MARKTNIEUWS BURGERLIJKE STAND SCHEEPSBERICHTEN DE KOUDE IN EUROPA. HAARLEM'S DAGBLAD BERLIJN, 12 Februari (VX>.) In Ber lijn viel tegen middernacht bij 18 graden vorst een lichte sneeuw. De snijdende Oosten wind houdt aan. In Stockholm worden 40 stoombooten ver wacht, die echter de Zuidelijke Oostzee en den Oresund niet kunnen doorkomen. Ket gebrek aan kolen neemt een katastrophaal karakter aan. In Parijs werd Dinsdag een temperatuur van 14 graden onder nul opge- teekend, hetgeen in 53 jaren slechts drie maal is voorgekomen. Op alle plaatsen, voor al op markten worden houtskoolkachels ge plaatst. Zelfs in het Zuiden van Frankrijk heeft de vroege lente moeten wijken voor de scherpe wlntertemperaturen. In bijna geheel Frankrijk konden de car navalsoptochten niet plaats vinden. In Zuid- Oost-Europa wordt de koude nog erger, doordat er een groot gebrek aan kolen is. In de Boekowina werden tempera'-uren ge noteerd tot 43 graden onder nul. Het trein verkeer Is daar stopgezet. In Boekarest vroor het heden 31 graden. Het aantal 1 ier aan bevriezing gestorven personen bedraagt 43. In Hongarije bereikte de vorst 12 graden. De volkswelvaart-minster heeft 50 wagons kolen aan onbemiddelden doen uitdeden. In volks keukens worden gratis warme maaltijden verstrekt. In Tsjecho-Slowakije rijn vooral de spoorwegen zwaar door de koude getrof fen. Praag en omgeving is door goederen wagens die niet verder kunnen, afgezet, al leen aan den kolentoevoer wordt alle aan dacht gewijd. 24 pet. van alle spoorwegbe ambten zijn door bevriezingsverschijnselen niet in staat te werken. Het sterftecijfer is ,et 50 pet. gestegen. WEENER-MALS. (Niettegenstaande de ook daar heerschende strenge koude, zwemmen vier leden van een Ween- schen LJsbond nog dage lijks in de Donau. Courantbcricht) Heeft u ooit zooiets gehoerd? Het Idee doet m' al verstijven, Menschen, die daar onverstoord, In de Donau zwemmen blijven, Ik zou, denk ik, al heel gauw, Tot een ijskolom versteer.en, Daaglijks zwammen in zoo'n kou, 't Is genoeg om van te Weenen; Doet het viertal van dien bond, Dit om kwalen te genezen? Is- het werkelijk gezond, Om een ijsbreker te wezen? Vroeger leidde de Spartaan, Ongeveer een derglijk leven, Willen zij het stoer bestaan Der Spartanen nader streven? Goed, maar waar is Sparta nou, Waar zijn die geharde braven, Met hun weerstand tegen kou, Zijn ze dood en lang begraven; Neen, het is een dwaze sport, Al dit ploeteren in bijten, Als zoo'n mensch verkouden wórdt, Heeft hij 't aan zichzelf te wijten; *t Lfjkt een hopeloos geval, Ze zijn blijkbaar niet te temmen, 't Is misdadig en 't. is mal, Enfin soedahlamaarzwemmen. P. GASUS. HET IJS. IJsclub voor Haarlem en Omstreken. DINSDAGNAMIDDAG NOG GEEN TIEN RIJDERS OP DE BAAN! Schaatsenrijden mag in ons land de na tionale sport bij uitnemendheid zijn, wan neer het zoo koud is als Dinsdag, toen de striemende wind leder van de straat ver joeg, die daar niet dringend moest zijn, dan blijven de vereerders van god Thialf toch ook maar liever thuis bij het kacheltje zitten! Dat bleek tenminste Dinsdagmiddag op de banen van de IJsclub voor Haarlem en Om streken aan de Kleverlaan. Ordebewaarders waren daar niet noodig, want te ongeveer vijf uur hadden hoogstens tien rijders den moed, om tegen den heftigen wind in te tornen. En toen de banen te ongeveer zes uur ge sloten moesten worden, bleker, er