BUITENLANDSCH OVERZICHT EERSTE KAMER. T KELLOGGPACT OOK IN DUITSCHUND AANGENOMEN. DE POLITIEKE RECHTEN VAN FRANSCHE GEVANGENEN. GEMENGD NIEUWS BINNENLAND MARKTNIEUWS "b LOURENS COSTER HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 7 FEBRUARI 1929 VIERDE BLAD Kellogg's vermoedelijke opvolger. t belangrijkste nieuws Stimson opvolger van Kellogg? *t Belangrijkste Nieuws bestaat ditmaal uit een reeks kleinere berichten, die wij hieronder laten volgen: 22 dooden en meer dan 150 gewonden. De troepen hebben gevuurd op Moham medanen. die een rijtuig volgden, waarmede een gewonde Hindoe naar het ziekenhuis werd overgebracht. Ook op twee andere groe pen Mohammedanen werd het vuur geopend, waarbij drie personen gedood en zes gewond werden. Naar men gelooft zijn sedert het begin der wanordelijkheden 22 personen gedood en meer dan 150 gewond. Marty's kansen. De regeering is voornemens voet bij stuk te houden en zich te. verzetten tegen den eisch, dien de commuunist Cachin Donderdag in zijn interpellatie zal stellen, nl. om den tot Kamerlid gekozen communist Marty, die in de gevangenis zit, vrij te laten. Marty ondergaat op het oogenblik twee straffen van tezamen, vier jaar wegens het opruien van militairen tot ongehoorzaamheid, aldus het Hbld. De regeering heeft besloten dezelfde hou ding aan te nemen als in de Kamerzitting van 14 Juni, toen een motie werd ingediend, strekkende tot het in vrijheid stellen van alle zich in hechtenis bevindende Kamerle den. Barthou, de minister van justitie, ver klaarde toen dat er geen onderscheid kon worden gemaakt tusschen burgers, die een parlementair mandaat hebben en gewone burgers, wanneer zij wegens dezelfde ver grijpen zijn veroordeeld. Zij zal zich dus tegen Marty's vrijlating yerzetten. Beiersche titels ondanks alles! Ofschoon de Dultsche grondwet alle orden en titels heeft afgeschaft, maakt de Beier sche regeering er sinds eenige jaren een gewoonte van, een groot aantal titels te verleenen. Teneinde hieraan eens en voor altijd een einde te maken, heeft de rijksmi nister van binnenlandsche zaken Severing thans bij het staatsgerechtshof een proce dure aanhangig gemaakt nopens de on- -geldigheidsverklaring van alle door de Beiersche regeering verleende titels, aldus het Hbld. De Rijksdag neemt 't Kellogg- pact aan. Naar het W. B. meldt heeft de Duïtsche rijksdag in tweede en derde lezing met 287 tegen 127 stemmen het voorstel tot ratifica tie van het Kellogpact aangenomen. Verder werd een door de commissie van buitenlandsche zaken ingediende motie aan genomen, waarin de rijksregeering wordt verzocht bij de andere onderteekenaars van het pact en bij den Volkenbond aan te drin gen op algemeene ontwapening en op een spoedige minzame opheffing der tegenstel lingen tusschen de volken en het doen ver dwijnen der bestaande ongerechtigheden. Bij de discussie betoogden de sprekers der soc.-dem. Ec. Party, dem. en D.V.P., dat de tegenwoordige positie van Duitschland te genover de andere mogendheden onvereenig- baar is met 't pact, dat zoolang de bezetting duurt en de verplichting tot ontwapening door de andere mogendheden niet wordt vervuld, zoolang niet het verdwijnen der onrechtvaardigheden van het verdrag van Versailles gewaarborgd is, het Kelloggpact inhoud mist. Tegen het pact keerden zich de commu nisten, de D.-nat., de nat.-soc. en de chr.