HERINGA WUTHRICK, Haarlem CENTRALE VERWARMING HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 18 FEBRUARI 1929 (Adv. Ing. Med.) de sierlijkheid. Pas een beetje op". HU knort iets, maar kalmeert. Nog zoo'n Elfstedentocht, met wat meer Haarlemsche deelnemers, en de Friesche stijl, met anti-krullentrekkers- geest en alt wordt op onze bevroren wateren doorgevoerd. Met de ernstige gevolgen van dien. Wij zijn een volk met vele verdeeld heden, dat zich nochtans pleegt te beroemen op zijn eendracht en gemecnsehappeLljken geestdrift in de ijssport. Alleen daarin. Helaas, de splijtzwam belaagt haar reeds. Ergens bij Katwijk vinden we een koek- en-zoopje met radiomen helle sopraan galmt eruit, in het Italiaansch nogweL Dit is te modern. Het hoort niet bij net ijs, evenmin als de vrachtauto op de Gouwzee. Leiden zit vol ijstocht-menschen, maar voorbij Hillegom zoowel heen als terug, her kennen wij niet meer dan vijf Haarlemmers, en op dén na zijn dat nog koene veteranen van boven de veertig. Wonderlijk. Waar zijn onze mannen op voetbal-, hockey, roei- en zv/emgebied? Zijn er geen ijs-stayers bij, of bijna geen? Zijn ze allen adepten van de sierlijke krul en het ijshockey, of zelfs van liet eentonige kringetje op de ijsclub? De Elfsteder, geieemburgd als hij is tot in het diepst van zijn ijsziel, is er zeer slecht over te spreken. Op den terugweg ontdekken wij nieuwe elegances in sierlijke ijscostuums, en ver- keeren tweemaal in onzekerheid of het een man of eon vrouw is, die voor ons uitrijdt. Bij bet eerste Inhalen blijkt het een vrouw te wezen. De tweede maal, als ik net het zelfde wil wedden, een man. D.'t is het ergste geval. De zou wel eens willen weten wat de burgemeester van Krimpen-aan-de IJsel, ei ie een Zwarte Piet heeft laten verbaliseeren op grond van ;net verschijnen in vreemde vermomm ingen op den openbaren weg" in zoo'n geval als dit zou doen. Laten de dames resp. heereu zich overigens niet benauwd maken, want Krirnpen's Zwar* e Piet is Zater dag door den kantonrechter te Schoonhoven vrijgesproken, en dat nog wel in een vonnis- op-rljm, met de slotsom: „Zwart waren z'n handen, en z'n gezicht f erbij, I Maar niet z'n geweten, dus spreek ik hem vrij". Na de vijftig KM. begint de Elfsteder. die rich nu wat losgereden heeft, sneller te wor den, zoodat ik het ook wel dien te wezen. Hij berekent tijden en snelheidsgemiddelden. Om half zes bereiken wij, in het duister, den Leldschevaartschen Kwakel ons eindpunt. Mooie tocht geweest. De raad het velen aan. 70 K.M. is niet te veel. Het is evenwel ook niet te weinig. Er hoe die Elfsteders het driemaal zoo ver, in duisternis en felle kou. op slecht ijs en /aak met harden tegenwind, hebben volgehouden, is mij nog niet volkomen duidelijk. ..Mij ook niet" zegt de Elfsteder. „Maar ga de volgende maal mee, dan zul je 'fc wel ont dekken". Een geslaagde tocht leidt tot roekelooze beloften, R. P. TELEGRAMMEN ERNSTIGE GASVERGIFTIGING. TWEE SLACHTOFFERS. LEIDEN. 18 Febr. Gistermorgen heeft zich ten huize van den heer van W. te Al phen aan den Rijn een ernstig geval van gasverstikklng voorgedaan. De vrouw des huizes en de dochter werden bewusteloos in bed gevonden. Ondanks de den geheeien dag ingestelde pogingen is het niet gelukt de le vensgeesten weer op te wekken. Mevrouw van W. is in den afgeloopen nacht overleden, terwijl de toestand van de dochter hoogst zorgelijk is. Nog ccn geval van gasvergiftiging. Hedenmorgen heeft zich eveneens een ge val van gasvergiftiging voorgedaan bij den landbouwer V in den Gnephoek te Alphen. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. GASVERSTIKKtNG KEULEN. 