verwonen. Hij concludeert dat B. en W., waar het mogelijk is te helpen, zelfs nog niet de noodige maatregelen nemen om te helpen. De heer Joosten zegt dat een vorigen keer de indruk was dat de Raad wenscht, dat met de ontruiming der woningen voort gegaan wordt en dat, indien andere wonin gen voor de menschen te duxxr zijn, de ge meente dan maar financieel moet bijsprin gen. De moeilijkheid zat echter in de for muleering van een voorstel. Spr. dient thans een voorstel in om te besluiten: a. B. en W. te machtigen tot het verleenen van een bijslag in de huur die de menschen moeten betalen voor een woning bij ontruiming van een onbewoon- baarvex-klaarde woning en verder, b. B. en W. uit te noodigen voorstellen in te dienen tot regeling der financieele gevolgen. De Voorzitter zegt tot den heer Joosten: Hetgeen u voorstelt is bij dit voor stel niet aan de orde, het is een algemeen systeem dat u voorstelt. De heer Joosten is van meening, dat de Raad eerst dient te besluiten aangaande zijn voorstel, voordat de Raad een beslissing kan nemen over het voorstel van B. en W. De heer Adrian verklaart, dat de Ge zondheidscommissie niet dan noode haar goedkeuring kaxx hechten aan een voorstel tot verlenging van den termijn voor ontrui ming van onbewoonbaarverklaarde woningen. Indien ze het doet, dan doet ze het alleen naar aanleiding van den woniixgnood. Het is tooh nog beter een slechte dan geen woning Ditmaal protesteerde de Commissie in haar advies tegen de verlenging van den termijn Maar men kan niet afwijzend tegen een ver lenging staan, indien men niet weet dat een andere huisvesting voor de menschen is te vinden exx is gegeven. Het voorstel van den heer Joosten is heel logisch. Maar het zal naar B. en W. om prae-advies moeten gaan. De heer Keesen zegt, dat de bewoners van het perceel Krom 8, meer huur kunnen betalen en dat ze reeds naar een andere woning zochten, maar zonder succes. Bij deze menschen zit geen onwil voor. De ge meente dient him de helpende hand te gaan bieden. De heer Gerritsz herinnert aan de mededeelingen gedaan in de Memorie van Antwoord op het afdeelingsverslag der ge- meentebegrooting terzake van woningbouw Spr. zegt verder dat is gezegd dat het hier geldt menschen, die een behoorlijke huur kunnen betalen. Maar wat is een behoorlijke huur? Dat is relatief. Wat een behoor lijke huur is dient men met cijfers aan te tooneu. Spr. deelt mede dat het in het voornemen van B. en W. ligt een paar der bewoners van deze woningen die een hum van circa f 5 kunnen betalen, te zien onder te brengen in woningen van woningstichtingen. Een andere bewoner van een dezer woningen is een man die van buiten kwam en die van een moment, dat de wonixxg niet onbe woonbaar verklaard was, gebruik maakte om in de woning te gaan. Maar moet zoo een man van de sociale maatregelen die te Haarlem worden getroffen, genieten gaan? Wat nu aangaat het voorstel dat de heer Joosten deed: de heer Joosten plaatst zich op het standpunt: begin maar vast met het uitbetalen van een bijslag op de huur, later wordt dan wel de post gevonden waruit de gelden moeten komen. Dat gaat echter niet. Eerst moet de post worden aangegeven. B. en W. dienen het voorstel te gaan bezien in verband met de Woningwet. De Voorzitter stelt voor het voorstel van den heer Joosten te stellen in handen van B. en W. om prae-advies. De heer Joosten doet opmerken dat geen woningen voor de menschen worden verkre gen met theorieën, met 'n praatje of met ge tallen, nxaar dat een daad meet gesteld wor den opdat de menschen woningen krijgen. Het dient zoo te zijn dat een ieder te Haar lem kan vinden een woning die mexxschwaar- dig is. Spr. is er tegen zijn voorstel te stellen in handen van B. en W. om prae-advies. De heer Castricum is het er mede eens dat nu een daad most gesteld worden. Spr. meent dat nu moet gestemd worden over het voorstel van den heer Joosten. De heer Keesen sluit zich aan bij het voorstel van den heer Joosten. De heer Van Liemt herinnert aan het spreekwoord: „wie spoedig helpt, helpt dub bel". Wie de woningen kent waarvan hier sprake is, kan zich niet verantwoord achten INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k per regel. Pijnlijke Kloven verzacht en geneest men mei te stemmen tegen het voorstel van den heer Joosten of voor het voorstel om het te stel len in handen van B. en W. om prae- advies. Spr. gaat mede met het voorstel van den heer Joosten omdat het noodig is spoedig hulp te verleenen. De heer Reinalda kan zich er wel mee vereenigen dat het voorstel van den heer Joosten naar B. en W. om prae-advies gaat. Volgens art. 36 sub. 2 der Woningwet kan verleend wórden een toeslag op de huur en ook betaling van de kosten van verhui zing bij ontruiming van onbewoonbaarver klaarde woningen. Maar indien aldus gehandeld wordt, dan is dat een minder aandrang om over te gaan tot het bouwen van woningen voor de men schen. B. en W. zeiden toe dat in de maand Mei mededeeling zal gedaan worden hoet het staat met den regeeriixgssteuxx voor 't bouwen van