formamint HAARLEM'S DAGBLAD j^?Als U hoest Het Meisje uit de Stad DINSDAG 12 FEBRUARI 1929 DERDE BLAD BINNENLAND HOE FEL DE VORST IN ONS LAND REGEERT De temperatuur Zondagnacht te Amsterdam lager dan in de beruchte Februari- maand van 1891. DUIZENDEN WERKLOOS DOOR DE VORST. DE SCHEEPVAART OP IJ EN NIEUWE MAAS ONDERVINDT HINDER Kouder zelfs dan in 1891. De temperatuur, in den nacht van Zondag op Maandag op de filiaalinrichting van het Kon. Meteor. Instituut te Amsterdam waar genomen, is de laagste Februari-tempera- tuur sedert 1887. De thermometer daalde tot 16.1 gr. C. of tot 3 gr. F. wat dus een vorst is van 29 gr. F., meldt het Hbld. Zelfs niet in den „beruchten" winter van 18901891, welke wel lang heeft geduurd, maar niet die geweldige koude van nu heeft gebracht, was de temperatuur zóó laag. De laagste Februari-temperatuur sedert 1887 genoteerd is van 6 Februari 1895. De stand was toen 12.8 C. Deze temperaturen gelden voor Amster dam Wanneer wij de statistieken van het geheele land naslaan, dan blijkt, dat in de jaren 1855, 1895 en 1912 Februari zeer koud is geweest. In 1895 noteerden Groningen, Maastricht en Vlissingen temperaturen van resp. 19 gr., 18 gr. ën 14 gr. C., giste ren waren deze cijfers resp. 19 gr., 14 gr. en 11 gr. C. Wel voor Amsterdam, maar niet voor het land is de temperatuur van Zondagnacht dus een minimum sinds 1887. Het is niet on mogelijk dat 1929 de minima van 1895 en 1912 nog zal overtreffen. Want de weerver- wachting wijst op aanhouding van den toe stand van nu. Pool taf ereeien op het IJ. De groote scheepvaart van Amsterdam uit naar de Noordzee, had tot nu toe weinig last van de vorst. Het IJ bleef open. vertoonde slechts af en toe wat drijf ijs en dan nog heel weinig. Nu is het plotseling anders eeworden. Maandagochtend hebben wij een kijkje aan den IJkant genomen en het leek of wij de Shackleton-film in werkelijkheid zagen, schriift het Hbld. Overal lag het pakijs, de schollen waren dicht aaneengesloten en de eerste indruk was. dat het IJvast zat. Zoo was het echter niet. De scheepvaart kon nog voortgaan zelfs zonder hulp van de ijsb: kers. De Gemeentepontcn met de bree- de voorsteven hadden het echter hard te verantwoorden. Wat de Amsterdamsche haven betreft, al leen bij de Borneo-kade was het noodig het ijs los te maken. „Maar als het zoo blijft vriezen", zeide de heer Van de Poll, „dan moeten Dinsdag de brekers op volle kracht aan het werk, dan zal de boel vast zitten." Ernstige last van het ijs ti Rot terdam. Veerbooten vastgevroren. De strenge vorst heeft Zondag op de Nieuwe Maas veel stagnatie veroorzaakt op de diensten van de Rotteröamsche veerboo ten, meldt het Hbld. Doordat de gewone scheepvaart met het oog op den Zondag stil lag, pakte het drijf ijs in de vaargeul samen. De veerbooten hebben in de ochtenduren vrij geregeld gevaren, maar tegen den mid dag kreeg men last van het 'ijs. Het veer van de Leuvenhaven geraakte in het ijs vast en met een sleepboot, voorzien van een ijsploeg, heeft men de vaargeul vrij gemaakt. Het veer HeyplaatSchiemond, dat den dienst naar de Barendrechtsche haven al zeer spoedig moest opgeven, heeft tegen de middaguren in het ijs vastgezeten. De boot is ook daar met ijsploegen vrij gemaakt en toen konden de reizigers, nadat zij geruimen tijd in het ijs gezeten hadden, weer naar den kant komen. Dit veer is daarna stilgelegd en in de plaats daarvan is een autobusfijn met kwartierdienst ingelegd van de Heyplaat naar de vlagkade. Het sleepverkeer, dat nog op de rivier plaats vond, had zeer tegen het drijfijs te kampen. Met twee sleepbooten werd een sleepschip getrokken en dan nog werd de sleep door het ijs teruggedreven. De booten van den havendienst zijn den geheelen