HAARLEM'S QUO VADIS, RUSLAND? STADSNIEUWS ZATERDAG 9 FEBRUARI 1929 DERDE BLAD De uitwijzing van Trotzki. Te Moskou hebben zich den laatsten tijd in den boezem van de communistische partij gebeurtenissen afgespeeld, die een krasse te genstelling vormen met de meening, dat sovjet-Rusland een hecht gevestigde staat zou zijn, met welken zonder risico vredesver dragen en economische overeenkomsten zou den kunnen worden gesloten. De G.P.OE., de opvolgster van de Tsjeka, heeft ongeveer honderd-en-vijftig aanhangers van Trotzki waaronder gerenommeerde Bolsjewisten in invloedrijke functies, gearresteerd. Geruch ten over „onderaardsche" propaganda, gehei me drukkerijen, geheimzinnige bijeenkom sten doen in de Russische metropool de ron de en het partij-orgaan, de „Prawda", ver klaart In een verontwaardigd hoofdartikel, dat de oppositie van Trotzki niet meer eei. tegen bepaalde meeningen van de partij- meerderheid strijdende strooming is binne;: de communistische organisatie, maar dat zij zich door haar recente acties en experi menten buiten de partij heeft geplaatst en voortaan tot de gezworen tegenstanders van het communisme zelf, dus tot hetgeen in het officieele sovjet-jargon „Mensjewisme" word; genoemd, is gaan behooren. Tegelijkertijd zijn avontuurlijke berichten verspreid over het lot van Trotzki zelf, die Alma Ata, zijn Siberisch verbanningsoord moet hebben ver laten en door de beulsknechten van Stalin nog verder van de beschaving moet zijn ge deporteerd, volgens andere beweringen naar Turksch gebied zou zijn overgebracht, waar de lastige man onschadelijk kan worden ge maakt, zonder dat het regeerende commu nisme er schade van kan ondervinden. Dat. alles klinkt zeer overdreven en in het bijzon der de rol, die Trotzki bij een nieuwe samen zwering tegen de dictatuur van Stalin zou hebben gespeeld, moet in verband met de omvangrijke veiligheidsmaatregelen, die te gen hèm zijn toegepast, wel zeer bescheiden worden geacht. Te. Moskou is de meening dan ook vrij algemeen dat de regeering gebeur tenissen, die tot het verleden behooren en die lang niet de beteekenis hebben, die men ze op het oogenblik toekent, tot zeer concrete politieke doeleinden heeft opgeblazen, dat Staling tot capitulatie voor den rechtervleu gel der partij, de „oppositie van rechts", ge noodzaakt is en dat de min of meer onschul dige Trotzkisten worden opgeofferd, opdat de dictator in de gelegenheid is, zijn nederlaag, zijn compromis met de „economisten" te camoufleeren en te rechtvaardigen. In dit verband moge herinnerd worden aan de hoogmoedige woorden, die Stalin, ongeveer een maand geleden aan de „oppositie" van links" wijdde, toen hij haar in vergelijking met de „oppositie van rechts" het kleinste kwaad noemde, dat voor het „socialisme" in Rusland niet meer gevaarlijk zou kunnen worden. Zou Stalin zich zoozeer vergist heb ben of heeft hij het Trotzkisme willen laten indommelen, om het op het geschikte oogen blik te overvallen en te vernietigen? Noch het een noch het ander is voor wie de ge schiedenis van het Bolsjewisme heeft ge volgd, aannemelijk. Veel waarschijnlijker is het, dat de arrestaties en aanklachten tegen Trotzki inderdaad een geheel ander doel hebben, dat niet gezocht behoeft te worden in de verzoening met den rechtervleugel, maar in ieder geval de aandacht moet aflei den van de gebeurtenissen, die aan de posi tie van Stalin niet ten goede kunnen komen. Als symptoom van deze weinig doorzichtige