BINNENLAND GRATIS ONGEVALLENVERZEKERING VOOR WEEKABONNÉS VAN HAARLEM'S DAGBLAD VERZEKERINGSVOORWAARDEN. SCHEEPVAARTBERICHTEN HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 1 FEBRUARI 1929 DE GEFAILLEERDE BANK TE AMSTERDAM. Verlies was uitgesloten! De klanten kregen geen geld maar sch uldbekentenisscn. Donderdag hebben wij medegedeeld, dat het faillissement was uitgesproken van dc Bank voor den Effectenhandel, gevestigd aan de Keizersgracht te Amsterdam en tevens, dat op last van de justitie boeken en be scheiden in beslag waren genomen. Nader verneemt het Hbld., dat deze bank voornamelijk in Duitschland werkte. Zij had echter dbk enkele klanten in het Zuiden van ons land. De bank deed voornamelijk premie affaires. Zij had in Duitschland een zeei groot aantal circulaires doen verspreiden, waarin mooie winsten in het uitzicht werden gesteld en tevens werd verteld, dat de bank garandeerde, dat geen verlies zou worden ge leden. Verscheidene premie-contracten lie pen In aandeelen, waarin de koersfluctuaties gering waren en de winst was dan ook niet groot. De klanten kregen zelfs heelemaa. niets. In enkele fondsen kwam plotseling een stijging. De klanten kregen gelegenheid de premiecontracten te verlengen en zij maakten toen flinke winsten. Wanneer zij evenwel om uitkeering vroe gen, kregen zij ten antwoord, dat de concur rentie in Duitschland zoo groot was, dat de bank niet over voldoende contanten beschik te. De klanten, die winst hadden gemaakt, konden in plaats van geld schuldbekentenis sen met vijfjarigen looptijd krijgen. Ook wa ren er klanten, die kapitaalkrachtig waren en die liever de stukken zelf hadden. De bank kon echter die stukken niet leveren en was ook niet in staat het verschil van den prijs op den datum waarop het contract was gesloten en van den lateren hoogeren prijs, te betalen. De klanten kregen dus niet het geld waarop zij recht hadden en vroegen faillissement aan. Het aantal schuldeischers loopt ver over de honderd. DE GOOISCHE STOOMTRAM RIJDT TE HARD. 60 K.M. INPLAATS VAN 45. Het heeft den laatsten tijd veler aandacht getrokken, dat de Goolsche Stoomtram op bepaalde baanvakken met een buitengewone snelheid rijdt, meldt de Tel. Met name tus- schen Muiden en de Hakkelaarsbrug, tus schen de Hakkelaarsbrug en Naarden en tusschen Naarden en Laren is dit het ge val. Enkele Goolsche automobilisten hebben in de laatste weken met hun snelheidsmeter controleproeven genomen, waarbij gebleken is, dat de „Goolsche" veelal snelheden van 50 K.M., 55 K.M., 60 K.M. maakt, hoewel de maximumsnelheid volgens de Locaalspoor- en Tramwegen ten hoogste 45 K.M. mag be dragen. Donderdagmorgen reed de stoom tram HakkelaarsbrugMuiden bij voortdu ring 60 K.M., een snelheid, waarbij het slin geren van locomotief en wagons bedenke lijke afmetingen aanneemt. Het blad verneemt dat deze overmatige snelheden ook reeds officieel door de politic zijn geconstateerd. Het wordt daarom piet uitgesloten geacht, dat binnenkort een ver zoek tot vervolging wegens overtreding der Locaalspoor- en Tramwegenwet zal worden ingediend. DE OPRECHTE TROUW. Wederzijdsche families ?aakten handgemeen bij een bruiloft te Loos duinen. Woensdagmiddag heeft te Loosduinen een huwelijksvoltrekking plaats gevonden welke buitengewoon veel belangstelling trok, in het bijzonder wel de terugtocht van den bruiloft stoet van de plaats der voltrekking naar de plaats van de bruiloft, n.l. het woonwagen kamp aan de Loozerlaan. In grooten getale waren dc woonwagenbewoners met bruid en bruigom mede opgetrokken naar de hulp secretarie om bij dc plechtige verbintenis tusschen een sehoone uit het kamp en een jongeman van daar, tegenwoordig te zijn, meldt de N.R.Ct. Terwijl binnen bruid en bruidegom elkander plechtig trouw beloofden, waren enkele gas- ,tén er op uitgetogen om een voorraad drank in te slaan. In nog vroolijker stemming dan men gekomen was vertrok het