nog slechts zeven Jongelieden op de baan te zijn, bezig met een beetje bandy-spelen. Petje af voor zulke flinks knapen! Hedenmorgen werden de banen weer open gesteld en hoewel de temperatuur aanmerke lijk milder was dan Dinsdag, waren te half twaalf slechts vijf personen aan het rijden. Maar die hadden dan ook de ruimte! Te twaalf uur kon ons nog niet worden medegedeeld, of de banen ook hedenavond geopend zouden werden. Wedstrijden „Christianla". Hedenmiddag twee uur zouden op het ijs van het Zuider Bultenspaarne nabij den molen „De Eenhoorn" wedstrijden in hard rijden op de schaats plaats hebben voor leden van de IJsvereeniglng „Christiania", afdeeling Zuid-Schalkwijk van den IJsbond Holland's Noorderkwartier. Vermoedelijk zal deze week bij aanhoudende vorst ook nog een natio nale hardrijderij worden uitgeschreven. Te Halfweg. Bij de Dinsdagmiddag op het Zijkanaal F alhier plaatsgehad hebbende hardrijderij werd de le prijs (f 40) gewonnen door M. Kwaak, de 2e (f 20) door van der Velde, de 3e (f 10) door R. Kwaak. l DIEFSTAL VAN BOTER. Het bleek, dat m don laatsten tijd uit den kelder van de melkinrichting „De Sierkan" boter werd ontvreemd. In verband hlermedp is door de recherche de 15-jarige loopjongen F. B. aangehouden, die gedurende de laatste maanden regelmatig twee a drie maal per week een paar pond boter ontvreemdde en die tegen verminderden prijs aan anderen verkocht. Een gedeelte van die boter is in be slag genomen. WOENSDAG 13 FEBRUARI 1929 In Hamburg binnenkomende schepen mel den ijsmassa's in de Noordzee, die op som mige plaatsen kilometers groot zijn. In West-Duitschland zijn de kanalen en ook de Roer en de Saar toegevroren. In Frankfort barst het metselwerk van de historische oude brug over den Main op verscheidene plaatsen. De scholen zijn gesloten, Zuid- Dultschland heelt tot nog toe het ergste te lijden. De temperatuur wisselt hier van 31 graden tot 36 graden onder nul. Op het Bo- denmeer zijn tengevolge van het vastvriezen der compassen 2 schepen tegen elkaar aan gevaren waarbij het scheepspersoneel van het eene schip licht gewond werd. De ijsstuw in den Rijn bij de Lorelei heeft thans een lengte van 12 K.M. In den loop van den nacht op Dinsdag is de Moezel van Oberfall stroomopwaarts spiegelglad bevroren, over een afstand van 3 K.M. Het schip, dat den personendienst onderhoudt tusschen Bingen en Ruedeshelm moest het varen opgeven door den buitengewonen ijsgang. Op tiet Westerwald en de Hunsrueck vriest het 30 graden. Van het Westelijk gedeelte van de Oostzee komen verontrustende berichten. Ongeveer 30 stoomschepen, van welke de meeste de Engelsche, Zweedsche, Noorsche, Estland- sche en Poolsche vlag voeren zijn in het ijs vastgevroren en seinen om hulp. Sommige schepen hebben geen proviand meer aan boord, andere hebben averij opgeloopen en kunnen niet manoeuvreeren. POKKEN, DIPHTERIE, ROODVONK EN GRIEP. BELANGRIJKE MEDEDEELINGEN VAN ONZEN GENEESKUNDIGEN DIENST. Elders in dit nummer is te lezen, dat het stoomschip „Tantalus" met 2 pokkenlijders aan boord uit IJmuiden naar Amsterdam ge stoomd is. In verband met het feit, dat de verplichte vaccinatie buiten werking gesteld Is, trekt dit voorkomen van pokken buitengewone be langstelling. Wij hebben de meening gevraagd van dr. J. van Konijnenburg, den directeur van den Haarlemschen Geneeskundigen Dienst. Deze deelde