HAARLEM'S DAGBLAD IJSBREKEN IN DE RINGVAART. RiMS Kloosterbalsem De Bloemententoonstelling te Lisse VRIJDAG 8 FEBRUARI 1929 VIERDE BLAD Een wonderlijke tocht met twee booten van Bus. TOT MISNOEGEN VAN SCHAATSENRIJDERS. Het ijs is gebroken, t is gelukt, eindelijk. Het vroor de laatste dagen zóó, dat de vrachtbooten van Haarlem op Rotterdam met zeer veel moeite en langs een flinken omweg slechts naar de Maasstad konden komen, enkele booten zochten via Amster dam en Gouda hun weg er heen, één stoom de zelfs van de Amstelstad naar 't grijze, oude Utrecht en zoo verder naar Holland's grootste havenplaats. En deed. er een volle vier-en-twintig uur over. Meneer Pronker, directeur van Bus' Stoom boot-maatschappij zat er leelijk in met zijn twintig schepen; ci kortere weg via de Kaag en Leiden kon niet opengebroken worden, daar 't verboden is niet ijsbrekers bij de bruggen over de Ringvaart te werken, als het ijs er dikker is dan vijf centimeter. Maar eindelijk kreeg men toestemming er door te mogen breken, als 't ijs bij de bruggen weg gehakt werd. Dus stuurde men met bekwa men spoed een groep arbeiders per vracht auto naar de Cruquiusbrug om daar vast te beginnen. De „Van der Hoog" en de „Piet Cronjé", twee flinke vrachtbooten van Bus werden onder stoom gebii cht, vaten met water als ballast kwamen op het achterdek te staan en omstreeks twee uur begon giste renmiddag de wonderlijke toeht naar de ijs- gedekte Ringvaart. Op de stuwing der wentelende schroeven schuiven de booten door het Spaarne, brug gen draaien open en langzaam glijdt de in grijze mist gehulde stad voorbij. In 't Zuider- buiten-Spaarne bonkt 't eerste ijs tegen den ijzeren boeg, het kraakt en drijft bezij, meeu wen vliegen van de schotsen op, wieken weg in nevels die kil en dicht oyer 't water han gen. Stevig zijn de booten, regelmatig stampen de machines, de kapteins houden krachtig het roer en sturen de „Van der Hoog" en de „Cronjé" met een behoorlijk vaartje door de geul in het ijs. De oevers zijn als grijze ban den, vreemd, als een decor staat de schim van den „Eenhoorn" aan bakboord, wilgen langs het jaagpad heffen roerloos hun voch tige twijgen, huizen doemen op en vervloeien weer, daarachter is het land opgelost in nevels. Het spel begint Bij de Cruquius begïht het spel, de storm- 5oop van ijzer op ijs. Over de verschansing gebogen zie je hoe de boeg aanschuift op het ijsvlak, een ge kraak, barsten springen vooruit, de boot dringt in een spleet, duwt opzij de afbreken de schollen, werkt zich steunend verder door het ijs dat knerpt en kraakt, dat scheurt en barst. Vlak achter ons komt de „Cronjé", lang zaam stoomend in de geul die de „Van der Hoog" breekt in het harde ijs. En zoo koer sen we stilaan naar de brug. In groote blok ken is het ijs stuk gehakt, de brug draait open, en gelijk op, ieder aan een kant schui ven de twee booten door de openingen. De schotsen breken, stooten tegen de palen, springen stuk. Maar de booten komen ver der, wringen zich weer door nieuwe scheu ren en achter ons sluit de brug zich. Op het berghout aan de achtersteven ls een ijzeren beugel, v-vormig ingedeukt, aan gebracht en voorzichtig wordt de boeg van de „Cronjé" er in geschoven en vastgezet met touwen. De stoomfluit brult, de schroe ven slaan weer en kalm breekt de „Van der Hoog", nu geduwd door de „Cronjé" zich baan. Scheuren springen in het harde ijs, scheuren van meters lengte waardoor 't vuile water opgeperst wordt en die weer 'n beetje ruimte geven voor de booten. Maar, telkens langzamer gent het, steeds meer weerstand biedt het ijs. dat wel een de cimeter of twee dik is. De boeg wringt zich verder, altijd verder, tot opeens de booten stil liggen. De stoomfluit gilt. drie keer: ach teruit. De machines dreunen rhythmisch, weer vooruit stormen de schepen, de boeg ramt het ijs, tien. twaalf meter schieten we op, dan breekt nog wat ijs, nog enkele meters werken de schepen zich tusschen het ijsvlak: er ls geen doorkomen aan zoo. Maar de heer Pronker, die zelve het werk leidt, glimlacht, geeft commando's en de booten slaan achteruit, de „Van der Hoog" werkt zijn kop los en de „Cronjé" komt nu vcor. Even manoeuvreeren. 