- nat. boerenpartij. Oproerig Spanje. Vernomen wordt, dat Sanchez Guerra aan boord van een kanonneerboot naar het fort Mahon op de Balearen is gezonden. De es-premier Villanueva, die herstellen de van een ziekte is. wordt streng bewaakt en zal over de jongste gebeurtenissen wor den ondervraagd, zoodra zijn gezondheid zulks toelaat. w Generaal Sanjurjo is uit Valencia te Ma drid aangekomen en had een onderhoud met Primo de Rivera, dat twee uur duurde. Van het Madrileensche garnizoen bevindt zich nog slechts een deel der afgezonden troepen te Cludad Real. Alhoewel elke mili taire actie inmiddels is beëindigd, is van een kalmeering der gemoederen volgens den cor respondent van het „Berliner Tageblatt" met veel te bemerken en algemeen is men van gevoelen, dat Primo de Rivera's positie zeer Is geschokt. Hoe wijdvertakt de opstandige beweging is geweest, blijkt duidelijk uit het feit. dat niet minder dan zes generaals thans in de gevan genis zitten. Twintig regimenten moeten bij de onstandige beweging betrokken zijn ge weest. Primo wil 50.000 soldaten met verlof zenden De ..Evening Standard" verneemt, dat aan boord van den Spaanschen kruiser „Don Jaime" muiterij Is uitgebroken. Primo de Rivera zou bevolen hebben, dat ongeveer 50.000 manschappen uit den mili tairen dienst moeten worden verwijderd, uit vrees, dat de troepen door officieren, die de regeering vijandig gezind zijn, zullen worden misbruikt. Van dezen maatregel zijn uitge zonderd de troepen die in Marokko geweest zijn ol' nog zijn. Het ontslag geschiedt in den vorm van een verlof van 4 maanden tot aan den datum, waarop hun diensttijd is afge- loopen. Stimson, de gouverneur-generaal der Phi- lippijnen, verklaart, dat het juist is, dat hij op verzoek van Hoover, den nieuwgekozen president der Ver. Staten, de Philippijnen verlaat voor het bezetten van een anderen post, doch laat het aan Hoover over bekend te maken, welke post dit is. Stimson is ge noemd als de opvolger van Kellogg als mi nister van Buitenlandsche Zaken. De overeenkomst in de Romeinsche kwestie. Thans meldt V.D. nog (in strijd met andere berichten) In Vaticaankringen deed heden het ge rucht de ronde, dat de datum van onder- teekening van de overeenkomst in zake de Romeinsche kwestie vroeger zal zijn, dan algemeen verwacht werd. Men spreekt zelfs van a.s. Zondag, terwijl de publicatie dan op Dinsdag daaraanvol gend zou geschieden, d.i. den zevenden ver jaardag van de verkiezing van den paus. In hoeverre deze geruchten juist zijn kan niet v/orden nagegaan daar men het grootste stilzwijgen bewaart, betreffende de onder handelingen. De indruk is echter algemeen, dat de onderhandelingen tot een gunstig einde zullen worden gevoerd, als niet te elf der ure nog een kink in den kabel komt. LEVEND BEUKAVEN. Toen Peter Radjonof te Leningrad de bekentenis had afgelegd, dat hij zijn vrouw en kind had gedood om hen niet te moeten onderhouden, bracht de lijkschouwing opeens het bewijs voor een nog vreeselijker misdaad: hij had beiden levend begraven! Het proces tegen Radjonof heeft pas plaats gehad en is geëindigd met een veroordeeling tot de maximum-straf, tien jaar gevangenisstraf, aldus de Tel. Ongeveer een jaar geleden verliet Rad jonof, destijds poJitie-agent te Moskou, zijn vrouw en kind en vestigde zich te Leningrad. Zijn vrouw verlangde ondersteuning van hem en dreigde hem te zullen laten arresteeren. Wel wetend, dat hij bij rechterlijk vonnis tot hooge steunuiikeering verplicht zou wor den, besloot Radjonof, zich van zijn gezin voorgoed te ontdoen. Hij zeide dat het hem speet de zijnen te hebben verlaten, en bracht vrouw en kind naar Leningrad. Eenige maanden geleden leefden zij in ongestoorden vrede. In den zomer huurde Radjonof een huisje in een der voorsteden en gaf zich de grootste moeite, een model-vader en -man te