Apropos. EEN RUGBYWEDSTRIJD IN AMERIKA. VOETBAL Voetbal in Engeland POSTDUIVEN. DOOR DE INTERNATIONALE VOETBALWERELD Noord- tegen Zuid- Calif ornië te Berkeley, door GISELA SELDEN GOTH. Bij den voetbalwedstrijd in Berkeley, waar ik de geweldigste jaarlij ksche gebeurtenis van Californië, den wedstrijd van de blauw gele troepen van de Noordelijke Californië- universiteit tegen de rood-witte der Southern California-University bijwoonde, heb ik voor het eerst van mijn leven tachtigduizend msnschen op een plek gezien, die zich ge droegen alsof zij gedrieën zaten aan een theetafel. Deze tachtigduizend menschen be gaven zich naar hun plaatsen zij bestorm den ze niet, zij begaven zich er heen! met volkomen zelfbeheersching, die mij met eeni- gen wrevel aan Europeesche vuurwerken deed denken en aan een bij zonderen Pink- stertrein van de Berlijn-Dahlemer „onder- grondsche". Zij zaten later op deze plaatsen in een salon; bij iedere nieuwe phase var. den strijd schreeuwden, sisten en grolden zij van geestdrift of verontwaardiging als be zetenen, maar nooit zou de een den ander op de voeten trappen en niemand zou ver zuimd hebben op te staan wanneer een da me zich tusschen de banken moest wringen. Beschaafd en gedisciplineerd maakten zij hun spektakel, blijmoedige, jonge Amerika nen, zevenentwintigduizend „boys" en „girls'" onder hen studeerden, volgens de laatste sta tistiek, aan de hoogeschool, wier complex ge bouwen en parken meer dan tweehonderd H.A. bedekt, zoodat het geloofwaardig schijnt dat hier de studenten zouden kunnen kla gen: de universiteit is te groot, menige col legezaal is acht Kilometer van het stadion verwijderd! Van deze zeven-en-twintig-dui- zend was er zeker niet een op zijn kamer ge bleven, zij waren hier zonder uitzondering noodzakelijk, om het wei-georganiseerde la waai te maken, dat de evoluties van de eigen ploeg behoorde te begeleiden. Vele, vele jonge meisjes brulden mede, jong-Amerika's be minde, verwende „coeds", product van coëdu- catie van de prilste jeugd af, slank en flink en nooit den glimlach verliezend van de rood geverfde lippen, ieder afzonderlijk om er verliefd op te worden gekleed in een van de onberispelijke sport-complets, gelijk de groote modefirma's in San Francisco ze reeds de geheele week op even prachtig-slanke, eeuwig glimlachende waspoppen achter met blauw en geel gedecoreerde reuzenramen tentoongesteld hadden; modes, gecreëerd voor de groote „game" California-Southern- California. Deze jonge meisjes droegen allen geurige bouquetjes blauwe viooltjes en gele anjers op haar fantastische pullovers en de bloemenwinkels in San Francisco moeten zaken hebben gemaakt, want ook de „coeds" uit het Zuiden hadden haar roode rozen met meiklokjes opgespeld, zij hadden vermoede lijk met haar auto's op den 700 KM. langen weg van Los Angeles in de groote stad aan de Goude Poort halt gehouden om zich te harer eere met rood en wit te tooien. Men moet het gezien hebbtfn, hoe deze vrouwelijke jeugd rijdt. Ik heb in Californië alle mogelijke soorten van menschen auto's zien besturen, maar de „coeds" in haar zoo mogelijk in kleur met haar toilet harmo- nieerende roadsters en cabriolets zijn het mooiste, wat men op de als parketvloeren glanzende wegen van het uiterste Ameri- kaansche Westen kan ontmoeten. In de omgeving van de hoogeschool van Berkeley parkeeren dezen dag de wagens bij tienduizenden in den feilen' middagzonne- schijn; de rijders en medepassagiers winden zich daar ginds bij tienduizenden op over „touchdown" en „goal". Den toeschouwer dringt zich echter voor de zooveelste maal de vraag op: Wanneer vindexr de Ameri- kaansche studenten toch tijd om te studee- ren? Wat kunnen deze grootsche, over kapi talen van vele millioenen