H. D. VERTELLINGEN De Men met den Korrelvoet STADSNIEUWS FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 1 FEBRUARI 1929 (Nadruk verboden) auteursrecht voorbehouden.) De Vrouw met een slecht humeur door FRANCIS DE MIOMANDRE „Als ik vanavond met je mee moet naar den schouwburg, krijg ik mijn rapport voor de commissie nooit voor morgen klaar. En het moet af zijn." Zoo sprak mijnheer Ben jamin Campix, politicus. Maar mevrouw Campix, zijn echtgenoote verwaardigde zich niet naar zijn tegenwerpingen te luisteren. Zij bekeek de zaak van een heel ander stand punt. „Als ik geweten had wat ik deed, zou ik nooit van mijn leven met een Kamerlid zijn getrouwdIk dacht, dat wij veel zouden uitgaan, dat we 's avonds naar schouwburgen en soirees zouden gaan. Maar meneer moet rapporten schrijven." En terwijl ze zich wendde tot den derden aanwezige, een zeer langen en zeer magereh man, die aan zijn kopje koffie zat te nippen, vervolgde ze: „Ik neem jou tot getuige, Felix. Als die man een greintje energie bezat, zou hij dan niet vanavond laat aan zijn rapport kunnen be ginnen, als we thuis komen?" De aangesprokene maakte een ontwijkend gebaar met zijn hand, die gewapend was met een lepeltje. Het Kamerlid viel zenuwach tig in: „Nu zie Je eens zelf, hoe de toestand wor den zou als dat zoo doorgaat. Maar het zal niet gebeuren. Aangezien Hortense absoluut wil uitgaan en ik niet mee kan, verzoek ik je vriendelijk haar vanavond te vergezellen. Jullie zullen samfen een knap paar zijn zij Is elegant, jij bent gedistingeerd, jullie zullen opgang maken „Maar, beste kerel, ik weet niet, of „O, schei uit! Op mijn eerewoord, als jij ge trouwd bent, zal ik je met alle genoegen den- zelfden dienst bewijzen. Neem Hortense mee naar den schouwburg en breng haar van avond weer thuis. Ik zal hier op haar wach ten. En als ik klaar mocht zijn met mijn werk, gaan we met zijn drieën ergens sou- peeren. En zoo werd Felix Moutard voor dien avond de cavalier van de mooie mevrouw Campix, die aan de meest gemengde gevoelens ten prooi was. Zij vond het een hoogst aange name gewaarwording om zich te kunnen ver- toonen met een man als Félix, die zich hon derd maal makkelijker bewoog dan die arme onhandige echtgenoot van haar; maar ze kon hem toch niet goed vergeven, dat hij zich dien avond zoo slim van haar had afgemaakt. Die gedachte maakte dat ze heel erg uit haar hu meur raakte, zoodat het geringste voorval al gevolg zou zijn om het tot een uitbarsting te doen komenZoodra het gordijn omhoog was gegaan, kwam het al: „Mevrouw," zei ze venijnig tegen een dikke dame, die vlak voor haar zat, „u hadt uw hoed wel af kunnen zetten." „Maar mevrouw, ik...." antwoordde de dikke dame onthutst. „Er valt niets te marenKijkt u maar in het reglement. Ik kan door dien hoed van u niets zien. Zet u hem nu eindelijk af, ja of nee?" „Aangezien u het op een dergelijken toon vraagt, zal ik hem ophouden." Toen stond Hortense op, legde een hand, die beefde van woede, op den schouder van den heer naast de dikke dame, en snauwde hem toe: .Meneer, zoudt u zoo goed willen zijn uw vrouw te bevelen dien belachelijken hoed van haar af te zetten?" De meneer deed verontwaardigd zijn mond open, maar de woorden bleven hem in de keel steken, want Felix Moutard had hem er zoo'n klinkenden slag op gegeven, dat bijna het geheele stalles-publiek verschrikt op sprong. Na dit heldenfeit gelastte hij op strengen toon: „Ik laat geen dame in mijn gezelschap on- f.straft beleedlgen. Bied haar onmiddellijk uw