'n meter naar achteren ,iets vooruit, nog iets. nog Iets dan ligt de boeg van de „Van der Hoog" aan de kruistouwen gekluisterd en vast in den beugel van de „Cronjé". Want de „Van der Hoog" die een sterkere machine heeft, zal zoodoende vrij water krijgen en harder kun nen duwen. Welaan, weer de rauwe kreet uit de kope ren fluit, weer 't aangonzen der machines en langzaam glijden de booten wederom naar de ijshindernis toe. En waarachtig, de harde grauwe massa teekent zich met witte barsten, de kop die hoog ligt door het zwaar-geiaden achterschip schuift op het üs, drukt dit naar beneden, zoodat groote schollen losbreken, kantelen, wegduiken. We komen er door! Het gelukt. Heel kalmpjes aan weliswaar maar we breken door het ijs heen, meter na meter wordt stuk gevaren en verbrijzeld. Groot is de belangstelling langs den kant, men loopt mee, kijkt het zwoegen van de schepen tegen de dikke, h vde ijskorst aan, gnuift natuurlijk als het eens even langzamer gaat, stapt dan weer door als 't ijs soms minder weerstand biedt, en we even flink opschieten. Zon komt de nevels doorlichten, fijn en ijl spreidt een purperen waas zich over de lan den, in verre, doezelige boomgroepen is Heem stede te herkennen. Bij de Hageveldsbrug wordt gestopt, de arbeiders zijn nog bezig met het hakken. Op planken staande slaan ze bijlen in t op- spetterende ijs, dat overspoeld wordt door 't gore water. En tegelijk varen de booten even later door de brug, nu op Hillegom aan. Rook wolkt zwart uit de schoorsteenen, weg in de mist, die traag over de wereld hangt. Gestaag breekt het ijs onder de boo ten die schudden en op en nee^ deinen. In 't vooronder waar de lampen rinkelen en de glaasjes in het rek van de „bar" heen en weer wiegelen davert het van 't beuken der schotsen tegen den ijzeren wand van het schip, met rukken gaat de vloer op en neer en je kunt elkaar er haast niet verstaan. Maar aan dek daar is steeds het eentonige en toch zoo boeiende schouwspel van de voortschuivende boeg in het barstende, ster vende ijs te genieten, daar ligt rondom een kleih stukje Hollandsch winterschoon: naakte velden, kale struiken, geel riet met wuivende zwarte pluimen en vóór ons: schaatsenrijders. Ge begrijpt dat ons dezen hiiddag menig uiterst vriendelijk woordje door hen toege roepen werd, ze repten zich voor de boot langs om niet van den weg afgesneden te worden, soms in wanhopige race, want het ijs was wel eens erg hobbelig en dan strui kelde zoo'n schaatsenrijder meer, dan dat hij vooruitkwam. Eindelijk, na een lange trek: Hillegom. We konden mee tot Leiden, maar vonden het zoo langzamerhand welletjes. De booten hadden getoond, dat de verwachting het geheele vaarwater open te breken wel ge rechtvaardigd was. En terwijl de schepen voor de brug lagen te wachten, klauterden we op het Ijs om in den vallenden winter avond langs meer gebaande wegen den te rugtocht naar de Spaarnestad te onder nemen, C. G. B. Hedenmorgen vernamen wij dat schaat senrijders het niet bij vriendelijke woordjes alleen gelaten hebben. Op de hoogte van Lisse waren enkelen gebelgd over het stuk breken van 't ijs, en zij begonnen met stee- nen naar de booten te gooien. De aanval