VictorHiic BU1TENLANDSCH OVERZICHT PAS OP DEN 24ste! VAN FRANSCHE TELEURSTELLING BIJ DUITSCHE SCHRANDERHEID HANDELSBLAD LETTEREN EN KUNST HET JUBILé VAN DËN HEER F. ZWAAN, VOOR- ZIFTER VAN „ONDERLING HULPBETOON". Griep-lnfluenza HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 19 FEBRUARI 1929 Maar Wiener-Neustadt stelde ons gerust. T BELANGRT.TKSTE NIEUWS. Iedereen zal zich herinneren hoe verleden jaar in Oostenrijk de Heimwehre en de so ciaal-democratische Schutzbund in ernstig conflict dreigden te komen, toen deze insti tuten tegelijkertijd op dezelfde plaats (Wie- ner-Neustadt) betoogingen zouden houden. Dank zij het feit dat de „ernstige troebelen" van te voren aangekondigd werden, kon de regeering afdoende maatregelen treffen, en de betoogingen verliepen in pais en vrêe. En dit is het lot van zoo goed als alle van te voren aangekondigde onlusten. Daarom kan men eigenlijk niet goed be grijpen waarom de soc.-dem. Schutzbund een reprise wenscht. Als alles gaat zooals de Telegraaf meldt dat het waarschijnlijk gaan lal dan zal deze inderdaad plaats vinden: De Weensche „Heimwehren" hadden reeds Jn het begin van Februari bekend gemaakt, dat zij op 24 dezer te Weenen een propagan- da-optocht zouden organiseeren. Thans ceelt de sociaal-democratische „Ar- beiterzeilung" mede dat ook de republikein- sche „Schutzbund" op 24 Februari een de monstratie-optocht zal houden, en wel op hetzelfde uur en door dezelfde straten, als waardoor de „Heimwehren" voornemens zijn te marcheeren. Slechts zal de optoent van den „Schutzbund" zich in tegenovergestelde richting als die der „Heimwehren" bewegen. De autoriteiten stellen pogingen in het werk, om de be'de partijen te bewegen, voor het houden van haar optochten verschillen de tijdstippen te kiezen, ten einde botsingen te vermijden. En mochten de autoriteiten in die pogin gen niet slagen, welnu dan vreezen wij nog niet het ergste. Men heeft destijds in Wiener- Neustadt bewezen, dat men den toestand meester vermag te blijven. Aangaande het gerucht, dat vandaag be sprekingen zouden plaats vinden tusschen Dr. Stresemann en Dr. Kaas. schrijft de „Germania" dat het opmerkelijk is, dat Dr. Stresemann een zitting van de Landdags fractie der volkspartij bezocht heeft en daar stelling genomen heeft tegen den politieken toestand in het Rijk en in Pruisen. Wat nu met het oog op deze gebeurtenissen de hou ding van het centrum betreft, het heeft niet de minste neiging op de een of andere wijze het initiatief te nemen tot nieuwe coalitie besprekingen. Wanneer aan den anderen kant de behoefte aan contact aan wezig mocht zijn dan zal het centrum ech ter eventueele verzoeken niet weigeren. In geval het in de eerstvolgende dagen tot een contact tusschen leidende persoonlijkheden mocht komen hegeen zeker niet van het Centrum zal uitgaan dan zou het even wel verkeerd zijn daarin nieuwe onderhan delingen te zien. Van onderhandelingen kan in ieder geval eerst dan sprake zijn, wanneer de centrumsfractie, wier houding bekend is, een desbetreffend besluit zou hebben ge nomen. Naar de „Vossische Zeitung" meldt, hebben tot dusver slechts niet bindende be sprekingen tusschen Breitscheid en Dr. Kaas plaats gevonden. Volgens een bericht in Berlijnsche bladen uit Parijs is de voornaamste kwestie, die Schacht en Stamp hebben op te lossen in de deskundige commissie de vraag of men het essentieele probleem: bedrag en aantal der jaarlijksche betalingen zal bespreken in de plenaire zit\ ngen of dat men probeeren zal de uiteenloopende en tegenover elkaar staan de meeningen in ondercommissies tot elkaar te brengen. De Duitsche delegatie heeft zich uitgesproken voor de instelling van