HAARLEM'S DAGBLAD BUUENLANDSCH OVERZICHT UIT DE OMSTREKEN POINCARé HEEFT ZIJN VOTUM VAN VERTROUWEN. EN DAARMEDE ONVRUCHTBARE EN OVERBODIGE DISCUSSIES. ZANDVOORT RAADSVERGADERING BENNEBROEK BIOSCOOP Zenuwsiillend NiUNHARDT'S zenuwtabieiten Gezond Voedzaam-KrachtisNS^' ZATERDAG 9 Kt.o„UARI 1929 ZESDE BLAD De Elzas-debatten gesloten. De huurprijs van de gemeente winkels aan den Strandweg ver laagd. Geen verlaging van den gas- en watcrprijs en de meterhuur gehandhaafd. De motie-Druyf inzake werkver schaffing en steunverleening verworpen. Aangenomen een voorstel-Gunters om de huidige werkverschaffingte handhaven en aan de personen die daarvoor in aanmerking komen, een toe slag te geven. De fragmenten uit het Oude Mannen- en Vrou wengasthuis door het Rijk voor f 250 gekocht ten behoeve van de Technische Hoogeschool te Delft. Openbare vergadering van den gemeente rad van Za'ndvoort op Vrijdag 8 Februari, des avonds half acht. Voorzitter: de heer H. van Alphen, burge meester. Afwezig zijn de heeren Fraenkel en Ko ning. (De laatste met kennisgeving). Ingewilligd wordt een verzoek van rilej. M. A. Koning om een perceel gemeentegrond aan de Smedestraat te koop en. De gemeentewinkels aan den Strandweg. B. en W. stellen voor gehoord het advies van de Commissie van Bijstand, gunstig te beschikken op een verzoek der huurders der gemeentewinkels aan den Strandweg den huurprijs te verlagen van 500 tot 400 per Jaar. Wordt goedgekeurd. Gas- en waterprijs. B. en W. adviseeren afwijzend te be schikken op het voorstel van de heeren Forrer en Elffers, om den gas- en wa terprijs te verlagen en de meterhuur te doen vervallen. B. en W. betoogen, dat dit 16000 per jaar aan de bedrijven zou kosten, het welk deze bedrijven niet zullen kunnen dra gen. Ook de commissie van Bijstand heeft een afwijzend advies uitgebracht. De heer Forrer spreekt zijn leedwezen over het afwijzend advies van B. en W. uit. Hij wenscht nu zijn voorstel aan te houden, om aan B. en W. en aan de Commissie van bijstand gelegenheid te geven, de zaak nog eens grondig te onderzoeken en dan met uitvoerige mededeelingen tot den raad te komen. De heer Gunters acht aanhouding over bodig, omdat volgens hem de zaak duidelijk genoeg is. Spreker betoogt, dat het bedrijf zulk een groot bedrag niet kan missen. De heer Elffers wenscht eveneens, dat de raad met kennis van zaken deze aan gelegenheid zal bespreken. Hij beveelt aan neming van het voorstel aan, omdat hij meent, dat het geld ten voorcleele van de verbruikers moet komen. Het voorstel tot aanhouding wordt met 7 tegen 4 stemmen verworpen. De heer Forrer bestrijdt het advies van B. en W. en noemt dat onjuist. Als de raad met de meening van B. en W. meegaat, dan zou dit beteekenen een slag in het gezicht van den gemeentelijken accountant, wiens werk nog nooit een recien tot critiek heeft gegeven. De heer Siegers begrijpt niet, dat de heeren Elffers en Forrer met dit voorstel kunnen komen, want bij de behandeling van de laatste gemeentebegrooting heeft de raad nog met groote meerderheid besloten, om de reserves niet aan te tasten. Volgens spreker is het advies van B. en W. niet sober, maar duidelijk genoeg. De heer G e e r s prijst het In het college van B. en W., dat het in dezen den meest juisten weg heeft ingeslagen. Het mag waar zijn, dat het bedrijf tot grooter bloei komt, maar dan worden de lasten toch ook groo ter. De heer Molenaar bestrijdt eveneens het voorstel van de heeren Elffers en Forrer. Spreker zegt, dat zij zelf met cijfers moeten komen om te bewijzen, dat het aantasten der reserves gewettigd zou zijn. (De heer Fraenkel komt te half negen ter vergadering). De heer Molenaar geeft den raad in overweging, het voorstel van de heeren Elf fers en Forrer af te stemmen en B. en W. uit te noodlgen, te onderzoeken