DATUMSTUKJES VANDAAG RIJDT MEN DEN ELFSTEDENTOCHT RUIM 300 DEELNEMERS GESTART ELECTRICITEIT WEERBERICHT THERMOMETERSTAND TELEGRAMMEN EEN DERDE GEWELDIGE BRAND HIER DE ROTTERDAMSCHE BRANDWEER TE HULP GEROEPEN DINSDAG 12 FERRUARI 1929 (Eigen berichten). HAARLEM'S DAGBLAD HERINGA WUTHRICH - HAARLEM (Adv. Ing. Med.) BTTiepenmeesters dagolijks zitting hielden voor het boeken van overdrachten. De zolder van dit vertrek was in 1687 beschilderd met de Gerechtigheid en andere zinnebeeldige personages benevens met de wapens der toen malige burgemeesters door Aug. ter Westen: het schoorsteenstuk was. oost in 1687, door Carel de Moor geschilderd en vertoonde de historie van Brutus' rechtshandeling waar onder een verklarend Latijnscn vers van den secretaris Van Groenendijk. Schepenen zaten er achter de nog aanwezige balie. Het overige deel van de zaal was versierd met oude schil derijen o.a. dat van het ontzet door P. van Veen, en met een fraai schrijfstuk van Petit, toepasselijk op het schepenambt. Naast de Burgemeesterskamer, waar eer tijds ook de groote vroedschap bijeenkwam, was in 1635 in den nieuwen aanbouw aan de Brcestraat een ruime Vroedschapskamer in gericht en met fraaie wandtapijten versierd: daar was als schoorsteenstuk ln 1641 de Sciplo Africanus van an Licvensz aange bracht; ln 1668 werd aan Maxlmiliaan van der Gucht. tapijtwerker te Delft, het maken van een geweven behangsel opgedragen ten behoeve van deze kamer, die in 1737 ver nieuwd werd en toen voorzien van de wapen schilden der regeerende burgemeesters. Hier werd het oorspronkelijke handschrift van do „Statenvertaling" van den Bijbel met de al- gemeene drukproeven onder toezicht der burgemeesters op last der Staten-Generaa! in een kist bewaard; om de drie jaren ver scheen een plechtige deputatie der Staten- Generaal met eenige predikanten om zich te overtuigen van de aanwezigheid dezer belangrijk geachte stukken. (Van onzen eigen redacteur) Op het terrein van de ramp. Toen wij hedenmorgen op het terrein van den brand kwamen, woedde het vuur nog met kracht. Er was toen evenwel geen ge vaar meer voor uitbreiding. De brandweer kon zich alleen bepalen tot het nathouden van de belendende gebouwen om verdere uit breiding te voorkomen. Over het complex vernielde gebouwen hing een zware rook. Van het raadhuis was weinig meer over. Alleen eenige gedeelten van den voorgevel waren nog blijven staan. O.a. ook het stuk met de trappen en het bor des. Eenige trapgevels verhieven zich nog, maar hadden alien steun aan de achterzijde verloren. De brandweeT dacht dat het wel noodzakelijk was om die trapgevels omver te halen, omdat zij eik oogenblik konden in storten. Wij spraken een Ingenieur van Gemeente werken, die ons verzekerde, dat er misschien mogelijkheid zal zijn om enkele gedeelten van den voorgevel nog te restaureeren en bij to bouwen, maar aan een volledigen opbouw van het raadhuis zal natuurlijk wel geen denken zijn. Het vuur heeft zeer snel om zich heen ge grepen. Dit liet zich ook wel verklaren omdat er in het Inwendige van het raadhuis veel hout verwerkt is. De vlammen vonden daar in gretig voedsel. Behalve het raadhuis zijn ook nog 7 be landende panden, meest winkels, verbi-and. Aan den voorkant, dus m de Breestraat, naast het raadhuis, twee winkels, waarin za ken waren gevestigd in hoeden en porcelein. Aan den achterkant grensde het raadhuis aan de Vlschmarkt. Daar zijn de winkels van de firma Janzen (wollen ondergoederen) Pfaff naaimachinehandel), terwijl ook het kleedinvmagazijn de Faam schade kreeg. Aan die winkels grensden twee gebouwen die bij de gemeente in gebruik waren. Een voor de Bevolking en een voor Gemeente werken. In dit gebouw van de Bevolking aan de