BILJARTEN. HET IJS. ATHLETIEK Voetbal in Engeland. DOOR DE INTERNATIONALE SPORTWERELD D. A. de F oei jaeger wint het Kampioenschap van Haarlem en Omstreken. Vrijdagavond werd het tournooi om bo- vengenoemden titel in het clublokaal van de biljartvereeniging „Haarlem Noord", café v. d. Bos aan het Soendapleln voortgezet met twee partijen. Eerst traden in het strijdperk H. v. Hooff van „De Zon" te Heemskerk en B. Masten broek van „Excelsior" te Lisse. Aanvankelijk was gcon van beiden op stoot en ging de strijd gelijk op. Daarna kwam Mastenbroek er wat beter in en scoorde op de 22ste beurt een serie van 20 en op de 27ste beurt 23, waar door hij een flinken voorsprong kreeg. Van een inzinking van zijn tegenstander wist de Heemskerker gebruik te maken om met kleine series weder de leiding te nemen, die hij evenwel spoedig weder moest afge ven, toen de Lissenaar 11, 13 en 21 maakte. De stand was toen 173 om 209 voor Masten broek. Geen van die twee maakte toen nog een serie van eenig belang en toen Masten broek de 250 caramboles cadre vol maakte, stond zijn partner op 202 in 62 beurten. Toen speelden Verheyde 'Haarlem Noord) en Mastenbroek (Excelsior). Reeds op de 5de beurt scoort eerstgenoemde een fraaie serie van 30, gevolgd door 14. Toen hij even later nog een 31 maakte, was de stand 119 om 73. Ofschoon Mastenbroek regelmatig werkte, bleven de series uit. Do Haarlemmer daaren tegen noteerde 18, 17. 10 en 11 achter elkan der en verkreeg hierdoor een grooten voor sprong. De stand was in 22 beurten: 183 om 115 en toen een oogenblik later Verheyde nog eens 21 noteerde, was de strijd feitelijk in zijn voordeel beslist. Na 34 beurten kwam het einde met 250 om 168 voor Verheyde. Van Hooff is thans uitgespeeld; hij heeft S nartljen van "de 7 gewonnen. Zaterdagmiddag werden de wedstrijden van dit tournooi weder vervolgd met twee partijen. Het eerst ontmoetten elkaar A. G. Lub bers van „D. E. S." te Haarlem en G. van Egmond van „De Zon" te Heemskerk. Zooals te verwachten was, bleek eerstgenoemde be langrijk sterker. Hij nam met series van 17 en 12 in de beide eerste beurten dadelijk de leiding. Terwijl zijn tegenstander er niet in kon komen, ging Lubbers regelmatig vooruit, zoodat de stand op de 10de beurt reeds 63 voor hem aanwees. Later vergrootte hij zijn voorsprong met series van 13, 17, 21 en 23. Toch was de Heemskerker ook wat beter op stoot gekomen; hij noteerde 12, 18, 15, 13, waardoor hij wat van zijn achterstand op haalde. Dit kon de nederlaag niet meer ver hinderen en met een eindserie van 24 maak te Lubbers de 250 caramboles cadre vol. Van Egmond noteerde 173 in 41 beurten.. Daarna traden B. Mastenbroek van „Ex celsior" te Lisse en G. van Egmond in het krV,. De Lissenaar loont met kleine series onmiddellijk uit, terwijl zijn partner niet op dreef kan komen. Na de 28ste beurt is de stand dan ook reeds 111 om 61 voor Masten broek. Dan komt de Heemskerker er wat be ter In en maakt op de 32ste beurt een fraaie 22. Hij haalt langzaam maar zeker zijn ach terstand ln en weet ten slotte van een in zinking van Mastenbroek gebruik te maken om de 250 te bereiken en zijn tweede partij te winnen. Mastenbroek stond op 241. Hiermede is ook Van Egmond uitgespeeld met 2 gewonnen en 5 verloren partijen. Des avonds werden de wedstrijden voort gezet. Nu stonden D. A. de Foei jaeger (D.E.S.) en B. Mastenbroek (Excelsior) tegenover elkaar. De oud-kampioen zette er dadelijk een gan getje in en na 10 beurten was de stand reeds 85 om 46 in zijn voordeel- Met Mastenbroek blijft het sukkelen en als de Haarlemmer op de 15de beurt een serie van 41 scoort, is het reeds 132 om 57. Daarna noteert De Foel- jaeger nog series van 13, 22, 21 en 24, waarna hij er reeds 226 heeft om 79, zoodat de partij voor den Lissenaar hopeloos is. Op de 35ste beurt maakt De Foeljaeger de nog ontbre kende 6. Mastenbroek noteert juist 100. De laatste partij speelden de clubgenooten Lubbers en Mienis van „D.E.S.". In dezen strijd is Lubbers dadelijk op dreef. Hij scoort 15, 11, 15. 