of gasprijs- verlaging in den winter mogelijk is. Wethouder Zwaan verdedigt het advies van B. en W. De heer Druyf dient een amendement in op het voorstel van de heeren Elffers en Forrer, om daaruit de afschaffing der me terhuur weg te nemen. Dit wordt niet ondersteund. De raad gaat met 8 tegen 3 stemmen mee met het afwijzend advies van B. en W. (De heer Fraenkel had even vóór de stemming de raadszaal verlaten). Vastgesteld worden een verordening op de keuring van waren te Zandvoort en voor schriften betreffende het schoonhouden van het gedeelte van perceel Groote Krocht 10, dat voor den openbaren dienst bestemd is. Het voorstel om W. Koper aan te stellen als hulpfitter bij de bedrijven, wordt aan genomen. De instructie voor den badman bij de dou chebadinrichting wordt vastgesteld. Waarborgsom. B. en W. stellen voor om van personen, die zich in Zandvoort komen vestigen en aanvragen om hun perceel aan te sluiten aan het gas- en waterleidingnet, een waar borgsom van 15 te vorderen, omdat tijde lijke bewoners vaak de gemeente verlaten zonder betaling van hun gas- en waterre kening. De heer Termes stelt voor, om na vijf Jaar de waarborgsom terug te betalen. Aldus geamendeerd wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Het voorstel tot beschikbaarstelling van een lokaal in School A aan de gemeente politie, om gymnastiek-onderwijs te volgen, wordt goedgekeurd. Vastgesteld worden het kohier van de be lasting voor tijdelijke gebruikmaking van openbaren gemeentegrond en het tweede suppletoir kohier van de hondenbelasting. Werkloozencommissie. B. en W. stellen den Raad voor afwijzend te beschikken op het verzoek der Federatie van Bouwvakarbeiders en geen uitbreiding te geven aan het aantal leden der werkloo zencommissie. De heer Druyf vindt het heelemaal niet erg, als een commissie van 12 op 13 gebracht wordt. Hij meent, dat elke organisatie het recht heeft, een vertegenwoordiger in deze commissie te hebben. De heer G e e r s is het hiermede eens. Wethouder Padt verdedigt het afwijzend advies van B en W. Hij merkt op, dat B. en W. dit voldoende geargumenteerd hebben. Alleen vakorganisaties moeten in deze com missie zitting nemen. Het voorstel van B. en W. wordt met 7 tegen 5 stemmen goedgekeurd. Georganiseerd Overleg. Aan de orde komt het voorstel van B. en W. om een raadscommissie van drie leden te benoemen onder voorzitterschap van den wethouder van Sociale Zaken, teneinde voorstellen ln te dienen voor het In het le ven roepen van een Commissie van Georga niseerd Overleg. De heer G e e r s herinnert aan de misère van het vroegere Georganiseerd Overleg en meent, dat het nu niet de tijd is, om weer zulk een commissie te benoemen. Spreker dankt voor de eer, om in deze commissie zit ting te nemen. Wethouder Padt verdedigt het voorstel van B. en W. Het is niet de bedoeling van dit college om het werk op de schouders van den raad te schuiven. Zonder hoofdelijke stemming besluit de raad, deze commissie niet te benoemen. Motie Druyf. Thans wordt aan de orde gesteld de be kende motie van den heer Druyf, waarin hij voorstelt, van de Rijkssubsidie voor de werkverschaffing af te zien en werkzaamhe den, uit te voeren door de te werk gestelden, in eigen beheer te nemen. De heer Druyf licht deze motie toe. De loonen, waarvoor gewerkt moest worden, waren veel te laag; zij zijn niet in staat om de menschen voor de ergste armoede te vrij waren. Deze meening wordt volgens hem door het Burgerlijk Armbestuur gedeeld. Spreker veroordeelt de loonpolitiek in Zand voort. In de gemeente wordt voor het zware grondwerk slechts 35 cent per uur betaald. Maar voor ditzelfde werk bij de .Heinrich Podeus" wordt 65 cent per uur gegeven. Spreker beveelt aanneming van zijn motie aan. De heer Molenaar wenscht de hoofden van groote gezinnen, die