dollars beschik kende, telkens weer met nieuwe schenkingen bedachte onderwijsinstellingen voor leerlin genmateriaal opleiden, wanneer jongens en meisjes midden in het studiejaar van het eene soortevenement naar het andere snel len? Wat baten de rijke bibliotheken en de vrijwel volmaakt toegeruste laboratoria, wat de door sommige universiteiten in stand ge houden proef-farms en Grieksche open luchttheaters, sterrewachten en biologische stations aan den Oceaan, wanneer het sta dion het hart van het geheele wetenschap pelijke organisme blijft, dat zijn bloed en leven doet stroomen? „Amerikaansche uni versiteiten zijn sporthoogescholen, waaraan lichamelijk achterlijken in gunstige omstan digheden ook iets kunnen leeren", moet een wijsgeerig aangelegde Japansche student aan de Harvard-University gezegd hebben. De Europeaan moet, gelijk zoo vaak in Amerika, op dezen grooten dag van Berkeley iets bijleeren en anders leeren en daar opril en parkeeren van de auto's benevens het toewijzen van de plaatsen in voorbeeldige or de geschiedt, beminnelijke studenten bekoor lijk uitgevoerde programma's distribueeren. het geheele geweldige steenen, in een cirke" van groene heuvels gevatte stadion er uit ziet als een kleurig bed van lachende, jonge gezichten, een bed, van waaruit hem geen menschelïjk massa-aroma, maar de fijne geur van rozen, anjers, viooltjes en meiklok jes, Engelsche badzeep en goede Fransche parfum tegemoet komt, leert hij graag. De wijze, waarop deze Alma Mater haar feesten viert kan mén ons arme Europa echter moei lijk ter navolging aanbevelen. Jonge men schen, die „college" bezoeken, hebben hier een ruim zakgeld van de olie-, sinaasappelen en boonenpa's, zij wonen in hun gemeen schappelijke „fraternity"- (broederschaps-) huizen, die aan luxe niet onderdoen voor een eerste-klasse-hotel en wanneer voor enkele zonderlingen, die aan een particulier verblijf de voorkeur geven, op een bord ka mers te huur worden geboden, dan ontbreekt de garage er nooit aan. Bijgevolg behoeft ook bij den voetbalwedstrijd op niets bezui nigd te worden, dat tot amusement van de tachtigduizendkoppige menigte kan bijdra gen. De programma's zijn als het ware kleine brochures met portretten en levens-, al thans sportcarrièrebeschrij vingen van alle leden der beide ploegen, met volledige over- winnings- en nederlaagstatistieken der spe lende universiteiten, met foto's, verhalen, notities en grapjes met al het wetenswaardi ge uit het leven van voetballend Amerika Overal zichtbare krijtborden en luidbrullende megafoons melden den weinigen onopletten- den in alle sectoren van het reusachtige ovaal iederen gewonnen of verloren meter der partijen. De pauzen worden gevuld met muziek; want de blauw-gelen zoowel als de rood-witten hebben hun met veel praal in de eigen kleuren gekleed, honderd-en-twin tig man sterk orkest, die de arena binnen marcheeren, alsof er een groote opera moet gebeuren, doch zij blazen alleen maar op vroolijk in het zonlicht glinsterende instru menten marschen van Sousa. dat het een lust is; de Los Angelesers hebben ook hun kleinen ponny achter den rood-witten groo ten trom meegebracht. In het midden van de beide lengtezijden van het stadion zitten twee groote quadraten, elk gevormd door duizend studenten van de beide partijen te genover elkaar; zij zenden op een teeken van een half dozijn dirigenten om beurten eigenaardige strijdkreten de lucht in en vor men, terwijl daar beneden de uitgeputte ac tieve broeders brieschen, door bliksemsnel opzetten en veranderen van petten van ver schillende kleur ongelooflijk nauwkeurige afbeeldingen van hun emblemen en insignes op den achtergrond van hun witte sportpak ken. De bijvalsbetuigingen aan beide kanten worden door het oplaten