woningen. Tot het bouwen van die wo ningen zal het moeten komen, hetzij met behulp van x-egeeringssteuxx, hetzij dat de gemeente het gaat doen. Alleen lapgs dien weg wordt het vraagstuk op een normale wijze opgelost. Het voorstel van den voorzitter om het voorstel van den heer Joosten te stellen xn handen van B. en W. om prae-advies, wordt aangenomen met 19 stemmen voor en 15 te gen. Tegen stemden de leden Joosten, Stam, Groenendaal, Van Liemt, de Vos, Oversteegen, Van de Kamp, Keesen, Visser, Bijvoet, Scholl, Cactricum, Mizerus, Peper en Van Kessel. Over het voorstel van B. en W. staken da stemmen. Voor stemden de leden Baas, Heerkens Thijssen, ReinaldaWolzak, Gerritsz, Roo denburg, mej. Berdenis van Jerlekom, Klein Schiphorst, De Breuk, De Braai, Adrian, Loos- jes, Wolff, Boes, Heidstra, Mizerus en Klein. Over de verlenging van den termijn van onbewoonbaarverklaring zal dus beslist wor den in de volgende Raadszitting. Uitbreiding leiding. buizennet duinwater- PUNT 13. Voorstel van B. en W. om in beginsel goed te keuren dat ten behoeve van de levering van duinwater in het noordelijk deel der ge meente het buizennet der duinwaterleiding wordt uitgebreid, zooals B. en W. nader om schrijven en voor die uitbreiding ter hunner beschikking te stellen een bedrag van 48.000. De heer Peper is met het voorstel niet voldaan. Spr. is van meening dat niet kan worden volstaan met een besluit in beginsel te nemen. Spr. dient een amendement in om in het voorstel van B. en W. luidende „in be ginsel goed te keuren dat ten behoeve van de levering van duinwater in het noordelijk deel der gemeente de navolgende buizen zullen worden gelegd" te doen vervallen „in begin sel" en verder om onder letter f van het ont- wei'pbesluit te lezen: „ten spoedigste op Haai'lemsch grondgebied gelegenheid re scheppen teneinde nabij de Delft, tusschen den Slaperdijk en den Rijksstx-aatweg een verbindingsleiding groot 6", lang rond 650. M, aan te leggen." Het overige van'deze alinea te doen ver vallen. De heer HeerkensThijssen mex-kt op, dat het de bedoeling van B. en W. is met dc noodige werkzaamheden nog te beschikking over eenige weggedeelten te hebben. Het is niet de bedoeling de zaak op de lange baan te gaan schuiven, integendeel om reeds nu de noodige voorbereidende maatregelen te gaan nemen. Onder meer is het voorstel ge daan opdat reeds nu buizen kunnen worden gekocht. De heer Peper wenscht het amendement te handhaven. Het amendement van den heer Peper komt in stemming. Het wordt verworpen met 24 stemmen tegen en 10 voor. Vóór stemden de leden Joosten, Stam, Groenendaal, de Vos, Oversteegen, mej. van Vliet, Keerwolf, Scholl, mevr. Maarschall en Peper. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. Punt 14, het voorstel van B. en W. tot vast stelling van een rooilijn voor de Westzijde van de Koningstraat, wordt aangehouden. De heer Gerritsz stelt namens B. en W. voor te besluiten tot verkoop van het perceel Spaarne 58, waarin gevestigd zijn de bureaux van de waterleidixxg voor f 34.000. Dit wordt goedgevonden met de stem van den heer Peper tegen. Verder doet namens B. en W. de heer Ger ritsz het voorstel B. en W. te machtigen, om in overeenstemming met de Commissie voor de tramplannen, die wijzigingen in den loop der autobusroutes toe te staan, als in de practijk wenschelijk zal blijken. De heer Van Liemt geeft in overeen stemming na te gaan of het mogelijk is lijn 2 om de andere van de Turfmarkt te doen gaan naar de richting Kleine Houtweg en naar de richting van het Slachthuiskwartier. De heer Peper zegt, dat bij de Friesche Vafkensmarkt eexx bocht moet gemaakt worden, die daar moeilijk is te nemeix. De heer Reinalda kan zich indenken, dat B. en W. den Raad het voorstel deden. Echter, het is noodig, dat wijzigingexx nog den Raad worden voorgelegd. Spr. vat het voorstel van B. en W. zoo op, dat B. exx W. voorloopig wijzigingen toestaan om dan later xxog definitieve voorstellen aan den Raad te doen. De heer Gerritsz antwoordt, dat het in derdaad de bedoeling is vaxx lxet voorstel, dat B. en W. wijzigingen zullen toestaan en dau dan later, indlexx blijkt, dat de wijzigingen goed zijn, de noodige voorsteileix dexx Raad zullen gedaan worden. Onder meer is lxet de bedoeling zegt spr. nog, te maken, dat aan lxet eixxde der lijix meer rust voor de chauf- feux-s gaat komen. Nadat uit het voorstel de woorden iix over eenstemming met de commissie voor de tram- plannen zijn teruggenomen, wordt het voor stel van B. en W. aangenoxxxen. PUNT 15. Benoemingen. Benoemd worden: als leden der Commissie van plaatselijk toezicht op het lager onderwijs: de heeren P. de Vries, M. J. Bleeker, M. L. A. Klein, mevr. J. van den Berg-Vermeer, de heer G. Max, de heer G. J. Kaopers, mej. M. W. C. Heijmen en de heer Vincent Loosjes. Tot tijdelijk leeraax in de Maleische taal aan de Hoogere Burgerschool A met 5-jari- gen cursus de heer H. J. Nauta te Oegst- geest: tot tijdelijk leeraar in de wiskunde aan de

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10