BRANDGEVAAR VOOR BESCHEIDEN VAN DEN BURGERLIJKEN STAND? HET BRANDGEVAAR IN ONS STADHUIS. 46e Jaargang No. 14003 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon-en Feestdagen Donderdag 14 Februari 1929 HAARLEMS DAGBLAD DIRECTEUREN! J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR! ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 1 0.27^, met Geïllustreerd Zondagsblad f 032. Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.37y2. Franco per post door Nederland 13.87!^. Losse nummers f 0.06. Gel 11. Zondagsblad per 3 maanden 1 037H. franco p. post Bureaux Groote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENT1EN: 1-5 regels i 1.75. elke regel meer t 035 Reclame» f0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Annonces van Vraag en Aanbod 1-4 regels 10.60, elke regel meer f 0.15 buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (Woensdag en Zaterdag) 1-4 regels f 0.25. elke regel meer i 0.10 Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overigden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-. Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD VOOR DE AGENDA verwijzen wij naar dit blad. tweede -pagina van KOUDE EN WERKLOOSHEID. MAATREGELEN VAN GEMEENTE BESTUREN. T e Haarlem. In ons vorig nummer deden wij uitvoerige mededeelingen over de te Haarlem in ver band met de strenge koude heerschende werkloosheid. Het bezoek aan de Spljskokerij is Woens dag niet zoo druk geweest als verwacht werd. Ongeveer zestig personen hebben het lokaal Zoecestraat 11 bezocht. Verschillende hunner verzekerden, dat zij er buitengewoon lekker gegeten hadden. In- tusschen is heel wat erwtensoep overgebleven en het is te hopen dat het vandaag drukker loopt. Wij vestigen er de aandacht op dat de uit reiking heaen eerst te half vijf kan begin nen inpiaats van om één uur. Het menu ver meldt: aardappelen met zuurkool. Het lokaal in de Lange Wijngaardstraat mocht zich nog niet in al te groote belang stelling verheugen, waarschijnlijk was het nog niet bekend genoeg, dat het daar lekker warm is. Het nummer is 16 rood en wie zich warmen wil moet de trap op naar de eerste verdieping. Er zijn ongeveer 140 bezoekers geweest in den loop van den dag. Voor werk- loozen, die op zoek naar werk den gansehen dag op straat zijn, en voor straatkooplieden blijkt het een prachtig toevlucht. Straatzwer vers zonder een vast tehuis kwamen er merkwaardigerwijze maar weinige, 's Avonds werd het bepaald knus in het nu door en door warme lokaal. De beide werklieden van Openbare Werken, die er toezicht houden, hadden een paar olielampen gehaald en op gehangen, omdat het electrisch licht in het leegstaande pand niet meer intact was. Ge zellig zat men om de kachel en had het waar anders over dan de kou. Jammer, dat er geen buffet is, vonden de klanten, die ook wel eens zin hadden om een kaartje te leg gen, maar daartoe natuurlijk geen permissie konden krijgen van den „kastelein". Ook in de omstreken zijn maatregelen ge nomen om de werkloozen en armen tegemoet te komen. Te Heemstede. Van gemeentewege is de werkloozenuit- keering verhoogd met 2.50 per week en 50 cent extra voor ieder kind beneden 15 jaar. Deze uitkeering wordt verstrekt aan georga- niseerden zoowel als aan ongeorganiseerden. Vanwege het Burgerlijk Armbestuur worden ook uitkeeringen verstrekt, waarvan de grootte naar behoefte wisselt. Te Bloemendaal. Hier ls de behoefte om van gemeentewege de menschen tegemoet te komen nog niet gebleken. De steun aan werkloozen bestaat hierin, dat hun thans elke week werk verschaft wordt, vroe ger werd om de veertien dagen werkgelegen heid gegeven. Te Haarlemmerliede. In