van duizenden kleurige luchtballons als het ware optisch gesymboliseerd en daarboven, waar zij heen- vliegen, zweeft in een eenzamen ballon-cap- tif een vertegenwoordiger van de luchtpolitie om de scharen toekijkende sportaeroplanes direct van boven het speelterrein te laten verdwijnen. Ik begrijp niets van het voetbalspel en vond ook dezen keer, dat telkens, wanneer het mooi begon te worden, namelijk wanneer de bal de richting van de goal scheen te nemen, waar hij toch eigenlijk hoorde, plot seling een woest kluwen gesticuleerende mannen op den grond over elkander viel en het publiek een aanval van waanzin kreeg over iets, dat ik in het geheel niet had op gemerkt. Een uur en drie kwartier zat ik daar en liet tenslotte belfs de scherpe af koeling van de Californische herfstscheme- ring tot in mijn gebeente doordringen; toen gaf ik het voor mijn persoon op, een goa1 te beleven en verliet het lokaal. Maar ook de andere 79.999, die waren blijven zitten, alsof zij waren vastgespijkerd, beleefden de zen middag niets van dien aard. Ik las het al in de extra-editie van de bladen: 0C en kon nog geen twee uur later in de bioscoop van San Francisco van veel dichterbij nog maals bekijken, hoe op dezen grooten dag zoowel de blauw-gelen als de rood-witten volkomen vruchteloos eenige neuzen en scheenbeenen hadden verbrijzeld. (Nadruk verboden) Hoe staat het met de competitie- en andere wedstrijden? BEKERWEDSTRIJDEN NAAR HET EIND VERSCHOVEN Velen vragen zich af, of alle voetbalwed strijden, die door den competitieleider van den N. V. B. voor dit seizoen nog op het programma gezet zijn, nog wel gespeeld zullen kunnen worden, nu er reeds zeven Zondagen ongebruikt voorbij zijn gegaan. Laten we dadelijk even zeggen, dat het huidige oponthoud weliswaar zeldzaam, maar toch geen unicum is. We herinneren ons nog van een paar tientallen jaren terug, dat er óók een oponthoud van zeven weken achter een was, eveneens veroorzaakt door vorst, besneeuwde en te harde velden. En daarna volgden zooals onze medewerker C. J. Groothoff de vorige week pok reeds schreef nog een paar Zondagen van zwaren mist, die het spe'.en vrijwel onmogelijk maakten. Toen is alles nog op z'n pootjes terecht gekomen, al moeten we toegeven, dat het programma in die jaren niet zoo overladen was als tegenwoordig, vooral wat bekerwed strijden betreft. Intusschen is de vraag, hoe het nu met de competitie- en andere wedstrijden staat, al leszins gerechtvaardigd. We zullen allereerst, omdat de meeste le zers den huidigen stand van zaken wel ver geten zullen zijn, hieronder ter herinnering de ranglijstjes van de beide Westelijke eer ste klassen nog eens publiceeren: AFDEELING L Eerste klasse, gesp. gew. gel. verl. pnt, v. teg. A. D. O. .11 7 2 2 16 31—17 V. U. C. 11 7 1 3 15 34—28 Hilversum 13 7 1 5 15 3233 Sparta 10 6 2 2 14 31—15 Hermes 11 5 2 4 12 34—34 R. C. H. 11 5 1 5 11 24—29 H. F. C. 11 3 4 4 10 21—22 Stormvogels 12 3 1 8 7 17—25 Ajax 11 2 2 7 6 22—29 U. V. V. 11 2 2 7 6 24—39 AFDEELING IL Eerste klasse, gesp. gew. gel. verl. pt. voor-teg Blauw Wit 11 8 1 2 17 27—15 Feijenoord 10 7 2 1 16 36—20 E. D. O. 12 6 2 4 14 31—20 V. S. V. 13 4 4 5 12 23—26 't Gooi 11 5 1 5 11 27—24 Z. F. C. 12 4 3 5 11 28—26 D. F. C. 12 5 1 6 11 3338 H. B. S. 11 4 2 5 10 20—24 H. V. V. 11 3 2 6 8 27—29 Excelsior 11 1 2 8 4 1848 Hieruit blijkt, dat er nog twee clubs zijn (toevallig twee Rotterdamsche) die nu nog acht competitiewedstrijden moeten spelen, namelijk Sparta en Feijenoord. Daarvoor zijn dus nog acht Zondagen noodig. Nemen we aan wat nog zeer twijfelachtig is dat a.s. Zondag weer begonnen kan worden, dan zou Zondag 14 April de laatste wedstrijd ge speeld kunnen worden. Dat zou een vrij behoorlijk einde zijn. Maar we weten allen