H. D. VERTELLINGEN FLITSEN Laat je Lij men SPLENDICOL DE OVEREENKOMST IN ITALIË GEMENGD NIEUWS FEU1UET0N. De Mae mei den Horrelvoet HAARLEM'S DAGELAD DINSDAG 12 FEBRUARI 1929 (Nadruk Terboden; auteursrecht voorbehouden.) Amorde Grillige floor RUDYARD KIPLING Daar leefde eens In Simla een heel knap meisje, dochter van een arm maar eerlijk rechter. Ze was geen kwaad meisje, maar ze wist dat zij charme had en speculeerde daar wel een beetje op. Haar moeder maakte zich ernstig bezorgd over haar dochter's toe-' komst, zooals alle goede moeders doen. Als een man vrijgezel is, en het recht heeft om zonderling bewerkto, vergulde knoopen op zijn Jas te dragen, en een deur ln te eaan vóór iedereen, behalve voor een gen* aal, een gouverneur, en een lid van den Raad van Bestuur, dan ls hU de moeite van het trouwen waard. Dat vindt tenminste menige moeder. En in die dagen leefde er in Simla een vrijgezel, die dat alles was, en deed, en droeg. HIJ was niet mooi hij was leelljk de leeiykste man in Brltsch-Indie. op twee na. Hij had een gezicht om nachtmerries van te krijgen. Hij heette Saggott Antho ny Barr-Saggott. Van regeerings-stand- punt gezien was hij een van de meest voor aanstaande mannen van Brltsch-Indlë. Van gewoon-menschelljk standpunt gezien kou hij slechts vergeleken worden bij een goed aardige gorilla. Toen hij Miss Brighton het hof begon te maken, geloof ik dat Mrs. Brighton weende van vreugde over de belooning, die de voorzienigheid haar op haar ouden dag deed toekomen. Mr. Brighton zei niets. Hij was een vreed zaam man. Mr. Saggott was heel rijk. Zijn inkomen overtrof de droomen van menig gierigaard. De meeste rijke menschen zijn egoïst, maar Ba rr—Saggott was een uitzondering. Hij ging veel uit, hield er een flinken stal op na, gaf geweldige partijen en Brldge-avonden en pic-nics; hij was een vooraanstaand man en gedroeg zich dienovereenkomstig. U moet niet vergeten, dat alles wat ik hier vertel, plaats vond in een bijna pré-histori sche periode van de geschiedenis van Britsch Indië. Misschien herinneren sommigen zich den tlid toen er nog geen tennis bestond en we allemaal cricketten. Er bestond zelfs een tijd, waarin cricket nog niet uitgevonden was en waarin boogschieten dat in 1844 in Engeland weer in de mode kwam een even besmettelijke ziekte was als tennis nu is. Men praatte even geleerd over „zes-en-vijf- tig-ponders", ,een „toegeven" en „spannen", als nu over raillies en smashes en 16-ouuce rackets. Miss Brighton was een goed schutter. Iedereen erkende, dat ze de beste vrouwelij ke schutter In Simla was. Barr-Saggott maakte haar het hof, en, zooals ik al gezegd heb. was haar moeder daarover in den zevenden, zoo niet in den achtsten hemel. Kitty Brighton nam de zaak kalmer op. Het was heel prettig om het hof gemaakt te worden door een rijke vooraan staande persoonlijkheid, en alle andere meisjes groen van jalouzie te maken. Maar het viel niet te ontkennen dat BarrSaggott fenomenaal leelijk was. en al zijn pogingen om minder leolijk te lijken maakten hem al leen maar belachelijk. Hij heette niet voor niets de „Langur" wat grijze aap betee- kent. Het was erg prettig, vond Kitty, om te weten dat hij haar adoreerde, maar het was nog prettiger om hem te ontloopen en uit te gaan met den versmaden Gibbon, 'n gewoon officier, *n knapne jongen zonder de minste vooruitzichten. Gibbon had het nooit trach ten te verbloemen, dat