deze gemeente worden de werkloozen met gezinnen, die uitgetrokken zijn op de steunregeling van gemeentewege geldelijk gesteund, naar gèiang van gebleken behoef te. De anderen moeten zich wenden tot het Burgerlijk Armbestuur, dat voor ieder af zonderlijk de grootte van de ondersteuning beoordeelt. Te V eisen. I'aar wij vernemen heeft de wethouder voor Sociale Aangelegenheden, de heer D. F. G. Schilling, in de laatstgehouden verga dering van Burgemeester en Wethouders de wenschelijkheid besproken om de steunuit- keeringen, met het oog op de felle koude, te verhoogen. Het College heeft zich te dien opzichte met de plannen van genoemden wethouder accoord verklaard. In de a.s. Vrijdag te houden vergadering van de Commissie van Steunverleening zul len deze plannen nader worden besproken. Ten opzichte van de ongeorganiseerden is het de bedoeling, om den wachttijd van 14 dagen terug te brengen op 1 week. Het aantal werkloozen in deze gemeente is inmiddels tot ongeveer 500 gestegen. T e Hillegom. Door het bestuur van den Hillegomschen Bectuurdersbond is aan B. en W. met het oog op den langdurigen vorsttijd een bijzon dere steunregeling gevraagd voor de arbei ders, die uitgetrokken zijn. Verder is gevraagd om warm voedsel voor de schoolkinderen, kleeding en dekking waar noodig en toeslag op brandstoffen voor alle werkloozen. NOG STEEDS STRENGE VORST. Ziek kind per vliegtuig van Texel gehaald. URK OVER ZEE BEREIKT. Vlieland niet te bereiken. De postboot „Volharding", die den dienst onderhoudt tusschen Terschelling—Vlieland en Harlingen is gistermiddag te Terschel ling aangekomen zonder verbinding te krij gen met Vlieland. Daarna is de boot weer uitgevaren en heeft getracht aan de Noordzijde Vlieland te bereiken, om op het strand per roeiboot post en passagiers over te nemen, doch dit was door den zwaren ijsgang niet mogelijk. De postboot is daarna weer teruggekeerd naar Terschelling. Hedenochtend om 7 uur zal van Terschel ling vertrokken worden om weer te trachten Vlieland op den Noordkant te bereiken. Vlie land heeft in de laatste drie dagen geen ver binding gehad. De motorboot van het eiland kon thans ook niet uitvaren. UrkSchokland per ijsschuït. Gistermiddag 12 uur verlieten vijf perso nen het eiland Urk met een kleine ijsschuït om te trachten Schokland te bereiken. Zij slaagden hierin en arriveerden daar om vijf uur. Tusschen Schokland en Urk was nog een open stuk water. Hun bedoeling was gisteravond nog door te loopen naar Kampen. Te voet naar Urk. Gistermorgen hebben eerst twee later vier Urkers een poging gewaagd van Ekhuizen over zee te voet het eiland Urk ta bereiken. Tot half twaalf kon men hen nog van Enk huizen met een kijker waarnemen, zich nog steeds voortbewegende in de richting van Urk. Daarna zijn zij uit het gezicht ver dwenen. Van deze zes Urkers zijn gistermiddag te half vier drie te Urk aangekomen. Het zijn Jan Willem de Boer, Cornells Hendrik Post en Luut Harmen Bakker. De andere drie Urkers hebben den tocht halverwege opgege ven en zijn naar Enkhuizen teruggekeerd. Reeds dikwijls heeft men geprobeerd de zen tocht over het ijs te doen, maar zelfs de oudste bewoners van Urk herinneren zich niet dat het ooit gelukt is, aangezien in het Val van Urk een zeer sterke stroom staat. Hoe een zieke van Texel ge haald werd. Men schrijft van Texel aan de N. R. Ct.: Wij hebben reeds meegedeeld, dat het eiland Texel, tengevolge van de aanwezig heid van zwaar drijfijs in het Marsdiep en de haven van Nieuwediep, twee dagen vol komen geïsoleerd is geweest. Te Koog op Texel was toen een patientje, een meisje van negen jaar, ernstig ziek aan bulkvüesontsteldng. Een