onder commissies, daar zij den wensch heeft dat de Duitsche handels- en betalingsbalans nog aandachtiger bestudeerd wordt, voor men overgaat tot het bespreken van de cijfers voor de jaarlijksche betalingen. Dr. Schacht zou volgens deze berichten reeds in de ochtendzitting van heden op dit probleem zijn teruggekomen. Uit alle berichten (die zeer spaarzaam zijn) die ons omtrent de onderhandelingen berei ken blijkt intusschen wel dat Duitschland in den persoon van Dr. Schacht een uitne mend vertegenwoordiger heeft gevonden, die de belangen van zijn land voortreffelijk waarneemt. Bovendien schijnt de sfeer uiter mate gunstig te zijn door het onderling ver trouwen. Aan den anderen kant behoeft het geen verwondering te baren dat de Fransche bla den teleurgesteld zijn, omdat zij zich (onzes inziens wel wat al te voorbarig) gespitst hadden op een eerste beraadslaging over de vaststelling der Duitsche betalingstermijnen. Het Journal concludeert uit 't feit, dat heden het gordijn voor dezelfde décors „gehaaid" werd, terwijl toch leder achter de coulissen er op gerekend had, dat het overzicht van den Duitsclien economischen toestand be ëindigd was. dat de beslissing minstens een halve week verschoven is. Verder weet het blad te vertellen, dat Dr. Schacht en Sir Josuah Stamp opdracht ontvangen hebben den weg voor een sub-commissie te effenen, welke tot taak heeft, enkele punten van de Duitsche uiteenzettingen nader te onderzoe ken. F. A. Onrust in de Gran-Chaco. De zaakgelastigde van Paraguay, Ramirez heeft verklaard van zijn regeering opdracht tc hebben ontvangen het Amerikaansche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken het vol gende mede te deelen: De regcering van Paraguay bezit .betrouwbare inlichtingen, da: er bewegingen van Boliviaansche troeper plaats hebben, vooral in het centrum var. het Gran Chaco-gcbied, en wel in de richting van den spoorweg, die behoort aan den Ar gentijn Casada, eigenaar van uitgebreide industrieole bezittingen. Ramirez zelde, dal er ook Paraguayaansche troepen in het be wuste gebied zijn, zoodat een treffen niet on mogelijk is. In Latijnsch-Amerikaansc'nc kringen vreest men. dat Argentinië bij dt kwestie betrokken zal worden. De regeering te Asuncion heeft voorts, naar vernomen wordt, bericht ontvangen var Boliviaansche troepenbewegingen nabij het ford Bo^ueron. Uit La Paz wordt evenwel gemeld, aldus de Tel., dat generaal Kundt, chef van den Boliviaanschen staf. bovenvermelde bewerin gen aangaande troepenbewegingen infamer, laster heeft genoemd, welke ten doel heeft Bolivia's prestige te schaden. Er hebben in het betrokken gebied geen bewegingen van Boliviaansche troepen plaats gehad sinds Bo livia het verzoeningsprotocol teekende. Tsjang Kai Sjek licht gewond. Volgens berichten van een Britsch pers agentschap moeten in de afgeloopen week twee aanslagen zijn gepleegd op den presi dent der Chineesche regeering, Tsjang Kai- sjek. I-lij zou door een revolverschot licht zi,jn gewond. ROME VERLICHT DOOR TWEE ZONNEN. ROME, 18 Febr. CVD.) Heden heeft zich te Rome een merkwaardig natuurverschijn sel voorgedaan. Er verschenen n.l. twee zon nen aan de hemel in plaats van den gebrui- kelijken eenen. Dit schijnt een gevo'g te zijn geweest van de koude, waardoor de in de lucht hangende dampen gedeeltelijk bevroren en den zon weerspiegelden, zoodat het leek, als of een tweede zon boven de horizon was opgegaan. Intusschen was de lichtkracht van het onechte exemplaar even groot als van het echte, zoodat men er niet zonder pijn in de oogen in kon kijken INGEZONDEN MEDE DEELINGEN a 60 C»«. per regel. ter plaatsing in het HET algemeene GROQTE dagblad der beschaafde kringen. ALLE soorten advertenties worden zonder prjjsverhooging aangenomen 22 biJ bet Bijkantoor Handelsblad (Wensing's Alp. Advert.