hij tot over zijn ooren on haar ver'lofd was, want hij was eon eer lijke jongen. Dus ontvluchtte Kitly bij tijd en wijle Barr-Saggott's statige hofmakerijen voor het gezelschap van den jongen Gibbon, en werd vervolgens ernstig door mama berispt. „Maar Moeder", zei ze. „Mr. Saggott is zoo'n zoo'n zoo vreesdijk leelijk!" „Beste kind", zei Mrs Brighton, „Je kunt er moeilijk andex-s uit zien dan de voorzie nigheid je gemaakt heeft. En bovendien kun je eon voorbeeld aan je eigen moeder ne men. Denk daar eens aan en wees ver standig." En Kitty stak haar kinnetje in de lucht en zoi oneerbiedige dingen over voorzienighe den, vooi-beeldcn, en Barr-Saggott. Mr. Beighton wreef zich eens over zijn kruin, want hij was een vreedzaam man. Toen Barr-Saggott vond dat de tijd daartoe gekomen was, maakte hij een plan. dat zijn strategische talenten lang geen oneer aan deed. Hij schreef een schlet-wed- .strijd voor dames uit, met een px-achtigen diamanten armband als prijs. Hij behandel de de hecle zaak hoogst diplomatiek, en iedereen begreep, dat die armband als ge schenk voor Miss Beighton bedoeld was. Tegelijk mèt dien armband accepteerde de winnares hand en hart vaxi My. Barr- Saggott. Bijna geheel Simla werd geïnviteerd. Er was een welvoorziene theetafel, en de dia manten armband pronkte glorieus alleen in een blauw fluweclen etui op een apai-t ta feltje. Miss Brighton verheugde zich erg bijna tó erg op den wedstrijd. Toen de groote middag was aangebroken vertrok bijna de lxeele stad naar het buiten goed van Mr. Saggott om dit moderne oor deel van Paris mee te maken. Kitty reed naast den joxxgexx Gibbon, en het was niet moeilijk om te zien, dat de jongen erg ze nuwachtig was. Ik geloof werkelijk, dat hij totaal onschuldig was aan wat er dien mid dag volgde. Kitty was bleek en ook zenuw achtig, en keek lang naar den diamanten armband BarrSaggott was leelijker dan ooit, en nog zenuwachtiger dan Kitty. Mrs. Brighton glimlachte welwillend, zoo als het de moeder van de vrouw van een vooraanstaande persoonlijkheid betaamt, en de wedstrijd begon, terwijl allen, ln een hal ven cirkel geschaard, onx de baan stonden. Er is niets zoo stom-vervelend als een schietwedstrijd. Ze schoten en ze schoten, en ze schoten, en ze bleven schieten, totdat de zon onder ging en er een zacht windje op stak, en iedereen bleef wachten om Miss Beighton te zien schieten ei} winnen. Gib bon stond aan het ééne uiteinde van den halven cirkel, Barr—Sagcott aan het andere Miss Beighton was de allerlaatste. De tota len, die tot nu toe behaald waren, waren laag, en de diamanten anxxband zou zonder eenige moeite door haar gewonnen worden. BarrSaggot spande eigenhandig haar boog. Ze deed een pas naar voren, keek naar den armband en haar eerste pijl kwam mid den in de roos terecht wat voor negen punten telde. Gibbon werd bleek, en Barr-Saggott glimlachte. Nu was het meermalen voorge komen, dat paarden op hol sloegen van dien glimlach, en Kitty had hem zien glimlachen. Ze keek naar den anderen kant, knikte Gib bon bilna onmerkbaar toe, en ging door. Ik wou dat ik het tooneel, dat volgde, In zijn volle glorie kon beschrijven. Het was ongehoord en bijna onfatsoenlijk. Miss Kitty prepareerde leder schot met de meeste zorg, mikte lang en zorgvuldig, zoodat alle dames elkaar aankeken, en schoot één keer ruim een Meter bulten den ring en vervolgens vier keer in het wit. Het was