gebeurtenissen zal men de diepgaande ver schillen mogen beschouwen, die tusschen Stalin en Boecharin zijn uitgebroken en die het aftreden van laatstgenoemde uit al zijn functies, met inbegrip van de hoofdredactie van de „Prawda" en het voorzitterschap van de derde Internationale ten gevolge hebben gehad. Dat Boecharin een van de beruchte „verloven" in de Krim gaat doorbrengen, is niet bevestigd. Maar het is voor het beoor- deelen van zijn nieuwe oppositie-standpunt veel belangrijker, dat hij te Moskou vertoeft, dat hij ook in de dagen, waarin de vijfde her denking van den sterfdag van Lenin tot een groote bolsjewistische demonstratie werd gemaakt, wel als spreker mocht optreden, maar dat de pers zijn toespraken, die vroe ger in Kilometer-lange stukken werden afge drukt, slechts met enkele klein gedrukte re gels resumeert. Men kan aan den afval van Boecharin van Stalin, waarvan merkwaardig genoeg, door de wereld nauwelijks notitie is genomen, niet genoeg aandacht schenken; wanneer het spreekwoord van de ratten, die het schip verlaten ergens past, dan hier. v/aar de eenige belangrijke bolsjewist die me'. Stalin door dik en door dun was gegaan, de man, die den wil-mensch Stalin eerst de for muleering van zijn politiek had ingegeven, tot het besef van de dwalingen dezer politiek komt en daar zijn gevolgtrekkingen uit maakt. Dat Boecharin reeds sedert eenigen tijd met de agrarische politiek van Stalin, die in den grond der zaak de politiek van Trotzki is, ontevreden was, wist men, zonder aan zoo onverzoenlijke verschillen van mee ning te mogen gelooven. Bezwaarlijk kan het de bezorgdheid van Stalin over den uitslag der sovjetverkiezingen zijn, die hem than?, tot protest heeft bewogen, want al wordt ook de strijd om de dorpssovjets uiterst verbit terd gevoerd tusschen de verkiezingsinstan ties én de rijke boeren, al zijn brandstichting en doodslag op het platteland evenals in de revolutiejaren 1904 5 weer typische verschijn selen geworden, die weinig goeds voorspellen, de dorpsverkiezingen kunnen toch, ook in dien de Kulaken er zouden zegevieren, aan den totalen uitslag der verkiezingen niet veei veranderen en van een directe bedreiging van de sovjetmacht is nog geen sprake. Niet temin wil Boecharin deze strijdpolitiek tegen de boeren niet meer steunen, wijl hij schijnt te bespeuren, hoe versleten de politiemidde- len van Stalin zijn geworden ten opzichte van de algemeene stemming, die niet alleen ten plattelande, maar ook in de ambtelijke bureaux, onderwijsinstellingen, vakbonden, coöperaties en de industrie-arbeidersschap in de fabrieken zelf tot uiting komt. Zijn aftre den moet buitengewonen indruk op het Mos- kousche proletariaat hebben gemaakt. Voor het gevaar, in het politiek bureau ten volle te worden geïsoleerd, is Stalin alleen behoed door het optreden van Kalinin. Dus zou hel in het algemeen te begrijpen zijn, indien Stalin weer eens, nadat hij onmiskenbaar langen tijd met het Trotzkisme had geco- quetteerd, het roer zou omgooien, om althans tijdelijk Boecharin en den Rykowvleugel in bedwang te houden. De arrestaties van de aanhangers van Trotzki zijn de weerspiege ling van deze verandering van stemming. Wanneer men de geschiedenis van het bolsjewisme heeft gevolgd, dan zal men tel kens weer gezien hebben, dat. er tusschen de Russische binnenlandsche en buitenland- sche politiek een merkwaardig verband be staat. Wanneer het Kreml tot concessies in het binnenland was genoodzaakt, dan