mede, dat hij in het minst niet vreest voor uitbreiding van deze pokkengevallen. De Amsterdamsche Geneeskundige Dienst heeft alle noodige maatregelen genomen, de lijders worden streng afgesloten, terwijl alle andere schepelingen in observatie genomen worden. Volgens de laatste berichten zijn zoo vervolgt dr. van Konijnenburg de ziek tegevallen niet ernstig. Dit was ook wel waar schijnlijk, omdat het indertijd een verplich ting was, dat schepelingen ingeënd moesten worden. Een gevolg van het inenten is ook, al wordt iemand aangetast, dat hij dë ziekte meestal in minderen graad krijgt. De andere opvarenden zijn dus ook ingeënt, zoodat de kans niet groot is, dat zij alsnog ziek zullen worden. Maar als zich verschijnselen voor doen, zullen zij natuurlijk onmiddellijk ge heel geïsoleerd worden, waardoor kans op be- smettlnj voorkomen wordt, want dat besmet tingsgevaar komt pas als de ziekte te consta- teeren is- Andere maatregelen zijn absoluut niet noo dig. Toch blijft de inentingskwestie geregeld onze aandacht vragen. De geneeskundigen doen moeite om pokstof te vinden die geen gevaar oplevert voor gevaarlijke complicaties. Een gedeelte der kinderen onder de 7 jaar is thans niet ingeënt. Dat kan natuurlijk geva ren opleveren als zij in aanraking komen met vreemdelingen, die pokkensmetstof bij zich hebben. In de toekomst als de kinderen die niet ingeënt zijn, grooter worden, zal die kans natuurlijk grooter worden. In de laatste jaren is Nederland vrijwel van pokken verschoond gebleven. In 1883 was er een vrij ernstige epidemie, maar daarna kwamen slechts hier en daar eenige gevallen voor. De gezondheidsmaatregelen zijn nu zoo vooruitgegaan, dat er geen gevaar meer be staat voor een pokken-epidemie - van eenige beteekenis. Er kan wel eens een enkel geval voorkomen, maar dan kunnen er onmiddel lijk zulke afdoende maatregelen genomen worden, dat het kwaad in den kiem gesmoord wordt. Dat is 10 jaar geleden bij de vlek- typhus gebleken, die men in Haarlem binnen enkele weken volkomen meester was. In 24 uur was er een barak voor de lijders inge- richt. In de ons omringende landen komen af en toe gevallen van pokken voor, o a. in Enge land, België, Frankrijk en Duitschland. Men noemt de ziekte wel anders, maar het zijn toch eigenlijk pokken. Nederland Is daarvan vrij gebleven, maar natuurlijk is het mogelijk dat zoo'n geval ook naar ons land .wordt overgebracht. Het Rijkstoezicht houdt ook steeds het oog gevestigd op mogelijke gevaren. In Utrecht zijn speciale barakken voor pokkenlijders be schikbaar die naar verschillende steden ge zonden kunnen worden als zij daar noodig zijn. De felle koude heeft zoo vertelde de heer Van Konijnenburg ons verder geen bijzon dere nadeelige uitwerking op den gezond heidstoestand te Haarlem. Er komen wel ge vallen van longontsteking voor, maar niet noemenswaard meer dan anders. Griep heb ben wij hier gelukkig nog niet en gehoopt wordt, dat die ook niet zal komen. Er zijn wel menschen die koude gevat hebben, maar griep is toch nog wat anders. Den laatsten tijd kwamen ook vele gevallen van diphtherie en roodvonk voor. De diph- therie is gelukkig veel verminderd, maar de roodvonk nog niet .Maar die is in ons heele land veel voorkomend. Maatregelen tot bestrij ding hebben nog niet voldoende geholpen. Er mag evenwel geconstateerd worden, dat ae roodvonk een vrij goedaardig