LEIDEN DOOR EEN GROOTE RAMP GETROFFEN FELLE BRAND TE AMSTERDAM EEUWENOUD MONUMENT VAN BOUWKUNST VERLOREN VEEL KUNSTSCHATTEN VERWOEST. BOVENDIEN 7 WINKELS EN HUIZEN 46e Jaargang No. 14001 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 12 Februari 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN» J. C PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week f 0.27H. met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.32. Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3-57^-2. Franco per post door Nederland i 3.87V$. Losse nummers f 0.06. Gelll. Zondagsblad per 3 maanden i 0.57V$, franco p. post Bureaux Groote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENT1EN: 1-5 regels I 1.75, elke regel meer 1 Q3S. Reclame* f0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Annonces van Vraag en Aanbod 1-4 regels 10.60, elke regel meer f 0.15 buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (Woensdag en Zaterdag) 1-4 regels f 0.25, elke regel meer i 0.10 Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet oi Oog 1 400.-, Duim 1 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger I 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA DINSDAG 12 FEBRUARI Stadsschouwburg: Gastvoorstelling Raoul Asian „Der Liebhaber", 8 uur. Schouwburg Jansweg: Ned. Operette Ge- eelschap (Jacq. v. Bijleveld) „De Blauwe Mantel", 8 uur. Cinema Palace: „Het laatste Commando". 8 uur. Luxor Theater: „Krassin, het witte Ge heim"; „Hulpkreten in het Luchtruim". 8 uur. Rembrandt Theater: „Haar vier Jongens". Tooneel: The Sarattos Troupe. 79; 9.15 T.15 uur. Standaard Theater: „De klokkenluider van de Notre-Dame"; „De jacht op wilde Paar den". 8 uur. WOENSDAG 13 FEBRUARI Stadsschouwburg: Compagnie Gaston Baty „Le Malade Imaginaize", 8 uur. Remonstrantenhuis: Rozekruisersgenoot- schap J. Leene: „Het Rozekruisersoccultisme en de nieuwe Wereldleeraar". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. ONZE INSCHRIJVING RAMP HOEK VAN HOLLAND In aansluiting op wat wij in ons nummer van Maandag omtrent de overmaking van het bedrag der inschrijving in ons blad voor de nabestaanden van de omgekomen be manning van de „Prins der Nederlanden" mededeelden, drukken wij hieronder den inhoud af van een schrijven dat wij heden van A. Baron Sweerts de Landas Wyborgh, president-thesaurier der Zuid Hoilandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreu kelingen te Rotterdam ontvingen: Aan de Directie van Haarlem's Dagblad. Mijne Heeren, Van de heeren R. Mees en Zoonen, alhier mocht ik heden vernemen dat door u ge stort is in het „Heldenfonds Prins der Neder landen" de som van f 10493.40, zijnde het totaal bedrag van uwe inschrijving met be trekking tot de vreeselijke ramn met onze stoomreddingboot „Prins der Nederlanden". Voor uwe goede zorgen en bemoeiingen in deze door u ten koste gelegd, ben ik u zeer erkentelijk en verzoek ik u dan ook namens ons Bestuur mijn oprechten dank wel te willen aanvaarden voor dit sympathiek bliik van deelnem'ng en dezen dank zoo mogelijk eveneens kenbaar te willen maken aan de- geren, die daartoe hebben medegewerkt. Met de meeste hoogachting heb ik de eer te zijn Z. H. Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen (w. g.) SWEERTS, President-Thesaurier. BIJ DEZE KOU IJs en schaatsen zijn heel prachtig Maar dit wordt ons toch te machtig, Dit is voor een kouwelijk mensch niet goed te dragen, Tc Ben geen revolutionair, Maar dit gaat me toch te ver, Als ik kon zou ik Vorst Vorst nu graag verjagen. Het is al een hevig lijden, Om per fiets naar 't werk te rijden, Want je halve lichaam raakt finaal bevroren Voor je aan je werk kunt gaan, Moet je voor de kachel staan, Ter ontdooiing van je handen, neus en ooren. Hoe die jongens het 'm lappen, Die den heelen dag maar trappen, Voor den kruidenier en slager, is een wonder, Vuilnisman, verkeersagent, Krijgen