tracht te het die voor de arbeidersschap te verber gen door krachtige aanvallen te ondernemen tegen het bultenlandsche kapitalisme. Ging het in het binnenland tot dwangmaatregelen over, dan nam zijn buitenlandsche politiek een bijzonder tegemoetkomend, van vredelie vendheid blakend aspect aan. Het is niet on mogelijk, dat er verband bestaat tusschen de recente vredesvoorstellen van Litwinow aan Polen en de hierboven geschetste gebeurte nissen in Moskou. De arrestaties van de aan hangers van Trotzki zijn een krachtproef voor het regime, die door de nadrukkelijke vredelievendheid moest worden gecompen seerd en men kan verwachten, dat de nota's .van net commissariaat van buitenlandsche zaken koeler zullen worden waartoe de houding van Polen en de randstaten een welkome gelegenheid zou bieden op het oogenblik, waarop in de binnenlandsche po litiek rust intreedt. Stalin speelt den sterken man naar twee zijden, hij laat de politie organisatie te Moskou in actie komen, haar met kanonnen op musschen schieten, omdat zijn regime zonder dit lawaai weerloos dreigt te worden tegen de in stilte aansluipende moreele en economische depressie; en hij zendt vredesboodschappen de wereld in, om dat hij toch ook weer bang is voor zoo ana chronistische willekeur en in de partij en bij de arbeiders sympathie noodig heeft. Bij de onderteekening van de Duitsch-Russische overeenkomst, die men niet behoeft te over schatten, maar die toch een van de kleine, principieele concessies is, waardoor het Bolsjewisme allengs ontbindt, heeft de „Is- westija" geschreven, dat daarmede weer aan de wereld was duidelijk gemaakt, hoe ge makkelijk men met sovjet-Rusland tot over eenstemming kan komen. Deze aan duidelijk heid niets te wenschen latende wenk aan de groote credietlanden is tevens een wenk aan het adres van de partijmeerderheid, die tot dusver achter den dictator stond en die hij vreest te verliezen, wanneer hij nog langei bij onderdrukkings- en afweermaatregelen •alleen volhardt. Het activisme van de Russi sche buitenlandsche politiek is niet een sim pele phrase, juist omdat het het binnenland sche Russische politieregime nog mogelijk wil maken, maar het is alleen een voorspiegeling van een algemeene activiteit der sovjetpoli- tiek, gericht op vernieuwing van het Russi sche openbare leven. Men zou er zich over verbaasd hebben, indien de nota's van Litwi now zonder reflex in de binnenlandsche po litiek waren gebleven. De gebeurtenissen te Moskou zijn in staat, aan het raadselachtige van Litwinow's politiek een einde te maken, dat maar voor één uitlegging vatbaar is. (Nadruk verboden). DE HARINGVISSCHERIJ. Rapport der commissie-Lo- vink. De toestand eerder on gunstig dan zorgwekkend. De Noordzeeconventie verouderd. De commissie-Lovïnk voor de haringvis- scherij heeft thans haar eindrapport aan den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw uitgebracht. Aan deze commissie die In September 1926 werd ingesteld, was een onderzoek opgedragen omtrent de vraag aan welke oorzaken de ongunstige toestand .inhet harlngvisscherijbedrijf moet worden toegeschreven en of en zoo ja in hoeverre maatregelen van overheidswege dienen te worden getroffen, welke zouden kunnen leiden tot verbetering in den ongunstigen toestand van dat bedrijf. Uit het rapport blijkt o.a. volgens de Tel. Op grond van cijfers meent de commissie, dat haringvangst in de jaren 1921, 1922 en 1925, als een der oorzaken ls te beschouwen van den