excuses aan." En daar die excuses volgens hem niet gauw genoeg kwamen, vervolgde hij: „Uw kaartje, meneer, en onmiddellijk!" De mishandelde meneer haalde het ver suft tevoorschijn. Felix nam het met spitse vingers aan, wierp er even een minachtenden blik op en kondigde aan: „Uitstekend, mijnheer. De getuigen van den echtgenoot van deze dame zullen u morgen verder inlichten." Het duurde een poosje, voor Benjamin Campix goed besefte, dat zijn vrouw's humeur hem een duel op den hals had gehaald met een zekeren mijnheer Lavarande, die hem totaal onbekend was, maar Felix legde hem uit, dat in dergelijke précaire gevallen alleen de echtgenoot de eer van zijn vrouw mocht en kon verdedigen, en dat hij, Felix Moutard, het gaarne zou willen doen, maar dat hij vreesde dat het aanleiding zou geven tot ve lerlei onwelwillende opmerkingen, die de car rière van het alombekende kamerlid niet veel goed zouden doen. Overigens was er niets te vreezen. Mijnheer Lavarande zag er niet uit alsof hij een erge vechtjas was Dat was waar. Maar mijnheer Campix was het nog minder. En het feit, dat hij erin slaagde (hoe mag de hemel weten!) om vrij ernstig 'gewond te worden, niettegenstaande de onhandigheid van zijn tegenstander, is daar wel het beste bewijs van. Een verdwaalde kogel waarschijnlijk. En een beroemde dok ter voltooide het werk. Benjamin Campix gaf, na drie weken van diverse operaties, het beetje geest, dat hem overschoot. Toen hij gestorven was, voelde Hortense zich heel erg eenzaam. In haar wanhoop maakte zij zich de ernstigste verwijten over dat oogenblik van drift, dat oorzaak was ge weest van de heele geschiedenis. Ze werd zoo bleek en mager, dat Felix Moutard, die niettegenstaande alles een goed hart had, me delijden met haar kreeg en haar zijn hart en hand aanbood. Zij nam hem aan, vol erken telijkheid. Maar zoodra ze getrouwd waren, stelde hij zijn voorwaarde: „In de eerste plaats," verklaarde- hij, „wensch ik vrede. In schouwburgen en op alle publieke plaatsen. Geen onvertogen woord, begrepen? Ik houd er niet van om met de lieele wereld ruzie te hebben, zooals die arme Benjamin!" ».ALG. NED. BOUWARBEIDERSBOND. De afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond hield Woensdag in het gebouw De Centrale haar jaarvergadering, onder leiding van den heer E. J. Stam. De voorzitter gaf een overzicht in vogel vlucht van de verschillende voorvallen die zich in het afgeloopen jaar hebben voorge daan. Hierna kwam in behandeling het ver slag van den secretaris den heer Blokdijk, welk verslag, evenals dat van den penning meester den heer Donselaar werd goedge keurd. Bij de bestuursverkiezing werden de voor zitter en penningmeester resp. de heeren E. J. Stam en W. van Donselaar herkozen en werd in de plaats van den heer W. de Jong gekozen de heer J. A. Veering. Besloten werd flink propaganda te voeren onder de bouwarbeiders. DE HANZE EN DE UITVERKOOPEN. Deze dagen vergaderde het hoofdbestuur van de Hanze in het bisdom Haarlem. Be sproken werd o.a. het kwaad van het uitver koop houden. Het verdient naar de meening van het hoofdbestuur aanbeveling het uitver koop-wezen wettelijk te regelen en te beper ken, zooals in Duitschland o.a. geschiedt,zulks daar van het particulier initiatief voorloopig weinig te verwachten is. DE V. A. R. A. DE JAARVERGADERING. Dezer dagen vond er in „De Centrale" de jaarvergadering plaats van de afdeeling Haar lem der V.AJt.A.. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter den heer Mulder, die in zij fx openingswoord zijn verheugenis er over uitsprak, dat de afdeeling Haarlem der V.A.R.A. in zoo'xx korte spanne tijds van slechts een paar honderd leden gegroeid was tot een bloeiende afdeeling, die reeds meer dan 1100 leden telt. De secretaris de heer Su- man memoreerde in zijn verslag de verrichte werkzaamheden in het afgeloopen vereeni- gingsjaar. Verder deelde de "oorzitter mede, dat aan den bouwcursus door meer dan 60 leden wordt deelgenomen, terwijl het V.A.R.A.bestuur over weegt op welke wijze de leden aspirant-toe- stelkoopers zullen kunnen worden beschermd tegen de praktijken van onsolide radiohande laren. Voorts werd tot lid voor den Vereeni- gingsraad aangewezen de heer Wouda, ter wijl de aftredende hoofdbestuursleden de heeren Lebon, v. d. Woude en Oets door de leden wederom werden gecandideerd. Met algemeene stemmen br;'oot de vergadering het bestuur met 2 leden uit te breiden en den Haarleixxschen Bestuurdersbond zoomede de Fed. der S.D.A.P. te verzoeken elk een gedele geerd lid in het bestuur der V.AH.A. aan te wijzen. DE VERLAGING VAN DEN ACCIJNS OP GEDISTILLEERD. OVER RESTITUTIE. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen: De aandacht van belanghebbenden wordt nogmaals gevestigd op de mogelijkheid om, indien het ontwerp tot verlaging van den ac cijns op gedistilleerd tot wet wordt verheven, restitutie te verkrijgen van den accijns voor de zich onder hen bevindende voorraden ge distilleerd, voor zooveel betreft het ver schil tusschen den accijns, verschuldigd vol gens de oude en die volgens de nieuwe wet. Als belanghebbende is aan te merken ieder die gedistilleerd onder zich heeft; op de eer ste plaats slijters en tappers, voorts apothe kers, drogisten, handelaren in reukwaters (voor zoover deze reukwaters niet gedenatu reerd zijn), alsook particulieren. Tot het verkrijgen van de teruggaaf moet het gedistilleerd gedurende eenigen tijd, on der sluiting vanwege de administratie der ac cijnzen gebracht worden. Dit zal moeten ge schieden in de daarvoor aan te wijzen entre pots, doch ook zal aan belanghebbenden kun nen worden vergund den opslag te doen ge. schieden onder eigen beheer, mits in een voor behoorlijke ambtelijke sluiting ingerichte bergplaats, indien het aantal ambtenaren, met de opneming en verificatie der goederen belast, groot genoeg is om binnen den daar voor gestelden tijd de verificatie, gevolgd door verzegeling der goederen, te verrich ten. De minister van Financiën heeft thans, In afwachting dat het ontwerp het Staatsblad zal bereiken, reeds bepaald, dat zij die gedis tilleerd onder eigen beheer willen opslaan hun aangiften uiterlijk 20 Februari a.s: bij den Ontvanger moeten indienen. Zij die na dien datum aangifte doen, zijn verplicht het gedistilleerd over te brengen naar een der alsnog aan te wijzen centrale bergplaatsen. Indien belanghebbenden woonachtig in de gemeenten Haarlem, Haarlemmerliede, Zand- voort, Bloemendaal, Heemstede en Benne- broek, gedistilleerd onder eigen beheer wen- schen op te slaan, kunnen zij het verlangen daartoe kenbaar maken aan den dienstgelei- der accijnzen, Klein Heiligland 84, Kamer no. 6. Indien aan een verzoek om eenïge reden niet kan worden voldaan, zal daarvan tijdig, althans vóór 15 Februari a.s. door deix inspec teur der /invoerrechten en accijnzen bericht worden gezonden. Het is mogelijk, dat sommige belangheb benden niet voor teruggeving van den ge deeltelijken accijns in aanmerking zouden kunnen komen, doordat een gedeelte van de