DE SMIDSE MiS 6RIÏW& CE$Ei DE VROOLIJKE KANT Waar huwelijksbanden gesmeed worden. De smid van Gretna Green. Gretna Green! Wie dezen naam van het Schotsche dorpje in het graafschap Dumfries gelegen, juist op de grens tusschen Engeland en Schot land, uitspreekt, cférikt aan spannende, nach telijke tochten per reiskoets met de vier, aan in mantels en shawls gehulde en in een hoekje van die reiskoetsen weggedoken jonge vrouwen; aan jonge mannen in opper ste zenuwspanning; aan woedende vaders of voogden die óók in koetsen, óók met de vier, het Jonge paar najoegen, dat de bruta liteit en de weerbarstigheid had, te willen trouwen zonder hun toestemming. Meestal kwamen die booze oude heeren te laat Die romantiek is nu voorbij. Maar toch omzweeft het kleine dorpje aan de grens van Schotland en Engeland nog altijd een romantische spheer, want eertijds was Gretna Green, wegens zijn gunstige ligging bij de grenzen van Engeland, het toevluchts oord voor vele Engelschen, die zonder toe stemming van hun ouders of voogden in het huwelijk wilden treden Vroeger was n.l. in Engeland en Schotland de verklaring (in tegenwoordigheid van twee getuigen) van twee personen, dat zij een echtverbintenis wilden aangaan, voldoende voor het sluiten van een wettig huwelijk. Toen deze wet In 1754 in Engeland werd op geheven, konden de „runaway couples" fweggeloopen paartjes) nog in Schotland terecht om zonder de ouderlijke of voogde- UJke toestemming op wettige wijze voor het leven verbonden te worden. Getuigen waren altijd gemakelijk te vinden, te meer daar het sluiten van „clandestiene huwelijken" in Gretna Groen langzamerhand een soort „in dustrie" werd. Toevallig was de vrederechter in Gretna Green, voor wien de genoemde verklaring moest worden afgelegd, een smid en zoo ontstpnd de meening dat een smid het bij zondere privilegie had den huwelijksband tus schcn twee trouwlustigen te smeden, óók als het „niet mocht van pa" Intusschen konden de huwelijks-geloften ook voor den predikant worden afgelegd en zoo verbond de predi kant van het onmiddellïik bij Gretna Green gelegen Springfield, David Laing geheeten, die later door zijn zoon in de affaire werd opgevolgd, talrijke paren in den echt. Een tolgaarder heeft, ook een aardige duit ver diend met het bijbaantje van huwelijken sluiter, want de kosten van het in-den-echt- verbinden varieerden in Gretna Green tus schen f 12,00 en sommen zóó groot als on beschaamdheid maar durfde elschen of ver kwisting wilde betalen. Tot 1833 liepen de zaken prachtig: hon derden kwamen hun geluk of hun onge luk in Gretna Green zoeken. Toen echter na dat Jaar het sluiten van een geheim hu welijk met straf bedreigd werd. verminderde hot aantal tot ongeveer 100, totdat de Parle- mentsactc, die alle huwelijken, na 1 Januari 1857 op die wijze gesloten, onwettig ver klaarde, er een einde aan maakte. Toen was het romantische er af, want toen werd bepaald dat voor het sluiten van een huwelijk in Schotland dus ook in Gretna Green noodig was dat één dei- aanstaande echtgenooten vóór het huwelijk 21 dagen in Schotland moest verblijven. Maarwat is dat? Is de romantiek er niet af? Of willen de Engelschen, met hun ingebo ren liefde voor traditie,, ook deze traditie hooghouden? Lozen we daar niet in een Engelsch tijd schrift dat het aantal paren dat in de smidse van Gretna Green in den echt ver bonden werd, in 1928 een recordcijfer be reikt, heeft, n.l. gemiddeld 4 paren per week? Het trouwen in Gretna Green heeft dus blijkbaar nog niets van zijn aantrekkelijk heid verloren, al is er dan niets „geheims" meer aan. In den laatsten tijd wordt beweerd dat de eerste vrederechter in Gretna Green, die zich met het sluiten van geheime huwelijken belastte, geen smid, maar een tabakshande laar was. Al is