gezelschap weer naar het woonwagenkamp. Af en toe werd balt, gehouden en werd er een kring ge vormd. Dan kwamen de kruiken voor den dag; eenige glazen kwamen uit den zak en aan Bacchus viel een rijk offer ten deel. Al spoedig werd hierdoor de gang van menlgen bruiloftsgast onvast, en het slingeren van den bruidpgom aan de zijde zijner bruid had een ernstig aanzien genomen. Toen men weder een kring wilde vormen om op het. welzijn van het jonge paar te drinken, verzette de bruid zich daar tegen met. al de zeggings kracht, waarover zij beschikte. De man echter, die haar pas trouw had beloofd, werd haar ontrouw met het gevolg dat de bruid 'ongezouten tegen hem begon op te spelen, haar ouders vielen haar bij. waardoor de ouders van den longen man zich verplicht zagen zoonlief te assisteeren. Aldra raakten beide families handgemeen. Toch wisten de overige gasten een ernstige vechtpartij te voorkomen, door de wederzijdsche schoon ouders en den bruidegom vast te grijpen en met gewold in optocht naar liet woonwagen kamp te voeren VEERTIEN WHI7.FN VFRPI.FTTERD DOOR KLAPPERROOMEN. Een storm heeft In de dessa Tjijooroeg iPreanger Regentschap) veertien huizen ver nield, doordat klapperboomen omvielen en ze verpletterden. Er kwamen geen persoon lijke ongelukken voor, meldt Aneta. IÏU1ZER VISS'CHFSt* B*J DE SPÏERING- VANGST VERDRONKEN. Glsterenochteno vroeg was de 43-jarige Hirzervisscher Hasselt met zijn brcer op het Zuiderzee-ljs op de spieringvangst. Plotseling schoot hij. terwijl hij op het Us liep. In een bijt. Alle pogingen, die men aanwendde cm den ongelukkige t.e redden, mislukten. De man lart een vrouw met vier kinderen achter. I 'V ongeluk verwekte .n het dorp groote ver slagenheid. Het lijk is nog niet gevonden, meldt de Tel. DE CRISIS IN DE SUIKER INDUSTRIE. Vergadering te Bergen op Zoom. Op aanstichting van de Kamer van Koop handel voor westelijk Noord-Brabant, werd Woensdagmiddag te Bergen-op-Zoom een ver gadering gehouden ter bespreking van de dreigenue crisis in de suikerindustrie en hare gevoigen voor West-Brabant, meldt het Hbld. De voorzitter, de heer Van Biggelaar uit Breda, zeide den toestand ernstig in te zien, werkloosheid met alle funeste gevolgen daar van zou er uit voortvloeien. Dr. Van Ginneken uit Bergen-op-Zoom zeide, dat de crisis is ontstaan, doordat de grondstof wellicht aan de bedrijven zal ont houden worden, omdat voor de bieten slechts een lage prijs kan worden gemaakt. De heer C. Moors, voorzitter van den Noord-Brabantschen ChristelUken boeren bond betoogde, dat de kleigronden in West- Noord-Brabant zich zoo bU uitstek leenen voor suikerbietenteelt en dat het moeilijk zou zijn hiervoor een ander gewas te vinden. Het Kamerlid de heer A. J. Loerakker, uit Haarlem, zag de oorzaak van de crisis in den concurrentiestrijd tusschen biet- en rietsui ker. Indien men zich hier niet tegen deze ab normale concurrentie gaat venveren, dan wordt een belangrUke werkgelegenheid be dreigd. Ten slotte werd, nadat nog enkele personen hadden gesproken, een motie aangenomen, waarin de vergadering als haar meening uit spreekt, dat o.a. in het bijzonder door de alom toegepaste bescherming er ernstig ge vaar bestaat voor een belangrijke inkrimping der beetwortelcultuur en der suikerindustrie ln Nederland; dat het verkeerd is, waar zulke belangen op het spel staan te blijven overleggen over de vraag, of de toestand van gevaar wel op het uiterst bereikbare punt gekómen is, zonder dat onherstelbare schade is aangericht; dat bovendien bij het tot stand komen der con ventie. de waarde der conventie voor Neder land afhankelijk zal zijn, van den toestand waarin de Ned. industrie zich op dat oogen- blik bevindt; en dat tot handelen moet wor den overgegaan, voordat de schade is aanga-1 richt en de bereikbare en voor de hand lig gende middelen terstond moeten worden aan gewend om het gevaar voor aanmerkelijke in krimping van