17 en 38, zoodat hij na 13 beurten reeds op 115 staat, terwijl Mienis er dan 58 bijeen heeft. Dan komt een periode van lage cijfers voor beiden. Alleen weet Mienis op de' 22ste beurt 16 te maken. Daarna scoort zijn partner op de 26ste beurt een mooie 27 en nadert daardoor de 200. Met Mienis is het gedaan en na enkele slechte beurten, maakt Lubbers achtereenvolgens 20 en 21. waarmede hij de 250 vol heeft, zijn partner op 138 latende. Het Is nu reeds zeker, dat de strijd om den titel nog alleen loopt tusschen De Foeljaeger en Verheyde, die beiden nog ongeslagen zijn, de eerste met 6 gewonnen partijen, de twee de met 5. De laatste ronde van het negendaagsch tournooi is Zondagmorgen te 11 uur aange vangen. Er moesten dien dag nog vijf par tijen gespeeld worden. De drie eerste ervan gingen alleen om een mindere plaats. Alleen de partij LubbersVerheyde kon nog een verrassing brengen. Indien eerstgenoemde die wón, dan was de titel bijna zeker voor De Foeljaeger, die hooger in moyenne stond dan zijn mededinger Verheyde. Won de laatste evenwel, dan moest de allerlaatste partij de beslissing brengen. Onder deze omstandig heden was er voor deze twee laatste partijen een buitengewone belangstelling. Doch gaan wij eerst den loop der drie andere partijen na. Te 11 uur dan bonden Mastenbroek van Excelsior te Lisse en Mienis van D. E. 8. te Haarlem den strijd aan. In het begin was de Haarlemsche kampioen 2de klasse in de meerderheid; doch op de 17de beurt maakte de Lissenaar een serie van 31, gevolgd door een serie van 17 op de 21ste beurt, waarmede hij meteen de leiding had, zij het met gering verschil. Daarna blijven de spelers langen tijd gelijk op gaan, nu eens de een voor, dan weer de ander. Als het dan 208 om 209 is, weet Mastenbroek met achtereenvolgens 10, 3, 19 en 10 uit te maken, Mienis op 222 la tende. Vervolgens treden Mastenbroek en Lubbers van D. E. S. in het strijdperk. Eerstgenoemde steekt dadelijk goed van wal, doch ook Lub bers is er spoedig in; hij volgt zijn tegen stander op den voet. Beiden spelen een goede party en leveren een spannenden ren naar het eind. Als Mastenbroek op de 40ste beurt 174 noteert, heeft Lubbers er 176 bij een. Dan maakt Lubbers een fraaie 46, de hoogste serie tot nog toe en oogst hiervoor een welverdiend applaus. Hierdoor is Mas tenbroek heel wat achter geraakt. Met taaie vasthoudendheid produceert de Lissenaar 10, 2, 10, 25 en is nu bijna gelijk. Het spant ge weldig en terwijl Lubbers zoo goed als niets meer maakt, bereikt Mastenbroek met 12, 7 en 9 het eind. De stand is 250 om 244. Daarna aanvaarden Brauckman van D. E. S. en Mastenbroek van Excelsior te Lisse den strijd. Het is voor laatstgenoemde een zware wedstrijddag. Hij moest namelijk drie partijen achter elkaar spelen. Dit heeft niet verhinderd, dat hij ze alle drie won, wat een zeer mooie prestatie is. Ook in deze partij is hij dadelijk goed; hij begint met 26, gevolgd door nog eens 26 op de 4de beurt. Hierdoor is de stand reeds 59 om 22. Na een kleine inzin king waarvan zijn tegenstander geen ge bruik maakt, scoort hij wederom 26 en de volgende beurten 13 en 18. De voorsprong, dien hij hierdoor verkregen heeft, weet hij te behouden; hij wint ten slotte met 250 om 238 in 50 beurten. De voorlaatste partij tusschen Lubbers (D. E. S.) en Verheyde (Haarlem-Noord) brengx de verrassing, die mogelijk werd