tot de werkver schaffing behooren, drie dagen per week in vasten dienst der gemeente te nemen tegen een loon van 65 cent per uur en de andere drie dagen in werkverschaffing te doen ar beiden teneinde te voorkomen, dat die men schen op Zaterdag om levensmiddelenbon nen moeten vragen. De heer G e e r s is er ook op tegen, dat bona-fide arbeiders met levensmiddelenbon nen gesteund moeten worden. Zij moeten een behoorlijk loon hebben. Een loon van 32 cent per uur acht hij veel te laag. Het verheugt hem, dat deze zaak nu weer eens ter sprake komt. Spreker geeft den heer Druyf in overweging, zijn motie in te trek ken en B. en W. uit te nqodigen, te komen met een voorstel tot herziening der loonen bij de werkverschaffing. De heer Forrer meent, dat de heer Druyf in zeer negatieven zin voor de werk- loozen in deze gemeente heeft gewerkt. De heer Druyf had eenige weken geleden zijn interpellatie niet ontijdig moeten laten ein digen, maar met positieve voorstellen moe ten komen, dan had hij voor de werkloozen wat goeds kunnen bereiken. Nu heeft hij, zegt spreker, met de belangen der werkloo zen gespeeld. De heer Siegers zegt, dat het indertijd een ongelukkig raadsbesluit is geweest, om Rijks- en provincialen steun te aanvaar den. Spreker had het beter gevonden (en hij is voornemens om dit voor te stellen), als de heer Druyf had voorgesteld, om de loonen bij de werkverschaffing op 65 cent per uur te bepalen. Spreker zou er d niet tegen opzien, om het oude raadsbesluit te vernietigen en stelt tenslotte voor, het loon bij de werkverschaffing op 65 cent per uur te bepalen, onder voorwaarde, dat de ar beiders, die daarvoor het meest in aanmer king komen, daarvan zullen profiteeren. Wethouder Padt merkt op, dat het ge meentebestuur slechts een loon tot een maximum van 40 cent per uur mocht uitbe talen op uitdrukkelijk verlangen van Den Haag. Spreker handhaaft zijn meening, reeds in de laatste zitting geuit, dat hij zich niet kan indenken, dat een arbeider liever steun tot een bepaald bedrag zou willen ontvan gen, dan voor ditzelfde bedrag te werken. Spreker keurt ten zeerste af de houding van den heer Druyf, die tot de werkloozen ge zegd heeft, liever te willen staken, dan voor een laag loon te werken. De heer Padt, zegt, dat B. en W. niet bereid zijn, om in den geest, zooals de heer Druyf in zijn motie wil, te werken. De heer Druyf repliceert uitvoerig. Hij zegt uitdrukkelijk, dat hij de belanghebben den niet heeft geadviseerd om te staken; Integendeel heeft hij hen tegen de gevolgen daarvan gewaarschuwd. Hij constateert ten slotte. dat hij niet met de belangen der werkloozen heeft gespeeld, dat is gebeurd door hen, die blijkbaar een stemming tegen den persoon van spreker hebben willen ver wekken. Nog vele leden voeren over deze motie het woord. Te elf uur verzoekt de heer Fraenkel het woord over de orde. Hij stelt voor, de discussies te sluiten en tot stemming over de motie over te gaan. Dit voorstel wordt wel ondersteund, maar na stemming verworpen. De heer Gunters wil uit de Impasse komen. Hij stelt voor, de huidige werkver schaffing te handhaven en aan de personen, die daarvoor in aanmerking komen, een toe slag te geven. De motie-Druyf wordt verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Het voorstel-G u n t e r s wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. i i Oude Mannen- en Vrouwenhuis. Tot regenten van het Oude Mannen- en Vrouwenhuis worden benoemd: in de vaca- ture-Gunters de heer A. Tiemeijer en ln de vacature-Dr. Tichelaar de heer L. J. Rinkel. Rondvraag. Wethouder Zwaan vraagt machtiging, om het te sloopen hout uit het oude gebouw van het Oude Mannen- en Vrouwengasthuis in het openbaar te verkoopen. De raad keurt dit goed. [Wethouder Zwaan stelt voor. om de oude fragmenten uit dit gebouw