SPORT EN SPEL INGEZONDEN. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 19 FEB^'ARI 1929 ZWEMMEN. DE CRISIS IN DEN N. Z. B. In het verslag in ons nummer van Maan dag over de algemecne vergadering is een vergissing geslopen. Bij de vermelding var. de door dr. Merens voorgestelde motie var orde, werd abusievelijk ingevoegd dat „aan het Bondsbestuur verzocht (werd), zij i mandaat ter beschikking van de vergadering te stellen". Iets verder staat: „Dr. Merens legt er der. nadruk op, dat het geenszins de bedoeling is het bondsbestuur op Geze wijze er uit tc krij - gen. Een en ander is met elkaar in tegenspraak en de juiste lezing van het hierop betrek king hebbende deel van de motie is dan ook dat verscheidene agendapunten, waaronder dc bestuursverkiezing, zouden worden uitge steld in afwachting van een rapport van een te benoemen commissie voor reorganisatie van de inrichting van den Bond. Na aanneming van de motie nam daarop het bestuur in zijn geheel ontslag. Dr. Me rens sprak daarna zijn leedwezen uit over het resultaat zijner motie daar het slechts zijn bedoeling was geweest de bestuursverkiezing uit te stellen. GYMNASTIEK. „Kracht en Vriendschap". HET 20rJARIG BESTAAN. Dit Jaar bestaat de Christ Gymnastiekver- eeniging „Kracht en Vriendschap" twintig jaren. Deze Haariemsche club zal haar Ju bileum vieren o.a. met een uitvoering op Woensdag 6 Maait a.s. in de groote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw. Op 27 Juli 1908 werd de vereenlging op gericht, waarbij net bestuur werd samenge steld door de heeren J. van der Horst, voor zitter, J. Luttlk secretaris, J. Bosma pen ningmeester, en F. Radsma en J. v. d. Boogard commissarissen. Kracht en Vriendschap begon met een heeren- en een jongens-afdeellng onder leiding van den heer D. Blom. De eerste ocfer.zaal (in de Chr. Bewaar school aan de Lange Lakenstraat) werd al dra te klein, zoodat reeds na een Jaar gewisseld moest worden met de zaal van het Zander- Instituut. De heer A. J. Meijerink trad nu als leider op. Onder zijn leiding werd in het Brongebouw de eerste uitvoeiing gegeven. In 1911 werden aan de vereenlging dames- en melsjes-afdeelingen toegevoegd. Beschermheer was jarenlang de heer Ver Loren van Themaat, die bij zijn vertrek naar Indië de vereenlging een vlag aanbood. Voor „Kracht en Vriendschap" werd vooral veel gedaan door de bestuursleden D. en N. J. Blom, B. de Koning en I. de Maaker, die dan ook tot eere-leden werden benoemd. Met de benoeming in 1920 van den heer D. C. van Ale wijk tot directeur werd een nieuwe periode ingeluid. Al spoedig werd over gegaan tot instelling van 3 rijksgroepen ingevolge een Koninklijk Besluit. Na opheffing van dit be- beslult wegens bezuini ging gingen adspiranten- af deeling en sterk achter uit. „Kracht en Vriendschap" wist zich evenwel te herstellen, en In 1926 vond de vereeniglng een Ideale oefengelegenheid in het Chr. Lyceum aan de Schouwtjesbrug, waardoor ook athletiek en openluchtspel konden wor den beoefend, hoewel gymnastiek natuurlijk de hoofdschotel bleef vormen Na het herstel der vereeniging bleef het ledental stationair. Het uitgesproken Christelijk karakter der vereeniglng schijnt een groote opvoering van het ledental niet in de hand te werken. Daar bij komt. dat de adspiranten vooral gere- cruteerd worden uit kringen, waarvan de kinderen scholen voor voortgezet onderwijs bezoeken en dus ln veel gevallen de avonden met huiswerk nebben bezet. De directeur, de heer D. C. van Alewijk heeft gesteund doro een grondige theore tische kennis bijzonder veel werk gemaakt van de moderne gymnastiek. Dat hij daarbij in de practljk Ls geslaagd, bewijzen de laatste uitvoeringen, die tevens getuigden van de groote fantasie des leiders bij de samenstel ling van