BUITENLANDSCH OVERZICHT DE DEBATTEN OVER DEN ELZAS. DE 4de PRETENDENT NADERT KABOEL LETTEREN EN KUNST STAD5NÏEUV/S HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 1 FEBRUARI 1929 VIERDE BLAD „Het oude liedje." Hoogst verwarde toestand T BELANGRIJKSTE NIEUWS In de Kamer zijn rede over den Elzas voortzettend betoogde Poincaré dat de fou ten, mogelijk door de administratie begaan, geen rechtvaardiging mochten zijn voor de autonomitische beweging. Dadelijk na den oorlog heeft Frankrijk met name aandacht geschonken aan de quaestie van de ambte naren in den Elzas, die een eigen rechtspo sitie kregen en op het oogenblik beter be handeld worden dan hun collega's in het binnenland. Naar het oordeel van Poincaré berust de zaak van het autonomisme bij de actie van een minderheid van ontevredenen. Poincaré voegde er aan toe dat de regee ringen en het parlement steeds naar de gun stigste oplossingen gezocht hebben en dat Frankrijk uit eigen middelen de ambtenaren betaald heeft, waarvan de betaling op Duitschland rustte. Frankrijk heeft het be wustzijn alles te hebben gedaan wat men- schelijkerwijs mogelijk was. De premier noemde cijfers waaruit de voortdurende verhoudingsgewijze toeneming bleek van het aantal Elzasser en Lotharin- ger ambtenaren. Sprekende over de fiscale maatregelen wees Poincaré er op, dat de rijksbelastingen voor Elzas en Frankrijk gelijk zijn. Als de plaatselijke belastingen zwaarde- zijn, dan komt dit door de groote uitgaven der El zasser gemeenten. Poincaré verzekerde, dat Frankrijk niet zal nalaten om te voldoen aan de wenschen van Elzas-Lotharingen. Frankrijk, zoo zeide Poincaré verder, heeft de gewoonten en de tradities van den Elzas geëerbiedigd. De school is tweetalig geble ven. Bij de rechtspraak bezigen de Elzassers de taal die hun het gemeenzaamst is. De onderwijzers spreken Fransch en het dialect. Het onderwijs in het Duitsch is verplicht in gemeenten waar Duitsch wordt gesproken en facultatief in de andere. Spr. hoopte dat de Elzassers allen weldra uitstekend Fransch zouden spréken. Hij verklaarde dat de leeke- wetten eerst zullen worden ingevoerd als de meerderheid dit eischt. En dit is het oude liedje! De Elzas sers hebben er hun antwoord voor klaar-. En vruchtbaar zijn deze debatten niet, al zullen zij de sfeer een weinig zuiveren. Aman Oellah heeft twee helpers gekre gen, doch één van beiden zal zich eens te gen hem keeren als hij de gelegenheid krijgt. Want wanneer honden om éen been vech ten De eerste hulp is de muiterij onder Habib Oellah's mannen in Kaboel, de tweede is de nieuwste kroonpretendent, zich noemen de Ali Achmed -Khan. Deze schijnt Habib Oellah's troepen gevoelige verliezen te heb ben toegebracht. Zijn legers, versterkt door nieuwe stammen rukken op naar Kaboel. Dit wordt een interessante race om. de macht, wantook Afghanistan kent thans de moderne methoden van oorlogvoeren der westersche „beschaving". F. A. De prins van Wales in de mijndistricten. LONDEN, 31 Jan. (V. D.) Vandaag was het de derde dag van den tocht van den Prins van Wales door de districten van de Noor delijke steenkoolvelden. In bijzijn van den Mayor van Durham sprak hij met zichtbare emotie als zijn meening uit, dat hij diep getroffen was door den moed, het geduld en de hoop van al deze arme menschen. „Het is zeer moeilijk te weten wat te doen, om dit urgente probleem op te lossen. Ik ben er echter zeker van dat het weer in orde zal komen, doch ik vrees dat het tijd zal kos ten. De menschen die ik op mijn.reis heb ontmoet hadden tegen mij persoonlijk niet aardiger kunnen zijn". Trotzki verlaat den 24en Februari Rusland. KOWNO, 31 Jan. (V. D.) Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft het plenair comité der Communistische Internationale zich in zijn laatste zitting bezig gehouden met den po- litieken toestand in de partij en de bestrij ding van de Trotzki-oppositie. Het comité heeft alle maatregelen der communistische partij ter bestrijding der Trotzkisten goed gekeurd en zich accoord verklaard met de aanstaanstaande uitwijzing van Trotzki. De uitwijzing van Trotzki zal voor onbepaalden tijd geschieden. Trotzki zelf is van plan Rusland op 24 Februari te verlaten en zich naar Turkije te begeven en van daar naar Duitschland. Naar verluidt, .is hij van plan in de nabijheid van Berlijn te gaan wonen. Rumoer in het Lagerhuis. In het Lagerhuis werden een aantal vra gen gesteld aan Lord Eustace Percey, den minister van Onderwijs, over de verdeeling van de bedragen, bijeengebracht voor steun in de noodlijdende mijnwerkersdistricten. Het is daarbij stormachtig toegegaan, aldus het Hbld. De arbeidersafgevaardigde Dennison vroeg of een gedeelte van het bijeengebrachte geld zou worden gebruikt voor de noodlij dende gezinnen in de stilstaande staalfabrie ken. Neen, zeide Lord Eustace, het geld is gegeven voor de mijndistricten. De arbei dersafgevaardigde T.Iardy-Jones zeide, dat er groote ontevredenheid was in de mijndistric ten over de verdeeling van het geld en de arbeidersafgevaardigde Lunn deed een vraag over de geringe uitdeeling in Yorkshire. Lunn vroeg verder, of de met dat werk be laste heer Curtis Bennett ooit eenige onder vinding had gehad van zulk werk en of men niet beter iemand kon aanstellen, die iets afwist van armoe-lijden. Lord Eustace antwoordde, dat de heer Curtis Bennett niet in persoonlijke betrekking stond tot de plaatselijke comité's. Deze hebben het ver trouwen van het publiek en het spijt mij. zeide hij dat de afgevaardigde zijn tijd ge bruikt om dat vertrouwen te ondermijnen om vage beschuldigingen in te brengen tegen den heer Curtis Bennett. Wat ik gezegd heb, is volkomen waar, riep de heer Lunn onder" protesten van de regeeringsbanken en eenig applaus van de arbeiderspartij. Straffe maatregelen in Spanje. Uit Hendaye wordt gemeld'- dat aan de Fransch-Spaansche grens, generaal Orgaz alle officieren, die aan den opstand te Ciudad Real hebben deelgenomen, heeft laten arresteeren, terwijl hij den soldaten van het garnizoen een strenge bestraffing der schuldigen heeft aangekondigd. Drie officie ren zijn door den krijgsraad reeds ter dood veroordeeld. De uitvoering van het vonnis wacht op de bekrachtiging van koning Al fonso. Deze is Woensdag te Madrid terug gekeerd. Des avonds confereerde hij met Primo de Rivera over den toestand. Naar verluidt, zegt de Tel., stond generaal Aguilera, oud-minister van Oorlog en leider van den oppersten legerraad, aan het hoofd van de opstandige beweging. Voorts worden de namen genoemd van Alexander Lerroux, Felix Gamboa en den thans in Frankrijk woonachtigen radicalen leider Alba. Te Ciudad Real is op het oogenblik alles kalm; de openbare diensten functioneeren normaal. De speciale verslaggever van de „Quoti- dien" meldt uit Bordeaux, dat het volstrekt niet zeker is, dat de opstand, zooals van officieele zijde wordt verklaard, geëindigd is. Ook andere garnizoenen dan dat te Ciudad Real zouden voornemens zijn, aan de be weging deel te nemen en men acht het vol strekt niet onmogelijk, dat de opstand in de naaste toekomst weer zal oplaaien. De houding der Spaansche regeering, al dus hetzelfde blad, verraadt groote ongerust heid. De banken kregen instructie, geen wis selaffaires met het buitenland af te sluiten. Inmiddels worden de Spaansche grenzen, en vooral de Fransch-Spaansche grens, buiten gewoon scherp bewaakt. Passen worden met de grootste nauwkeurigheid onderzocht. Vol gens een bericht uit San Sebastian treedt de Spaansche censuur uiterst streng op. Particuliere telegrammen worden slechts door de telegraafkantoren aanvaard ter verzending na een uitgebreid onderzoek. Dictatoriale