dag met ijsploegen in de weer geweest. Tegen het lage tij leek de rivier geheel dicht te liggen en toen had het er veel van alsof de tijd van den legendarischen winter van '90 op '91 was teruggekeerd. Maandagmorgen hebben de veerbooten ook veel last ondervonden van het drijfijs. Sneeuw in het Zuiden. De TeL schrijft uit Bergen-op-Zoom: 't Was een leelijke tegenvaller voor de schaatsliefhebbers, toen Zondagmorgen het plotseling begon te sneeuwen, 't Zou de vijfde Zondag zijn geweest, dat we de ijzers hadden kunnen onderbinden. Er is echter niets van gekomen, want het heeft den ge heelen dag gesneeuwd, onafgebroken. Er ligt zooveel sneeuw, dat de trams, in deze om geving rijdende, veel stoornis daarvan on dervinden, zoodat naar wij vernamen, de diverse diensten slechts met veel vertraging konden worden onderhouden. Naar het Hbld. bij informatie aan het sta tion DP. te Rotterdam is gebleken, heeft men in het Zuiden van ons land veel last gehad van de bevroren wissels, waardoor stagnatie ln den treinenloop Is ontstaan. Naar men wist mee te deelen is het treinen- verkeer in België door sneeuwval buitenge woon gestoord zoodat de internationale trei nen uit het Zuiden met groote vertragin gen binnenkwamen. Te voet naar Ameland. Uit Nes (Ameland) meldt de Telegraaf dat de loodsboot „Amsterdam" Zondag tegen vijf uur in den avond Ameland voor bij voer. Een snijdende wind uit Zuid-Ooste lijke richting met stormsnelheid gierde den afgeloopen dag en nacht over het eiland. De temperatuur was ongeveer 20 graden bene den nul gedurende den nacht. Het ijs op de Wadden kruit, waardoor de schepen op de Hollumer reede ln een gevaarlijke positie komen. Dezer dagen zullen stellig pogingen gedaan worden om de Wadden te voet over te trekken. Nood in Groningerland. Het Kamerlid J. H. Schaper heeft schrifte lijke vragen gericht tot de regeering betref fende den noodtoestand in het Noorden des lands en de middelen, die verbetering zou den kunnen brengen meldt het Volk. Er zijn daar duizenden werkloos geworden door de vorst. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft Maandag aan de inspec teurs van de werkverschaffing in de Noor delijke provincies geseind, onverwijld aan de gemeentebesturen, die door -het Rijk ter zake van werkverschaffing geldelijk gesteund worden, mede te deelen, dat het departe ment bereid is aan die gemeentebesturen een in verband met hun financiën redelijke bijdrage te verleenen in de kosten van uit- vriesregelingen, die voor zooverre mo gelijk rekening houden met individueele be hoeften en steun geven aan allen, die uit hoofde van de vorst werkloos zijn. IJsschotsen in den Rijn. Het drijfijs in den Rijn, zoo meldt men aan het Hbld. uit Arnhem, dat Zondag tot een minimum beperkt was, is zeer toegenomen. Groote schotsen, waarvan sommige ternau wernood tusschen de landhoofden van de weggenomen schipbrug door kunnen, drij ven de rivier af. Het overzetten van auto's met brugschepen is onmogelijk geworden. De goederen- en passagiersdienst tusschen de Rijnoevers wordt door twee stoombooten on derhouden. Velen door de kou bevangen. Door den Haagschen G. G. D. werden Maandagmorgen twaalf personen, die op straat door de koude waren bevangen, naar het ziekenhuis vervoerd. Behalve deze men- schen werden twee politie-agenten, eenlge lantaarnopstekers en enkele armbestuurders, die ln de vroege ochtenduren ten gevolge van de hevige kou onwel waren geworden, naar hun woningen vervoerd. Er zijn in den Zondagnacht bij den Am- sterdamschen G. G. D. ongeveer twintig mel dingen gekomen omtrent menschen die door de koude bevangen waren. Gelukkig is het bij lichte gevallen gebleven; na eenigen tijd in een warme ruimte te hebben vertoefd en met 'n warmen