voor 250 te ver koopen aan het Rijk. dat ze bestemmen wil voor de Technische Hoogeschool te Delft. Ook hiermede vereenigt de raad zich. De Voorzitter stelt voor, een medaille beschikbaar te stellen voor een dezen zomer door de Zandvoortsche Harmoniekapel te organlseeren muziekconcours. Wordt goedgekeurd. De heer G e e r s vraagt, voortaan vroeg tijdig maatregelen te nemen tot bestrijding van de gladheid. Wethouder Zwaan zegt overweging toe. Te half twaalf wordt de vergadering ge sloten. PERSONALIA. Als regeeringsdeskundige voor de ln 1929 af te nemen examens ter verkrijging van het diploma B voor de verpleging van ze nuwzieken en krankzinnigen is o.a. aange wezen de heer A. J. de Blinde, geneesheer- directeur van de stichting „Vogelenzang" te Bennebroek. STAND AARD-THEATER. In het Standaard-Theater als altijd weer een boeiend programma. De zaal was Vrij dagavond dan ook flink bezet. Hoofdzakelijk had het hoofdnummer, dat hier al bekend is en gunstig bekend de menschen naar de Kleine Houtstraat getrokken, maar ook het overig deel van het programma was al leszins bezienswaard. Eerst heel mooie natuuropnemingen, ver der een zeer genietbare klucht: „Modern Hu welijk" en dan een Wild-Westfilm naar het bekende recept. Ten overvloede zij nog ver meld dat Jack Hoxie de hoofdrol vervult. En dan tot slot: „De klokkenluider van de Notre Dame", naar Victor Hugo's werk. En met Lon Chaney! •Meer behoeft zeker niet tot aanbeveling gezegd te worden! LUXOR-THEATER. „IJsbreker „Krassin" en „Hulpkreten in liet Lucht ruim" In ons blad van Vrijaag heeft men al het een en ander over „IJsbreker Krassin" kun nen lezen. Vrijdagavond werd deze film voor het eerst te Haarlem in het Luxor-Theater vertoond. Laat ons direct constateeren dat de film zeer interessant is en een duidelijk beeld geeft van de groote moeilijkheden waarmee de bemanning van de ijsbrekers'in het alge meen en in het bijzonder van die welke uit gezonden werden om de Nobile-groepen te redden, te kampen hebben. De geschiedenis ligt bij ons alien nog verseh' in het ge heugen. Over de film nog het volgende: we zien allereerst Roald Amundsen met de Norge die later werd omgedoopt in de Italia, waarmee Nobile naar de Noordpool zou vlie gen. We zien deze machine vertrekken en de bemanning is vol hoop op een goed resultaat. De Italia is vele dagen ovei tijd en nog steeds geen bericht. Daar worden heel zwak S.O.S.-seinen opgevangen door een amateur Deze worden geseind naar Moskou.en de Rus sische regeering zendt een ijsbreker uit. Hij kan niet verder dcor het zware ijs; na har den strijd moet het schip het opgeven. Een andere ijsbreker, de „Malagin" wordt uitge zonden en eindelijk de sterkste ijsbreker ter wereld de „Krassir.". We zien ook dit mach tige schip door het ijs van 3 Meter dikte 5 snijden alsof het teek was, dikwijls wel eenige meters per uur, maar vooruit gaat het. En zoo zien we dan achtereenvolgens de red ding van verschillende leden van de mis lukte tocht van Nobile. Hoewel zelf defect met een gebroken schroef, weet de „Krassin" ook nog de „Monte Cervantes" te redden. Het is majestueus die groote ijsmassa's te zien en onwillekeurig zou men zijn jas toe- knoopen bij zooveel winter. Men krijgt een goed beeld van de reddings-expeditie. We wisten allen al wei wat 'n onschatbare dien sten de vliegtuigen hierbij bewezen heb ben. Deze film moet door elk bioscoopbezoeker gezien worden en ze verdient dit. „Hulpkreten in het luchtruim" is een mo derne Wild-West-film, want behalve van paarden, wordt een dankbaar gebruik ge maakt van de vliegmachine en nog wel een die het allernieuwste doet, n.l. in de lucht schrijven. Overigens Is het als met al dit soort van films: de verrader wordt gestraft en aan het eind krijgt de redder zijn belooning. „Duitschland's mooiste