-Bureau) TEMPEL IERSSTR. 32 Telefoon 10209 MUZIEK. PIANO-AVOND VAN GEORGE VAN RENESSE. Stadsschouwburg. Een nieuwe ster is aan onzen Nederland - schen pianistenhemel verschenen, 't Werd tijd: behalve één enkele van belangrijke grootte, die echter nog ten deele in Keulen werd gevormd, flonkerden aan ons nationaal uitspansel slechts lichtjes van mindere be teeken is, die in de internationale ruimte nauwelijks opgemerkt zouden worden. Wat in den astronomischen kijker van het Am- sterdamsche podium schittering vermocht te wekken, waren nagenoeg alle kometen, uit verre streken tot ons gekomen. Wat konden wij er tegenover stellen, dat' de vergelijking zou doorstaan? Zoo rijk als ons land is aan vocale grootheden, zoo arm bleek het aan instrumentale. Een nieuwe ster is verschenen, een ster uit het Oosten des lands, uit Deventer afkomstig. Zij kwam niet onverwacht; haar verschij ning viel te voorspellen. George van Re- nesse had wellicht, zoo zijn ouders minder verstandig en meer op voordeel bedacht wa ren geweest, reeds vóór vele jaren als won derkind de wereld kunnen worden inge stuurd; wat destijds omtrent het groot ta lent, het fabelachtig prima-vista spel van den knaap werd verteld, geeft voor die ver onderstelling recht. Maar hij heeft, zij het ook in versnelden pas, de breede en alge meen-muzikaal vormende opleiding van het Amsterdamsche Conservatorium doorloopen, en zich daarna met den prijs van uitnemend heid bekroond gezien, alvorens het muzikale worstelperk der openbaarheid te betreden, d.w.z. te gaan concerteeren, wat letterlijk „strijden" beduidt. Wie 2ijn leermeesters waren? Wat doet het er in den grond toe?' Slechts op middelmatigen kan de leermeester het stempel zijner eigen persoonlijkheid drukken; de sterke talenten ontwikkelen zich naast of zelfs ondanks de methode, de onfae- gaafden leeren van niemand iets van be lang. Men bemerkt in Renesse's spel zoomin Deventersch gedèp als Amsterdamschen stijl: hij heeft zijn eigen techniek, stijl, gevoel, persoonlijkheid. En die zijn reeds zeer groot. Zijn techniek is verbluffend, onbeperkt vertrouwbaar, al les omvattend; zij lost de moeilijkste pro blemen met gemak op; zij paart uiterste subtiliteit aan groote krachtsontwikkeling en uithoudingsvermogen en stelt hem een be wonderenswaardig rijk kleurenpalet ter be schikking; daarbij beschikt hij over een reusachtig en nimmer falend geheugen. Zijn stijlgevoel doet hem bijna steeds een weg bewandelen, die. zoo hü al niet steeds de eenig juiste is, toch op bevredigende wijze naar het doel voert. Deze en gene zal zijn Bach (Preludium en Fuga in fis-min uit Deel II) misschien iets minder strak ge- wenscht hebben: de zelfbeperking in de voor dracht, de prachtige duidelijke fijn genuan ceerde stemvoering, die zonder tot brute ac centen te vervallen elke stem individueel tot haar recht deed komen waren zonder voor behoud uitmuntend. In Beethovens op. 110 waren sublieme momenten van groote psy chische spanning; de aandacht was dan ook onverdeeld en onverslapt, ondanks dat de speler zijn hoorders geen concessies deed: wat het geheel betreft waren voor mijn ge voel dc tegenstellingen soms te scherp en had alles nog" meer organisch uit elkaar kun nen groe*fn, maar dat zal het mettertijd ook wel. Regers geweldige, doch voor mijn smaak zeer overladene „Variaties en Fuga op een thema van Bach" werden met verbijste rend technisch-en muzikaal meesterschap voorgedragen: een praestatie van den aller- eersten rang. Den stijl van Debussy trof de jeugdige meester al evengoed; Chopin