knap werk, maar aangezien het de bedoeling was. dat ze In het geel, en liefst in de roos schoot, werd Earr Saggott lichtelijk groen in het leelijke aangezicht. Toen schoot ze twee- maal ver over de schijf heen, toen twee maal Meters links ervan steeds met dezelfde zorg terwijl het heele gezelschap doodstil werd en Mis. Beighton haar zakdoek te voorschijn haalde. Daarna schoot ze een paar keer ln den grond voor de schijf en verknoeide ver scheidene pijlen. Toen schoot ze en passant een keer in het rood zeven punten al leen om te laten zien wat ze kon, als ze maar wilde, en ze beëindigde de voorstelling met een paar welgemikte schoten op de palen, waarop de schijf rustte. Barr—Saggott keek, alsof de laatste paar pijlen in zijn beenen terecht waren gekomen ln plaats van in de beenen van de schijf, en de diepe stilte werd verbroken door een klein schel stemmetje, dat triomfantelijk zei: „Dan heb ik gewonnen!" Mrs. Beighton deed haar best om zich goed te houden, maar ze snikte waar alle menschen bij waren. Een dergelijke teleur stelling was zelfs hiar +e machtig. Kitty ontspande "haar boog met een venijnlgen ruk en ging naar haar plaats terug, terwijl Bai-r—Saggott zijn best deed om net te doen, alsof hij het een groot ge^o^en vond om de armband vast te maken *3 pols van het meisje, dat bij het schelle stemmetje hoorde. Het was een onaangenaam, een hoogst on aangenaam tooneel. Iedereen droop af on Het Kitty over aan de genade of ongenade van haar moeder. Maar ln plaats daarvan verdween zij met Gibbon en cie rest is de moeite van het drukken niet waard. :NGEZOND£N MEDF.DEELl.NGEN a üO ^nU per regeL HET PROVINCIAAL ZIEKEN HUIS NABIJ SANTPOORT 8O-JARIG BESTAAN Het Provinciaal Ziekenhuis nabij Sant poort werd ln Juni 1849 in gebruik genomen Het is dus weldra 80 jaar geleden, dat daar met de krankzinnigenverpleging voor rekening der provincie Noord-Holland een begin gemaakt werd. In den loop der jaren ls de inrichting be langrijk uitgebreid, zoodat het nu een van de grootste ziekenhuizen In ens land ls. Omdat het 75-jarig feest gevierd is, zal het 80-Jarlg bestaan vermoedelijk wel zonder officleele hex-denking voorbijgaan. Groote feestplannen bestaan er althans niet. DE STORTINGS- EN OPHAAL DIENST VOORUITGANG. Eenige maanden geleden hebben wij er op gewezen dat het aantal deelnemers aan den Gemeentelijken Stortings en Ophaaldienst achteruit ging. Van 6794 In Januari was het gedaald tot 621S in Septembex. Maar nu ls er weer vooruitgang. In de laatste 3 maan den is het aantal gestegen tot 6351. In 1928 zijn bij den dienst gestort f 274.990 en opgehaald f 641.849. Nadat de rente-vergoeding werd ingevoerd Is het bedrag dat gestort werdt belangrijk vooruitgegaan* In October was het f 15291, maar in December f 49.346. Blijkbaar wordt die rente-toekenning door de deelnemers dus gewaardeerd. Het is te verwachten als over eenige maanden het nieuwe gebouw van den In casso-dienst ln de Jacobijnestraat klaar is ook de Stortings- en Ophaaldienst, die dan beter gehuisvest wordt, nog grooter omvang zal nemen. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1397 5NEEUWBAT COMPLEX Er is sneeuw en va der z!et cenigszina onrustig een paar kleine jongens aan komen beseft dat het goede paksneeuw is. juis' geschikt vcor het ma ken van sneeuwballen zet een streng gezicht om de vermeende boosdoeners te in ti mideeren deukt aan het ver lui al van de honing en de azijn en ont haalt. de Jongens op een ziekelijk vriende lijken glimlach loopt door. met eiken stap een natten sneeuwbal in zijn nek verwachtend wordt ïice langer hoe onrustiger en vraagt zich af, of het ver standig zou zijn om te keeren bezwijkt voor de verleiding om zich op een sukkeldrafje bui ten de vuurlinie te brengen keert zich bij den hoek nog even om en constateert, dat de jongetjes niet de minste notitie van hem genomen heb ben. (Nadruk verboden.) Eindelijk tot stand gekomen ONDERHANDELINGEN DIE VAN 1887 DATEEREN Litwinof's protocol geteekend T BELANGRIJKSTE NIEUWS Zoo is dan de Romeinsche quaestle einde lijk opgelost. Zij dateert van 1387 en behelst de vraag van de regeling der kerkelijke souve- retnitelt ln den Staat ln Italië, ln een be paald gebied. Thans heeft de Italiaansche regeering een verdrag onderteekend dat ds oude garantiewet opheft en het principe van. en de effectieve en volledige macht en souvereine jurisdictie van aen paus over den staat, genaamd Cltta del Vaticano, er kent. Italië betaalt een geldsbedrag ook voor de vroegere kerkelijke provincies en voor het verlies der kerke.ijke goederen en sluit eexx concox-daat over 'Je betrekkingen tusschen de kerk en den Italiaanschen staat. De Heilige Stoel verklaart tegelijk definitief de Romein sche kwestie als bijgelegd en erkent het Italiaansche koninkrijk in zijn tegenwoor- digen vorm. In een rede heeft de Paus voorts ver klaard, in antwoord op de critiek, dat hij het minimum gevraagd heeft, omdat hij als een vader met zijn kinderen onderhandelde. Met dit minimum is zijn onafhankelijkheid voldoende bewezen. Het belangrijkste nieuws beperkt zich ver der tot eenig verspreid nieuws, dat wij hier onder laten volgen: VORSTELIJK HUWELIJK PALERMO, 11 Febr. (B.T.A.) Het reli gieuze huwelijk van prins Cliristoffel van Griekenland an prinses FrancoSse van Frank rijk in de vermaarde koninklijke kapel der kathedraal is ingezegend. Rome: vreugde der menigte ROME, 11 Febr. (B.TJU Een talrijke mexxigte was tegen het middaguur voor lie: Lateraan samengestroomd en de carabinieri en gendarmes moesten een cordon vormen. De auto's die gevolmachtigder, aanbrachten, werden met gejuich begroet. De plechtigheid geschiedde in de Con cilie-zaal. Te twaalf uur precies, na de voor lezing van de blieven der gevolmachtigden, begonnen kardinaal Gasparri en Mussolini de documenten te onderteeker.en. De onder- teekening duurde twintig minuten, waarna kardinaal Gasparri, zooals gemeld, Mussolin! de gouden pen aanbood, welke bij de onder- teekening was gebruikt. Een geweldige betooging van geestdrift barstte onder de menigte I03: zij werd be- heerscht door de kreten: „Leve Mussolini". „Leve kardinaal Gasparri". Bij hun vertrek werden beiden zeer toegejuicht. Het protocol Inzake het in werking stellen van het Kellogg-pact tusschen Sovjet-Rus land, Polen, Roemenië, Estland en Letland is geteekend op het ministerie van buiten- landsche zaken. Op het laatste oogenblik heeft Letland, dat eerst er op had aangedrongen de ondertee- kening uit te stellen tot 13 Febr., zich tot teekenen bereid verklaard. DE ZOON VAN DE GELE ZON. Toen, tegen hot einde van de zestiende eeuw het eerste pond thee in Schotland werd aangebracht een voorname dame had bet van een Engelschen vriend als geschenk ge kregen nam de kok des huizes de zwart achtige bladeren, stoofde ze en maakte er een soort spinazie