Sovjets. In de Russische hoofdstad worden voor bereidingen getroffen voor de verkiezingen voor de Moskousche Sovjet, en deze bestaan niet .alleen, in het. organiseeren, van de eam- '-paérie en het regelen vahde .technische kwesties, maar vooral ook in het in werking stellen van de beruchte „veiligheidsklep", die de bourgeois-elementen onschadelijk moet maken. Gezien de moeilijke situatie, waarin de bolsjewiki reeds op het platteland verkee- ren, zou een openlijke verkiezingsnederlaag in de groote steden hen nog meer aan den alge- meenen hoon prijsgeven. Vandaar hun ijver bij het elimineeren van de burgerlijke kiezers, waardoor hun ten minste in schijn een stem bus-overwinning wordt verzekerd. Bij de vorige verkiezingen te Moskou had de Gepeoe ook reeds danig huis gehouden en tal van per sonen om de een of andere reden van de kie zerslijst afgevoerd. Ditmaal heeft zij op hoog bevel haar spionnagesysteem nog intensiever laten werken, zoodat zij een lijst kon samen stellen met niet minder dan 57.160 namen van personen, aan wien het kiesrecht ontnomen wordt. Dit aantal overtreft nog met 16.000 dat bij de laatste verkiezingen, aldus de Tel. Blijkens een opsomming in de Moskousche „Izwestya" bevinden zich onder degenen, die van het stemrecht zijn beroofd o.m. 8.689 per sonen. die arbeiders of ander personeel in dienst hebben, voorts 28.492 particulieren han delaars, 2.613 geestelijken en circa 1500 ex-of ficieren en oud-politie-ambtenaren. Deze per sonen worden in één adem genoemd met 700 krankzinnigen en 803 misdadigers, die om be grijpelijke redenen het stemrecht niet kunnen uitoefenen. In elk geval hebben de sovjets weer zoo danig gemanoeuvreerd, dat zij weldra op nieuw op een „schitterende" bolsjewistische stembus-overwinning te Moskou zullen kun nen bogen! INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a bO Cts. per regel. Mi ptip ch&itft: Hls ziekten heerschen, in de overgangs-pe- riode, bij epidemieën, is het verstandig, zich tegen besmetting te beschermen. Neemt U PASTILLES want dal is een desin- tectie-middel met lang aanhoudende werking, MUZIEK. SEYCiK—LHOTSKY KWARTET. De leegte van den Stadsschouwburg brak gisteravond elk record, zij was gapend, pijn lijk. We voelden een oogenblik den wensch opkomen ons met z'n tien, elven op het po dium te begeven, een aandachtigen doch ge- zelligen kring rond de voor de spelers be stemde plaats te vormen en dan het gordijn te laten zakken, om de storende kille leegte niet te zien en het genot van een intiemen muziekavond te smaken. Doch nauw waren de heeren Lhotsky, Prochaska, Moravec en Pour aan 't spelen getogen, of zij hebben ons de leegte doen vergeten en onze aandacht volkomen door hun in bijna alle opzichten voortreffelijk spel in beslag genomen. De vrees dat ontmoediging in hun praestaties merkbaar zou worden bleek gelukkig onge grond. Er zit in de vier spelers echt muzikan- tenbloed; het uit zich minder heftig dan bij hun landgenooten, de sinds lang bekende en bewonderde „Bohemers", het geval is; daar entegen zijn hun samenspel en techniek fij ner, mist hun toonaanzet elk spoor van ruw heid en is hun intonatie volmaakt zeker. Het spel van den eersten violist herinnert soms eenigszins aan dat van den primus der Bo hemers: ook Lhotsky ontwikkelt vaak dien gladden, nagenoeg vibratieloozen toon, die wel eens aan een fluitregister doet denken, maar de warme cantilene, vooral op de g- en a-snaar ontbreekt hem toch allerminst. Zijn springend staccato, waarvoor hij nog al voor liefde schijnt te hebben is wat dun en scherp, hetgeen b.v. in de tweede variatie uit Beet hoven's op. 18 no. 4 niet gunstig werkte. Maar in wiens spel vindt men niet de eene of andere hoedanigheid, die men anders zou wenschen? Er stonden in dit geval althans zoovele goede qualiteiten tegenover, dat het