Vlschmarkt is dus het vuur het eerst ont- ontdekt. Personen, die reeds spoedig In de nabijheid waren, verzekerden ons. dat de scherpe wind het vuur aanjoeg als een blaasbalg. Toen de brandweer kwam sloegen de vlammen reeds hoog boven de tl..ken uit, het was een geweldige vuurzee. De geheele om geving werd door een hclsche gloed verlicht. De vlammen die hoog-oplekten, werden om kranst door zware rookmassa's. Een brandweerman vertelde ons: Wij waren er zeer gauw bij. De Leidsche brandweer is toegerust met twee flinke mo torspuiten en verschillend klein materiaal. De twee motorspuiten konden gauw watei geven. Het water bij de Vlschmarkt moest worden opengehakt, maar dat was het werk van een oogenblik. Het vuur had zich even wel zoo snel uitgebreid, dat er meer hulp ge- wenscht was. Daarom werden de motorspul- ten van de omliggende gemeenten gehaald," o.a. van Ocgstgeest en Voorschoten. Boven dien-werd de hulp van de Haagsche brand weer Ingeroepen. Dpn Haag kwam zoo spoe dig mogelijk met twee motorspuiten. Maai die bleken onderweg door de strenge vorst bevroren te zijn. Bij aankomst moesten ze dus eerst ontdooid worden. De brandweer had natuurlijk veel last. van de vorsl. Niet. alleen dat de snerpende koude het werken der brandweerlieden bemoeilijkte eenige mannen die door de koude bevan gen werden, moeiten worden weggebracht maar er kwamen af en toe stoornissen In de werking der spuiten, voor. Een der Leidsche metorspuiten was daardoor een poos defect, terwijl ook nadat zij eerst weer ontdooid was. een der Haagsche spuiten na eenigen tijd weer staakte. Het water dat aan de gebouwen onmiddel lijk bevroor, leverde een fantastischen aan blik op. Aan de resten van de gebouwen hingen zware ijskegels. Het goh eel deed den ken aan èen verwoest ijspaleis. De straat in de omgeving van den brand was ook met een dikke ijslaag bedekt. Er werd af en toe zand gestrooid om ongeluk ken te voorkomen. Een Maglrusladder van de brandweer was geheel door een laag ijs be dekt, zoodat het niet meer mogelijk was die tc gebruiken. De bewoners van de omliggende gebou wen werden door de po itie en de brandweer gewekt. Zij vonden bij omwonenden een vei lig onderkomen. Dit gaf natuurlijk midden in den nacht een groote consternatie. De Ongevallendienst hield zlekenautos be schikbaar voor vervoer naar de ziekenhuizen, maar dat was niet noodig. Ook eenige keeren sloegen de vlammen over naar winkels aan de overzijde van de Breestraat. Daar moest de brandweer ook Haarlem, 12 Februari. IJsellende en IJssport Charivarlus Charivarius van de H.B.S., de Groene, het Rijm, den Humor, den Eerbied voor de Nederlandsche Taal en den Strijd te gen de Gemeenplaats moge het mij verge ven als ik zeg dat wij in „het teeken van het ijs" staan. Alles wordt er door beïnvloed. Hei heeft vele nadeelen, en kon dat anders? Wij zijn dergelijke winters ontwend, en het ge volg is dat de menschheid geducht met de elementen overhoop ligt. Afgezien van de kou, en de vele ongemakken die daarmede- gepaard gaan, blijkt het water in bevroren staat het vuur te ontketenen. Misschien is dat wat te kras gezegd, maar in elk geval doet de bestrijding van de kou het. Electri- sche geleidingen die falen, kachels die over verhit worden.... en ais de brand uitbreekt tobt de brandweer met bevroren kranen en bluschmiddelen. Gelukkig zijn we in deze omgeving nog voor brand gespaard gebleven, en hebben de brandweer-leiders in Haarlem en de omliggende gemeenten de kans gekre gen, en benut, om de mogelijke extra-voor zorgsmaatregelen te nemen. Leiden ls helaas minder gelukkig geweest en betreurt vandaag de verwoesting van zijn prachtige stadhuis, waarbij vele kunstschat ten verloren zijn gegaan. Tegenover die