schijnen, vooral wanneer de buren in de nabijheid waren. Op een dag waren vrouw en kind verdwe nen. Radjonof trok een- bezorgd gezicht en verspreidde het gerucht, dat zijn vrouw hem plotseling had verlaten. Hij liet zelfs een (vervalschten) brief zien, waarin zij hem meedeelde, dat zij hem niet langer liefhad en tot de vlucht had besloten. De politie twijfelde aan de waarheid van dit verhaal. Radjonof werd gearresteerd en bekende ten slotte, beiden op een wandeling door het bosch te hebben vermoord. Hij bracht de politie bij het graf, en toen men de lijken opgroef, bleek dat de slachtoffers nog moeten hebben geleefd, toen zij begraven werden. Een nader onderzoek bevestigde dit vermoe den. Men vond in de maag van de vrouw en in die van het kind korrels aarde, die zij in hun worsteling gedurende kort na het be graven moeten hebben ingeslikt. J GALERIE LAFAYETTE NIET OP POTSDAMMERPLATZ. Op de Potsdammerplatz te Berlijn wordt sinds enkele maanden gewerkt aan t groo- te gebouw dat de Parijsche Galeries Lafayette daar laat zetten. Thans verluidt dat zoowel de bouwpolitie als de verkeerspolitie zich te gen het bouwen van een groot warenhuis op dit toch reeds al te drukke punt hebben verzet. Het lag in de bedoeling een gebouw van vijftien verdiepingen op te richten, maar de politie wil slechts toestemming geven voor een van negen verdiepingen. De Fran- sche firma verklaart harerzijds dat in dit geval het gebouw voor haar waardeloos zou zijn. DUIZENDEN IN HET CENSUUR LEGER. In den „SotsialistitsjesldeJ Wjestnik" (So cialistische Bode) vinden wij in een brief uit Moskou interessante gegevens over de bols jewistische censuur. Het censuur-comité (ook „Glawit" genaamd) heeft 1000 amb tenaren. In het censuurcomiié van het dis trict Moskou werken nog 300 ambtenaren. Bovendien zijn er te Moskou nog speciale censuur-instellingen, nl. van de G.P.OE., van het „Zwarte Kabinet" (voor 't censuree- ren van alle brieven), de censors aan alle redacties, alle drukkerijen enz. In het ge heel telt het censuur-leger van de Sovjet- Unie vele duizenden leden. Het censuur-de- partement ontvangt geheime bevelen vut twee bronnen: van het centrale comité der bolsjewistische partij en van de G.P.OE. Het gebeurt echter ook. dat het censuur-depar- tement. zelf initiatief toont en eigen voor schriften aan de plaatselijke censuur-comités stuurt. Tijdens den verbitterden strijd tusschen Stalin en de oppositie benoemde Stalin een specialen censor, dit in de redactie van de „Prawt¥ü" (het orgaan van het centrale co mité der bolsjewistische partij zetelde en alle stukken doorlas voordat- zij naar de zet terij gingen. Op deze wijze zorgde de dictator er voor, dat het blad geen enkel bericht over de oppositie plaatste. .(Hbïd) STELEND BOEKENWURM. Een zekere Friedrich Notelen, die al lang door de politie werd gezocht, is gearresteerd toen hij een aantal kostbare boeken uit de Pruisische Staatsbibliotheek gestolen, aan een boekhandelaar wilde verkoopen. Notelen is in 1900, aldus de N.R.Ct. te Ni- kolsburg-Slowakije geboren. Hij noemde zich rabbijn dr. Oscar Papo en bu een huiszoe king is in zijn kamer een kistje met ver scheidene valsche rabbijn-diploma's, die van de rabbijnenschool te Amsterdam afkomstig heetten, gevonden. Verder is bij een kruier een groote kist ontdekt, die Notelen daar had laten neerzetten en waarin nog meer gestolen boeken zaten. Notelen was onder zijn valschen naam en met zijn valsche diploma den laatsten tija als rabbijn te Rosenberg in Opper-Silezie geweest en had daar kans gezien van de overheid een bewijs te krijgen dat hij inder daad dr. Oscar Papo en Pruisisch onder daan was. „VAN DOORTASTENDHEID NIETS GEBLEKEN." critiek op den minister van arbeid, handel en nijverheid. Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Arbeid. Han del en Nijverheid voor 1929 is het volgende ontleend Verscheidene leden verklaarden het eens te zijn met de critiek, welke in de Tweede Ka mer op den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid is uitgeoefend. Zij waren van oordeel, dat een minister niet alleen met toewijding dient te werken, doch ook behoort door te tasten. Van doortastendheid nu was hun tot dusverre niet veel gebleken. Met betrekking tot het thans bij de Twee de Kamer aanhangige ontwerp-Zïektewet, werd door deze leden opgemerkt dat de ge schiedenis van dit wetsvoorstel een zoodanig beeld geeft dat bezwaarlijk kan worden ge zegd, dat alles in het werk is gesteld om het in het oog gevatte doel te bereiken. Met klem drong men er op aan, dat de minister de ontworpen regeling nopens den arbeids tijd voor de handels- en kantoorbedienden nog in deze wetgevende periode zou invoe ren. Opgemerkt werd voorts, dat de ouderdoms voorziening nog veel te wensc'nen over laat. Men achtte het tijdstip gekomen om ernstig na te gaan, wat er voor onze ouden van dagen te doen zou zijn. Aangedrongen werd op een spoedige tot standkoming van een afdoende wettelijke regeling van de verzekering tegen de gelde lijke gevolgen der werkloosheid VAN DE TROUWZAAL NAAR DE CEL. een mooi begin van zijn huwelijksleven. De Tel. schrijft: 't Gebeurde aan de achterzijde van het Stadhuis te Amsterdam. Een 22-jarige schip per was in het huwelijk getreden en begaf zich met zijn jeugdige echtgenoote naar buiten, in gezelschap van weoerzijdsche fa milieleden. Alles leek rozengeur en mane schijn, toen opeens een rijksveldwachter in uniform verscheen en nog één in burger Zij hadden ook in de trouwzaal gezeten, even wel niet met de bedoeling om te trouwen Bent u niet die-en-die? vroegen de politiemannen. Neen, dan moet je m'n broer hebben. Je bent in de war. Maar de veldwachters, wetende dat de jonggehuwde de langgezochte was. vroegen hem toch maar mee te gaan naar den over kant, naar het hoofdbureau van politie. Moet ik daar mijn trouwboekje halen? vroeg hij nog. Maar de politie liet zich niet van de wijs brengen. De schipper was reeds viermaal in het „Politieblad" gesignaleerd, want hij moest nog diverse vonnissen uit zitten, waaronder van twee jaar. Steeds was hij onvindbaar, behalve op zijn trouwdag. Terwijl de familie op de brug nog eens om keek, zag zij, dat het huwelijksbootje van den „gelukkig" gehuwde naar het hoofd bureau koers zette. Daar werd zijn identiteit nader vastgesteld. Vervolgens ging hij naar het Paleis van Justitie op de Prinsengracht, waar hij bleef, terwijl zijn vrouw in tranen badende alleen naar huis ging. HET IJS OP DE WADDEN. een vliegtuig met post naar schiermonnikoog. De brief- en pakketpost vcor het eiland Schiermonnikoog, dat heden reeds een week is geïsoleerd, is gisteravond met- den trein van 7 uur uit Oostmahorn naar Amsterdam gezonden, teneinde van daar per vliegtuig naar zijn bestemming te worden gebracht. De KL.M. deelt mede, dat heden 12 uur, van Schiphol vertrekken zal een postvlieg tuig naar Schiermonnikoog, in de eerste plaats om post te halen en ook eenige pas sagiers. Nu bestaat er gelegenheid aan die vlucht deel te nemen, zoowel voor passagiers als voor verzending van goederen. Het vlieg tuig is denzelfden dag op Schiphol terug. Een torpedojager naar Ameland? Bestond door den ingevallen dooi en den Noord-Westenwind de hoop, dat