ook mijn compliment, Hun prestatie in die kou is zeer bijzonder. En vandaag gaan ze op schaatsen, Langs liefst elf van Friesland's plaatsen Moge 't hun, dat wensch ik vurig, goed bekomen, Maar ik doe er niet aan mee, Brrr!, alleen al het idee, Doet me van de Pool en Nova Zembla droomen; Tal van nuttige bedrijven, Kuénen nauw in actie blijven, Daar de kou den goeden gang dreigt te verstoren, Eieren, door de kip gelegd. Vriezen stuk, ls mij gezegd, En 't product der IJsco, hoor ik, is bevroren. In de arme huisgezinnen, Weet men niet, wat te beginnen, Om verkleuming, ja bevriezing te vermijden, Vele arme stakkers gaan, Met te dunne kleeren aan, Deze dagën door een bitter, bitter lijden. En wij kunnen nog slechts wenschen, Dat Vorst Vorst ons arme menschen, Niet te lang meer met zoo'n strengheid zal regeeren, Hij maakt misbruik van zijn macht. Hij behandele ons zacht, Als hij wil, dat wij hem blijvend zullen eeren... Op een weiland blaat een schaapje, In een vaartje zwemt een knaapje, Hengelend doe ik een slaapje, En de wind ruischt zachtverkoelend door de boomen, Langgebeende veulens stoeien, Waar de madeliefjes bloeien, En de Zondaggangers roeien, Loom genietend, op de zon begoten stroomen Aan den blauwen koepel van den Hemel, staat de zon te branden, Op de blanke westerstranden En de drommen uit de stad daar saam- gekomen, 'k Breng mijn zakdoek naar mijn oogen, Om mijn voorhoofd af te drogen Goed, dit alles is gelogen, Maar vindt U het ook niet prettig eens te droomen? P. GASUS. Het theater Flora uitgebrand Hevige koude belet het Blusschingswerk De nachtwaker sliep Een agent van politie, die hedenmorgen half zes de ronde deed in de Amstelstraat zag uit een paar bovenramen van het theater „Flora" in de Amstelstraat rook komen. Hij heeft toen den nachtwaker, die geregeld in het gebouw de ronde moet doen. gezocht. Hij vond hem slapeode in de vesti bule. Het bleek, dat het reed? midden in het gebouw flink brandde. Inmiddels was ook de brandweer gealarmeerd. Toen de eerste motorspuit de Amstelstraat inreed sloegen de vlammen reeds fel beneden uit de deuren, die als nooddeuren zijn aangewezen. Ook uit een paar hooger gelegen vensters sloegen vlammen. Dadelijk werd geseind: „Groote brand", en ln minder dan geen tijd kwamen de brand weervoertuigen opdagen. Reeds dadelijk was te zien, dat het ge bouw niet meer te redden viel. Uit alle ramen en deuren loeiden de vlammen. Slang na slang werd afgerold en weldra was een aantal machtige stralen op den vuurpoel gericht. Ook aan de achterzijde, de Heeren gracht, werden motorspuiten in actie ge bracht. Door het museum WilletHolthuizen en het huis van notaris Blank werden slan gen gelegd. Het vuur was daarmee geheel door de brandweer omsingeld, zoodat na ongeveer een uur werken wel geconstateerd kon worden dat de omliggende gebouwen, als het naast gelegen Centraal Theater en het gebouw van de Amsterdamsche Bank, geen gevaar liepen. Inmiddels loeiden de vlammen in het brandende gebouw geweldig. Verstik kende rookwolken sloegen over het Rem- brandtplein. Brandweerlieden als ijsmannen De brandweer had met deze vreeselijke koude een zeer zware taak. Koppelingen van de slangen vroren vast, en moesten met fak kels worden ontdooid. Vele brandweerlieden zagen er uit als ijsmannen. Van hun helm tot hun schoenen zaten ze onder het wit bevroren water. 