operatie was drin gen noodig. Hoe moest het" kind in Den Hel der komen? De marinevliegdienst bood uit komst; hoewel natuurlijk een vliegtuig van den dienst niet op vervoer van zieken is be rekend, en er technische moeilijkheden wa ren op te lossen. Het patientje werd per auto van haar woonplaats naar de dicht bij het vliegkamp de Mok gelegen boerderij van den heer Lap vervoerd. Hei kind werd om kou vatten te voorkomen en om te voorkomen, dat einden van de dekens buiten boord zou den wapperen en in de stuurdraden vastra ken, geheel in dekens genaaid. Om 2 uur Woensdagmiddag was inmiddels een vlieg tuig, bestuurd door den chef-instructeur van het vliegkamp de Kooy, aangekomen, met een ziekenverpleger aan boord. Op het landingsterrein waren eenige manschappen aanwezig om het vliegtuig op te vangen, zoodat het met draaienden motor voor de blokken kon blijven staan. Van den start en het vervoer van het patientje verwachtte men geen nadeel, wel echter van den schok bij het landen. Om dezen zooveel mogelijk te breken, nam de ziekenverpleger hst kind op schoot. Aan het vliegkamp de Kooy stond een ziekenauto gereed en hiermee is het kind naar het marinehospitaal getransporteerd en onmiddellijk geopereerd. In dc Rotterdamsche havens. In den ijstoestand op de rivier voor Rot terdam is geen verandering gekomen. Sleep- booten met sleepschepen kunnen nog varen zonder al te veel moeite, maar er is bijna geen vaart, omdat Rijn- en binnenvaart ge sloten zijn. In de Waalhaven liggen honderden Rijn schepen, die daar heen gesleept zijn van hun gewone ligplaats aan de Steenplaat, waar zij steeds liggen te wachten tot zij aan de beurt zijn om in de haven te laden of te lossen. Vele van deze schepen worden met erts geladen als zij leeg zijn. Hulp van cterke sreepbooten is noodig om de Rijnschepen te verhalen naar de zeebooten, wier 'ading zij moeten innemen. Ondanks de vele ijsbezwa- ren kunnen de schepen toch steeds ter plaatse gebracht worden waar zij verlangd worden, meldt het Hbld. IJsoprocr te Zijne. Toen schipper Kees van Schoorl. geas sisteerd door een zware trekauto zich met zijn motor door het ijs der Groote Sloot on der Zijpe wilde werken naar het Noordhol- landsch Kanaal, waardoor een mooie ijsbaan zou worden vernield, stuit' v dit op hevig verzet, schrijft het Hbld. Alsof het een ge vaarlijke vijandelijke aanval betrof werd de dorpsklok geluid om de inwoners te wapen te roepen. De burgemeester was spoedig met politie-assistentie aanwezig. Daar ln Noord- Holland geen verordening dienaangaande taat kon de politie niet anders doen dan Het woord is aan., Schnitzler' Tioee mannen mogen om een vrouw in een nog zoo verbitterden strijd geraakt zijn er komt altijd een oogenblik, waarin zij er na aan toe zijn, elkander als over een afgrond de hand te reiken. de zijde van den schipper kiezen, waarvan een formeele kloppartij het gevolg was. Het publiek werd, mede door de charges met de sabel door de politie, buitengewoon unrustig en eerst, nadat eenige harde klappen waren gevallen keerde de dorpsehe kalmte terug. Het bestuur der ijsclub trad met den schip per in onderhandeling en wist heni met een geldelijke vergoeding te bewegen zijn pogin gen op te geven. VAN ALLES WAT. Nu 't trotsche stadhuis met zijn toren, Voor Leiden voorgoed is verloren En de Burgerlijke Stand, Er ook is verbrand, Is eig'lijk daar niemand geboren. In asch ligt door deze malheuren, Veel kostbaar bezit en wij treuren In zak en in asch, Eén ding lijkt van pas, Dit moest op Asch-Woensdag gebeuren. Je moet sprak een Fries tot zijn kindren. Mij niet met d'Elfstedentocht hindren, Een volgenden keer, Ga