viertal ons onafgebroken heeft kunnen boeien. Dvorak's op. 96 werd met virtuose techniek en een groot klank-raffinement (een paar malen een curieus „sul ponticello") vertolkt; Beethoven eenvoudig, onopgesmukt doch met goed inzicht en, waar noodig, met innig heid. Schubert's d min. kwartet, met. mee- sleepend temperament gespeeld, werd een groote climax; slechts hadden naar mijn meening de dynamische contrasten grooter kunnen zijn: de voorgeschreven „pianissi- mo"-aanduidingen werden niet altijd geres pecteerd. Maar in de variaties was menig be- tooverend moment en de finale sleurde als een razende storm mee evenals in den bes ten tijd der oude Bohemers. De weinige aanwezigen hebben het Sevcik- kwartet hartelijk toegejuicht en we hopen 't ensemble, dat op zijn jubileumstournee (het bestaat reeds 25 jaar) hier zoo bitter weinig belangstelling ondervond, hier nog vaak te rug te zien. Als een der invloed- en ledenrijke concertvereenigingen hier ter stede dit kwar tet eens mocht willen engageeren, zal die ze ker hun leden of abnnés een genotrijken avond en aan het kwartet de hun toekomen de belangstelling en waardeering verschaf fen. KAREL DE JONG Naschrift. Ik verneem dat a.s. Dinsdag de Italiaansche Opera hier een herhaling van Puccini's „Butterfly" zal geven, weer met Isang Tapeles in de titelrol. We zullen dus ge legenheid krijgen deze kunstenares bij de gratie Gods nogmaals te bewonderen en een ontroering te ondergaan, zooals men maar heel, heel zelden in .opera of schouwburg kan beleven. K. DE J. ORGELINWIJDING GERF.F. KERK ZANDVOORT. Aan den Julianaweg te Zandvoort werd in Juni van het vorige jaar het nieuwe kerk gebouw in gebruik genomen en reeds eenige maanden later hadden de plannen van een kleine groep jonge menschen, het gebouw te sieren door een nieuw kerkorgel in zoo verre vasten vorm aangenomen, dat de in gebruikneming niet al te lang op zich zou laten wachten. De bekwame orgelbouwer A. S. J. Dekker te Goes kweet zich met ambitie van de hem opgedragen taak, den bouw van het instrument op zich te nemen. Niet slechts naar het uiterlijk leverde hij een schoon stuk werk, doch ook de spelkwaliteiten zijn van dien aard, dat het orgel een aanwinst is voor de Geref. gemeente en voor Zand voort. De orgelwerken, die de jonge musicus J. W. Gosen, organist der kerk, met veel ge schiktheid en gezonden zin voor klemmen- ging voordroeg, deden ons hooren, dat de bouw van het inwendige reeds geheel is vol tooid. De tot een welluidend geheel gevoeg de beide manualen vinden in een volumineus pedaal met fraaie sub-bas een stevige fun deering. Naast een zeer mooi voix celeste is opvallend een gelukkig ggkozen tongwerk, dat zich schoon voegt in 't geheel. Als wij later even een kijkje namen, merkten we hoe den organist een welkome gelegenheid wordt geboden, op licht te hanteeren wijze het toonvolume te leiden tot het grand-jeu. Het is nl. mogelijk, door de registers super- octaafkoppel en sub-octaafkoppel, beide ge plaatst in het tweede manuaal, het boven- manuaal in te schakelen. Ook het straal vormig gebouwd pedaal heeft het superkop pel. dat bij de reeds genoemde subbas een welkom middel is tot groote klankexpansie. Echter moet men hier niet zoeken het mooie voortrollen van den toon, wijl het gebouw geen gewelven bezit. Het'geluid knapt dus af, zoo men hand en voet van de toetsen licht. De organist verzorgde naast zijn solower- ken de begeleiding der vioolsoli, door den violist W. J. Oosterveld gespeeld. Men kwam tot een mooie klankeenheid bij Tartini, Co- relli en Handel. De fuga uit Tartini's sonate verdient door zijn feilloos genomen dubbelgrepen een extra vermelding. In dit verk mocht de gigue evenwel een levendiger tempo hebben. Een sarabande van Handel en een adagio van Corelli waren beide ook het aanhooren overwaard. Onder de