in hun bezit zijnde documenten ouder is dan zes maanden. De minister van Financiëix heeft daarom de inspecteurs der accijnzen gemach tigd documenten ouder dan zes maanden op nieuw geldig te verklaren, voor zoover door belanghebbenden aannemelijk gemaakt kan worden, dat het gedistilleerd op regelmatige wijze is ingeslagen. Ter verkrijging van de minimum-hoeveel heid van 25 Liter of voor wat betreft elixers, essences, tincturen en geneesmiddelen 5 Li ter, is het ook geoorloofd gedistilleerd van anderen op te slaan, mits die andere belang hebbenden over voldoende dekking de be schikking hebben. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij den inspecteur der invoerrechten en accijn zen, Klein Heiligland 84, Kamer 63 en bij den Dienstgeleider voornoemd. DE LIGHALUITVOERING. Men schrijft ons: Voor de op 9 Februari a.s. door den heer Wieland Los en mej. Roosen te geven Lig- hal-uitvoering zijn circulaires verzonden om vrijwillige bijdragen, terwijl verschillende jongelui wei-ken met inteekenlijsten, ten einde de opbrengst van deze uitvoering zoo groot mogelijk te maken. Mogen wij nog eens de aandacht vestigen op dit mooie sympa thieke werk van de organisatoren van deze uitvoering. Het geldt hier gelden bijeen te brengen voor het verplegen van on- en min vermogende tuberculose-lijders. Wij weten wel, veel wordt gevraagd, vooral thans, na de vreeselijke ramp aan den Hoek van Holland, voor onze Helden der Zee, doch laten wij daarbij onze 'zieken niet vergeten. Veel leed kan worden verzacht, veel leed kan worden voorkomen als het Lighalfonds haar werk op volle kracht kan blijven voortzetten. Wanneer niet tijdig tegenmaatregelen ge nomen kunnen worden voor een deskundige verpleging, sticht de tuberculose veel onheil en veroorzaakt zij ook dikwijls onverzorgde weduwen en weezen. Steunt daarom allen 't nobele streven van de werkers aan deze uit voering en zendt een bijdrage aan den heer Meijerink, die zoo bereidwillig is geweest zich met het financieele gedeelte van den avond te belasten. Het adres van den heer Meijerink Is Cru- quiusstraat 10; zijn postgiro-nummer 100681. VARA-MUZIEK. Naar het Volk meldt, zal het partijbestuur der S. D. A. P. de V.A.R.A. een concertvleu gel aanbieden voor haar te Hilversum in te richten studio. Het N.V.V. zal waarschijn lijk een Standaardconcertorgel ter waarde van 10.000 schenken. DE ORANJE NASSAULAAN TE OVERVEEN. WAAROM WORDT DEZE LAAN NOG NIET DOORGETROKKEN? Eenige bewoners van de Oranje Nassau- laan te Overveen schrijven ons: Het deed den bewoners van de Oranje Nassaulaan genoegen, dat in de laatst ge houden raadsvergadering der meente Bloemendaal een der 'eden nogmaals de doortrekking van de Oranje Nassaulaan ter sprake bracht en aan B. en "V. den raad gaf door onteigening deze kwestie trt oplos sing te doen komen. Wij hadden niet gemeend, dat het nog noodig was B. en W. een weg aan te moeten wijzen teneinde een werk te doen uitvoeren, dat door aanneming van een uitbreidings plan reeds was vastgesteld. Door welke omstandigheden ^orden deze werkzaamheden tegengehouden? De voormalige eigenaar van c" - nu bebouw de gronden heeft voordien toch geenszins de bedoeling gehad de laan als doodloopende op een sloot te doen aanleggen. Dat niet dadelijk bij den aanleg van de laan ook de brug gelegd werd, moest toen gezocht worden in een tegenwerken van een grondexploitatie-maatschappij zoo werd beweerd. Den bewoners der huizen aan de Oranje Nassaulaan werd, toen zij de huize^ koch ten, medegedeeld, dat