oefenreeksen. Deze traditie zal zonder twijfel worden voortgezet in de op 6 Maart te houden uit voering, waarop wij nog nader terugkomen. Bijeenkomst Technische Commissie K. N. G. V. Zondag hielden de Technici van het K. N. G. V. te Utrecht hun jaarlljksche bijeen komst. Er bleek geen belangstelling te be staan om een keurcorps samen te stellen, onder leiding van den Zwltserschen oefen- meester Mlez. In principe werd besloten zwem- cn spelkamnioenscbappen in te stel len. Voorts werd besloten over te gaan tot oprichting van een keurcorps kunstturn sters, hetwelk voorloopig zal worden samen gesteld uit de dames, die aan de Olympische Spelen deelnamen en zij. die aan de te stel len eischèn kunnen voldoen. BATO. Bato te Haarlem houdt dezen winter geen uitvoering, doch in plaats daarvan geeft zij o.a. een feestavond voor adspiranten op Za terdag a.s. in de groote zalen van „Olympia" Op dezen avond zullen onder leiding van den directeur, den heer G. Borkcnt, ook enkele gymnastieknummers voor adspiranten en ook voor leden zien worden gegeven. Tevens zullen de uitslagen van de onderlinge wedstrijden voor adspiranten bekend worden gemaakt. T. v ,iTMTir,w. O-1 D'n^-'eg 12 M°art as geeft de T. V ir.T--mir'en" onder leiding van den heer C P. Nieuwenweg een uitvoering in Thalia. SCHAATSENRIJDEN. Nationale scboonrljderlj. Uitslagen der Nationale Schoonrijderij van de IJsclub Purmersteyn. Dames: 1 mevr. Kraak-Kroone te Amsterdam, 2 mej. N. Booi, Purmerend, 3 Roodenburg, Heemstede. Heeren: 1 J. Versaay, Purmerend, 2 J. de Waal, Amsterdam, 3 D. v. d. Woude, Zaan dijk. Paren: 1 mej. J. Kooi en J. Couperus, 2 mevr. Kraak-Kroone en J. de Waal, 3 mej. J. Duizendstra en J. Vergaay. De Zwitsersche Winterspelen 1929. Dank van den burgemeester var Davos aan den Kon. Ned. Scliaat- senrijdersbond. De Burgemeester van Davos dr. Branger. heeft de volgende verklaring gepubliceerd: Den 20sten Januari zijn de eerste Zwitser sche Winterspelen te Davos op zeer geslaagd, wijze geëindigd. Namens de gemeente Davos en in mijn kwaliteit als eere-president van de Spelen zij het mij vergund in het openbaar mijn danK uit te spreken: dank aan de heeren van de commissie, die het initiatief voor het instel len van de Zwitsersche Winterspelen heef', genomen en voor de schenking van de prachtige wisselprijzen, die het eigendom van onze gemeente zullen blijven. Dank ooi aan alle medewerkenden uit het binnen- en buitenland voor hun prestaties en arbeid, die de van een goeden sportgeest bezielde uit voering der wedstrijden in elk opzicht deden slagen. Dank ook aan de personen en de clubs, de vercenigingen en de organisatie commissie. Dank in het bijzonder ook aan den Koninklijken Nederlandschen Schaat- senrijdersbond voor de verplaatsing van de wedstrijden om 't kampioenschap van Euro pa naar Davos, nadat de weersomstandighe den het houden van deze wedstrijden in eigen land onmogelijk maakten. De Zwitsersche Winterspelen, als overzicht van de beste prestaties in alle takken van de georganiseerde wintersport op een door zijn inrichting en zijn plaatselijke sportver- eenigingen voor de uitvoering zekerheid bie dende plaats van ons in het hart van Euro pa gelegen Hoogland, verdienen een duurza me instelling te worden. Hoe dit doel verwe zenlijkt kan worden, daarover zullen de Zwitsersche landelijke vereenigingen van de wintersport in haar kringen moeten beraad slagen, aan welke de kwestie door de sport- vereenigingen te Davos voor een gelukkige oplossing is overgelaten. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet v ;nn w« ordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of oic> geplaatst, wordt de kopij deu inzender niet terug gegeven. HET BROKKENIIUIS KINDERHUIS VEST. Dringend warme kleeding en dekens gevraagd. Tengevolge van de zeer strenge koude van de laatste weken, ziet het bestuur van het Brokkenhuis zich thans genoodzaakt, nog maals een krachtig beroep te moeten doen op de ingezetenen van Haarlem en Omstreken om steun en medewerking om zijn liefda digheidswerk, dat thans zoo noodig is, voort te kunnen zetten. Het bestuur doet dit" ln de vaste overtuiging, dat een ieder die daartoe in staat is, een steentje bij zal willen dragen, om de nood, die in vele gezinnen schrikba rend hoog is gestegen, te helpen lenigen. Hoewel er vele goederen worden ontvangen, Is dit aantal nog lang niet voldoendg om allen die daarvoor in aanmerking komen, te helpen, zoodat de voorraad dringend aan vulling behoeft. Laat een ieder nu eens ter dege nagaan, dat niet meer voor eigen ge bruik wordt aangewend, dus opgeruimd kan worden en dit onverwijld aan ons afdra gen. Ook kleedingstukken, die zoogenaamd uit de mode zijn, worden dankbaar aanvaard daar deze door werklooze naaisters worden vermaakt tot jongenspakjes, manteltjes en jasjes. Hieruit blijkt, dat alles wordt ge daan om de gezinnen te helpen, te steunen en leed en armoede te verzachten. Het be stuur dat zijn mooie doch moeilijke taak met opoffering van veel moeite en tijd belange loos verricht, hoopt dat deze oproep niet te vergeefs zal zijn. Zooals vanzelf spreekt, worden behalve goederen en voorwerpen van allerlei aard, ook financieele bijdragen door den secretaris-penningmeester den heer P. J. Mulder, Jansweg 39, te Haarlem, gaarne in ontvangst genomen. Van de ingekomen gelden zullen dekens en warm ondergoed worden aangekocht, ter wijl het ook in de bedoeling ligt om aan de armste gezinnen zoo mogelijk iets extra te geven, hetzij brandstoffen of anderzins. De laatste veertien dagen werden in vriendelijker! dank ontvangen van mevr. D. de W. te Bloemendaal een gift van f 50, ter wijl voor rekening van mevr. H. M. eveneens te Bloemendaal 2 mooie wollen dekens wer den aangekocht. Voorts ontvingen we van mevrouw Rh.B. te Heemstede, die thans in het buitenland vertoeft, een gift van f 25. Verder werden in vriendelijken dank ontvan gen van mevr. de H. alhier, een pakje klee ding en een gift van f 2.50; van mevr. D. 2 pakjes goed; van mevr. de K. 1 pakje goed, 2 paar schoenen; van mevrouw A. 1 pak klee- ren; van mevrouw H. 1 pak goed en dames hoeden; van den heer J. W. V. 2 jassen, 1 jumper en 1 hoed; van mevr. B. 1 pakje goed, 2 paar schoenen; van den heer W. F. A. 2 jassen en 2 mantels; van mevr. D. drie mantels en 1 dameshoed; van mevr. S. 1 pak goed en 1 doos met goed; van Mevr. V. 1 pak goed, 1 pak hoeden en schoenen, van Mej. S. 2 paar schoenen, 1 jas en vest; van mevr. V. 1 kinderledikant, heeren en da meshoeden en 6 paar schoenen; van mevr. H. te Heemstede 1 doos en 1 pak met goed; van mevr. W. 1 kachel; van mevr. D. te Heemstede 1 kinderwagen, 1 paar schoenen; van mevr. L. 1 pakje goed; van mevr. wed. A. .1 fornuis, boeken en tijdschriften; van mevrouw de V. B, W. 1 paar schoenen; van mej. S. v. L. 1 karpet, 3 mooie dekens en 1 vacht; van mevr. S. 1 wieg, 1 lamp en 1 stoel tje; van mevr. D. 2 matrassen, 5 stoelen en 1 pantalon; van mevr. M. 4 paar schoenen, 1 pakje goed; van dr. L. 1 ledikant; van mevr. H. 1 tafel, 1 vouwstoel en 1 deken; van mevrouw O. 1 pakje goed, 2 paar schoe nen; van mevrouw H. te Heemstede 2 pakjes goed en 1 paar schoenen, van mevr. D. te Bentveld 1 doos met goed; van mevrouw L. 1 pakje goed en dameshoeden; van mevr. S. 1 pak goed, 2 paar schoenen, van mevr. B. 1 kachelplaat, 1 pakje goed en 1 dameshoed: van den heer L. 1 ijzer ledikant, 2 strooma- trassen en 1 eigen ledikant; van mevr. P. 2 pakjes goed; mevr. ten K. 1 petroleumstel en 5 paar schoenen; van mevrouw A. 1 pakje goed, 4 paar schoenen, dameshoeden en 1 