minder gunstigen toestand in het haringvisscherijbedrijf. Deze geringe vangst behoeft echter geen aanleiding te geven tot vrees voor de toekomst. De commissie is van oordeel, dat de alge meenetoestand van het haringvisscherijbe drijf niet gunstig is, doch dat er niet van een noodtoestand gesproken mag worden. Dit zou moeten leiden tot verdwijning of zeer sterke inkrimping van de drijfnet- visscherij. Het is niet noodig van regeeringswege krachtige maatregelen te nemen ter bevor dering van de moderniseering van het bedrijf uit het groote aantal zeilloggers, dat in de laatste jaren is omgebouwd tot motorlog- gers, mag de conclusie worden getrokken, dat zeer veel reeders in staat zijn daartoe over te gaan zonder financieele tegemoet koming van de overheid De commissie adviseert de in dienst zijn de politiekruisers gaandeweg te vervangen door vaartuigen met grooter actieradius en grooter vaart. Export van haring. Met betrekking tot de bescherming van de waarde van Nederlandsche haring in het buitenland door Invoering van een rljkskeur op de voor den ebport bestemde haring, heeft de commissie een overzicht gegeven van de wijze, waarop de overheid zich in den loop der jaren met de regeling van de ha- ringvisscherij en den egporthandel heeft in gelaten. De commissie meent, dat het nemen van maatregelen ter bescherming van de waarde der Nederlandsche haring in het buitenland van rijkswege moet uitgaan. Als maatregel van algemeenen aard acht de commissie het gewenscht, dat pogingen worden gedaan om verlaging der spoor- vrachten te krijgen. De commissie meent ten slotte nog, dat de in 1882 gesloten Noordzeeconventie als ver ouderd moet worden beschouwd en nood zakelijke herziening behoeft. DE AANBESTEDINGEN VOOR DEN SLUISBOUW. De beide aanbestedingen voor den sluis bouw, n.l. het maken van groenhart-houten schermen voor de nieuwe sluis te IJmuiden en het leveren en aanbrengen van drijfbalken voor de muren, welke Vrijdagmorgen ten kantore van den sluisbouw te IJmuiden zou den gehouden weiden, zijn evenals de aan besteding, welke a.s. Vrijdag zcu plaatsvinden uitgesteld tot Vrijdag 22 Februari a.s. De Rijkswaterstaat hcopt dan dat de quaestie met de aannemers opgelost zal zijn. HET ONGELUK IN DE APPELAARSTEEG. OORZAAK NOG NIET BEKEND. In ons vorig nummer werd de veronder stelling geuit, dat het ernstig ongeluk in de Appelaarsteeg. waarbij twee arbeiders om het leven zijn gekomen, veroorzaakt zou kunnen zijn. doordat het ijzer van de haken, waarmee de steiger opgehangen was, door de vorst broos is geworden. We hebben aan de Arbeidsinspectie ge vraagd, of het niet noodzakelijk is. dergelijk steigerwerk in den vervolge in een vorst periode niet te doen plaats hebben. Ons werd geantwoord, dat het onderzoek van het Ijzer der gebroken haken nog niet heeft plaats gehad. Het kan dus ook nog niet ge zegd worden, of inderdaad de vorst de oor zaak is geweest. Ook de samenstelling van het ijzer moet nog onderzocht worden. HET OFFICIEELE RAADS- VERSLAG. Wij hebben indertijd medegedeeld, dat er met 1 Januari 1929 wijziging gekomen is in de verschijning van het officieele raadsver- slag. Het wordt nu door een ander bureau verzorgd, dat op zich genomen heeft vlugger te werken. Het begin is vrij goed. Wij ontvangen thans de eerste 2 vellen van het verslag over 1929, het begin der be- grootingszittingen. Meteen zijn nog eenige vellen uitgekomen van het verslag over 1928, maar dat loopt pas totJuli! De