17 Febr. (Wolffbureau). Toen vannacht een zekere Denf tehuis kwam. vond hij zijn 26-jarige vrouw en zijn drie kinderen knapen van 2 tot 6 jaar, door gas verstikt De vrouw schijnt de daad opzettelijk te héb ben gepleegd. SCHIP IX NOOD MARSEILLE. 17 Februari (B.T.A.) Vol gens een hier ontvangen telegram heeft he*, stoomschip Mariongo II schipbreuk geleden Het Is op het havenhoofd der Arzen (bij Du- razzo) geloopen. Het is nog drijvende, maar maakt steeds meer water. GASONGEVAL IN MüHLHEIM. 1 DOODE EN 14 ZIEKEN. MüLHErM. 17 Febr. (V. D.) In den nacht van Zaterdag op Zondag is in Mühlheim een ernstig ongeluk gebeurd. Toen Zondagmor gen een zoon zijn ouders wilde bezoeken, be merkte hij, dat de deur nog gesloten was. Toen hij op zijn kloppen geen gehoor kreeg, waarschuwde hij de politic, die zich met ge weld toegang verschafte. De geheele familie werd in bewusteloozen toestand aangetrof fen. Een 24-jarige zoon was reeds overleden, terwijl de drie andere huisgenooten ernstig ziek naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. In het aangrenzend huis werd de familie eveneens bewusteloos gevonden, even als een in hetzelfde huls wonende postbe ambte. De oorzaak bleek een defect in de gasleiding te zijn. In totaal zijn 14 personen naar het ziekenhuis moeten vervoerd wor- DE H. STOEL NIET NAAR DEN VOLKEN BOND. ROME. 17 Februari (B. T. A.) Over het algemeen zijn de bladen van gevoelen dat het uitgesloten is dat de H. Stoel zal toetre den tot den Volkenbond. ALLES MET MATE. Us dat is in den Iaatsten tijd, maar weer eens klaar bewezen, Is een delicatesse, die je nemen moet met maat, Wanneer Je er te veel van neemt, dan staat het zeer te vreezen, Neen sterker, het is zeker, dat 't je spoedig tegenstaat; 't Is met vanille-ijs en met het ijs voor schaatsenrijden, 3 Al net hetzelfde, het bekoort bij matig, kort gebruik, Wanneer je er teveel van krijgt. dan kun je 't niet meer lijden, Je krijgt een slecht humeur ervan, en soms pijn in je buik. Ik ken een man, een kampioen in alle wintersporten. Geen tweede, die zooveel als hij, van schaatsenrijden houdt, Die zegt: 'k heb mijn bekomst ervan, ze moesten 't wat bekorten, De ijspret, als 'k zoo zeggen mag, laat me Siberisch koud; En dit is de verklaring van wat u ook hebt gelezen, Dat zelfs in Friesland, 't paradijs van onze wintersport. Bij d' ijsclubs zelf een afkeer tegen vrieskou is gerezen. En dat men ginder vurig hoopt, dat 't nu maar doolweer wordt; Maar ook dan nog begrijp ik niet, wat in de laatste dagen, Toch werklijk voorviel in den Haag, ik sta u borg ervoor. Daar ging de ijsbaandeur op slot en waarom zult u vragen? Omdat het dooide? Neen, omdat het al te hevig vroor! P. GASUS. SCUIP GESTRAND. MELBOURNE, 18 Febr. (Reuter). Het stoomschip ..Kanowra", van de lijn die een dienst onderhoudt tusschen de verschillende Australische stacen, is gisteravond in den mist gestrand op het eiland Cleft, gelegen op 7 mijl ten westen van Kaap Wilson. De passagiers werden overgenomen door het stoomschip „Mackarra" en blijkbaar daardoor kwam de „Kanowra" weer vlot. doch na eeni- gen tijd zonk 't schip met 'n lading aan boord, welke op honderd duizend pand sterling ge schat wordt. De passagiers hebben bijna al hun bagage verloren. De bemanning is ge red. BARAKKEN INGESTORT MEXICO CITY. 17 Febr. (Reuter). Gis teren zijn door het instorten van barakken te Monterrey zeven soldaten gedood en twin tig ernstig gewond. Amsterdamsche Beurs Opgegeven door de Nationale Bankvereeniging MAANDAG 18 FEBRUARI 1929 1.8. uur 1.45 uur Staatsleeningen 4HpCt.Nederl.1017 I00«T 3 pCt. Nederl. 1919 100*4 Scheepvaart Oude Vaart 82 Scheepvaart Unie. 216 93 b. Stoomvaart Nederl. 203 b. Marine Preierent.. 