'Ondanks dat hanteerden zij de straalpijp. Het vuur be gon pas te verminderen, toen er ongeveer geen voedsel meer was. Aan de zijde van het tooneel is van het inwendige van het gebouw nog het een en ander overgebleven. Daar heeft de brandweer nog kans gezien om de sproei-installatie in werking te stellen. Het dak is zoo goed als intact gebleven. Tegen half negen begon de brandweer haar materiaal te verminderen. Den geheelen dag heeft zij echter nog wel wers. Het tramver keer. dat natuurlijk gestremd was, werd circa half tieh weer hersteld. Met groote moeite werden de tramrails van het ijs ont daan. De waarnemende burgemeester, de heer J. ter Haar Jr., kwam in den vroegen morgen van zijn belangstelling blijk geven. Voor den tweeden keer verbrand. Dit is de tweede keer, dat dit theater een prooi der vlammen wordt. In den middag van 29 Augustus 1902 ging het ook in vlammen op. De waterleiding, waar de brandweer in eer ste instantie op aangewezen was, was afge sloten om een aansluiting te maken voor het toen nieuwe Rembrandttheaier. Het werd daarna geheel n-euw opgebouwd en in ge bruik genomen cp 17 December 1903. Het is gedurende een reeks van ja>en het eigen dom geweest van de familie Nöggerath. Het vorig jaar November ging het ten gevolge van een faillissement over ln handen van den heer John de Smeth. Het werd nu be speeld door het gezelschap van den heer Difraen. Vrijdag j.l. werd er een nieuwe operette gegeven, genaamd „Masselman en Lindeman". 75 menschen getroffen. Aan dit operettegezelschap waren circa 30 personen verbonden, terwijl het orkest bestond uit 14 personen. Hst technisch- en zaalpersoneel telde circa 30 personen. Onge veer 75 menschen worden dus door deze ramp getroffen. Het woord is aan.. Frederik van Eeden: Wat de mensch noodig heeft voor zijn le ven is een sterk verlangen. Leven is iets willen. DE VORST EN DE WATERWEGEN Het ijs in het Noordzeekanaal Reeds vroeg in den morgen kwam te IJmui- den een der groote ijsbrekers van Amsterdam aan. die het ijs voor de sluizen en bij den aanlegsteiger der „Alkmaar Packet" heeft ge broken. Van genoemde maatschappij is hedenmor gen elf uur een boot naar Amsterdam ver trokken. Daar reeds eenige zeebooten gepas seerd zijn, zal de reis vermoedelijk wel sla gen. Het stoompontveer te Velsen begon heden morgen moeilijkheden bij den dienst te on dervinden en vaart thans met een der groo te ponten, terwijl een kleine pont bij de stei gers heen en weer vaart om het water open te houden. Tengevolge van de strenge vorst heeft zich ln het Noordzeekanaal reeds veel Us gezet. De groote schepen ondervonden echter nog geen moeilijkheden, de booten der Alkmaar Packet konden tot nu toe den dienst, zij het ook met vertraging, onderhouden. Vooral tusschen Velsen en IJmuiden zit veel ijs. evenals bij Assendelft, waar het veer over het Kanaal moest worden stopgezet. Bij het stoompontveer te Velsen wordt door de „Ingenieur Dirks" van den Rljkswa-i terstaat een vaargeul opengehouden. Dit stoombootje, dat Maandagmorgen uit IJmui den werd gerequireerd heeft voor den tocht van IJmuiden naar Velsen ongeveer drie uur noodig gehad. (Zie ook elders ln dit nummer) Een geweldige brand verwoest het Stadhuis Geen persoonlijke ongelukken Een geweldige brand heeft heden in den 1 vroegen morgen in Leiden gewoed. Omstreeks half vijf ontdekte de nachtwaker, die als gewoonlijk de ronde deed door het Leidsche stadhuis brand in een vertrek, gelegen in een nevengebouw, t' ven de afdeeling Bur gerlijke Stand aan de Vischmarkt-zijde. De man alarmeerde onmiddellijk de politie en de brandweer en keerde toen naar den brand terug om te trachten zelf het vuur te blus- schen. Door den rook werd hij evenwel be wusteloos en toen korten tijd later de brand weer arriveerde moest hij worden weggedra gen. Het vuur greep ontzettend snel om zich heen, aangewakkerd door den snellen Noord oostelijken wind. In een oogenblik sloeg het vuur van het eene vertrek over naar het andere, en weinige minuten later stond ook Leiden's stadhuis zelf, waartegen de afdee ling Burgerlijke Stand is aangebouwd, in brand. Met groote kracht woedde het vuur en toen de brandweer met twee motorspui ten op de plaats des onheils arriveerde stond het eeuwenoude stadhuis in lichtelaaie. Bij de felle koude de thermometer stond op 15 graden Cel. vorst had de brandweer een zeer moeilijke taak, en zij zag spoedig in, dat