geacht. Lub bers wint de partij. Het was een uiterst span nende partij, vooral op het laatst. In het be- gir was Terheyde in het voordeel. Hij no teerde o.a. 15, 11, 20, 37; doch Lubbers ant woordde met 24 en 19 en later, toen zijn partner er wat uit was, nog eens 11, 22, 12, 20 en 26, waardoor hij de leiding had over genomen met 220 om 212. Nadat Verheyde nog eens 20 gemaakt heeft, weet Lubbers uit te maken. De stand was: 250 om 246 in 43 beurten. u Nu was De Foeljaeger de eenige nog onge slagen speler, toen hij de laatste partij be gon tegen Verheijde. Deze laatste speelde aanvankelijk een schitterende partij en noteerde 13, 24, 22, 24 28, zoodat op de 13de beurt de stand was 143 om 90 in zijn voordeel. Op de 18de beurt was het 171 om 132 voor Verheyde. TVarna toon de De Foeljaeger nog steeds de taaie wed strijdspeler te zijn; hij scoorde 21, 16 en 36 en had meteen de l'illng met 225 om 192. Even daarna maakte hij uit onder don derend applaus van de toeschouwers. De stand was 250 om 203 in 34 beurten. Ongeslagen is de veteraan uit dezen ne- gendaagschen strijd te voorschijn gekomen; hij heeft dus deze fraaie overwinning wel verdiend. Van alle zijden werd hij bestormd met gelukwenschen. en De algemeene eindstand luidt aldus: gesp. gew. pnt. brt. h.s. gem. D. A. de Foeljaeger 7 7 1750 282 41 6.21 W. H. Verheyde 7 5 1C99 306 37 5.55 B. Mastenbroek 7 4 1509 363 31 4.16 A. G. Lubbers 7 3 1637 348 46 4.70 H. v. Hooff 7 3 1595 389 41 4.10 G. v. Egmond 7 2 1337 370 27 3.61 A. Brauckman 7 2 1484 416 28 3,57 P. Mienis 7 2 1335 395 26 3.38 Daarna werden de prijzen met een korte toespraak uitgereikt door den heer J. v. Trigt, voorzitter van Haarlem-Noord. Om het kampioenschap van Nederland DOMMERING KAMPIOEN. De uitslag van den wedstrijd om het kam pioenschap van den Nederlandschen Biljart bond, die te Rotterdam plaats had, luidt als volgt: Gew. Put. H8. A.G. 1. J. Dommerlng 4 1600 109 12.83 (kampioen) 2. Wlemers 3 1387 68 11.44 3. Katoe 2 1107 68 10.54 4. Cremer 1 1000 66 8.26 5. de Leeuw 0 1059 57 8.75 IJsclub voor Haarlem en Omstreken Een dergelijke langdurige ijsperiode heb ben we in langen tijd niet gehad. In de laatste winters kon het bestuur van de IJs club voor Haarlem en Omstreken de banen aan de Kleverlaan slechts een paar maal openen. Hoe geheel anders is dat nu! Zij, die het voorrecht hebben, lid van de IJsclub te zijn, hebben nu al ruim zes weken kunnen ge nieten. Ook Zaterdagmiddag was het aan de Kle verlaan weer druk en mede doordat de zon lekker scheen, was het er ook bijzonder ge zellig. Men deed nu over het algemeen meer aan blokzeilen en kunstrijden, dan aan hardrij den. Ook kwamen er velen zonder schaatsen een kijkje nemen. Met zichbaar genoegen kijken zij o.a. naar het fraaie rijden van me juffrouw Ina Gerritsz, die de vorige week den eersten prijs schoonrljden voor dames had gewonnen. Er werd nu ook veel in lange en breede rijen gereden. Het bestuur had ook weer wedstrijden voor kinderen uitgeschreven. De deelneming was ditmaal niet zoo groot, als anders; de wedstrijden waren dan ook gauw afge- loopen. De jury was samengesteld uit de heeren J. H. Sauveur, H. Eldering en Kaars Sijpe- steyn. Was de deelneming aan de wedstrijden dan al niet groot, de strijd was weer bijzonder hevig. De jongens gaven elkaar niets toe. De uitslagen waren als volgt: Kinderen beneden 14 jaar: 1. A. Flohil. 