43*4 Industrieën Nederl. Kunstzijde. 373*4 373 Maekubee 142 142 Holl. Kunstzijde... 180 1. 180 1. Margarine Unie. 337 333-3^7 Van Berkei's Patent 328 328 b. Intern. Viscose 84*4 b. Gem, Bezit Philips 852 851 854 JntL Ond. Buïtenl. Anaconda copper.. 260 United States Steel 172V8 Kali Industrie 225 Ougree Marihave. 405' Bethlehem Steel... is H Bank Koloniale Bank. 251 251! 171 17C b. Gert. Handel Mij. 182 182*4 Petroleum Koninkl. Petroleum 377^4 376 - 377*4 193-194 Marland Oil 37*41 Shell Union 27 5% - Cultuur Mft. H. V. A 656*4 656-656^ 385 b. Poerworedjo 93 L CultuurMij.Vorstenl 162 1, Mijnbouw Aigem. Exploratie. 197 290 - 291 Tabak Deli Mij 459*4 457-459H 513*4 533 Deli Batavia 561 557 557*4 224 222*4 Rubber 171—171*4 171—172*4 Deli Batavia Rubber 2*0 200 intercom. Rubber 12% Amsterdam Rubber 287 187—289 Amerika Southern Rails.... 147 Wabash 71 Comm. Milwaukee. 35Vs Prelerent idem. 55*4 - 551/g Canadian Pacific. 248 HET VERKIEZINGSCONGRES DER S. D. A. P. Vliegen en Van der Goes over samenwerking met de R.-K. Staatspartij. j. Zaterdag. Zaterdagmiddag te twee uur werd in het Concertgebouw De Vereeniging te Nijmegen het 34e congres der S. D. A. P. geopend. Nadat de voorzitter, de heer J. Oudegeest, een kort openingswoord had gesproken, werd het congres namens het bestuur van het N. V. V. door den heer S. de la Bella Jr., toe gesproken, terwijl de heer Stokvis de groeten overbracht van de Indische soc.-dem. partij. De heer Frank van der Goes, die in de afgeloopen week 70 jaar geworden is, het geen door den voorzitter in zijn openings woord was gememoreerd, dankte daarvoor in een kort woord .waarna het congres hem de Internationale toezong. Nadat eenige aangelegenheden van inter nen aard, betrekking hebbende op de inge diende voorstellen, waren afgedaan, was het woord aan den heer Vliegen, die in plaats van den door ziekte verhinderden heer Al- barda de politieke rede zou uitspreken. Met het huidige extra-parlementaire ka binet kan de sociaal-democratie geen posi tieven arbeid verrichten. Daarom verklaart het partijbestuur der SJD.A.P. thans, bereid te zijn, wanneer de voorwaarden daartoe aanwezig kunnen worden geacht, een coalitie aan te gaan. Dit is niets nieuws; 't is slechts de voortzetting onzer oude tactiek, aldus spreker. Deze tactiek is thans noodiger dan ooit. In de R.-K. Staatspartij zijn het de reactionnairen, die zich hardnekkig tegen mogelijke samenwerking tusschen katholie ken en sociaal-democraten verzetten. Deze samenwerking is noodzakelijk om tot posi tieve politiek te komen. Het is echter volko men onjuist dat wij zooals van sommige kanten beweerd wordt de R.-K. Staats partij gedurende den Iaatsten tijd gespaard hebben als voorbereiding voor een coalitie. Spreker geeft ten slotte uiting .aan zijn geloof in de overwinning van het socialisme. (Luid applaus, het congres zingt de Inter nationale). De avond van den eersten dag werd in genomen door een f eestvergadering, belegd door de afdeeiing Nijmegen der S.D.A.P., waar de heer Kleerekopar het woord voerde. Zondag. De morgen van den tweeden dag was ge wijd aan de behandeling der jaarverslagen, waarbij verschillende opmerkingen over de redactie van het Volk, over bet beleid van het partijbestuur en over de candidaatstel- Iing van partijsecretaris-penningmeester werden gemaakt en beantwoord. In de middagzitting is de ccalitle-kwestie weer aan de orde. De heer Frank van der Goes (Laren) zet zijn bezwaren uiteen tegen de den vorigen dag door den heer Vliegen gehouden rede. Spreker is het niet eens met de opvatting van dezen als zoj dit kabinet niet op een meerderheid berusten.. De oude, clericale meerderheid bestaat