badplaats", brengt ons naar Kissingen. Wat is het daar mooi. Een komische 2-acter maakt het program ma. dat er wezen mag, voltallig. Als men deze week vooral iets merkwaar digs wil zien, brenge men een bezoek aan het Luxor-Theater. REMBRANDT THEATER, Margaret Mann in „Haar vier jongens"; regisseur John Ford Margaret Mann, de bekende vertolkster van moederrollen voor de film, is in „Haar vier jongens" op zijn test. Hoe juist en hoe fijn weet ze de lieve, innige moeder, die door haar jongens aangebeden wordt, te typeeren en hoe ontroerend in haar smart Is ze, als ze de tijding ontvangt van het sneuvelen van haar twee jongens, die ten oorlog getrokken zijn. Die stille, wanhopige smart grijpt het publiek meer aan. dan de hevigste uitbar sting had kunnen aoen: in het veilige donker van de bioscoopzaal zal menigeen de tranen uit de oogen hebben gewreven. Deze film zit zoo vol van die fijne trekjes, dat als we bij het schrijven de film nog eens aan ons geestesoog voorbij laten trekken, we eigen lijk een „embarras de choix" hebben, om de aandacht op een bepaald gedeelte te willen vestigen. Margaret Mann, als Moeder Bernte is bijna voortdurend het bestudeeren waard. de manier waarop ze het wegtrekkende regiment, dat twee van haar zoons mee neemt, nastaart, dan haar gaan zitten op de stoep van haar huisje in de diepste versla genheid, verder, we stipten het hierboven al aan, haar stille wreede smart bij het ontvangen van het bericht van het sneuve len van haar twee jongens.,.. En zoo zou den we voort kunnen gaan. haar spel op de voet te volgen en bewonderen. Die bioscoopliefhebbers, die behalve het senario, ook goed spel en goede regie weten te waardeeren, moeten niet verzui men deze week naar Rembrandt Theater te gaan, waar hen dat alles geboden wordt. Wat „The Sarrattos Troupe'de zes pyra- midisten biedt, gaat ver boven het gewone uit! Na elk nummer hadden zij dan ook een dankbaar applaus. Hun optreden is fijn, lenig, elegant, beschaafd en bescheiden T BELANGRIJKSTE NIEUWS De debatten over den Elzas zijn geëindigd en Poincaré kreeg zijn vertrouwensvotum. Overigens het oude liedje; commentaar overbodig. Voor de zooveelste maal haalden de autonomisten hun grieven op en voor de zooveelste maal betoogden zij dat dit Sepa ratisme hun bedoeling niet is. Het slot van de zaak is een motie die men resultaat mag noemen van het onvruchtbare geredeneer dat zwaar doorspekt met ontelbare herha lingen den Senaat eenige weken bezig hield. De motie luidt: „Vertrouwend op de vaderlandslievende aanhankelijkheid der bevolking van den El zas en Lotharingen aan de republiek en het eensgezinde en ondeelbare Frankrijk, gaat de Kamer met verwerping van alle aanvul lende voorstellen over tot de orde van den dag". Of de noodlge souplesse thans aanwezig is, om vruchtbaar samenwerking mogelijk te maken? Wij betwijfelen het. De Kamercom missie voor wetgevende zaken heeft tenmin ste in overleg met de regeering een wets ontwerp opgesteld, dat in hoofdzaak tegen de autonomistische of regionalistische be weging gericht is. Het wetsontwerp zegt dat elke propagandistische handeling, die ge- eigend is de openbare rust in gevaar te brengen en ten doel heeft, een deel van het gebied, waarover zich de souvereiniteit van Frankrijk uitstrekt, aan deze souvereiniteit te onttrekken, met gevangenis van een tot vijf jaar wordt gestraft. Of dit het middel is? F. A. Litwinof en het Kelloggpact REVAL, 8 Febr. (W. B.) De Kamer heeft de wet tot ratificatie van het Kelloggpact aangenomen. De Duitsche radiodienst meldt nog, dat het Estlandsche kabinet na de ratificatie van het pact door het parlement besloot den gezant te Moskou te machtigen het proto col van Litwinow gelijktijdig met Polen en Roemenië te onderteekenen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. per