drank te zijn verkwik, kon den de menschen weer huns weegs gaan. Slechts een enkele moest per auto naar zijn woning vervoerd worden. Vuren op de straat? Het Hbld. schrijft: Indien de koude blijft aanhouden en de temperatuur daalt beneden een zeker mini mum, laten we zeggen beneden 15 graden vorst, dan zou te overwegen zijn, of het ge meentebestuur, b.v. Publieke Werken of welke af deeling daarvoor in aanmerking blijkt te komen, niet groote cokesvuren in ijzeren tra liemanden in verschillende centra der stad kan laten onderhouden. Personen die op de straat moeten zijn, zouden zich nu en dan. even kunnen warmen en aldus verkleuming voorkomen. Of daarbij ook een gratis-war- me-koffie tentje zou kunnen geplaatst wor den ware dan tevens te overwegen. Dit alles indien het aan te nemen is, dat de koude, indien ze erger wordt, zal aanhouden. De Amsterdamsche s d. fractie eischt maatregelen. Door het Amsterdamsche raadslid S. R. de Miranda is Maandag, naar Het Volk meldt, de volgende brief tot B. en W. gericht: „In overleg met het Bureau van de soc.- dem. raadsfractie, heb lk de eer u te ver zoeken, in verband met de felle koude, de na volgende spoedmaatregelen te nemen: Op een aantal plaatsen in de stad vuren te doen aanleggen; in eenige zalen, in ver schillende deelen van dé stad, warm voedsel voor lagen prijs te verstrekken; en aan de bewoners van het Asterdorp en Zeeburger dorp twee hectoliter eierbriketten te ver strekken." Het Oeteldonksche carnaval zou worden af geschaft, althans aanmerkelijk worden be perkt. Aldus werd het ten vorigen jare door den gemeenteraad genomen besluit uitgelegd door degenen, die het gaarne zóó zouden wil len, schrijft de N. R. Crt. Hoe heel anders blijkt de werkelijkheid! Zondagmiddag werd Prins Carnaval afge haald van het 's-Hertogenbossche station, waar hij per extra-trein arriveerde. Vorige jaren gebeurde dat met een stoet van rijtui gen met een muziekkorps voorop. Thans mocht men niet „in optocht" gaan en moest muziek achterwege blijven. En toch was de belangstelling en de geestdrift nog veel grooter dan vorige jaren. Bij het station stond een schier onafzienbare menschenzee. Inplaats van muziek hoorde men bij aan komst van Prins Carnaval Amadeiro XVI thans het door vele honderden gezongen Oeteldonksche volkslied. Bij de ontvangst op het station zei een der hoogwaardigheidsbekleeders: „Ze motte bij ons in Oeteldonk al eennen hoop kapot mao- ke, veur dèt de lol d'ruit goat. Denk maor zoo, maojestèt, eennen Oeteldonker is krek als ons vèrreke; as ge'm aon zunnen stèrt trekt, goat le seblet veuruit!" Daarna ging de prins met gevolg naar bui ten, waar de reusachtige menigte hem toe- Juichte. Opnieuw werd het Oeteldonksche volkslied gezongen. Slechts met moeite kon den de rijtuigen zich een weg door de menig te banen. Daarna werd in galop naar Casino gereden, waar de Oeteldonksche club haai- jaarlijksche matinee aanbood. Ook hier vond men de ware carnavalsstemming weer terug. Op straat was het vanwege de intense koude opmerkelijk slap, doch op de bals was het niet minder druk dan andere jaren. NEERLAND's JEUGD EN DE VOLKENBOND PROF. ZIMMERN IN ONS LAND. Van 14 tot 16 Februari zal hier te lande vertoeven prof. Zimmern, onderdirecteur van het Instituut voor Intellectueele samen werking, te Parijs gevestigd, een der organen van den Volkenbond, meldt de Tel. Hij ver toeft hier in verband met de opdracht hem door den Volkenbond gegeven, om een rap port samen te stellen betreffende de wijze, waarop in verschillende landen de Volken bond in het onderwijs tot de jeugd wordt gebracht. Dank zij verkregen contact met de ver schillende takken van onderwijs en de me dewerking van het Ministerie heeft men de zekerheid