ik ook mee, wanneer, Ze min of meer meren vermindren. Een deelnemer aan de Elf Steden, Die heel den tocht uit had gereden, Zag blauw van de kou En zei: ik zeg nou Niet Friesland maar Vriesland, na heden. Wanneer je als vreemde,op schaatsen, Gaat rijden langs elf Friesche plaatsen, In ieder geval, Verwacht dan den bal, Want Friezen zijn sterk in het kaatsen. Een kippenboer heeft nrij bezworen: Een ei gaat bij dit weer verloren, Het vriest gewoon stuk; Wat maakt ie zich druk, Het IJ is al dagen bevroren. Miss Haarlem, 't is niet van uw schulden. Maar ik kan dat gemiss niet meer dulden, Hoe misselijk het is, En mis, dat gemiss. Doch 'k breng Juffrouw Haarlem mijn 'nulde. P. GASUS. Generaal Booth afgezet HIGGINS TOT OPVOLGER BENOEMD. De juridische adviseur van generaal Booth heeft diens standpunt voor den hoogen raad van het Leger des Heils uiteengezet. Door getuigen o.w. voo: aanstaande doctoren, werd verklaard, dat de generaal physiek in staat is het bevel over het leger te voeren. Naar vernomen wordt, heeft Booth zelfs den raad voorgesteld zijn eventueelen opvolger te be noemen, op voorwaarde, dat hij commandant blijft onder een eenigszins gewijzigden vorm. Desondanks heeft de raad met 52 tegen 5 stemmen besloten den generaal uit zijn ambt te ontzetten. De raad is van meening, dat de generaal niet in staat is, zijn functie verder uit te oefenen. Vier leden van den raad hebben zicb van stemmen onthouden. De raad zal zich thans bezig houden met de benoeming van een nieuwen leider. Tot opvolger werd benoemd Edward John Higgins met 4217 stemmen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Wie zich aan een ander spiegelt EEN VEILIGER HUISVESTING GEWENSCHT. Met den Stadhuisbrand te Leiden is ook het geheele archief van den Burgerlijken Stand en het Bevo'kmgsbureau in vlammen opgegaan. Half-verkoolde akten zijn, door den feilen wind opgejaagd, over de stad ge waaid en van de papieren die onder de puin massa's aan de Vischmarkt bedolven zijn, zal wel niet veel meer te ontcijferen zijn. Wij spraken een ambtenaar die het wel een ramp vond dat het mooie oude stadhuis verwoest was, maar.... de vernietiging van het geheele archief van den Burgerlijken Stand en het Bevolkingsbureau nóg ernstiger vond! Wij gelooven wel niet, dat er velen zijn, die zijn opvatting deelcn. maar hii wi-' ons toch te overtuigen, dat het verlies van die archieven toch ook zeer ernstig is. Er bestaat zoo vertelde die ambtenaar die iri deze aangelegenheid tevens een des kundige is een wettelijke verplichting dat de akten betreffende geboorte, huwelijk en overlijden in duplo moeten worden opge maakt. Een exemplaar blijft op het kandoor van den Ambtenaar van den Burgerlijker. Stand en het andere gaat naar de griffie var de Arrondissements Rechtbank. Elk Jaar moeten voor 1 Februari de akten van het af- geloopen jaar ter griffie gedeponeerd wor den. De registers over 1928 waren Juist overge bracht. Er bestaat dus op de griffie van de Haag- sche Rechtbank een archief van den Burger lijken Stand van Leiden tot en met 31 De cember 1928. Er zal nu wel niets anders opzitten, dan van die boeken afschriften te maken ten behoeve van de nieuw aan te leggen archie ven van den Burgerlijken Stand. Want die akten zijn elk oogenblik van den dag noo dig. Als men Leiden vergelijkt met andere steden, dan is'te schatten, dat daar per jaar ongeveer 15000 uittreksels noodig zijn. Er is dus geen denken aan. dat het personeel van de griffie met het maken van die afschriften belast zal worden. Voor den eersten tijd zou het wellicht aanbeveling verdienen eenige ambtenaren van den Leidschen Burgerlijken Stand te detacheeren