cultuur en industrie te weren. ONTSPORING TE SUSTEREN. VIJF WAGONS UIT DE RAILS. Te Susteren zijn Woensdagmiddag van een uit de richting Sittard komenden, met steenkool geladen goederentrein, waarschijn lijk tengevolge van asbreuk, vijf wagons ont spoord. De ontsporing geschiedde op het rangeerterrein, zoodat er geen vertraging in het treinverkeer ontstond. Een arbeider remmer, die op een der ontspoorde wagons stond, is er tijdig afgesprongen. De mate- rieele schade is vrij aanzienlijk. DE VERWISSELDE ALBERT CUYP, ARREST VAN HET GERECHTSHOF. AMSTERDAM, 31 Jan. Het Gerechtshot alhier heeft heden arrest gewezen in de straf zaak betreffende de verwisselde Albert Cuyp. Het gaat hier naar men weet om een vergissing van de Bank van Lcening te Den Haag, die aan den koopman J. B. te Rotter dam een schilderij van Albert Cuyp heeft ver strekt op een beleeningbriefje voor een an dere schilderij. Toen de vergissing bemerk- werd, weigerde de heer B. de schilder j terug te geven, waarmede hij zich een justilieele vervolging terzake van verduistering op den hals haalde. De Rotterdamsche Rechtbank en later bet Gerechtshof te Den Haag veroor deelde hem tot f 250 boete of 25 dagen hech tenis. Daarna kwam de zaak voor den Hoogen Raad en dit hoogste rechtscollege verwees haar naar het Gerechtshof te Amsterdam, dat op zijn beurt een zeer minutieus onderzoek in stelde, waarmede ettelijke zittingen gemoeid waren. Het Gerechtshof heeft thans het vonnis der Rotterdamsche Rechtbank vernietigd en, op nieuw rechtdoende, het tenlaste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen verklaard. Het Hof sprak den heer B. derhalve vrij. De advocaat-generaal had eveneens vernie tiging van het Rotterdamsche vonnis, doch oplegging van dezelfde straf gevorderd. KOLENDAMPVERGIFTIGING IN EEN BOOT. TWEE KOOPLUI ERNSTIG ZIEK. Aan boord van een motorvrachtboot van de Mij. ..Landbouw" die met kooplui van Uithoorn op weg was naar Purmerend. heb ben zich gevallen van kolendampvergiftiging voorgedaan, doordat men zich met de deur van de kajuit dicht te slapen heeft gelegd, terwijl aldaar «een kachel brandde. Het bleekdat de kooplieden K. uit Wilnis en F. uit Mijdrecht er het ergst aan toe wa ren. Te Purmerend moesten zij zich onder geneeskundige behandeling stellen. Hun toe stand is niet direct levensgevaarlijk. JHR. RUYS DE BEERENBROT CK SPOEDIG WEER IN FUNCTIE? Naar de Tel. meldt, wordt de stellige ver wachting gekoesterd, dat de voorzitter der Tweede Kamer, jhr. Ruys de Beerenbrouck, die na zijn ziekte naar buiten ging, en nog steeds buiten Den Haag vertoeft, weer de volgende maand, wanneer de Kamer na het recès bijeenkomt hoogstwaarschijnlijk is dit 12 Februari Let voorzitterschap op zich zal nemen. DE „VEENDIJX" BIJ HOOG TIJ VLOT GEKOMEN. Het s.s. „Veendijk" van de HoUand-Ame- rika Lijn dat op den Nieuwen Waterweg bij Maassluis was vastgeraakt, is in den afge- loo'en nacht bij hoog tij met behulp van de steepbeo: ..Gele Zeevlot gekomen. Het. schip heeft de reis naar Britsch^udie voortgezet, meldt de Tel. Elke wcékabonné van Haarlem Dagblad iï, too-1 lan* zijn abonnement duurt, dit klad verschijnt en do Directie van „Haarlem'sDagblad" de verzekering doet duren, verrekerd tegen do geldelijke gevolgen van onge vallen op de volgende voorwaarden Artikel r Als verzekerden worden Beschouwd alle per weck betalende gea bon neer den, die aan de volgende vcreiscntoD voldoenj a. gedurende minstens twee weken als geabonneerde in de registers vao ..Haarlem's Dagblad' zijn ingosc breven b. tussenea jö en 60 mar oud zijn; c. niet lijden aan ziekten cu gebleken, welke voor ben bet gevaar voor ongevai 100 vergrooteo, es volkomen net gebruik hebben van hunne lede maten en zintuigen. Art. 2. Onder ongeluk, «Js m deze voorwaarden bedoeld, wordt verstaan de uitsluitende en recht- etreeksehe oorzaak van tea lichamelijk letsel (waar onder ook te water geraken verstaan wordt), den ver zekerde. onathankelljk van rijn eigen wil overkomen, en waarvao het bewijs geleverd worde dat zulks aoor van bullen al toegcoracht geweld werd veroorzaakt, met net gevolg hierna tn Artikel 3 aangeduid. Art 3. De uitkeenngcn bedragen: 600 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige er recbutreekscnc oorzaak is van de (evensiange on geschiktheid van deu verr.