na afloop van den bouw de doortrekking van de laan zou plaats hebben. Anders had menigeen zich nog wel eens bedacht alvorens tot aankoop over te gaan. Nu echter de winst van den bouw en grondverkoop in de zakken der voormalige eigenaars is geborgen doet men alsof er van een dergelijke belofte nooit gesproken is Indien hier tusschen de gemeente en de voormalige eigenaars een overeenkomst tot stand is gekomen, waardoor de tegexxwoor- dige bewoners gedupeerd zijn, dan is het zaak dat hier eens klare wijn wordt ge schonken en men ons niet langer in het onzekere laat. Zijn er moeilijkheden ontstaan tusschen bovengenoemde partijen, dan ia het zaak, dat deze ten spoedigste worden opgelost, zoo mogelijk door een uit den Raad te benoe men commissie, welke dan wel zal trachten de partijen tot overeenstemming te brengen. Mocht dit op onwil afstuiten, dan kan men nog altijd tot onteigening overgaan. Maar men vergete niet dat onteigening een lange weg is. Wij hopen dat in de eerstvolgende Raads vergadering deze aangelegenheid eens een ernstig punt van bespreking moge uitmaken. DE TEMPERATUUR IN DE CONCERTZAAL. Er is onlangs geklaagd over te hooge tem peratuur op de galerij van het Gemeentelijk Concertgebouw. Wanneer het beneden in de zaal „houdbaar" ls, zoo werd er gezegd, is het op de galerij niet uit te houden van de warmte. Wij brachten deze klacht over aan den directeur van het Gemeentelijk Conceirtge- bouw, die ons mededeelde, dat in het alge- meeix de zaal op 60 graden wordt gestookt (Als het orgel bespeeld ïxxoet worden op 62 graden). Is intusschen de zaal stampvol, dan wordt het bij 60 graden op de galerij inderdaad zeer warm. Er zal dan ook op gelet worden, dat, als vooruit bekend kan zijn, dat de zaal zeer vol zal loopen, de temperatuur niet op 60 maar op 55 a 56 graden wordt gebracht. Door het groot aantal menschen wordt de tempera tuur dan wel vanzelf spoedig hooger. DE AUTOBUSDIENST DER K.L.M. TUS SCHEN AMSTERDAM EN SCHIPHOL. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben besloten: de aan de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij voor Nederland en Koloniën, te s'-Gravenhage, bij besluit van 6 April 1927, no. 5, verleende vergunning tot het in werking houden van een autobusdienst van Amsterdam xxaar het vliegveld Schipho' en terug, in te trekken. Tevens vestigen zij er de aandacht op dat van hunne beschikking voor ieder belanghebbende beroep op de Kroon open staat binnen dertig dagen na den dag der aankondiging in het Provinciaal Blad. Dit besluit is genomen op verzoek der K.L.M daar deze geen vergunning meer noodig had nu zij in haar autobussen uitsluitend perso nen vervoert, die van Schiphol per vliegma chine zullen vertrekken, of die op dit vlieg veld aankomen. KUNSTVEILING BRONGEBOUW. Woensdag a.s. veilt de Amsterdamsche firma J. Vermeulen in het Brongebouw een groot aantal oude eix moderne schilderijen, af komstig van de collecties freule Ch. J. v. d. Bergh te Heemstede en den heerC. J. Schuurman, den Haag. Er zijn werken van Loupis Apol, Constant Artz, Théoph. de Bock, Jozef en Isaac Israels. Jongkind, alle Marissen, Mauve, Prof. van der Waay, Schelfhout, Albert Cuyp, P. v. d. Velde e.a. Ook is er oud-Chineesch porcelein. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cents Stofzuigerhuis MAERTENS BRK8B1 3 A RTELJQRISSTRAAT m |i BS TELEFOON No. 10756 E2S3 Verkoop, Verhuur, Inruilen, Reparaties Na het proeven van pepermunt blijft TJ de aangename, krachtige smaak in her. innering. 