wel, dat dit programma niet achter elkaar afgewerkt kan worden, We krijgen daartusschen in nog een aantal in terland- en een groote hoeveelheid bekerwed strijden. Verder de nog aangekondigde kam- pioens-, promotie- en degradatiewedstrijden, zoodat we de plank stellig niet ver mis zullen slaan, als we veronderstellen, dat het diep in Juni zal worden, eer de voetbal voorgoed kan worden opgeborgen. Met dit feit voor oogen zouden we het en we weten het, dat we daarin niet alleen staan zeer wenschelijk vinden, als in iedei geval de bekerwedstrijden heelemaal naar het eind van het seizoen worden verschoven opdat de competitie een normaal verloop kan hebben. Wat kan ons, bij wijze van spre ken. nu eigenlijk den. uitslag van den beker wedstrijd RapiditasHaarlem schelen, zoo lang de competitie nog zoo hopeloos achter op is geraakt? Daarom hebben we eens bij den competitie leider in Den Haag geïnformeerd, hoe hij verder denkt te handelen. Het bleek, dat hij dezelfde gedachten koesterde. Mede omdat de tweede ronde nog steeds niet uitgespeeld is, zal hij de beker wedstrijden naar het eind van het seizoen verschuiven. De competitiewedstrijden gaan dus voor. Tenslotte hieronder nog het ranglijstje der tweede klasse B. van Afdeeling I, opdat Hammond, een cricket „wonder" Dezer dagen presideerde de Hertog van Gloucester, derde zoon van den Engelschen koning op een diner van de Gloucestershire Society. Natuurlijk moest er een toast uit gebracht worden op het graafschap dat de aanwezigen vereenigde en de Hertog deed di. in de volgende bewoordingen: Alvorens ik u verzoek uw glas te ledigen, moet ik een naam noemen, waarop geheel Gloucestershirt trotsch is. Ik bedoel Hammond (luide toe juichingen) Welnu, Hammond is een beroeps-cricke ter die in de laatste weken als batsmah bui tengewone lauweren heeft geoogst in Austra lië. Dit klein incident tijdens het diner van een vereeniging die niets met sport uit staande heeft, moge dienen als illustratie van de ingeboren liefde van het Engelsche volk voor het cricketspel. Deze Hammond is ongetwijfeld een zeer bijzonder speler en hü belooft een alleszins waardig opvolger te worden van dien thans reeds bijna legendarischen held van het Gloucester county team Dr. W. G. Grace. Hammond is nog jong en speelt eerst eenige jaren voor zijn county. Maar hij heeft in dien korten tijd reeds zeer merkwaardige dingen gedaan met het slaghout. Reeds in 1925 werd hij uitverkoren om met een M. C. C. elftal naar West Inaië te gaan. maar ziekte belette hem daar het spelen en verknoeide tevens het seizoen 1926 voor den jongen ster. In 1927 en 1928 liet hij zich echter dusdanig gelden dat zijn verkiezing voor het vertegenwoordigend elftal naar Australië een uitgemaakte zaak was. Thans liet de reis zijn gezondheid onaangetast en in drie testmatches wist Hammond vier „centuries" te scoren met een totaal van 747 runs, daarmede alle vorige records van Hobbs-Sutcliffe c.s. verbeterend. Het is niet overdreven te zeggen dat Engeland'het be houd van de „ashes" in niet geringe mate te danken heeft aan het schitterende batten van Hammond. Intusschen heeft een der groote Londen- sche ochtendbladen, de Daily News, een fond? gesticht, het z.g. Hammond Shilling-fund dat den batsman bij zijn terugkeer zal wor den aangeboden en waaruit hij, wanneer hij binnenkort in het huwelijk treedt, ongetwij feld ruim de zware eerste kosten zal kunnen betalen, want. Engeland doet graag de beurs open voor zijn crickethelden. Sérès redivivus Het is een eigenaardig feit, dat leeftijd in de wielersport weinig schijnt te drukken. Misschien is het ook dat wielrijden den mensch speciaal jong houdt, hoewel wij de spierbeweging bij dezen tak van sport nooit door medici speciaal hebben hooren