regel. en zenuwsterkend is de werking ran Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten HET SANTOS-KEGELCONCOURS. DE PRIJSUITREIKING Hoewel Zondag het Santos-kegelconcours op de banen van den H. K. B. In de Tempe liersstraat reeds gesloten was, ls men Vrij dagavond nog bijeengekomen om in een ge zellig samenzijn de prijsuitreiking te doen plaats vinden. Velen waren in de groote zaal van 't ge bouw van den H. K. B., toen de voorzitter van 't uitvoerend comité, de heer J. J. Brink man een welkomstwoord sprak. Haarlem heeft zich in de afgeloopen dagen van hét concours van zijn beste zijde doen kennen, aldus spreker, en het bedrag dat bijeen kwam is groot, grooter zelfs dan dat van Amsterdam. Ieder heeft het zijne gedaan, om dit concours te doen slagen, en spreker wilde het een schitterende manifestatie van naastenliefde noemen. De heer Brinkman besloot zijn openingsrede met den wensch uit te spreken, dat deze avond een waardig slot zou vormen van het waardige Santos concours. De heer P. J. M. van Tetering, voorzitter van de R.-K. Middenstandsvereeniging, die aangezocht was om de prijzen uit te reiken, hield vervolgens een. welverzorgde rede. Spreker herinnerde er aan, hoe Haarlem steeds zeer actief was, als er geofferd moest worden voor noodlijdenden en het was een vreugde, te constateeren, dat op dit concours sport en naastenliefde hand in hand gingen. Waar het Santos-concours diende, on gel den bijeen te zamelen tot steun van de t.b.c.-lljclers onder de leden van den Ned. R.-K. Middenstandsbond, bracht spreker hier een eeresaluut aan hen die zorgden, dat het concours zoo goed slaagde. Ook bracht spreker hulde aan de niet-katholie ken, die eveneens medewerkten tot het wel slagen. Dit concours heeft met zijn flink batig saldo van ruim 3000 waarlijk red ding gebracht. Maar ook sportief stond het concours op hoog peil. want ruim 5500 kaar ten van 5 worpen zijn in deze daeen geno men. Tot slot van zijn rede bracht de heer Van Tetering een eeresaluut aan illen wier menschlievendheid hier getoond is, spreker brengt hulde aan de kegelsport en dank aan alle medewerkers. Met een „Leve de H.KH. en zijn wakkere bestuur" eindigde spreker. Na een muzikaal intermezzo waarbij allen een liedje zongen waarin de heeren der wed- strijdcommïssie, De Paus, Sliggers en Smo- lenaars werden gehuldigd, deelde de heer P. J. M. van Tetering de zeer vele prijzen aan winsters en winnaars uit. De heer Heidendaal sprak namens de wed- strijdcommissie nog hartelijke woorden, o.a. zeide hij dat in de annalen der kegelsport nog nooit zoo'n concours ls geboekt. Nog tot na twaalven bleven de leiders, de winsters. de winnaars en de belangstellenden gezellig bijeen. PATRIMONIUM. De afdeeling Haarlem van het Ned. Werk liedenverbond Patrimonium, kwam Vrijdag avond In jaarvergadering bijeen, onder voor- .zitterschap van den heer J. D. Wijkhuizen. De voorzitter verwelkomde in zijn ope ningswoord inzonderheid ds. A. M. Boeljinga. die zich bereid had verklaard een opwek kend woord te spreken. Na het heengaan van Rede van Dr. Curtius vervalscht. - Naar het W. B. meldt, wordt een onder zoek Ingestèld naar het feit. dat in een uit treksel der gisteren door minister dr. Cur tius uitgesproken rede. dat des avonds door de radio werd verspreid, op verschillende plaatsen woorden waren ingevoegd, welke de minister niet had gezegd. Zoo waren o.a. aan een passages, waar de minister aanvoorde tot „samenwerking van alle partijen" de woorden „met inbegrip van de communis ten" toegevoegd. Kanonnengebulder in Kaboel. Volgens ln Moskou ontvangen berichten zijn de voorhoeden der troepen van Aman Oellah en Habib Oellah ten Noord-Oosten van Kaboel slaags geraakt. Het kanongebulder is in de hoofdstad te hooren. Aman Oellah's voorhoede is nog 15 K.M. verwijderd