1 Voor engros bij: Fp. C. H. S. HEILKER, Haarlem TOERISTENVERBOND „NATURA". De afdeeling Haarlem van het Neder- landsch Toeristenverbond „Natura" heeft voor Februari het volgende programma opge maakt: Zondag 3 Februari: Wandeling in de om geving van Haarlem. Samenkomst 10 uur op de Groote Markt. Het doel is aankweeken va liefde voor de Natuur. Er zal een proef ge nomen worden, om tweemaal per maand eea wandeltocht te houd.en op Zondagmorgen. Zondag 10 Februari: Bezoek aan Artls en aquarium te Amsterdam. Samenkomst Sta tion 9.50 uur. Zaterdag 16 Februari: Kien-avond in „Olympia". Donderdag 21 Februari: Dansavond met at tracties in „Olympia". Zondag 24 Februari Wandeling in de omge ving van Haarlem. Samenkomst 10 uur Groote Markt. Donderdag 28 Februari: lichtbeeldenavond in het Blauwe Kruis. Op 16 Maart wordt een bal-masqué in Oympia gehouden. OIR. NATIONALE WERKMANSBOND. De afdeeling Haarlem van den Chr. Na- tionalen Werkmansbond houdt Donderdag 7 Februari een feestelijke samenkomst ter herdenking van het 31-jarig bestaan der af deeling. Welwillende medewerking wordt verleend door de dames G. van Vliet, zang, Rie Möhringer, viool en Rie Bergisch, piano, door de zangvereeniging „Zanglust", direc teur de heer A. C. Fortgens en de heeren G. Hulshof en J. de Bruijn, voordrachten. LEZINGEN HERVORMDE PREDIKANTEN. De 6e van de reeks lezingen der Haarlem- sche Herv. predikanten over kedendaagsche stroomingen zal a.s. Zaterdagavond in de Nieuwe Kerk gehouden worden door Ds. F. Postma. Onderwerp: Vrijmetselarij. Reeds werden behandeld: th.eosoph.ie, christian science, de Rozenkruisers, modernisme en pantheïsme. Nog volgen Ds. L. J. van Leeu wen over Spiritisme en Ds. G. J. Waarden» burg over Astrologie. v- DE AANNEMERSKWESTIE. De Nederlandsche aannemersbond en de Ned. R.K. Bond van bouwpatroons doen ons een schrijven toekomen naar aanleiding van het antwoord van den minister op vra gen van het Kamerlid Krijgêr. Men wijst er op, dat het in Juni 1927 genomen besluit om na 1 September 1928 niet meer in te schrijven naar werken van overheidslichamen, waar bij borgstelling wordt geëischt en arbitrage voor alle geschillen niet was voorgeschreven eerst genomen werd, nadat reeds geruimen tijd bij den minister van Waterstaat was aangedrongen, de Algemeene Voorschriften op deze punten te wijzigen, waardoor het conflict voorkomen had kunnen worden. Op 19 Juli 1928 hebben bijvoorbeeld da voorzitters der Bonden, daartoe door den Mi nister uitgenoodigd, voor het allereerst een zakelijke bespreking gehad over de verlang de wijzigingen, en wel over het punt afschaf fing der borgstelling. Als een bewijs, wat door ernstig overleg kan worden bereikt, moge gelden, dat in den tijd van een uur op dat punt overeenstemming werd bereikt. Helaas gaf de Minister, toen men het over het punt borgstelling eens was gewoi'den, den voorzitters te kennen, dat hij dien middag geen tijd meer had om ook het punt arbi- trage xxog le bespreken, maar dat hij tot een bespreking daarvan de Bonden zoo spoedig mogelijk zou uitnoodigen. Wel is op 19 December van het vorige jaar nog een bespreking met den minister gehou den, maar de minister wenschte het onder werp arbitrage niet aan te roeren. Dat de Minister kan hebben gemeend, dat die be spreking aanleiding zoix zijn om het geno men besluit op te schorten is voor de bon den eenvoudig onbegrijpelijk. Intusschen wordt hieraan toegevoegd, dat de Bonden niets liever willen dan eindelijk een zakelijke bespreking over dit punt met den Minister te hebben. Een verzoek daartoe is op 28 Januari jX wederom door de Bon den tot den Minister gericht. EEN GESCHIEDENIS VAN DEN GEHEIMEN DIENST. Uit het Engelseh van DOUGLAS VALENTINE. 