verkregen dat prof. Zimmern met alle kringen van het onderwijs in aanraking zal komen. TWEE HUIZEN TE KROMMENIE IN DE ASCH GELEGD EEN SPUIT BEVROREN. Maandagmorgen, omstreeks 6 uur brak brand uit in het huis van den heer Kraaler te Krommenie. De brand breidde zich snel uit en tastte het naburige perceel van den heer Veenis, waarin een smederij is geves tigd aan. De brandweer wilde met twee stralen het vuur bestri'den. doch één spuit was bevro ren. Aan blusschen viel niet te denken. De beide perceelen, die grootendeels van hout waren opgetrokken, brandden geheel af, meldt het Volk. FELLE BRAND TE ZAANDAM BRANDWEERMANNEN WERDEN IJSBLOKKEN. Maandagmorgen, te kwart voor 10, brak een felle brand uit in het sigarenmagazijn van Gebr. Jeronimus aan de Westzijde te Zaandam. In minder dan 20 minuten was het geheele gebouw met den grond gelijk gemaakt. Door de felle koude ondervond de brand weer bij het blusschingswerk groote moei lijkheden. Aan blusschen in den eigenlijken zin van het woord, viel dan ook niet te den ken. De brandweer moest zich bepalen tot het beschermen van de belendende percee len. Zij kon echter niet voorkomen, dat eenerzij ds het café van den heer Roos en anderzijds de Hertenapotheek brandschade bekwamen. Van een meubelmagazijn aan de overzijde sprongen door de hitte beide groote spiegelruiten. Door de vorst waren de brandweermannen spoedig ijsblokken, terwijl de straat voor het brandend perceel in een gladde ijsvlakte veranderde, aldus het Volk. DE KRAKATAU De Krakatau blijft voortdurend in werking. Het nieuwe eiland is thans 27 meter hoog, meldt Aneta. ZIJN KIND MISHANDELD? DE VADER GEARRESTEERD Dezer dagen ls ln het gezin van den 25- jarigen G. H. te Dordrecht een kindje van zeven maanden overleden. De geneesheer, die geroepen werd om den dood te constatee- ren, merktp dat het kind geen natuurlijken dood was gestorven, maar moest zijn overle den ten gevolge van mishandeling. Vermoed wordt, dat de vader. terwijl de moeder niet thuis was, in drift zijn kind heeft mishandeld met het noodlottig gevolg; hij is in hechtenis genomen .meldt het Volk. SPORT EN SPEL VOETBAL Schoolwedstrijden Wederom zullen gedurende de Paasch- vacantie schoolwedstrijden georganiseerd worden. Ook dezen keer zal er in drie af- deelir.gen worden gespeeld. Hoogstwaar schijnlijk zal de deelneming in verband met het geanimeerde verloop van bet vorige jaar. ditmaal belangrijk grooter zijn Toen deden er 36 elftallen mee terwijl nu zeker de 50 wel bereikt zullen worden. Onnoodlg ls het. hier nog over het belang van deze wedstrij den te spreken. De voetbalsport verhoogt het saamhorigheidsgevoel der leerlingen, leert het Individu zich ondergeschikt maken aan het geheel en werkt sterk karaktervormend door het ontwikkelen van deugden, welke sportbeoefening naar voren brengt. Ook zijn deze wedstrijden van hooge waarde omdat zij de deelnemers terughoudt van verkeerdheden, waaraan leerlingen buiten de sportterreinen zijn blootgesteld. De jongens schijnen den reuk er al van te hebben, want verschillende scholen zijn reeds druk aan het oefenen. Daar moet het juist heen; niet alleen ln de Paaschvacantle maar alle Woensdagen en Zaterdagen naar de sportterreinen om ln de frissche buiten lucht ver van het gevaar, dat de bebouwde kom oplevert, den vrijen tijd op aangename, nuttige wijze te besteden. TRAM- EN SPOORWEG- COMPETITIE. H. T. M. 2—H. T. M. 1 (5—6) Op een hard. doch zeer goed bespeelbaar terrein stelt H. T. M. zich met drie in vallers op. terwijl H.T.M. 2 volledig is. H.T.M. 2 trant af en brengt onmiddellijk eenige gevaarlilke bezoeken voor het doel van het eerste. Reeds na drie minuten spelen geeft Knaapen dan ook aan het tweede de leiding (10). Door dit succes