comfoor; van mevr. A. te Heemstede, 1 pakje goed; van mevr. T. 1 deken, 1 pak goed en 1 paar schoenen; mevr. B, de H. te Bloe mendaal 2 doozen met goed; van mevr. T. 1 pakje goel en 1 vouwstoeltje, van mevr. v. d. V. 1 pak goed, 2 paar schoenen; van den heer v. H. 5 broeken, 3 vesten en 2 jassen; van mevrouw de N. 1 kachel, 1 pakje goed 4 stoelen en 1 paar schoenen van mevrouw S 1 mantel en 1 rok; van mevrouw R. 1 jas en 1 cape; van mevr. K. te Bentveld 1 doos mooi kinder- en babygoed; van mej. D. I kachel, 1 tafel, 1 broodtrommel, schilderij tjes en diversen; van mevr. B. te Heem stede, 2 kachels, 1 divan en diversen. Voorts ontvingen wij van het Roode Kruis 1 spring bak, 2 stroomatrassen, 2 aapokmatrassen, 3 houten ledikanten, 2 staaldraadmatrassen, 6 ijzeren ledikanten, 1 waschtafeitje, 1 doos met schoenen, en 4 wollen dekens. De adressen voor het afhalen der goede ren kunnen schriftelijk opgegeven worden aan het adres Kinderhulsvest en telefonisch voor Haarlem bij mevrouw G. N. v. d. Vangst- de Gilde, Brederodestraat 14, tel. no. 11702 en bij mevr. G. S. de Veer-Blok-Wybrandi. Kleverlaan 50,. telef. 12998 en te Bloemen daal bij mevr. M. LioniJungblut, Rijpenve^ 1, tel. 22115 en bij mevr. E. A. Prinsen Geer- lingsBlaauw, Platanenlaan 6, tel. 22478. HET BESTUUR VAN HET BROKKENHUIS. DE WELVAART £N DE BLOEI VAN HAARLEM. Er Is eenlgen tijd geleden hier een uitge breide enquête in gesteld naar de wijzen, waarop onze stad, vooral na de annexatie, tot grooteren en blij venden bloei is te bren gen. En de ingekomen antwoorden van tal van vooraanstaande ingezetenen waren trots hun uitéénloopendheid, toch zeer belang rijk! Een deel drong aan op uitbreiding en daarom bevordering en bescherming van handel en industrie en men kan wel begrij pen, dat wij deze beantwoordingen van hee ler harte hebben toegejuicht. Maar onze vreugde steeg, toen wij bij de installatie der Havencommissie onzen burgemeester de verzuchting hoorden slaken: „Wat toch is een stad zonder handel en industrie!" Mede een belangrijk gedeelte der beant- woorders zal heil in het propageeren van het kiezen onzer stad als woonplaats, vooral ook in het behouden en verkrijgen van de z.g. „groote inkomens". Oók dit moet uiteraard door ons worden onderschreven, want het zou toch met onze stad diep treurig gesteld zijn, wanneer de „groote inkomens" ons zouden gaan verla ten, niet alléén voor de Gem. Schatkist, doch óók voor Handel- en Industrie. De meeste der ingekomen antwoorden en daarbij voegden wij het onze baseerden zich echter op de combinatie Haarlem als stad van handel en industrie en tegelij x Haarlem als woonstad. In het waarachtig belang onzer stede ls het goed, nuttig, ja noodzakelijk, de vraag te stellen: „Wat doen nu onze Stadsbestuur deren om Haarlem tot bloei te brengen, eens deels door een krachtige bevordering en be scherming van en steun aan onzen handel en industrie, en anderzijds door een tege moetkomende en helpende, loyale houding aan te nemen opzichtens der hier wonenden, die onze gemeente als woonstad hebben ge kozen?" En, wanneer ik spreek over stadsbestuur deren, dan neme men deze gedachte zoo breed mogelijk. Dan is het niet alléén het college van B. en W. met den gemeenteraad, doch dan heeft men veeleer en bijzonderlijk te letten op de hoofden der verschillende takken van dienst en op derzelver ambte naren, mede en niet op de laatste plaats cp de directies onzer bedrijven. Hard moge dan mijn beschuldiging hier klinken, doch de waarheid is nu eenmaal hard en dan moet ik het hier onomwonden verklaren, dat over de heele linie bij ons Haarlemse1- i volk het gevoel en de overtui ging heerschen, dat ons Stadsbestuur met zijn bedrijven en af deelingen onze ingeze tenen, zooveel mogelijk tegenwerkt en dwars