29) Ik bleef niet lang nadenken. Toen ik die kreet vaxx afschuw lxoorde, rende ik in blin de vaart de gang door sloeg rechts een hoek om en zag een trap, die ik bij drie treden tegelijk opliep. Toen ik boven gekomen was, hoorde ik een luiden sehreeuw ergens be neden. Toen sloeg 'n deur, ik hoorde iemand wegrennen en daarnastilte. Ik merkte dat ik op precies zoo'n gang was als waar ik mij zooeven bevonden had doch één vex-dieplng hooger. Deze was even ec-xxs half-donker en verlaten en kamer na kamer scheen onbewoond. De gewichtig doenerij vaxx den chef-de-ieception was ook a! ooriogs-reclame geweest! Ik had geen bepaald plan, alleen maar een wild verlangen om den afstand tusschen dien aapmensclx en mij zoo groot mogelijk te maken. Dus, nadat ik een ondeelbaar oogenblik stil was blijven staan om te luiste ren. zette ik mijn vlucht weer voort. Plot seling werd er aan het eind van de gang, geen tien passen vaxx me af. een deur ge opend eji een vrouw kwam naar bulten. Ze was jong en heel knap; haar dik bruin haar krulde oixi ecu blank voorhoofd. Ze was in avondtoilet, heelemaal in het wit en had een hermelijnen cape om. Zo keek me aan en herkende me, evenals ik haar. Morilca! fluisterde ik. x"*" Jij. Desmond? zei ze. Verschillende geluiden stegen van beneden op. Stemmen riepen door elkaar, deuren werden dichtgeslagen en ik hoorde het ge luid van voetstappen. Het meisje sprak tegen me, maar wat z zei drong slechts vaag tot me door. Ik luisterde niet, maar probeerde iets op te vangen van wat beneden gesproken werd. Monica, viel ik haai plotseling in de rede, weet je ook een plaats om me te verbergen? Het is hier gevaarlijk voor me ik moet zien weg te komen. Als je me niet redden kunt. ga dan van me vandaan, want als ze me pakken en jou hier zien zou het siecht met je kunnen afloopen. Zonder een woord te zeggen draaide de jonge vrouw zich om, wenkte me, klopte aan de deur waardoor ze juist naar buiten gekomen was en ging de kamer in. Ik volgde lxaar. Het was een groote. gezellige slaapkamer, weel derig gemeubileerd, xxxet een xxxollig tapijt en zijden gordijnen, veel blot-men en zacht- kleurige laxxxpen. Een welgedane, tevreden- uitziende dame zat in een rose zijden ki mono in bed; het haar hing coket in twee vlechten langs haar gezicht. Monica sloot de deur zacht achter zich dicht. Maar Monica, riep ze verschrikt, hoe ter wereld.... Geen woord Mary, ik zal het je uit- leg8cn...«. Om 's hemelswil, Monica Mary, ik wil dat je me helpt.... Maar kindeen man op mijn slaap kamer! Op dit uur....! Och stil toch Mary, laat me uitspre ken. De vrouw in bed was zoo ontzet dat ik mijn lachen haast niet kon inhouden, want ze trok de dekens zoo hoog op dat haar oogen alleen nog maar te zien waren. Luister nu eens Mary-lief. Je bent een vriendin van me. Dit is Desmond Okewood, een oude en lieve vriend van mij. En je weet Mary dat dit land tegenwoordig geen gezond klimaat heeft voor een Engelsch officier. Dat is de reden dat Desmond in je kamer is. Ik wist niet. dat hij in Duitsch land was, ik weet niets meer van hem af dan wat hij me verteld heeft en dat is dat hij in gevaar verkeert en mijn hulp noodig heeft. Ik ontmoette hem hier boven op de gang en nam henx dadelijk mee naar binnen en ik weet dat jij net zoo gedaan zou lxeb- bexx in mijn plaats, is