orgelsoli verdient de Toccata van Dubois door technische beheersching en geschikte registratie nog een woord van lof. In Bach's d moll toccata en fuga had de heer Gosen, die zich onder den Amsterdam- schen organist Rijp bekwaamde, nog niet de algeheele beheersching over het instrument die later Dubois zoo goed deed slagen. Een koraalvoorspel van eigen hand. m.i. nog te veel in den ban der harmonische figuratie gehouden, voltooide het programma, dat werd aangevuld door twee psalmen en ge zang 96, door de aanwezigen gezongen. Psalm 98 was een proeve van rythmische voordracht, geheel volgens de bedoeling uit gevoerd, maar die toch niet afdoende zal blijken, den gemeentezang te verlossen uit het keurslijf van de daar nu ingebrachte metriek. c De heer Gosen Sr. als voorzitter van der. kerkeraad sprak het openingswoord, de heer Steetskamp sioot op de gebruikelijke wijze met gebed den avond, die voor het orgel- comité een groote voldoening zal geweest zijn. G. J. KALT. HET TOONEEL. HET MARIONETTEN-THEATER VAN PAUL BRANN. VOORSTELLINGEN VOOR LEERLINGEN VAN HET KENNEMER LYCEUM. Toen Paul Brann de laatste maal met zijn marionetten-theater te Haarlem was in 1923 heb ik de wenschelijkheid betoogd van een opvoering door dit theater van den Ur-Faust voor de leerlingen der Haarlemsche scholen. De moeilijkheden voor een school- matinée bleken echter te groot en het bleef dus enkel bij een vromen wensch. Thans echter nu Paul Brann weer in Holland is, heeft de rector van het Kenne- mer Lyceum het initiatief genomen om de Münchener kunstenaars voor de leerlingen van zijn school te doen optreden en zoo heb ben wij gisterenmiddag het voorrecht gehad Brann's marionetten weer eens in den schouwburg aan den Jansweg waar twee achtereenvolgende voorstellingen voor de verschillende leerlingen en hun ouders wer den gegeven te zien spelen. Dat men hier voor den Ur-Faust heeft uitgekozen, spreekt eigenlijk wel vanzelf, omdat van alle door Brann vertoonde stukken, in dit al-oude Duitsche werk de meeste cultureele waarde zit. Wij weten toch, dat de herinnering aan een vertooning van den Ur-Faust van een marionetten-theater op de Markt te Frank fort Goethe tot het schrijven van zijn meest beroemde werk heeft gebracht. Al was het alleen daarom, dan zou reeds een vertooning van den Ur-Faust in zijn oorspronkelijken voi'm voor de schoolgaande jeugd hoogst be langwekkend zijn. Doch hierbij komt nog, dat een voorstellnïg van Brann's marionet ten-theater ook artistiek van zoo hooge waarde is, dat zij op het ontvankelijke ge moed van vele jonge menschen wel indruk moet maken. Wat Brann's voorstellingen boven alle an dere marionetten-vertooningen zelfs die van die beroemde Piccolini's verheft, is. dat zij door waarachtige kunstenaars wor den gegeven. Er zijn marionette-theaters, waarin de bewegingen der poppen zeker even knap, ja misschien zelfs met nog verbluf- fender technische vaardigheid worden uitge voerd, maar men komt dan niet verder dan tot de bewondering voor de zeldzame vir tuositeit. Met kunst heeft dat echter weinig of niets te maken. Het geeft den toeschou wers een zelfde soort sensatie als een ver tooning van acrobaten of variété-artisten. Hoogstens van zeer knappe, virtuozen! Men is verbaasd over een zoo zeldzame kunst vaardigheid, die alles bijna „echt" doet schij nen. Men amuseert zich soms kostelijk om de grappige illusie, die zulke marionetten ons kunnen geven, en dikwijls is de werking der poppen door het hoekige en overdrevene der bewegingen oer-komisch en grotesk. Maar bij Brann wordt een marionetten-ver tooning tot kunst! Hier is zulk een eenheid van bewegen en het voortreffelijk gespro ken woord, dat de vertooning er éen van hoo gere orde wordt! Hier zijn het niet enkel pop pen meer, het worden door menschen bezielde marionetten. Daarin ligt het