boomt, en men begrijpt het, dan is er zelfs in dit raam geen plaats meer vcor de gedachte aan steun en bescherming. Zeker, hard is het, doch het zijn feiten: men neemt in het algemeen gesproken en ik laat in deze al le eer aan de gunstige uitzonderingen! de bestaande verordeningen en voorschrif ten in de hand en men gaat zich afvragen niet: „hoe kan ik nu met deze onze men- schen zóó veel mogelijk helpen en tegemoet komen?" Neen, gemeenlijk, vrijwel als regel legt men een anderen maatstaf aan en men stelt zien in de allermeeste gevallen deze vraag: „hoe kan ik, zonder in botsing te komen met ver ordening of voorschrift, den stedelingen zoovéél mogelijk dwarsboomen, hen zoo lang mogelijk laten wachten, hen zooveel moge lijk laten betalen, enz.?" Ik herhaal het: de eerlijkheid gebiedt hier te verklaren, dat er gelukkig uitzonderingen zijn, excepties niet alleen in Takken van Dienst, doch óók onder de verschillende ambtenaren, onder wie er zijn, die den re gel bevestigen. Feit is en blijft, dat onze handel en In dustrie, zoodra zij ook maar iets met de gemeente Haarlem te maken hebben, in het algemeen niet anders dan narigheid, tegen werking en benadeeling ondervinden. Tengevolge der positie, welke ik hier in het vereenigingsleven van handel en in dustrie inneem, durf ik het hier openlijk en eerlijk te verklaren, dat zeker 90 pet. van dien handel en industrie een hekel, een af schuw, velen zelfs 'n haat hebben aan 't be stuur der gemeente Haarlem met zijn vele bedrijven en takken van dienst en ik weet van hen allen, dat, als zij maar eenigszins konden, Haarlem voorgoed den rug zouden toekecren. Ik vraag het toch in gemoede: ls hier nu de gezonde bodem aanwezig om onze geliefde stad tot bloei te brengen? Wenscht gij een nadere definitie mijner bezwaren? Ach, het is toch eigenlijk vragen naac den bekenden weg! Gij weet het toch ze'f evengoed als ik; Het is telkens herrie, dan met de firma Enschedé; dan weer met de huiseigenaren aan de Amsterdamschevaart; dan met dezen, dan weer met genen. Herrie met Ged. Staten en ook tal van malen herrie met het Rijk! En behalve de autoritaire, autocratische, ambtelijke, constante tegenwerking is er nog meer! Daar zijn b.v. de vele lasten! Belastingen doch vooral de tarieven (want in deze laat ste zoekt men het ter camouflage van al ha: andere) leggen hier op handel en industrie een abnormalen druk. In de betrekkelijk weinige gemeenten van ons land. waar een Zakelijke Belasting op het Bedrijf geheven wordt, is welhaast geen enkele, waarin de heffing zoo'n „afzettingskarakter" draagt als te Haarlem. Men vergelijke maar eens de heffingsschalen. Men gaat zelfs zóóver leer lingen in deze onzakelijke belasting te be trekken en dientengevolge staat een groote Industrie hier gereed, zoo zich maar even de kans voordoet, van nier te vertrekken. Men lette verder op de hatelijke toepas sing der Precarioverordening; dat telken- overvallen door ambtenaren onzer menschen die ln noesten vlijt bezig zijn hun brood te verdienen; op de pogingen om nuttige Ver eenigingen, die na afloop der werkzaamhe den, onderling onder de leden een kienpar- tijtje organiseeren, met de Vermakelijk heidsbelasting te treffen door inval van ambtenaren, enz. enz. altemaal zaken van meer of minder belang en van kleinzielig, laag-bij- den-grondsch gedoe, doch die alle schade doen aan de bevordering van den bloei onzer Stad. Ziet verder de vele schaden en nadeelen, welke onze burgerij zijn toegebracht door de vaststelling van rooilijnen, waardoor onze ingezetenen op straffe van bouwverbod kost bare strooken gronds van hun privaat bezit ora niet aan de gemeente moesten afstaan; rooilijnen, welke bovendien te voren, zonder dat er ook maar Iets tevoren was gebeurd, een waardedepreciatie