aangemoedigd, blijft het tweede geruimen tijd in het offensief. Wan neer het eerste dan den aanval overneemt, maakt Jeu, na mooi samenspel, fraai gelijk (1—1). Weinige minuten later maakt Kokshoorn er 12 van, terwijl Bruggeman er voor zorgt, dat het spoedig 13 ls. H.T.M. 2 is echter geenszins ontmoedigd; zij ziet haar werken beloond door toedoen van Fokkie (2—3). H.T.M. 1 speelt beter samen en daardoor wordt Kokshoorn in de gelegenheid gesteld om er 2—4 van te maken. Uit een fraai ge nomen vrijen schep tegen den doelverdedigcr. wegens te lang wandelen met den bal, maakt Knaapen er 34 van. Vóór rust komt in dezen stand geen ver andering. Kort na rust Ls het Jeu, die den stand op 35 voor het le elftal brengt. Uit een vrijen trap brengt Hunego echter den stand weder op 45. Tot 10 minuten voor het einde krijgen wij nu een gelijk opgaanden strijd te zien. Na goed' samenspel wordt De Groot In de ge legenheid gesteld om er 4—6 van te maken. De H.ftM.-reserves geven zich echter nog niet gewonnen; zij forceeren eenige corners. Uit een dezer corners, door Cras zeer goed genomen, maakt Hunego er op zeer fraaie wijze 56 van. Hoe de laatste minuten ook gezwoegd wordt, het baat niet meer en met 56 in het voordeel van H.T.M. 1 komt het einde van deze spannende ontmoeting KORFBAL. Bal-masqué „Advendo". Gelet op het groote succes van het vorig jaar, geeft de H.K.C. „Advendo" voor haar le den, donateurs en genoodigden wederom een bal-masqué in het gebouw van den Haarl Kegelbond en wel op Zaterdag 23 Februari a.s. Voor dit feest bestaat reeds nu zeer groote belangstelling. Het binnenkomen van de gecostumeerden zal plaats vinden van het balcon in de zaal, voorafgegaan door een groot loop-orkest. Een groot orkest onder leiding van den heer Willy Versteegh waarborgt goede dansmu ziek. terwijl een looporkest eveneens zal me dewerken. Zeer fraaie prijzen zijn beschik baar gesteld. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 C«nïi per refrd. Wf tengevolge van een Bronchi- tis of een Verwaarloosde Verkoudheid, vraag dan het oordeel van Uw dokter over SIROOP FAMEL LAWNTENNIS. De loting voor de Davis Cup. DE UITSLAG BRENGT HOLLAND GEEN ONGUNSTIGE PERSPECTIEVEN Terwijl het nog wintert allerwegen, wed strijden op de schaats nog overal kunnen plaats vinden, zelfs gecscht wordt aan de organisatie van den traditioneelen elf-ste dentocht door Friesland, komen daar al de eerste zomerberlchten! Terwijl de competi ties van de diverse wintersporten te land ho peloos vast zitten, nog heele series wedstrij den verwerkt moeten worden, voordat do velden weer beschikbaar zijn voor het zo- merbedrUf der Sport, ls daar alweer de lo ting voor de Davis Cup, een der belangrijk ste signalen voor een naderend tennissei- zoen. Het is moeilijk, zichzelf te verplaatsen uit den ijstijd met schaatsen, bontjassen en zooveel graden vorst naar een in zonnehitte, schroeiende tennisbaan met luchtig gekleede bevolking, werkend in het zweet des aan- schijns! Het ls moeilijk, maar het moet. want het feit is daar: de loting voor de Davls Cup. Direct natuurlijk kijken hoe Holland ge plaatst is: onderaan in de tweede helft. Te gen wie? Op eigen banen tegen Portugal! En dadelijk daarop komt de gedachte: dat kunnen we hebben. En tegen wie dan? Te gen Egypte of Finland en dat niet thuis! Fronsing der werkbrauwen! Dat wordt erger. Toch, laten wij optimist blijven, gelooven in een deelneming van Mr. Diemer Kool. geloo ven in de krachten van onze behoorlijke re serves, dan ls er een kans, al ls deze gering, dat die tegenstander gepasseerd wordt. Maar tennissend Nederland dient zich ook wel ver trouwd te maken met de Idee, dat In Hel- singfors of aan de Nijl Nederlandsche Cup aspiraties begraven