aUeen wat diens Polonaise-Fantasie betreft; de Nocturne op. 15 no. 2 werd met een zekere vluchtige onverschilligheid gespeeld. Maar de Polonaise klonk werkelijk fantastisch, quasi improviseerend, en gaf zelfs meer den indruk van spontaneïteit, minder van bere kening, dan index-tijd bij de vertolking van onzen beroemdsten Chopin-speler het geval was. En de werkjes van Debussy werden on der Renesses's handen kleine wonderen van teedere en verfijnde klank- en stemmings kunst tei-wijl hij in het laatste de Toccata, nogmaals zijn eminente techniek demon streerde. In Renesses's persoonlijkheid treft naast het bewuste, individueele vooral de voor zijn leeftijd verwonderlijke rijpheid. Al zal in den loop der jaren zijn visie op de dingen natuurlijk nog wel zich wijzigen, de persoon lijkheid die zijn spelen nu reeds openbaart is om rekening meSe te houden, is in vele opzichten reeds volgroeid en krachtig. En ik hoop dat zij op den duur sterk genoeg wor de, om weerstand te bieden aan de neiging om langdurig applaus met toegiften te be- loonen: de praestatie van gisterenavond was ook zondei extras enorm en het toegiftje deed niets dan den slotindruk verzwakken. Een debuut was deze avond niet, ook niet voor onze stad. Renesse had reeds op een paar concerten hier ter stede als solist mede gewerkt, maar ik was toen niet in de gele genheid hem te hooren. Maar na zijn piano avond, die veel grootere technische en mu zikale elschen stelde dan dat wat hij tevoren hier speelde, durf ik hem een groote toe komst te voorspellen. Zijn ster zal de an dere denkelijk gauw verduisteren. En dan maar: den vreemde- in, om hier nog meer geëerd te worden. KAREL DE JONG. HEEMSTEEDSCHE KUNSTKRING EEN AUTEUR OVER ZIJN WERK. Voor de leden van den Heemsteedschen Kunstkring hield Maandagavond de Vla ming Wies Moens een lezing over zijn „Cei- brieven" in verband met de Vlaamsc'oe poëzie na 1914. De spreker behandelde eerst de uiterlijke geschiedenis van zijn werk, daarna de in nerlljke of geestelijke geschiedenis. Na 1830 ontstond een nieuwe Belgische staat en het streven van de regeering van dien staat was er op gericht het Germaansch- Nedex-landsch deel er uit te doen verdwijnen en een eenheid te scheppen op Franschen grondslag. Er kwam een totale verfran- sching van het sociale leven, waartegen de Flaminganten streden op romantische wijce. Het was in die dagen, ook naar de woorden der regeering, een „ongeluk". Vlaming te zijn. Maar de Flaminganten bleven in 't ge heim hun Vlaamsche boeken lezen. <3~ .zooals gezegd: heel dit Flamingantisch stre ven was romantisch. En dit duurde voort tot de oorlog kwam en daarin de periode van het activisme. Vlaamsche studenten hebben dienst ge nomen. Zij hebben willen bewijzen dat zij hun leven veil hadden voor de veiligheid van den staat in de hoop dat later in dien staat recht zou worden gedaan Het Vlaamsche activisme Is nooit uitge sproken anti-Belgisch geweest, maar het is dit geworden na den oorlog en is dit nu bij de jongste generatie. Spr. heeft twee jaar in verschillende ge vangenissen doorgebracht. Wat was zijn mis daad? Dat hij aan de vernederlandschte univer siteit van Gent, die in het leven was geroe pen met hulp van de bezetting, is gaan stu- deeren in de Nedex-landsche letteren. En waarom gingen hij en de anderen te Gent studeeren? Om later in staat te zijn hun volk geestelijk te wapenen in den strijd. Door het activisme is nooit verraad tegen het vaderland genteend, want dat vaderia^d was Vlaandei-en. Wanneer er iets verraden is dan is het de Belgische staat, die de Vla mingen onderdrukte" en zijn plicht tegenover hen verwaarloosde. Na de pauze besprak Wies Moens de gees