karakter heeft- Vroeger was de sterfte 12 a 13 pCt. en nu misschien 1 pCt. Dat neemt natuurlijk niet weg, dat het een leelijke ziekte blijft, vooral omdat zich complicaties kunnen voor doen Daarom moet zooveel mogelijk ter be strijding gedaan worden. DE VAART OP AMSTERDAM EN ROTTERDAM. Hedenmorgen werd ons door de Firma Bu^ medegedeeld dat de vaart op Amsterdam open was. De vaart op Rotterdam was ge stremd. Het goederenvervoer ging ma vrachtauto's. HET IJS IN HET NOORDZEE KANAAL. DE GEÏSOLEERDE WACHTSMAN. Zooals reeds werd medegedeeld, bevindt zich op den in het Noordzeekanaal liggenden schoener een wachtsman over wien men zich eenigszins ongerust maakte. Dinsdagmiddag slaagde een der stoom bootjes van den Rijkswaterstaat er in, het schip, dat geheel door ijs is ingesloten te be reiken. Het bleek, dat de man aan boord in goeden doen was. Aangezien zijn voorraad le vensmiddelen uitgeput raakte, heeft men hem den noodigen mondvoorraad verstrekt en hem daarna weer in zijn eenzaamheid achtergelaten. Slechts een aantal ratten houdt den inge vroren kluizenaar gezelschap. In tegenstelling met de verontrustende be richten over de mogelijkheid, dat het pont- veer te Velsen zou moeten worden stilge legd kunnen wij melden, dat beide ponten nog steeds geregeld vared. Ofschoon er veel ijs in het kanaal ligt, ondervinden de ponten daarvan slechts wemig hinder. Twee stoom bootjes houden de aanlegplaatsen vrij van ijs, zoodat ook het aanleggen geen moeilijk heden oplevert. Daar het ijs zich over het geheele kanaal, behalve in de vaargeul heeft vastgezet, ondervindt men nabij het veer minuer last van het drijfijs dan voorheen. Een ijsbreker is hedenmorgen het geheele kanaal op en af gevaren. De zeeschepen va ren zonder vertraging. Naar wij nog vernemen is het veer bij de Hembrug gestremd. PERSONALIA Op de alphabetlsche aanbevelingslijst voor rechter in de rechtbank te 's-Graven- hage komt Mr. H. Haga, rechter te Haarlem. Aan H. J. Messer, ontvanger der directe belastingen te Haarlem (buitengemeenten) is met ingang van 1 Mei 1929, eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst, wegens veran dering in de inrichting van het dienstvak, waarbij hij werkzaam is en waardoor zijne werkzaamheden overbodig zijn geworden. VOLKSZANGAVOND. Men schrijft ons: De afdeeling Haarlem van de Vereeniging voor Volkszang geeft heden-, Woensdag 13 Februari een extra avond, in het Blauwe Kruis aan de Oude Groenmarkt. Daar volkszang en volksdans zoo na aan elkaar verwant zijn, heeft het bestuur ge meend een gedeelte van den avond aan volksdansen te moeten wijden. De leerlin gen der Chr. Bloemendaalsche Jeugdverea- niging zijn bereid gevonden de bezoekers dien avond te laten zien, wat er zoo al ge danst wordt op Terschelling, te Borculo, enz. en ook in het buitenland. Verder zal het jonge dameekwartet, onder de bekwame lei ding van mej. Betty Dijkstra zijn medewer king verleenen. Dit kwartet behoeft geen aanbeveling, daar 't zich, ook op andere plaatsen, reeds vaker deed hooren. De heer Sixma, uit Amsterdam, de volkszangleider bij uitne mendheid, zal de bezoekers weer naar har telust mee laten zingen uit den schat van onze mooie Hollandsche liedjes. De heer Vink heeft weer de planobegelei ding op zich genoxnen. DE UITKEERING AAN DE WERKLOOZEN. ALLEEN DIE ER VOOR IK AANMERKING KOMEN. In verband met de aankondiging van