2. P. Blad, 3. K. Rol, 4. G. Bleeker. Kinderen van 1417 jaar. 1. J. van der Veen, 2. R. Erlings, 3. Siebe Kamstra, 4. G. Henneman. Na afloop van de wedstrijden mengden de deelnemers zich weer onvermoeid tusschen de groote menigte op de baan tot zons ondergang toe. Een Hollandsche jongen kent in den ijs tijd blijkbaar geen vermoeidheid en ook geen kou. Maar eer» aan wie het toekomt de meisjes over het algemeen nog veel min der! Tegen vier uur kwam er veel water op het ijs. Velen dachten, dat dit de voorbode van den dooi was. Maar de pessimisten, die het nu maar het liefst warm water zouden zien regenen, dachten er anders over. „De nacht zal het wel weer ophalen" zeiden zij zuch tend en zij hebben gelijk gehad. Toen we Zondagmorgen wakker werden, vroor het al weer heviger dan de laatste dagen. Bovendien stond er na een snijdende Oostenwind, die tegen den middag in hevig heid toenam. Misschien was het hieraan te wijten, dat het bezoek Zondag niet zoo buitengewoon druk was als gewoonlijk. De banen bleven Zaterdag- en Zondag avond gesloten. Het personeel mocht ook wel eens vrij hebben! Te Heemstede Zaterdagmiddag hadden op de banen van de ijsvereeniging „De Volharding" te Heem stede verschillende wedstrijden plaats. Te half 3 werd aangevangen met den wedstrijd om het kampioenschap van de Vereeniging. Hiervoor kwamen 9 deelnemers uit. De heer H. Muller, die het vorige jaar den eere- titel veroverde, moest zich op het laatste mo ment terugtrekken wegens een schaatdefect. Voor dezen wedstrijd was een fraaie wis selbeker uitgeloofd, die twee maal achtereen of drie maal in totaal gewonnen moet wor den. De lengte der baan was 180 M. De geheele uitslag is als volgt: 1. J. Kooyman, 2. J. Pronk, 3. J. Drayer, 4. Th. Dam, 5. L. v. Wijk, 6. J. v. Straten, 7. G. Hoogervorst, 8. J. de Herder, 9. H. v. Deurzen. Hierna hadden wedstrijden plaats voor jongens. In otaal waren er 28 deelnemers, verdeeld in 2 groepen, n.l. 10 boven 13 jaar en 18 van 1113 jaar. Baan 100 M. Hier werd uitstekend gedemonstreerd dat „hardloopen" bij rijden niet tot overwinning voert. De jonge Samson schijnt zijn vader te wil len volgen. Een echt rijderstype, die, met wat training nog wel meer van zich zal doen hooren. Van de jongens boven 13 jaar werd hij dan ook glansrijk no. 1. H. Vink bezet de 2e plaats A. McVders 3. De afd. van 1113 Jaar gaf interessante ritjes te zien. No. 1 J. v. d. Vijzelaar, 2. Tinus v. Rooden, 3. J. v. Linden. Hier bestonden de prijzen uit schaatsen, schaatsengarnituren en kunstvoorwerpen. Des avonds werd onder groote belangstel ling in Hotel Van Meurs de beker onder eenige toepasselijke woorden door den heer Arnold uitgereikt. Te Spaarndam De uitslag van de hardrijderij op schaat sen voor mannen te Spaarndam luidt als volgt: 1. A. Klaassen, Haarlemmermeer: 2. P. Gersteynen, Haarlem; 3. J. Oorthuis, Spaarndam. Te Veisen Op de ijsbaan bij Velserbeek hadden Zater dagmiddag verschillende wedstrijden plaats, die dank zij het gunstige weder en de goede regeling, uitstekend slaagden. Zoowel op de baan als op den weg daaromheen volgde een groote schaar belangstellenden de ver schillende verrichtingen op de gladde baan. De baan was in goede conditie. Het voor den wedstrijd bestemde gedeelte was door latwerk afgescheiden. Er waren bijzonder fraaie prijzen beschik baar gesteld. Over het algemeen werd er zeer goed ge reden, het ijs was zeer hard; vallen na het starten was voor enkelen de oorzaak dat hun overigens goede prestatie niet in aan merking kon worden genomen. Bij het schoon rijden voor paren werden goede rijdsters door hun partner gehandicapt en omgekeerd, hetgeen bij de beoordeeling beiden niet ten goede kwam. De jury stelde vrij hooge eischen en dat alle mededingers haar uitspraak beaamden bleek door de bijvalsbetuigingen bij het be kendmaken der prijswinnaars en de uitrei king der prijzen die terstond na den wed strijd in Lunchroom Anneta plaats vond. Ongeveer half drie vingen de wedstrijden in schoonrijden aan en verschenen de heeren aan