telijke geschiedenis van zijn boek. In sprekers omstandigheden van die da gen zijn twee uitwegen mogelijk: rebellie of berusting. Spr. heeft eindelijk, door het le zen van Thomas a Kempis' „De navolging van Christus" den tweeden uitweg gevon den. Hij heeft de overtuiging gekregen dat tegenslag voor een mensch noodig is. Het niet de bedoeling met het boek het een of ander „isme" te dienen. De schrij ver kon eenvoudig niet anders. Spr. las den 5en brief, geschreven op 20 Augustus 1920, voor en daarna nog eenige gedichten uit twee van zijn dichtbundels om daarna te eindigen met een geestdriftige peroratie waarin hij opwekte tot sympathie voor Vlaanderen, niet het gedroomde, anachronistische, pseudo-Vlaanderen uit de boeken van Timmermans, maar het Vlaan deren van de harde, tragische werkelijkheid, het lijdende en strijdende Vlaanderen van dezen tijd. De Nederlander moet in den Vlaming niet den gezellige», lustigen broeder zien, maar een stuk van zijn eigen volk, dat ver drukt wordt. Vlaanderen strijdt thans voor het behoud van den Nederlandschen geest in Europa. DE CULTUREELE ZIJDE DER VLAAMSCHE KWESTIE. DR. BORMS BIJ HET NEDERLANDSCH VERBOND. In hotel „Lion d*Or" had Maandagavond de algemeene ledenvergadering plaats van de afdeelir.g Haarlem en Omstreken van hel Algemeen Nederlandsch Verbond. Er waren vier leden aanwezig. Na opening der vergadering door den voorzitter, Mr. J. D. v. d. Plaats, en goedkeu ring van de notulen, die voorgelezen werden door den secretaris, den heer F. Primo las de laatste het jaarverslag voor. Het ledental daalde door overlijden en vertrek en door bedanken van 311 op 31 De cember 1927 tot 302 op 31 December 192o Er werden acht bestuursvergaderingen ge houden en in September de Groepsdag, die goed slaagde. Voorts, waren er twee feest avonden, op één waarvan het spel van St. Servaes werd uitgevoerd. Het optreden van den folklorist D. J. v. d. Ven kon niet plaats hebben wegens de hooge financieele eischen. die deze stelde. Het bestuur bestond uit de Ook de heer BQeckman, oud-burgemeester kwam den heer Zwaan complimenteeren. Daarna nam de burgemeester dezer ge meente, de heer H van Alphen het woord en deelde mede, dat de regeering den heer Zwaan wilde huidigen voor verdiensten op maatschappelijk gebied door het verleenen van de gouden medaille in de Oranje Nassau orde en sprak tevens zijn v. aardeering uit voor het vele en velerlei dat de heer Zwaan gedurende 35 jaar ten bate van de Zand- voortsche bevolking had gedaan. Ook Wethouder ds. N. Padt. sprak woorden van dank aan den heer Zwaan en memo reerde o.a. dat de heer Zwaan als niet- Zandvoorter, toch door de oer-Zandvoorters als zoodanig wordt beschouwd. De heer Zwaan die zeer onder den indruk was, dankte de verschillende sprekers. Door het mannenkoor en de Zandvoortsche Muziekkapel, alsmede door het Kinderkoor Jong Zandvoort, werd de plechtigheid opge luisterd. Maandagavond hadden feestelijkheden plaats in het gebouw „Monopolie". De zaal van Monopoie was Maandagavond geheel bezet. De voorzitter van het huldi gingscomité de heer de Braai merkte op, dat de groote opkomst het bewijs was, hoe goed het was gezien om den heer Zwaan in het openbaar te huldigen voor zijn onvermoeid werken voor den bloei van de vereeniging. In het bijzonder heette hij den bescherm heer der vereeniging, den heer J. Beeckman. oud-burgemeester, welkom. Verschillende vereenigingen hadden hun medewerking toegezegd. Eerst bracht de Zandvoortsche muziekka pel onder leiding van den heer R. van 't Hoff een tweetal nummers ten gehoore. Daarna betrad de zangvereeniging Kunst na Arbeid het tooneel en zong eveneens een tweetal nummers. Wegens ziekte van