het gemeentebestuur over een extra uitkeei'lng aan werkloozen en ondersteunden hebben zich hedenmorgen zeer velen aan het bureau van het Burgerlijk Armbestuur gemeld. Zij dachten, dat alle werkloozen en onder steunden die uitkeering zouden ontvangenè Het bleek evenwel, dat B. en W. bepaald hadden, dat die alleen gegeven zou worden aan hen die er voor In aanmerking kwamen. Daarom werden heden verschillende per sonen afgewezen. Onder de afgewezenen heerschte nogal ontevredenheid. De werkloozen-organisatie zou er zich mede bemoeien, zoo werd ons medegedeeld. CREMATIE JOH. M. GERSTENBERGER Dinsdagmiddag Is op Westerveld verascht het stoffelijk overschot van Joh. M. Gersten berger, die vorigen Donderdag op een bouw werk achter het Klokhuisplein op zulk een tragische wijze om het leven kwam. Gevolgd door een groot aantal belangstel lenden werd de baar, die door eenige fraaie kransen was bedekt, naar het crematorium gedragen. Achter de zoozeer getroffen ouders schreden de heer Ir. Wisselink. directeur der N..V „De Kondor" aanneemster van 't werk en de architect de heer A. A. Kok. Dan volg den de heeren J. J. Bauer, directeur en J. A. L. Doyer, leeraar van de Gem. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. Verder liepen o.a. nog in den stoet mee de heeren P. J. Scheer ling en W. G. Quax, resp. 2e voorzitter en 'se cretaris van de Haarlemsche Pluimveever- eeniging „Nut en Sport" van welke de over ledene reeds sedert vele jaren een ijverig lid was, de opzichter van het werk, de heer van Beveren. vele leerlingen van de Nijverheids- avondschool en collega's van het werk. In de aula van het Crematorium werd het eerst gesproken door den heer Bauer. „Met ontsteltenis en ontroering nam men op de school kennis van de tijding, dat de leerling en klassegenoot, Hans Gerstenberger door een noodlottig toeval plotseling uit het leven was weggerukt, een ramp, die een einde maakte aan een jong en veelbelovend leven" Over eenige maanden, aldus de heer Bauer, zou hij de kx-oon op z'n werk zetten, door z'n eindexamen te doen. Helaas, het heeft niet mogen zijn. In de vijf jaren, gedurende welke hij de school bezocht, behoorde hij tot de beste leerlingen. Door zijn open en eerlijk karakter heeft hij leeraren en leerlingen tot zijn vrienden gemaakt. Na den leermeester sprak een medescho lier eenige afscheidswoorden. Verder voerden nog het woord de heer Ir. Wisselink namens de N.V. „de Kondor", de heer Quax namens de Haarlemsche Pluimveevereeniging en de architect de heer Kok. Laatstgenoemde sprak uit naam van allen, die op het werk in dienst waren. De heer G. Zomerdijk, pleegvader van den overledene dankte met ontxxxerde stem voor de belangstelling. DR. AUG. BORMS TE AMSTERDAM. In de zalen van het gebouw „Bellevue" 4e Amsterdam heeft Dinsdagavond een enthou siaste en talrijke menigte Dr. August Bonus gehuldigd. Reeds onmiddellijk bij de binnenkomst van Dr. Borms en het comité van ontvangst (waarin behalve tal van veroordeelde acti visten o.a. zitting hadden genomen Prof. Burger, Henriette Roland Holst, Mr. P. W. de Koning, Prof. Heringa e. a.) rees het publiek spontaan op en zong „De Vlaamsche Leeuw". In zijn openingsrede zeide Prof. H. Burger o.a.: „De alles overheerschende liefde van Borms voor zijn volk, zijn vastberadenheid, zijn ontembare moed roepen in onzen geest de schimmen op der helden uit den