groo te ramp ls de brand ln Amsterdam, die de Variété Flora in de Amstelstraat verwoest heeft, een gebeurtenis van slechts onderge schikt belang. In Flora is geen gebouw van beteekenis verloren gegaan. Een geluk mag het heeton dat beide groote branden zonder persoonlijke ongelukken zijn afgeloopen. En terwijl de redactie-telefonen vanmorgen ln volle actie werken met aiarmtijdingen uit Amsterdam en Leiden, terwijl telegraaf en radio ons berichten toeflitsen over nog veel geweldiger koude in Duitschland en Rusland, terwijl uit de onmiddellijke omgeving allerlei berichten binnenkomen over moeilijkheden hier en storingen daar, speelt in Friesland het festijn van den Elfstedentocht zich af. Uit de telefoonberichten blijkt al dat dit een glorleuse Elfstedentocht geworden is schooner dan ooit tevoren. Voor het eerst wordt de groote reis volbracht bij helder vrie zend weer. Vorige malen dooide het steeds Het blijkt vrijwel windstil te zijn in Fries land ,en de deelneming is ongekend groot' niet minder dan 303'rijders zijn vanmorgen om vijf uur in de wedstrijd-en-toeristen-af- deelingen gestart. Een prachtige kamp het gaat je aan je hart. ais rechtgeaard Hollan der, dat je er niet bij kunt zijn en dan mee rijden ook, natuurlijk. Toch geniet je ervan mee. op den grooten afstand, omdat die Elf stedentocht zoo'n prachtig symbool is van de oudste en meest vaderlandsche sport des lands, van een echte Nederlandsche sport die nu eens heelemaal geen vreemd invoermerk draagt, en die dan toch, zelfs na zoo'n lange afwezigheid van strenge winters, maar weer eventjes driehonderd rijders aan den start kan brengen om een krachtproef van twee honderd kilometers te wagen. Het ls jammer, dat wij in dit nummer den uitslag van de wedstrijdklasse niet meer kunnen geven, maar de vele berichten van de contröles geven u al een beeld van het ver loop, en vanmiddag zullen wij de eindresulta ten natuurlijk op onze borden in de Groote Houtstraat geven. Deze Elfstedentocht zal ongetwijfeld ln de historie van onze ijssporb geboekt worden als de merkwaardigste, grootste en best geslaag de van alletot er misschien een komt die hem overtrefL Want als de volgende win ter dezen evenaart zullen er wel een duizend deelnemers te Leeuwarden aan den start ko men. Nederland heeft de ijssport weergevonden, en zij vergoedt veel van de ijs-ellende. R. P. handelend optreden om verdere uitbreiding te voorkomen. Het is een geluk, dat de toren recht naar beneden gekomen is, waardoor geen onge lukken veroorzaakt werden. Het was een donderend geweld. De vlammen sloegen toen nog feller uit. De vonkenregen was ook angstwekkend. De waarde der kunstschatten die verbrand zijn kan niet getaxeerd worden. In het raad- huls zijn vele antieke voorwerpen en schil derijen door het vuur vernield. Bovendien zijn alle archieven van den Burgerlijken Stand en het gemeentebestuur verbrand. De gedeeltelijk verkoolde stukken woeien door de lucht. Omstanders liepen met gedeelten van trouwakten ln den zak. Ook alle stukken van Gemeentewerken zijn verloren, zelfs de kostbare teekeningen van de uitbreidingsplannen zijn verloren gegaan. Dat zal natuurlijk tot veel moeilijkheden aanleiding geven. De winkeliers die hun huis en winkelvoor raad ln vlammen zagen opgaan, waren voor zoover nagegaan kon worden, alle verzekerd. Om 11 uur was de brandweer nog de ruines aan het nat houden. Dit zou vermoedelijk nog wel den geheelen dag duren. (Zie voor foto's 2e pag. 3e blad) DE BRAND BIJ FLORA- KOOLZUUR-FLESCH GESPRONGEN. Over den brand in Flora te Amsterdam ver nemen wij nog: De sproeiï'nstallatle met watergordijn loopt langs het ijzeren scherm en heeft zoo het tooneel zelf beschermd, zoodat dit zoo goed als geen