kunnen worden Maar optimistisch blijven! Wie zouden wij dan krijgen? De sterkste uit de groep Noor wegen, Hongarije, Monaco, Zwitserland lijkt ons Hongarije. Dat kan dus een herhaling geven van het vorig Jaar, alleen met dit verschil, dat de wedstrijd minder wisselval lig verloopt. Onder eigenaardige omstandig heden. op eigen veld won Holland vorig sei zoen op het kantje met 3—2; op een over winning in Hongarije kan dus nog niet gere kend worden. Met dat al: een niet ongunstige loting met veel belovende mogelijkheden; eenige verre, mooie en vermoeiende reizen. Inderdaad, niet ongunstige perspectieven, noch voor Holland als tennls-natle, noch voor de deelnemers per soonlijk. Te Amsterdam speelden voor bovenge noemde competitie: INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 C«ou per regel. Formamint is beter dan gorgeldranken— Vant in tegenstelling met gor* gelen ruit ge met Formamint •Uw mond en keel blijvend ont smet houden. Formamint dringt door tot in do uiterste hoeken van mond. en keelholte. Het vernietigt de ge vaarlijke bacteriën, de dragers van besmettelijke ziekten zooals Influenza. Diphtherie, Griep, enz. Genees keelpijn en bescherm U tegen besmettingsgevaar met De Keelontsmettende Tabletten. In alle Apoth. en Drog. a fl. 1p. Reach. FEUILLETON 86) Naar het Engelsch van H. A. VACHELL. Hazel staarde naar het hok waarin ze alleen maar een oude pakkist zag en vroeg zich af wat er toch wel in kon zijn. Toen ging ze er heen. Haar bloote voet was een paar centimeter van het schuifje af. Boven over het hok lagen een paar grijze dekens. Ze lichtte die niet op, ze raakte die niet eens aan. Terwijl ze daar zoo stond en zich afvroeg wat er toch wel in die reuzenkist kon zijn, schaamde ze zich eigenlijk niet weinig. Ze duwde met haar hand tegen de kist, maar die kwam niet in beweging. Op dat oogenblik zag ze den schuif, die door een koperen knop heen en weer kon worden bewogen. Waarom een schuif? Hazel's nieuwsgierigheid was aan het af zakken. Ze had juist besloten dat ze maar tot morgen moest wachten en George's ge heim uit zijn eigen mond vernemen. Haar belangstelling in den schuif had niets met het geheim te maken. Ze zou haar hebben beschreven als een volkomen verklaarbaar en gewettigde 'uiting van intelligentie. Iemand zonder opmerkingsgaven zou die schuif im mers over het hoofd gezien hebben. Voorzichtig gal ze met haar blooten voet een duwtje tegen de koperen knop. Ze duw de niet hard want ze had geen verlangen de schuif te openen en ze stond op het punt om weer naar haar kamer te gaan. En toch had ze het wonderlijke gevoel dat er haar in deze benauwde kamer iets vast hield. Het schuifje gleed opzij. Terwijl het zich bewoog, hoorde ze een flauw geschuifel. En toen gleed er een platte kop door de nauwe opening. Hazel sprong achteruit en keek verstijfd van schrik naar de slang. Een tweede kop kwam te voor schijn; ze zag de koude, wreede oogen zonder oogleden, die glommen met een opalen licht. Het varen ratelslangen. Een derde kop. die zich vlugger bewoog dan de beide vorige, brak de verlammende betooverlng. Te verschrikt om te schreeuwen, haar heele denkvermogen verward want ze had net zoo goed de deur open kunnen doen en vluchten sprong Hazel terug, met de oogen op de slangen gevestigd. Nu was de eerste slang al tusschen haar en de deur gegleden. Hazel probeerde er om heen te zwenken, maar ze had het verkeerde mo ment gekozen. Oogenblikkelijk rolde de slang zich op en begon te ratelen. Het meisje had dit onheilspellende geluid nog nooit gehoord en de schrik drong haar door merg en been. Ze sprong op den stoel bij de tafel. Nu ze zich voor het oogenblik veilig voelde, werd ze een klein beetje kalmer. Ook de andere slangen