van. Dergelijke theeschotels maakte men ook, in die dagen, in Rusland, waar men zooveel van thee hield, dat men er niet genoeg van kon krijgen. Daai'om kookte men theesoe pen, maakte men sausen van thee, zelfs pu- i-ee uit gekookte bladen. In dien tijd werd te Kroonstad het gebruik van nieuwe thee kopjes mode, waarvan op den bodem een kiekje van de stad was geschilderd. Weldra vond men in alle koffie en theehuizen deze aardige kopjes. Daar gebeurde het dikwerf dat een gast den waard bij zich liet komen en met bar- sche stem riep: ..Men ziet Kroonstad". Het kiekje op den bodem van het kopje moest men niet kunnen zien, want dat was een bewijs, dat de thee erg dun was. Men wilde donkere, sterke thee en als de thee te dun was. dan kreeg de kastelein er van langs. Daarom hield de mode van de beschilderde kopjes het niet lang uit. Men maakte er toen een gewoonte van de thee in glazen te serveeren. Ver in het Oosten behoort de thee tot de dagelijksche dranken. Hij ls de zoon van de gele zon, zooals de Chineezexx zeg gen. De wijze, waarop de thee moet worden ge zet, is bij de echte theedrinkende volkeren een oeroude overlevering. In China worden het zetten en schenken van thee als een kunst beschouwd en het onderwijs in het theezetten behoort tot de opvoeding van ieder beschaafd en welopgevoed man. In China heeft nxen dan ook vaste voorschrif ten over het serveeren van thee, welke door leder sociaal man worden opgevolgd. Maar het recept vah den ouden keizer Tschien Long die in zijn beroemd theegedicht men kon dit gedicht nog langen tijd na zijn dood op de fijne Chineezen kopjes geschilderd vinden den raad gaf de thee met gesmol ten sneeuwwater te bex-eiden, wordt tegen woordig niet meer opgevolgd. Men kookt de thee ook niet meer „zoo lang, tot de visch wit en de kreeft rood wordt", zooals de oude heer wilde. DE RAKETEN-SLEE Op het Starnberger Meer ln Beieren ls e'éri proeftocht gehouden met de vuurpijlsleé Rak Bob H van ir. Max Valier, aldus de N. R, Crt. De slee was voorzien van 18 raketten of vuurpijlen die in vijf series waren gemon- teerd. De ontsteking was zoodanig, dat om de i 1/2 seconde een serie vuurpijlen wei'd ont stoken. De vierde en vijfde serie was zooda nig geplaatst, dat zij den voorkant van de slede een opwaartsche richting gaven, om de wrijving van de ijzers op het ijs te vermin deren. Naar de meening van Valier heeft de slee bij dezen tocht een snelheid bereikt, die zijn verwachtingen verre overtrof, n.l. een ge middelde snelheid van 378 K.M. per uur. Reeds bij de entbranding van de derde vuur pijl raakte bet voorstuk van de slee het ijs niet meer, zoodat de slee op de wijze van een güjboot met vervaarlijke snelheid over het ijs suisde. Na de derde explosie werd ze door een oneffenheid van de gladde opper vlakte van de rechte lijn af en gierde in een boog met een straal van een 500 M. ver der in de richting van den rechteroever van het meer, waar tal van toeschouwers ston- dexi. Gelukkig is geen dezer gedeerd, daar de slee bij het uitloopen met groote vaart tegen een landingssteiger aanbotste. Daarbij is het voorstuk ingedrukt, doch de verdere romp met de'vuurpijlinstallatie is onverlet gebleven. Het gevaar waarin de toeschouwers hadden verkeerd heeft Valier echter bewezen zijn voorgenomexi proef met een vliegtuigmodel van 5 M. lengte, dat door drie vuurpijlen zou worden voortbewogen, uit te stellen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Stofzurgerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRA AT 16 TELEFOON N'O. 10755 APEX STOFZUIGERS F 90.