het niet zoo? De dame in bed betastte haar neus die net boven de deken uitstak. Stel dien heer eerst eens behoorlijk voor. Monica, zei ze ernstig Kapitein Okewood miss Mary Pren- dergast, zei Monica. Nu verscheen het heele hoofd; ze scheen zich in de omstandigheden te willen schik ken. Ik kan niet zeggen dat ik je manier van doen behoorlijk vind, Monica, zei ze maar nu op minder ernstigen toon. En ik kan niet begrijpen wat een Engelsch officier om tien minuten oyer t-wee in den vroegen mor gen in mijn slaapkamer moet doen, maar als de Dultschers hem zoeken wel, dan kan ik het me toch wel een beetje begrijpen. En nu knikte ze het mooie meisje naast mij hartelijk toe. Mary, je bent een schat, antwoordde Monica. Ik wist wel dat je ons zou hel pen. Zeg, een Britsch officier in Duitsch land, vixxd je het niet een verschrikkelijk waagstuk? Ze keerde zich naar mij toe. Maar Des, zei ze, wat wil je dat ik doe? Ik wist dat ik Monica vertrouwen kon en ik besloot haar vriendixx eveneens te ver trouwenzij leek me niet voor een klein tje vervaard. En als zij een vriendin van Monica was zat haar hart op de rechte plaats. Francis en ik hadden Monica haast ons heele leven gekend. Haar vader had ja ren achtereexx tot aan den dag van zijn dood in Londen gewoond als de hoofdver tegenwoordiger in Europa van een groote Amerikaansche bank. Ze had naast ons ge- wooxxd in Londen en Francis en ik kenden Monica van den tijd af, dat ze nog een aar dig kind was met kox-te rokjes en herinner den Amerikaanschen ambassadeur aan den Axxierikaanschen ambassadeur aan het het Hof voorgesteld was. In verschillende perioden van ons leveix waren zoowel Fran cis als ik verliefd op haar geweest, maar doordat ik in dienst was. was ik bijna altijd van huis, zoodat Francis het meest van ons tweeën met haar oxxxgixxg. Toen stierf haar vader en Moxxica ging reizen onder geleide van een chaperonne. Ik heb nooit geweten hoever het tusschen Francis en haar gekomen was, maar op een van de Duitsche. ambassades ik geloof in Weenen ontmoette ze Graaf Rachwitz, een Silezisch edelman en ze trouwde met hem. Ik had haar niet weer gezien sedert ze uit Londen vertrokken was en hoewel we elkaar zoo nu en dan geschreven hadden, had ik niets meer van haar gehoord sedert de oorlog uitgebroken was. Ik was dus wel aangenaam verrast toen zij plotseling als een soort beschermengel kwam opduiken. Ik vertelde de beide dames zoo kort moge lijk wat er voorgevallen was, van de ver dwijning van Francis en van mijn reis naar Duitschland met het doel om hem op te zoeken. Ik luisterde ondertusschen scherp naar eventueele verdachte geluiden buiten op de gang. Toen ik mijn broer's naam noemde zag ik dat Monica schrok en toen ik haar vertelde welk een angst ik had uit gestaan voor hem, werden haar oogen voch tig. Ik beschreef mijn avontuur in het hotel in Rotterdam, mijn ontvangst .in het. huis van Graaf von Boden, mijn onderhoud in het Paleis en tenslotte de gebeurtenissen van dezen nacht; de val die voor mij omgezet was en mijn ontmoeting met Horrelvoet in de kamer beneden. Twee dingen verzweeg ik: de boodschap van Francis en het document. Ik meende dat- hoe minder menschen daar van afwisten, hoe beter het was. Ik was wel bang dat het verhaal van het onderhoud met, den Keizer daardoor een beetje ver ward was, want ik kon niets bedeixken dat mijn tegenwoordigheid in het Paleis aanne melijk maakte; maar ik werd gelukkig in mijn verhaal gestoord. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6