niet meer; de oude bur gerlijke meerderheid is echter in anderen vorm gebleven. De heer Vliegen heeft gewe zen op den achteruitgang van het stemmen- cijfer der kerkelijke partijen. Wil de S.D.A.P. de katholieke arbeiders trekken, dan zal dit haar niet lukken door met de reactlonnaire leiders der R.K Staatspartij In een ministerie* te gaan zitten, maar ze zal dit doel veeleer bereiken door de katholieke arbeiders er van te overtuigen, dat ze zich van deze leiders los moeten maken, desnoods een katholieke arbeiderspartijmoeten gaan stichten.. Ver sper, zoo roept spreker uit, den weg naar het verderfelijke ministerialisme. Luid applaus). De voorzitter deelt mee. dat tot secretaris der S.DA.P. is gekozen de heei C. Wouden berg, en tot leden van het dageüjksch bestuur de heeren Boekman, Kleerekooper en Mat- thïjsen. Verschillende sprekers voerden hierna nog het woord over de eventusele samenwer king met de burgerlijke partijen en met name de RK. Staatspartij. Zondagavond beantwoordde de heer Vliegen het debat betreffende de inleiding op het ver kiezingsprogram, speciaal de bestrijding van de verklaring' van de bereidheid tot samen werking met burgerlijke partijen. Spreker bestrijdt voornamelijk de door de heeren Van der Goes, Franke en Van der Kieft aange voerde argumenten. De soc-dem. moeten hun bereidheid tot samenwerking met democrati sche elementen niet intrekken Zij zouden daardoor de Katholieke Partij uit een positie halen, die van jaar tot jaar lastiger wordt. De S.D.A.P. moet den katholieken arbeiders een politiek perspectief openen, zoodat dezen een 'bewuste arbeiderspolitiek gaan volgen. Of zij dat gaan doen in of buiten de Katho lieke Staatspartij is hun zaak. De desbetreffende alinea's worden tenslotte met de stemmen van 28 afgevaardigden tegen aangenomen, waarna de gehseie inleiding tot het verkiezingspregram wordt aanvaard. Bij cle verkiezing voor de leden van het Partijbestuur worden gekozen de heeren Ir. Albarda, Drees en mr. Duys. mr. Van Eek, mevrouw Groeneweg, de heer Vliegen en dr. Wibaut. - Na herstemming tusschen do heeren Berg- mcyer en Stokvis werd laatstgenoemde ge kozen. Men meldt ons nader uit Nijmegen: De openingsrede. Zaterdagmiddag te 2 urn* werd in bet Con certgebouw „De Vereeniging" te Nijmegen het 84ste congres der S. D. A. P. geopend. De met roode doeken en roode tulpen versierde zaal was geheel gevuld met 600 a 700 afge vaardigden, vertegenwoordigers van verschil lende moderne vakbonden, van de A. J. C., van den Bond van Soc. Dem. Vrouwenclubs, van het N. V. V. en vele leden der soc.-dem. Kamerfracties. Op het podium hebben de aanwezige leden van het partijbestuur achter de tafel plaats genomen. Te ruim twee uur opent de voorzitter, de heer J. Oudegeest, het congres. Hij herdenkt hen, die in het afgeloopen jaar van de partij zijn heengegaan, te weten den overleden par tij-secretaris, den heer Werkhoven, den heer Donia, oud-wethouder van Zaandam, den heer Lodeisen te Amsterdam en mevr. Scha per te Voorschoten. Het congres hoort dit staande aan. Hoewel spreker niet vooruit wil loopen op de huldiging van Dinsdag a.s. wil hij toch niet nalaten thans reeds den 70jarigen Frank van der Goes, geluk te wenschen. (Applaus). De toestand van de partij van het geheele land ls verheugend. Bedroeg het ledental per 1 Januari 1928 46.169, op 1 Jan. 1929 was dat cijfer gestegen tot 54 319. dus een toeneming van het ledental met 8.150 in een jaar tijds. Het aantal afdeelingen bedraagt thans 620. Niet alleen het harde werken van de af deelingen, maar ook de door de partij ge voerde politiek, de goede geest in de partij, het goede contact tusschen de partij-instan