Pure! bij Ruwe en Springende Handen. Doos 30 ct. De Men met den Horrelvoet EEN GEMEENTELIJK BUREAU VOOR VREEMDELINGENVERKEER STADSNIEUWS BURGERLIJKE STAND FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 18 FEBRUARI 1929 Het is volkomen begrijpelijk dat men zich wel eens afvraagt of de subsidies welke door verschillende genreenten beschikbaar worden gesteld aan de vereenigingen voor Vreem delingenverkeer wellicht beter achterwege konden blijven en bijv. bestemd zouden kun nen worden voor de oprichting van een ..gemeentelijk"' Bureau voor Vreemdelingen verkeer, waarna een dergelijke gemeentelijke Instelling dan langzamerhand de taak zou kunnen overnemen (en uitbreiden) van de ..particuliere" vereeniging voor vreemde lingenverkeer. Ta meer bestaat voor deze ge dachte aanleiding, waar men ln Rotterdam tot de oprichting Ls overgegaan van een gemeen telijk publiciteitsbureau, hetwelk over tal van foto's en beschrijvingen van de havens enz. schijnt te beschikken. De bedoeling van dit Rotterdamsche bureau is aan vreemdelingen die iets van de Maasstad willen weten, zoo veel mogelijk en voortreffelijk materiaal te geven. In de eerste plaats is daarbij gedacht aan bezoek van buitenlandsche journalisten, die over Rotterdam schrijver en die door in het bezit te worden gesteld van juiste gegevens een krachtige propaganda voor de Maasstad kunnen maken. „Aan de stad zullen daardoor inkomsten verschaft worden, welke tegen de betrekke lijk geringe kosten van het bureau ruim schoots zullen opwegen". Ligt daar de toekomst der bestaande ver eenigingen voor Vreemdehnüenverkeer? Het is met een enkel woord niet te zeggen. In de eerste plaats zijn de omstandigheden ln verschillende steden-geheel verschillend, zoo dat men uiterst voorzichtig moet zijn met generaliseeren. Toch zijn we! eenige alge- raeene opmerkingen te maken. Ik geloof niet te veel te zeggen, wanneer ik opmerk, dat da t'inancieele bijdragen, welke de verschillende gemeenten aan de plaatselijke vereenigingen van vreemdelingenverkeer verleenen Ln geen enkel opzicht voldoende zijn om 'de groots kosten te dekken, waar deze vereenigingen voor komen te staan, indien zij hun taak naar behoorou vervullen. Blijkens een inge steld onderzoek werden door verschillende gemeenten aan de plaatselijke vereenigingen van Vreemdelingenverkeer de navolgende subsidies verleend: --Alkmaar f 1080, Amersfoort f 800, Amster dam f 4500. Apeldoorn f 1000, Arnhem f 2500. Baam f 5250, Bergen f 1000, Breda f 100, den Burg f 50, Egmond aan Zee f 400, Enkhuizen f 100, Goes f 300, Ginneken f 200, Gouda f 500, 's Gravenbage f 3000, Groningen f 250, Heemstede f 25, Haarlem f 1000, Haren f 50. Hilversum f 2400. Lochem f 100. Lunteren f 50. Middelburg f 450, Nijmegen f 2000, Ommen f 25, Oosterbeek f 900, Rotterdam f 2000. Utrecht f 6500, VUssingen f 100, Valkenburg f 50, Zand voort f 800, Zeist f 2600, Zierikzee f 25. Daarnaast hebben verschillende dezer ver eenigingen nog een subsidie van de Kamer van Koophandel Lu welker district zij gele gen zijn, doch van overwegende beteekenls blijken dezo bijdragen bijna nooit te zijn en behoudens ln een enkel geval bedraagt een dergelijke subsidie niet meer dan f 100 per jaar. De binnenkomende contributies zijn voorts in de meeste gevallen ook zéér gering omdat het aantal leden bijna altijd bedroe vend klein is en zco kan men in het alge meen zeggen, dat met bescheiden middelen gewerkt moet worden. Wordt daardoor eener- zijds de werkingssfeer der betrokken ver eeniging automatisch beperkt, anderzijds valt niet te ontkennen, dat men de uiterste voor zichtigheid en zuinigheid betracht en meer