brandschade heeft gekregen. Het langst brandde het in het zoogenaam de Windsor-café op het bovengedeelte, van het gebouw. Om half acht werd daar plotse ling een hevige knal gehoord en meteen suis de een projectiel door de lucht, dat met kracht neersloeg op het asfalt van de Am stelstraat. Het ging rakelings langs een agent van politie. Het bleek een kop te zijn van een koolzuur-flesch, die gesprongen was V/onder boven wonder werd door dit stuk ijzer niemand gewond. Om ongeveer acht uur waren van bulten geen vlammen meer zichtbaar. Het dak was zoo goed als Intact gebleven. De inhoud van het theater was schoon op gebrand. De resten, waaruit nog rook opsteeg worden nat gehouden. De Amstelstraat zelf was intusschen een ijsbaan geworden. De stadsreiniging strooide, overal zand en pekel. Wij ontvingen heden geregeld telefonische berichten uit de Friesche steden omtrent het verloop van den tocht. Hedenmorgen omstreeks vijf uur zijn ln strenge kou en diepe duisternis bij de brug aan de Willemskade te Leeuwarden drie honderd-drie deelnemers aan den Frieschen elfstedentocht gestart. Twee-honderd reden mee voor den tocht, de overigen in den wed strijd. Omstreeks zes uur kwamen de eersten te Dokkum aan. De deelnemers hadden veel last van den scherpen wind en verscheidene zochten hun toevlucht in hotels en café's om er te ontdooien, de meesten zetten daarna den tocht voort. Bij de uitvallers was ook een dame, die door een schaats niet ernstig gewond was geworden. De wind die uit het Noord-Oosten woei was sterk en koud. En bovendien lag er op dit traject veel stof op 't ijs, waardoor velen een buiteling maak ten. Om 7.27 kwamen de eersten, Pronk uit Warmenhulzen en Jongert uit Edam door de controle te Leeuwarden, want het traject LeeuwardenDokkum werd heen en terug gereden. Vier minuten later passeerden Ca- prinus en Ulke Stienstra uit Leeuwarden de controle. De eerste vrouw was mejuffrouw Bergsma uit Amsterdam, zij kwam om 8.45 door. Reeds op dit eerste traject waren er enkele uitvallers, want, naar ook de verste deelne mer, de Amerikaansche legatiesecretaris uit Riga verklaarde, viel het lang niet mee. Voor al zij, die niet uit Friesland afkomstig wa ren, voelden zich „unheimisch", vooral nu in het duister de banen niet goed te zien wa ren. Na Leeuwarden werd het beter. Het zon netje brak door, en de deelnemers die den moed reeds begonnen te verliezen, monter den weer op. Vrees dat tijdens den Elf-ste dentocht de dooi zal invallen, behoeft dezen keer niet te bestaan. Franeker werd omstreeks acht uur door de eersten gepasseerd, na Leeuwarden was het ijs mooi. Franeker, 12 Februari. Om 8 uur 15 zijn hier de eerste twee deel nemers aan de wedstrijdafdeeling van den Elfstedentocht aangekomen, nl. Stienstra (Leeuwarden) en A. van Beekum (Haarlem), die gelijktijdig de controle bereikten. Om 8 uur 16 volgde als derde Jongert, om 8.17 als vierde Y. Stienstra, om 8.18 als vijfde Pronk (Warmenhuizen) en om 8.20 als zesde Westra (Warmenhuizen). Er zijn hier driehonderd deelnemers gepasseerd, waarvan zestig be- hoorend tot de wedstrijdaf deeling, en de overigen toeristen. Bij de laatsten zijn vier dames. Als eerste der dames arriveerde te Franeker mej. van den Berg uit Amsterdam. Van Beekum, Jongert, Pronk en Westra, die aanvankelijk met hun vieren de voor hoede vormden, zijn van de route afgeraakt en over Berlikum gereden, waardoor zij eeni ge minuten verloren. Zij hebben naar aan leiding daarvan geprotesteerd. Het traject LeeuwardenDokkum was zeer slecht berijdbaar. Vele rijders braken hun schaatsen. Sommigen waren bij Frane ker al aan hun vierde paar toe. Jongert viel op het traject Leeuwarden— Dokkum, werd vrij erg aan het gelaat ge wond en bleef