dit zoo, laten we net doen, of we het niet weten. Laten we een poëtische herinnering niet verstoren en vasthouden aan den smid, die banden smeedde. De beeldspraak past zoo. px-achtig! Hoe kun je nu de vurige liefde, die geen obstakels kende, op een ook maar eenigszins poëtische wijze in verband brengen met.tabak? En op de plaatjes bij dit artikel, daar ziet u. lezers, maar vooral: lezeressen, den te- genwoordigen smid van Gretna, Green, wiens zaken in 1928 zoo gesmeerd liepen en die, blijkens de opschriften op zijn smidse, ook uitnemend de kunst verstaat, reclame voor zijn standje te maken. Lezen we daar niet op de smidse de aan kondiging dat dit de oude smidse van Gretna Green is, waar de geheime huwe lijken gesloten werden en dat er boeken over het dorp, prentbriefkaarten, curiositeiten enz. te krijgen zijn? Op het aanbeeld staat het opschrift: „Het beroemde, oude aambeeld, waarbij huwelij ken werden en nog worden gesloten". En u ziet er ook een modern paar, dat nog wel voor romantiek voelt en dat zijn leven lang de herinnering er aan wil bewaren, dat ze elkaar de hand hebben gereikt, de hand voor het leven, over het aambeeld van den smid van Gretna Green! In de registers van Gretna Green staan vele beroemde namen, zooals die van den Graaf van Westmoreland, van Sheridan, (den staatsman, redenaar en tooneelschrij'ver uit de tweede helft van de 18e eeuw, die in Gretna Green met de gevierde tooneelspeel- ster Miss Linley trouwde) van den lord-kan- selier Erskine. Ook is er op den 7en Mei 1837 de Prins van Capua, èen broeder van Ferdi nand II, Koning van Napels, met de bekoor lijke Penelope Smith In den echt verbonden. Een huwelijk gesloten bij het aambeeld. BOGNOR, EEN HEERLIJK HERSTELLINGSOORD. Bognor is de westelijkste badplaats aan de kust van Sussex. Het is de plaats waar de Koning ran Engeland na zijn zware ziekte herstel van gezondheid en krachten zal zoe ken. Geen beter oord hadden de genees- heere» hiervoor kunnen kiezen. De zeelucht is er versterkend en toch niet te scherp: het klimaat is zacht, zelfs in den winter en het is er rustig, zelfs als in andere badplaatsen de grootst mogelijke vacantiedrukte heerscht. Bognor heeft het heerlijkste klimaat van Engeland. Het heeft de zachtheid van de west- en de droogte van de oostkust. Patiën ten zijn er half stervend heengegaan en ei vol levenskracht en levenslust van terugger komen. Ongeveer 150 jaar geleden was Bognor, zooals zoovele thans beroemde badplaatsen, een eenvoudig visschersdorpje. Maar in 178" nam sir Richard I-Iotham, een vroegere Lon- densche hoedenhandelaar de ontwikkeling van de plaats als badplaats ter hand en kort daarna bracht Prinses Charlotte er ecnigen tijd door. Dit bezoek gaf Bognor dadelijk een goeden naam. En op het oogenbllk trekt de plaats bezoekers, zelfs in den .winter: ve len die vroeger des winters naar het zuiden gingen, brengen nu liet koude en gure jaar getijde in Bognor door. In Februari begint er de lente. De heerschende wind is er zuid west en de heuvelrij, de Downs, beschermt de plaats tegen de ruwe noordenwinden. AMERIKAANSCHE RIJKDOM. Hoewel suikerooms uit. Amerika schaarscher zijn, dan populaire fictie zou doen vermoe den, zijn de Vereenigde Staten een staat met fabuleuze rijkdommen, die nog maar steeds schijnen toe te nemen. Sedert het jaar 1926 is het aantal millionaire daar gestegen van 231 tot 233, tenminste ongeveer, want de New Yorksche effectenbeurs mankt en verinetigt soms in een enkelen dag verschei dene van deze rijkaards, zoodat van dag tot dag nooit te zeggen is hoeveel er precies zijn. In een jaar tijd bijv. is het aantal aergenen die 5 mlllloen dollar (12,5 millioen guden) of meer per jaar inkomen hadden, gedaald van 14 op 10. Het jaar 1927 schijnt niet bijzonder voor