dan eens poogt door de hulp van persoonlijke relaties de activiteit der vereeniging op te voeren. Waarschijnlijk zal dat alles eensklaps ver anderen, indien men gemeentelijke bureaux voor Vreemdelingenverkeer gaat inrichten; aangezien dan te voorzien is, dat de geheele kosten van een dergelijke instelling voor reke ning der betrokken gemeente zullen komen. Nu een enkel woord over de positie van het Haarlemsche Bureau. Wij zijn dankzaar voor den financieelen steun van gemeente en Kamer van Koophandel en Fabrieken, zeker niet minder dankbaar zijn wij voor de „stille" bulp die wij onaervinden en de ervaring leert, dat het werk van het Bureau üi vele gevallen succes heeft. Daarmede zijn wij er natuurlijk absoluut nog niet; doch ik ben er van overtuigd, dat een gemeentelijk Bureau werkend met dezelfde geldmiddelen, die onze Haarlemsche vereeniging put uit de contri buties en de beide bovengenoemde subsidies (de „stille" hulp zal het gemeentelijk Bureau geheel of bijna geheel ontberen") zeker niet meer kan doen dan thans door Vreemdelin genverkeer wordt gedaan, gezwegen nog van de mindere soepelheid die het gemeentelijke Bureau uit den aard der zaak heeft. En waarom dan een gemeentelijk Bureau? Indien de gemeente Haarlem bereid zou zijn voor een dergelijke instelling een belangrijk bedrag uit te trekken, dan geloof ik, dat een verhooging van de subsidie aan de bestaande vereeniging hetzelfde resultaat zou afwerpen. Zeker, er kon nog meerdere samenwerking zijn tus- schen de gemeente Haarlem en Vreemdelin genverkeer al is daarin in de laatste jaren al zeer veel verbeterd maar dergelijke overwegingen kunnen m.i. nooit gebezigd worden als motief om te komen tot een ge meentelijke instelling. Vooralsnog zie ik voor onze stad geen enkel voordeel ln een gemeentelijk bureau voor Vreemdelingenverkeer. De toenemende activiteit der bestaande vereeniging ls even redig aan de geboden hulp, in welken vorm dan ook. Deze hulp moet vergroot worden; daarvoor is tijd noodig en het scheppen van gunstige gelegenheden tot het maken van reclame. Steun van gemeentewege in veler lei vormen is natuurlijk niet alleen gewenscht doch tevens een zaak van eigenbelang; sa menwerking tusschen beide is een' allereerste eisch om Haarlem aantrekkelijk te maken en te houden. Wanneer die voorwaarden ver vuld zijn zal liet vreemdelingenbezoek en. alles wat daarmede annex is. tot tevreden heid stemmen. Plaats voor een gemeentelijke instelling op dat terrein is er dan ook m.i. niet. MOLLERUS, Voorzitter V.V.V. ZANG EN VRIENDSCHAP. DE FEESTVIERING WORDT INGELUID. Door liet centraal bestuur van het Eeuw feest-comité van de Koninklijke Liederta fel „Zang en Vriendschap" is besloten om op Woensdag 20 Februari een herden kingsavond te houden, ter gelegenheid van den 99en verjaardag cler Liedertafel en wel in de bovenzalen van „De Kroon". Het programma vermeldt de volgende korte redevoeringen: „Zang en Vriendschap" tot heden, door dr. Broese v. Groenou; Levenservaringen, iu „Zang en Vriendschap" opgedaan, door O. Montauban; De Financiën van vroeger, door K. van Eden; Het; ,,H. v. Breemenfonds" en zijn nuttige werking, door E. J. Hoefman; De Propagandacommissie, haar ontstaan en haar financiën, door W, F. Andréa; Het he den, Duvosel-Roeske, door J. E. Voet; Ons Eeuwfeest belangrijke medédeelingen, door Th. Wanders. Na lederen spreker Yolgt een zangnum mertje. Er is ook een kienwedstrijd voor de dames. Deze avond is in het bijzonder georgani seerd om allen, en vooral de jongere leden er van te doordringen van wat er te doen en noodig is geweest om de liedertafel op het hoogtepunt te brengen waar ze nu