groocen boerenoorlog. Er is een geestelijke noodtoe stand in Vlaanderen. En aldus spr. staat Masaryk, staat Pilsoedski als verrader schuldig tegenover de wereldgeschiedenis? Ten slotte voerde Dr. Borms zelve het woord. In korte, aangrijpend eenvoudige woorden schetste hij hoe hij -tot het acti visme gekomen was Er moest een strijd ge streden worden tegen 2 fronten, eenerzijds tegen hen, die Vlaanderen wilden ver- Franschen, anderzijds tegen hen, die Vlaan deren wilden ver-Duitschen. Al onze hoop, aldus spr. was gevestigd op een onbeslist blijven van den wereldoorlog en een vrede bij vergelijk. Wij wilden dan de groote mo gendheden voor een feit stellen, en moesten daarom geen onafhankelijke Vlaamsche re- geering scheppen. DR. BORMS IN HET KENNEMER LYCEUM. Heden. Woensdagmorgen bracht de Vlaam sche activist, Dr. A. Borms, een bezoek aan het Kennemer Lyceum, waar hij tot de leer lingen een toespi-aak hield over de Vlaam sche zaak. Eerst hield de rector van het Kennemer Lyceum. Dr. A. De Vlette, een inleiding, waar in hij gewaagde van ons verleden en den toen door ons gevoerden strijd voor vrijheid in de 16e eeuw. Spr. meende dat wij dat ver leden thans vergeten zijn. De 16e eeuwsche strijders zijn geschiedenis geworden. Wij zijn oud geworden en ontwend aan gevoelens van taalbewustzijn en volksbewustzijn. Dit is mede een gevolg van onze kleinheid, vond dr. de Vletter. Spr. prees het in Dr. Borms, dat hij steeds op zijn post is blijven staan, „rustig te mid den van de baren". „Dit is", zeide spr., „voor al uw grootheid". En tot de leerlingen zeide Dr. De Vletter, met een herinnering aan den Zuid-Afrikaanschen oorlog: „Het is een groot moment voor jullie, „generaal" Broms te zien en te hooren. Dr. Borms, die bij zijn binnenkomen van de aula door allen staande en met eerbiedig zwijgen ontvangen was, hield vervolgens een geestdriftige toespraak, waarin hij verhaal de van zijn strijd voor de Vlaamsche zaak en ook de verdiensten van Albert Rodenbach. die de Vlaamsche studentenbeweging in het leven riep, huldigde. Spr. was verheugd, hier voor de bloem der Nederlandsche jeugd te staan, „want gij kunt", aldus Dr. Borms, „veel voor ons doen, met uw genegenheid voor Vlaanderen. Spreek Nederlandsch op uwe reizen, ook en vooral in het verfranschte Brussel". Spr. eindigde met een „Leve Vlaandex-en! Heiygroet aan Nederland!" Een donderen applaus klonk hierna, waar na de heer Jos. de Clercq „De Vlaamsche Leeuw" inzette, dat spoedig door allen werd medegezongen, waarna ook door allen Rodenbach's „Klokke Roeland" gezongen werd. Tot slot werden, op vex-zoek van Dr. Borms, de twee eerste verzen van het „Wilhelmus" gezongen, waarna Dr. Borms, onder luid ap plaus der leerlingen de aula verliet. NED. VEREENIGING VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL DE ROMEINSCHE KWESTIE OPGELOST. De hoofdpunten van het itrdrag. Het politieke verdrag, dat tusschen den Heiligen Stoel en de Italiaansche regeering is gesloten, bestaat uit een inleiding en 27 artikelen. Het bevestigt net beginsel der grondwet, dat de Roomsch-Katholieke godsdienst de eenige staatskerk is Het verdrag erkent ver volgens het uitsluitend en volledig eigendom en gezag, alsmede de souvereine jurisdictie van den Heiligen Stoel over het Vaticaan, gelijk dit op het oogenblik is geconstitueerd en roept een Vat'caansche Stad in het leven met de