spoedig te zijn geweest, vooral vergeleken met 1926, want in 1927 werd er 1144 millioen dollars minder aan belasting opgebracht dan het voorgaande jaar. De geheele bevolking der Vereenigde Staten telt nu 120 millioen zielen mot een kapitaal van 300 tot 325 mil liard dollars. Om in den trant der statistici te spreken, als al deze dollars opeengesta peld werden, zou je een kolom krilgen, die zoo hoog zou zijn, dat ze ongetwijfeld zou omvallen. Een vrouw geeft nooit toe dat zij in een debat verloren heeft, ze denkt allee.» maar dat dc ander niet Intelligent genoeg is om haar te begrijpen. EEN ANECDOTE VAN CLEMENCEAU De kleine geschiedenis die wij hier verha len gaan speelde in de oorlogsdagen en ze is dus niet bepaald gloednieuw. Maar voor vele lezers zal zij waarschijnlijk, zooals vcor ons, nog wel onbekend zijn geweest. Clemenceau dan ging eens met een hoog geplaatst Engelsch politicus en een Engelsch en Fransch admiraal een bezoek brengen aan het front. In een tocht door de loopgra ven leidde een Fransch kolonel het illuster gezelschap als gids. In een loopgraaf geko men keerde de kolonel zich tot Clemenceau die achter hem liep en fluisterde: Dit is de dex-de loopgraaf. Wilt u dat even door geven? Clemenceau keerde zich om en fluisterde op zijn beurt tegen den Engelschen politicus:. Dit is de derde loopgraaf. Deze gaf ae inlich ting weer fluisterend door aan de admi raals. Het gezelschap ging door een verbin dingsgang naar de tweede loopgraaf en weer gaf de kolonel van dit feit fluisterend kennis en weer plantte het gefluister zich door de rij voort. Eindelijk kwam men aan de eerste loopgraaf en weer fluisterde de kolonel te gen Clemenceau: Dit is de eerste loopgraaf. Clemenceau legde zijn hand op de arm van den kolonel en fluisterde terug: Hoe ver zijn wij hier nu nog van den vijand van daan? De kolonel, fluisterend: Twee Kilometer. Clemenceau, sotto voce: Maar waarom fluistert u dan zoo. De kolonel, heel zachtjes: Omdat ik verkouden ben. EN EEN VAN LLOYD GEORGE De volgende anecdote, waarin Lloyd George de hoofdrol speelt is van jongeren leeftijd. Deze Engelsche staatsman zal binnenkort zijn memories uitgeven, die ongetwijfeld even interessant als vlotgeschreven zullen zijn. Want Lloyd George is al even vaardig met de pen als met het gesproken woord- Een bewijs van het laatste is te leveren uit een buitengewoon rumoerige vergadering in Wales, waar Lloyd George als spreker optrad. Er kwam nogal verschil van meening over de inzichten van c^en spreker en vooral de vrouwen waren zeer luidruchtig. Op een oogenblik riep zelfs een harer in woede uit: Als u mijn man was, zou ik u vergift ingeven. Zonder een oogenblik te aarzelen ant woordde Lloyd George rustig: En als u mijn vrouw was, zou ik het graag innemen. ZAKKENROLLERSSCHOOL. De jongeren onder onze lezers zullen er niet van gehoord hebben, maar hun ouders weten zeker nog hoe Charles Dickens in een zijner vermaardste werken: Oliver Twist, een school voor zakkenrollers beschrijft. Zij zulen een dergelijke instelling wel geheel hebben toegeschreven aan de levendige fan tasie van den beroemden schrijver, zonder aan de mogelijkheid te gelooven, aat zooiets in werkelijkheid zou kunnen bestaan. Welnu, dezer dagen heeft de politie te Hamburg het bestaan van zulk een instituut in de woelige Duitsche havenstad ontdekt. De inrichting stond onder leiding van een ouden Poolschen boosdoener, die zich uit „de zaken" en uit de zakken heeft terugge trokken en nu de daarvoor ontvankelijke jeugd het vak leert. Deze zeer bijzondere school kon, naar gebleken is, reeds terugzien op een, zij het weinig eervol, bestaan gedu rende 22 jaar. Men heeft becijferd dat ze in dien tijd ongeveer 1900 gediplomeerde zak kenrollers heeft afgeleverd. Want de leer lingen