roemen. Kortgeleden was er reden om onzen eigen Piet Dlckentmann te huldigen, toen hij zich uit de actieve wielersport terugtrok, nadat hij er tot zijn vijftigste jaar een sieraad van was geweest. En nu vernemen wij dat Sérès, vroe ger meer dan eens wereldkampioen en jaren lang de trouwe rivaal van Linart, na een pauze van twee seizoenen, besloten heeft het tricot weer aan te trekken en zich opnieuw ter beschikking van de directies der wieler banen te stellen. Sérès is 40 jaar oud en dat is nog 10 jaar jonger dan Dickentmann, maar als wij den laatste terecht als een merkwaardige uitzondering aanmerken, dan blijkt weer eens temeer dat de wielersport zeer lang beoefend kan worden. En ook dat haar getrouwen er zeer moeilijk toe kunnen komen, afscheid van haar te nemen. Sérès hoopt te beginnen met de Parijsche Zesdaagsche. Zelfvertrouwen is toch maar alles in dit leven. Automobiel wegen. Langzaam, Ja, wel zeer langzaam worden de groote verbindingswegen in ons land in beteren staat gebracht om het moderne ver keer op moderne wijze te dragen en dat al leen nog maar, omdat de automobilisten ze zelf betalen. Neen, in dat opzicht kunnen wij nog heel wat lesjes nemen in het buitenland. Italië is voorgegaan met den aanleg van een enorme auto-strada. die alles op dit gebied in de geheele wereld overtreft en die de Ame rikanen groen van jalousie heeft gemaakt. Jaloersch en actief. Want dezer dagen is besloten een autoboulevard aan te leggen tusschen New York en Boston en deze zal natuurlijk de grootste, de mooiste, de vol maaktste ter wereld worden. Je komt nu eenmaal met dollars altijd nog een boel ver der dan met lires. En vooral als je er 150 mil- lioen dollar voor over hebt. En nauwelijks is dit besluit van den ver grootenden trap genomen of men spreekt reeds van den overtreffenden trap. verte genwoordigd door een viervoudige autobaan van New York naarSan Francisco. Dwars door geheel Amerika, bijna 6000 KM. lang. Men praat van 1000 miliioen dollar kos ten. Wat 'n land! de vrienden van Haarlem, Bloemendaal er Zandvoort nog eens kunnen zien, hoe hun club er voorstaat. gesp gew. gel. verl. pnt. v. teg. D.E. C. 14 9 2 3 20 39—19 Spartaan 15 9 2 4 20 37—25 H. V. C. 16 8 4 4 20 4243 Haarlem 13 6 4 3 16 44—35 Zandvoort 15 5 5 5 15 34—38 Baarn 14 6 2 6 14 29—30 Bloemend. 14 6 2 6 14 34—36 Velox 15 4 3 8 11 32—37 B.F.C. 13 3 1 9 7 23—35 V. V. A. 13 1 3 9 5 19—35 Zaterdag zijn op ijsharde velden de wed strijden voor de vijfde ronde van den voet balbeker gespeeld. Zelfs nu nog niet is de vorst er in geslaagd de Engelsche voetballers te stuiten, hoewel het vertoonde spel alles behalve fraai was. De bekeruitslagen waren: Swindon Town-Arsenal 00 BournemouthW. Ham. U. 11 ChelseaPortsmouth 11 Leicester C.Bolton W. i2 ReadingAston Villa 13 Blackburn R.Bury 10 Huddersfield T.Crystal Palace 52 W. Bromwich A.Bradford 60 Vijf beslissingen derhalve en de drie voor naamste Londensche clubs die nog aan bod waren moeten het alle drie nog eens over doen. De fraaiste prestatie is ongetwijfeld die van Bolton Wanderers en deze club zal een flinken gooi doen naar den beker. Maar er zijn meer krachtige pretendenten, niet in de laatste plaats Aston Villa dat reeds weken lang bijna onverslaanbaar is. Huddersfield dat ook zijn besten vorm terug gevonden heeft Blackburn Rovers, de winnaars van. het vorig Jaar. Voor dc eerste afdeeling der competitie werden verder nog gespeeld: Manchester U.Burnley 1—0 SunderlandManchester C. 31 Leeds U.Newcastle U. 00 Derby C.Birmingham 22 en van de tweede divisie vermelden wij: Notts County—Middlesbrough 0—3 Swansea T.Stoke City 33 Haarlemsche Postduivenbond. Bovengenoemde bond hield dezer dagen zijn algemeene Jaarvergadering. Nadat de voorzitter de vergadering ge opend