ties en tenslotte de samenwerking tusschen partij en vakbeweging hebben het hunne toe dezen groei bijgedragen. Het verheugt spr., dat het de afdeelingen der S. D. A. P. en de Moderne Vakbeweging zijn, die het initiatief hebben genomen tot hulpmaatregelen, toen de koude als een in ternationale ramp de arbeidersklasse trof. De toestand van de partijenpers is nog niet bevredigend, maar" dank zij den steun van het N. V. V. zal men thans spoedig tot de lang verwachte uitbreiding kunnen over gaan. Verder releveert spreker het Internationale congres te Brussel waarvan verleden week het reslutaat te Londen zichtbaar was, waar het initiatief-voorstel Albarda om interna tionaal over te gaan tot het voeren van krachtige actie voor nationale ontwapening werd aangenomen in de zitting van de Exe cutieve der Socialistische Arbeiders-Inter nationale. Als spreker den toestand van de partij na gaat gelooft hij, dat de komende verkiezin gen een gunstig resultaat, voor de partij zul len hebben. Spr. gelooft ook niet, dat andere nar tij en met zooveel verlangen den komen den verkiezingsstraijd tegemoet zien als de S. D. A. P. Zoo staat de S. D. A. P. frisch en vroolijk voor den strijd. Zelfs de oppositie kon de partij niet schaden, aangezien de partij rijp genoeg is en genoeg de geestelijke vrijheid eerbiedigt om oppositie te kunnen verdra gen. Spr. eindigt met de hoop uit te spreken, dat het congres eendrachtig en kameraad schappelijk goede besluiten zal mogen ne men (applaus). Verschillende voorstellen. Een aantal voorstellen van organisatori- schen aard wordt verwezen naar den partij raad, andere voorstellen naar desbetreffen de commissies. Op voorstel van afdeeiing Bloemendaal zal in de eerstvolgende partijraadsvergadering een commissie ingesteld worden, weike een onderzoek zal doen naar de cumulatie van functies en daarover op het volgende congres rapport zal uitbrengen. Voorstellen betreffende de verplichting tot het lidmaatschap van de moderne vakbe weging voor leden der partij worden inge trokken. Een voorstel van de afdeeiing Haarlem tot het stichten van een arbeidershoogeschool door het Instituut voor arbeidersontwikke ling zal door het partijbestuur in overweging genomen worden. P. J. Schmidt, redacteur van het oppositie orgaan „De Socialist", wenschte te verklaren dat het in het belang van de partij is, dit congres geheel aan de verkiezingen te wy- den. De oppositie vreest geen discussie, maar het verkiezingsprogram is thans be langrijker. Vervolgens hield de heer Vliegen zijn in leiding over samenwerking met de R.K. Staatspartij.. - Daarna wijdt spreker nog eenige woorden aan het koloniale vraagstuk en aan de In ternationale en vooral aan de actie voor in ternationale ontwapening, die door de SA.I. zal worden ingezet. De heer Vliegen spreekt tenslotte zijn vertrouwen uit in de overwin ning. Er leeft by duizenden een verlangen naar een betere maatschappij. Daarvoor moet gewerkt worden, maar'het werk is zoo moei en 't yerlangen er naar zoo groot, dat millioe- nen er voor zullen strijden om het groótsëhe Ideaal te verwezenlijken (Luid applaus. Het congres rijst op en zingt de Internationale). Tenslotte deelt de voorzitter mede. dat een programmacommissie zal worden sa mengesteld, die des avonds het verkiezings- program en de daarop ingediende amende menten zal onderzoekeu en daarover Zondag rapport, zal uitbrengen. Voor Haarlem wordt In deze commissie aangewezen de heer Gre- goire en het Kamerlid Ir. Cramer namens het partijbestuur voor de koloniale para graaf. Te ruim 6 uur wordt de zitting verdaagd De tweede dag. Zondagmorgen was allereerst aan de orde de bespreking van het beleid van