Ameland spoedig uit zijn isolement zou worden ver lost, nu de wind weer Oostelijk is en de vorst toeneemt, is die hoop vervlogen. Men begint aan verschillende dingen gebrek te krijgen vooral aan gist. Men heeft in geen zes dagen verbinding gehad. Er zijn twee moge lijkheden om de post en de noodige levens middelen te verkrijgen, n.l. per vliegtuig waarvoor de landing op een terrein ten Zuid- Westen van Hollum, groot 1500 bij 300 M. zeer geschikt is. Ook is het mogelijk per boot het Amelandsche gat te bereiken. De Wadden zijn één groote ijsvlakte. De postboot is door ijsbergen ingesloten. Ook de beide beurtscb^cr. vin Gebr. De Bruyn zit ten vast op de reede. De mogelijkheii wordt overwogen een ma rine-vaartuig waarschijnlijk een torpedo jager, te zenden naar de geïsoleerde eilanden om de post en de noodige levensmiddelen te zenden. Men zou dan. indien het weer dit toelaat, aan de noordkust van de eilanden landen. 6 Februari. De drankaccijns verlaagd. Het handelsverdreg met Turkije. De Raden van Beroep voor de directe belastingen. Op 5 Maart Komt de Eerste Kamer bijeen voor de behandeling van de Rijksbegrooting. Dan blijft de Senaat voor het eerst in deze zittingsperiode wat langer bijeen, dan tot nu het geval was. Dan behandelt hij ook de Indische begrooting en nadien de wijziging in de Indische Staatregeling betreffende de samenstelling van den Volksraad. Tot nu druppelt het slechts vergaderin gen. Vanmorgen want langer dan de morgen duurde het niet werden elf wetsontwerpen afgedaan. Zonder discussie, zonder stemming werden de grenzen gewijzigd tusschen Breskens en Groede, de gemeenten Zype en Petten ver- eenigd, de Pakketpostwet gewijzigd het maximum gewicht wordt verhoogd de bei de Ongevallenwetten veranderd (waardoor het thans goed in de wet staat, dat dege nen, die in de werkverschaffing werken ook onder de ongevallenverzekering vallen) en de begrootingen voor 1929 aangenomen voor de landsdrukkerij, voor het Tiendfonds, voor de Staatsmunt en voor het Pensioenfonds. Belangrijker dan dit alles was de verla ging van den drankaccijns, een verlaging, die algemeene instemming vond. blijkens de stemming zonder hoofdelijke oproeping. De eenige woordvoerder, de soc.-democraat Hermans, die zich in zijn rede als geheel onthouder sprekende invoerde, verzamelde verschillende argumenten, die hem tot voor stemmen noopten, in een redevoering dus. die de minister-president tot niets anders kon aanleiding zijn, dan tot het uitspreken van dank voor „de genoten recommandatie". De heer Hermans liet gevoelen, dat de voordeelen ruimschoots opwegen zullen te gen de nadeelen, die hij als hypothetisch kenschetste. Aan financieel nadeel geloofde hij niet, maar al zou dit het geval zijn, dan zeide hij mét de regeering. dat daarop niet gelet mocht worden, omdat het zeer verwer pelijk is wanneer er een nauw verband be staat tusschen de schatkist en de drank- flesch. „Op de kurk van de drankflesch mo gen de staatsfinanciën niet drijven". Een belangrijke rede tot voorstemmen was voor den heer Hermans het feit, dat door het ont werp de mogelijkheid geboden wordt, om reëele cijfers en betrouwbare gegevens te verkrijgen over het drankgebruik in ons land. En ook wees hij er op, dat er zeer vele „gewoontedrinkers" zijn, die regelmatig, duur of goedkoop, hun twee borrels per dag drinken. In de gezinnen van dezulken zal de aanvaarding van het voorstel meer gelden beschikbaar laten komen voor het gezinsle ven. in die gezinnen, waarin men meent, dat de man eveneel recht heeft op zijn borrel als op zijn pijp tabak. De aanneming van het