van panden veroor zaakten. - Men moet zoo maar eens menschen spre ken uit Handel en Industrie en men hoort de ongelooflijkste staaltjes, staaltjes, waar van de gemeenteraad, doch ook zelfs het college van B. en W. in de meeste gevallen onkundig blijven. Iemand b.v. die op een voornaam punt in de stad een perceel ge kocht had, waarnaar ook de gemeente gega digde was, is na den koop genegen het voor den gekochten prijs aan de stad over te doen. Maar hier ging men niet op in! Immers, de kans bestaat om vroeg of laat met het Rooi- lijnenbesluit en de bouwverordening in de hand het terrein om niet in handen te krij gen. Een directeur van een onzer dagbladen vertelde mij laatst nog een bijna ongeloof lijk geval van gemeentelijk optreden bij een vrijwillige en gratis overdracht van grond aan de gemeente. Nog dezer dagen heeft men na een bestra- tingswerk verschillende bewoners van de Spaarnwouderstraat financieel willen ic-ten opdraaien voor fouten met de diverse uit gangen, welke fouten door den gemeente lijken dienst zelf gemaakt waren en moest een accountant stuk voor stuk elk geval be handelen om het recht dezer eenvoudige menschen op te eischen. En zoo zou ik wel uit den treure kunnen doorgaan! Daarom, menschen uit handel en industrie zet toch nooit of nimmer uw handteekening onder een gemeentelijk stuk, al lijkt het nog zoo onschuldig, of gaat eerst daarover des kundige menschen raadplegen. Want ge bent er in geloopen, vóór gij er zelf erg in hebt!! Moet ik nog wijzen op de benadeelingen van den eigen stedelijken handel en in dustrie door het onnoodig plaatsen van or ders buiten de stad; verder door het particu lier zaken drijven van de gemeente; het be treden der terreinen van handel en in dustrie, waardoor èn de werkgevers èn onze werknemers onzer stad, die in onze zaken en bedrijven hun brood verdienen, ten zeerste benadeeld worden? En nog is nauwelijks het eene besluit na langer dan een jaar wachten in werking ge treden, waarbij ons weer eenigermate recht werd gedaan, of de directie kondigt weer een nieuwen aanval op ons aan en vraagt aan een onzer, wanneer het hem geschikt te ko men vergaderen om over de uitvoering der een jaar geleden gemaakte overeenkomst te spreken en tevens over.... uitbreiding van het leveren van artikelen door zijn bedrijf op af betaling. Het is een diepe verontwaardiging over het op deze wijze nakomen van een door beide partijen eerlijk getroffen Overeenkomst, welke mij dit heele artikel directelijk in de pen heeft gegeven. Wil deze directeur de belangen zijner stad werkelijk dienen, laat hem dan zorgen voor het leveren van een behoorlijk artikel al heeft hij dan ook geen concurrentie te duchten. Maar dan behoeft het niet voor te komen, dat, zooals een onzer bladen dezer dagen mededeelde, dat per dag over de 250 lekken in de gasbuizen moeten hersteld worden vanwege het bevroren water, dat er in zit, water, dat onze arme menschen voor gasprijs betalen moeten. Ik heb zelf in het af geloopen jaar een groote schade gehad doordat ik ook gaskachels had aangeschaft en door mijn heele huis van beneden tot bo ven is het roet vanwege het vele water in het gas overal doorgeslagen en leken de ge- stucadoorde muren alle op wanden van beer putten. Een vocht, dat door dat watergas in de huizen gebracht wordt in een tijd, dat de gezondheid droogte eischt. En inmiddels tikt de gasmeter met zijn water- en gasdeelen maar voort En ziet hier nu weer eens een geval van recenten datum, waarom ik er ietwat uitvoe riger op zal ingaan. Wederom tegenwerking, ln plaats van, dat men zoo'n ingezetene ter wille zou zijn. Hij toch vroeg reeds in Maart 1928 een aangrenzend perceeltje weiland te mogen huicn, wijl de daar spelende kinderen aen bewoner geregeld hinder en overlast