op de griffie van de Haagsche Rechtbank. Er kan ook nog niet zonder meer volstaan worden met het overschrijven van het gehee le archief dat onder berusting van de Recht bank is. Er zal een noodwet door de Kamers der Staten Generaal moeten worden aange nomen om aan dat overgeschreven archief rechtskracht te verleenen. Van de akten die van 1 Januari tot 11 Fe bruari van dit jaar gemaakt zijn, bestaan nog geen veilig opgeborgen afschriften. De exemplaren voor het archief der Rechtbank zijn natuurlijk ook verbrand. Het zal heel wat zorgen vereischen om die gegevens weer bij elkaar te krijgen, terwijl er dan ook weer wat op gevonden zal moeten worden om die opnieuw ingeschreven akten rechtskracht te verleenen. Erger is het nog met de registers van het Bevolkingsbureau. Daarvan toch bestaan geen afschriften. Het eenige zal zijn, dat er een soort vo'kstelling gehouden wordt om zooveel mogelijk gegevens te verzamelen. Dat zal veel tijd, geld en zorgen kosten en volle dig zal het niet worden. Over eenige dagen moet de nieuwe kiezers lijst worden vastgesteld, maar hoe men dat in Leiden voor elkaar moet krijgen, wist on ze zegsman niet te gissen. Zoo zullen er vele moeilijkheden voor Lei den komen, wellicht nog meer dan er nu voorzien worden. Het is in onze geschiedenis slechts eenmaal voorgekomen, dat een ar chief van den Burgerlijken Stand door brand vernietigd is, maar dat was in een kleine ge meente. Toen kon volstaan worden met het overschrijven van de akten die op de griffie der Rechtbank waren, maar Leiden is een groote stad, zoodat de moeilijkheden daar door in verhouding toenemen. De brand te Leiden heeft nu de aandacht gevestigd op de huisvesting van den Burger lijken Stand en het Bevolkingsbureau te Haarlem. Dit is 'hans ondergebracht ln het gebouw aan de Gedempte Oude Gracht, hoek Raaks. Ieder zal begrijpen, dat een wat vertimmerde oude dokterswoning geen ideaal onderdak is voor zoo'n belangrijken taak van gemeente administratie. Het zou noodig zijn wil men zulke on aangename verrassingen als waarvoor nu Leiden staat, ontgaan dat er voor den Burgerlijken Stand en het Bevolkingsbureau een betonnen gebouw komt met ijzeren meu bileering. Dat is dan als brandvrij te be schouwen. Toen de Burgerlijke Stand 8 jaar geleden van de Zijlstraat verhuisde naar de Ged. Oude Gracht heeft de toenmalige chef van dien dienst het gemeentebestuur gewezen op de onvoldoende huisvesting. Maar al dien tijd is er niets gedaan. Er ls in het geheele gebouw maar één brandkast, maar die is zoo klein, ,dat er alleen wat pa pieren in geborgen kunnen worden. De zaal waarin de registers van 't Bevolkingsbureau geborgen zijn, is omgeven door een steenen muur, maarde vloer is van hout en de zoldering van hout en riet met kalk Brand vrij is dat dus niet! Bovendien worden ln het geheele gebouw gewone kachels gestookt, wat ook al niet be vorderlijk is aan de veiligheid. 's Nachts is in het gebouw als eerst de ambtenaren en daarna de schoonmaaksters vertrokken zijn, geen toezicht. Alleen ae po litie komt af en toe eens kijken. Er bestaan al jaren plannen voor een nieuwe huisvesting, Als het stadhuis ver groot wordt er is een vage toezegging van het gemeentebestuur dat daaraan in 1930 begonnen zal worden, maar er is door Open bare Werken nog geen teekening gemaakt! zullen de Burgerlijke Stand en het Bevol kingsregister vermoedelijk weer naar het Stadhuis verhuizen. Maar die plannen zullen alleen verwezenlijkt kunnen worden als de Bibliotheek en Leeszaal naar een ander ge bouw zullen worden overgebracht. Al die plannen zijn eveneens nog zeer vaag zelf3 moet de raad daarin nog gekend worden. Gaan