had en het afgeloopen seizoen in her innering had gebracht, werd verslag uitge bracht door den penningmeester, den secre taris. den ringenadministrateur en den ex pediteur. Hieruit bleek, dat de financieele positie van den bond zeer goed is. Op de verzen dingen was een overschot van bijna 500. Omtrent de bestemming van dit bedrag moet nog een beslissing genomen worden. Hierna werd overgegaan tot behandeling der ingekomen voorsteilen. Bij de bestuurs verkiezing hadden langdurige besprekingen plaats, evenals bij de benoeming van den rekenaar. Inmiddels was het 12 uur geworden. Daar om werd besloten, de vergadering te verda gen tot heden Maandag 18 Februari, in het gebouw „Caecilia* aan de Jansstraat. De eerste international in 1929. Een zware nederlaag van Zwitserland. Vooruitgang van het Duitsche voetbal. Inbraak in den sigaren winkel van den Duitschen doelverdediger. De internationale wedstrijden in 1928 in guldens. Een totaal ontvangst van ongeveer twee miliioen. De hoogste recettes heeft men in Amsterdam. De eerste internationale wedstrijd van het jaar 1929 werd Zondag te Mannheim ge speeld. Hier waren de Zwitsers op bezoek. De omstandigheden waren niet bepaald gunstig voor een goeden wedstrijd. Immers het ter rein was met een dikke sneeuwlaag bedekt, alleen voor de doelen had men wat oprui ming gehouden. De zon scheen aan een on- bewolkten hemel en juist dit feit maakte het spelen nog lastiger, daar het licht af en toe zoo verblindend was, dat men den bal niet goed kon volgen. Vooral de scheidsrechter, de Deen Andersen, had daarvan last, temeer daar hij aan voetbal onder dergelijke om standigheden heelemaal niet gewend was. In Denemarken wordt in de wintermaanden het geheele voetbalverkeer stop gezet, zooals trouwens ook in Zweden en Noorwegen hei geval is. Zwitserland heeft in den laatsten tijd niet gelukkig gespeeld. Het Olympiade jaar 1924 heeft blijkbaar het hoogtepunt van het Zwitsersche voetbal gezien. Daarna is het langzaam achteruitgegaan. Af en toe dacht men, dat de ploeg zich zou herstellen doch spoedig kwam weer een verslapping. De 7—1 nederlaag in Mannheim is weer een nieuw bewijs, dat het Zwitsersche voetbal een in zinking doormaakt. Toch zijn er voor de zware nederlaag der Zwitsers wel veront schuldigingen aan te voeren. In de eerste plaats moet opnieuw worden vastgesteld, dat het Duitsche spel sterk vooruitgaande is. Men zal moeten, tosgeven, dat de Duitsche leiders al het mogelijke doen om het spel te verbeteren en dat ze daarbij niet alleen af hankelijk zijn van de hulp van sigarettenfa- brieken en bierbrouwerijen doch dat ze ook door het opkweeken van goede leiders en door een systematische oefening veel voor spêlverbetenng doen. Toevallig heb ik dezer d"<*en het een en ander gelezen over de Duit sche voetbaltraining. Ik werd daarbij verrast- doór de handig bedachte hulpmiddelen, wel ke men daarbij gebruikt om den spelers meesterschap over den bal te leeren en ze tot goede schutters te vormen. Doch niet minder verrassend ia het feit, dat de spelers zooveel van him tijd aan voetbaloefening kunnen en willen besteden. Bij verschillende groote ver- eenigingen wordt tweemaal per week. des avonds van 7 tot 10 uur in een zaal geoefend en flink geoefend ook. Het is een hooge uit zondering als een der spelers bij die oefenin gen ontbreekt. Zoodra de avonden wat kor ter worden zoodat er gelegenheid is ook buiten te oefenen, wordt daarvan gebruik ge maakt doch bovendien blijven de vaste oefe ningen in de zaal. waarbij men allerlei hulp middelen gebruikt, gehandhaafd. Hoeveel Hollandsche spelers zouden daarvoor tijd en lust hebben? Bovendien hebben Engelsche oefenmees- ters de Duitschers in de fijnere punten van het spel ingewijd en dank zij die