-kcrde, waaronder be grepen wordt de amputatie van twee ledematen, betlij beide voelen ot beide banden, aaD wel eer voet en een band. boven den enkei ot den pols, 01 onnersu-lbaar gezichtsverlies uit beide oogen (toiaie blindheid), een en ander binnen tien dagen na den datum van bet ongeval: 60c GULDEN, indien bet ongeluk (vallende binnen dc greozeu van de voorwaarden) de eenige en re<' streelcscbc oorzaak is van den dood van den zekerden geabonneerde, hetzij- onmiddellijk uiterlijk binnen driemaal 24 uren ua bet ongeval; 400 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en reebt- Streekschc oorraak is van de amputatie v band ol één voet boven den pols oi enkel, bet onherstelbaar gezichtsverlies uit ééu oog (totale blindheid van dat oog), een en ander bin nen 10 dagen na don datum van het ongeval: »Jo GULDENindien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en recht- streekscbe oorzaak ts van dc amputatie van beide leden van een duim, binnen tien dagen na den datum van hef ongeval tjo GULDEN indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) do eenige en recht- otreekscbe oorzaak is van de amputatie van alle leden van een wijsvinger binnen tien dagen na den datum van het ongeval: Jo GULDEN. Indieo hot ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden), de eenige en reebt- streeksehe oorzaak is van de amputatie van alle leden van een anderen vinger, bianco tien dagen ua den datum van het ongeval; 100 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van d« voorwaarden) de eenige en cecht- sstrecksche oorzaak is van dc breuk van een boven- cn/of onderarm ol van de breuk van een boven- en'oi onderbeen terwijl onverminderd dc bepaling der voorlaatste alinea van artikel 6, krachtens deze verzekering alle ultkeerlngen op bet hoofd van één persoon verzekerd en om welke redenen ook te does, te ramen nooit meer dan f 600.— kunnen bedragen, onder bepaling, dat ingeval reeds bij het plaats grijpen van een ongeluk, de bovengenoemde ledematen van bet lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing scheuring knelling, als anderszins, dat verlies roet amputatie zal worden gelijkgesteld. Verder onder bepaling, dat het verlies van vóór het ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige of verminkte ledematen geen aanspraak geeft op. en niet in aan* merking komt bij overlijden. Hetzelfde geldt voor het geval dat leeds vóór bet ongeluk ledematen gemist Heeft een ongeval het verlies van meerdere vingers van een hand tengevolge, dan gaat de voile uitkeering in geen geval hel bedrag te boven di bet verlies van dc gcheclc hand Is vastgesteld. Een ongeval geelt nimmer recht op moer uitkeering, met dien verstande, dat indien hctzcllde ongeval zoowel breuk als verlies van een boven- ol onderarm ol been tengevolge heelt, dc uitkeering voor verlies zal worden verleend. Art 4. Do uitkeering ingeval van overlijden ge schiedt aan de schtgenoote, of bij ontstentenis daarvan aan de erfgenamen van den godooden abonne Uitkeeringcn wegens verlies van ledematen, vingers ol oogen geschieden aan den abonne ze K-en ln geval recht op schadeloosstelling ontstaat, cal, de uitkeering geschieden binnen tleD dagen nadat de noodlge Inlichtingen verkregen zijn en bet persoon lijk letsel, en de oorzaak en het gevolg daarvan, bewezen zijn ten genoege der Directie van „Haar lem's Dagblad". Art. 3. Eene uitkeering zal niet verschuldigd rijn bij dood oi verlies van ledematen of oogen, ot breuk van ledematen, direct oi indirect, veroorzaakt: a. door eenige ziekte, kwaal of voorbeschiktheid van den verzekerde; b. door eenige heelkundige operatie of door uitputting als gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk was wegens letsel, waartegen verzekerd is); c. doo' eene bevalling o! zwangerschap, ook al moebt dc dood veroorzaakt zijn door een ongeluk: d. door zonoesteek, ol terwijl de verzekerde onder den invloed van overprikkeling of somnambulisme was, of door bedwelmende dranken of krankzinnigheid minder in staat dan gewoonlijk om zorg voor zicb zeiven te dragen; c door zehvermlnking, zelfmoord of poging daartoe, hetzij willekeurig of niet, onverschillig of de ge abonneerde al dan niet goed bij zinnen was; t. tn duel. ol gedurende dc voorbereiding tot of deel neming aan wedstrijden of bij vlieg- of luchtvaart- tochten, of bij baden, zwemmen, automobielrijden, motonvielrljden of wielrijden; g. door grove uulatigbeid of grove onvoorzichtigheid, of door vechten, of aanvallen tegen den persooD van verzekerde, of in buitenlandschcn oorlog of binncD- landscho beroerten. Hot verdwijnen, verdrinken of-door gas of gassen verstikken van den verzekerde wordt ten opzichte van deze verzekering aangemerkt als te zijn veroorzaakt door grove ualutigbeid of grove onvoorzichtigheid, tenzij ten genoege van de Directie van Haarlem's Dag blad bel bewijs van het tegendeel wordt bijgebracht. De verzekering geldt echter wel voor gevallen waarbij het ongeluk veroorzaakt werd tengevolge van recht matige zelfverdediging, of wel bii poging tot redding tn personen, of tot afwending van dreigende gevaren. Onder beoallne. dat Indien een abonné in staat van krankzinnigheid of verstandsverbijstering zal raken, of zich builen Europa moebt begeven (behalve indien :no Europeesche haven naar een andere Euro- peesche haven reist in een schip met vast dek in tijd vrede) of indien hü zich in krijgsdienst te land of ater begeeft en evenzeer van den dag af waarop hij ophoudt zijn abonnementsprijs van Haarlem's Dagblad te betalcu of deze courant ophoudt te verschijnen, of de Directie van Haarlem 's Dagblad de verzekering doet eirsdigen, alsdan deze verzekering voor hem geheel zal vervallen en krachteloos worden. Van de verzekering zijn uitdrukkelijk altgesloten: allen die zich met dc bereiding, het verwerken of proef nemingen met buskruit, schietkatoen, nitroglycerine, dynamiet, naphla, acetyleengas, of andere licbt- ontploibare ol licht-ontvlambaie stoffen bezig boudea, daarbij der bewust tegenwoordig zijn. Evenmin geldt deze verzekering voor mijnwerkers, acrobaten, circusrijders en dergelijkeó. Zccvisschers, zeevarenden en personeel van den Loodsdienst zijn in de verzekering begrepen, en wel, wat betreft ongevallen aan den wal, voor alle uitkee ringcnVerlies van ledematen wordt ook aan boord gedekt, doch op uitkeering bij overlijden kan voor hen uitsluitend aanspraak worden gemaakt indieo hot, ongeval dat het overlijden tengevolge beeft, aan den wal plaats had. Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandigheden, waarin de verzekerde verkeerde op het oogenblik dat het ongeval plaats had, vergroot worden, wordt eventuoel geen hbogere schadeloosstel ling betaald, dan die, welke volgens het oordcel van den geneeskundigen adviseur van „Haarlem's Dag blad" zonde hebben moeten zijn uitgekeerd aan een 1 normaal, persoon door hetzelfde ongeluk getroüen. 