groote en essentieele verschil! De illusie van zulk een-marionetten-vertooning wordt soms vol komen. Daarbij komt nog, dat ook de poppen door kunstenaars vervaardigd zijn! Er zijn prach tige poppen bij! Ik denk bijvoorbeeld aan die gebronsde duivels, kunststukken op zichzelf En aan dat fijne figuurtje van den ouden Faust! Deze marionetten geven soms vooral wanneer men ver af zit een illusie, zóó sterk, dat men vergeet, dat het poppen zijn Reeds dadelijk de eerste scène, wanneer Faust bij zijn schrijftafel staat en hij de stemmen van den goeden genius en den boozen geest hoort, is van zeer sterk suggestieve werking. En hoe zeer is dit ook het geval, als Faust voor het Christehbeeld geknield ligt en de genade van den Heer inroept. Dan vergeet men een oogenblik dank zij ook de prach tige voordracht dat daar een marionet ligt. Het wordt werkelijkheid voor ons, tooneel in verkleinden vorm. Maar de grootste kracht van het marionet ten-theater ligt toch in het groteske en het fantastische, vooral ook doordat Brann zoo prachtig met licht weet te werken! Hoe sterk wordt het komisch effect bij marionetten verhoogd door de hoekige bewegingen van d.e poppen! En hoe gewillig laten wij onze ver beelding gaan bij het zien van al deze plot seling verschijnende en weer verdwijnende duivels en monstens! Daarom vind ik het zoo jammer, dat Brann het voorspel de aankomst van Charon en het tooneel tus- schen Charon, Pluto en de duivels dat bij de eerste opvoering te Amsterdam jaren ge leden zulk een sterken indruk op ons maakte niet meer bij den Ur-Faust geeft. Het was te verwachten, dat in deze voor stelling voor een zaal, die grootendeels gevuld was met jeugd, Hans Wurst het meeste succes zou hebben! De groteske bewegingen van de zen Hans Wurst zijn van zoo onweerstaan- baar-komische werking, dat het jeugdige publiek telkens in een schaterlach uitbarstte. Brann heeft ons weer een groote vreugde be reid en het zou jammer zijn, dat deze koste lijke marionetten-vertooningen tot dezen eenen middag beperkt zouden moeten blij ven Zou Brann ook nog niet .eens te Haarlem Goethe en Die Nürnberger Puppen kunnen geven? Wij kunnen Brann's marionetten nooit genoeg zien. B. SCHUIL. UITGAAN. R.K. VAC ANTIEKOLONIES. Op 8 Februari geeft de R.K. Vereeniging Vacantiekolonies een feestavond ten bate dei- uitzending naar buiten. De werkzaamheden der vereeniging breiden zich gestaag uit. Dit jaar moet er zeker een 150-tal kinderen uit gezonden worden, wat beteekent, dat het be stuur minstens f 6000 bij elkaar moet trom melen. 8 Februari moet het begin zijn van het toestroomen der gelden. „Haarlem's Tooneel". meermalen gunstig in ons blad beoordeeld, bood belangeloos zijn medewerking aan, eveneens het „Van Eden's Strijkje". Ten tooneele wordt gebracht het kluchtspel in drie acten: .Daar liegen wij ons uit", dat hier eenmaal met zoo groot suc- es is opgevoerd INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. DE MAATSCHAPPELIJKE OORZAKEN VAN DEN MISDAAD. Over dit interessante onderwerp zal a s. Zondagmorgen Prof. Mr. W. A. Bonger op de Zondagmorgenbijeenkomst van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling spreken. PROF. BONGER. Prof. Bonger is namelijk ongetwijfeld een van de knapste figuren uit de intellectueels kringen der Nederlandsche sociaal-democra tie, een man die steeds onomwonden voor zijn meening uitkomt, ook al wijkt deze nog al eens belangrijk af van de gangbare meenin gen in de arbeidersbeweging. Prof. Bonger behoort dan ook tot de uiter ste rechtervleugel zijner partij. Hij is wat men zou kunnen noemen een rasechten intellec tueel" en het is leerzaam en belangwekkend naar een man met zoo'n groote kennis te luis teren. Velen zullen zich dan ook a.s. Zondag weder een gang naar de Tempeliersstraat go- troosten waar de bijeenkomst te half