was zoo radicaal, dat de schippers zich onder dek moesten verschuilen. Tien rijksveld wachters die juist van de bloemententoon stelling kwamen hebben aan het optreden der woedende schaatsenrijders een eind ge maakt. De booten zijn daarop verder naar Leiden gevaren. Enkele ruiten van patrijs poorten zijn gesneuveld. pepermunt is bereid uit echU pepermuntoUe.vandaar de krachügejefckeresniaalc Voor engros bij. F* C. H. S. HEILKER, Haarlem HET MUSEUM THEATER EN DE AMSTERDAMSCHE RAAD. „Een sprong in het duister, die ons millioenen zal kosten". In de gisteren gehouden raadsvergadering van Amsterdam werd een voordracht behan deld van B. en W. om hen te machtigen tot het aangaan eener overeenkomst, waarbij de gemeente waarborgt de betaling van rente en aflossing eener door de N.V. Mu seum-theater voor den bouw van een schouw burg c.a. op het zuidwestelijk gedeelte van het~Museumterrein aan te gane geldleening enz. Door verschillende leden werd in middag en avondvergadering uitvoerig gesproken over deze kwestie. De heer Ed. Polak «S. D. A. P.> verklaarde met de overgroote meer derheid zijner fractie voor te zuilen stemmen het ijsclubterrein wil niemand houden zoo als rt thans is. Wat den financieelen kant van de zaak betreft zeide spreker dat zijn fractie de zekerheid wil. dat er veel volksvoorstel lingen komen en dat de plaatsen van 5000 voor 50 jaar niet gehandhaafd worden. De heer Carels (V. B.) zede, dat bij het bebou wingsplan-Staal wel veel grond nog open blijft, doch hij vreesde, dat de steenmassa het stadsbeeld zou schaden. Spreker was tegen het schouwburgplan. Mr. Romme (R.-K.) oefende in een zeer langdurige rede nogal felle critiek, op het pian, de heer Rustige <C.-H.) eveneens, deze zeide o.a.: Dit voorstel van de Wagner- vereeniging is een sprong in het duister, een gevaarlijke sprong, die ons millioenen zal kosten. De heer Seegers (C. P. H.) zeide, dat een vooraanstaand bestuurder der Wugner-ver- eeniging hem bevestigd heeft dat dit be stuur besloot, als de voordracht wordt ver worpen toch door te gaan door een N.V. te stichten met een kapitaal van een millioen. Verschillende leden hielden nog redevoe ringen over het Museum-theater-plan. De vergadering werd verdaagd tofc heden, Vrij dagmiddag. HET IJS. Te Heemstede. De ijsbaan „De Volharding" te Feem."tede, heeft haar banen Donderdag wederom ge opend. Voo-al in de avonduren was het er weer aruu. IJs en weder dienende worden Zaterdag middag wederom wedstrijden georganiseerd. Ten eerste zal het clubkampioenschap ver reden worden; dan zal de heer H. Mulder zijn wisselbeker te verdedigen hebben. Verder 2uilen er handicapwedstrijden ge houden worden om luxe prijzen. Te Spaarndam. Donderdagmiddag had op de ijsbaan van de ijsvereeniging „Nova Zembla" te Spaarndam het ijsfeest plaats voor de school kinderen. Voor de drie hoogste klassen was het hard rijden per schaats verdeeld in groepen van jongens en meisjes, waarvan prijswin- nersiters) zijn: Jongens: le groep: le prijs Danker Koeman, 2e prijs Leendert Stonge, 3e prijs Pieter Berk; 2e groep le prijs Henk Koehorst, 2e prijs Henk Nooij, 3e prijs Suan Booiman, 3e- groep: le prijs Peter Buter, 2e prijs Cor Willemsen, 3e prijs Thames van Donselaar. Meisjes: le groep: le prijs Jaantje de Vries. 