IN VIJF MAANDEN OPGERICHT HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 13 FEBRUARI 1929 DFRnF pi AO De groote hal van ons nieuwe Kantoorgebouw met trappenhuis (beneden). Na een verbouwing van 5 maanden, Is ons nieuwe kantoorgebouw in de Groote Hout straat 93, nu gereed gekomen. Het heeft iets langer geduurd dan waarop wij gerekend hadden, maar daarvan kan aan degenen, die haar uitvoerden, geen verwijt worden ge maakt. Er is zoo snel mogelijk gewerkt, maar aan tegenspoed ontkomt niemand die ver bouwt en sommige leveranciers van bouw materialen hebben zich van den leverings termijn weinig aangetrokken. Liever komen wij tot prijzen van wat er in den toch zeer korten tijd is gedaan. Terwijl ons kantoorbedrijf voort moest gaan, is in enkele maanden een geheel nieuw huis verrezen binnen de oude muren. De lokalen moesten, zoolang zij bestonden en in gebruik waren, toegankelijk blijven en tegelijkertijd de nieuwe ruimten worden opgetrokken. Hoe veel zorg dit aan den architect, den heer K. Jonkheid en aan den aannemer, den heer H. Klaassen, gekost moet hebben, zullen wij wel nooit geheel beseffen, maar wij heb ben er toch een indruk van en betuigen er onze waardeering voor. Het werk is moeilijk geweest; naast een muur, die gesloopt werd, schoot meermalen een nieuwe binnenmuur uit den grond, het geheel leek aanvankelijk een chaotische verzameling van gaten en metselwerk en groote zorg is besteed aan de veiligheid van allen, die in het gebouw te doen hadden, de arbeiders en ons redac tioneel en administratief personeel. Wij heb ben het voorrecht gehad, dat de geheele verbouwing onder deze ongunstige omstandig heden zonder ongelukken is afgeloopen. Hoe het huis vroeger geweest is, kan men zich nog wel herinneren. Architecto nische verdienste bezat het niet, maar het was een oprecht en eerlijk gebouw uit vroe ger eeuwen en wij zouden het, hoewel het natuurlijk in velerlei opzicht niet geschikt was voor ons bedrijf, niet verbouwd hebben, wanneer de tand des tijds, die den gevel en het dak aantastte, ons niet daartoe had ge noodzaakt. Wij plaatsen naast den ouden gevel den nieuwen. Men zegt, dat hij, zooals dat in een vakterm wordt genoemd, te veel „uit den straatwand springt". Dit is niet zonder opzet geschied; voor een dagblad scheen het ons stellig geoorloofd, met dien straatwand, die in de Groote Houtstraat dikwijls verre van schoon is, geen rekening te houden en een gebouw te plaatsen, dat inwendig ge schikt was voor de behoeften van ons be drijf en uitwendig ons oog voldeed. Wij zijn de eenigen niet, die ermee tevreden zijn; van alle kanten, ook van die van deskundigen op bouwgebied, hebben wij waardeerende be oordeelingen gehoord. Laat ons een beschrijving geven van het gebouw, zooals het daar nu staat. De gevel bestaat uit oranjerooden baksteen met een onderpui van dolomietsteen die versierd is met de wapens van Haarlem en de omliggende gemeenten en banden van dolomiet. Deze wapens zijn beeldhouwwerk van Theo van Reijn, het glas in lood is afkomstig uit het atelier van de firma Bogtman. De erker, die uit de eerste verdieping oprijst, eindigt in een vlaggenstok, waaraan onze driekleur wappert. Binnentredende vindt men links den ingang van onze tijdingzaal, welke zaal ge heel met cypressenhout betimmerd is en rechts die voor de fietsen van het perso neel; daarnaast staat het fietsenrek ten dien ste van bezoekers. Gaat men de glazen tocht deuren door, dan komt men in een ruime marmeren hal met een aantal loketten. Achter deze loketten is een groote zaal voor administratief personeel, waarvan een ge deelte is afgeschoten voor de machinale af- deeling. Deze zaal heeft een afmeting van 18 bij 5.25 M. De hal wordt afgesloten door het gedenkraam, dat twee jaar geleden door het gezamenlijk personeel aan den oudsten Directeur ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum aangeboden werd. Achter in het gebouw links vinden wij de gemoderniseerde Directiekamer en een groot vertrek voor de afdeeling Exploitatie. De trap in de hal is van marmer met een leuning van gelen Limburgschen baksteen en trekt zeer de aan dacht. De vloeren op den beganen grond en op de trapbordessen zijn naadlooze dermas- vloeren. Op de eerste verdieping is de redactie ge vestigd; aan de voorzijde een ruime spreek kamer, daarnaast de kamer van den hoofd redacteur en daarneven een zaal voor het archief en de bibliotheek, groot 9.25 bij 5.25 Meter. Op deze zelfde verdieping huist de redactie in een zaal van 12.75 bij 5.25 Meter. Daarnaast liggen een tweetal kamers, die nog geen bestemming kregen. Op de tweede verdieping vindt men verschillende kamers, die wij gewonnen hebben, doordat een reus achtige zolder, die vroeger geen practische beteekenis had, nu in nuttige ruimte is ver anderd. Daar wij al die vertrekken niet voor ons eigen bedrijf behoeven, zullen wij er enkele van verhuren. De hal ontvangt haar licht uit een grooten lantaarn, waarin de monumentale lamp hangt, die ter gelegen heid van het jubileum van den oudsten directeur in 1927 door de vereeniging van rondbrengers „Onder Ons", werd geschonken. De hal en de trapopgang zijn met groene tegels versierd. Beneden op den marmeren vloer van de hal zijn twee eikenhouten ban ken geplaatst voor het gemak van hen, die een oogenblik zouden moeten wachten. Tot de verbouwing behoort ook een nieuwe woning voor den opzichter van de Tijdingzaal en zijn gezin, aan den achterkant van het gebouw. Dit is in groote trekken ons nieuwe kan toorgebouw. Wij zijn er gelukkig mee en wij zijn er zeker van, dat ook het publiek, dat ons komt bezoeken, de gemakken daarvan zal waardeeren. Zoo is deze verbouwing na de moeilijkheden die zij ons gebracht heeft, tenslotte toch weer een stap vooruit op oen weg, dien Haarlem's Dagblad gaat, den weg van groei en bloei in de naar wij hopen steeds groeiende en bloeiende streek van Haarlem en omgeving. Onze Nieuwe Bureaux Groote Houtstraat 93. De zaal voor de Administratie De Tijdingzaal.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9