1 1 Gedurende don termijnwaarin de verzekerde lijdende is aan dc gevolgen van ccn ongeluk, zal dc verzekering tijdelijk buiten kracht zijn mei belrekkiog tot olk mouw ongeluk, dat den verzekerde mocht treilen. Art. 6. Ingeval een geabonneerde con ongeluk over komt moeten in alle gevallen alle bijzonderheden daaromtrent en omtrent net bekomen leisel, zoo spoedig mogelijk scbnltelijk gemeld wordeo aan de Directie van Haarlem "sDagblad 'teHaarlem en Indleazoodanige kennisgeving niet binnen driemaal 24 uur nu bet ongeluk is geschied, dan zal geenerle» uitkeering verschuldigd zijn. Indien de getroffene zeevarende ts, moet de keanis- geviog vau het overlijden geschieden binnen drie dagen na het bekend worden van het ongeluk aan de belang- bebuenden. Zoo spoedig mogelijk na het ongeluk, moet de bulp van een bevoegd geneeskundige worden ingeroepen ca de verzekerde is gehouden onder geneeskundige behan deling te blijven en de voorschriiten van den geneesueer onafgebroken op to volgen totdat bij volkomen hersteld ln ieder geval moet den geneesheer van „Haarlem"» Dagblad' toegestaan worden den verwonde te onder zoeken wanneer en zoo dikwijls zulks billijkerwijze gccischt kan worden, en „Haarlem's Dagblad" beeft eveneens vrijheid om zoodanige genees- cd heelkundige hulp tc verstrekken als het noodig acht. Elk bewijs hetwelk de Directie vod „Haarlem"» Dagblad" van tijd tot tijd zou kunnen eiscben betrd- tendc eenig Ongeluk ol verwonding op grond waarvao o-n ciscli werd ingesteld, zal haar zoo spoedig mogelijk nadat hiertoe het schrlitelijk verzoek gedaan werd, gegeven moeten worden. Ingeval van eenig ongeluk tnet doodelijken afloop moet biervaa aan de Directie van Haarlem's Dagblad ie Haarlem schriftelijk worden kennis gegeven, on middellijk nadat bet ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn geworden. Het niet nakomen van een af meer der tn dit artikel genoemde verplichtingen, zal eikc aanspraak op uit keering voor belanghebbenden verloren doen gaan. Alleen na overlegging van het nauwkeurig door hero en den bchandelcnden geneesheer ingevulde aanvrage- formulier tot uitkeering. en ingeval van overlijden, va» do doodactc, kan de belanghebbende aanspraak maken op de behandeling zijner vordering. De overgelegde stukken blijven het eigendom 'van Haarlem's Dag blad". De kosten der geeisebte verklaringen komen ten laste van dengene, die de uitkeering aanvraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verzekering ver schuldigd zijn, zullen betaalbaar zijn ten kantore va» „Haarlem's Dagblad", slechts na ontvangst van eono door de(n) rechthebbende(n) goteekeade quitantie, terwijl de verzekering bij uitbetaling vaD een bedrag van moer dan twee honderd en vijftig gulden zal ver- Van geen som. die verschuldigd is, ral interest be taald worden, ook niet iu gevallen, waarin die anders volgens de wet verschuldigd zou zijn: terwijl de ver plichting tot uitbetaling van eenig bcdras ophoudt, wanneer bet niet binnen een maand nadat het b toe gestaan geworden, U ingevorderd. Art. 7. Alle geschillen uit de voorwaarden voort vloeiende, zullen beslist worden door drie scheidslieden, Nederlander», bij onverdeelde keuze door partijen te bonoemen. Bij weigering ot bij gebreke van overeen stemming geschiedt de benoeming der drie scheids lieden door den Kantonrechter te Haarlem. Partijen zijD aan de uitspraak der scheidslieden onder worpen als aan een vonnis iD het hoogste ressort en zulten elk baar eigen kosten dragen benevens de helft van het honorarium der scheidslieden. Art. 8. Bezwaring of vervreemding van de rechten, tor een geabonneerde uit deze verzekering voort vloeiende. heeft geen rechtsgevolg Alzoo zal het ont vangbewijs van den verzekerde olbij overlijdenva» dc eebtgenoote ot erfgenamen van den verzekerde ta ieder geval volledige kwijting ten gevolge hebben. Met het oog op de vaststelling der identiteit van deo verzekerde, moet deze bij elke verandering van woon plaats, beroep ol naam. betzii door huwelijk ot anders zins, daarvan ten spoedigste opgave doen aan de Directie van „Haarlem's Dagblad" te Haarlem. WAT MEN MAG EN NIET MAG IN DEN TREIN. De leeftijd vau kinderen- Het meenemen van bagage, - Als er geen plaats meer is. In het onlangs in werking getreden nieuwe reglement van vervoer op de Spoorwegen zijn tal van nieuwe voorschriften opgenomen, die voor een groot deel van belang voor het rei zend publiek geacht mogen worden, schrijft de