den start. Van de 7 deelnemers moesten de heeren Jac. Stpdt en C. J. Schravendijk wegens het behalen van een gelijk aantal punten over rijden ter beoordeeling wie van hun den eer sten of tweeden prijs zou deelachtig worden. De heer Stadt kwam als beste rijder uit het strijdperk. Van de vijf dames veroverden mevrouw Metselaar en mejuffrouw B. v. d. Berge res pectievelijk den eersten en tweeden prijs. Mejuffrouw v. d. Berge had daarbij aan mejuffrouw M. Koot een ernstige mededing ster maar wist bij het overrijden een viertal punten meer te behalen. Van de zeven paren die zich hadden doen inschrijven toonden mejuffrouw A. Grapen- daal en de heer J. Stadt het beste op de ijzers te zijn, mejuffrouw M Koot en de heer C. J. Schravendijk behaalden den twee den prijs. Voor den derden prijs kwamen aan vankelijk drie paren in aanmerking. Na overrijden werd deze aan mejuffrouw B. v. d. Berge en den heer R. Schooxl toegekend. Het hardrijden voor jongens van 8 tot en met 13 jaar ving kort daarna aan. Niet min der dan 22 deelnemers waren ingeschreven De prijzen bestonden uit levensmiddelen en drie persoonlijke prijzen voor de snelste rij ders. Dit keer waren het R. Bosma, H. Limborgh Meyer en M. Doevei die den eer sten, tweeden en derden prijs verwierven. Te Vijfhuizen Zaterdag had een hardrijderij te Vijfhui zen plaats. De uitslag was als volgt: 1. P. van Steijnen, Haarlem; 2. J. Willemse, Haarlem- merliede; 3. Buis, Haarlemmermeer. Troost prijs G. Willemse. Haarlemmermeer. Thunberg weer wereldkampioen De amateur Clas Thunberg, de geduchte Finsche hardrijder, is er in de Zaterdag en Zondag te Oslo gehouden wedstrijden op nieuw in geslaagd, beslag te leggen op den titel van wereldkampioen. Hij werd eerste op de 500 M. en 1500 M., vierde op de 5000 M. en zesde op de 10 K.M. Zijn grootste concur rent was weer de Noor Ballangrud, die op deze nummers (in dezelfde volgorde) derde, tweede, eerste en nogmaals tweede werd. (De Crt.) ZWEMMEN. Haarlemsche Zwembond. Vrijdagavond had in Restaurant Brink- mann de jaarvergadering plaats van den Haarlemschen Zwembond. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter, Dr. M. J. Huizinga, die we gens het kortelings aftreden van den secre taris, zelf het jaarverslag uitbracht. Het bleek, dat er in het rayon van den bond in 1928 een krachtig en opgewekt zwemleven heeft geheerscht en dat wederom twee vereenigingen zijn toegetreden tot den bond. nl. de zwemvereeniging „Velsen" en de zwemclub „Haarlem". De voorzitter deed belangrijke mededee- lingen over de standkoming van den bonden wedstrijd Haarlem-Utrecht-Den Haag, wel ke zal worden gehouden op Zondagmiddag 3 Maart in „de Regentes" te 's-Gravenhage. De besturusverkiezing had tot resultaat, dat de aftredenden werden herkozen; tot be stuurslid werden benoemd mej. M. van Am- meren (Zignea), en de heeren Jager (D. W. R.), Braam (H. P. c.), Veldhoff (Haarlem) en Wijnekus (Velsen). Dr. Huizinga werd opnieuw tot voorzitter gekozen. Bij de verkiezing van een Waterpolo-com- mlssie ontspon zich een langdurig debat over de vraag, of uitbreiding dan wel inkrimping van bet ledental noodzakelijk was. Tot het laatste werd besloten; gekozen werden tot leden van die commissie de hee ren Braam, de Bruyn en Boeré. Bij de bespreking der agenda van de N. Z. B.