achterstand is dus groo ter dan een half jaar! De raadsleden zullen met belangstelling nog eens nalezen wat zij zoo'n tijd geleden gezegd hebben. In veel zaken kunnen zij controleeren ofhun blik op de toekomst juist geweest is! Het zal noodig zijn om te zorgen, dat er geen nieuwe achterstand komt. Indertijd is toegezegd, dat het bureau dat thans de ver slagen verzorgt de kopij 4 dagen na de ver gadering zal afleveren. Dan kan de drukker er voor zorgen, dat het verslag eenige dagen later verzonden wordt. Maar nu is er weer een maand verloopen tusschen vergadering en verslag. ZIGEUNERS TRACHTEN ONS LAND BINNEN TE DRINGEN. MAAR DE BURGERWACHT VAN STAMPROY WAAKT! Dezer dagen trok 's avonds onder de ge meente Stamproy (L.) nabij de Belgische grens een aantal Zigeuners over de grens ons land binnen. Zij werden door enkele marechaussees uit Maeseyck vergezeld, meldt de Tel. Nauwelijks hadden zij hun kampvuur ont stoken, of de burgemeester deed de burger wacht aanrukken, die de bezoekers aanmaan de het land wederom te verlaten. Toen men hier niet direct gevolg aan gaf, werden en kele wagens gehaald, waarop het hebben en houden van de Zigeuners werd geladen. Vervolgens ging de karavaan weer België- waarts. Vanzelfsprekend volgden de Zigeu ners onder protest, doch zij werden opnieuw door de Belgen teruggestuurd. De burger wacht hield echter vol en kreeg -tenslotte de overhand. Deze eigenaardige handelwijze, die veel belangstelling trok. liep zonder incidenten af. De grens wordt thans nog sterker be waakt dan voorbeen, daar vermoed wordt, dat eerstdaags andermaal een poging wordt aangewend ons land binnen te dringen. HET IJS OP DE WADDEN. Een boot naar Schiermonnikoog. Hedenmorgen 4 uur zou de loodsboot „Am sterdam" wederom van Den Helder vertrek ken met post en levensmiddelen, ditmaal met bestemming naar Schiermonnikoog, van waar eenige passagiers zouden worden mee genomen. Het voornemen was. om, indien de tijd het toelaat, ook Ameland aan te doen. Tengevolge van den Z.W. wind is de ijs toestand in het vaarwater tusschen Oost- mahorn en Schiermonnikoog gewijzigd. Het westelijk deel van het vaarwater naar Brak- zand was gisterochtend zoo goed als ijsvrij Het recherche-vaartuig „Lam-.n de Vries" en de motorreddingboot „Insulinde", zullen hedenmorgen vi-ceg het ijs rondom den steiger verbreken en 't zoodoende de postboot van den rijksveerdienst mogelijk maken te vertrekken. Een van deze beide vaartuigen zal de postboot zoo noodig vergezellen, en indien het noodig is. assistentie verleenen Men hoopt het eiland Schiermonnikoog uit zijn isolement te verlossen De post- en passagiersvliegtocht van de KL.M. die Donderdag en Vrijdag wegens mist niet door kon gaan is voorloopig uitge steld. AMERIKA ANSCnEN TRAWLER VERGAAN. NEW LONDEN (Connectiecut), 8 Febr (Reuter). Er ls geen spoor gevonden van de Amerikaanschen trawler „Seiner", die 9 Januari ter vischvangst was uitgevaren en thans als verloren wordt beschouwd. De bemanning bestond uit 21 koppen. PERSONALIA. 