elf aan vangt. Muzikale medewerking verleenen de heeren Drop en De Kok tclarinet en plano), uit Am sterdam. FANCY FAIR. IN DE TWEEDE H. B. S. De leerlingen der 2de H.B.S. 5-j. c. zullen een fancy-fair houden in het Gymnastiek lokaal der oude school aan het Prinsen Bol werk, op Vrijdagavond. Zaterdagmiddag en 's avonds a.s. Behalve dat er vele goedkoope artikelen als handwerken, kunstvoorwerpen, enz. zijn wordt thee geschonken. Vele attracties zul len er zijn: rad van avontuur, grabbelton, „levende" automaat, touwtjes trekken om prijzen, antiquiteiten verkoopen. spijkers slaan met koppen, enz. enz. te veel om op te noemen. Vele zaken zullen verloot worden. Natuurlijk zulen het strijkje van de school en een mooi radiotoestel voor muzikale op luistering zorgen. De. opbrengst van deze Fancy Fair dient voor het koopen van een karpet in de leeraarskamer der nieuwe H.B.S. in het Kle verpark. N. V. V. EN S. D. A. P. EN DE TYPOGRAFEN. SAMENWERKING VOORBARIG? In de Centrale sprak Donderdagavond de bondsvoorzitter van den Algemeenen Neder- landschen Typografenbond, de heer F. van der Wal voor het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling en de Commissie voor Maat schappelijk Werk uit den A. N. T. B. over de verhouding tusschen vakbeweging en poli tieke partij. Hij ging terug tot de eerste tijden, toen de vakbeweging er was. vóór de politieke arbei dersbeweging en bestond in gilden en later ziekenpotten. In 1866 ontstond daaruit de eer ste vakorganisatie, die der typografen. Waren de eerste vakvereenigingen neutraal ten aan zien van godsdienst en politiek, de oprichting der Internationale bracht splitsing, omdat een deel der arbeiders zich daarbij aansloot. De anderen organiseerden zich in 1871 federatief in het Nederlandsch Werklie denverbond. Dit werd weer verdrongen dooi den Sociaal-Democratischen Bond, die nogal van innerlijke twisten te lijden had. Bij den Sociaal-Democratischen Bond waren aange sloten de A. N. T. B. en de Sociaal-Democrati sche Typografenvereenlging. Daarnaast be stonden „Patrimonium" en de aanhangers van de Internationale. Bij de stichting van het Nationaal Arbeidssecretariaat en de S. D. A. P. in 1893 werden de laatste partij en de s. d. Bond in het N. A. S. opgenomen, maar de samenwerking was niet vruchtbaar. In 1902 trad de A. N. T. B. uit het N. A. S. In 1905 volgde de stichting van het N. V. V.. dat het N. A. S. ging vervangen. De verhouding van >*st N. V. V. met de S. D. A. P. was van het begin af vriendschappelijk, maar het N. V. V. was neutraal. Gaandeweg werd naar haar wezen de S. D. A. P, de parlementaire spreekbuis voor de arbeidersbelangen, en an derzijds het N. V. V. naar den aard zijner agitatie de ruggesteun voor de partij, al zijn weinig N. V. V.-leden lid van de partij. Dat deed de drang naar zeggenschap over 'net partij-apparaat ontwaken. Eerst in de „per manente commissie", daarna in de maande- lijksche besprekingen en sinds 1928 in den algemeenen raad en commissie van tien, werd die samenwerking steeds Inniger. Voor deze samenwerking aciu de heer v. d. Wal den tijd echter nog niet rijp, omdat cie moderne vakbeweging nog te veel leden telt. die geen socialist zijn. Aan den finaneieelen steun aan de s. d. arbeiderspers heeft de A. N. T. B. dan ook niet willen meewerken, om dat zij zich daarin tegenover de niet socialis tische leden niet rechtvaardigen kan. Zoolang de moderne vakvereenlging dus nog geen kleur bekennen kan is spr. voor de schelding tusschen N. V. V. en S. D. A. P. Sommige lei ders achtten immers kort geleden ook de sa menwerking nog onmogelijk. De A. N. T. E. die door deze zaak reeds leden verloor, blijft dus in dezen een bijzonder standpunt inne men. Het mannenkwartet „Aurora" luisterde de bijeenkomst met zang op.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13