-vergadering gaf de voorzitter een ex posé van de verhouding tot genoemden bond en over het tusschen partijen aanhan gige contract. De vergadering bleek zeer ontevreden over de houding van het bestuur van den N. Z. B.; zij wenschte de verdere bespreking over het contract en de teekening daarvan te zien opgeschort tot na de behandeling der reorganisatievoorstellen. Tenslotte werd door de vergadering een voorstel van H. P. C. aanvaard, beoogende een einde te maken aan de verkeerde ver houdingen in de adspirantencompetitie. Het zal nu niet meer mogelijk zijn, dat een adspirantspeler in een hooger zevental, ook nog kan uitkomen in de speciale adspi- ranten-afdeeling. H. Z. en P. C. „De Waterratten". Dinsdagavond 12 Februari houdt bovenge noemde vereeniging een algemeene ledenver gadering in het gebouw „Rosehaghe". Op de agenda komt o.a. voor een bespreking over de jaarvergadering van den Haarlemschen en den Nederlandschen Zwembond. Kon. Ned. Aihletiek-Unie In de Zondag te 'sGravenhage gehouden Jaarlijksche algemeene jaarvergadering van de Kon Ned. Athletiek-Unie werd de heer D. de Vries tot voorzitter gekozen. De aftredende voorzitter majoor P. W. Scharroo, werd tot eerelid benoemd. Uitslagen van Zaterdag: West Ham U.Leeds U. Huddersfield T.Arsenal Bolton W.Wednesday PortsmouthDerby County BurnleyLeicester C. BirminghamSund erland Sheffield U.Bury Cardiff C.Aston Villa LiverpoolEverton Newcastle U.Manchester U. Manchester C.Blackburn L. Tweede divisie o.m.: Hull City—Grimsby Town MiddlesbroughWolverhampton W. Notts ForestChelsea Preston N. E.Notts County Tottenham H.Port Vale 0-i 2—2 1—5 0—1 1—0 6—1 0—2 1—2 5—0 1—2 2—3 8—3 3—0 0—1 4—2 Duitschland-Zwitserland 7-l) Zondagmiddag werd te Mannheim voor ruim 30.000 toeschouwers de vijftiende inter nationale voetbalwedstrijd tusschen Duitsch- land en Zwitserland gespeeld. De strijd ein digde met een 71 overwinning der Duitschers, die ver in de meerderheid waren. Duit*chlj»nd tegen het beroepss pel. Wat men ▼an clubgeest. Samenwerking tusschen sigaretten voetbal.Onze wispelturige winter. Ervaringen In Duitschland wordt door tal van aan hangers van de voetbalsport, die het wer kelijk goed meenen met dit spel, dat Dultsch land heeft veroverd als geen andere tak van sport, krachtig gestreden tegen de invoering van beroepsspel in het rijk. Men krijgt ech ter den Indruk, dat het spel machtiger ge worden is dan de leiders en dat daardoor op den duur de komst van het beroepsspel niet zal zijn tegen te houden. De clubs zijn lang zamerhand financleele ondernemingen ge worden. wat in de laatste dagen van sneeuw en ijs weer duidelijk blijkt. Ik heb reeds meermalen in dit blad verteld, dat er tegen voetbal op een besneeuwd veld geen be zwaar behoeft te bestaan omdat daaraan geen gevaren voor de spelers verbonden zijn. Wat. men echter op het oogenblik in Duitsch land doet gaat te ver. Daar wordt thans voetbal gespeeld op velden, die daarvoor absoluut ongeschikt zijn. Zoo las ik van een wedstrijd, gespeeld op een terrein, dat be dekt was met 'n ijskorst, onstaan doordat de dool dc bovenlaag van de sneeuw had doen smelten, waarna het weer was gaan vrie zen. Door een gelukkig toeval liep de wed strijd zonder ongevallen af en daar de thuis club won, waren ook de vele toeschouwers volkomen tevreden. Een andere wedstrijd werd gespeeld op een geheel grasloos veld, waarin hard bevroren voetstappen, die den bal de zonderlingste sorongen lieten maken. Hier liepen eenige spelers verwondingen op. Dat nien beroepsspelers op zulke terreinen laat spelen, is wel is waar niet goed te keu ren maar nog te verklaren, doch dat men amateurs, die naar men beweert, voetbal voor hun genoegen spelen, aan de gevaren, welke dergelijke terreinen opleveren, bloot stelt, wijst er op, dat deze amateurs toch eigenlijk willooze slachtoffers zijn in dienst van de clubs. Met amateurisme heeft dit dan ook niets meer te maken. j van Duitsche „amateurs" vergt. Het verdwijnen fabrieken, bierbrouwerijen en exploitanten van van Jaap Eden in den winter van 1894. Keer op keer hoort men sterke staaltjes van het verdwijnen