12 Febr. hoopt de heer E. de Boer hoofd conducteur den dag te herdenken, dat hij voor 35 jaar in dienst trad der Nederland sche Spoorwegen. Haarlem was 30 jaar zijn standplaats. Hij gaat op dien dag den dienst verlaten met pensioen. Door Kerkvoogden is benoemd tot orga nist der Noorderkerk (Velserstraat) de heer Jac. Zwaan, thans organist bij de Ev. Lu- thersche Gemeente alhier. INBRAAK. BIJ de politie ls aangifte gedaan, dat Don derdagmiddag in een keet, staande op een grondwerk aan de Dr. Schaepmanstraat, door verbreking van een hangslot ls Ingebroken. Er werden drie pakken draadnagels ge stolen. „MISS ÏIAARLEM". Op het balmasqué der Kon. Erk Tooneel- Vereeniging „Jacob van Lennep" op a.s. Maandag, zal docr de jury Miss Haarlem worden gehuldigd en haar za: een fraai ge- van „Jacob van Lennep" op bijzondere wijze worden gehuldigd en har zal een fraai ge schenk worden aangeboden. HET ONGEVAL MET DEN BOTTER UK. 152. De schipper van den op de Zuidpier te IJmuiden verongelukten botter U.K. 152, K. Romkes, vertelde ons omtrent de hem over komen ramp, het volgende: Omstreeks 6 uur des avonds was het scheepje tusschen de pieren van de haven van IJmuiden. Het was dik van mist, zoodat men aan boord „geen hand voor de oogen" kon zien. Op een gegeven oogenblik werd de Zuidpier verkend. Men ging overstag naar de Noordpler. Door den sterken vloed kon de motor het schip niet meer houden, waardoor het op de blokken liep en lek werd. De schipper wilde den botter toen op de Zuid pier zetten, maar het water kwam in aan raking met de bus met 50 KG. carbid, die met een hevigen knal ultelkaai sprong, zoodat de scherven glas den opvarenden om de ooren sprongen, echter zonder iemand te verwon den. Brandend werd het vaartuig op de Zuidpier gezet, waar het vastliep. Een der knechts nam de kans waar en sprong op de pier, waarna hij den schipper en den anderen knechts wist te redden. Toen de drie mannen door de „Junior" van de pier werden gehaald, stond de botter ge heel in vlammen. Des nachts om één uur ls Romkes nog eens gaan kijken, ook toen was het vaartuig nog brandend. Vrijdagmorgen staken alleen de verkoolde verschansing boven het water uit, hetgen op de foto duidelijk te zien Is. Het schip is verzekerd. De bemanning heeft echter haar goed en ook een bedrag aan geld bii het ongeval verloren. De U.K. 152 was een der grootste botters van de Urker vloot en eigendom van den heer L. Hakvoort. GLADIOLDQZTFKTEN EN ÏIARE BESTRIJDING. Maandagmiddag 11 Februari zal Prof. van Slogteren in de Kroon te Haarlem voor de Gladiolusvereeniging een voordracht hou den over bovenstaand onderwerp. De lezing wordt door lichtbeelden ver duidelijkt. PERSONALIA. Ds. W. Bijleveld te Haarlem staat op het tweetal voor predikant bij de Christelijk Geref. Kerk te Kampen. EEN NOODLANDING. Vrijdagmiddag omstreeks 5 uur moest een particuliere vliegmachine, waarin twee Engclschen (piloot en mechanicien) waren gezeten, van wege den zwaren mist in den Haarlemmermeernclder in he*, land van den heer B. aan den Hoofdweg een noodlanding maken.' Het vliegtuig, dat in Ostende (België) was opgestegen en waarmede over Vlissingen was gevlogen in de richting Schiphol, kwam, na juist een sloot gepas seerd te zijn, op het land terecht en werd nagenoeg niet beschadigd. De vliegers gin gen naar Amsterdam om aldaar te overnach ten en hoopten hedenmorgen de reis naar Schiphol te kunnen voortzetten. DE KNOEIERIJEN TE NIEUWER-AMSTEL. De Tel. schrijft: „Naar wij vernemen hebben Gedeputeer de Staten (van Noord-Holland) dezer da gen een beslissing genomen inzake het ver zoek. ingekomen van het bestuur der vrij zinnige kiesvereeniging „Eensgezindheid" te Amstelveen, om een onderzoek te doen in stellen naar de ten gemeentehuize aldaar plaats gehad hebben onregelmatigheden. Het op last van Gedeputeerden ingestelde onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat inderdaad de gepubliceerde