lessen heeft men op het oogenblik in Duitschland een vrij groot aantal goede Duitsche trai ners vrijwel uitsluitend oud-spelers van naam gekregen, die daar ze beter bekend zijn met den Duitschen volksaard, nog meer succes hebben dan Engelsche trainers in Duitschland. In Zwitserland denkt men nog niet aan systematische voorbereiding der spelers. Wel heeft men ook daar een groot aantal trainers doch die hebben van de spe lers lang niet zooveel medewerking als hun collega's in Duitschland, dat maakt dus reeds een groot verschil. Dat Zwitserland tenslotte zoo zwaar ver loor is voor een deel ook aan het tweede doelpunt te wijten. Dat kwam op een oogen blik, dat Zwitserland niet de mindere van de gastheeren was. De Zwitsersche doelman. Se- chehaye, deed toen bij het wegwerken van den bal meer dan twee passen met het leder, waarvoor de scheidsrechter terecht een vrijen schop gaf. Aan dezen regel wordt in Zwitser land heel weinig aandacht geschonken en daar uit den vrijen schop een doelpunt kwam, was de Zwitsersche achterhoede er geheel door gedemoraliseerd. Kort daarna stond het dan ook 30, waar mede de pauze werd aangekondigd. Reeds toen was het voor Zwitserland een verloren wedstrijd, zoodat de met volle energie wer kende Duitschers betrekkelijk gemakkelijk het tot een 71 overwinning brachten. En nu brachten de Duitschers nog niet eens hun sterkste ploeg in het veld. Zoo was hun doel verdediger Stuhlfaut door ongesteldheid verhinderd. Ter elfder ure riep men Kress op om het Duitsche doel te verdedigen. Deze zal niet bepaald aangename herinneringen bewaren aan zijn debuut als internationaal. Inbrekers hebben n.l. van het feit, dat hij af wezig was ze wisten dat hij reeds Zaterdag naar Mannheim moest vertrekken gebruik gemaakt om in zijn winkel een flinke oprui ming te houden. Het spreekt vanzelf, dat het een sigarenwinkel was. Gelukkig voor Kress bleef de buit der inbrekers slechts tot siga ren en sigaretten beperkt. De Zwitsers hebben vrijwel voortdurend te gen een overmacht moeten strijde?!, onder die omstandigheden kan men moeilijk een oor deel over hun spel uitspreken. Ze zullen over e enmaand in Amsterdam wel eveneens een nederlaag leiden daar de traditie nu een maal wil, dat de wedstrijden tusschen Zwit serland en Nederland steeds door de thuis spelende partij worden gewonnen, doch zeer waarschijnlijk zullen dan de Zwitsers hun spel beter kunnen ontplooien dan tegen de Duitsche overmacht in Mannheim. Zelfs de geroutineerde Ramseyer was tegen den Duit schen aanval niet opgewassen. De middenli nie moest zich, vooral in het. tweede gedeelte, te veel tot verdedigen bepalen om den aan val naar behooren te kunnen steunen en zoo kon de aanval aan de zwaar beproefde ver dediging weinig of geen opluchting bezorgen. Door den heer Hirschman worden maan delijks de Officieele Berichten van de F. I. F. A. samengesteld. Elk half jaar worden de in het afgeloopen half jaar gespeelde inter nationale wedstrijden gepubliceerd, waarbij tevens wordt opgegeven, hoeveel van de re cette aan de F. I. F. A. is afgedragen. Daar de landen verplicht zijn 712 per mille aan de F. I. F. A. te betalen, kan men uit de ge gevens van den heer Hirschman ook aflei den, hoe groot de recettes in de verschillende wedstrijden zijn geweest. Nauwkeurig zijn die recettes wel niet vast te stellen, daar die 7 1/2 per mille blijkbaar gerekend wordt van de recette na aftrek van belastingen, doch daar in de meeste gevallen de entreeprijzen met de te betalen belasting worden ver hoogd, wordt die 7 1/2 pro mille betaald, van het bedrag, dat de bonden in handen krijgen en daarom is het ten slotte toch te doen. Gaan we de gegevens van de F. I. F. A. na, dan blijkt reeds dadelijk, dat Nederland ge middeld per wedstrijd