moesten niet alleen examens afleg gen, maar ontvingen een stuk perkament met de verklaring dat hun brave leermees ters tevreden waren met hun vorderingen en in vol vertrouwen hun discipelen op de zak ken hunner medemenschen durfden loslaten. Wij moeten aannemen dat deze diploma's nuttig moeten zijn geweest voor erkenning door het gilde der langvingerigen want de slachtoffers zullen er weinig verschil tus schen maken, of zij door gediplomeerden of onwetenschappelijk geschoolden van hun bezittingen worden ontlast. Het is ook be kend geworden dat in 1923 te Praag een fi liaal van dit opvoedingsinstituut gesticht, werd, maar dit sloot in 1925 weer, wegens te kort aan werkelijk serieuse en ambitieuse leerlingen. DURE SPOORWEGEN. De ondergrondsche spoorweg envan Lon den. die in 1863 in gebruik genomen werden toen nog maar met een zeer beperkt aan tal lijnen vormden uit financieel oogpunt bezien de grootste onderneming van dezen aard in het Britsche Rijk. Een ceintuurbaan, die de voorsteden van Londen met elkaar in verbinding bracht, was voorgesteld door een commissie uit het Par lement. Dit. plan werd aanvaard en uitge voerd door twee maatschappijen, de Metro politan Railway en de Metropolitan District Railway, die sindsdien, haar lljnennet be langrijk hebben uitgebreid. Do kosten van deze geheele onderneming, er bij inbegrepen de aankoop van land (hetgeen de belangrijk ste uitgave was), bedroeg 600.000 a 1.000.000 pond sterling per Engelsche mijl (1609 meter) In die dagen was 1.000.000 pond een fabel achtige som en de financieele lasten bleken dan ook te zwaar voor de organisatoren dei- onderneming. Hot duurde dan ook tot 1884 eer het in 1863 begonnen werk gereed was. VAN TENTOONSTELLINGS- TOT FABRIEKSTERREIN. Een paar jaar geleden deed het woord „Wembley" denken aan een tooverachtig geheel van witte paleizen en .prachtige tul nen. Nu is Wembley, van tentoonstellingster rein, een machtig centrum van industrie geworden. Waar de wereldberoemde tentoonstelling eens was, staan dozijnen fabrieken, waarin meubelen vervaardigd worden, en verf, en vloeibare lucht, en zilverpapierJa, wat niet al. In het industrie-paleis worden automo bielen gemaakt., in een ander gebouw planos. Waar eens de Indische afdeeling was zijn alle minarets en koepels en statige zuilen verdwenen en er staan daar nu twee groote gebouwen van glas en metaal. In een der inrichtingen wordt in het ge heim gewerkt, achter dichte luiken. Men neemt daar proeven met een nieuw procédé. Als die proeven slagen zal er een geheele omwenteling komen in de tegenwoordig toe gepaste methode van kleurendruk. Wem bley: de tentoonstelliugstad is een droom uit het verleden. Wembley. de industriestad, is er voor in de plaats gekomen. PHILIPPINE. U kent het spelletje. Wanneer iemand een amandel aantreft, die door een speling der natuur een dubbe len inhoud heeft, dan deelt de gelukkige be zitter deze met een ander, meestal behoorend tot de andere sekse en zij spreken af. dat degeen die den ander bij de volgende ont moeting het eerst: Bonjour Philippine of Bonjour Philippe toevoegt recht heeft op een presentje. Als galant man.enfin in den regel varen de dames er wel bij. Een heel aardig spelletje. Maar kent u ook den oorsprong? Het schijnt in Beieren begonnen te zijn, bij diners aan het Hof en andere officiëele feesten. De geschiedschrijvers uit den tijd van Ferdinand Marie, zoon en opvolger van den grooten Maximiliaan verhalen ervan. Het spelletje werd Vielliebchen genoemd en nu beginnen we wat achterdochtig te wor den, want Vielliebchen lijkt heel veel op Phi- lippchen, terwijl Bonjour Philippe Fransch is. En langs dezen weg dér achterdocht ko men wij verder in de geschiedenis terug bij Philips de Schoone en naar alle waarschijn lijkheid