van Habib's hoofdmacht. De stammen, die zich bij AU Achmed Khan hadden aangesloten, moeten tegen hem in opstand zijn gekomen. Ali Achmed zou vol komen zonder troepen zijn en daardoor geen enkele militaire operatie tegen Kaboel kun nen uitvoeren. Zijn troepen zijn gevlucht ln de richting JalUOabad. Volgens Engelsche berichten zou Ali Achmed het plan hebben met een Engelsch vliegtuig naar Pesjawar te vliegen. Het bericht, dat de SovJ-;t-regeerlng een ultimatum aan Habib Oellah zou hebben gesteld, wordt door Moskou tegengesproken. (Tel.). Vervolging tegen Matsjek. Volgens een bericht uit Agram, zoo meldt de Duitsche radiodienst, is tegen den voor zitter Matsjek der Kroatische boerenpartij en tegen den secretaris Kroesewitsj een aan klacht ingediend wegens talrijke overtredin gen der perswet. ds. Barbas en ds Mulder zijn we blijde, al dus spr., eindelijk weder eens een dominee in ons midden te hebben. Veider wijdde de voorzitter eenige gevoelvolle woorden aan den overleden bonaspenningmeester den heer K. A. Grondijs, cie verscheidene jaren zijn beste krachten aan het Verbond heeft ge geven. Ten slotte memoreerde de voorzit ter dat het 3 October laatstleden tien jaar geleden was dat de Woningstichting Patri monium bij Kon. Besluit ls erkend als een vereenlging uitsluitend werkzaam in het be lang der volkshuisvesting. Hij deelde mede, dat geen aanleiding was gevonden dit feit feestelijk te herdenken. Nadat daarna de secretaris, de heer W. F. Beeremans, het laarverslag had uitgebracht, was aan de orde de verkiezing van drie be stuursleden. Aan de .beurt van aftreding waren de heeren F. van den Boogaard, Z. Elkcrbout en J. fiylders van welke heeren de heer Eijlders zich niet meer herkiesbaar stelde, de andere twee werden herkozen. Besloten werd de vacature Eijlders voorloopig onvervuld te laten. Daarna was het woord aan ds. Boeijinga tot het uitspreken van een opwekkende rede. Ds. Boeijinga zeide dat Patrimonium steeds de belangstelling van zijn hart had. In zijn belde vorige gemeenten bezocht spr. meer malen de vergaderingen van de afdeelingen van Patrimonium. Voorts betoogde spr. in den breede, dat God voor het maatschappij - leven gaf wetten, inzettingen en rechten en dat alléén indien naar die Goddelijke or donnantiën gehandeld wordt, het de Maat schappij wèl gaan zal. Patrimonium noemde spr. een hoogst noodzakelijke organisatie, waarin patroons en arbeiders samen zich over de vragen van den tijd moeten gaan beraden, ze beziende in het licht van Gpds Woord. Het is de taak. zeide spr., te maken dat al meer kennis verspreid wordt van het licht dat Gods Woord geeft ten aanzien van de dingen van het maatschappelijk leven. Moge Patrimonium zich daaraan meer en meer gaan wijden. Naar aanleiding van het betoog van Ds. Boeijinga had een drukke gedachtenwissellng plaats, waarna de vergadering werd geslo ten. MIDDERNACnTZENDÏNG. Onder leiding van Ds. C. J. van Paassen ls de jaarvergadering der Haarlcmschc afdee ling van de Ned. Middernachtzending ge houden. Uit het jaarverslag van den secre taris, den heer Hartendorff, bleek dat er in 1928 op 162 avonden en nacht gepost is. BU het consultatiebureau zijn 84 zaken aangebracht, waarvan 29 bij den voogdij raad Ingediend zijn, terwijl het in 6 gevallen tot een huwelijk kwam. Door bemiddeling van het bureau is er voor de opvoeding van kinderen van ongehuwde moeders 5213.63 ontvangen en uitbetaald. Met dankbaarheid herinnert het verslag aan de gemeentelijke subsidie van 250 en aan de goede samenwerking met andere vereenigingen, in het bijzonder met den voogdijraad en met de politioneele autori teiten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. per regel. Imp. Fa Joh. B. Schollen. Brouwersgracht 283 Am tter dam

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 19