partijbe stuur, Kamerfracties en pers. Verschillende afgevaardigden spraken over de candidaat- stelling van den partij-secretaris, over het Volk, dat volgens Hilversum „niet te sensa tioneel mag worden". De heer Westerveld uit Haarlem zegt, dat de Soc. Dem. Indische Club niet bevre digd is door de resolutie, welke in Augustus j.l. door het Congres der Internationale in zake het koloniale vraagstuk is aangenomen, cle club betreurt het eveneens, dat de S. A. I. geweigerd heeft, met de vertegenwoordigers der onderdrukte volkeren in overleg te treden. De heer Vliegen dankt het congres voor de stilzwijgende hulde aan de Kamerfracties, die sprak uit het volslagen ontbreken van critiek op het beleid der beide fracties. De heeren Ankersmit en prof. Bonger be antwoorden de opmerkingen over 't Volk en de Socialistische Gids. De heer Oudegeest beantwoordt de opmerkingen over het be leid van het partijbestuur. Bij den aanvang van de middagzitting las de voorzitter een telegram van Troelstra aan het congres voor. De coalitiekwestie. Frank van der Goes (Laren) heeft allen eer bied voor de Zaterdag door den heer Vliegen gehouden inleiding, maar is het met diens stellingen niet eens. De heer Vliegen ls van meening, dat er een einde gemaakt moet borden aan het huidige extra-parlementaire kabinet, en is daarom voorstander van coalitie-politiek. Hoewel spr. het extra-parlementaire kabinet een kwaad acht. acht hij dit middel erger dan de kwaal. Behalve in strikt politieken zin ontkent spreker dat we thans een buiten parlementair kabinet hebben, het kabinet berust wél op den wil van een meerderheid, want indien de meerderheid dit zou willen, zou ze het kabinet ten val kunnen brengen. De oude clericale meerderheid bestaat niet meer, wel dc burgerlijke. Voorts zegt spreker, dat de S. D. A. P den katholieken arbeiders moet toonen. dat zij slechts hun klasse kunnen bevrijden, door zich los te maken van hun reactionaire lei ders en door geheel naar het socialisme over te komen. Verschillende sprekers sluiten zich hierbij aan, zoo wijst de heer De Vries (Amsterdam II) er op, dat het een primair belang van cle arbeiders is, in te grijpen in de eigendoms- en productieverhoudingen, en dit laat het partijbestuur volgens spreker zelfs na wat betreft den landbouw. De heer J. 7. de Roode wil namens een aantal Amsterdamsche afdeelingen het ont- werp-verkiezingsprogram van het partijbe stuur verdedigen. Dit program is geen coa litieprogram. Maar het begrijpt de nieuwe richting, die thans in Europa overheerscht. Meer en meer wordt in Europa de democratie verdrongen en neemt de dictatuur toe. Ook hier zijn kleine dictatortjes, hoofdambtena ren voor wier optreden niemand verantwoor delijk is. Als de Katholieke arbeiders weer democratisch worden, zal met, de S. D. A- P. samengewerkt kunnen worden. Mr. Duys, lid van het partijbestuur, herin nert aan zijn standpunt van 1913 n.l. dat de homogeniteit in een kabinet niet altijd ge handhaafd dient te worden. Als een kabinet bij meerderheid een besluit neemt, tegen den wil der soc. dem. ministers in. dan kunnen deze ministers immers naar buiten laten blijken, dat zij voor zulk een voorstel niet verantwoordelijk zijn. Als zulk een kabinet bij meerderheid besluit om een pantserkruiser te bouwen, dan zeggen de soc. dem. ministers: neen. Van der Goes: Dan zeggen zij ja! Mr. Duys: Als het mannen van karakter zijn dan zeggen zij neen. Het gevaar, dat Van der Goes en Van der Kieft vreezen, dat cle soc. dem. ministers aan hun zetels zullen blijven vastzitten, is een kwestie van de par tij, die in zoo'n geval tegen haar ministers kan zeggen: „opgeduveld"! WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 18 Februari. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 783.2 m.M. te Stockholm. Laagste barometerstand 755.5 m.M. te Va- lentia. Verwachting tot den avond van 19 Fe: bruari: II Zwakke tot matigen Oostelijken wind, meest betrokken, weinig sneeuw, matige, in het Oosten wellicht strenge vorst. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vorige stand 762 m.M. Stand van heden 773 m.M. Neiging: Vooruit. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 18 Febr, Bevallen: 14 Februari: M. J. Verboog— Labree, d. P. Janszenv. d. Spek z. E. A. van TolVoorn, 2 d. M. E. J. van DijkKoster d. 15 Febr.: J. C. E. Dijkmanv. Empel d. H. v. d. VeldtBok z. T. S. KlijnHuvers d. J. C. BlankertWesselius d. 16 Febr.: A. H. K. EversJansen z. Overleden: 14 Febr. L H. HuijsmansSer- vaes, 84 j.% Berkenrodestraat. 15 Febr. M. de BraaiBult, 54 j., Nobletstraat; J. v. Sta verenBijster, 68 j., Ged. Raamgracht'. ÏJSSPORT OP DEN KINDERHUISSINGEL. WERKLOOS SCHIPPER VERDIENT ER WAT MEE. In den Kinderhuissingel bij de Manege- brug ligt schipper J. Plomp met de „Vrouw Maria" van Amsterdam. De „Vrouwe Maria'" vervoert steenen voor den bouw van de Manegebrug, maar de laatste weken heeft zij niet meer gevaren, gedwongen als ze is te overwinteren ha den Kinderhuissingel. Toch, met overwinteren wordt geen geld verdiend eaa schipper Plomp heeft acht kinderen, die el- ken dag om eten vragen. Er begon nood te heerschen op de .Vrouwe Maria". Toen kwani de heer J. P. Th. v. d. May. een bewoner van de Kinderhuisvest op het sympathieke denkbeeld om van den nood een deugd te maken. Daarbij ondervond hij zeer veel hulp van zijn buurlui, de heeren Swaanswijk Sr, en Jr. Hij richtte zich tot de bewoners van Kin derhuisvest en -singel, hield een inzameling, vormde een comité en benoemde schipper Plomp tot gesalarieerd baanveger. Nu de baanveger dit baantje had moest hij nog een baan hebben tenminste- een baan met eenige aantrekkelijkheid. Met de geldmid delen van het comité werden lampions ge kocht, de baanveger spande touwtjes over zijn baan en zoo werd Zaterdag- en Zondag avond tusschen de Zijlbrug en de Manege- brug bij een a giorno-veriichting en vader- landsche vlaggen door menigeen een baantje gereden. En schipper Plomp verdiende beide dagen een aardig daggeld. Jammer, dat de jongens de lampionnetjös grootendeels een ontijdig einde hebben doen vinden. Tegen Woensdag worden nieuwe wedstrij den beraamd op de baan van schlpper-baaia- veger Plomp. ERWTENSOEP, KOFFIE FN WARMTE ZDN NOG IN TREK. De gemeentelijke spijskokerij Ir. het ge bouw der Vincentïusvereeniging heeft zich zoowel Zaterdag als Zondag en heden weer in druk bezoek verheugd. Er zijn vandaag weer 1000 Liter erwtensoep ingegaan. Op de Groote Markt heeft het Leger des Heils een koffietentje geplaatst. Het ver warmingslokaal in de Lange Wijngaardstraat is ook nog steeds druk bezocht. INWIJDING NIEUWE R.-K. KERK TE HALFWEG Hedenmorgen heeft te Halfweg Mgr. J. D. J. Aengenent. Bisschop van Haarlem, de nieuw gebouwde kerk ingewijd. De plechtigheid be gon te half acht. Mgr. werd hierbij geassis teerd door Pater Adrianus. van Ve'.ssroord, als diaken, en Kapelaan Schneiders uit Rot terdam als sub-diaken. Te half elf droeg de Bisschop in de nieuwe kerk een plechtige H. Mis op, daarbij geas sisteerd door kapelaan Eraak van Beverwijk en kapelaan Bottelier uit Wassenaar, beiden vroeger te Halfweg. Als troon-diakenen fuu- geerden Deken Lucassen en Pastoor Meijer, beiden oud-pastoors te Halfweg. Een koor on der leiding van kapelaan Bottelier voerde Gregoriaansche gezangen uit.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 2