moeten wij de geboorte tijdens diens regeering zoeken. Het is bekend dat Philips ae Schoone een zeer drastlge belas tingwetgeving invoerde om zijn periodiek ledige schatkist telkens opnieuw te vullen. Aan deze nieuwe belastingen gaf het volk den naam van „Philippine" en schreeuwde dit woord den vorst als scheldnaam in de straten na. Zoo werd het langzamerhand vervormd tot een spottenden groet onder vrienden, die elkaar overigens weinig of niet plachten te belasten. De uitdrukking was geboren en toen het idee kwam van de rui ling der nootjes was deze term de meest voor de hand liggende om het weddenschap- je te beslechten. Zeg, Kees, dat hondje van jou heeft geen staart. Hoe kan dat beest ooit plezier hebben. Jonge moeder der toekomst: Kan jou Jantje al loopen? Tweede jonge moeder: Loopen? Nee, het is treurig met Jantje, hij kan nog niet eens autorijden. Een professor heeft onlangs geconstateerd dat de aarde sneller gaat draaien. Geen wonder, nu zooveel vrouwen haar gewicht op alle mogelijke manieren verminderd hebben! Een filmacteur trouwde onlangs met de voornaamste actrice, terwijl zij samen werk ten in een nieuwe film. Het Is dus niet altijd waar, dat filmsterren de gevaarlijkste dee- len van haar rollen door anderen laten ver vullen. Actrice (tot Directeur)Ik heb nu al zoo veel jaren brieven binnengebracht. Kan ik nu niet eens een belangrijker rol krijgen? Tooneeldirecteur: Ik zal je voortaan aan- geteekende brieven laten binnen brengen! Zoo. dus Max gaat nu trouwen met zijn rijke nicht. Alweer twee gelukkige menschen méér! Ja: zijn kleermaker en zijn schoen maker! Ambtenaar fdoor ondervinding wijs ge worden) En ik moet u waarschuwen, dame, dat er f 100 boete op staat als u een „geflat teerde" opgave van uw leeftijd doet! De dame: Wacht u een oogenbllk! Ik ga even geld van de Bank halen! Een Amerikaansche fllmspeelster zeide on langs: „Ik zal een rijk man trouwen of an ders geen!" Zij vormt een gunstige uitzon dering op de andere filmsterren, die het er meestal op aanleggen een paar rijke mannen te trouwen. Dame (tot dichter)U doet mij denken aan Shakespeare! Dichter (gevleid): O, mevrouw Dame: Ja, u laat ook uw baard staan! Dokter: Ja mevrojiw, die pijn In uw rech ter arm staat in verband met uw leeftijd! Oude dame: Maar dokter, mijn linker arm is net zoo oud als mijn rechter en ik voel er heelemaal geen pijn in! Vrouw: Hoe vind je dat mijn nieuwe japon er uitziet? Man: Als twee weken salaris! Zeven Parijsche meisjes, deelneemsters aan een schoonheidsconcours, vlogen elkaar dezer dagen in de haren. Toen het afgeloo- pen was, had de jury een veel gemakkelijker taak. De vrouwtjes-sprinkhaan maakt geen ge luid, verklaart een natuurhistoricus. Van daar waarschijnlijk dat de mannetiessprink- haan zulk een vroolijk lawaai maakt. Gedurende het vorig jaar zijn in de Ver eenigde Staten dertienduizend nieuwe wet ten ingevoerd. Vermoedelijk doet men ze in zoo grooten voorraad op voor „de breek". Het zwakke geslacht is vaak het sterke ge slacht tengevolge van het zwak van het sterke geslacht voor het zwakke geslacht. DE ZEEZIEKTE EN HAAK BESTRIJDING. De zeeziekte is een van de ergste kwalen. En tot nu toe is er geer. afdoend middel tegen uitgevonden. Wel worden er voortdu rend nieuwe denkbeelden aan de hand ge daan. Sommige stoombootmaatschappijen zoe ken het nu in kleurcombinaties, waarmede de wanden van de hutten beschilderd wor den. Blauw en rose worden daarvoor net meest gebruikt. Zij geven een idee van warmte «sa gezelligheid. Groen is uit den booze. Vroege* heeft men wel zoogenaamd ..zwe vende hutsen" gemaakt, waarvan de vloer, door een bijzondere constructie, steeds den zelfden stand behield. Een bekend Engelsch romanschrijver neemt altijd op een zeereis eenige zijden zakdoeken