Tel. Indien in een trein voor een reiziger geen zit- of staanplaats beschikbaar is in de rij tuigklasse voor welke zijn plaatsbewijs geldig is, en indien hem evenmin toegestaan kan worden een zit- of staanplaats in een hoogere klasse in te nemen, dan kan hij vervoer in een lagere klasse, zoover daarin nog plaats be schikbaar is, met terugbetaling van het prijs verschil vorderen, of van zijn reis afzien, in welk geval hem de prijs van zijn plaatsbewijs en de eventueel door hem betaalde bagage vracht worden terugbetaald. Ten aanzien van het vervoer van kinderen gelden thans de volgende bepalingen: kinde ren, jonger dan vier jaar, voor wie geen af zonderlijke plaats verlangd wordt, worden kosteloos vervoerd. Kinderen, die den leeftijd van vier, doch niet dien van tien jaar bereikt hebben en jongere kinderen, voor wie een af zonderlijke plaats verlangd wordt, worden te gen verlaagde prijzen vervoerd, welke niet meer mogen bedragen dan de helft van de prijzen der plaatskaart.eu voor volwassenen. Deze verlaging behoeft niet verleend te wor den óp de prijzen der plaatskaarten, welke reeds een andere vermindering tegenover het normaal tarief opleveren.. Bij twijfel omtrent den leeftijd van kinderen beslist de beambte of bediende van den Spoorweg, met de con trole der plaatsbewijzen belast. Dit is een dei- zeer weinige gevallen, waarin de stationschef niet in hoogste instantie beslist. In het nieuwe reglement is ook opgenomen de verbodsbepaling betreffende het werpen van vruchtenschiilen op de treeplank der rij tuigen en op de perrons. Om op alle uitvluch ten van „handige" reizigers voorbereid te zijn, is aan de bepaling nog toegevoegd, dat het ook verboden is, vruchtenschiilen „te laten vallen". Als nieuwe bepaling is ook ingelascht, dat de draagbare bagage, welke de reizigers in de rijtuigen mogen medenemen, van dien aard moet zijn, dat zij het materiaal niet bescha digt. De Spoorweg is thans ook bevoegd, ba gage met een anderen trein te vervoeren dan dien, voor welken zij ter inschrijving aange boden is. indien in den bagagewagen geen voldoende plaatsruimte beschikbaar is. Enkele andere bepalingen, die vroeger ook reeds bestonden zijn dc volgende: Vijf minuten vóór het vertrek van den trein behoeven geen plaatsbewijzen meer afgege ven te worden; indien twee treinen in de zelfde richting binnen kort tijdsverloop van het .station vertrekken, behoeven voor den volgenden trein geen plaatsbewijzen afgege ven te worden, vóórdat die afgifte voor den voorgaanden trein afgeloonen is. Iedere rei ziger heeft voor zijn handbagage slechts de beschikking over de ruimte boven en onder zijn zitplaats. De beambten en bedienden van den Spoorweg hebben te allen tijde het recht zich in tegenwoordigheid van den reiziger te overtuigen van den aard van het in de rij tuigen medegenomene. Het is verboden in of uit de voertuigen te gaan, daartoe pogingen aan te wenden of anderen in hun pogingen daartoe behulpzaam te zijn, of de portieren in dc zijwanden der rijtuigen tc ooenen, terwijl de trein in beweging is. GED. STATEN VAN ZUID- HOLLAND EN DE AANNEMERS, Naar aanleiding va.n het mislukken der aanbesteding van het onderhoud der Baren- drechtsche brug wegens het niet volledig inwilligen der door de aannemersbonden ge stelde eischen, hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland besloten, dit onderhoud in eigen beheer te doen uitvoeren, meldt het Volk. DE „SCHUTTEVAER" LISSABON. TE Piet Meyer, de Haarlemsche bootsman van de „Schuttevaer" meldt uit Lissabon d.d. 25 Januari: Onze boot heeft nu wel bewezen, niet te kunnen zinken of kapseizen. Wij heb ben twee stormen medegemaakt, dat de gol ven huizenhoog stonden en er kwam geen golf aan dek, ook geen druppel water. Ik zelf heb zeven jaar aan de West Indische Mail gevaren, en heb wel eens een storm en ook wel eens een orkaan medegemaakt, dat ik bij mijzelf dacht: veronderstel eens dat