de hoogste bijdrage aan de F. I. F. A. geeft. In het afgeloopen jaar betaalde Nederland voor 4 wedstrijden ruim f 1100, waarbij nog was de wedstrijd Neder landEgypte, die eigenlijk buiten het kader der gewone internationale wedstrijden viel en dan ook slechts f 43 voor de F. I. F. A. op leverde. Italië betaalde, eveneens voor 4 wed strijden, f 944. i Het grootste bedrag per wedstrijd is be taald door Nederland en wel voor den in het nieuwe Stadion gespeelden wedstrijd tegen België. Hiervoor betaalde de N. V. B. aan de F. I. F. A. f 510, wat een recette van f 68.000 na aftrek van belastingen, beteekent. Daar de belasting in Amsterdam f 25 pet. is, was de totale recette dus niet minder dan ruim f 90.000. Onmiddellijk hierop volgt de wedstrijd ItaliëNederland in Milaan, die blijkens de gegevens van de F. I. F. A. een 'som van f 61.000 heeft opgeleverd. Of men in Italië belasting op voetbalwedstrijden heeft te be talen, eventueel hoeveel, is mij niet bekend, doch in elk geval is het bedrag, dat men in Amsterdam heeft ontvangen, hooger dan dat in Milaan. Ik heb eens opgeteld, hoeveel de F. I. F. A. in 1928 van de internationale wedstrijden heeft ontvangen. Daaruit bleek, dat de 77 in ternationale wedstrijden in toaal hebben op- leverd f 1.016.900 aan recettes. Bovendien hebben de drie in ons land gespeelde wed strijden voor het troosttournooi van de F. I. F. A. nog opgeleverd bijna f 30.000. In 1928 heeft echter het internationaal voetbal nog veel meer opgeleverd. Immers het Olympisch voetbaltournooi bracht nog ongeveer 550.000 gulden op. En dan is er hierboven nog geen rekening gehouden met de omstandigheid, dat de in Engeland Re- speelde internationale wedstrijden niet val len onder de bepalingen van de F. I. F. A. Die wedstrijden zijn dus in het hierboven ge noemde bedrag niet begrepen. Vermoedelijk kan men dan ook wel aannemen, dat in het afgeloopen seizoen in de ongeveer 100 inter nationale wedstrijden een bedrag van twee miliioen gulden bijeen gebracht Is. wat dus neerkomt op een gemiddelde van f 20.000 per wedstrijd. Dc goede financieele resultaten in het Am- sterdamsche Stadion bij internationale wed strijden bereikt, wijzen er op, dat het F. I. F. A. congres nog niet zoo'n onverstandig be sluit zou nemen, als het besliste, dat de eer ste wedstrijden om het wereldkampioenschap in Amsterdam zouden worden gesoeeld. Ik geloof niet, dat ergens ter wereld dergelijke wedstrijden zoovee» belangstelling zouden trekken dan in ons land. Merkwaardig ls het b.v.. dat de in Amsterdam gespeelde wed strijden tusschen Uruguay en Argentinië veel meer hebben opgeleverd dan de wedstriid tusschen beide ploegen in Buenos Aires. Er zullen in dien wedstrijd in Buenos Aires wel meer toeschouwers geweest zijn dan in Am sterdam doch daar zullen de goedkoopere rangen de staanplaatsen derhalve het grootst aantal kijkers hebben gehad, in Ne derland daarentegen zijn meer zit- dan staanplaatsen. Dat is ook de verklaring van de hooge recettes in het nieuwe stadion. In Duitschland zijn de ontvangsten bij de wedstrijden eveneens veel minder dan in Amsterdam, wat ook te verklaren is door het feit, dat men meer staan- dan zitnlaatsen heeft. De hoogste recette in 1928 in Duitsch land was f 20.000 bij een wedstrijd tegen De nemarken te Neurenberg. Zij die van meening zijn, dat de wedstrij den om het wereldkamnioenschap slechts een financieele onderneming zijn, zullen der halve goed doen te ijveren voor het vaststel len van die wedstrijden in Amsterdam. Do N. V. B. blijkt diezelfde meening toegedaan te zijn. Hij heeft zich tenminste bereid ver klaard. de wedstrijden in 1930 te organi- seeren. C. J. GROOTHOFF. Bllthoven, 16 Febr. 1929.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11