hadden zich ineen gerold en ratel den. Er waren er negen uit het hok ont snapt. Ze begon zich flauw en duizelig te voelen. De sterke, muffe lucht werd haar de baas. Het zweet brak haar over het heele lichaam uit; haar keel leek wel uitgedroogd, haar vingers trokken krampachtig. Ze zou het niet voor mogelijk gehouden hebben dat er dergelijke angsten bestonden, zulk een ver lamming van alle lichamelijke en geeste lijke kracht. Ze wist niets van de gewoon ten van ratelslangen af. Ze verbeeldde zich zooals zo'ovelen doen dat de slangen zich vlugger bewegen dan de menschen kun nen loopen. Volgens haar konden ze waar schijnlijk wel in boomen of in dit geval ln stoelen klimmen. Boven al deze gedachten zweefde haar de herinnering van die kinderen, die dood waren gevonden door hun radelooze moeder. Ze stelde zich voor hoe misvormd en wankleurig die arme lichaampjes er uit hadden gezien. Voor den zooveelsten keer kwam haar de monsterlijke kop van het veulen weer voor oogen. Haar walging nam toe. de vreesellj&c stank werd nog ondragelijker. Hazel keek naar het raam. Kon ze dat openmaken en er door ontsnappen? Neen, er lagen al twee slangen tusschen haar en het venster. Met een gevoel van doodelijke wanhoop werd ze zich bewust dat ze zich niet bewegen dorst. Onderdehand hadden de slangen opge houden met ratelen en die stilte was nog ondragelijker dan het lawaai van daarnet. Vijf stuks gleden op en neer door de kamer op zoek zooals Hazel dacht naar haar. AJs ze hun aafscbuwelljke platte koppen op beurden, zouden ze haar kunnen zien. Er ging een minuut voorbij. Een kinderachtige woede tegen George kwam in haar op. Waarom had hij haar in dit slangenhol gelokt? Natuurlijk schaamde hij zich over dezen handel in vergiftig ge dierte Ze dacht aan Wilbur die nu rustig lag te slapen in zijn hotel in Aguila. Ze dacht aan juffrouw Spragge en Samantha die boven in een diepen slaap gedompeld lagenvlak bij! Als ze eens schreeuwde! Maar die vreese- lijke slangen die haar nu goddank niet kon den zien, zouden haar hooren en haar aan vallen, voordat er hulp kwam dagen. Ze zag zich in verbeelding heelemaal omstrengeld door slangen en eik van die monsters had zijn tanden in haar zachte blanke vleesch ge boord. En het was nog niet eens elf uur! Zou ze hier den heelen tijd op den stoel moeten blijven staan, totuat George thuis kwam? Ze merkte dat haar krachten haar begon nen te begeven. De vreeselijke misselijkheid werd Ieder oogenblik erger, de duizeligheid overmande haar. Het zou niet lang duren of ze zou beginnen te wankelen en van den stoel vallen. Met een ontzettende krachtsinspanning beheerschte ze haar angsten. Links en rechts van de deur lagen slangen, maar een smal paadje naar de vrijheid was op het oogen blik vrij. Als ze ook maar iets van de ge woonten van de slangen had geweten, die, met een enkele uitzondering, nooit een mensch aanvallen, dan zou ze kalm van haar stoel zijn gestapt, kalm naar de deur zijn gewandeld, zorgvuldig oppassend dat ze de dieren niet verschrikte door te heftige bewe gingen. Ze zouden dan ln de hoeken van de kamer weggekronkeld zijn. Ze droeg een lange nachtjapon en een peignoir met een sleep. Het kwam niet bij haar op, dat ze deze kleedlngstulcken moest optillen om haar beenen meer vrijheid te geven. Haar instinct zei haar dat ze springen moest. Ook had ze zich kunnen wapenen met den gevorkten stok, die dicht bij den stoel lag. Hazel sprong. Ze kwam met een bons op den vloer te recht, schoot vooiuit, struikelde over haar lang nachtgewaad en viel. Een seconde latei- voelde ze een scherpen prik op een van haar bloote voeten. Ze schreeuwde het uit, in doodsangstl (Wordt vervolgd.'1

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9