bezor gen, maar óóic omdat dit terrein, zelfs over dag, gebezigd wordt voor niet nader te noe men handelingen. In Augustus krijgt de heer van Cr. bericht bij Openbare Werken te komen spreken over de nieuwe rooilijn ter verbreeding van den Heerenweg; maar dit kwam hierop neer, dat een 80 M2 grond moesten worden afgestaan. Evenwel notaris van Cr. was in principe hier toe bereid. Doch bij het onderhoud vroeg hij natuur lijk: Hoe zit het nu met mijn verzoek van Maart? O, zeiöo de adjunct-directeur van openbare werken, dat komt in orde, de stukken zijn al bij B. en W., u zult een 150 a 200 gulden per jaar huur moeten betalen. Notaris van Cr. evenwel wilde met de over dracht van grond toch maar wachten, tot dat het ook met de verhuring van het per ceeltje in orde was. Of de feiten hem ook in het gelijk hebben gesteld en het is natuurlijk dat de gemeente nu de gewenschte strook niet in handen zal krijgen/tenzij door wette lijke onteigening. Eerst in Januari van dit jaar kwamen B. en W. met het voorstel der verhuring bij den Raad, doch thans tegen een huurprijs van tusschen de zes en zeven honderd gul den, doch ook daarin had de heer van Cr. bewilligd Een minderheid in het college voerde evenwel actie tegen het verzoek. Of het advies van openbare werken strookte met en dekte de stellige verzeke ring van den adjunct-directeur O. W.? dat weet ik niet, de oprechtheid der gevoerde onderhandelingen in deze zullen de Raads leden wel beter kunnen beoordeelen. Doch de raad keurde ten slotte de verhu ring niet goed. De een met het argument, dat de Hout niet geschonden mag worden.w Hij is al herhaaldelijk geschonden en bo vendien het perceeltje heeft nooit tot den Hout behoord. Anderen voerden aan, dat het voor speelplaats moet blijven dienenDit laatste vind ik wel het verschrikkelijkste van alles! Want de Raad kan weten, en hij moet het weten, politiemenschen kunnen het verzekeren, de belanghebbende en een twaalftal der omwonenden hebben het in hun adressen medegedeeld, dat het terrein absoluut ontoelaatbaar is voor kinderen om de niet nader te noemen dingen, welke er óók op klaarlichten dag, geregeld geschie den, maar dan vraag ik toch, of dit goede politiek is om op deze wijze een achtens waardige familie met kinderen te dwarsboo men en haar aan dergelijke ergerniswek kende tooneelen bloot te stellen? Neen, ons stadsbestuur blameert zich op deze wijze. Ik weet wel: aan het Raadsbesluit zelve ia niets meer te doen, doch zal nu de Raad, zoo zult gij wellicht vragen, na kennisneming der feiten, zich zijn verantwoordelijkheid verder bewust zijn en aan het bewuste terreintja tenminste een andere bestemming geven? Ter wille van de bewoners daar, zult gij misschien zeggen, doch ook niet minder ter wille der onschuldige kinderen, die de ouders daar in alle gerustheid heenzenden om te gaan spelen? Men make zich in deze geen illusies, de geest en de zucht van tegenwerking welke wellicht reeds dateeren van 1925 zullen ook over deze bezwaren wel heenstappen en da combinatie: prostitutie en tegelijk speel» plaats voor kinderen zullen ook in de toe komst bestendigd blijven door onze Stede lijke Overheid Maar neen, mijn lezers, met zoo'n geest, met zoo'n mentaliteit voortgaande, dan is onze mooie stad onmogelijk tot blijvenden bloei te brengen. Het besturen eener stad is óók zaken doen en wil een zaak floreeren, dan moet men zijn cliënten ter wille zijn, hen voorkomend behandelen, hen aan zich binden en hen niet wegjagen. Men oordeelt en hen handelt in deze veel al andersom, doch in wezen en in feiten moe ten het gemeentebestuur en de hoofden der takken van dienst zich diep van hun plicht bewust zijn, dat zij er zijn voor de ingezetenen en om dezer belangen te bevorderen en te dienen. En daar lijkt het thans heelemaal nog niet op! P. J. M. VAN TETERING. 