die plannen evenwel door, dan Is re kening te houden met de eischen die aan een brandvrij gebouw gesteld moeten worden. DE BRAND IN LEIDEN'S STADHUIS. Dr. J. Kalf adviseert den gevel voorzichtig af te breken. KOMT ER EEN MODERN STADHUIS? Gistermiddag heeft dr. J. Kalf, directeur van het Rijksbureau voor Monumentenzorg vergezeld van ir. Van Heeswijk, ingenieur voor de monumenten een bezoek gebracht aan de overblijfselen van het Leldsche Stad huis. Dr. Kalf adviseerde de rest van den gevel met zorg af te breken, opdat verschil lende geveldeelen voor het nageslacht be waard zouden kunnen worden. Dat de gevel zou kunnen worden gerestaureerd of gebruikt bij den bouw van een nieuw Stadhuis, achtte dr. Kalf niet mogelijk. Het blusschlngswerk ls nog niet geëindigd, nog steeds woedt vuur in de puinhoopen. en vlammen slaan op wanneer men het spuiten maar even staakt. Reeds langen tijd bestond in het thans geheel vernielde Leldsche stadhuis gebrek aan ruimte. En er waren dan ook reeds plannen voor een inwendige verbouwing, waarbij de gevel aan de Breestraat onge schonden bleef. Thans, nu deze gevel deels omgetrokken is en verder gesloopt zal moe ten worden, zal, naar de N. R. C. betoogt, ongetwijfeld op dezelfde plaats een modern gebouw neergezet worden. Welke maatregelen reeds genomen zijn en wat nog noodig is. DE GROOTE VERBOU WINGSPLANNEN. AMSTERDAMSCHE PRIM*„ BRANDSTOF VERZEGELDE ZAKKEN ANTHRACIET - MIJ Groote Houtstraat 187, Telef. 12504 Amsterdam - Hilversum - Bussum - Leiden (Ook fcsthraciet en brechcokv* Toor centrale renrarming) Toen eenige tientallen jaren geleden een groote theaterbrsnd in Chicago plaats had. waarbij honderden menschen het leven ver loren, werden de autoriteiten hier te lande wakker geschud. Het gevolg was dat ook te Haarlem verschillende veiligheidsmaat regelen voor openbare gebouwen genomen werden. In de practijk hebben die uitstekend voldaan. De stadhuisbrand te Leiden heeft nu de aandacht gevestigd op andere gebouwen van historische waarde. Allereerst oo ons Stad huis. Dit ls v/el r-!et zóó mooi als het Leid- sche, dat nu in puin ligt. maer het zou toch zeer te betreuren zijn als daarvan Iets ver loren ging. Wij hebben onderzocht hoe het met de assurantie is. Hft juiste bedrag der ver zekering mocht niet bekend worden, maar ons werd medegedeeld, dat ds som voldoende zou zijn om de eventueele schade te dekken. Trouwens zoo is het met alle gemeente eigendommen. ook met de bedrijven. Het Is evenwel moeilijk om de Juiste waarde te taxeeren, vooral als het gebouwen of voor werpen van historische of kunstwaarde be treft. Het gebouw en de schilderijen van het Frans Halsmuseum zijn voor eenige mlllioe- nen verzekerd, maar als de Halsen eens ver nield werden, zou het zeer moeilijk, wellicht zelfs geheel onmogelijk zijn, om andere stukken te koooen die voor Haarlem even veel aantrekkelijkheid zouden hebben. Verder zijn ln het Stadhuis alle voorzorgen tegen brandgevaar genomen die onder de huidige omstandigheden moaehlk zijn. Maar brandvrij ls het gebouw niet. Een groot na deel is, dat er overal kachels bestookt wor den (gas- en kolenkachels)Het ls no^d'g bij deze fehe koude dat een deel dezer kac'els 's nachts blijft branden. Zulkr. kachels leve ren bij aanmaken en bij branden een voort durend gevaar. Het Is daarom nodig, dat zij zoo spoedig mogelijk door een centrale ver warming vervangen worden. Dag en nacht wordt het Stadhuis be waakt. Als de ambtenaren het verlaten hebben, komt de nachtwaker. Die heeft tot taak om geregeld alle zalen en kamers te lnspecteeren. Maar als de man nauwgezet

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1