ontwerp tot goed keuring van het handelsverdrag met Tur kije had meer voeten in de aarde. Hier bleek stemming noodig. Zonder gevaar voor het ontwerp overigens: het verdrag werd met 313 stemmen aanvaard. Wat waren de bezwaren? De heeren De Wit en Blomjous spraken ze uit, bij de stem ming sloot de heer de Jong zich by de beide heeren aan. Bezwaar dan werd gemaakt te gen de fixatie van onze invoerrechten. De evengenoemde heeren zagen daardoor onze vryheid by het sluiten van handelsverdra gen zeer beperkt. De heer de Wit zag daar door elke moge^ikheid van een actieve han delspolitiek wc; gevaagd die (zoo betoogde hij) zoo noodig is voor onze industrie, die er óók is. naast den handel de heer Blom jous deed gevoelen, dat door deze fixatie het gevaar grooter is geworden, dat ook andere landen denzelfden eisch zullen gaan stellen den eisch vt n de fixatie van ons tarief In een handelstracïaat. Prof. Diepenhorst erkende ten volle de be zwaren. Maar hy noemde die bezwaren niet bezwaren, specifiek inhaerent aan het tractaat met Turkije, hy zag in dit tractaat opnieuw bewezen, dat de geheele Neder land- sche handelspolitiek moest worden omge werkt en van richting moest veranderen. Op die omwerking drong hy by vernieuwing aan. Maar stemde vóór. wUl hij gevoelde, dat met Turkye niet meer te bereiken was geweest in de moeiiyke onderhandelingen. Hierop liet minister Beelaerts het volle licht vallen: er was niet meer te bereiken geweest. Nlet-aanvaarding van het tractaat zou den toestand nog erger maken. Dit voor deel was er in ieder geval: aan een verdrags- loozen toestand was een einde gemaakt.. En ook hy was van meening, dut een bespre king van de handelspolitieke rlchtlUnen be ter tot later zou kunnen worden uitgesteld. Maar daarom stemde hy nog niet met de zienswyze in. dat het onaangename der fixatie (want daarover Juichte ook minister Beelaerts geenzins!) een gevolg ls geweest van de Nederlandsche handelspolitiek. Geen land, zeide hy, heeft voordeelen behaald bo ven ons genoemd werd b.v. Zwitserland en wanneer sommige landen voordeelen behaalden, dan was dat alleen, omdat Tur- kye's handelsverdragen met deze mogendhe den in nauw verband stonden en staan moesten met de bepalingen van het vredes- tractaat van Lausanne. Ten slotte werd zonder hoofdelyke stem ming aangenomen het ontwerp, dat wy?i- gingen bracht in de samenstelling en de werkmethoden van de raden van beroep voor de directe belastingen. De a.-r. Senator de Veer juichte het ontwerp toe. vooral de beslissende stem van den voorzitter en het ambtenaar-zyn van den secretaris. Van de instelling van de enkelvoudige Kamer verwachtte de heer de Veer niets. Wanneer het publiek weet, dat steeds de mogeiykheld openstaat van beroep op het geheele college, dan geloofde hy, zou de en kelvoudige Kamer een paskwil worden. Waarop de minister antwoordde eerst de werking van de enkelvoudige Kamer te wil len afwachten. Wordt er in de practyk wer- keiyk weinig gebruik van gemaakt, dnn is het altijd nog tijd genoeg om de Instelling weer ongedaan te maken. Vroeg in den middag ging de Senaat weer naar huis. INTIMUS. DE ONDERHANDELINGEN MET BELGIë. te veel geheimzinnigheid betracht? Biykens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Euitenlar^d- sche Zaken voor 1929, werd algemeen den minister hulde gebracht voor de wyze waar op hy Nederland naar buiten verteg -n- woordigt. Afgekeurd werd echter dat de voorberei ding van het sluiten van handelstractaten geheel in handen is van het ambtelyk cle ment. Verschillende leden opperden vet der in het algemeen ernstige bezwaren