is en ln de toekomst moet blijven. PERSONALIA. Voor het theoretisch gedeelte van het examen kinderverzorging en -opvoeding zijn te Amsterdam geslaagd de dames: G. v. d. Heuvel en W. L. v. Son te Haarlem. VOORDRACHT MISS IRENE SADLER. Voor een kleine schare van leden der af- deellng Haarlem van The English Associa tion trad Zaterdagavond in de achterzaal van café-restaurant Brinkmann (waar het iets minder koud was dan buiten) Miss Irene Sadler op, die ook eenige jaren geleden hier ter stede voor dezelfde vereeniging een voordrachtavond gaf. Onmiddellijk nadat Miss Saaier haar eer ste nummer had aangekonciga floeote het eleetrlsche licht uit zoodat de zaal in duis ternis gehuld was. Totdat het defect hersteld was hield de voorzitter, de heer C. B. A. Pro per, de aanwezigen aangenaam bezig door het vertellen van eenige jokes". Zijn er bijgeloovigen onder het auditorium geweest, dan zullen die dit verrassende begin misschien als een ongunstig voorteeken be schouwd hebben, maar dan zullen zij na af loop hebben moeten toegeven dat hui: vrees niet bewaarheid werd; de avond verliep ver der zonder stoornis en met veel succes voor de voordrachtkunstenares. Klassieke en moderne poëzie gaf zij te ge nieten en uit de wijze waarop zij dit deed en waarop zij elk nummer bij haar hoorders inleidde bleek haar groote liefde voor haar vaderlandsche letterkunde en de vele schoon heden daarvan. Waarlijk bij het begin deed zij den hau- tainen Britschen edelman uit Robert Brow ning's ,My Last Duchess" op suggestieve wijze voor ons leven. Zij gaf door deze voor dracht Browning alle eer die hem toekomt. Als Miss Sadler voor iets voelt, dan is het voor rhythme. Dit bleek herhaalde ma len: iri Cowper's „John Gilpin", in Browning's ..Marching Along", in Newbolt's „Toy Band". Voor ons gevoel legt. zij op dit rhythme wel eens wat al te zeer den nadruk, waardoor de voordracht ietswij zouden haast willen zeggen: iets kinderlijks, iets rataplan-achtigs krijgt. Maar toch ontbreekt het Miss Sadler aan den anderen kant weer niet aan de gave schakeering in haar voordracht te brengen. Dobson's „Good Night Babette", werd fijn en luchtig-ernslig gezegd, geheel in overeen stemming met den inhoud en de muziek in Shelley's ..Hymn of Pan" kwam volkomen tot haar recht, evenals het magistrale van Mil ton's „Samson Agonistes". Het zéér moderne kregen we in .Aubade" van Miss E. Sitwell en in eenige verzen uit S. Sassoon's „The Heart's Desire". Buitengewoon goed werd de Just-So Story van Rudyard Kipling: „How the Whale got his throat" verteld. De heer Proper dankte Miss Sadler met eenige vriendelijke woorden. KAMERKIESKRING HAARLEM CHR.-HIST. UNIE. OVER DE BELANGEN VAN LAND- EN TUINBOUW. Op de Zaterdagmiddag hier gehouden vergadering van den Kamerkieskring Haar lem van de Chr. Hist. Unie is door den heer dr. J. H. Lovink, lid der Tweede Kamer be handeld het onderwerp „Hoe moet de Unie staan tegenover de belangen van den land en den tuinbouw?" Spr. herinnerde er aan dat in de tachti ger jaren het er om ging of al dan niet de protectie moest worden toegepast. Bij de behandeling van de motie Dobbelmann in de Tweede Kamer werd echter uitgemaakt, dat het niet den weg van protectie moet op- gaan.De land- en de tuinbouw zouden zonder eenige protectie tot ontwikkeling moeten komen. Echter het was noodig dat in de tech niek eenige verbetering werd aangebracht. Gezien werd daarna, dat de ontwikkeling van den land- en den tuinbouw geleidelijk naar boven ging. Het aantal kleine bedrijven nam meer en meer toe. Dat heeft gemaakt, dat er een groote behoefte aan de uitbrei ding van het cultuurland is gekomen. De