2e prijs Marietje van Essen, 3e prijs Marietje Noten boom; 2e groep: le prijs Frederica Heermans 2e prijs Sikkeltje de Boer, 3e prijs Huibje Snel. Te Velsen. Naar wi] vernemen mag de pas opgerichte Ijsclub voor Velsen en omstreken zich in ve ler belangstelling verheugen. Tot heden tra den reeds 125 personen als lid toe, welk aantal nog geregeld stijgende is. Te Hillegom. De schoonrijderij, die Donderdag op de baan van dc ijsclub te Hillegom ls gehou den, had tot uitslag dat prijzen werden toe gekend aan de dames 1. M. Klaver, 2. Kok kelkoren—Rutten, 3. M. Jonkman; en aan de heeren: 1. A. Backens, 2. K. Rijnbeek, 3. C. Jonkman.15 paren namen deel aan den wed strijd. De prijzen bestonden uit fraaie kunst voorwerpen. ROZEKRUISERS GEN O OTS CHAP Op 13 Februari zal in het Remonstranten huis de heer J. Leene spreken over: „Het Ro- zekruisersoccultisme en de nieuwe wereld leeraar". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a bO Cu 'Rheumatiek De ware oorzaak van die ellendige pijnen, die ongeschikt maken voor eiken arbeid, ls nog weinig bekend. Maar de ervaring heeft geleerd, dat rnasseeren met Akker 8 Kloosterbalsem ln staatis. de pijn aanmer kelijk te verzachten. Gt{ behoeft niet oud te worden, voordat ge oud rijt l „Geen goud zoo goed" De wedstrijden op de schaats door de Haarlemsche Politie-Sportüereeniging Hierboven een tpuimeling van inspecteur Versch oor (Eik*) 1 Heeremans. den bekenden verkeersagent In ons vorig nummer hebben we al een en ander verteld over de wedstrijden op de schaats, die Donderdag door de Haarlem sche Politie-Sportvereeniging op de banen van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken georganiseerd waren. Donderdagmiddag werden de wedstrijden onder vrij groote belangstelling voortgezet. Het ontbrak hierbij niet aan aardige mo menten. Niet alle deelnemers bezaten wed strijd routine, wat bij den start al te zien was. Er moest nogal eens opnieuw gestart worden. Er hadden ook eenige valpartijen plaats, maar die waren gelukkig niet ernstig. Op een afdeelding elders in dit nummer ziet men een tuimeling van inspecteur Verschoor en den bekenden verkeersagent Heeremans, maar aan hun lachende gezichten kan men zien. dat ze 't heelemaal niet ei-g vonden. De uitslagen der wedstrijden waren als volgt: 1 v. Dijk. 19 sec., 2 Buis 19 1 '5 sec.. 3 v. d. Kroft 19 4 5 sec.. 4 Schaapman 20 sec., 5 Jongkind 20 15 sec., 6 Top 20 2 5 sec.. 7 Heeremans 21 15 sec. 8 Berentsen 21 3 5 sec. PROPAGANDA-FILIVLWOND. Op initiatief van de afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden werd Donderdagavond ln den schouwburg aan den Jansweg. meer in het bijzonder voor winkelbedienden, een propaganda-filmavond gegeven, die matig bezocht was. Nadat de film van de Arbeiders Olympia de. die 5 Jaar geleden in Frankfort gehou den is. was vertoond was het woord aan den heer W. Brouwer Jr., Bondssecretaris, te Amsterdam, die een toespraak hield van propagandistische strekking. Spr. vestigde de aandacht op den veel te langen werkdag van de meeste winkelbe dienden. Vijf en zeventig a tachtig uur per week komt nog zeer veel voor en maar zeer weinig winkelbedienden hebben een korte- ren werktijd dan 55 uur per week. Nog steeds is geen Kon. besluit afgekondigd, waarin als uitvloeisel van de Arbeidswet van 1919 de arbeidstijd van bijna 40.000 Nederland- sche winkelbedienden wettelijk wordt gere geld. Spr. is overtuigd dat de Tweede Kamer met deze zaak traineert, maar vertrouwt, dat de Minister tenslotte toch wel zal tee kenen. De heer Brouwer wekte voorts de aanwezigen op toe te treden tot de moderne vakbeweging, die een petitionnement inzake den werktijd voor winkelbedienden op touw heeft gezet, dat door 13225 personen is ge- teekend. In Duitschland en voqra! in Oostenrijk moe ten sterke vakbonden het bereiken van een geheel ander en beter levensniveau mogelijk maken. Laten dan ook de winkelbedienden in Nederland het wapen der vakorganisatie ter hani nemen. (Applaus). Na de pauze werd nog een Russisch film werk vertoond: „Morosco, de IJskoning". In de zaal werden propagandistische