den heer Drees was de leiding in handen van den heer Schaap, voorzitter van de Zandv. Muziekkapel. Ook dit gezelschap oogstte een luid applaus. Zandv. mannenkoor, eveneens onder lei» ding van den heer Schaap, zong daarna zeer verdienstelijk een tweetal nummers, waarvan het laatste werd begeleid door eenige leden van de muziekkapel. „Immanuel" dat eveneens een tweetal nummers uitvoerde droeg ook niet weinig bij voor het welslagen dezer avond. In de pauze sprak de heer Zwaan de aan wezigen toe en bedankte allen hartelijk voer de hem gebrachte hulde. Na de pauze werd door eenige leden van „Immanuel" een tooneelstukje opgevoerd. „Een gelukkig echtpaar", hetgeen niet wei nig de lachspieren in beweging bracht. De damesgymnastiekvereeniging demon streerde knotsoefeningen. In de pauze liet het populaire accordeon-! gezelschap „The Happy Band" zien noo- ren. Een gezellig bal besloot dezen eersten in alle opzichten goedgeslaagden avond. De heer F. ZWAAN. De heer F. Zwaan is hartelijk gehuldigd bij zijn 35-jarig jubilé als voorzitter van de vereeniging „Onderling Hulpbetoon" te Zandvoort. Toen in Ons Huis receptie gehouden werd, woei van dit gebouw de driekleur. De zaal was versierd, talrijke bloemstukken waren gezon den. Door een drietal commissieleden werd ds heer Zwaan en zijn familieleden van huis ge haald. De voorzitter van - het huldigings- comité de heer P. J. de Braai, sprak den jubilaris toe namens alle leden van de ver eeniging en hunne kinderen, dus ongeveer de helft van de Zandvoortsche bevolking. Werd bij vorige gelegenheden de vereeniging zelf gehuldigd, thans etrof het den voorzitter den heer Zwaan, die nu den dank niet kan afwentelen op anderen. Vooral was den na druk gelegd op de onbaatzuchtigheid waar mede de heer Zwaan 35 jaar de Vereeniging heeft geleid. Hij beeft kans gezien van een aanvankelijk kleine vereeniging een te maken die eenig is in den lande. Vooral bij ziekte is zij een steun voer den werkman. De finan cieele grondslag van de vereeniging is zeer sterk en gezond. De voorzitter bracht ook dank aan me vrouw Zwaan, die haar man het mogelijk heeft gemaakt, dat hij zoo veel tijd aan de belangen der vereeniging heeft kunnen be steden. Spreker bood den heer Zwaan een boekenkast aan met het bekende werk van Winkler Prins en aan mevrouw Zwaan een plateelpot met groote azalea. De heer Zwaan dankte daarop allereerst de verscheidene oud-bestuursleden die hem steeds hadden bijgestaan en de tegenwoordige bestuursleden voor hun toewijding en hulp. heeren Mr. J. D. v. d. Plaats, F. Primo, mej. Francken en Mr. Julius Hoog. Door ziekte van de penningmeesteresse. mej. Francken kon ter vergadering geen fi nancieel overzicht uitgebracht worden De heeren Van Waisem en Kuipers werden aan gewezen om de kas te controleeren en een schriftelijk rapport uit te brengen. De aan de beurt van aftreden zijnde be stuursleden mej. Francken en de heer F. Primo werden bij acclamatie herkozen. Ter ontheffing van den druk der werk zaamheden op de andere bestuursleden, vooral op den secretaris, werd besloten het bestuur met een vijfde lid uit te breiden. Ais zoodanig werd met algemeene stemmen ge kozen dr. J. S. Bartstra. Bij de rondvraag vroeg prof. dr. G. C. van Walsem hoe het staat met het Hildebiand- gedenkteeken. Mr. Julius Hoog antwoordde overeenkomstig een reeds eerder in ons blad gegeven exposé, dat prof. Bronner nu a^n een tijd van drie jaar gebonden is om de gipsafgietsels te leveren. Blijkt daarna, dat de beeldhouwer gevorderd is, maar nog niet gereed, dan kan de-térmijn met twee jaar verlengd worden. Is na die maximumduur van vijf jaar het werk niet klaar, dan ach ten beide partijen zich van