van den goeden club geest. Een sterk elftal is voor de clubs hoofd zaak. om dat te bereiken, stapt men over alle mogelijke bezwaren heen. Een sterk staaltje daarvan is het volgen de. Ruim een jaar geleden werd in een wed strijd te Aschaffenburg een speler van de F. S. V. Frankfurt ernstig gewond. Het duur de maanden voordat de man weer kon spe len. In Frankfort beweerde men dat de ver wonding een beenbreuk oozettelijk was toegebracht door den speler Hermann van Aschaffenburg. Hemel en aarde werd door de Frankforter club bewogen om in Duitsch land de overtuiging ingang te doen vinden, dat het spelen met of tegen een „moorde naar" als Hermann groote lichamelijke en moreele gevaren met zich hracht, men drong er sterk op aan, den speler levenslang uit te sluiten. De rechter werd er tenslotte in gemoeid doch deze kon geen termen vinden om Hermann te straffen, wat opnieuw de verontwaardiging in Frankfort deed op laaien. Maar ziet, eenige maanden later heeft de Frankforter club een nieuwen achterspeler noodig. Hermann heeft blijkbaar van de lucht in Aschaffenburg genoeg, hij wil wel eens veranderen, meldt zich bij Frankfurt aan en wordt daar.met open armen ont vangen! Thans speelt hij met Wijk. den speler wiens been hij destijds opzettelijk zou hebben gebroken, in de achterhoede van de F. S. V. Frankfurt. En in Frankfort is er thans blikbaar niemand, die daaraan aan stoot meer neemt. Over den band tusschen de Duitsche si- garen- en sigarettenindustrie en de Duit sche voetbalsport heb ik het reeds eerder gehad. De Duitsche Voetbalbond heeft eeni- gen tijd geleden streng verboden, dat door de spelers op de een of andere manier re clame wordt gemaakt. Doch wat de spelers niet mogen doen, wordt thans door de clubs gedaan. Groote Duitsche sigarettenfabrieken helpen de clubs met het inrichten van haar terrein, betalen zelfs de kosten voor een trainer. En die clubs laten geen gelegenheid ongebruikt voorbij gaan om daarvan in de pers mededeeling te doen, waarbij ze de sportiviteit van de goedgeefsche firma na tuurlijk sterk in de hoogte sturen. Ook bier brouwerijen helpen een handje mee om de clubs den strijd om het bestaan te verge makkelijken. Ze Iftijgen als tegenprestatie het recht haar bier in de buffetten op het terrein der club te verkoopen. Ook de siga rettenfabrieken krijgen natuurlijk het ver kooprecht voor sigaretten. Zoo werken nico tine en alcohol mede aan de verdere ont wikkeling van de sport. Dat zou nog niet zoo heel erg zijn doch ook het omgekeerde is het geval: voetbalclubs werken mee om het gebruik van alcohol en nicotine te bevorde ren. Het allernieuwste op dit gebied kreeg men kort geleden in Dresden te zien. Daar staat een der groote vereenigingen onder het „pro tectoraat" van een bekende slgarettenfa- briek, die als fabrieksmerk een gekleurde ster voert. Het bestuur van Guts Muths, zoo heet de bewuste club, dreef de dankbaarheid tegen over die fabriek zoover, dat men dezer da gen het eerste elftal in het veld zond met de reclamester van de fabriek in felle kleu ren op de borst. Zelfs de Midden Duitsche Voetbalbond vond dat toch wel wat te kras, hij verbood tenminste onmiddellijk die re clame, wat op zichzelf weer een nieuwe re clame is, daar de plaatselijke bladen natuur lijk het voor en tegen van dit verbod zullen bepraten. Intusschen zijn door dat alles de clubs in staat krachtig aan de verbetering van het spel te werken, zoodat het Duitsche voetbal in den laatsten tijd zeker op een hooger peil komt. De wedstrijden van Duitsche clubs te gen Oostenrijksche en Tsjechische profs, hebben dien indruk nog versterkt. De be langstelling voor het spel neemt steeds toe, zoo zijn voor den morgen te Mannheim