mee. Wanneer hij de gemakkelijk herkenbare symptomen van de gevreesde zoekte voelt, bindt hij zoo'n zijden zakdoek over één van zijn oogen. Dit micklel zal zeer waarschijnlijk alleen dezen uitzonderlijken schrijver helpen; anderen zullen er geen ander resultaat mede bereiken dan dat zij er potsierlijk uitzien. Weer anderen vinden baat bij het inne men van een zeer kleine hoeveelheid nitro glycerine. Daar dit een sterk ontploffings middel is. zullen wij ons, met het oog op eventueele funeste gevolgen, wel wachten, dit middel aan te bevelen. Bekend is het verhaal van den Amerl- kaanschen millionnair, die op zijn reis van Amerika naar Engeland zóó ontzettend van zeeziekte te lijden had gehad, dat hij in Engeland bleef wonen en zich in zijn ge heele verdere leven nooit meer aan 'n zee reis waagde MIEREN-BRANDWEER. Wie zijn de brandweerlieden in de insec tenwereld? Dat zijn de mieren. Een Fransche natuuronderzoekster, me vrouw Marguérite Combes, heeft aangetoond dat roode mieren zich organiseeren tot een brandweer en dat zij vuur blusschen door er mierenzuur op te deponeeren. Toen mevrouw Combes een brandende ci garette op een mierenhoop legde, maakten de mieren onmiddellijk alarm en de insecten brandweerlieden zetten zich dadelijk aan 't werk en maakten inderdaad het vuur uit. Dezelfde proef werd eenige malen herhaald met hetzelfde resultaat. Ook werd een brandende kaars gebruikt, en deze was in ongeveer één minuut uit. Als een of meer mieren gevaar liepen te verbranden werden zij door hun kameraden in veiligheid gebracht. NIETS NIEUWS ONDER DE ZOL. Veiligheidsscheermessen en luidsprekers (wie geeft voor dit vreeselijk anglicisme een goed Hollandsch woord?) worden algemeen beschouwd als uitvindingen van den moder nen tijd, maar het idéé om een soort „ge luidshoorn" te ma,ken dateert van het jaar 1671 en in 1762 kwam in Engeland al iemand op het denkbeeld de gewone scheermessen te vervangen door veilighcidsscheermessen. Deze uitvinder stierf in den waan dat de wereld geen behoefte had aan zijn uitvin ding. Waschmachines vindt men tegenwoordig overal. In 1834 reeds werd in Engeland'pa tent genomen op drie verschillende soorten van deze machines. Toen Faraday in 1825 het benzol ontdekte, werd deze ontdekking in die dagen als vaii nul en geerier waarde beschouwd. Maar de geheele verfindustrie berust er thaps op. Het meisje, dat nu een aardig, gekleurd ja ponnetje draagt, dankt dit aan een ruim 100 jaar geleden gedane ontdekking. Een andere uitvinding, die van de lucht banden, werd gedaan in 1845. Eerst 50 jaren later werd de onschatbare waarde van deze uitvinding ingezien. VERRADERLIJKE FOTO'S. Onlangs is een ontdekking gedaan, die door het misdadigersgilde niet met vreugde zal begroet worden. Behalve door vingeraf drukken bestaat nu ook de mogelijkheid dat justitie en politie een misdadiger .ontdekken door een Röntgen-foto van de hand van een verdachte te maken. Zulk een foto kan ten minste een sterke aanwijzing geven, nu men na het nemen van tal van Röntgenfoto's dei- handen van menschen die eenzelfde beroep uitoefenden heeft uitgemaakt dat bij elk be roep de beenderen van de vingers een be paalden vorm aannemen. Zulke foto's toonen bij voorbeeld duidelijk aan dat iemand jaren lang een schaaf of in 't algemeen gereed schappen voor houtbewerking gehanteerd heeft. Voor andere beroepen worden deze proef nemingen thans nog voortgezet. Vertegenwoordiger der telefoon: Als ik het goed begrijp, weigert u pertinent om deze nota voor 45 interiocale telefoongesprekken te betalen? Onversaagd burger: Inderdaad. Vertegenwoordiger: En wat, als ik u vragen mag, hebt u daartoe voor redenen aan te voeren. Onversaagd burger: Dat ik geen telefoon heb*

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 16