er wat gebeurt, wat moet er van terecht komen als de booten met passagiers en bemanning gestreken moeten worden. Als dit soort boot ook als kust-reddings- boot, had dienst gedaan tijdens de laatste stormen, dan zou er geen mensch verdronken zijn en dan behoeft er ook geen 60.000 uit gegeven te worden, zooals voor de „Prins der Nederlanden". Een Schuttevaer-redding- boot kost met den motor inbegrepen 3000. Wij zullen de volgende week via de Azoren naar New York vertrekken om het bewijs te leveren aan de heele wereld, dat de redding boot „Schuttevaer" safe is. Er zal geen stagnatie meer in de zaak komen, daar mijn vriend van der Laan en ik belangeloos met den „oude" meegaan. De familie van Piet Meyer, den Haarlem mer die als bootsman op de „Schuttevaer" de reis over den Atlantischen Oceaan denkt, t.e maken, heeft uit Lissabon een brief van hem gekregen, gedateerd 25 Januari. Fiet Meyer schrijft o.a.: „Gisterenmiddag om 12 uur zijn wij hier binnengesleept door de doktersboot, de chef- havenmeester en nog eenige kapiteins verge zelden ons, we kregen ligplaats bij de Roei en Zeilvereenigihg waar wat fotografen en verslaggevers op ons stonden te wachten. Om drie uur lagen we vast. We waren blij toe. nu en dan kwamen er nog reporters aan- geloopen, zelfs Amerikaansche, Duitschc en EngelscTie. Het eerste wat ik deed, was naar 't Post kantoor te gaan, want ik verlangde naar nieuws uit Holland. Maar wat is die stad groot! Nog eens zoo groot als Amsterdam en wij hebben zoowat twee uur geloopen, voor dat we er waren. We blijven denkelijk een dag of zeven hier, om wat provisie te laden, versch drinkwater in te nemen en wat touwwerk te vernieu wen. Dan koersen we naar de Azoren, waar voor we ongeveer tien dagen noodig denken te hebben. Ik moet nog iets ze^en over da ro*.;, een vreeselijken- storm zijn we in Lissabon aangekomen, zonder het vaarwater te ken nen. alleen op kompas en kustkaart. We zijn glorieus ontvangen door den consul en zijn vrouw. Over enkele dagen schrijf ik nog uit voerig over de reis". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i. 60 per regeh Voor engros bij. Fa C. H. S. HEILKER, Arendskerk 3U 17 uur v. Gibraltar, Rotter dam naar Australië. Aludra 30 v. B. Aires naar Rotterdam. Alderamin 30 v. Penan, Rotterdam naar Japan. Aagtekerk verm. 31 v. Gibraltar, Smyrna naar Rotterdam. Alkaid 29 v. Bordeaux n- Dakar, Amster dam naar W.-Afrika. Almkerk 30 v. Hamburg naar Bremen. Barneveld 30 v. Curacao naar Cristobal. Bandoeng p. 31 Ouessant, Rotterdam naar Batavia. Brielle 31 te Hamburg v. Amsterdam. Billiton p. 30 Dakar, Rotterdam naar Port Natal. Drechterland 31 te Amsterdam van W.- Afrika. Fauna 31 n.m. te Rotterdam van W.-Afrika. Giekerk 30 te Genua, Beira naar Rotter dam. Grootendijk 29 van Cristobal, Antwerpen naar de Pacïfickust. Grotius 30 v. Duala n. Port Harcourt. Glamorganshire 28 v. Los Angeles, Pacific- kust naar Rotterdam. Insulinde p. 31 3 uur Ouessant, Batavia n- Rotterdam. Klipfontein 29 van Mozambique naar P.- Amelia. Karimata 31 te Genua, Batavia naar Am sterdam. Kinderdijk 30 te Seattle van Antwerpen. Meissonier 29 v. Cristobal, Pacifickust naar Rotterdam. Nebraska 31 te Rotterdam van Pacifickust. Narenta 28 te Vancouver van Rotterdam. Nickerie 30 van Madeira naar Havre, W.- Indië naar Amsterdam. Oostkerk 31 van Sjanghai, Japan naar Rotterdam. Poelau Laut 30 te P. Said, Amsterdam naar Batavia. Peursum p. 30 Las Palmas, W.-Afrika naar Amsterdam. Reggestroom 1 te Havre verw., W.-Afrika n. Amsterdam. Rij per kerk 31 van Hamburg naar Amster dam. Ridderkerk 31 te Rotterdam van Antwer pen. Samarinda 30 23 uur van Genua, Rotter dam naar Batavia. Stuyvesant 30 van Oporto n. Vlgo. Ternate p. 30 24 uur Kaap del Armi, Bata via naar Rotterdam. Vondel 31 te Hamburg van Amsterdam. IJstroom 30 van Sapele naar Amsterdam. Zosma 31 te Suez, Japan naar Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 14