vei'klaring. dat in deze stad zich geen enkele inmenging der Italiaansche regeering kan voordoen, terwijl geen enkel ander ge zag dan dat van den Heiligen Stoel er zich kan doen gelden. Het plein voor de St. Pieter, ofschoon deel uitmakend van het grondgebied der Vaticaansche Stad, zal op normale wijze voor het publiek geopend blijven en aan het gezag der Italiaansche poixtieautoriteiten onderworpen blijven. Eén der volgenae clausules zet nader uit een, dat Italië en de Heilige Stoel zich wederzijds verbinden personen, die zich op hun resp. gebieden aan een misdrijf hebben schuldig gemaakt, uit te leveren. Voorts verklaax*t. de Heilige Stoel, dat hij zich buiten den wereldlijken wedijver tus schen andere staren en de met dit doel bij eengeroepen internationale congressen zal houden, mits de in conflict zijnde partijen eensgezind een beroep doen cp zijn vredes- zending, waarbij xxij zich in ahe gevallen het recht voorbehoudt zijn moreels en geestelijke macht te doen gelden. Dientengevolge zal hat grondgebied der Vaticaansche Stad te allen tijde en in alle gevallen als neutraal en on schendbaar gebied worden beschouwd. DE ZOMERTIJD BEGINT 15 MEI Het Staatsblad no. 16 bevat het Kon. be sluit van den 29sten Januari, tot vervroeging in 1929 van den wettelijken tijd, bedoeld in artikel 1 der wet van 23 Juli 1908 (St.bl. no. 236). Daarbij is bepaald, dat in 1929 de ver vroeging met één uur van den wettelijken tijd zal aanvangen op 15 Mei en zal eindigen op 6 October. VELSEN BEVROREN OOREN Naar wij vernamen is de strenge vorst oor- zaak geweest, dat van vele inwoners dezer gemeepte de oor enzijn bevroren, zoodat zij zich onder behandeling van een geneeskun dige moesten stellen. Vooral onder het per soneel der Hoogovens deed zich dit ongemak voor. Ongeveer 20 employé's van kantoor en fabriek hebben zich, naar ons werd medege deeld onder behandeling van Dr. Biiller moe ten stellen. IJMUIDEN. AANBESTEDING WIJKGEBOUW EN JEUGDKERK Door den heer A. ten Broeke, architect te IJmuiden is Dinsdag aanbesteed het bouwen van een Wijkgebouw en Jeugdkerk vcor de Ned. Hervormde Gemeente. Ingeschreven werd door de Fa. P. Heere en Zonexi voor f 42580, J. van Bealen en v. d. Plas voor f 39200. Van der Pas en Jansen voor f 40485, Cupido en Dalmeyer voor f 402.50 Gebr. Wijker en van Duin van f 38717. Al deze inschrijvers zijn woonachtig te IJmui den. Bovenstaande inschi-ijvingen zijn zonder bekapping. De kapconstructie wordt ultge voerd door Nemahr te Doetinchem voor f 10.000. Door de onderafdeeling vrouwen wordt op Vrijdag 15 Februari in gebouw Caecilia een kunstavond belegd, waar een voordracht kunstenaar zal optreden, klassieke muziek ten gehoore zal worden gebracht, waarna het hoofdbestuurslid, de heer W. v. Delft uit Utrecht, een propagandarede zal uitspreken. JUBILEUM N. P. VISSER Den 16en Februari a.s. hoopt de heer N. P. Visser, boekhouder aan het Openbaar Slacht huis, den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar in gemeentedienst trad. Hij kwam eerst als klerk bij het Gasbedrijf en werd den len Mei 1905 voor vast aange- steld. Den len Januari 1907 werd hij bevorderd tot len klerk en den len Januari 1909 a1? boekhouder-kassier aangesteld aan de Gas fabriek van voorm. Schoten, waar hij deze functie uitoefende tot 1 Mei 1927. Tengevolge van de annexatie werd hij den len Augustus 1927 als boekhouder aange steld aan het Openbaar Slachthuis en ook daar verkreeg hij al zeer spoedig de sympa thie van velen. MR. MARCHANT ZESTIG JAAR Ter gelegenheid van den zestigsten ver jaardag van het lid der Tweede Kamer mr. H. P. Marchant, heeft deze gisteren van vele zijden gelukwenschen ontvangen. Het hoofd bestuur van den Vrijzinnig-Democratischen Bond en de V. D.