zij zonder assistentie het vuur niet meester kon worden. Alle brandweerkorpsen uit den omtrek bijeen. Assistentie werd verzocht van alle brand weerkorpsen in den omtrek. Den Haag arri veerde al spoedig met twee groote motor spuiten, Voorschoten, Oegstgeest en andere gemeenten volgden met min of meer ver ouderd materiaal. De Haagsche brandweer kon echter aanvankelijk niets uitrichten, daar de motoren bevroren waren. Er ging een uur mee gemoeid, voordat zij water kon geven. Het was bij deze lage temperatuur voor de brandweerlieden bijna niet mogelijk het blusschingswerk te verrichten. Geheel complex vat vlam Ondanks de groote vuurzee, die de brand vormde, bevroor het water bijna onmiddellijk De brand dreigde steeds grooteren omvang aan te nemen. Het duurde niet lang of de ook aan het stadhuis grenzende conciërge woning stond in lichtelaaie, en kort daarop had ook het perceel van de firma Goddijn en Bayer vlam gevat. Hoog laaiden de vlam men en er viel weinig te blusschen. De brandweer besloot dan ook zich te bepalen tot het beschermen der overige aangrenzen de gebouwen. Reeds dit was een moeilijke taak. Tot zelfs aan de overzijde van de straat vatten de daklijsten der huizen vlam. Alle omliggende woningen werden op last van de brandweer ontruimd. Binnen enkele uren was het stadhuis totaal uitgebrand. De vrij hooge toren zakte tegen half zes in elkaar. Steeds wanneer een zoldering be zweek vloog een vonkenregen over de omge ving, en de brandweer deed vergeefsche moeite om verdere uitbreiding van den brand te voorkomen. Nog slechts de muren overeind. Tegen half acht hedenmorgen stonden nog slechts de muren overeind. Alleen vrijwel waardelooze boeken en een geteekend por tret van burgemeester De Gij solaar konden worden gered. Van het twee verdiepingen hooge gebouw met den prachtigen gevel en het bordes was niets dan een puinhoop overgebleven. Alleen de muren waren blij ven staan. Alles was verzekerd. Behalve het stadhuis zijn afgebrand het nevengebouw, de conciërgewoning en het pand van de fir ma Goddijn en Bayer. Alle bewoners konden tijdig worden gewaarschuwd, zoodat geen persoonlijke ongevallen zijn voorgekomen. Een der eersten, die op het terrein van den brand verscheen was de burgemeester van Leiden, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. Ook de meeste andere Leidsche gemeente lijke autoriteiten waren op het terrein van den brand aanwezig. Het Rijk biedt hulp aan De minister van financiën heeft in over leg met zijn ambtgenoot voor onderwijs aan het gemeentebestuur van Leiden alle moge lijke assistentie aangeboden, eventueel be staande in het beschikbaar stellen van ge bouwenruimte, hetzij in het nieuwe Acade misch Ziekenhuis hetzij in andere rijksge bouwen. HET STADHUIS TE LEIDEN ZIJN BOUW EN HISTORIE. Het stadhuis was een van de oudste, en in zyn détails ongetwijfeld een van de mooiste gebouwen der stad Leiden. Het geheel kon men niet onvoorwaardelijk mooi noemen door de overmatige breedte van den gevel bij de geringe hoogte. Het euvel bestond al eenlgszins bij den middenbouw-gevel, dateerend van 1598. Het was geen nieuw stadhuis, dat toen verrees; het reeds zeer oude, dat bestond, kreeg een nieuw front. Ontwerper van den gevel, die prachtige détails had. vooral in het zoo mooie middenfront met het bordes, was Lie ven de Key. Aan hem danken wij ook den wondermooien gevel van onze Haarlemsche Vleeschhal. De „middenbouw" van 1598 werd ln 1601 uitgebreid met een aanbouw rechts en in 1662 met een aanbouw links. In den loop van de zeventiende eeuw werd ook het inwendige van het stadhuis vernieuwd. Prachtige statie- vertrekken werden Ingericht, die tot op der. huidigen dag. nu al dit schoons plotseling verwoest is, de bewondering van bezoeker;, wekten. Vooral de burgemeesterskamer, de raadszaal en de schepenkamer, met haai kostbare gobelins en schoorsteenstukken, wa ren