droogmaking van de Zuiderzee werd mede ter hand genomen wegens de behoefte aan land. Voorts deed spr. opmerken, dat Nederland een exportland is en dat het daardoor in een geheel ander licht dan andere landen komt te staan. Spr. ging na hoedanig de in voer is geweest in het afgeloopen jaar. Aan granen, enz. werd ingevoerd voor een bedrag van 283 millioen, aan lijnkoeken voor een van 45 millioen en aan kunstmest voor een van 75 millioen gulden. De geheele invoer voor land- en tuinbouw hoofdzakelijk, is te schatten op ongeveer 400 millioen. De cijfers toonen aan meende spr., dat Nederland leeft op een te grooten voet. We kunnen den vee stapel niet met eigen granen gaan voeren. Karakteristiek is, dat hoe langer hoe grooter bedrag aan kunstmest wordt ingevoerd. Dat duidt aan dat de cultuur in ons land nog steeds intensiever wordt. Tegen den invoer is te stellen de uitvoer te ramen op een totaal bedrag van 650 a 700 millioen gulden. De export ging vooruit, maar bij tal van producten is geen even wicht tusschen den kost enden prijs en den exportprijs. Dat komt, zeide spr. omdat de toestanden in den handel nog niet geheel normaal zijn. Er is nog een gevoel van on zekerheid in den handel. Uitvoerig weidde spr. uit over den na-oorlogstijd, toen er over al een opleving van het nationalisme ont stond en er een economisch nationalisme kwam. Alle landen wilden de grenzen gaan afsluiten en den invoer gaan verbieden. Ge dacht werd, dat de landen zich dan konden redden, maar het tegendeel kwam uit. Weldra werd ingezien, dat weder de oude weg moest worden ingegaan. Er kwam een streven om de hooge tariefmuren die men had opgebouwd,, weder te gaan afbreken. Spr. ging na hoe er in ons land een stroo- mlng komt om te gaan veranderen van handelspolitiek. Of het noodig is tegenmaat regelen te gaan nemen tegen die van andere landen? In 3904 herinnerde spr.. wilde Duitschland eenige van onze producten zwaarder gaan belasten. Er werd toen een 12-tal deskundigen naar het buitenland ge zonden. Deze commissie adviseerde niets te gaan doen tegenover Duitschland, daar vol gens haar de Dultsche producten toch niet tegen de onze zouden opkunnen. De ontwik keling die ten. onzent daarna de tuinbouw heeft genomen, heeft aangetoond dat die genen die zeiden we moeten niets doen, gelijk gehad hebben, concludeerde spr. Voor den land- en den tuinbouw bestaan gevaren, betoogde spr., maar daartegen zal men met rechten niets kunnen doen. Voor den land- en den tuinbouw is het een groot geluk dat te Genève besprekingen plaats hadden, die er toe zullen leiden een einde te maken aan de zoogenaamde sanitaire pro tectie. Als het daartoe komt, dan zal ten aanzien van land- en tuinbouw veel kun nen worden bereikt. Over onze handelspo litiek trad spr. in bijzonderheden. Hij deed daarbij uitkomen dat in verdragen met vele landen de clausule van de meest begunstig de is opgenomen, doch dat het noodig is dat we afkomen van de „speciale tarieven". Van het heffen van rechten verwachtte spr. voor den land- en den tuinbouw weinig zooals hij aan het einde van zijn betoog op merkte. Het is noodig dat van regeerings- wege de noodige maatregelen worden geno men, dat knoeierijen worden tegen gegaan. Dan zal, zoo verzekerde spr.. de crisis, die de land- en tuinbouw nu medemaken, wor den te boven gekomen. Het is gebleken in Duitschland dat protectie den land- en tuin bouw niet kunnen helpen. Aan de gedachtenwisseling nam deel de heer K. Kistemaker, wethouder van Haar lemmermeer, die betoogde dat de regeermg te weinig aandacht aan de belangen van "o platteland schenkt, en dat als we geen we- derkeerlge