bewusteloos liggen. Hij werd evenwel spoedig bijgebracht, hervatte den tocht en hernam zijn plaats onder de lei ders. Een der dames viel, werd eveneens ge wond en gaf te Dokkum op. De controle te Dokkum gaf veel vertraging na de eerste vijf deelnemers; sommigen moesten een half uur wachten. Er was veel belangstelling te Franeker. Het vriest hier ongeveer dertien graden. De geheele route is verder goed berijdbaar; ook over de meren. Verwacht wordt dat de winner een moolen tijd zal maken. De controle te Harlingen zag Jorrgert en Pronk, die bij elkaar bleven als eersten om 8.51 passeeren, even later om 8.54 stoof de bekende H. F. C.'er Arie van Beekum langs. Slechts een twintigtal deelnemers was uit gevallen, zij die nog mee reden, volgden kort achter elkaar. Naar wij vernemen is het weer zoo goed als men maar wenschen kon, de zon scheen lekker en de wind, de winddie in den GOUDA, 12 Februari (V.D.) Heden nacht is brand uitgebroken in de werkplaat sen van de brandweerkazerne te Gouda, op het terrein van de gemeente-werken aan de Nieuwe Haven. Des nachts is hier nooit per soneel aanwezig. De brand is vrij spoedig ontdekt en het bleek mogelijk een motorspuit en twee slan genwagens uit de kazerne te halen en ln dienst te stellen. Ook de spuit van den Reini gingsdienst werd te hulp geroepen en met 3 stralen water gegeven. De brand greep snel om zich heen, de felle Oostenwind wakkerde het vuur aan. De Maglrusladder kon slechts brandend uit de kazerne gehaald worden, terwijl de stoomspuit, die intusschen door het neerdruipende bluschwater was bevroren als een ijsklomp in het gebouw moest worden achtergelaten. In zeer korten tijd breidde het vuur zich uit en tastte de groote gebouwen aan. die naast de kazerne gelegen zijn, waarin bene den is gevest led een timmermanswerkplaats, terwijl de bovenverdieping diende als bergDTaats voor eemeente-materiaten. Ook dit gebouw stond weldra In lichte laaie. De hulp werd ingeroepen van de motorsouit van de plateelbakkerij ..Zuid-Holland", doch deze hulp was slechts van korten duur, daar de motorspuit in brand vloog en zelf ge- bluscht moest worden. De toestand zag er ernstig uit en de burgemeester van Gouda vroeg assistentie van de Rotterdamsche brandweer, die weldra, met de groote motor- vroegen morgen zoo bar lastig bleek, was vrijwel gaan liggen. Naar een der leden van de controle-commissie ons meedeelde, was de geest onder de deelnemers goed, allen waren nog frisch. Van Harlingen werd naar Bolsward gere den. Uit Leeuwarden: Het verloop van den Frieschen elfstedentocht is tot het middag uur zeer gunstig. Hoewel een aantal deelne mers ls uitgevallen, is het aantal strijders nog groot. In den wedstrijd blijft spanning. Aan de controle te Harlingen passeerden te 8.51 allereerst Pronk en Jungert; te 8.54 volgden Arie van Beekum tegelijk met Westra uit Warmenhuizen; C. en U. Stien stra uit Leeuwarden, terwijl te negen uur de heer S. van der Heide te Leeuwarden aan kwam. Te Bolsward passeerden de controle te 9.56 U Stienstra. Westra en C. Stienstra. Te 10.01 volgde S. van der Heide uit Leeuwarden. Te 10.04 C. Leembrug uit Leeuwarden. Te 10.05 Jongert en Pronk. Te 10.06 S. Dijkstra van Kom. .um;S. Kooistra van Warga. Te 10.09 S. van der Duin en te 10.11 J. Wittenburg uit Utrecht. Van de deelnemers aan den tocht kwam als eerste te 10.53 te Bolsward aan A. Zijlstra uit Hitzum. Onder groot gejuich van de menigte arri veerde te l$wart over twaalf te Bolsward de eerste dame, nl. mej. Werfsma uit Amster dam. Overal langs den weg en overal op de controleplaatsen is groote belangstelling. Te Workum arriveerden aan de controle te 10.35 C. Leemburg uit Leeuwarden, U. Stienstra en Westra. Te 10.49 volgden S. van