de trots van Leiden's stadhuis. De toegangspoort werd geflankeerd dooi beelden die Gerechtigheid en Vrede symboli seerden. Boven een der kleine poortjes was een ne- gen-regelig vers uitgebeiteld waarin tot kracht in tegenspoed en tot nederigheid in voorspoed werd aangemaand. De toren, verrijzend achter het middenge bouw, vormde geen geheel met het stadhuis, maar was op zichzelf heel mooi, en kon het best gekenmerkt worden als „een zuster van Amsterdam's Oudekerkstoren". De onderbouw van dien toren dateerde al uit de veertiende eeuw. Van de vijfendertig klokken waren de meeste het werk van den vermaarden klok kengieter P. Hemony. Ondanks de critische bezwaren tegen het geheel, die hierboven genoemd zijn en dio niet anders dan algemeen erkend konden worden, gold het Leidsche Stadhuis door zijn prachtigen middenbouw en door vele kostelij ke détails als een der beste voortbrengselen van de Hoilandsche Renaissance. Het ls dan ook een groot veriies dat Leiden en ons ge- heele land door de verwoesting van dit no bele bouwwerk geleden hebben. Aan de „Geschiedenis eer.er Hoilandsche stad", door P. J. Blok, ontleer.en wij nog het volgende: „Het bouwwerk werd ln 15971598, ten minste wat den gevel aangaat „bijna ge- heelicken vernieut ende vertimmert" volgens de plannen van den beroemden Haarlemschen bouwmeester Lieven de Key. Het Biickeburger steenwerk werd gehouwen door een steenhouwer uit Bremen, Luder van Benthem, die met zijn beide gezellen Albert en Hans Rodtfelt in genoemd jaar overkwam „ter vordering van het gebou van het raedthuys". Het was Albert Rodtfelt, die het werk afmaakte, met name de poorten, lijsten enz. Het houtwerk zal wel door Leid sche werklieden b :werkt zijn. Beneden binn°n het stadhuis vond men voorts de hoofdwacht der stadssoldaten, de aangebouwden conciërgewoning, de thesaurie, het ijkhuisje, later gijzelkamer voor ver dachten van misdaad, het kantoor van de landslasten op de bieren en de oude stads- vierschaar, waarin burgemeesters en sche penen werden beëedigd en verpachtingen werden gehouden, verderop de groote vleesch hal. Van 1640 tor omstreeks ten eeuw later had men ter weerszijden van de groote trap die daartoe veranderd was, negen kleine kamertjes voor verkoop van gevogelte, ko nijnen enz.: in de tweede helft der 18e eeuw was de trap weder op de ..pers", een zaal zoo gehecten naai de inpersing van het stede lijk waarmerk op de lakens, die hier nog eenigen tijd na net beleg placht te geschie den; later diende zij voor het oefenen der nachtwacht, voor brand emmers, opslaan van turf enz. Tweemaal per jaar, op de vrije jaarmarkten, zag men hier kramen voor zilverwerk, schilderijen en boexen or/-'slagen. Daarlangs bereikte men de andere lokalen. Het voornaamste daarvan was de Burge meesterskamer, zetel van Leiden's bestuur, een ruim en goed verlicht vertrek, waarheen na den beeldenstorm de twee altaarstukken met deuren van Cornells Engelbrechtsz. uit het klooster Marlënpoel, benevens het Laat ste Oordeel van Lucas van Lelden uit da Pieterskerk warer, overgebracht; boven de schoorsteen prijkte tot de vernieuwing van 1662 een toen verdwenen schilderstuk van Claes Isaacsz Swanenburgh, voorstellend Pharao trekkend door de Rcode Zee. twee jaren 11a de vernieuwing een symbolische schilderij voorstellend den Vrede met Weten schap, Handel en Nijverheid, van Ferdinand Bol; de wanden waren verder behangen met afbeeldingen van Lelden en sedert 1690 prijkte ook hier een fraai geschreven lofvers op burgemeester van den beroemden schrijf meester Petit. Naast de Burgemeesterskamer lag. en ligt nog, de Secretarie, waarin het vroeger door der. secretaris Van Hout, om streeks 1750 opnieuw door den secretaris Van Royen geordende archief was geborgen. Achter de Burgemeesterskamer lag de in 1641 gebouwde Schepenkamer, waar ook d*

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1