ge schriften verspreid. OPENING DOOR MINISTER KAN. Groep van officieele personen bij de opening van de JabilearastentooRstening te Li«»e. Donderdagmiddag om 2 uur ls de Jubl- lem-bloemententoonstelling der 50-jarige af deeling Lisse van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur feestelijk geopend. In de veilingzaal van het H. B. G. waren de offi cieele personen en de genoodigden bijeen gekomen. Toen de voorzitter der afdeeling de heer C. M. Grullemans Sr. met Minister Kan en den heer Krelage binnenkwam, werd het Wilhelmus gespeeld De heer Grullemans achtte het zich een buitengewone eer den minister en de aan wezigen te mogen ontvangen en het welkom toe te roepen. Na eenige feiten uit de 50- jarige historie vermeld te hebben, vertelde spr. dat de cultuur in Lisse sterk begon toe te nemen, toen de families van Lynden en Leembruggen gronden lieten afgraven en toen de familie Veldhuyzen van Zanten de cultuur aanvatte. In het bijzonder noemde hij Baron van Hardenbroek, die het aller meest heeft gedaan om cultuurgronden be schikbaar te stellen. Met groot genoegen zei spr. Baron van Hardenbroek, die aanwezig was, daarvoor dank. De Lissers zijn trots op hun hyacinthen. al zijn die in andere plaatsen even goed. De export nam sterk toe. in dit jaar hoopt men 100.000 kisten te verzenden. Met eere noem de hij de veilingen Hobaho en H. B. G. die beide van groote beteekenis zijn voor de gemeente. Dan bedankte spr. de schenkers van prijzen, den installeur der centrale ver warming in de tentoonstellingszaal, en al len die meewerkten, maar in het bijzonder de ijverige commissie voor de tentoonstel ling. Minister Kan ving zijn rede aan met een legende uit de oudheid, waarmee hij zijn tegenwoordigheid hier verklaarde en liet uitkomen, waarom hij de andere jubileeren- de afdeelingen niet kon bezoeken. Verleden jaar had hij trouwens zijn woord al gege ven; hij hoopte dat men hem dit zal ver geven. De tuinbouwconsulent heeft men een uit voerig rapport over de cultuur gezonden, wat spr. echter niet zal voorlezen uit vrees dat de voorlezing hier zou vervelen. De nieu we tulpen vormen hier de hoofdschotel en telkenmale kweekt men nieuwe variëteiten, wat een reëele basis is tegen de speculatie en de dobbelarij in het speculatieve bedrijf. Toen verklaarde Minister Kan de tentoon stelling voor geopend. De heer E. H. Krelage voorzitter der Alge- meene Vereeniging liet uitkomen, dat Lisse een allerbelangrijkste plaats inneemt onder de afdeelingen, het is het centrum van het vakonderwijs en van het wetenschappelijk onderzoek. Spr. deed een beroep op de Re geering om belde te steunen. Daarna haalde hü eenige historische feiten aan en noemde onder de vooraanstaande personen ook wij len Nic. Dames, die zooveel deed voor de cultuurtechniek. De laatste spreker Burgemeester Eenhuls huldigde de beoefenaren van het vak, door wie de gemeente sterk vooruit is gegaan. Daarna gingen de genoodigden de mooie tentoonstelling bezoeken. De roep over het schitterend succes was algemeen. De springende fontein in het midden der zaal. een geschenk van het gemeentebestuur, maakte een mooi effect en was naast de schoone collectie bloemen, waarvan gisteren een beschrijving is gegeven, een voorwerp van bewondering. De Jury had haar uitspraak nog niet ge daan. ONGEWENSCHTE TOESTANDEN IN DE BIJZ. GEVANGENIS TE SCHEVENINGEN. SCHIET DE POLITIE TE GAUW? Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Ka mer over de begrooiing van Justitie voor 1929 ontleenen wij: Vele leden wenschten den minister hulde te brengen voor hetgeen onder zijn leiding gedurende het vorige zittingsjaar ls tot stand gebracht en hel initiatief, gedurende het thans loopende jaar getoond. De opmerking werd gemaakt, dat de straf vervolging van den gevangenbewaarder van de bijzondere strafgevangenis te Schevenin- gen heeft aangetoond, dat de toestand al daar niet geheel in orde is. Er is gebleken, dat men den gevangenen niet alleen tabak, doch ook sterken drank weet te verschaffen. Het proces heeft bovendien een zonderling licht geworpen op de houding van den di recteur. Deze schijnt met beloften of met geld getracht te hebben, invloed op sommige getuigen uit te oefenen. Het ls duidelijk, dat hier aan de leiding en aan de onderlinge ver houdingen veel ontbreekt. Is de minister niet van oordeel, zoo wera gevraagd, dat hier of een officieel démenti moet worden gegeven óf een disciplinair on derzoek moet worden Ingesteld? Verschillen de leden meenden dat een reorganisatie ln deze gevangenis blijkbaar dringend noodig is, en vroegen, welke maatregelen de minis ter daartoe reeds heeft genomen. Voorts werd de opmerking gemaakt dat agenten van politie soms te snel van hun schietwapenen gebruik maken. Men drong er op aan dat bij de wet of bij algemeenen maatregel van bestuur nauwkeurig zou wor den omschreven in welke gevallen het ge bruik van schietwapenen geoorloofd is. zooals dat in Pruisen reeds sedert lang is geschied. AANVARING IN HET NOORDZEE-KANAAL. SLEEPBOOT OVERVAREN. Gisteravond omstreeks zeven uur heeft in het Noordzeekanaal bij do Coenhaven te Amsterdam het binnenkomende stoomschip „Kilstroom" van de Hollandsche Stoomboot Maatschappij de sleepboot „Pieter" van de Réederij Gebr. Goedkoop geramd, meldt het Hbld. De „Kilstroom" kwam van Hamburg en zou alvorens naar de Handelskade te varen, in de Coenhaven gaan bunkeren. Bfj het binnenvaren van die haven verleende de „Pieter" assistentie. Vermoedelijk ls de „Kil stroom" doorgeschoten op een oogenblik. dat de sleepboot vlak vóór den boeg lag. Het stoomschip voer over de sleepboot heen; de laatste maakte veel water en zonk snol. Echter was het nog mogelijk het bootje in den zuldwal aan den grond te zetten. Daar ligt de sleepboot nu tot aan het dek onder water. De bemanning heeft zich met behulp van een vlet in veiligheid kunnen brengen, zoodat het ongeval tot materieele schade beperkt bleef. minister waszink^ beleth. Ontevredenheid in de Eerste Kamer. Bij het afdeelingsonderzoek der Eerste Kamer van de begrooting van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen voor 1929. bleek men in het algemeen nog al ontevreden over het ministerieel beleid. Men achtte het ech ter niet noodig dit beleid opnieuw aan een diepgaande beschouwing te onderwerpen. De hoop dat de ten vorigen Jare uitgeoefend© cri tiek voor den minister een aansporing zou zijn tot grootere activiteit is, naar de mee ning van verscheidene leden, niet verwezen lijkt. ziekenverpleging. Het bureau van de Haarlemsche Vereeni ging voor Ziekenverpleging hield Donderdag een ledenvergadering onder voorzitterschap van dr. W. E. Marens, in het Remonstranten huls. De werkzaamheden van het bureau breiden zich steeds uit. Uit het jaarverslag blijkt dat het aantal verpleeetijden aanzienlijk is toegenomen, zoodat het aantal zusters weer vermeerderd is. Dat aan het Ondersteunings fonds, dat op de vorige algemeene verga dering is opgericht, groote behoefte bestond, ls wel gebleken uit het feit, dat reeds sedert de oprichting verscheidene zusters, die door ziekte langeren tijd buiten haar werk waren daaruit financieel gesteund zijn. De zusters werkten ook in 't afgeloopen jaar met Ijver en toewijding en over 't algemeen tot tevredenheid van de families, dlo haar tulp inriepen,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13