-Kamerfractie zullen mr. Marchant 17 dezer in restaurant ..Anjema" te 's Gravenhage een diner aanbieden. HET KX3Ï.-VLTEGTUIG NAAR DE GE ÏSOLEERDE EILANDEN. AMSTERDAM, 13 Febr. (V. D.) Hedenmor gen om tien minuten voor tien is de K.L.M.- vliegtuig de PHADX, bestuurd door Sillevïs, gestart van Schiphol teneinde post en passa giers te brengen naar de eilanden Ameland en Schiermonnikoog. Er bevinden zich twee passagiers aanboord, voor elk eiland één. Voorts heeft men 566 K.G. post voor de beide elanden en veertig K.G. gist medegenomen. Het vliegtuig zal ongeveer twaalf uur op Ameland arriveeren. LINDBERGH VERLOOFD. MIXCO (City) 12 Febr. (Reuter).Morrow de Amerikaansche gezant alhier heeft de verloving bekend gemaakt van zijn dochter Anne met den bekenden vlieger Charles Lindbergh. VIER PERSONEN DOODGEVROREN. BERLIJN, 12 Febr. (Wolfbureau) In den Pfalz heeft de strenge koude heden drie dooden geëischt. Te Landai is een Fran- sche wachtpost bevroren voor de kazerne gevonden, waarop de bezettingsautoriteiten alle wachtposten tuiten ophief. In verscheidene sted enmoesten de scholen gesloten worden. PURMEREND COÖP. CENTRALE EIERVEILING Aanvoer 3638 eendeneieren per 100 f 9.1). Kippeneieren 70.873e per 1080 KG. f 9.50—f 9.90; 65—66 KG. f 3.10f 9,50, 63-64 KG. f 9—f 9.20; ëO—62 KG. f 8.60- ffl.10. 58—59 KG. f 8.60—f 8.90; 56—57 KG. f8.50— f 8.90; 53—55 KG. f 8—f 8.50; 50—53 KG. f 7—f 8.20. HEEMSTEDE. Getrouwd: E. G. Stolvoort i^et C. M. Ste vens. Overleden Jkvr. W. C. van Panhuys, echt- genoote van J. J. Enschedé, 67 j. BLOEMEND AAL. Bevallen: A. Wilsonvan Gastele d. J. A. WarmerdamKoeleman d. A. v. Schoon hoven—van Essen d. H. A. Timmer—Keip 2 z. M. PouwerBeenakker Ondertrouwd: M. van Houten en M. Schouten. Getrouwd: J. K. R. ten Broeke en J. 3-. van Hout; M. Molenaar en C. M. Tesselaar; H. van der Kogel en J. Bierman; PU Waasdox. en A. G. Vermeeren. Overleden: A. Bont, 58 jaar: A. J. Reep maker, 69 j.; B. Stals, 36 jaar, overleden te Haarlem; G. T. Peschar, 74 j. Amstelland 12 Febr. vaxx Montevideo, Buenos Ayres n Amestrdam Amsterdam 11 Febr. van Curasao naar Cristobal. Bennekom 11 Febr. te Arlca van Amster dam vertr. n. Iqnique. Burgersdïjk 12 Febr. n.m. te Boston van Rotterdam. Billiton 11 Febr. te Walvischbaai van Rot terdam. Indrapoera p. 12 Febr. 14 u. Gibraltar, Rotterdam n. Batavia. KieldrecNt 11 Febr. van Madras, Rangoon n. Rotterdam. Maasdam 12 Febr. n.m. te New oYrk van Rotterdam. Nieuw Amsterdam 12 Febr. n.m. te Rot terdam van New York. P. C. Hooft 12 Febr. te Port Said, Am sterdam n. Java. Soekaboemi 10 Febr. 12 Febi n.m. van Rot terdam n. Batavia via Antwerpen. Saparoea 10 Febr. te Batavia van New York. Ulysses vertr 14 Febr. van Curasao. Vechtdijk 12 Febr. van Rotterdam naar New York. Van der Lijn 12 Febr. n.m. van Schiedam n. Batavia. Waterland 12 Febr. te Montevideo, Amster dam n. Buenos Ayres. j Groot gebrek aan kolen HOUTSKOOLKACHELS OP PARIJSCHE PLEINEN. SCHEPEN IN NOOD.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10