maatregelen gaan nemen, de wijl bijna alle ons omringende landen rech ten gaan heffen, we het kind van de reke ning zullen worden. Nadat de heer Lovink nogmaals zijn stand punt had ontwikkeld werd de vergadering gesloten. KENNEMER LYCEUM. Een nieuw rapportstelseL Het eerstko mende rapport omtrent den stand van ken nis bij de leerlingen van het Kennemer Ly ceum zal niet langer de 10-deelige schaal aanwijzen maar de qualificaties: goed, vol doende, onvoldoende en slecht. De bezwaren tegen het 10-deelig stelsel worden door den rector in een brochure uit voerig toegelicht. ALGEM. NED. METAALBEWERKERSBOND. Verschenen is het jaarverslag van de afd. Haarlem van den Algem. Nederl. Metaalbe- werkersbond. Gewezen wordt op den groei van den Bond en ook van de afdeeling, daar de Bond met een sprong over de 30.000 leden ging. Aan stakingsuitkeering werd driekwart millioen uitgekeerd door de langdurige sta kingen der loodgieters en die van „De Schel de". Het aantal georganiseerden Metaalbewer kers hier ter stede is: Algem. Nederl. Metaal- bewerkersbond 912 of 71.8 pet., Ned. R.K. Metaalbewerkersbond 300 of 23.6 pet. en de Chr. Metaalbewerkersbond 59 of 4.6 pet. Uit het financieel verslag blijkt dat hier ter stede aan stakingsuitkeering werd uit gegeven een bedrag van f 28.548.52 en aan ondersteuning der werklooze leden f 10.953,86 GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: Kwast, Spaarne 92, autodop; der Kinderen. Westerhoutstraat 16, beursje met inhoud; Vasen, Z.-Buiten- spaarne 32, handschoen; v. d. Gevel, 2e Hoo- gerwoerddwarsstraat 52, handschoentje; Punt, Gen. Jouberstraat 21, hamer; Bijster, Harmenjansstraat 33 handschoen; Huizing, Ursulastraat 11, armbandhorloge; Kennel Fauna, hand (zwart, bruin), gebracht door Weber, Vrouwehekstraat; Boerkoel, W. Gel- deloozepad 9, medaillon; Mierlo, Dubbele Buurt 11, kinderportemonnaie; Holzapfel, Gasthuislaan 127, rijwlelbelasti'ngmerk: Burg hout, Amsterdamschestraat 3 A, railschraper met stok; Serné, Kennemerstraat 48 schrift; v. Klaveren, Leidscheplein 8 zw., schroeven draaier; Bureau van politie, Smedstraat, een steeksleutel; Huis in 't Veld, Luitensteeg 23, stopsleutel van autodeur; v. h. Wuiver, v. Oosten de Bruijnstraat 197, damesschoen; Messer, Kleverparkweg 82 rood, tasch met inhoud; Spaargaren, Lombarclsteeg 14, gon- jezak. v. d. Weiden Brandstraat 9, bril; Silvis, Gen. Joubertstraat 23 zw.. ceintuur; Burg hout, Adamstraat 3 I, hamer; Kennel Fauna hondje f bruin), gebracht door Politiepost Leidscheplein; Polak, Hagestraat 18rd., jon gensjas; Kennel Fauna, kat (grijs), ge bracht door: Herdwerter, R. Feithstraat 7, kat (grijs-wit), gebracht door: Ocken, Spaarnoogstraat 3, Sipkes, Zijlweg 194, lorrie van smalspoor; Dijkers, Javastraat 14, mof, Stappers, Soutmanstraat 6, muilkorf; mevr. Verschoor. Princessekade 14, kindermuts; Cornet, Lootsstraat 28, oorknop; Bur. van Politie. Smedestraat, portemonnaie met in houd; Kooistra, Wilhelminastraat 2, idem; Fiamelitig, Garenkokorska.de 46, schaatsen; Katerburg, Tulpenstraat 17 zw., schoentjes; de Groot, Westerstraat 4 (Spoorbaan), bob slede; Lasones, Leidscheplein 52 (noodw.), slinger van een auto, Boerigter, Heer van Alphenstraat 34, toegangskaart ijsclub; Zaal wachter, Hoofdpostkantoor, vulpenhouder. DE RIJKSBEGROOTING. Wij en BelgFê. Voorloopig geen verlaging van belastingen. Aan de Memorie van Antwoord op het Voor loopig Verslag omtrent de algemeene be schouwingen over de Rijksbegrooting voor 1929 is het volgende ontleend, meldt het Hbld.: Zooals reeds meermalen uit uitlatingen van de Regeering is gebleken acht ook zij den huidingen politieken toestand onbevre digend wegens het ontbreken Yan een parle mentair Kabinet. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cl». par regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BAR TELJORlSSTRAAT 16 TELEF. No. 10756 5 Apex Kfop-Veeg-Stofzuigcrs.f 175.—» Nederland en België, De algemeen geuite wensch, dat de verhou ding tusschen Nederland en België de volle aandacht ook van de toekomstige Regeermg zal mogen hebben, wordt door het Kabinet gaarne gedeeld, evenais het oordeel van de Kamer, aat hechte vriendschap tusschen de ze in vele opzichten zoo verwante nabuur- staten één der meest begesrenswaatdige goe deren voor beide landen is. De regeering be treurt dan ook alles wat die hechte vriend schap in gevaar kan brengen, onverschillig of „intra" dan wel „extra miu-us'' g/azondigd wordt. De regeering verheugt zich, dat niet alleen zij zelve en de Kamers, maar ook cie overgroote meerderheid van ons volk .het al dus inziet en aan de Belgische natie welvaart, orde en vrede toewenscht. benevens de gele genheid om, zonder hinderlijk toezien Qf mee praten van derden, in volle vrijheid de» eigen binnenlandsche politieke qu&esties te regelen. De regeering verdedigt het beleid der min, van Onderwijs, Arbeid en Waterstaat t. a. v. de speciaal Jegens hen geoefende critiek. Koloniale politiek. De regeering meent dat er geen reden be staat voor het verwijt dat in het koloniaal beleid weinig lijn valt te bespeuren. Zij ver werpt het denkbeeld van een Staatscommis sie ter voorlichting omtrent verhouding tusschen Indië en het KoninkrijK en omtrent de inwendige structuur van dat gebiedsdeel: de verhouding tusschen Indië en hei Ko ninkrijk is door de Grondwetsherziening en de daarop gevolgde Wet op de Stents inrich ting van Ned.-Indië voldoende geregeld. Dc regeering is niet overtuigd van de noodzake lijkheid eener andere regeling ten opzichte van de positie van den Gouv.-Generaal. De financiën, Zooals reeds meermalen aangetoond werd, is het onjuist, dat eenzijchg op bepaajde on- derdeolen van de Staatszorg; bezuinigd Ss; dit is over de geheele linie geschied. Met verwondering heeft de regeerïhg ge zien dat opnieuw geklaagd wordt over het geven van te donker gekleurde voorstellingen van den financieelen toestand. De opmerking omtrent de sterke, en trou wens zeer ongelijke stijging der gemeente belastingen kan volgens de regeering heb best bij de behandeling van het wetsontwerp in zake de financieels verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten worden onder de oogen gezien. Verlaging van het registratierecht op naaxnl. vennootschappen kan, evenals verla ging van den vleeschaccijns en verschillende andere 'verlagingen eerst overwogen worden, wanneer opnieuw de mogelijkheid tot belas tingvermindering zich voordoet. In de aller naaste toekomst zal dit waarschijnlijk niet het geval zijn, daar het bovengenoemde ont werp"^ in zake de gemeentefinanciën, hetwelk op zichzelf ook tot belastingverlaging, zij het van een ander publiek lichaam, zal leiden, een embargo legt op de voorshands te ver krijgen overschotten. VELSEN. Ondertrouwd: L. J. van der Knijl en C. V. Duyn; P. J. van Campen en N. Stolp. Gehuwd: P. Warmenhoven en E. Buijsman, Geboorten: E. PannekoekHobo z. M. LJff- Boekel d. M. Kaandorp—Out z. P. Struljs— Stam d. J. E. HuybersMeijer z. Overleden: Romkjen Visser. 23 j., wede. v, T. Smit; Maria Hulst, 53 j., ongehuwd; Cor nells Johannes Sneekes, 23 j., ongehuwd: Si- on ae Groot 25 j., ongehuwd. Egmond aan .ToL"->-nnes van der Pijl, 73 j., echtgen. v, H. Heystek. HILLEGOM. Ondertrouwd: J. Cornet en W. Wijkstra. Getrouwd: P. C. Boeree en A. KruL Bevallen: C. C. van der Lans—Seijsener z. G. OpstalLammerse d. Overleden: A. Kromhout m., 77 j.