te spelen wedstrijd Duitschland-Zwitserland reeds vrijwel alle 30.000 plaatsen uitverkocht. We hebben ditmaal inderdaad een merk- waardigen winter en onwillekeurig is men geneigd te beweren, dat vorst en dooi nog nooit zóó snel en met zooveel afwisseling zijn opgetreden als dit jaar. Ik heb al drie maal mijn schaatsen opgeborgen in de overtui ging, dat het met de wintersport gedaan zou zijn; voor de vierde maal in dit seizoen heb ik ze weer voor den dag gehaald omdat er weer gereden kon worden. We heb ben dezen winter regen gehad, die twee uur later door vorst werd gevolgd, ja we heb ben zelfs regen en vorst tegelijk gehad. Maar toch is er ook op ait punt niets nieuws onder de zon. Dezer dagen snuffelde ik in oude kranten teneinde de prestaties van Jaap Eden op de smalle ijzers eens te vergelijken met die van onze tegenwoordige matadors. Ik kwam daarbij in de eerste plaats tot de ontdek king. dat onze goede Nederlandsche rijders van thans tijden maken, die stukken beter zijn dan de destijds door Jaap Eden, den onoverwinlijke, gemaakte wereldrecords. (Wij schreven hier reeds eerder over Red, S. S.) Daar er noch in het ijs, noch in de schaat sen verandering van beteekenis is gekomen, bewijst dat ongetwijfeld, dat de techniek van het rijden sedert den tijd van Eden groote vorderingen heeft gemaakt. Wat ik evenwel verder ontdekte was, dat men in die tijden al even eigenaardige win ters had als die. welken wij thans beleven. Het scheelde b.v heel weinig of door den plotseling ingevallen dooi zou men in 1894 de wereldkampioenschappen niet hebben kunnen houden. Het ijs te Stockholm was tenminste onbruikbaar, doch in allerijl wist men in Saltsjöbaden een baan in orde ts maken. Als men nu hoort, hoe het weer zich tijdens de wedstrijden hield, dan Is het alsof men een verslag van een wedstrijd in dezen winter leest. Ik lees b.v.: „Het weer was den geheelen nacht zco ongunstig mogelijk ge weest want eerst vroor het een paar graden, toen begon het te dooien en te sneeuwen, daarna regende het om met enkele graden vorst te eindigen". Bij dezen wedstrijd werd onder storm- en regenvlagen de 500 Meter gereden. Toen men aan de 10.000 Meter begon, sloeg het weer plotseling om. De yind bedaarde en het be gon te vriezen. In een minimum van tijd was het ijs weer hard, waardoor mooe tijden gemaakt konden worden. Jaap Eden maakte daarvan gebruik cm in zijn strijd tegen Frederiksen een nieuw wereldrecord over dien afstand te maken n.l. 19 min. 12 1/5 sec. Het liep overigens Jaap Eden in dezen wedstrijd niet mee. Op de 500 Meter werd hij, na denzelfden tijd gemaakt te hebben als Frederiksen. bij loting tweed-' geplaatst. On de 1500 Meter werd hij met gering verschil tweede en op de 5000 Meter kwam hij te val len on het oogenblik. dat hij teven Halvorsen, die den wedstrijd won, de leiding had. Was dat laatste niet gebeurd, dan zou hi1 waar schijnlijk den reeds door hem in 1893 ver overden titel van wereldkampioen, onnieuw hebben gewonnen. Daar geen der rijders drie nummers won. werd de titel van wereld- kamnioen niet toegekend. Om van het ijs weer op vcetbal temg te komen, nog de opmerking, dat het feit. dat er midden in het voetbalseizoen een voetbal- looze tijd van anderhalve maand komt, nog geen record is. We hebben dat, ongeveer 20 jaar geleden, nog veel erger gehad. Toen kreeg men eerst 7 weken sneeuw en ijs en toen men meende, dat men door de vorst periode heen was. maakte zware mist op twee opeenvolgende Zondagen het soe'en van voetbalwedstrijden vrijwel onmogehik. Voorloopig is -er dus ook op dit punt niets nieuws onder de zon. C. J. GROOTHOFF. Bilthoven ,9 F9bruarl 1929.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6