der Heide. Te 10.51 H. Rodermond; te 10.56 Pronk en Jongert. Te 11 uur C. Stienstra en Th. Draaisma, D. Stienstra en J. Stien stra. Te 11.04 S. Dijkstra, H. Kals- beek uit Swichum. Te 11.17 Th. Dijkstra uit Bolsward en J. Wittenburg uit Utrecht. Te Hindeloopen is de heer C. Leemburg uit Leeuwarden aan de spits. Hij arriveerde te 11 uur aan de controle, te 11.04 gevolgd door Westra en door U. Stienstra; te 11.14 door S. van der Heide; te 11.15 door Meije- rink; te 11.18 door Pronk en Jungert en te 11.20 door J. Jippes uit Hallum; ds heer J. Wittenburg uit Utrecht was bij Dokkum ge vallen en had zich aan de kin gewond. Na verbonden te zijn kon hij evenwel den tocht voortzetten. Tot Stavoren hadden de rijders den wind schuin achter. De rest van het traject zul len zij evenwel voor het grootste gedeelte te gen den wind in moeten afleggen. Het laat ste gedeelte van het traject moet dus nog worden afgelegd. Te Bolsward bleek de formatie nogal gewij zigd te zijn. Pronk en Jongert raakten achter en Arie van Beekum zakte sterk af. U. Stien stra uit Leeuwarden passeerde als eerste om 9.56 tegelijk met C. Stienstra en Westra uit Warmenhuizen. Om 10.01 kwam G. van der Heide (Leeuwarden); 10.04 C. C. Leembrug (Leeuwarden) en om 10.05 Jongert en Pronk. Het wee? was zeer gunstig en in den wed strijd bleef de spanning. Langs de banen was vrij veel belangstelling. Leemburg begon prachtig in te loopen en arriveerde te Workum als eerste om 10.35 gevolgd door U. Stienstra en Westra. Hij bleef de leiding houden en passeerde Hinde loopen om klokslag elf uur, vier minuten la ter gevolgd door Westra (Warmenhuizen) en U. Stienstra (Leeuwarden). Van der Heide (Leeuwarden) kwam om 11.14 door, Meije- rink (Elden bij Arnhem) een minuut later Pronk en Jongert, nog steeds broederlijk bij een, passeerden om 11.13. Het ijs was overal goed. Wit vernemen, dat ook tusschen Stavoren en Sloten de banen over de Morra, de Fluessen en het Heeger- meer schitterend zijn. Mejuffrouw Bergsma uit Amsterdam kwam als eerste vrouw om 1.15 langs Bolsward. op den voet gevolgd door mejuffrouw Dam uit Leeuwarden. Men meldt ons uit Leeuwarden dat Leem burg om 1 uur 15 de controlepost Stavoren passeerde. Op hem volgden Stienstra Westra, Jongert en Pronk. spuit ter plaatse was. Geweldige watermas sa's werden toen in de vlammenzee gewor pen. Bli het neerkomen veranderden de wa termassa's onmiddellijk in ijs. Op straat voor de gebouwen vormde zich over grooten af stand een ijsvlakte. Hierdoor werd het blusschingswerk zeer bemoeilijkt. De brandweerkazerne zoowel als het groote gebouw der timmermanswerk plaats en magazijnen brandden totaal af. Het blusschingswerk heeft den geheelen morgen geduurd. De oorzaak van den brand is onbekend, verzekering dekt de schade. Twee gebouwen vernield, .een spuit en de .Magirus-ladder verbrand. Men seint ons uit Gouda: Vannacht is brand uitgebroken in de brandweerkazerne alhier, waar 's nachts niemand aanwezig is. De brand werd spoe dig ontdekt en 't was mogelijk een motor spuit en twee slangenwagens uit de kazerne te halen en in wer'-ing te stellen. De brand breidde zich uit tot een groot gebouw van gemeentewerken. De Magirusladder kon slechts brandende uit de kazerne gehaald worden, de stoomspuit die niet gered kon worden, werd sooedig een ijsklom De spuit van de plateelfabriek Zuid-Holland, die* ter assistentie kwam, vloog in brand. Met hulp der Rotterdamsche brandweer Ls het vuur eindelijk gebluscht. Beide gebouwen brand den geheel uit, de oorzaak is onbekend. naar waarnemingen verricht in den morgen van 12 Februari medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Blldt. Hoogste barometerstand 781.6 m.M. te Stensele. Laagste barometerstand 745.8 mM. te Rochefort. Verwachting: Meest matige Oostelijke tofc Noord-Oostelijken wind, toenemende bewol king, kans op lichte sneeuw in het Noorden, afnemende maar 's nachts nog strenge vorst. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Stand van heden 769 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien, Gr. Houtstraat 37, TeL 11059. Z 12 Februari. Hoogste gisteren 16 F. Laagste hedennacht 5 F. Hoogste heden tot 12 uur12 F. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE DEN HAAG EEN DOODE, EENIGE GEWONDEN. In den afgelocpen nacht is op den Loos- duischeweg te s Gravenliage een groote personen-auto in volle vaart tegen een vrachtwagen aar.eereden tengevolge waarvan één persoon gedood werd en verschillende andere inzittenden en de chauffeur ernstige verwondingen, zooals beenbreuk en hersen schudding bekwamen. De politie heeft de zaak in onderzoek. AFSCHEID MR. W. H. HOYER. r In de civiele zitting van de Haarlemsche rechtbank heeft Mr. W. H. Hoyer, de Of ficier van ustitip, afscheid gc-nomen van do rechtbank, het Parket en de balie. Het is een treffende plechtigheid geworden. De President der Rechtbank, Mr. J. D. Pasteur, sprak hem hartelijk toe. Mr. W. M. Paardekooper-Overman, substi tuut-officier van justitie, sloot zich namens zijn collega Mr. A. R. Andringa en namens het geheele Parket bij deze woorden aan. Jhr. Mr. F. W. van Styrum, Deken der Orde van Advociten, vertolkte de gevoelens der balie, waarna de heer Hoyer zeer onder den indruk bedankte. In ons volgend nummer komen we hierop nader terug. BRANDJE. Maandagnamiddag vier uur ontstond brand in het rookhok der N.V. Van der Billys' Vleesch- en Veehandel aan de Kleine Hout straat 32. Het vuur ontstond vermoedelijk doordat een zij spek in brandend mot te recht kwam. Eenige zijden spek zijn ver brand. Het vuur werd door de brandweer met een slang op de waterleiding gebluscht. SPOORWEGONGELUK IN DUITSCHLAND BITTERFELD, 12 Febr. (Wolffbureau) Gisteravond even voor middernacht is de sneltrein BerlijnStuttgart, na niet gelet te hebben op het haltsignaal, in het station Burgkemnitz op een slaapwagen van den trein BerlijnMunchen gereden. Het voor ste gedeelte van den slaapwagen werd Inge drukt. Naar verluidt zou een persoon gedood zijn en zouden er 20 ernstig en lichtgewon den zijn. Nader vernemen wij dat het ongeluk niet ernstig is. BITTERFELD, 12 Febr. (Wolffbureau) Naar thans neg omtrent het spoorwegonge luk ln het station Burgkemnitz gemeld wordt zijn er 4 zwaar en 13 licht gewonden. De gewonden zijn op enkele uitzonderingen na bijna allen uit Berlijn afkomstig. DE KOUDE IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 12 Februari (Wolffbureau). Uit verscheidene plaatsen komen berichten bin nen dat menschen ten gevolge der hevige koude zijn doodgevroren. O.a. bjj Leipzig trof men gistermorgen 4 personen, n.l. 2 mannen en 2 vrouwen dood aan ten gevolge van de koude. Vliegtuig naar de schepen. HAMBURG, 12 Febr. (VD.) Heden zal opnieuw een vliegtuig een vlucht onderne men naar de Noord- en Oostzee om ver schillende schepen, die in het ijs zitten, van proviand te voorzien. Ook zullen vluchten worden ondernomen naar de Noord-Friesche eilanden, met welke eveneens de scheepsver binding is verbroken TREINBOTSING IN ENGELAND. LONDEN, 12 Febr. (Reuter). De expresse- trein van Londen naar Glasgow is in den afgeloopen nacht nabij Alfreton in Der byshire in botsing gekomen met een goede rentrein. De locomotief van den goederentrein ont spoorde en sloeg over den kop. De machinist en, de stoker werden gedood. De passagiers bleven ongedeerd. Bij de brandweer zelf te Gouda Motorspuit vliegt in brand

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 2