hun verbintenis ontslagen en kan het comité opnieuw be ginnen. Bij de bespreking van het den leden aan te bieden programma voor het verdere sei zoen stelde de heer Primo voor dr. A. Borms uit te noodigen om te komen spreken over de Vlaamsche beweging, maar niet over de politieke zijde daarvan. De voorzitter vreesde, dat de politieke zijde toch te veel in het licht gesteld zal worden. Mr. Julius Hoog vreesde ook, dat de politiek hoofdtoon zou worden. Spr. is er nog niet van overtuigd of de groep Vlaanderen dit zou apprecieeren. Zoolang hij daarover geen zekerheid heeft wil hij dr. Borms niet uitnoodigen. De heer Pifmo antwoordde, dat de cultu- reele belangen boven de politieke zullen staan. Hij meent niet, dat de groep Neder land de toestemming noodig «heeft van de groep Vlaanderen voor een lezing. De heeren Baudewijns en Wildeboer schaarden zich arm zijn zijde. De heer Kuipers onderschreef de meening van Mr. Hoog. Er ontspon zich over deze kwestie een langdurig en levendig debat. Het voorstel van den heer Primo-werd ten slotte in stemming gebracht en aangeno men met 5 tegen 1 stem en 1 stem blanco. De voorzitter stelde een'ge beperkende be palingen ten opzichte van het spreken van dr. Borms over politiek. Wanneer dat plaats heeft zal de voorzitter dr. Borms het woord ontnemen. Een voorstel van den heer F. Wildeboer om de A. V. R. O. te verzoeken de lezing per ra dio uit te zenden werd aangenomen. Bepaald werd, dat de lezing zal toegankelijk gesteld worden voor leden van het Algemeen Neder landsch Verbond met één introducé. De vergadering werd te half elf gesloten. SERIEMERK VAN 5"5Q CTS. KWALlTEJT^SIGAf? INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a oO CU- Verkoudheid werkt griep in de hand. Behandel ze direct uilwendig op de veilige manier door prikkeling der huid en in ademing van geneeskrachtige dampen. Wrijf eenvoudig de borst met de verdampende zalf DE ERNSTIGE GASVERGIFTI GING TE ALPHEN. DE LEIDING WAS REEDS EENIGE WEKEN LEK. Omtrent de gasvergiftiging te Alphen meldt het Hbld., dat zij is veroorzaakt door het springen van de gasleiding in den grond onder het huis, vermoedelijk ten gevolge van de vorst. De moeder en dochter sliepen in de benedenverdieping. De overige familie leden, die boven sliepen, hebben niets van het gas gemerkt. Toen men, nadat het ongeval was bemerkt een gat irf den vloer boorde, stroomde het gas in groote hoeveelheden de kamer binnen. De Tel. schrijft nog: Het bleek thans, dat de ondergrondsche gasleiding reeds enkele weken lek was. Nu het gas door den diepbevroren grond geen afvoer vindt, heeft het zich blijkbaar bin nenshuis een uitweg gezocht met bovenver meld noodlottig gevolg. FRAUDE TE IJSELMONDE. DE ONTVANGER ER VAN DOOR, Er is Maandag te IJselmondr beslag gelegd op de boeken van den gemeente-ontvanger, tevens administrateur van de drinkwater voorziening, C. G. N., die voortvluchtig is. Men vermoedt fraude. De raaf is hedenavond in spoedvergadering bijeengeroepen. Als'punt van behandeling wordt o.a. genoemd: schor- selling van den entvanger, meldt de TeL WIELBAND VAN EEN 7 OCOMO- TIEF GESPRONGEN BIJ MEPPEL. DE REM WEIGERDE. Ongeveer ter hoogte v^n d? sooorbrusr over de Hoogeveensche Vaart te Mepoei is Maan dagochtend een wielband vaa de locomotief van den trein, die 9.8 uur uit Groningen was vertrokken, gesprongen, waardoor twee zware stukken ijzer op het perron teiecht kwam°n, zonder persoonlijke ongelukken te veroorza ken. Eenige honderden meters ten Zuiden van het station wist men de locomotief, waarvan de westinghouserem cefect was ge raakt. tot stilstand te brengen, meldt de N.R.C.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10