- t4tél ffuep dtucgi. -ia-, GFJS5G& EEN GESCHIEDENIS VAN DEN GEHEIMEN DIENST, ült het Engelsch van DOUGLAS VALENTINE. 58) Ik leefde In een voortdurende vrees voor een Inval bij Haase. Ik begreep niet dat dit etablissement met zijn publiek van uitvaag sel. zoolaixg van een bezoek van de politie verschoond bleef. Was hier een kleine breuk in het hechte Duitsche organisatie systeem? Maar inmiddels was ik niet ln staat om te ontsnappen. Het eerste wat Haase gedaan had, was mijn papieren af te nemen, om ze aan de politie te' sturen, zooals hij zelde, maar hij had ze me niet teruggegeven en als ik er om vroeg, stuurde hij mij met een kluitje in het riet. Dus was ik een soort gevangene, of beter gezegd een dwangarbeider. Want 'smorgens vroeg tot diep ln den nacht was ik ln touw en lk had inderdaad ook niet véél gelegen heid om uit te gaan, maar toen ik, op een stil middaguur tegen mijn ..heer en meester" een toespeling ui deze richting maakte, wei gerde hij met de grootste heftigheid om mij ook maar één oogenblik buiten zijn veilige hoede te laten gaan. i De straat ls geen gezonde omgeving voor jou op het oogenblik, beweerde hij. Je zou een gevaar voor jezelf en voor ons allemaal zijn. Het leven werd mij tot een last in deze vunze, gore omgeving, in dit broeinest van vuil en misdaad. Mijn kamer genoot Otto, was een slecht gehumeurde, bleeke teringachtige Jongen, die zich nooit waschte en mij uitlachte als ik 's morgens als het donker was, naar buiten stapte en mij verfrischte met het ijskoude water van de pomp op het kleine stinkende binnen plaatsje. En het eten! Toen ik dat zag dx*ong het tot me door hoe in elk geval het arme deel van de Duitsche bevolking zwaar te lij den had van de Engelsche blokkade. Wat een eten, als Ik er naar keek werd ik al mis selijk! Onappeteitclijk ooriogsbrood vormde hel hoofdbestanddeel, taal paardenvleesch met 'n luchtje was ccn luxleuse schotel en slecht aftreksel van koffiesurrogaat de drank die onze maaltijd besproeide. Het huiselijk leven bij Haase was een hel op aarde. Hij zelf was een di-onkenlap, die steeds in allerlei relaties met zijn vrouwe lijke bezoekstei's van de Inrichting verwik keld was. wat aanleiding gaf tot hevige tu multen met. de blonde Hebe, die achter het buffet troonde cn zijn huishouding bestuur de. Zij en Otto waren het die dagelijks hun plaatsen innamen in de lange queu's om dis- tributiewaren machtig te worden. Ze had veel te lijdexx van Ilaase's ruwheid en Otto scheen een soort boosaardig welbe hagen in deze huiselijke twisten te hebben. Ik van mijn kant probeerde nog wel eens als vredestichter op te treden en de vrouw scheen dankbaar voor mijn bemoeiingen. Want ofschoon ze nooit veel tegen me sprak, had haar manier van doen tegenover mij altijd iets vriendelijks. Deze dagen van marteling zouden volko men ondragelijk zijn geweest als lk er niet in geslaagd was het mysterie van het woord „Boonekamp" op te lossen dat de sleutel zou zijn tot het adres van mijn broer. Aan dexi muur van mijn slaaphok hing een reclame kaart voor deze verkwikking, waarop het werd aangegeven als „Duitschlands beste middagdrank'.. Als ik mij 's ave nds laat uit kleedde. staarde ik steeds naar dat plakkaat, mij afvragend wat vcor verband er