knoeierijen alle hebben plaats gehad. Allen, wier namen in verband met de on regelmatigheden ten gemeentehuize van Nieuwer-Amstel. genoemd werden, zijn, na dat het ambtelijk onderzoek door de hoofd ambtenaren der Provinciale Griffie beëin digd was. door den commissaris der Ko ningin, jhr. mr. dr. Röell, te Haarlem ge hoord. Naar wU vernamen, rees voor den com missaris zoowel als voor Gedeputeerden deze moeilijkheid, dat een beslissing moest geno men worden over hoofd- en andere ambte naren, wier aanstelling en ontslag niet bij genoemd college berust. Aangezien echter, nadat allen daartoe in aanmerking komende personen gehoord wa ren, aan de juistheid der ingebrachte be schuldigingen niet getwijfeld kon worden, is dezer dagen door Gedeputeerde Staten aan het gemeentebestuur van Nieuwer-Amstel bericht, dat de gemeente-secretaris, als ont werper van het plan inzake het vervalschte mandaat, als ae meest-schuldige moet aan gemerkt worden, doch dat ook de gemeen te-ontvanger en de eerste ambtenaar ter se cretarie niet gehandhaafd behooren te wor den. Wijl Gedeputeerden echter niet de be voegdheid hebben, om. aan de hand van de v;et. daadwerkelijk in te grijpen, adviseeren zij B. en W^van Nieuwer Amstel, om den eersten ambtenaar ter secretarie te ontslaan en voorts, om den gemeenteraad voor te stellen, zoowel den gemeente-secretaris als den -ontvanger uit hun functies te ontslaan. DE INVALIDITEITSWET. Vanwege den Haarlemschen Christelljken Bestuurdersbond is op Dinsdag 12 Februari een cursusvergadering uitgeschreven toegan kelijk voor de leden van de bij den bond aangesloten organisaties, waarin de heer H. Souverein. ambtenaar bij den Raad van Ar beid te Haarlem zal behandelen het on derwerp: „De beteekenis der Invaliditeits wet voor de arbeidende klasse". HAARLEMSCIIE CIIR. BESTURENBOND. Op een vergadering van den Haarlemschen ChristelljkenBestuurdersbond is besloten tot oprichting van een gecentraliseerde pro- pagandacommissie. Aan elke bij den bond aangesloten organisatie is verzocht éen lid aan te wijzen om in deze commissie zitting te nemen. CHR. NATIONALE WERKMANSBOND. Het Provinciaal Comité Noord-Holland van den Chr. NaUonalen Werkmansbond be staat dit jaar 25 jaar. Naar aanleiding daar van zal in de maand Mei te Haarlem een herdenkingssamenkomst plaats hebben met als spreker onder meer dr. A. P. Klap, Ned. Herv. Predikant te Amsterdam. HET IJS. IJSCLUB VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN De banen van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken aan de Kleverlaan zijn heden morgen weer opengesteld. Hedenmiddag half twee zouden de wed- - strijden in hardrijden voor kinderen van le den beginnen. Vanavond blijven de banen gesloten. Te Halfweg. Uitslag van de Vrijdagmiddag op de kom van de Suikerfabriek plaats gehad hebbende hardrijderij voor mannen van 3040 jaar. 1. A. Loogman. Lijnden; 2. P. Eggcrmond en 3. J. Smit. beiden te Zwanenburg. Idem voor mannen van boven de 40 jaar: 1. C. Smit; 2. W. van der Wal en 3. Knol. Te Haarlemmerliede. Uitslag hardrijderij voor mannen: 1. A. Klaassen, 2. J. Oorthuis, 3. W. Willemsc. A.s. Zondag wordt er te Haarlemmerliede door de ijsclub de Liede een nationale ring- rijderij gehouden door paren om luxe prlizen A.s. Zondag wordt er ook op de Buitenliede door de ijsclub de Nieuwe brug een nationale hardrijderij voor paren gehouden om geld prijzen. IJSONGFUJKKEN IN HAARLEM EN OMGEVING. Een moedige knaap. In ons nummer