*. N. G. van der Veldt m. 76 j., G. Beukers vr. 32 j., C. van Schie m. 86 j. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Geboren: Cornelia Margaretha d. van C. Wempe en C. M. v. d. Raadt. Frederika Maria d. van N. J. Tabak en J. B. Lemmens. Johannes Paulus z. van J. B. v. d. Aar en P. C. van Hulsen. Overleden: Geene. INGEZONDEN MEDEDEF.UNGEN a 60 Cl». PER REGEL. EEN GESCHIEDENIS TAN DEN GEHELMEN DIENST, tilt het Engelsch ran DOUGLAS VALENTINE. •431 Ik slaagde er dus in om over de grens re komen: Je moet niet vragen hoe en het geheelde eenige keeren niet veel of ;k had mijn hacbie ér bij ingeschoten. Ik heb ge loof ik, mijn leven uitsluitend te danken aan mijn kennis van het Duitsch en vooral aan dat oude kunstje van mijn Duitsche imita ties. Maar overal voelde ik den Invloed van die onzichtbare hand, die een net van waak zaamheid wist te weven waaraan het bijna onmogelijk was te ontsnappen. Ik was dan ook niet verbaasd te hooren dat twee van mijn kameraden het leven reeds verloren hadden bij hun eerst poging. Mijn broer liet zijn stem dalen tot een gefluister en keek spiedend om zich heen. Weet je wat er met die twee dappere kerels gebeurde? vervolgde hfj. Jack Tracv werd dood op een spoorbaan gevon den "en het lijk van Herbert Arburlhnot werd ontdekt, ergens in een bosch. hangend aan een boom. ..zelfmoord van een onbe kend persoon" stond ln dc Duitsche kranten Maar ik hoorde de waarheid. Ik zal Je later we! eens vertellen hoe. Ze waren allebei in een hinderlaag gelokt en als beesten ge slacht. En de derde man over wien je sprak? Philip Brewster? Verdwenen. Des absoluut verdwe.nen. Ik ben bang dat we dien ook nooit meer zullen terugzien, den armen kerel! Ik was de eenige van ons viertal die het einddoel bereikte. Maar daar ving ik slib. De brief was niet op de aangeduide plaats. Ik denk, dat hij er nooit, geweest is of dat de Duitschers er zich al van hadden meester gemaakt. Maar anderszijds kon ik ook het gevoel niet van me afzetten; dat zij er ook het rechte niet van afwisten, maar dat ze toch alles deden om ons den voet dwars te zetten en dat zij zoo buitengewoon waakzaam waren om mis schien door middel van ons op het spoor te komen van wat ze zelf niet konden vinden. Ze kregen me bijna te pakken In de buurt van Kleef; ik ontsnapte als door een won der, mijn redding was dat ik van dag tot dag voor een ander type Duitscher kon door gaan. Daardoor wischte ik voortdurend als vanzelf mijn sporen uit, anders was ik al lang in hun handen gevallen. De droefgeestige klank in de stem van mijn broer nam toe en de schaduwen op zijn gezicht werden dieper. Toen trachtte ik weg te komen ging hij na eenig zwijgen voort,, maar ik gag al heel gauw dat. dat een hopelooze onderne ming was. Ze hadden in de gaten dat een van ons den dans ontsprongen was en ze blokkeerden iederen uitgang. Ik deed twee pogingen om het cordon te verbreken, maar ik faalde. De tweede maal moest ik ijlings vluchten om mijn leven te redden. Ik maak te dat ik naar Berlijn kwam omdat een groote stad ,zoo ver mogelijk van de grens verwijderd, de eenige veilige schuilplaats voor me was, zoolang ze naar alle kanten jacht op me maakten. Om het gevaa.r voor ontdekking te ver minderen had ik mij moeten ontdoen van alle legitimatie-papieren (het waren natuur lijk valsche). Ik belandde in Berlijn zonder iets dat op een pas of iets dergelijks geleek en toch zou ik geen moment veilig zijn zon der legitimatie. Maar ik wist van het bestaan van Kore met zijn handel in valsche papieren en aan verwante