kon be staan tusschen mijn broer en Boonekamp. Ik nam mij voor. zoodra ik er den kans toe zou zien, de kaart eens aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Op een ochtend, toen Otto weer hier of daar in de rij stond, glipte ik naar mijn „kamer" stak mijn kaars aan. haalde de kaart van den muur en be keek die aan alle kanten. Maar er was niets bijzonders aan: een doodgewone reclame kaart met roede letters op eexi groenen ach tergrond en wit van achteren. Maar toen ik haar weer aan den spijker in den muur wilde hangen zag ik plotseling iets met potlood geschreven op de plaats waar de kaart had gehangen. Het Boonen kamp-raadsel was opgelost! Mijn hart scheen stil te staan van vreugde, want dat handschrift was dat van mijn broer, zijn keurig verzorgd handschrift, de woorden wa ren Engelsch en lest best, zijn initialen vormden de onderteekening. Dit was het wat ik las: 5.7 16 - „Ge zult me vinden ln café Rsgina-, Düs- seldorf" F O. Deze ontdekking vervuide me met nieuw uithoudingsvermogen; een nieuwe hoop ontwaakte in mijn hart. Op 5 Juli was Francis In elk geval nog ln leven geweest. Deze wetenschap gaf mij moed om het hard ste deel van mijn vex-blljf in Duitschland door te komen: de eindelooze lange dagen in dat dievenhol. Ik wist dat ik geduld moest hebben. Voor alles hoopte ik dat ik mijn papieren uit Haase's handen zou kunnen krijgen, anders zou ik aandrang uitoefenen op Kore, wanneer deze terugkwam, dat hij ze me zou terugbezorgen. Maar de tijdsduur van mijn verlofpas was bijna verstreken exi Kore liet zich nog niet zien. Dikwijls stond ik op het punt om Haase of een van de anderen te vragen naar den tijd dat mijn broer hier in deze onderaard- sche gevangenis ln dienst was geweest. Maar ik deed het niet, omdat ik bang was teveel de aandacht op mij zelf te vestigen. Niemand vroeg mij iets' (vragen naar iemana's verle den behoorde niet tot den goeden tooxx ixx Kaase's kelder) en ik voelde dat zoolang ik de bruikbare en gewillige duivelstoejager bleef wiens diensten niet behoefden te wor den betaald, mijn obscuriteit gerespecteerd zou worden. En onschuldige vragen naar miju voorgangers leverden geen resultaten op ten opzichte van Francis. Haase's „café- restaurant" scheen zich verheugd te hebben Ln een opvolging van schaduwige dienaren. Alleen met betrekking tot Johann, wiens voorschoot ik geëerfd had, was Otto mede deelzamer. Een stomme kerel, verklaarde hij. HU had het hier best. Haase mocht hem graag en de klanten evenoexis, speciaal de daixies. Maar die stomkop werd verliefd op Frau Hedwlg (de dame van het buffet) kreeg ru zie met Haase en dreigdeje begrijpt het wel.... over klanten van wie de papieren niet in orde waren. Den eersten keer dat Jo hann weer op straat kwam, werd hij gearres teerd en doodgeschoten in Spandau. Doodgeschoten? vroeg ik verbaasd. WaarGtn? Als deserteur. Maar hij was toch geen deserteur. Ach was! Hij had de papieren van een deserteur in zijn zakzijn eigen papieren waren verdwenen Het ls een beroerd ding om ruzie te maken met Haase. Ik zorgde er voor om toen ik dit verhaal gehoordhad, goede vrienden met mijn „baas" te blijven. En daar ik altijd even gewillig was, viel het mij niet moeilijk zijn grommerigen bijval te verwerven, ofschooxx hij geneigd was bij het geringste in een zie dende driftbui uit te barstexi. '.(Wordt vervolgd-?.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6