16 Februari 1929. En hoe gaat het nu met degenen, die geen handel en industrie hebben, doch die Haar lem gekozen hebben als woonstad? Ook hier als regel, met verschillende gun stige en gelukkige uitzonderingen, dezelfde stroefheid, zoodra men maar met cenigerlei tak van dienst te maken heeft. Een onwel willendheid, een geest van tegenwerking, die de hier bevestigden baloorig maken en bij hen een wrevel en een antipathie tegen onze stad doen geboren worden. Over de heele linie een autocratisch optre den en een ambtenarij, met verschillende te waardeeren uitzonderingen, welke behalve deze laatste, afstooten en niet aan zich bin den. En zoo kan ik mij den gedurigen heibel tusschen tramdirectie en gemeente best ver klaren; maar ondertusschen is een groot deel der ceintuurbaan als gevolg daarvan opge heven en zijn tal onzer ingezetenen van die voortdurende herrie en van dat „koninkje en autoriteitje" spelen weer de dupe gewor den, blijkens ook de vele ingezonden stuk ken in onze tUden. Zelfs werd de tusschenkomst der Midden standscentrale ten deze ingeroepen als, zoc zeide men, „een betrouwbaar en onpartij dig instituut". Maar, wat vermag hier zelfs een middenstandscentrale, waar een verzoe nende geest en de mentaliteit geheel en al bedorven zijn? Doch om op de menschen terug te komen, die Haarlem als woonstad gekozen hebben, speciaal de „groote inkomens". Men had destijds, met een beetje goeden wil,, met eenige tegemoetkoming, met wat minder stroefheid de familie Bierens de Haan best hier kunnen houden. Men deed dat niet en weg was weer dit inkomen van beteekenis voor onze stad. Ik weet wel, men geeft dan in den Raad gewoonlijk smadelijk af op deze categorie, doch bevorderen zij daardoor de belangen van hen voor wien zij altijd zoo afgeven op de bres te staan? En toen na de Annexatie aan den Zuid rand onzer stad tal en tal van huizen „te koop" werden aangeslagen en het veel gelij ken ging op een „kapitaalsvlucht", toen was ik al verheugd, dat b.v. het bordje vóór de villa „Spruit en Bosch" aan den Heerenweg verdwijnen kon, omdat het buitengoed dooi den notaris Cranenburgh was aangekocht. Want een reclame voor onze stad en voor ons stadsbeheer was het daar in die dagen allerminst!!!! Laten wij dat maar eerlijk bekennen 1 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a ö0 Cents per regel, jr?Als U hoest"U tengevolge van een Bronchi- BS. tis of een Verwaarloosde JM gjl Verkoudheid, vraag dan het II oordeel van Uw dokter over SIROOP FAMEL In flacons can f2 50 HILLEGOM TEGEN DE KOUDE. Aan de postkantoren Hillegom en Lisse werd wegens de hevige koude aan de bestel lers vóór het uitgaan der eerste bestelling warme koffie verstrekt, terwijl de gelegen heid is geopend om onderweg iets te gebrui ken. De zwaarste buitendiensten zijn eenigs zins verlicht, mede met het oog op de stren ge vorst. Aan het spoorwegpersoneel werd warme erwtensoep gegeven. LOSSE ARBEIDERS. Burgemeester en Wethouders van Hillegom verzoeken den werkgevers in het bloem- bollenbedrijf dringend om, voor een juist overzicht in het belang der werkverschaf fing, wanneer losse arbeiders door hen wor den ontslagen, daarvm ten spoedigste ken nis te geven aan de Studiecommissie voor de werkverschaffing, benoemd door de af- deeling Hülc-gom der Algemeene Vereen! ging voor Bloembollencultuur, en zulks on der verstrekking van de door de commissie gevraagde gegevens. Voor zooverre at door hen over 1928 verschafte gegevens nog niet volledig zijn, wordt spoedige aanvulling ver zocht Het secretariaat dier commissie is ge vestigd bij den heer J. R. N. J. Bijl van Duy» venbode. Stationsweg 13 alhier. D. C. van Aiewijk.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 8