tegen de geheimzinnigheid, waarin het Depa: te- ment van Buitenlandsche Zaken zich steeds hult. In het byzonder werd door deze leden ge vraagd naar den stand der onderhandeHn- gen over het verdrag met België zy zouden gaarne vernemen, of er reeds door een van beide partijen positieve voorstellen gedaan zyn, en. zoo dit het geval is. hoe die luiden. Bovendien werd gevraagd naar het stand punt, dat België thans inneemt Men wees er op. dat aan Belgische zyde voortdurend berichten over de onderhandelingen gepubli ceerd worden, zoodat het Nederlandsche pu bliek alleen van Belgische zyde wordt inge licht. Deze leden spraken den wensch uit, dat meer aandacht zou worden geschonicen aan het belang van publicatie, om het .Ne derlandsche publiek op de hoogte te hou den. WERKLOOZENRELI.ETJES TE ZWOLLE. Botsingen met de politie. een inspecteur mishandeld. Aan de Zwolsche werkloozeo, die gesteund worden door Armenzorg, is gisteren een uit- keering gegeven van f 2 waarmee zy tot Zaterdag moesten doen. Een groot aantal van hen was over deze uitkeerlng ontevre den en heeft een optocht geformeerd, waar in men borden meedroeg met opschriften als: Honger, Wij vragen brood! In de laatste week heeft men meer der gelijke optochten gehouden, maar deze zyn steeds rustig verloopen. Toen echter gisteren de politie gelast heeft de borden af te geven, heeft men weldra met scheldwoorden ge antwoord. Er werd weldra met steenen ge gooid, terwyi de hoofdinspecteur en een agent werden mishandeld. Hierop heeft de politie een charge uitgevoerd. Twee werk- loozen zyn toen gearresteerd Gisteravond om zeven uur formeerde zich wederom een groep van honderd werkloozen, die de stad doortrokken, om een demonstratie te houden, vergezeld door een inspecteur van de recherche. De stoet trok door de stad. By de woning van den loco-burgemeester riep men „Honger, nonger!" en crong op. De recherche heeft van de wapens gebruik ge maakt, maar het gelukte eerst de ploeg uit elkaar te drijven, nadat versterking was ge komen. Een uur later kwam een groep mannen, waaronder werkloozen door de Diezerstraat en viel de politie lastig. Toen deze een van hen wilde arresteeren, verzette deze zich. De omstanders namen zoo'n houding aan. dat het noodig bleek hen met de blanke sabel uiteen te driven. Tot half elf bleef het optreden van politie noodig, aldus de N.R.C. NA HET DRAMA TE GROOTEGAST. Op krachtiger handhaving der wapen wet aangedrongen. In de vergadering van den „Alg Ned. Po litiebond" afdeeling Friesland te Leeuwar den, wydde de voorzitter de be->r Stten.'tra eenige woorden van deelneming aan de na gedachtenis van de vier slachtoffers van len moord te Grootegast. Spr. drong aan op kiachtiger handhaving van de Vuurwapen- wet. Onder de oogen moet worden gezien of de tegenwoordige bewapening van den agent nog wel aan redeiyke eioChen voldoet. De vergadering besloot aan te drinven op een actie tot landeiyke steunverlening aan de betrekkingen van de vermoorde veldwach ters, meldt de Tel. HAARLEM. Appelen 2870 ct. per K.O. Roode kool 816 ct. per stuk. Gele kool 618 ct. per stuk. Groene kool 7—12 ct. per stuk. Boerekool f 0^5f 1 per kist. Spruiten f 3.50—f5.50 per zakie. Brusselsch lof ?433 ct. per K.G. Knakpeen 1628 ct. per K.G. Seldery 8—25 per bos. Pieterselie 1220 ct. per bos. Prei 820 ct. per bos. Uien f 3f 4.50 per zak. Vereenlgings-Drukwcrk Handels-Drukwerk Familie-Drukwerk Massa-Oplagen Periodieken IDRUKKERIJ1 IHAARLEM Uitsluitend goed verzorgd druk werk. Op den tijd die wij beioven. Tegen billijke prijzen.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11