van Donderdag deelden wij mede, dat onder Haarlemmermeer bij Aalsmeer twee jongens van 15 en 18 jaar door het ijs zakten. De 13-jarige Ger- brand van Eyk is daarbij verdronken. Nu vernemen wij, dat zijn 15-jarlge neef die zwememn kon, direct toen hij zich met groote moeite zelf uit het water weer op het ijs had weten te werken en bemerkte dat zijn metgezel zich niet had kunnen redden in het gat is gesprongen en er aanvan kelijk in was geslaagd den drenkeling te grijpen. Met zijn armen op het telkens afbrokke lende ijs leunende heeft hij met Inspanning van alle kra :hten getracht het slachtoffer boven water te brengen doch hij mocht zijn moedige daad helaas niet met gunstig re sultaat bekroond zien. Z^lf uitgeput rakelde, moest hij zijn neef tenslotte loslaten. Inmiddels kwam er hulp opdagen en toen kon de ongelukkige wor den opgehaald. De levensgeesten bleken echter reeds geweken te zijn. De 15-Jarige knaap, die van overspanning enz. eerst het bed moest houden, is weder zoover hersteld, dat hij de volgende week zijn werkzaamheden wel weder zal kunnen hervatten. noe slecht het ijs te Haarlem mermeer ls! In een tocht nabij den Hoofdweg In Haar lemmermeer zakten drie meisjes door het ijs. Met groote moeite konden ze door een voor bijganger, den heer B. worden gered. Terwijl de 18-jarige arbeider O. op de Hoofd vaart aan 't schaatsenrijden was. zakte hij er plotseling door. Hij kon gelukkig door zijn broeder, die het ongeluk zag gebeuren, worden gered. Ook op de Kruisvaart ls een 16-jarige knaap door het ijs gezakt en niet dan met groote moeite uit zijn levensgevaarlijke po sitie bevrijd. Er zitten in Haarlemmermeer ook zooveel slechte plekken in het ijs, dat het rijden daar zeer gevaarlijk is. DE GESTEENIGDE IJSBREKERS. DE MACHINIST VAN DE „VAN DER HOOG" AAN T WOORD. Nu de „Van der Hoog", een der booten van W. Bus' stoombootschappij die Donderdag het ijs in de Ringvaart braken, weer in het; Spaarne voor den wal ligt, hebben wij een onderhoud gehad met den machinist van deze boot, naar aanleiding van de aanvallen van schaatsenrijders bij Llsse, die hun baan vernield zagen. Zoo gauw als 't donker was, begon het, vertelde de machinist, en werd er met steenen gegooid. Maar hoe dichter de booten bij Lisse kwamen des te erger werd het. Verschillende ruitjes uit patrijspoorten werden verwijderd, omdat ze anders stuk ge gooid zouden worden. Met gedoofde lichten is men voorzichtig verder gevaren onder een aanhoudend bombardement van stecncn. Tenslotte wilde de kapitein van de Piet Cronjé niet verder, dc mannen verscholen zich onder dek en zoo werd gewacht tot er politie kwam. De wachter van de Lisser brug had gealarmeerd en drie rijksveldwachters kwamen spoedig. Een der steenengoolers werd bij zijn mouw genakt. de Jongeman ruk te zich los. waarbij zijn mouw afscheurde. De veldwachter loste daarop een schot in de lucht, waarop de jongeman stil bleef slaan. Door de dreigende houding van de men- schenmenlgte die zeer groot was geworden, moesten de veldwachters zich met den ar restant in een schuur terugtrekken. Later zijn zij ontzet door rijksveldwachters uit dc Haarlemmermeer. Tegen tien uur kreeg men order verder te varen. Veldwachters begeleidden de booten langs den kant, terwijl een auto meereed om met het zoeklicht de stecnengooiers in de gaten te houden. Een enkelen keer werd nog een steen geworpen, bij de Kaag werd echter alles rustig.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9