artikelen. Dat heerschap was geen onbekende voor het hoofdkwartier in Lon den! Van daar dat ik Unea recta naar hem toestapte. Hij bezorgde mij een betrekking bij Haasedat was einde Juni. Het was tijdens mijn verblijf bij Haase dat ik er in slaagde die mededeeling naar van Urtius te sturen die in jouw handen is gekomen. Dat gebeurde op de volgende manier. Ik raakte op goeden voet met een vent die geregeld bij Haa£e kwam, iemand die werk zaam was bh de expeditie-afdeeling van de Metall-Werks ln Steglitz. Hij vertelde op een avond dat ze in zijn afdeeling handen te kort kwamen en dat de pakkers er goed geld verdienden. Ik was meer dan beu van dien stinkenden kelder en zoo zei ik langs den neus weg dat ik wel wat zou voelen voor een baantje daar. Ik bedacht dat dat me misschien een kans zou geven om te ont snappen, want bij Haase had ik die niet. Tot mijn verbazing viel mijn idee bij Haase die het gesprek had gehoord, in goede aarde en hij zei dat ik kon gaan als ik hem do helft van mijn loon afstond. In den bierkel der verdiende lk natuurlijk geen penny. Zoo kreeg ik werk ln de metaalfabriek; ik sliep bij Haase en hielp 's avonds in den kel der. Op een dag kreeg ik door puur toeval een zending voor den ouden Van Urtius in handen en bliksemsnel schoot het me te binnen dat hier een gelegenheid was om in communicatie te komen met de buitenwe reld. Ik hoopte dat de oude heer als hij de bedoeling van „Eichenholz" zou begrijpen en dat was niet zoo'n heksentoer het pa piertje naar jou zou sturen en dat jij het dan wel bij het hoofdkwartier in Londen zou bezorgen. Of anders de censor! Verwachtte je dat ik je zou komen zoe ken? Absoluut niet. Maar de afspraak was geweest dat wanneer geen van ons vieren op 15 Mei in Londen zou terug zijn, een vijf de man zou afreizen en dat we zouden trachten die op 15 Juni in dc buurt van de grens te treffen. Ik ging op die datum naai de afgesproken plaats, maar ofschoon ik een paar dagen wachtte er verscheen nie mand. Toen deed ik die poging om over de grens te komen, waarvan ik je daar net vertelde, maar die mislukte en ik vluchtte naar Berlijn en ik wist dat ik geen kans meer had om me met Engeland in verbin ding te stellen. In een opwelling en met weinig hoop op succes, stopte ik toen dat raadselachtige briefje in de factuur van Urtius. Maar waarom schreef je „Aohilles" met één 1? vroeg ik. Zooals ik al zei waren ze op het hoofd kwartier volkomen op de hoogte van dat- zaakje van Kore, maar ik durfde natuurlijk zijn naam niet te vermelden. Nu is, dat heb je zelf gemerkt, Achilles zijn wachtwoord en ik spelde dien naam met opzet verkeerd, dat het mijn chef zou opvallen. Dat kon jij na tuurlijk niet weten, maar overigens was het allemachtig snugger van je dat je dat brief je hebt ontcijferd. Francis glimlachte me hartelijk toe. Het was mijn plan om rustig in Eerlijn te blijven, ging hij voort en af te wach ten of er een of ander antwoord van het hoofdkwartier zou komen. Maar Kore begon lastig te worden. Begin Juli kwam hij me opzoeken en gaf mij een wenk dat vernieu wing van mijn „verlofpas" geld zou kosten. Ik betaalde, maar tegelijkertijd werd ik er mij bewust van dat ik absoluut in zijn macht was en ik had geen zin me te laten brand schatten. Dus maakte ik het voor een be drag in-eens met hem af, gaf hem het wacht woord ..Boonekamp" voor den boodschapper van het hoofdkwartier die me misschien zou komen opzoeken, schreef de mededeeling die jij ontdekt hebt op den muur en gine naar Düsseldorf waar ik wist dat ik een betrek king kon krijgen in café Regina. (Wordt vervolgd^'

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6